تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
منبع: بازارنیوز
دسته: اقتصادی ()
کد خبر: 11536914
۱۳۹۶/۰۷/۱۸ ۰۸:۳۵

چرا نوبل اقتصادی به ریچارد تیلر رسید؟

کمیته نوبل اعلام کرد: «او یک پیشتاز در زمینه تلفیق اقتصاد با روانشناسی است و توانسته به علم اقتصاد رنگ و بویی انسانی‌تر ببخشد.»
main-image
 بازار نیوز - دیروز، دوشنبه، آکادمی سلطنتی علوم سوئد، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ را معرفی کرد. بنا به اعلام این آکادمی، ریچارد تیلر استاد رشته علوم رفتاری و اقتصاد دانشگاه شیکاگو به دلیل مطالعاتش در زمینه اقتصاد رفتاری برنده نوبل اقتصاد امسال شده است. اقتصاد رفتاری رشته‌ای است که با مطالعه رفتار فردی و عوامل روانشناختی، بازارها و عوامل اقتصادی را مورد تحلیل قرار می‌دهد.

تیلر ۷۲ ساله که متولد ایالت نیوجرسی آمریکاست، یکی از پیشگامان رفتارشناسی در علم اقتصاد است. کمیته نوبل آکادمی علوم سوئد، تلاش‌های تیلر در راستای شناسایی تاثیر رفتار انسان بر اقتصاد را مستحق دریافت جایزه نوبل خوانده است. تیلر آمریکایی که مدرک دکترای تخصصی خود را در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه روچستر اخذ کرده، یکی از متخصصان پیشتاز در یک رشته نسبتا تازه است که روانشناسی را به اقتصاد گره می‌زند. این رشته که زمانی در حاشیه قرار داشت، حالا با تلاش‌های تیلر به یکی از اجزای عمده مطالعات اقتصاد نوین تبدیل شده است. کمیته نوبل در این زمینه اعلام کرد:‌ «او یک پیشتاز در زمینه تلفیق اقتصاد با روانشناسی است و توانسته به علم اقتصاد رنگ و بویی انسانی‌تر ببخشد.» در جایی دیگر از بیانیه کمیته نوبل آمده است:‌ «ریچارد تیلر فرضیات واقع‌گرایانه علم روانشناسی را در تحلیل تصمیمات اقتصادی به‌کار بسته است.» اهداکنندگان این جایزه همچنین گفته‌اند کارهای تیلر نشان داده است که چگونه محدودیت‌ آگاهی‌های یک فرد در فرآیند اخذ تصمیمات، در کنار تبعات ترجیحات اجتماعی و فقدان کنترل فردی می‌تواند بر تصمیمات او و خروجی بازارها اثرگذار باشد. کمیته نوبل همچنین تلاش‌های تیلر در جهت «تلنگر» به مردم برای اخذ تصمیمات بهتر را ستود.

«تلنگر» عنوان بلاگ شخصی تیلر و همچنین عنوان کتابی است که او در سال ۲۰۰۸ به‌طور مشترک با نویسنده دیگری به‌نام پروفسور کاس سانشتاین از مدرسه حقوق دانشگاه هاروارد به رشته تحریر درآورده و منتشر کرده است. عنوان کامل این کتاب «تلنگر: بهبود تصمیمات درباره سلامت، ثروت و شادی» است. این کتاب پرفروش در شکل‌دهی به سیاست‌های اقتصادی بسیار تاثیرگذار بوده است. «تئوری تلنگر» هم که تیلر متخصص آن است، مفهومی است در علم رفتارشناسی مبنی بر اینکه مداخلات کوچک در جو موجود یا مشوق‌ها می‌تواند افراد را تشویق کند که تصمیمات متفاوتی بگیرند. آکادمی نوبل اعلام کرده است که از تحقیق او در این زمینه معمولا در متون بازاریابی استفاده می‌شود و نظرات او در این زمینه به مردم کمک کرده است که حیله‌های بازاریابی را تشخیص دهند و از اتخاذ تصمیمات اقتصادی بد بپرهیزند. کمیته نوبل اعلام کرده است که کارهای تیلر «تاثیری بسزا در بسیاری از حوزه‌های تحقیقات اقتصادی و سیاست‌گذاری‌ها بر جا گذاشته است.»

تیلر علاوه بر مقالات پژوهشی و کتاب‌هایش یادداشت‌های بسیاری را نیز طی سال‌ها به رشته تحریر درآورده و در یکی از آنها، او کنگره را به‌خاطر تداوم معافیت مالیاتی ثروتمندان آمریکایی مورد سرزنش قرار داده و حمایت خود را از ثبت خودکار نام افراد در فهرست افتتاح حساب‌های پس‌انداز بازنشستگان اعلام کرده است. تیلر همچنین برگزیت را به‌عنوان یک مثال بارز از رفتار غیرعقلانی بشر معرفی کرده و آن را مورد انتقاد قرار داده است. تیلر در آستانه رفراندوم برگزیت در نشریه بیزینس اینسایدر نوشت: بسیاری از رای‌دهندگان درباره این موضوع به روش تحلیلی فکر نمی‌کنند... افرادی که طرفدار کمپین ترک انگلستان هستند از روی عقل رای نمی‌دهند و این بیشتر شبیه به یک طلاق بدون توافق‌نامه است. آنها رای به ترک انگلستان می‌دهند و ما نگران همه جزئیات مالی پس از آن هستیم.

 او همچنین مطالعات جامعی در زمینه انتخاب‌های ضعیف افراد انجام داده است که طیف وسیعی از موضوعات را شامل می‌شود از جمله اینکه چرا افراد تا این اندازه کم برای دوران بازنشستگی خود پس انداز می‌کنند یا چرا تیم‌های لیگ فوتبال که زودهنگام بازیکن جدید می‌گیرند، ‌در انتخاب بازیکنان جدید ضعیف عمل می‌کنند. تیلر در سال ۲۰۱۱ در نشریه نیویورک‌تایمز نوشته بود: «ما آمریکایی‌ها بیش از حد غذا می‌خوریم، بیش از حد زیر بار بدهی می‌رویم، خیلی کم پس‌انداز می‌کنیم و تا جایی که ممکن باشد از هر آن چیزی که کمی ناخوشایند باشد، طفره می‌رویم.» تیلر در مطالعاتش به این نتیجه رسیده است که انسان‌ها لذت آنی هم‌اکنون را بیشتر ترجیح می‌دهند حتی اگر بدانند که با صبوری خواهند توانست پول بیشتر یا زندگی بهتری داشته باشند.

بنا به یافته‌های تیلر، رفتارهای انسان به سه روش بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد: عقلانیت محدود، ترجیحات اجتماعی و کنترل خویش.

تیلر با انتقاد از مفروضات متعارف گفته است:‌ اقتصاد متعارف فرض را بر این مبنا گذاشته است که مردم بسیار منطقی هستند، می‌توانند مانند یک رایانه محاسبه کنند و هیچ مشکلی در کنترل خود ندارند. براساس بیوگرافی تیلر که در پایگاه داده‌های دانشگاه شیکاگو منتشر شده است، تیلر «فرضیه استاندارد اقتصاد مبنی بر اینکه هر فردی در اقتصاد خردورز و منفعت‌طلب است را کنار گذاشته و در عوض این احتمال که برخی از عناصر در اقتصاد، انسان هستند را مورد توجه قرار داده و کاربردهای این اقدام را بررسی کرده است.» تیلر در فیلم «رکود بزرگ» که در سال ۲۰۱۵ روی پرده رفت، و به بحران مالی سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۷ مربوط می‌شود نیز حضور داشت.

جایزه نوبل اقتصاد که ارزش آن ۹ میلیون کرون سوئد (حدود ۹۴۵ هزار یورو) است، از جمله جوایز رسمی بنیاد نوبل همچون ادبیات، صلح، پزشکی، فیزیک و شیمی نیست و آلفرد نوبل آن را بنیان ننهاده است بلکه این جایزه از سال ۱۹۶۸ میلادی به‌طور جداگانه توسط بانک مرکزی سوئد و برای یادبود آلفرد نوبل بنیان گذاشته شد. با وجود این به لحاظ اهمیت و افتخار این جایزه همتراز با سایر جوایز نوبل است. این جایزه تاکنون ۷۸ برنده داشته است. ریچارد تیلرهفتاد و نهمین اقتصاددانی است که توانست نوبل چهل‌ونهم را از آن خود کند. برندگان سال گذشته جایزه نوبل اقتصاد، اولیور هارت از دانشگاه هاروارد و بنگت هولمستروم از دانشگاه «ام‌آی‌تی» به‌خاطر مطالعاتشان در زمینه «تئوری قرارداد» بودند. در سال ۲۰۱۳ یکی از نامزدهای دریافت جایزه نوبل اقتصاد، یک اقتصاددان ایرانی مقیم آمریکا به نام محمد هاشم پسران بود که به‌خاطر مطالعاتش در مورد «معیارهای اقتصادسنجی در سری زمانی» نامزد دریافت این جایزه شده بود.

 دنیای اقتصاد
#نوبل اقتصادی 2017 #جایزه نوبل اقتصادی #ریچارد تیلور
related-image
مرفاوی: استقلال بهتر شده اما هنوز کار دارد گاف جنجالی ترامپ درباره گزارش جُرم در انگلیس جنجال بر سر گاف ترامپ درباره گزارش جرم در انگلیس پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 مهر عکس/زن ترامپ بدل دارد فدراسیون فوتبال پاناما خبر داد؛ ایران - پاناما؛ 19 آبان در وین اتریش راز افرادی که هیچگاه سرما نمی‌خورند چیست؟ ترامپ بر پتانسیل فوق العاده سازمان ملل تاکید کرد! دستگاه تشخیص نارسایی شبکیه چشم کودکان در کرج راه‌اندازی شد منابع روس از خنثی سازی بیش از 800 شیء منفجره در دیرالزور خبردادند سپاه تمام تدابیر استکباری آمریکا را در منطقه بر هم زد تلاش کنگره آمریکا برای تحریم‌های تازه علیه ایران همسر «الهام علی‌اف»؛ مأمور اجرای سیاست‌های ضددینی در جمهوری آذربایجان تنظیم میزان انسولین با لوزالعمده مصنوعی از طریق تلفن هوشمند پالوتا: رفتارهای نژاد پرستانه علیه رودیگر؟ مایه تاسف است که تیم‌ها به خاطر تعدادی احمق، سرزنش می‌شوند نفرات برتر مسابقه اسلالوم قهرمانی استان اصفهان معرفی شدند صفحه اول روزنامه‌های شنبه 29 مهر فرمانده پیشمرگه: عقب نشینی از کرکوک تصمیم درستی بود ترامپ: سازمان ملل از «پتانسیل فوق العاده‌ای» برخوردار است دردسر مترجم موقت وینفرد شفر و احتمال سوژه شدنش مثل مترجم تجارت 13 میلیارد یورویی ایران و اروپا در 8 ماه افزایش پنج درصدی قیمت گوشی با رجیستری/اعلام برندهای اولیه قاچاق طی هشت روز قلعه نویی: مقصر شکست خودم هستم کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران به بازیکنان پارس جنوبی توجه کند اوقات شرعی 29 مهر ماه 96 به افق سمنان اوقات شرعی شنبه 29 مهر ماه به افق اصفهان احتمال ساخت عنوان call of duty: black ops 4 توسط اکتیویژن دست‌کم 16 پلیس مصری در درگیری با افراد مسلح کشته شدند اردوغان: غربی‌ها از «پ ک ک» حمایت می‌کنند جریمه 1.2 میلیون دلاری نیمار در دادگاه برزیل ایران - پاناما 19 آبان به مصاف هم می‌روند چرا برخی افراد هرگز سرما نمی‌خورند؟ رژیم صهیونیست به دنبال از بین بردن روحیه انقلابی در بین جوانان است ذهن انسان پس از مرگ همچنان فعال است زانتی: اینتر را به روزهای خوبش برمی‌گردانیم بررسی مشارکت علمی و بین‌المللی پژوهشگران ایرانی حوزه برنامه‌ریزی درسی در تولید علم جهانی آسو طالبانی: بارزانی کردها را فریب داد کشف تونل 50 کیلومتری در ماه فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در استخر رضایی: مذاکره مجددی با آمریکا نخواهیم داشت وجود هفت قمر در حلقه a زحل گذر یک سیارک به اندازه اتوبوس از کنار زمین! مجلس نمایندگان آمریکا در این هفته برای تحریم ایران رای‌گیری می‌کند اولین پیروزی شفر در فوتبال ایران +عکس روزهای روشن کسب وکارهای اینترنتی دست‌کم 30 پلیس مصری در درگیری با افراد مسلح کشته شدند مهدی سعیدی عضو منتخب انجمن طراحان بین‌المللی شد چرا آموزش و پرورش مخالف استخدام معلمان حق التدریس و آموزش دهندگان سوادآموزی است؟ رئال مادرید پیگیر وضعیت جذب آلان، پدیده 17 ساله برزیلی حواشی بازی استقلال - نساجی
«حسین آقادادی» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست+ عکس جزئیات فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در استخر +عکس سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی در نماز جمعه تهران تصادف سرویس کارکنان ایران خودرو/حریق در پاساژ علاءالدین در دیدار ظریف و رییسی چه گذشت؟ خلاصه بازی استقلال 2-1 نساجی مازندران کره‌شمالی: منتظر حمله ناگهانی باشید همایش 100 هزار نفری در پارک گوللرباغی/"صبح و نشاط" به وقت شهر دوچرخه ایران+تصاویر آتش سوزی در پاساژ علاءالدین سه اقدام برای شناسایی موبایل قاچاق دلیل دیوارکشی اطراف مجلس چیست؟ تیراندازی و قتل در گلستان آغاز درگیری‌ها در جنوب اربیل میان ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه/ ایجاد منطقه حائل میان اربیل و کرکوک توسط پیشمرگه/تسلط ارتش عراق بر منطقه پردی کتک‌کاری در بازی اورتون و لیون + عکس و فیلم حرکت جالب مهاجم استقلال در بازی فوتبال + فیلم حملات همزمان بوش و اوباما به ترامپ غرق شدن جوان 19 ساله حین شنا در استخر دانشگاه آزاد ساری برگزاری همایش دوچرخه سواری در میاندوآب + فیلم تسلیت بازیگران به «نگار» که در سوگ پدر نشست باند فرودگاه تبریز مسدود شد اوسانی کابوس همیشگی دفاع استقلال حمایت راموس، پیکه و بوسکتس از مدیر زن تیم ملی اسپانیا/ تهدید سه ستاره اسپانیا به تحریم جام جهانی تیلرسون: بحران دیپلماتیک قطر به زودی حل نمی‌شود دستگیری عوامل تیراندازی در عروسی سرلشکر باقری: پایان عمر تروریست‌ها نزدیک است هیچ نیروی خارجی نمی‌تواند به انقلاب اسلامی خدشه‌ای وارد کند/جلوی رانت‌خواری و اختلاس باید محکم بایستیم شب جنجالی گودیسون پارک؛ درگیری فیزیکی بین بازیکنان اورتون و المپیک لیون (عکس) حرفهای پدر اهورای 2 ساله در باره قتل فرزندش/ هیچکس در مراسم خاکسپاری به مادرش تسلیت نگفت ماکرون: با آمریکا بر سر حفظ برجام توافق کردیم گزارش لحظه به لحظه /استقلال 2 - نساجی یک +فیلم محمود صادقی: «غلامی ایده‌آل نیست اما قابل قبول است افشارزاده: استقلال نیاز به وحدت و آشتی ملی دارد/ مشکلات سرخابی‌ها تا زمانی که خصوصی نشوند، حل نمی‌شود تصادف اتوبوس و تریلی در جاده کرج/11 نفر مصدوم شدند مدیر جدید از بازیکنان ملی پوش می‌آید؛ / سورپرایز بزرگ در والیبال برای جانشینی داورزنی تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر امضا شد/ ترکیه خسارات رانندگان ایرانی را پرداخت می‌کند تمهیدات جدید پلیس برای رانندگان متخلف آمانو: ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کرده است/ هیچ مشکلی برای بازرسی از سایت‌های هسته‌ای نداریم برانکو: خستگی تیم می‌تواند در نتیجه بازی با نفت تاثیرگذار باشد/ مسلمان در لیست نیست و اجازه دهید مشکلی باشد، خودمان حل کنیم سردار وحیدی: نمی‌توان با شیطان بزرگ مذاکره کرد حضور جهانگیری در نماز جمعه استانبول مردم بناب شعار «بناب شهر دوچرخه» سر دادند/ مقدمات ثبت ملی دوچرخه بناب در سازمان میراث فرهنگی فراهم شد سیدعلی خمینی: حاج مصطفی مجتهد مسلم در بالاترین درجات اجتهاد بود/ امام (ره) با کالبدشکافی مخالفت کرد/ واکنش‌ها به داغدارشدن نگار جواهریان/ عکس جهانگیری در اجلاس دی-8؛ برای مقابله با داعش هم‌نظر و همراه شویم/ایران رقیب هیچ کشوری در منطقه نیست پخش مراسم دعای ندبه بابل از شبکه سراسری روایت اسماعیل دوستی از دیدار با کروبی: نظام در حال اتخاذ تدابیری درباره حصر است/من به حل این موضوع بسیار امیدوار هستم نخست‌وزیر امارات در حکمی 9 زن را به عنوان وزیران کابینه جدید خود منصوب کرد «حسین آقادادی» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست قاتل اهورای 2 ساله لب به اعترافات تازه‌ای گشود از داور مسابقه شکایت می‌کنیم و کوتاه نمی‌آییم/ برای خروج استقلال از بحران، نباید سر نساجی بریده شود
تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me