تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
دسته: دسته بندی نشده
کد خبر: 11534154
۱۳۹۶/۰۷/۱۸ ۰۱:۲۴

یکه‌تازی آمریکایی، در دریافت جایزه نوبل

main-image

شرق: جایزه نوبل اقتصادی 2017، این‌بار هم به یک آمریکایی رسید. ریچارد اچ‌ تیلر، اقتصاددان رفتارگرا از دانشگاه شیکاگو، جایزه نوبل علوم اقتصادی را دیروز از آن خود کرد. آکادمی سلطنتی علوم سوئد، تیلر را در زمره افرادی دانسته که اقداماتش سبب شده تا در سال‌های اخیر، اقتصاد رفتاری از یک شاخه حاشیه‌ای و حتی بحث‌برانگیز به یکی از مباحث اصلی علم اقتصاد بدل شود. اهمیت نظریه‌ای که او روی آن تحقیق‌ کرده و به‌واسطه آن، کتاب معروف «سقلمه» را به نگارش درآورده، در این است که برخلاف اقتصاد متعارف که تأکید دارد انسان‌ها مطابق با عقلانیت رفتار کرده و ریسک‌ها را تشخیص می‌دهند، رفتار افراد بیش از آنکه عقلانی باشد، تحت‌تأثیر روحیه حیوانی است؛ رفتارهایی مانند رفتار گله‌وار و جمعی و تابع احساسات و غرایز. مثال این دیدگاه هم بسیار ساده‌ است. بحران 2008 آمریکا در بازارهای مسکن و مالی و جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا که با اصطلاح «برگزیت» شهرت دارد، از جمله رخدادهایی هستند که می‌توان تنها با اقتصاد رفتاری آنها را توجیه کرد. تیلر، با نگارش کتابی با نام «سقلمه» که در آن، نحوه تصمیم‌گیری غیرمنطقی و انتخاب‌های غیرعقلانی مردم بررسی شده، نشان داد که برخلاف پیش‌فرض‌هایی که اساس رفتارهای اقتصادی مردم را تصمیم‌های عقلانی بر اساس منفعت فردی می‌داند، مردم تحت‌تأثیر کمبود آگاهی و اطلاعات، ناتوانی در کنترل رفتارهای شخصی و همچنین ملاحظات اجتماعی تصمیم می‌گیرند. این کتاب او، یکی از کتاب‌های پرفروش در سطح جهان بوده است.
  شوخی تیلر پس از دریافت جایزه
جایزه نوبل، از جمله جوایز رسمی بنیاد نوبل مانند ادبیات، صلح، پزشکی، فیزیک و شیمی نیست و سنت اهدای این جایزه به‌طور جداگانه از سوی بانک مرکزی سوئد و به یاد آلفرد نوبل بنیان گذاشته شد. این اقتصاددان آمریکایی پس از بردن جایزه یک‌میلیون‌دلاری نوبل، قول داد آن را به «غیرمنطقی‌ترین شکل ممکن» خرج کند.
  تیلر کیست؟
این اقتصاددان که در اورنج شرقی در ایالت نیوجرسی آمریکا در 12 سپتامبر 1945 متولد شده است، این جایزه را برای تحقیق و فعالیت روی «رفتارشناسی اقتصادی» دریافت کرد. تیلر دکترای خود را در سال 1974 از دانشگاه روچستر در نیویورک دریافت کرده است. در دهه‌های اخیر، «اقتصاد رفتاری» جایگاه ویژه‌ای در تئوری‌های اقتصادی یافته است. تیلر یکی از پیشگامان بررسی رفتارها در علم اقتصاد به‌شمار می‌رود.
تیلر در مطالعات خود نشان داده است که افراد مطابق با تئوری‌های اقتصادی رفتار نمی‌کنند. به ادعای او مردم پول نقد خود را در «حساب‌های روانی» مجزایی مانند پول رهن، پول تعطیلات و پول بازنشستگی می‌گذارند. سرمایه‌گذاران نیز به اخبار غیرقابل پیش‌بینی توجه بیش از اندازه می‌کنند. مردم بسیار به عدالت اهمیت می‌دهند و مشتاق‌اند برای مجازات افرادی که رفتاری ناعادلانه داشته‌اند هزینه بپردازند. در این رابطه دولتمردان در سراسر دنیا با استفاده از یافته‌های تیلر به دنبال کاهش فقر، افزایش اشتغال و بهبود سلامت افراد جامعه هستند.
جالب آن است که تا سال 2016، به‌جز هفت درصد برندگان این جایزه، باقی برندگان از آمریکای‌شمالی یا اروپای‌غربی بوده‌اند و تاکنون یک زن برنده این جایزه شده است. بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ هر سال اقتصاددان‌های آمریکایی در بین برندگان بوده‌اند.
کمیته نوبل اقتصاد از سوی بانک سوئد اولین‌بار در سال 1968 نهادینه شد و اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال 1969 به «رنجر فریچ» و «جان تینبرگن» به‌خاطر توسعه و کاربردی‌کردن مدل‌های پویا در تحلیل‌های اقتصادی داده شد. از سال 1969 تاکنون 49 جایزه نوبل علوم اقتصادی به 78 فرد برگزیده اعطا شده است. سال گذشته جایزه نوبل اقتصادی به‌طور مشترک به اولیور هارت از دانشگاه هاروارد و بینت هولمستروم از دانشگاه ام‌آی‌تی به‌خاطر تلاش‌هایشان برای تئوری قراردادها اعطا شد. سال 2013 یکی از کاندیداهای دریافت این جایزه، محمد هاشم‌پسران، اقتصاددان ایرانی مقیم آمریکا، بود؛ وی برای تحقیقات در «معیارهای اقتصادسنجی در سری زمانی» به‌عنوان یکی از نامزدهای دریافت این جایزه در سال جاری معرفی شده بود.
تیلر، اقتصاددان ۷۲ساله آمریکایی معتقد است برای جلوگیری از «بدرفتاری اقتصادی» از سوی مردم، می‌توان با «سقلمه»‌ای به مردم، آنها را به خوش‌رفتاری اقتصادی سوق داد؛ مثلا می‌توان مردم را تشویق کرد که برنامه‌ریزی‌های درازمدت بیشتری داشته باشند و به‌عنوان‌مثال برای بازنشستگی خود پس‌انداز کنند. این سقلمه، به عقیده کمیته نوبل، ممکن است به مردم کمک کند تا کنترل بیشتری بر تصمیم‌های خود داشته باشند. به عقیده این کمیته، کارهای ریچارد تیلر به مردم کمک کرده از ترفندهای تبلیغاتی آگاه شوند و از تصمیم‌های بد اقتصادی پرهیز کنند.
  نفوذ نظریه تیلر در بریتانیا
جالب آن است که تیلر، در بریتانیا به دولت دیوید کامرون، نخست‌وزیر سابق این کشور، کمک کرد تا واحدی را به نام واحد بینش رفتاری راه‌اندازی کند که به «واحد سقلمه» (Nudge unit) معروف شد. این واحد در سال ۲۰۱۰ شروع به کار کرد تا راه‌هایی ابتکاری برای تغییر رفتار مردم پیدا کند. بااین‌حال، برگزیت به‌عنوان یکی از بارزترین نمونه‌های تبعیت مردم از رفتار بد اقتصادی که آن را در نظریه اقتصاد رفتارگرا می‌توان توضیح داد، در بریتانیا رخ داد و به‌زودی همکاری این مجموعه جزایر با اتحادیه اروپا به پایان می‌رسد. تیلر همچنین در یک فیلم سینمایی هالیوودی با نام «رکود بزرگ» که به موضوع بحران اقتصاد جهان در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ پرداخته، بازی کرده و در آن پیچیدگی این بحران را توضیح می‌دهد.
  تحلیل بازارهای مالی در قالب نظریه اقتصاد رفتاری
در همین رابطه از علی دینی‌ترکمانی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی درباره اقتصاد رفتاری پرسیدم. او به «شرق» می‌گوید: اقتصاد رفتاری در اصل دیدگاهی در اقتصاد است که نگاه انتقادی به فرضیه‌های اساسی علم اقتصاد (اقتصاد متعارف) دارد. یکی از فرضیه‌های اساسی علم اقتصاد متعارف، آن است که رفتار انسان‌ها بسیار عقلانی است و افراد می‌توانند منابع در دست خود را به‌صورت بسیار دقیق به خواسته‌های متعدد تخصیص دهند. درواقع ذهن هر فرد مثل یک کامپیوتر می‌تواند بهترین راه نیل به اهداف را شناسایی كند و تصمیم بگیرد که چگونه منابع را مورد استفاده قرار دهد. اقتصاد رفتاری این فرضیه اساسی را مورد نقد قرار می‌دهد. ریشه این دیدگاه، در چند سرچشمه فکری است. بحث کینز با عنوان «روحیه حیوانی» یکی از این سرچشمه‌هاست. کینز معتقد بود رفتار افراد، بیش از آنکه عقلانی باشد تحت‌تأثیر روحیه حیوانی است؛ رفتارهایی مانند رفتار گله‌وار و جمعی.
دینی‌ترکمانی ادامه می‌دهد: در بازارهای مالی که اقتصاد رفتاری بسیار مورد توجه قرار گرفته است، تحلیل می‌شود که وقتی قیمت سهام بالا می‌رود و بازار رونق دارد، افراد بدون اینکه محاسبات منطقی که علم اقتصاد متعارف نئوکلاسیکی مدنظر دارد، درگیر خرید سهام می‌شوند و ممکن است قیمت سهام بیش از اندازه بالا و حباب و ریسک داشته باشد. علم اقتصاد نئوکلاسیکی می‌گوید افراد می‌توانند حباب را تشخیص دهند، اما اقتصاد رفتاری معتقد است وقتی اقتصاد در رونق است، آن رفتار گله‌وار ناشی از روحیه حیوانی، موجب شکل‌گیری یک ذهنیت جمعی و اجتماعی قوی می‌شود که تمایل به خرید را افزایش می‌دهد. بنابراین وقتی تمایل به خرید بیشتر می‌شود، سرمایه‌گذاری روی یک دارایی مانند سهام، بیشتر می‌شود و قیمت را دوباره بالاتر برده و تا جایی ادامه می‌یابد که به ترکیدن حباب منتهی می‌شود. بنابراین وجه تفاوت مهم آن است که در اقتصاد متعارف نئوکلاسیکی فرض بر آن گذاشته می‌شود که رفتار انسان‌ها عقلانی است و ریسک‌ها را شناسایی می‌کنند، اما در اقتصاد رفتاری، این امر مورد نقد قرار می‌گیرد و نشان داده می‌شود که رفتار انسان‌ها عقلانی نیست و وقتی امری تبدیل به مد می‌شود، تمایل آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند که این ریسک را افزایش دهد.
این اقتصاددان به سرچشمه فکری دیگر این نظریه اشاره کرده و می‌گوید: سرچشمه فکری دیگر این نظریه، بحث‌‌های فروید است. فروید معتقد بود رفتارهای انسان‌ها بیش از آنکه عقلانی باشد، تحت‌تأثیر ناخودآگاه ذهن است. ناخودآگاهی که ریشه در احساسات، عواطف و غرایز دارد. بنابراین وقتی ناخودآگاه ذهن قوه مسلط بر رفتار آدمی باشد، نمی‌توان دیگر ادعا کرد که رفتار افراد تابعی از عقلانیت است. او در قالب نمونه بیان می‌کند: فرضا در قماربازی، وقتی سود قابل‌توجهی به دست می‌آید، عقلانیت می‌گوید تکرار بازی ممکن است به ضرر تمام شود، اما شیرینی حاصل از پیروزی قبلی فرد را به سمت و سویی هدایت کند که دوباره آن رفتار را تکرار کند و ممکن است فرد خیلی چیزها را از دست بدهد.
به گفته او، بازارها هم شامل حال قواعدی که اقتصاد نئوکلاسیکی توضیح می‌دهد و بنا را بر این می‌گذارد که بازارها همیشه در حالت متعادل در بلندمدت هستند، نیست. بازارها دارای نوسان هستند و حباب‌ها ایجاد شده و می‌ترکد، رکود رخ می‌دهد و... . دلیل این نوسانات و چرخه‌ها، آن است که اساسا رفتار آدمی رفتاری عقلانی نیست و به این اعتبار هم بسیار دقیق نمی‌توان رفتار انسان‌ها را پیش‌بینی کرد. تیلر در کتاب‌های خود پیرامون این نظریه، سعی دارد روان‌شناسی را به اقتصاد پیوند دهد. این نظریه تلاشی است برای شکل‌دادن نظریه‌هایی که رفتار انسان‌ها و بازارها را بر مبنای بنیان‌های روان‌شناختی توضیح می‌دهند.
دینی‌ترکمانی در پاسخ به این پرسش که آیا انتخاب یک اقتصاددان رفتاری به‌عنوان نوبلیست با اهمیت بازارهای مالی درحال‌حاضر رابطه‌ای دارد، می‌گوید: قطعا یکی از علل بحران 2008 و توانایی این اقتصاددانان در توضیح آن بحران و ناتوانی اقتصاددانان متعارف در بیان چگونگی رخ‌دادن این بحران بود. اقتصاددانان رفتارگرا، قبل از بحران 2008، نگرانی‌های زیادی را معطوف به بازارهای مالی و اقتصاد آمریکا كردند. نگرانی‌هایی که در بین اقتصاددانان نئوکلاسیک تا این اندازه وجود نداشته است. بنابراین وقتی بحران رخ داد، تجربه نشان داد چارچوب‌های تحلیلی اقتصاددانان رفتارگرا، چارچوب‌های قوی‌تری هستند.

منابع روس از خنثی سازی بیش از 800 شیء منفجره در دیرالزور خبردادند سپاه تمام تدابیر استکباری آمریکا را در منطقه بر هم زد تلاش کنگره آمریکا برای تحریم‌های تازه علیه ایران همسر «الهام علی‌اف»؛ مأمور اجرای سیاست‌های ضددینی در جمهوری آذربایجان تنظیم میزان انسولین با لوزالعمده مصنوعی از طریق تلفن هوشمند پالوتا: رفتارهای نژاد پرستانه علیه رودیگر؟ مایه تاسف است که تیم‌ها به خاطر تعدادی احمق، سرزنش می‌شوند نفرات برتر مسابقه اسلالوم قهرمانی استان اصفهان معرفی شدند صفحه اول روزنامه‌های شنبه 29 مهر فرمانده پیشمرگه: عقب نشینی از کرکوک تصمیم درستی بود ترامپ: سازمان ملل از «پتانسیل فوق العاده‌ای» برخوردار است دردسر مترجم موقت وینفرد شفر و احتمال سوژه شدنش مثل مترجم تجارت 13 میلیارد یورویی ایران و اروپا در 8 ماه افزایش پنج درصدی قیمت گوشی با رجیستری/اعلام برندهای اولیه قاچاق طی هشت روز قلعه نویی: مقصر شکست خودم هستم کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران به بازیکنان پارس جنوبی توجه کند اوقات شرعی 29 مهر ماه 96 به افق سمنان اوقات شرعی شنبه 29 مهر ماه به افق اصفهان احتمال ساخت عنوان call of duty: black ops 4 توسط اکتیویژن دست‌کم 16 پلیس مصری در درگیری با افراد مسلح کشته شدند اردوغان: غربی‌ها از «پ ک ک» حمایت می‌کنند جریمه 1.2 میلیون دلاری نیمار در دادگاه برزیل ایران - پاناما 19 آبان به مصاف هم می‌روند چرا برخی افراد هرگز سرما نمی‌خورند؟ رژیم صهیونیست به دنبال از بین بردن روحیه انقلابی در بین جوانان است ذهن انسان پس از مرگ همچنان فعال است زانتی: اینتر را به روزهای خوبش برمی‌گردانیم بررسی مشارکت علمی و بین‌المللی پژوهشگران ایرانی حوزه برنامه‌ریزی درسی در تولید علم جهانی آسو طالبانی: بارزانی کردها را فریب داد کشف تونل 50 کیلومتری در ماه فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در استخر رضایی: مذاکره مجددی با آمریکا نخواهیم داشت وجود هفت قمر در حلقه a زحل گذر یک سیارک به اندازه اتوبوس از کنار زمین! مجلس نمایندگان آمریکا در این هفته برای تحریم ایران رای‌گیری می‌کند اولین پیروزی شفر در فوتبال ایران +عکس روزهای روشن کسب وکارهای اینترنتی دست‌کم 30 پلیس مصری در درگیری با افراد مسلح کشته شدند مهدی سعیدی عضو منتخب انجمن طراحان بین‌المللی شد چرا آموزش و پرورش مخالف استخدام معلمان حق التدریس و آموزش دهندگان سوادآموزی است؟ رئال مادرید پیگیر وضعیت جذب آلان، پدیده 17 ساله برزیلی حواشی بازی استقلال - نساجی چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟ / نسبت به این نشانه‌ها حساس باشید اوزیل: به منچستریونایتد می‌روم تشییع پیکر فرمانده ارشد ارتش سوریه رزمایش مدافعان حرم لشکر 14 امام حسین (ع) کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران به بازیکنان پارس جنوبی توجه کند نفرات برتر مسابقه اسلالوم قهرمانی استان اصفهان معرفی شدند دومین جلسه شورای فرهنگ وعمومی شهرستان نور آلمان، آموزش نیروهای پیشمرگه را از سر می‌گیرد زانتی: اینتر را به روزهایش خوبش برمی گردانیم
«حسین آقادادی» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست+ عکس جزئیات فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در استخر +عکس سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی در نماز جمعه تهران تصادف سرویس کارکنان ایران خودرو/حریق در پاساژ علاءالدین در دیدار ظریف و رییسی چه گذشت؟ خلاصه بازی استقلال 2-1 نساجی مازندران کره‌شمالی: منتظر حمله ناگهانی باشید همایش 100 هزار نفری در پارک گوللرباغی/"صبح و نشاط" به وقت شهر دوچرخه ایران+تصاویر آتش سوزی در پاساژ علاءالدین سه اقدام برای شناسایی موبایل قاچاق دلیل دیوارکشی اطراف مجلس چیست؟ تیراندازی و قتل در گلستان آغاز درگیری‌ها در جنوب اربیل میان ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه/ ایجاد منطقه حائل میان اربیل و کرکوک توسط پیشمرگه/تسلط ارتش عراق بر منطقه پردی کتک‌کاری در بازی اورتون و لیون + عکس و فیلم حرکت جالب مهاجم استقلال در بازی فوتبال + فیلم حملات همزمان بوش و اوباما به ترامپ غرق شدن جوان 19 ساله حین شنا در استخر دانشگاه آزاد ساری برگزاری همایش دوچرخه سواری در میاندوآب + فیلم تسلیت بازیگران به «نگار» که در سوگ پدر نشست باند فرودگاه تبریز مسدود شد اوسانی کابوس همیشگی دفاع استقلال حمایت راموس، پیکه و بوسکتس از مدیر زن تیم ملی اسپانیا/ تهدید سه ستاره اسپانیا به تحریم جام جهانی تیلرسون: بحران دیپلماتیک قطر به زودی حل نمی‌شود دستگیری عوامل تیراندازی در عروسی سرلشکر باقری: پایان عمر تروریست‌ها نزدیک است هیچ نیروی خارجی نمی‌تواند به انقلاب اسلامی خدشه‌ای وارد کند/جلوی رانت‌خواری و اختلاس باید محکم بایستیم شب جنجالی گودیسون پارک؛ درگیری فیزیکی بین بازیکنان اورتون و المپیک لیون (عکس) حرفهای پدر اهورای 2 ساله در باره قتل فرزندش/ هیچکس در مراسم خاکسپاری به مادرش تسلیت نگفت ماکرون: با آمریکا بر سر حفظ برجام توافق کردیم گزارش لحظه به لحظه /استقلال 2 - نساجی یک +فیلم محمود صادقی: «غلامی ایده‌آل نیست اما قابل قبول است افشارزاده: استقلال نیاز به وحدت و آشتی ملی دارد/ مشکلات سرخابی‌ها تا زمانی که خصوصی نشوند، حل نمی‌شود تصادف اتوبوس و تریلی در جاده کرج/11 نفر مصدوم شدند مدیر جدید از بازیکنان ملی پوش می‌آید؛ / سورپرایز بزرگ در والیبال برای جانشینی داورزنی تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر امضا شد/ ترکیه خسارات رانندگان ایرانی را پرداخت می‌کند تمهیدات جدید پلیس برای رانندگان متخلف آمانو: ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کرده است/ هیچ مشکلی برای بازرسی از سایت‌های هسته‌ای نداریم برانکو: خستگی تیم می‌تواند در نتیجه بازی با نفت تاثیرگذار باشد/ مسلمان در لیست نیست و اجازه دهید مشکلی باشد، خودمان حل کنیم سردار وحیدی: نمی‌توان با شیطان بزرگ مذاکره کرد حضور جهانگیری در نماز جمعه استانبول مردم بناب شعار «بناب شهر دوچرخه» سر دادند/ مقدمات ثبت ملی دوچرخه بناب در سازمان میراث فرهنگی فراهم شد سیدعلی خمینی: حاج مصطفی مجتهد مسلم در بالاترین درجات اجتهاد بود/ امام (ره) با کالبدشکافی مخالفت کرد/ واکنش‌ها به داغدارشدن نگار جواهریان/ عکس جهانگیری در اجلاس دی-8؛ برای مقابله با داعش هم‌نظر و همراه شویم/ایران رقیب هیچ کشوری در منطقه نیست پخش مراسم دعای ندبه بابل از شبکه سراسری روایت اسماعیل دوستی از دیدار با کروبی: نظام در حال اتخاذ تدابیری درباره حصر است/من به حل این موضوع بسیار امیدوار هستم نخست‌وزیر امارات در حکمی 9 زن را به عنوان وزیران کابینه جدید خود منصوب کرد «حسین آقادادی» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست قاتل اهورای 2 ساله لب به اعترافات تازه‌ای گشود از داور مسابقه شکایت می‌کنیم و کوتاه نمی‌آییم/ برای خروج استقلال از بحران، نباید سر نساجی بریده شود
تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me