تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
منبع: ایبنا
دسته: (مدیریت‌کتاب)
کد خبر: 10940516
۱۳۹۶/۰۶/۲۲ ۰۹:۳۱

نشست هم‌اندیشی وزیر ارشاد با اهالی چاپ و نشر برگزار شد

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست هم‌اندیشی با اهالی چاپ و نشر گفت: حضور معاون فرهنگی در جایگاه وزیر به اعتبار تعلق خاطر و آشنایی با فضا، فرصتی از نوع سرمایه اجتماعی برای حوزه چاپ و نشر است.
main-image
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) نشست «هم‌اندیشی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی چاپ و نشر» سه‌شنبه (21 شهریور‌) با حضور دکتر سید عباس صالحی،‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمد سلگی،‌ سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ همایون امیر‌زاده،‌ مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسین‌پور،‌ مشاور منابع و امور انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیر‌مسعود شهرام‌نیا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران،‌ علی‌اصغر سید‌آبادی،‌ مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمودرضا برازش، مدیرکل اداره چاپ و نشر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن همایش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.  

عضو خانواده چاپ و نشر هستم
صالحی با اشاره به تاثیر قابل توجه چهار سال تجربه حضور در جایگاه معاونت فرهنگی دولت یازدهم در مدیریت کلان فرهنگی اظهار کرد: رویکرد چهار سال گذشته معاونت فرهنگی با قوت ادامه دارد. برنامه‌هایی از‌ جمله واگذاری امور به صنوف‌ و تغییر شیوه پرداخت یارانه،‌ نگاه بین‌المللی در عرصه فرهنگ،‌ تحریک حوزه تقاضا و مصرف،‌ طرح‌هایی مانند عیدانه کتاب که زمینه تحریک تقاضا را به دنبال داشت می‌تواند با قوت ادامه داشته باشد.
 
وی افزود: در دوره تازه با توجه به شناخت من از حوزه چاپ و نشر توقع ایجاد شده تا با همت مضاعف‌تری حرکت کنیم. خود را عضو خانواده چاپ و نشر می‌دانم؛ بنابراین نخستین گفت‌وگو با تشکل‌‌ها و نهاد‌های صنفی فرهنگ و هنر با فعالان حوزه صنعت چاپ و نشر برقرار شده است.
 
صالحی ادامه داد: ترکیب نگاه نهاد‌ها و تشکل‌های صنفی کمک می‌کند تا نگاه از داخل با نگاه بیرونی ترکیب و برنامه‌های اقدام به واقعیت نزدیک‌تر شود. دولت هر مقدار بار خود را کوچک کند و اهالی فرهنگ بار اصلی را بر دوش بگیرند، به ثمر و نتیجه نزدیک‌تر است. دولت دوازدهم این مسیر را با جدیت و با قوت بیشتر دنبال خواهد کرد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در طول چهار سال گذشته بین معاونت فرهنگی و اهالی فرهنگ همدلی ایجاد شده است؛ به‌عنوان خادم اهل فرهنگ با حسن نیت و به اندازه توانایی مجموعه تلاش می‌کنم باری را بردارم و باری بر دل نگذاریم. بدون اغراق افتخار می‌کنم که خادم اهل فرهنگ هستم بنابراین من را به‌عنوان برادر کوچک خود احساس کنید و از طرح پیشنهادها و ‌انتقادها، نقطه نظرات اصلاحی و کمک دریغ نکنید چراکه «یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَة».

لزوم تفکیک بین موقعیت معاون فرهنگی و وزیر ارشاد
صالحی با تاکید بر لزوم تفکیک بین جایگاه معاونت فرهنگی و وزارتی گفت: باید بین دو موقعیت معاونت فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفکیک قائل شویم. حضور معاون فرهنگی در جایگاه وزیر به اعتبار تعلق خاطر و آشنایی با فضا، فرصتی از نوع سرمایه اجتماعی برای حوزه چاپ و نشر است.    

وی خطاب به اهالی چاپ و نشر افزود: اگر به دنبال طرح مسائل، مانند دوران حضور من به‌عنوان معاون فرهنگی هستید، شاهد اتفاق خاصی نخواهیم بود؛ به نظر می‌رسد برای استفاده از فرصت ایجاد شده، باید نگاه راهبردی در اهالی چاپ و نشر ایجاد شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دوازدهم با اشاره به راهکار‌های توجه بیشتر قوای حکومتی به فرهنگ مکتوب اظهار کرد: چه کار می‌توان کرد که فرهنگ مکتوب برای دولت به‌طور خاص و قوای حکومتی به‌طور عام جدی‌تر شود؛ به‌عبارت دیگر نگرش به فرهنگ به‌طور کلی و فرهنگ مکتوب به‌طور خاص از نظر علاقه، مقررات، بودجه و سیاست‌گذاری باید ارتقا پیدا کند. اتفاق پایدار در این حوزه یعنی، یک درصد تعلق خاطر دولتمردان به فرهنگ ارتقا پیدا کند. لزوم تحقق این هدف ایده، برنامه و نقشه است.    

باید دولتمردان را با مقوله فرهنگ مکتوب درگیر کرد     
صالحی ادامه داد: درگیر کردن مدیران کشور با مقوله فرهنگ مکتوب، زمینه‌ساز اتفاقات بزرگی است. شناسایی راه‌های ارتقا هم‌افزایی دستگاه‌‌های فرهنگی در حوزه فرهنگ مکتوب یکی دیگر از موضوعاتی است که باید از سید عباس صالحی در مقام وزیر انتظار داشت. تبدیل کردن برخی خواسته‌ها به لایحه، دستور‌العمل‌‌های نافذ و طرح از دیگر فرصت‌های وزارتی است؛‌ به‌عبارت دیگر چگونه هیات دولت را از نظر لوایح فرهنگی غنی‌سازی کنیم؟
 
وی گفت: باید به دنبال تبدیل برخی خواسته‌های کوتاه مدت به خواسته‌های پایدار باشیم، موضوعاتی که بتواند ما را در فضا‌های پایدار لوایع، برنامه‌ها و قوانین بودجه قرار دهد؛ علاوه بر این صنوف می‌توانند در جایگاه مشاوران قرار بگیرند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد دولت تدبیر و امید افزود: تاکید بر چند مساله راهبردی کلان از‌جمله، ایجاد تقاضا در حوزه فرهنگ مکتوب و افرایش سهم فرهنگی در بازار جهانی نکته دیگر قابل توجه در جایگاه وزارتی است. برخی مسائل نیز مانند قاچاق کتاب حاد و نیازمند دخالت مستقیم وزیر است.     

تشکیل کارگروه کاربری‌ و تعرفه‌های فرهنگی
سلگی در ادامه این نشست با اشاره به عملکرد معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در دولت یازدهم گفت: تعامل مناسب با تشکل‌ها،‌ تفویض امور به تشکل‌ها مانند اداره سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ایجاد احساس آرامش و امنیت در همه صنوف، تمرکز‌زدایی و تفویض امور به استان‌ها، اقدام برای تفویض مجوز‌ها و حرکت در این مسیر همچنین توجه به حلقه‌های مختلف نشر و چاپ، تدوین و بازنگری در دستور‌المعمل‌ها، شیوه‌نامه‌ها و آئین‌نامه‌ها با هدف توجه به حقوق مادی و معنوی اصحاب نشر از‌جمله رویکرد‌های معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم است.
 
وی افزود: توسعه برنامه ترویج کتابخوانی، رعایت اصل شفافیت در کار‌ها، تلاش برای استفاده از فناوری‌های نوین برای تسریع در امور و توسعه سامانه‌های الکترونیک و آغاز پروژه‌های حمایتی و تسهیلاتی به‌عنوان مثال به کتابفروشی‌های استانی در دوره پیشین دنبال شده است.
 
سلگی ادامه داد: تشکیل کارگروه برای کاربری‌ و تعرفه‌های فرهنگی که در برنامه ششم توسعه آمده با مذاکره با سایر وزارتخانه آغاز شده است. توسعه نشر الکترونیک، توجه به تکثیر و قاچاق به‌عنوان یکی از دغدغه‌های مهم،‌ توجه به تسهیلات صادرات و خدمات چاپی، تداوم و تعمیق تفویض‌ها در تشکل‌‌ها و استان‌ها و گسترش تعاملات روابط بین‌الملل همچنین مالکیت معنوی باید در این دوره  پیگیری شود.

فرهنگ یک امر مجرد نیست
آموزگار،‌ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در ادامه این نشست اظهار کرد: جامعه ما از معضل بزرگ شکاف فرهنگی و اجتماعی رنج می‌برد و حضور مسئولان دغدغه‌مند مانند دکتر سید عباس صالحی مغتنم است. قوانین ما مسئولیت‌های متعددی را متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کرده اما اختیارات متناسب با این مسئولیت‌ها در قوانین دیده نشده است.
 
وی افزود: فرهنگ یک امر مجرد نیست و اقتصاد، سیاست،‌ آموزش و بهداشت بر حوزه فرهنگ تاثیرگذارند. انقلاب اسلامی به پیروزی رسید تا از سنت‌های فرهنگی و فرهنگی ایرانی حفاظت کند؛ بنابراین حوزه‌هایی از‌جمله اقتصاد،‌ سیاست و سایر حوزه‌ها باید به این تاثیر‌گذاری توجه کنند. توجه به نقاط مختلف کشور در دوره چهار سال حضور دکتر سید عباس صالحی در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است.
 
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ادامه داد: وضعیت را به گونه‌ای جلو ببریم که مقوله فرهنگ در تصمیم‌گیری‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی از حیث تخصیص بودجه و سیاست‌گذاری در دریف آخر قرار نگیرد. وقتی از تهاجم فرهنگی احساس خطر می‌کنیم باید سرچشمه‌های آن‌را شناسایی کنیم. تصمیم‌گیری‌ها در دوره حضور دکتر صالحی در معاونت فرهنگی باید تکمیل و به نتیجه برسد تا افق‌های روشن‌تری  برای فعالان این حوزه ترسیم شود.

لزوم توجه به ایجاد ویترین کتاب کودک و نوجوان
نادر قدیانی،‌ رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان ما طی 20 سال گذشته حوزه نشر کودک و نوجوان است. توجه به کتابخانه‌های عمومی این حوزه به‌ویژه خردسالان اندک است علاوه براین وقت آن رسیده تا ناشران کودک و نوجوان به سالن‌های سرپوشیده نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتقل شوند.
 
در ادامه این نشست میثم نیلی،‌ مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی،‌ محسن مهر‌آبادی،‌ رئیس هیات مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس،‌ هومان سبطی،‌ مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران آموزشی‌، مریم جدلی،‌ رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی زنان ناشر،‌ پروین صدقیانی، رئیس و مدیرعامل انجمن صنفی کارفرمایان زنان ناشر،‌ امیر صفر‌زاده،‌ مدیر عامل مجمع تولید‌کنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی،‌ یونس جعفری،‌ عضو هیات مدیره اتحادیه صنف چاپخانه‌داران،‌ احمد ابوالحسنی،‌ رئیس اتحادیه کلیشه و لیتوگراف،‌ بابک عابدینی،‌ مدیر عامل اتحادیه صادر‌کنندگان صنعت چاپ ایران، جلیل غفاری رهبر،‌ رئیس اتحادیه صنف صحاف ایران،‌ محمدرضا ناجیان اصل،‌ مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی، احمد مظاهری، مدیرعامل شرکت تجاری چاپخانه‌داران تهران، و علی اسماعیلی، ‌رئیس انجمن کتابفروشان به طرح دغدغه‌های خود پرداختند. ‌     
related-image related-image
دولت ترامپ، فرمان منع مسافرتی جدیدی صادر می‌کند/کشورهای جدید به 6 کشور هدف اضافه می‌شوند توصیه شهردار تهران؛ گاهی پیاده به محل کار بروید طعم گس مهر برای دانش آموزانی که پشت درب مدارس جاماندند حمله اسرائیل به انبار مهمات حزب الله توضیحات طاهری درباره نحوه استقرار هواداران سپاهان و پرسپولیس کتاب «چهلم» رونمایی شد اگر در این 6 وضعیت قرار دارید با کمبود ویتامین d مواجه‌اید! انتصاب دبیر هفته کتاب/ اختتامیه هفدهمین دوره جشنواره ملی صنعت چاپ برگزار شد راهپیمایی ضد آمریکایی مردم آذربایجان شرقی ضایع شدن حقوق شهروندی مردان در حصار بی بندوباری زنان بازی آل خلیفه در زمین صهیونیست‌ها لحظه شماری هیلی برای استعفای تیلرسون کارنامه ناموفق آقای مدیر کل یک بام و دوهوای لندن در قبال برجام نشست آستانه و بحران سوریه پیکر پاک شهید مدافع حرم «سید جعفر موسوی نژاد» در پاکدشت تشییع شد تک تک شهدای دفاع مقدس محسن حججی زمان خود بودند دیدار ظریف و ولید معلم در نیویورک آخرین تمرین پرسپولیس قبل از سفر به دوبی برتری سپاهان در روز تساوی بافق و کازرون بانوان والیبال ایران مغلوب کره جنوبی شدند گزارش تمرین پرسپولیس/ حرفهای درگوشی برانکو به طارمی میلیون‌ها تومان سرمایه اسب لرستان در اسارت بی‌توجهی مسئولان پیام فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل لرستان به رییس جمهور آمریکا ایران در موضع اقتدار است نسل ما باید نسل تربیت شده دینی باشد درصد زنده بودن راننده زیر آوار بسیار کم است بازگشت تیم آنست به پایگاه امداد و نجات ماهنشان نمایشگاه رزمی، فرهنگی عملیات رمضان در اردبیل گشایش یافت مهراب فلسفی زاده شهردار فعلی شوشتر در سمت خود ابقا شد پایان مسابقات کشتی فرنگی جوانان استان همایش شیرخوارگان حسینی در مناطق مختلف استان برگزار شد+ گزارش تساوی نماینده فارس در لیگ برتر هندبال مردان کشور گزارش روزشمار محرم برگزیده خطبه ائمه جماعات شهرستان‌های فارس دانلود مداحی شب اول محرم 96 برجام و بحران کره؛ نقاط اختلاف آمریکا و آلمان پیش‌بینی هوای روزهای آینده کشور در دیدار «دی کاپریو» با «ترامپ» چه گذشت وحشت بازار سهام از تهدیدات کره شمالی کمرنگ شد همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی امام خمینی (ره) نوشهر برگزار شد+ تصاویر علم الهدی: به‌زودی دنیا مرگ آمریکا را خواهد دید ترزا می: ما به اروپا پشت نخواهیم کرد شهرک خشام در جنوب شرق دیرالزور آزاد شد ابتکار: سهم 30 درصدی مدیریت زنان تا پایان برنامه ششم توسعه پیگیری می‌شود دو مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا: دولت از حماقت‌های خطرناکش دست بردارد و به توافق پایبند بماند پرتاب لنگه کفش به سوی حکمتیار در نماز جمعه /عکس ظریف: مذاکره با آمریکا بی فایده است رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی: مداحان بازیچه جریان‌های سیاسی نشوند سفیر پیشین فرانسه در سوریه: اسد چندین دهه در حکومت می‌ماند بارزانی: حاضریم با بغداد گفت‌وگو کنیم ولی بعد از همه‌پرسی تبادل‌نظر ظریف و ولید المعلم درباره آخرین تحولات سوریه
حاشیه دیدار سپاهان-پرسپولیس؛ برخورد توپ به سر میلاد سرلک، باعث فراموشی او شد! مراسم رژه 31 شهریور در اصفهان آغاز شد برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در تبریز+تصاویر مرضیه ابراهیمی دختر قربانی اسید پاشی عروس شد / ببینید جنگنده‌های اسرائیلی دمشق را بمباران کردند برگزاری شیرخوارگان حسینی در مصلی الغدیر خرم آباد/ 3000 نقطه در کشور میزبان این همایش است رژه نیروهای مسلح در سمنان و شاهرود آغاز شد روضه شب اول محرم مصیبت مسلم بن عقیل برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در آذربایجان شرقی گزارش تصویری/ نمایش اقتدار نیروهای مسلح استان گلستان استقلال برای فاتح تریم 200 میلیارد می‌دهد! حواشی بازی پرسپولیس؛ هیجان، دعوا، بیمارستان خلاصه بازی سپاهان 2 - 2 پرسپولیس ماجرای بمباران مواضع داعش توسط جنگنده‌های ارتش تصویری غم‌انگیز از حضور مادر بنیتا در مراسم شیرخوارگان حسینی (ع) توصیه‌های پلیس به عزاداران حسینی خودکشی منجر به فوت در مترو دروازه دولت +عکس ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان +عکس سردار سلیمانی: تا 2‌ماه دیگر نابودی داعش را جشن می‌گیریم حاشیه دیدار سپاهان - پرسپولیس/ هیجان، دعوا، بیمارستان خفه شدن سه کودک و نوجوان در تانکر خالی زود برای منصوریان دیر شد + عکس صوت/ محمود کریمی؛ شب اول محرم 96 رژه مقتدرانه نیروهای مسلح کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج برگزار شد + تصاویر آخرین وضعیف مصدومیت سرلک، کریمی و پورقاز استقلال به فاتح تریم می‌رسد؟ پیام تسلیت رئیس رسانه ملی در پی درگذشت آیت‌الله حسین راستی کاشانی گریه‌های مادر بنیتا در مراسم شیرخوارگان حسینی/ عکس آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت قطع یک ساعته خدمات بانکی در ساعت 24 امشب تساوی سپاهان و پرسپولیس با چاشنی دعوا رژه نیروهای مسلح در استان سمنان برگزار شد مذاکره استقلالی‌ها با تریم از دو هفته قبل/ دو میلیون دلار حداقل دستمزد سرمربی ترکیه‌ای 6 کشته و مجروح در تصادف پراید و نیسان عکس/ گریه‌های مادر «بنیتا» در مصلی امام خمینی (ره) انفجار در پمپ گاز رفسنجان جان کودک 4 ساله را گرفت مدیر مدرسه خود را در کلاس حلق‌آویز کرد ادعای هابرلر ترکیه؛ نماینده باشگاه استقلال در استانبول با فاتح تریم وارد مذاکره شد بازتاب پیشنهاد استقلال به فاتح تریم در ترکیه گریه‌های مادر «بنیتا» در مراسم شیرخوارگان حسینی (ع) +عکس رژه نیروهای مسلح به مناسبت هفته دفاع مقدس در ساری تصاویر رژه نیروهای مسلح در شهرکرد مراسم ترحیم آیت الله معصومی در مشهد برگزار شد رژه نیروهای مسلح در استان سمنان برگزار شد گزارش تصویری: مراسم همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) اقدام به خودکشی یک دختر در متروی دروازه دولت افشاگری خبرنگار ترکیه‌ای از جزئیات پیشنهاد استقلال/ پیشنهاد 3 ساله 23 میلیارد تومانی به فاتح تریم! خودکشی منجر به فوت در متروی تهران پرچم گنبد حرم مطهر رضوی تعویض و سیاه‌پوش شد رئیس قوه قضاییه درگذشت آیت‌الله راستی کاشانی را تسلیت گفت
تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me