تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
دسته: دسته بندی نشده
کد خبر: 11593427
۱۳۹۶/۰۷/۲۰ ۱۲:۰۷

هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم

آنچه نسل نو از حافظ می‌دانند احتمالاً چیزی بیش از مشخصات تقویمی او نیست که منحصر است به میلاد و درگذشت و نام و لقب و قرنی که در آن می‌زیسته و با جست‌وجویی در اینترنت یا گردشی در کتاب‌های درسی، قابل دریافت است.
main-image

ایران آنلاین /آنچه نسل نو از حافظ می‌دانند احتمالاً چیزی بیش از مشخصات تقویمی او نیست که منحصر است به میلاد و درگذشت و نام و لقب و قرنی که در آن می‌زیسته و با جست‌و‌جویی در اینترنت یا گردشی در کتاب‌های درسی، قابل دریافت است و خلاصه می‌شود در آنچه که ویکی‌پدیا هم به آن اشاره دارد: «خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد حافظ شیرازی زاده ۷۲۷ (قمری)- درگذشته ۷۹۲(قمری)، معروف به لسان‌الغیب، ترجمان الاسرار، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا شاعر بزرگ سده هشتم ایران (برابر با قرن چهاردهم میلادی)» و این در حالی است که با‌وجود اختصاص یک روز در سال به بزرگداشت او، فاصله نسلی از او، اشعار و افکارش، سال به سال، دور و دورتر می‌شود. روزگاری بود که در ایران و حتی جهانی که در گستره زبان پارسی بود، تعداد کسانی که دانش خواندن و نوشتن داشته باشند شاید به میلیون هم  نمی‌رسید اما همان نسل، بخش اعظم‌شان غزلی یا چندین غزل از حافظ را در حافظه داشتند و اگر در تصمیم‌گیری برای ضروریات زندگی‌شان حیران می‌ماندند، پس از استخاره از قرآن که توسط «اهل اجتهاد» صورت می‌گرفت، همیشه پای تفألی هم به دیوان حافظ در میان بود. روزگار، دیگر شد و حافظ یحتمل، اکنون فراسوی ابرها، سری تکان می‌دهد در وصف این اوضاع:

در نظربازی ما بی‌خبران حیرانند
من چنینم که نمودم دگر ایشان دانند!

روزگار سلطنت حافظ
شهرت حافظ به‌عنوان بزرگ‌ترین شاعر ایران، به قرون ماضی بازنمی‌گردد در واقع هرچه زبان پارسی در دوران مدرن از گذشته خود فاصله گرفت و متون نظری ترجمه شده، به معیارهای تازه «نگاه تخصصی ادبی» بدل شدند، حافظ هم از رقبای ادبی‌اش پیشی گرفت با این همه جایگاه حافظ در افکار عمومی و پیشگاه مخاطبان عام شعر، لااقل از قرن دهم هجری به این سو، میان پنج شاعر برتر زبان پارسی بوده و هست.
او پیش از ورود ایران به عصر مدرنش، به‌دلیل قالب مسلط بر دیوانش، اغلب با سعدی مقایسه می‌شد و در محافل ادبی پیش از مشروطه و حتی تا پایان سلطنت قاجار، متکلمان اغلب، غزل سعدی را بر غزل او ارجح می‌دانستند، نظری که در سه دهه اخیر هم از سوی برخی نظریه‌پردازان مسلط بر ادب هزارساله و همچنین رویکردهای نظری نقد مدرن، از نو مطرح شده و بشدت از آن دفاع می‌شود؛ با این همه اگر بخواهیم از مدافعان متعصب نظریه «حافظ بزرگ‌ترین شاعر شعر هزارساله است» نام ببریم، ایشان کسانی نیستند مگر اکثر پیروان نیما که برای اثبات نظرات خود در خصوص شعر مدرن، شعر حافظ را مناسب‌تر یافتند تا شعر سعدی را؛ سهل است حتی بر شعر سعدی بشدت تاختند چرا که شعر «سهل و ممتنع» را «نثر منظوم» می‌نامیدند و نه شعر و همین رویکرد ادبی را متوجه فردوسی نیز کردند. به هر حال، حافظ در جدل چند دهه‌ای شاگردان نیما با سنت‌گرایان، به همراه مولوی و خیام، از معدود شاعرانی بود که توسط دو گروه متخاصم به رسمیت شناخته می‌شد به‌عنوان شاعر و احترامش البته در پیشگاه هر دو گروه، بیشتر بود و نسبت به هر دو شاعر متقدمش، کار پژوهشی بیشتری در خصوص کارنامه ادبی‌اش صورت گرفت. مولوی شاعری بزرگ اما غریزی شناخته می‌شد که افکار بلندی داشت و حتی «هگل شرق» خوانده شد اما به هر حال غزل‌هایش همچون غزل حافظ، قابل تجزیه و تحلیل شگردها و رویکردهای مدرن نبود. خیام هم که در دوران پهلوی اول، به‌دلیل نزدیکی نظرگاه رباعیاتش به آرای فیلسوفان مدرن جهان غرب، بسیار محترم شمرده می‌شد، در دهه‌های بعد به‌دلیل قوت گرفتن این فرض که اساساً چند «خیام» در تاریخ بوده و بسیاری از این رباعیات متعلق به شاعران دیگری‌ است، از تخت سلطنت شعری دوران مدرن به زیر کشیده شد و محتملاً انتشار کار تحقیقی دکتر شفیعی کدکنی در خصوص رباعیات عطار[مختارنامه]، تیر خلاصی بود بر «ستایش‌های بی‌دریغ مدرنیست‌های ایرانی نسبت به خیام» چرا که مشخص شد که برخی از بهترین رباعیاتی که تا آن زمان، متعلق به خیام انگاشته می‌شد اساساً متعلق به عطار است.

پس اینگونه شد که نظر مخاطبان عام و خاص و سنت‌گرایان و مدرنیست‌ها، بر نشاندن تاج سلطنت شعری، بر سر حافظ قرار گرفت.
الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها / که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها
به بوی نافه‌ای کاخر صبا زان طره بگشاید/ ز تاب جعد مشکینش چه خون افتاد در دل‌ها
مرا در منزل جانان چه امن عیش چون هر دم / جرس فریاد می‌دارد که بربندید محمل‌ها
به می‌ سجاده رنگین کن گرت پیر مغان گوید / که سالک بی‌خبر نبود ز راه و رسم منزل‌ها
شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل / کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها
همه کارم ز خود کامی به بدنامی کشید آخر / نهان کی ماند آن رازی کز او سازند محفل‌ها
حضوری گر همی‌خواهی از او غایب مشو حافظ / متی ما تلق من تهوی دع الدنیا و اهملها

افسانه‌ها و افسون‌های قدمایی و مدرن
حافظ را به غزلش می‌شناسیم. در قالب‌های دیگر هم شعر دارد مخصوصاً در رباعی اما دستگرمی‌ است بیشتر تا کارهایی که در رقابت باشند با گویندگان نام‌آور آن قالب‌ها. محبوبیت غزل حافظ البته در زمان حیات او هم بوده اما نه چنانکه او را بر صدر نشاند؛ غزلش مقایسه می‌شده با معاصرانش و مقابل ایشان هم، سلمان ساوجی را -به دلیل همبستگی و پیوستگی روایی ابیات- برتر می‌شمردند و روایاتی که نقل شب یلدا و نشست‌های سنتی شعر و دوستداران سن‌و‌سال‌دار شعر است [که «عامه» آن را به‌عنوان «پشت کتابی» می‌شناسند] در این باب که در دوره حیات حافظ، او را با سعدی مقایسه می‌کردند و سعدی را برتر می‌شمردند و حافظ خشمگین شده [و در بیتی سعدی را هجو کرده و بعد سعدی به خوابش آمده] افسانه و افسون است! که اخوان ثالث در مطلبی مفصل به اکثر این روایات مجعول پرداخته؛ روایاتی که حاصل قصه‌پردازی‌های ناقلانی بوده که خود را در جایگاه حافظ یا سعدی-در وهم خویش- می‌دیدند و قصه، ساز می‌کردند. حتی برای مرگ وی هم قصه ساختند: «هنگامی که قصد دفن حافظ را داشتند، عده‌ای از متعصبان با استناد به اشعار حافظ درباره می‌گساری با دفن وی به شیوه مسلمانان مخالف بودند و در مقابل عده‌ای دیگر وی را فردی مسلمان و معتقد می‌دانستند. قرار شد که از دیوان حافظ فالی بگیرند که این بیت آمد: که گرچه غرق گناه است، می‌رود به بهشت/ قدم دریغ مدار از جنازه حافظ» [که خوشایند معاصران مدرن شعر شد که می‌خواستند جامه یک سوسیالیست قرون وسطایی را بر قامت حافظ بپوشانند که خُب، امکان‌پذیر نبود!] سازندگان عامی این قصه، ظاهراً آشنایی چندانی با شعر سبک عراقی [و متداول بودن برخی واژگان «اهل طرب» میان شاعران این سبک] نداشتند که اگر داشتند داستان بهتری را شکل می‌دادند. اگر بنا بود با اتکای به این کلمات و حتی ساختن «فضاهای درون‌شعری»، جلوی دفن یک شاعر را بگیرند، باید جلوی دفن جمله‌شاعران سبک عراقی را می‌گرفتند! نقل چنین حکایتی بیشتر مناسب شب‌های بدمستی در میخانه‌های حقیقی[و نه مجازی!] بوده که مستان، شعر حافظ را «همزاد انگارانه» از بر بخوانند، اگر نه، در آن زمانه مانع دفن شاعری که حافظ قرآن بوده و به چهارده روایت قرآن می‌خوانده، نمی‌شدند مگر به دلایل سیاسی یا مذهبی؛ چنانکه جرم فردوسی هم چنین  بوده.

غزل حافظ البته آن قدر چندلایه و چندمایه است که فرصت هرگونه تأویلی را به خواننده می‌دهد؛ این خصوصیت سبب شده که هیچ اهل تفألی، ناراضی از دیوان او بازنگردد! جمله‌داوران زمانه نیز از متشرع گرفته تا اهل طرب و از سنت‌گرای «روی‌گردان از تغییر» گرفته تا اختیاریون تجربی، شعر حافظ و افق دید حافظ را متعلق به خود می‌دانند و از این نظر است که مفهومی با عنوان «رندی حافظ» وجهی چندگانه و چندپهلو به خود می‌گیرد. محتملاً حافظ، تنها شاعر ادب فارسی‌ است که نظریه «مرگ مؤلف» در آثارش «اجرا» شده و خود شاعر، لب فروبسته به کنج تاریخ نشسته و «متن»‌اش با هر خواننده، بسته به «خواسته‌ها و آرزوها»ی او سخن می‌گوید. اینکه وجه آینه‌گون را در قبال غزل حافظ، در نظر گرفته‌اند از همین روست. هر کس در این آینه نظر می‌کند، خود را می‌بیند.

دل می‌رود ز دستم، صاحبدلان، خدا را! / دردا که راز پنهان خواهد شد آشکارا
کشتی شکستگانیم، ‌ای باد شُرطه، برخیز! / باشد که بازبینیم دیدار آشنا را
ده روز مهر گردون، افسانه است و افسون / نیکی به جای یاران فرصت شمار یارا
در حلقه گل و مل، خوش خواند دوش بلبل / هاتَ الصبوح هبوا، یا ایها السکارا!
ای صاحب کرامت! شکرانه سلامت / روزی تفقدی کن، درویش بی‌نوا را
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است: / «با دوستان مروت، با دشمنان مدارا»
در کوی نیک نامی ما را گذر ندادند / گر تو نمی‌پسندی تغییر کن قضا را
آن تلخ‌وَش که صوفی‌ام الخبائثَش خواند / اشهی لَنا و احلی، من قُبله العُذارا
هنگام تنگدستی در عیش کوش و مستی / کاین کیمیای هستی، قارون کند گدا را
سرکش مشو که چون شمع از غیرتت بسوزد / دلبر که در کف او موم است سنگ خارا
آیینه سکندر جام می‌است بنگر / تا بر تو عرضه دارد احوال ملک دارا
ترکان پارسی‌گو بخشندگان عمرند / ساقی بده بشارت رندان پارسا را
حافظ به خود نپوشید این خرقه می‌آلود / ای شیخ پاکدامن، معذور دار ما را

آیا حافظ سارق ادبی‌ست؟!
تا آنجا که به خاطر دارم، در دوره‌های مختلف شعر پارسی، حتی شاعرانی که نام‌شان، تنها زنده به حضور در تذکره‌نامه‌هاست، مورد اتهام سرقت ادبی قرار نگرفته‌اند اما این اتهام، چه از سوی سنت‌گرایان ادبی و چه مدرنیست‌ها متوجه شاعری‌ است که بزرگ‌ترین شاعر ایران خوانده می‌شود! قصه از چه قرار است؟! بگذارید چند نکته را اول از همه روشن کنیم:
از لحاظ وجوه مشترک بیانی، استفاده از مضامین مشترک، استفاده از بیشترین بسامد کاربرد اوزان مشترک، استفاده از قوافی مشترک متصل به مضامین مشترک و هر آنچه که حتی امروزه، با یک دهم از این شواهد، دست هر منتقد نوآمده‌ای باز است تا شاعری معاصر را متهم به تأثر مستقیم از معاصران خود کند، حافظ با معاصران خود شباهت‌های غیر قابل انکار دارد و تقدم تاریخی آن معاصران، به ما می‌گوید که آنان از حافظ تأثیر نگرفته‌اند، بلکه برعکس بوده! این میزان تأثیر در حدی‌ است که در بیشتر مواقع، ممکن است توسط یک مخاطب عام یا حتی یک مخاطب خاص با تحصیلات تخصصی در حوزه ادبیات پارسی، غزلی از یکی از معاصران حافظ با غزلی از او اشتباه گرفته شود![مشترکات وزنی، قوافی، مضامین]
منهای معاصران حافظ، او تصاویر و مضامین قابل توجهی را از متقدمانی در سده‌های پیش از خود، به وام گرفته که اگر این میزان وام توسط هر شاعر دیگری اخذ می‌شد یحتمل بانک تاریخ ادبی، به‌دلیل بالا بودن میزان وام و معوق ماندن اقساط، دست به دامان عدلیه و نظمیه می‌شد!

سرقت ادبی به امری گویند که اهل قلمی چنان در متن خود رفتار کند که اهل نظمیه «نقد» یا عدلیه «مخاطبان»، قادر به تشخیص «اصل مال» در «متصرفات غیر» باشند به همان شکل «اصل» و بدون شک یا شبهه.
تشخیص «اصل مال» - توسط مدعیان عام و حتی خاص- در «متصرفات حافظ»، چنان آمیخته با شک و شبهه است – مخصوصاً در آثار معاصرانش- که اگر از دانش و بینش بالایی در ادبیات تطبیقی برخوردار نباشید گمان می‌کنید که «اصل مال»، همین غزل حافظ است! چرا؟ چون که می‌دانیم در هنر، نفر دوم نداریم و اگر کسی مقلد یا متأثر یا حتی سارق باشد، اثر دوم، فاقد ارزش یا در بهترین حالت، کم‌ارزش است اما در شعر حافظ، شاهد رویکرد معکوسی هستیم یعنی در همان مواردی که بی‌شک و شبهه[با رویکرد ادبیات تطبیقی] مشخص است که «اصل مال» متعلق به شاعر دیگری‌ است، حافظ چنان آن را به ذهن و زبان خود بدل کرده و وجوه مختلف به آن بخشیده، که «متصرفات» از «اصل» هم اصل‌تر است!
در مواردی که حافظ از وزنی با بسامد بالا استفاده کرده که معاصرانش هم چنین  کرده‌اند [یا بهتر بگوییم حافظ با نظری به معاصرانش چنین کرده] هر غزل تازه‌ای که سروده، موسیقی تازه‌ای از همان وزن استخراج کرده. اگر مولوی به‌دلیل شعر جوشانی که در وجودش بود، بی‌آنکه خودآگاهانه بخواهد، از وزن عروضی به‌عنوان «ساز» استفاده کرده نه «موسیقی»، حافظ، بارها و بارها، با خودآگاهی چنین کرده است. شاعران پیش از حافظ -مگر مولوی  وزن عروضی را خود موسیقی می‌انگاشتند و بسته به توانایی خود، حداکثر یک یا دو ملودی را از آن استخراج می‌کردند. حافظ تنهاشاعری‌ است که توانسته با کاربرد بسیار چند وزن معدود، ملودی‌های گوناگونی از آنها استخراج کند.
دستش درد نکند که حتی در بحث سرقت ادبی هم رند بود و آینه‌ای برابر ما گذاشت، تا خطاهای خود را در آن ببینیم و بر او خُرده بگیریم و او فراز ابرها، محتملاً با عبید زاکانی، چه به قهقهه می‌خندد!
نقدها را بُوَد آیا که عیاری گیرند
تا همه صومعه‌داران پی کاری گیرند
مصلحت‌ دید من آن است که یاران همه کار
بگذارند و خم طره یاری گیرند... ./ روزنامه ایران 

related-image
یک قدم تا پایان تنها تکیه مینیاتوری جهان +تصاویر 5 روش جایگزین «تنبیه» برای کودکی که یک دنده است! پناهگاه‌هایی فوق العاده پیشرفته مخصوص مسافران سیاره سرخ+ تصاویر دانلود camera360 ultimate 8.9.3؛ عکاسی و ویرایش عکس حرفه‌ای در اندروید و ios جشنواره کتاب برتر تلنگری برای رشد بیشتر کتاب‌های کودک و نوجوان است اوقات شرعی به افق بیرجند/1 آذر ماه ابهام در بازپرداخت اضافه هزینه دریافتی از متقاضیان اربعین موافقت پارلمان مصر با حالت فوق العاده در این کشور به مدت 3 ماه دیگر خرید گرانقیمتی که در حد منچستریونایتد نیست! واکنش قناعتی به تعطیلی خط 7 مترو تهران آزار و اذیت وحشیانه دختر نوجوان در جنگل دختر 9 ساله در شهر ری قربانی آزار و اذیت شلیک مرگبار در نازی آباد تهران بدون تعمیق بخشیدن آموزه‌های دینی و زندگی سنتی ایرانی، در معرض امواج رسانه‌های بیگانه قرار گرفته‌ایم به یاد فرزند شجاع و نابغه امام روح‌الله/ حکایت خون پر برکت تنها باقیمانده «ارگ» سمنان+عکس کارت هوشمند گامی مهم در راستا اجرایی کردن دولت الکترونیک به این 6 دلیل آفتاب بگیرید عنصر معنا، مبدأ تحلیل ساحات وجودی بررسی تطبیقی دلالت آیه فاسئلوا اهل الذکر بر مرجعیت علمی اهل بیت پیامبر علیهم السلام از منظر مفسران فریقین فوب خلیج فارس چیست؟ مقتدی صدر به اردن رفت تبریک بازیگر مشهور به عوامل"بدون تاریخ، بدون امضا" /عکس عکس/ جاده مرگ کجاست؟ تاکسی هوایی در بجنورد+عکس ورمزیار: شرایط به سود استقلال است/ پرسپولیسِ سال 73 باشد، حاضرم در دربی بازی کنم! 6 راهکار طلایی برای افزایش قدرت ابتکار عمل کودک پلیس خوب و پلیس بد زلزله 5.5 ریشتری استان هرمزگان را لرزاند بیماری قلبی در کمین ورزشکاران سفید پوست گفت و شنود/ قالب یخ تمدید سه ماهۀ حالت فوق‌العاده در مصر نمایی زیبا از شهر رشت/ عکس حمله انتحاری در نیجریه، 13 کشته برجای گذاشت داعشی‌های خارجی باید در همین سوریه کشته شوند استخدام آدمکش برای کشتن زن باردار بازداشت 8 فلسطینی به دست نظامیان صهیونیست نقش زنان در مبارزات چریکی تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 1 آبان اهداف رهنما مدیر کل ورزش و جوانان گیلان از سفر اسپانیا تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 1 آبان مقتدا صدر به اردن رفت زائران اربعین تا 5 آبان به مرزخسروی مراجعه نکنند
راز خودکشی دو دختر جوان در اصفهان بازی «نهنگ آبی» بود آخرین وضعیت سقوط دختران جوان از پل چمران اصفهان/ «نهنگ آبی» همچنان قربانی می‌گیرد جزئیات خودکشی 2 دختر جوان در پل چمران اصفهان سرانجام یک چالش مرگ برانگیز/ دامی که «نهنگ آبی» برای دختران اصفهانی پهن کرد شکنجه دختر 5 ساله در حضور پدر و مادر خودکشی 2 دختر در اصفهان با "چالش نهنگ آبی" ارتباط دارد؟ جزییات سقوط دلخراش دختران جوان در اصفهان؛ 2 دختر اصفهانی اسیر "نهنگ آبی" شدند دو دختر اصفهانی قربانی بازی نهنگ آبی شدند اهانت و برخورد زشت لباس شخصی با حمید بقایی، خبرنگاران و وکلا پس از دادگاه غیرعلنی/ بقایی: تا آخر ایستاده‌ام + فیلم ریزش ناگهانی یک ساختمان چند طبقه در گلشهر کرج/ احتمال مدفون شدن ساکنان در زیر آوار جزییات درگیری لباس‌شخصی‌ها با بقایی بلیت فروشی دربی در شعب موسسه اعتباری کوثر انتقال مصدومان حادثه انفجار آمل به بیمارستان شهید زارع ساری بلیت فروشی دربی از دوشنبه در شعب موسسه اعتباری کوثر بلیت فروشی دربی از دوشنبه در شعب موسسه اعتباری کوثر اعلام نظریه پزشکی قانونی درباره جزییات قتل «اهورا» یارمحمدیان، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های اصفهان شد شوک بزرگ به سرخ‌آبی‌ها در آستانه داربی فرو ریختن ساختمان چند طبقه درکرج و احتمال مدفون شدن ساکنان تجمع کارگران شرکت‌های بهره‌بردار چوب مقابل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران فیلم/ روایت همسر مریم میرزاخانی از صحبت‌های همسرش بعد از تشخیص سرطان آیت الله مکارم شیرازی: بارها درباره خطرات فضای مجازی اخطار دادم؛ مسئولان برای رفع خطرات دلسوزی نمی‌کنند /ایران به هیچ قیمت حاضر نیست کردستان عراق مکان نفوذ اسرائیل شود نهنگ آبی، علت خودکشی دو دختر اصفهانی ورود دادستان به ماجرای خودکشی عجیب دو دختر دانش آموز باشگاه پرسپولیس، قیمت بلیت‌های دربی 85 را اعلام کرد بدل ایرانی لیونل مسی در نیوکمپ +عکس یارمحمدیان، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های اصفهان شد نهنگ آبی دو دانش‌آموز دختر اصفهانی را به کام مرگ کشید سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران برگزیدگان خود را شناخت وسایل متفاوت حمل پرونده توسط بقایی؛ از زنبیل قرمز تا کیسه تبلیغاتی! + تصاویر درگیری کوتاه بین ماموران و اطرافیان حمید بقایی فرماندهان فاتح در جبهه شام/ پیام‌هایی که با ژنرال ایرانی به سوریه رفت عکسی جالب از مسی و بدل ایرانی در بازی بارسلونا و مالاگا قیمت بلیط دربی پرسپولیس و استقلال مشخص شد دستگیری 13 دختر و پسر شیطان پرست در تهران درگذشت خیر همدانی واکنش نهاوندیان به جاسوسی دری اصفهانی نهنگ آبی به ایران رسید/ علت خودکشی دانش‌آموزان اصفهانی بازی نهنگ آبی بود جزئیاتی از سقوط دو دختر جوان از پل چمرانِ اصفهان جزییات ریزش کوه در منبع آب اهواز / مرگ دو کودک در این حادثه دلخراش + تصویر واکنش وریا غفوری به محرومیت عجیب؛ انتظار نداشته باشید گریه کنم حضور تیم کونگ فو خراسان رضوی در مسابقات بین المللی ارمنستان دختر 9 ساله در شهرری اذیت و آزار نشده است نهنگ آبی در اصفهان قربانی گرفت/ دو دختر خودکشی کردند ریزش کوه در منطقه "منبع آب" اهواز وقتی پای «نهنگ آبی» به زاینده‌رود باز شد! (ویدیو) لیونل مسی ایرانی در ورزشگاه نیوکمپ ریزش کوه در کوی رمضان اهواز / 5 مصدوم و 2 کشته حادثه دیدگاه ریزش تا این لحظه+ اسامی مصدومان دومین جلسه دادگاه حمید بقایی مرحوم حاج آقا مصطفی از لحاظ استعداد و جرئت علمی، تهذیب نفس، شجاعت و منش مبارزاتی، انسانی ممتاز بود
تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me