تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
منبع: زومیت
دسته: اقتصادی-علمی و فناوری ()
کد خبر: 11548296
۱۳۹۶/۰۷/۱۸ ۱۴:۰۵

جایزه‌ی نوبل اقتصاد سال 2017 به ریچارد تالر استاد دانشگاه شیکاگو رسید

پروفسور ریچارد تالر، استاد دانشکده کسب‌وکار بوث شیکاگو صبح دوشنبه 9 اکتبر 2017، جایزه‌ی نوبل اقتصاد را برای فعالیت‌های خود در زمینه‌ی اقتصاد رفتاری دریافت کرد.
main-image

پروفسور ریچارد تالر، ‌استاد دانشکده کسب‌وکار بوث شیکاگو جایزه‌ی نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ را دریافت کرد. کمیته‌ی نوبل در این مراسم که در استکهلم برگزار می‌شد اعلام کرد که تالر، پیشگام «کاربردهای روانشناسی در علوم اقتصاد رفتاری» است که نشان می‌دهد مردم چگونه در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی خود، گاهی اوقات غیرعقلانی عمل می‌کنند.

کمیته‌ی نوبل همچنین اضافه کرد که ریچارد تالر با تحقیقاتش، اقتصاد رفتاری را از علومی حاشیه‌ای به مباحث مهم آکادمیک تبدیل کرده و تأثیرات و پیامدهای آن را بر سیاست‌های اقتصادی اثبات کرده است.

پروفسور تالر نیز اظهار کرد که فرض اصلی تئوری‌های او، این است که برای تحلیل دقیق‌تر روندهای اقتصادی باید به یاد داشته باشیم که مردم، «انسان» هستند.

او در پاسخ به این سؤال که پول جایزه‌ی نوبل را چطور خرج خواهد کرد، گفت: «این سؤال واقعاً خنده‌دار است. من سعی می‌کنم تا جایی که ممکن است غیرمنطقی خرجش کنم!»

جایزه اقتصاد از سال ۱۹۶۸ به یادبود آلفرد نوبل و توسط آکادمی علوم سلطنتی سوئد اهدا می‌شود.

Nobel in Economics Is Awarded to Richard Thaler

پیش‌ازاین، در قرن ۲۰، علوم اقتصادی بر مبنای ساده‌سازی فرضیات پیش می‌رفت، مثلاً در اثبات تئوری‌ها فرض می‌شد که مردم تصمیماتشان را منطقی و عقلایی اتخاذ می‌کنند. گرچه اقتصاددانان واقف بودند که این امر منطبق بر دنیای واقعی نیست، اما حدس می‌زدند نتایج به‌دست‌آمده نباید با واقعیت تفاوت زیادی داشته باشد.

پروفسور تالر نقش مهمی در کنار گذاشتن این فرض از آنالیزهای اقتصادی داشته است. او نمی‌گوید که انسان‌ها غیرمنطقی هستند، بلکه اظهار می‌کند ازآنجاکه همیشه مردم به علل مشخصی از عقلانیت دور می‌شوند، می‌توان رفتار و حرکت بعدی آن‌ها را پیش‌بینی کرد :«مردم به طرزی قابل پیش‌بینی، غیرعقلایی رفتار می‌کنند»

به‌عنوان‌مثال او نشان داد که مردم همیشه اهمیت نمی‌دهند که محصول خریداری‌شده برایشان به همان میزان که پول خرج کرده‌اند، تولید ارزش کند. برای مثال اگر قیمت بنزین کاهش پیدا کند، طبق تئوری‌های آکادمیک اقتصادی، مردم پس‌اندازی را که از این کاهش قیمت به دست می‌آورند، صرف مسائلی می‌کنند که بیشتر موردنیاز آن‌ها است. واقعیت این است که مردم  بازهم پول زیادی را برای بنزین هزینه می‌کنند، حتی اگر با خرید بنزین خاصی باشد که به ماشین آن‌ها آسیب می‌رساند. به‌بیان‌دیگر، آن‌ها می‌خواهند به‌هرحال بخشی از پول خود را برای بنزین خرج کنند.

پروفسور تالر در بخشی دیگر از تحقیقات خود نشان می‌دهد که افراد، برای دارایی‌های خود ارزش بیشتری قائل‌اند. در یک آزمایش مشهور، او و دو نویسنده‌ی همکارش به نیمی از دانشجویان فنجان‌هایی را هدیه دادند. چندی بعد در همان محل یک فروشگاه فنجان فروشی باز کردند: دانشجویانی که خودشان فنجان داشتند، آن‌ها را دو برابر دیگر دانشجویان باارزش می‌دیدند.

تالر این پدیده را «اثر برخورداری» می‌نامد. زمانی که همکار او، دنیل کانمن در سال ۲۰۰۲ جایزه‌ی نوبل اقتصاد را برد، برخی از دانشمندان علوم اقتصادی استدلال می‌کردند که او بادی این عنوان را با تالر شریک شود.

Nobel in Economics Is Awarded to Richard Thaler

یکی دیگر از حوزه‌های مهم تحقیقات تالر، اهمیت رفتار «منصفانه» است. او نشان داد که مردم عمیقاً به برخوردهای منصفانه اهمیت می‌دهند و آنچه را که بی‌انصافی می‌بینند، محکوم می‌کنند، حتی اگر نفعی از این موضوع عایدشان نشود. این پیامدهای اقتصادی، در سیاست‌گذاری‌های مختلف اهمیت زیادی پیدا می‌کنند.

پروفسور تالر مکانیک رکود اقتصادی را توضیح می‌دهد: تئوری‌های علمی استاندارد اقتصادی پیش‌ازاین بیان می‌کردند که در دوران رکود، کارفرمایان دستمزد کارگران را به‌تناسب کاهش تقاضا، پایین می‌آورند. بنابراین دلیلی وجود ندارد که در دوران رکود بیکاری به وجود بیاید. اما واقعیت چیست؟ چرا در دوران رکود بیکار افزایش پیدا می‌کند؟ کارگران کاهش حقوق و دستمزد را ناعادلانه می‌دانند. کارفرمایان در تلاش برای خاتمه دادن به خشم کارگرانی که در استخدام آن‌ها هستند، ترجیح می‌دهند به‌جای کاهش حقوق، کارگران را اخراج یا تعدیل کنند.

کمیته‌ی نوبل در این مراسم گفت که نظریه‌ی «حسابداری ذهنی» تالر توضیح می‌دهد که مردم چگونه تصمیم‌گیری‌های مالی خود را با تمرکز بر تأثیر هر حرکت و نه نتایج مجموع تصمیمات خود، تسهیل می‌کنند. به‌علاوه او ثابت می‌کند که ترس از «فقدان یا از دست دادن» است که باعث می‌شود مردم برای دارایی‌های خود، اهمیتی بیش از ارزش واقعی آن‌ها قائل باشند.

تئوری‌های تالر، می‌تواند این مسئله را روشن کند که چرا قول‌هایی را که اول سال نو به خودمان می‌دهیم، اجرا نمی‌کنیم: تسلیم شدن در برابر وسوسه و تمایلات کوتاه‌مدت و اجتناب از تنش برنامه‌های بلندمدت. به همین دلیل هم هست که اغلب مردم در برنامه‌های خود برای جمع‌کردن پس‌انداز برای دوران بازنشستگی یا انتخاب شیوه‌های سالم زندگی، شکست می‌خورند. در ادامه او سیستم «تلنگر» را معرفی می‌کند، که نشان می‌دهد مردم با تغییرات به‌ظاهر کوچک در زندگی‌شان می‌توانند خویشتن‌داری را تمرین کنند و همین تغییرات کوچک تا حد شگفت‌انگیزی آن‌ها را دررسیدن به اهداف بلندمدت یاری می‌کند.

به همین روال، مردم به خودشان می‌گویند «بعداً صرفه‌جویی و پس‌انداز می‌کنیم» و همیشه بخش اعظم درآمد خود را با این فکر که سال آینده جبران می‌کنند، خرج می‌کنند. سیستم «تلنگر»، مفهومی تلفیقی از علوم رفتاری و تئوری‌های اقتصادی-سیاسی است که با تقویت‌های مثبت و پیشنهاد‌های غیرمستقیم، انگیزه‌ها و تصمیم‌گیری‌های مردم را با توافق آن‌ها و نه به‌اجبار، تغییر می‌دهد. پروفسور تالر ثابت کرده که اگر تأثیر نظریه‌ی تلنگر بیشتر از آموزش، قوانین، جریمه‌ها و فشار مستقیم نباشد، کمتر از آن‌ها نیست.

پروفسور ریچارد تالر، ۷۲ ساله و متولد نیوجرسی است که دکترای اقتصاد خود را در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه روچستر دریافت کرده است. در آن زمان همه‌ی تئوری‌های اقتصادی نئوکلاسیک بر این فرض شکل می‌گرفتند که مردم بازیگران منطقی این صحنه هستند، مثلاً اگر دولت یک سیاست مالی جدید را در پیش می‌گیرد، مردم عادت‌های خود را تعدیل می‌کنند چراکه از عواقب این سیاست آگاه‌اند.

related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image
جلوگیری از حفر 50 حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان‌های گرگان و آق قلا دلیران تنگه بر فراز قله 2200 متری جستی نیشابور ایستادند عملکرد شرکت توزیع برق کردستان رتبه اول دستگاه‌های اجرایی استان را کسب کرد اخبار کوتاه شهرستانها کمک رهبر انقلاب به آوارگان مسلمان روهینگا عکس | پرایدی که در سیل مازندران غرق شد سازمان نوسازی مدارس فضای سرانه مدارس البرز را افزایش دهد حضور سگ‌های پلیس در vvip/ مصاحبه برانکو پس از خروج از اتوبوس + تصاویر شورای شهر اهواز از خانه مطبوعات حمایت کند 1100 واحد مسکونی در بافت فرسوده گچساران نوسازی می‌شود برداشت سیب درختی از باغات چهارمحال و بختیاری آغاز شد واکنش نماینده ولی فقیه در استان به اتفاقات مراسم دانشگاه سمنان عکس/حادثه وحشتناک برای رانا در تهران انفجار در شهر مرسین ترکیه تدابیر امنیتی شدید از سوی مسئولان برگزاری بازی/ حضور اعضای 2 تیم در ورزشگاه + عکس از پافشاری "چنارانی" تا عذرخواهی "قرائتی" هاینکس: در اروپا نیز باید مانند بوندسلیگا باشیم سه ادعا درباره‌ی جهانگیری، روحانی و ناطق سخنان اخیر ترامپ با آگاهی و ایستادگی مردم بی‌اثر شد گنج یاب طلا یاب ارزان فروش و تست در خاک 09122302215 دستگاه مروارید زن نیمه اتوماتیک مذاکره جدید؛ امتیاز جدید محرومیت از ارث به لحاظ حقوقی اعتبار ندارد حرکت ارزشمند آقای گل لیگ فوتبال یادواره شهدای حوزه بسیج شهید صنیع خانی (محله نازی آباد) افزایش احساس امنیت بین مردم مرهون تلاش‌های کارکنان پرتلاش نیروی انتظامی جایزه 20 هزار یورویی جولیان آسانژ برای پیدا کردن قاتل خبرنگار افشاگر رسوایی پاناما گشایش نمایشگاه بین المللی سنگ در محلات رونمایی از کتاب حماسی اسماعیل در آتش مجنون هزینه‌های جاری دستگاههای اجرایی مانع از برنامه‌های توسعه‌ای می‌شود نوری از مربیگری وردربرمن برکنار نمی‌شود ایرانی, ایرانی بخر +فیلم روسیه: عملیات مبارزه با تروریسم در سوریه رو به پایان است ظریف: آمریکا باید تلاش کند به برجام پایبند باشد ­توسعه شهرها با رویکرد حفظ هویت و فرهنگ چاپ و انتشار 100 کتاب درحوزه دفاع مقدس در استان رجزخوانی‌های ترامپ از سر استیصال است برپایی نمایشگاه تخصصی خودرو در میاندوآب لباس پلیس ایران عوض می‌شود +عکس آغاز بازی پرسپولیس مقابل الهلال چوب حراج به تنها شرکت نفتی عربستان/ «آرامکو» را چین خریداری می‌کند چمنیان: منتظر سورپرایزهای بعدی ما بمانید عراقی‌ها در کرکوک پالایشگاه جدید می‌سازند شهدا عاشقانه رفتند و جاودانه شدند فرامرز شکرخواه سازنده و نوازنده تار و سه تار خراسانی درگذشت افزایش جمعیت تحت پوشش خدمات فاضلاب، اولویت جدی دولت است نامحبوبی ترامپ در تاریخ نظرسنجی‌های آمریکا رکورد زد رزمایش دریایی عربستان و بحرین در خلیج فارس حضور سگ‌های بمب یاب در سلطان قابوس تعامل دستگاه‌های اجرایی برای توانمندسازی افراد زیرپوشش کمیته امداد
واکنش آقای قرائتی به آقای دوربینی: پاشو برو بیرون [+فیلم] ماجرای آقای دوربینی و حاج آقا قرائتی اخراج آقای دوربینی از برنامه زنده توسط حجت الاسلام قرائتی +فیلم آقای قرائتی! از آقای دوربینی عذرخواهی کنید عناوین روزنامه‌های ورزشی 25 مهر 96/ ایران چشم انتظار غیرت سرخ‌ها +تصاویر رمزگشایی از رویت اشیا نورانی در آسمان کشور درگیری حاج آقا قرائتی با آقای دوربینی! +فیلم آتش سوزی گسترده در حوالی خیابان شهید رجایی موشک آمریکایی در آسمان ایران دیده شد بازیکن استقلال در حال قلیان کشیدن + عکس کودک 4 ساله قربانی تعقیب و گریز پلیس شد! شی نورانی در آسمان استان‌ها هرمزگان و فارس+فیلم قلیان کشیدن وریا غفوری در کنار دو هنرمند اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی تجاوز ناپدری شیطان صفت به کودک 2 ساله رشتی +عکس خبر شوک آور برای الهلال قبل از دیدار برابر پرسپولیس پایان ماجرای آقای دوربینی در تلویزیون دیده شدن شی نورانی در گستره وسیعی از آسمان غرب هرمزگان + فیلم دیده شدن شی نورانی در آسمان هرمزگان + فیلم تصادف عجیب در خیابان شریعتی +عکس مشاهده شی نورانی عجیب و غریب در آسمان استان فارس +فیلم تدفین پیکر کودک 2.5 ساله رشتی که مورد تجاوز ناپدری قرار گرفت + تصاویر مرگ کودک 3 ساله بعد از تجاوز ناپدری / بازداشت مادر و ناپدری (+عکس) مراسم تدفین اهورا 2 ساله که قربانی جنایت هولناک ناپدری خود شد / ببینید کرکوک بدون خونریزی آزاد شد واکنش برانکو به اظهارات سرمربی الهلال وقتی قرائتی، آقای دوربینی را از برنامه زنده تلویزیونی اخراج می‌کند+فیلم حاشیه حضور خانواده شهید حججی در دانشگاه سمنان +عکس آتش سوزی در حوالی خیایان شهید رجایی تهران + فیلم آئین تودیع و معارفه استاندار بوشهر برگزار شد اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی (فیلم) آغاز به کار نمایشگاه توانمندی‌های سازمان همیاری با حضور 22 غرفه در مشهد واکنش‌ها به درگیری لفظی نماینده نیشابور با معاون استاندار اقدام تامل‌برانگیز یک نماینده در حضور خانواده شهید حججی +تصاویر آزار و اذیت و قتل اهورای دو ساله در رشت ساعت 22 امشب زمان آغاز طوفان در مازندران مسئول دفتر آیت الله العظمی سیستانی در همدان درگذشت نشست هیات‌های ورزشی خراسان رضوی با مدیر کل صدا وسیما ساعت 22 امشب زمان آغاز طوفان در مازندران ماجرای برخورد آقای قرائتی با «آقای دوربینی» اخراج آقای دوربینی از تلویزیون توسط قرائتی+فیلم قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست نامزد مادر! + عکس اولین واکنش بارزانی به شکست در کرکوک حضور «حمید بقایی» در دادگاه کارکنان دولت رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی اعلام‌کرد: تخصیص ارز مبادله‌ای به واردات کمک به طرح رجیستری موبایل ارائه وام قرض الحسنه بانک صادرات به بازنشستگان کشوری دو روایت متفاوت درباره مشاهده شی نورانی در برخی نقاط کشور انتقادی به قرائتی | «حاج آقا دوربینی!» عکس/ تشییع پیکر شهید گمنام دفاع مقدس در لنگرود فیلم: بیرون انداختن چهره سرشناس توسط حاج اقا قرائتی
تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me