تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
منبع: جام‌جم
دسته: اقتصادی ()
کد خبر: 10961729
۱۳۹۶/۰۶/۲۳ ۰۴:۰۱

افول دارایی‌های عربستان

بر اساس آمارهای رسمی منتشرشده از اقتصاد عربستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در جهان، تداوم سه‌ساله کاهش قیمت نفت، در کنار هزینه‌های تجاوز این کشور به یمن و حمایت مالی از تروریست‌های تکفیری، باعث شده دارایی‌های نقدی رژیم سعودی بشدت کاهش یابد.
main-image

در این زمینه، برآوردهای انجام‌شده از سوی بانک مرکزی عربستان بیانگر آن است که این کشور، تقریبا 250 میلیارد دلار از دارایی‌های خود را طی سال‌های 2014 تا 2017 از دست داده و اکنون میزان دارایی‌های نقدی عربستان 509 میلیارد دلار برآورد شده است.

بانک مرکزی عربستان در گزارش خود آورده، میزان کاهش سالانه دارایی‌های نقدی عربستان تقریبا سالانه 12/4درصد بود که طی شش سال گذشته این رقم بی‌سابقه بوده است.

کارشناسان اقتصادی درباره شرایط مالی عربستان می‌گویند، اگرچه این کشور توانسته با اجرای برنامه ریاضت اقتصادی کسری بودجه خود را مدیریت کند، اما افزایش هزینه‌های نظامی عربستان در خاورمیانه و خصوصا یمن باعث شده، همچنان ذخایر ارزی این کشور روند نزولی داشته باشد.

این گروه با اشاره به تغییر مسیر قیمت نفت طی یک ماه گذشته معتقدند، کسری بودجه آل سعود که سال قبل تقریبا 26 میلیارد ریال سعودی معادل 6/9 میلیارد دلار بوده، اکنون با توجه به موارد یادشده به نصف کاهش یافته، اما همچنان روند نزولی کاهش ذخایر خارجی کشور نشانه خوبی برای اقتصاد نفتی این کشور نیست.

خدیجه حاک، مدیر تحقیقات منطقه‌ای بانک NBD در امارات می‌گوید: کاهش 36 میلیارد دلاری دارایی‌های خارجی این کشور بیانگر آن است که درآمدهای نفتی عربستان به دلیل شرایط بازار، محدود بوده و مسئولان برای تامین نیازهای مالی اقتصاد عربستان مجبور به استفاده از دارایی‌های خارجی خود بوده‌اند.

حاک در ادامه تاکید کرد: اگرچه برخی معتقدند این روند به دلیل فعالیت بخش خصوصی در اقتصاد عربستان بوده، اما نباید فراموش کنیم هنوز بخش خصوصی واقعی در این کشور دیده نشده و نمی‌توانیم روند خصوصی شدن اقتصاد عربستان را جدی بگیریم. این تحلیلگر اقتصادی افزود: نباید فراموش کنیم، هزینه‌های نظامی عربستان به دلیل مداخله این کشور در مناقشات منطقه و برخی سیاست‌های اقتصادی علیه قطر باعث بروز چالش بیشتر شده اما این واقعیت را بانک مرکزی عربستان اعلام نکرده و نخواهد کرد.

مدیر تحقیقات منطقه‌ای بانک NBD تصریح کرد: برآوردهای انجام‌شده از هزینه‌های نظامی عربستان طی چند سال اخیر اگرچه در نمودارهای اقتصادی این کشور اعلام نشده، اما کارشناسان اقتصادی متناسب با آنچه در واقعیت روی داده است، پیش‌بینی کرده‌اند عربستان سالانه به‌طور متوسط 7 میلیارد دلار برای تامین منابع نظامی خود هزینه کرده است.

وی با رد افزایش خروج ارز از اقتصاد عربستان می‌گوید: آمارهای منتشرشده از اقتصاد عربستان که در بانک مرکزی وجود دارد، بیانگر این نیست که منابع ارزی عربستان در حال خروج از اقتصاد توسط بخش خصوصی است بلکه کاملا نشان می‌دهد خود دولت برای تامین نیازهای مالی خود اقدام به ارزفروشی کرده و منابع خارجی خود را برای مقاصد نظامی هزینه کرده است.

سرمایه‌گذاری خارجی بهانه‌ای تازه

مدیر یکی از بانک‌های بزرگ عربستان که نخواست نامش در این گزارش منتشر شود، می‌گوید: بخش عمده کاهش دارایی خارجی عربستان به دلیل انتقال پول برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی توسط مسئولان دولتی بوده است، با این برنامه که قرار است عربستان به فناوری‌های نوین دست یابد.

به گفته وی، ریاض قصد دارد سرمایه‌گذاری‌های مختلفی خارج از مرزهای عربستان انجام دهد تا بتواند با استفاده از بازده اقتصادی آنها کاهش درآمدهای نفتی خود را جبران کند. به عنوان مثال، سال گذشته قرارداد 45 میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری پنج ساله عربستان در یک صندوق فناوری ژاپنی امضا شد که قرار است علاوه بر انتقال فناوری، منافع اقتصادی قابل توجهی نیز به عربستان بازگردانده شود، اما نکته جالب اینجاست که مسئولان اعلام کرده‌اند، رقمی که قرار بوده، طی پنج سال سرمایه‌گذاری شود تاکنون نزدیک به نیمی از آن یعنی 20میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است.

این مدیر بانکی افزود: اگرچه اجرای چنین برنامه‌هایی می‌تواند منطق اقتصادی داشته باشد، اما با در نظر گرفتن این که بسیاری از اطلاعات مربوطه به صورت پنهان است، دور از واقعیت نیست اگر بگوییم چنین اتفاقی نیفتاده و عربستان به بهانه سرمایه‌گذاری خارجی، منابع مالی خارجی خود را هزینه کرده تا بتواند به افکار عمومی دلیل منطقی ارائه کند.

وی با اشاره به افزایش کم قیمت نفت در بازارهای بین‌المللی می‌گوید: اگرچه قیمت نفت در بازارهای بین‌المللی روند صعودی به خود گرفته، ولی با در نظر گرفتن این که طلای سیاه، تنها یک دلار در بازار بین‌المللی افزایش قیمت داشته، همچنان کسری بودجه در عربستان مشهود است و دولت برای تامین نیازهای مالی خود باید از منابع خارجی استفاده کند. به همین دلیل برآورد می‌شود، کسری بودجه برای سال 2017 کمی بیشتر از 52/79 میلیارد دلار باشد که قبلا اعلام شده است.

در همین حال، سعید الشیخ، اقتصاددان ارشد گروه بانک اقتصاد ملی در عربستان گفت: شرایط فعلی اقتصاد این کشور بیانگر آن است که در آینده هم مشکل کسری بودجه در کشور تجربه می‌شود و دولت برای تامین نیازها باید منابع خارجی خود را هزینه کند.

سعید الشیخ افزود: فروش اوراق قرضه برای کاهش 35 درصدی کسری بودجه دولت و تامین منابع مالی آن بیانگر آن است که مشکلات اقتصادی روبه کاهش نیست، بلکه احتمال بحرانی شدن آن وجود دارد، چون در حال حاضر تنها راه تامین منابع مالی مورد نیاز برای بازخرید اوراق یادشده، منابع مالی خارجی دولت است که تاکنون فقط 9میلیارد دلار سود آن بوده است.

منبع: دیلی صباح

عماد عزتی

#افول دارایی‌های عربستان #نفت
related-image related-image related-image related-image
20 درصد جمعیت شهری لرستان در بافت‌های فرسوده سکونت دارند از صف آیفون تا خالکوبی عجیب ادعای‌کمک‌ایران به‌گروه‌های تروریستی مضحک‌است ترکیه علیه همه‌پرسی جدایی کردستان عراق دست به کار شد «همه‌پرسی» جدایی کردستان در خارج از عراق آغاز شد لاوروف برای واشنگتن خط و نشان کشید انتقاد رسانه آمریکایی از مرد تازه به دوران رسیده عربستان از نفرات برتر همایش ادبی دفاع مقدس در شهرستان پاکدشت تقدیر شد هنرمند سمنانی در همایش ملی گرافیک و کاریکاتور دوم شد نمایشگاه عکس دفاع مقدس در کلاله برپا شد. برگزاری شب شعر به مناسبت هفته دفاع مقدس و محرم سرویس مدارس در تبریز هوشمند شد استقرار بازرسان در سازمان سنجش آغاز همزمان 20 طرح مرمتی در بناهای تاریخی چادگان در غرب استان اصفهان گزارش رئیس دفتر روحانی به نمایندگان درباره سفر نیویورک مقاومت با دستان خالی/ 480 شهید غیرنظامی تا روز سوم جنگ همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید و با حضور وزرای کار و فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ زنگ کتابخوانی در مهدهای کودک سراسر کشور نواخته شد فاینانس 1.2 میلیارد یورویی برقی سازی راه آهن گرمسار- اینچه برون نهایی شد این سگ قهرمان نامش جهانی شد جریمه 17 میلیونی تراکتورسازی و توبیخ یحیی گل‌محمدی پرداخت تسهیلات 3 میلیون تومانی به ازای هر هکتار به کلزاکاران کابل زیردریایی جدید، اینترنت را سریع‌تر می‌کند آقایی: تلاش می‌کنیم دربی تبریز را هم ببریم/ آرزویم رفتن پرسپولیس به فینال آسیاست اعلام مواضع گروه طالبان در رابطه با عزاداری شیعیان در ماه محرم افغانستان بوی مهر ندارد یک کشته در سانحه رانندگی جاده خور به فرخی زنگ مهر و مقاومت در مدارس اردبیل نواخته شد وزیر دفاع ژاپن: آسمان این کشور را موشک هیدروژنی کره شمالی تهدید می‌کند صعود تیم بسکتبال جوانان خوزستان به جمع هشت تیم برتر کشور اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای قزوین سرباز مربی جذب می‌کند رشد 14 برابری باسوادی در کشور در 5 سال اخیر آموزش و پرورش فردیس با کمبود امکانات مواجه است آخرین نظر سنجی‌ها از پیروزی مرکل در انتخابات آلمان خبر می‌دهند یگان‌های ارتش هر لحظه آمادگی مقابله با دشمنان را دارند زنگ مهر و مقاومت در مدارس کردستان طنین اندار شد پس از 80 سال موزه ایران باستان بازسازی می‌شود دستگیری 90 معتاد متجاهر در همدان 15 مدرسه سمیرم در طرح هجرت بسیج زیباسازی و بهسازی شد تولید خودرو و داخلی سازی در دستور کار فولکس واگن قرار دارد بازتاب رونمایی از موشک بالستیک جدید ایران در رسانه‌های آذربایجان نماینده تهران در مجلس: سال آموزشی جدید را با مسوولیت پذیری شروع کنیم سلامت جسمی و روانی رانندگان جاده‌ها باید کنترل شود شفاف سازی پیرامون موقوفه‌ها زمینه گسترش فرهنگ وقف را فراهم می‌کند زنگ مهر و مقاومت در مدارس اردبیل نواخته شد اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای قزوین سرباز مربی جذب می‌کند زنگ مهر و مقاومت در مدارس کردستان طنین اندار شد آموزش و پرورش فردیس با کمبود امکانات مواجه است تیلرسون: در وزارت خارجه می‌پلکم! آیفون 8 و آیفون 8 پلاس به بازار ایران وارد شد+ قیمت برنامه جلب مشارکت‌های مردمی در استان گلستان تهیه شود
فیلم تست موشک خرمشهر منتشر شد برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در تبریز+تصاویر اخبار مشروح 13 جمعه 31 شهریور 96 شرکت سیدمحمدخاتمی و علی لاریجانی در مراسم عزاداری سالار شهیدان در حسینیه جماران رژه نیروهای مسلح به مناسبت هفته دفاع مقدس در ساری تصویری غم‌انگیز از حضور مادر بنیتا در مراسم شیرخوارگان حسینی (ع) گزارش تصویری/ نمایش اقتدار نیروهای مسلح استان گلستان عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 مهر 96/ امپراطور اول صف +تصاویر جنگنده‌های اسرائیلی دمشق را بمباران کردند تست موشک خرمشهر +فیلم فیلم/ ابراز برائت آهنگران از تفکرات فرزندش لالایی مادران ایرانی برای کربلا؛ مادر «بنیتا» هم بود رئال؛ غولی که از چراغ بیرون می‌آید زود برای منصوریان دیر شد + عکس فیلم/ تست موشک «خرمشهر»؛ موشکی با برد 2000 کیلومتر آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت گریه‌های مادر بنیتا در مراسم شیرخوارگان حسینی/ عکس گریه‌های مادر بنیتا در مراسم شیرخوارگان حسینی (ع) +عکس رژه مقتدرانه نیروهای مسلح کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج برگزار شد + تصاویر مراسم شیرخوارگان حسینی در بوشهر برگزار شد رژه نیروهای مسلح در استان بوشهر برگزار شد + تصاویر مراسم رژه نیروهای مسلح در سنندج برگزار شد + تصاویر رژه اقتدار نیروهای مسلح مازندران به روایت تصویر محرومیت پرسپولیس واقعیت دارد/ طارمی هم 4 ماه محروم شد عکس / گریه‌های مادر بنیتا در مراسم شیرخوارگان حسینی (ع) عکس/ گریه‌های مادر «بنیتا» در مصلی امام خمینی (ره) بداخلاق، حرفه‌ای و گران قیمت/ والتر زنگا، شانس اول نیمکت استقلال؟ گریه‌های مادر «بنیتا» در مراسم شیرخوارگان حسینی (ع) +عکس بازتاب جهانی رونمایی از موشک خرمشهر فیلم/ آزمایش موفقیت‌آمیز موشک بالستیک خرمشهر رزومه 3 گزینه نهایی هدایت استقلال آخرین وضعیت بازیکن سپاهان که دچار فراموشی شد گزارش تصویری رژه نیروهای مسلح در حرم مطهر امام خمینی (ره) از 26 اردیبهشت ممنوع الخروج شدم شوک بزرگ به باشگاه پرسپولیس رژه نیروهای مسلح در کرمانشاه + فیلم و عکس ادعای هابرلر ترکیه؛ نماینده باشگاه استقلال در استانبول با فاتح تریم وارد مذاکره شد مشخصات فنی موشک بالستیک خرمشهر که ایران رونمایی کرد جزییات حکم متهمان پرونده قتل «بنیتا» رژه نیروهای مسلح استان قم گزارش تصویری؛ سیاه جامگان مشهد-گسترش فولاد تبریز حادثه در معدن انگوران زنجان / راننده حبس شد فاتح تریم درگیر مطالبات خود از فدراسیون ترکیه/ بی توجهی امپراطور به شایعه پیشنهاد باشگاه استقلال! لایی خوردن بیرانوند سوژه شبکه‌های مجازی شد بخش خبری 20: 30 مورخ 31 شهریور 96 + فیلم رهبر سابق اخوان المسلمین مصر درگذشت شوک بزرگ به پرسپولیس؛ سرخپوشان و طارمی محروم شدند! مراسم با شکوه رژه نیرو‌های مسلح دراستان اصفهان برگزار شد+ تصاویر عکس/ اجتماع بزرگ در کردستان عراق و اعلام موضع نهایی بارزانی احترام نظامی فرماندهان ارشد نیروهای مسلح به روحانی + تصویر
تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me