تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
منبع: دانا
دسته: استان ها ()
کد خبر: 11598587
۱۳۹۶/۰۷/۲۰ ۱۶:۳۴

راز ماندگاری اشعار حافظ در آمیختن اشعار او با قرآن است

دبیر انجمن شعر طلاب خراسان رضوی با تاکید بر این نکته که راز ماندگاری اشعار حافظ در آمیختن اشعار او با قرآن است، گفت: شما هر کدام از ابیات شعر حافظ را که با قرآن و مفاهیم آن در آمیخته بخوانید، تازگی و بدیع بودن را می‌بینید و همین موضوع باعث شده شعر حافظ کهنه و قدیمی نشود.
main-image

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از صبح توس؛ حافظ چنانکه از مستقیم‌ترین و معتبرترین سند- یعنی دیوانش- بر می‌آید در دانش‌های گوناگون زمان خود که در دارالعلم شیراز رایج بوده، دست داشته است. مقام او در قرآن‌شناسی شامخ و در علم کلام نیز مهارت داشته است.

 

تلمیحات کلامی از جمله در مسائلی چون جبر و اختیار و نظریه کسب و معاداندیشی جزء مهمترین مضامین و معانی شعر اوست. آنچه مسلم است شاگرد و همسخن بزرگترین متکلم قرن هشتم یعنی قاضی عضدالدین ایجی بوده، چنانکه در قطعه‌ای از او و کتاب عظیمش مواقف یکی از جامع‌ترین آثار در کلام مکتب اشعری تا قرن هشتم به نیکی یاد می‌کند.

 

20 مهرماه روز بزرگداشت حافظ است همین موضوع بهانه ای برای گفتگو با حجت الاسلام حسین مؤدب، دبیر انجمن شعر طلاب خراسان رضوی فراهم کرد تا در بحث اشعار حافظ و رابطه آن با قرآن به گفت‌وگو بنشینیم.

 

صبح توس: آیا اشعار حافظ را می توان از جمله اشعار قرآنی عنوان کرد؟

حجت الاسلام مؤدب: حافظ همان طور که دریکی از ابیاتش عنوان می کند «صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ/ هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم» حقیقتا همین است؛ شما هر کدام از ابیات شعر حافظ را که با قرآن و مفاهیم آن در آمیخته بخوانید این تازگی و بدیع بودن را می بینید و همین موضوع باعث شده شعر حافظ کهنه و قدیمی نشود. و در هر زمانی که به آن مراجعه می کنید اشعارش برای ما حرف تازه ای دارد.

 

خواجه شمس الدین محمد شیرازی  تخلصی که برای خود انتخاب می کند یک تخلص قرآنی است؛ چراکه به قول خودش« عشقت رسد به فریاد ار خود به سان حافظ/ قرآن ز بر بخوانی در چارده روایت» قرآن را به چهارده روایت از حفظ بوده است. با این تفاسیر می توانیم حافظ را به عنوان شاعر قرآنی و شعرش را یک شعر قرآنی بدانیم.

 

صبح توس: قرآن چه جلوه  ونقشی در اشعار حافظ داشته است؟

حجت الاسلام مؤدب: درسراسر شعر حافظ شما می توانید قرآن را بینید؛ جاهای مختلف شعرش اشارات مستقیم و غیر مستقیم به آیات قرآن دارد و برداشت های قرآنی او را می توانید در شعرش ببینید. جدای از این موضوع همان طور که در سوال قبل پاسخ دادم شما می توانید تازگی و نو بودن را در اشعار حافظ ببینید که همه اینها به دلیل قرآنی بودن حافظ است.

 

جدای از حافظ که می توانیم به او لقب شاعر قرآنی بدهیم قرآن تاثیر زیادی بر روی ادبیات بعد از نزولش گذاشته است؛ در دوره های مختلف تاریخی می توانید ببینید که آموزه های قرآن را شاعران وارد شعر کردند در کشورهای اسلامی می توانید ببینید که شاعران آیات قرآنی را دست مایه اشعار خودشان قرار داده اند.

 

صبح توس: قرآن چه جایگاه و نقشی در اشعار  کشورهای اسلامی به خصوص ایران داشته است؟

حجت الاسلام مؤدب: در عصر معاصر شاعرانی موفقتر هستند و کارهای متمایزی تری خلق می کنند که اطلاعات قرآنی شان بیشتر از شاعران دیگر است و این آموزه‌های قرآنی که در همه اعصار نو و جدید است در اشعارشان متجلی می شود.

 

صبح توس: با توجه به اینکه حافظ شاعری است که مفاهیم قرآنی را به خوبی در شعر خود گنجانده است، آیا این مفاهیم در جامعه امروز هم کاربرد دارد؟

حجت الاسلام مؤدب: مفاهیم قرآنی همانطور که بیان شد منحصر به یک عصر و یک مکان خاص نیست، بلکه برای همه تاریخ و همه عالم حرف دارد پس این مفاهیم برای امروز هم کاربردی است. امروز خلاء اخلاقی را در جامعه بشری شاهدیم به طوری که بی اخلاقی باعث شده حتی آنها برمبنای انسانی خودشان هم پایبند نباشند این همه وحشی گری، نژاد پرستی ها وغیره در جوامع بشری می بینیم که نتیجه دور ماندن از قرآن و مفاهیم آن است؛ هرچه جامعه به آموزه های قرآنی نزدیکتر شود این مشکلات را کمتر در جامعه خواهیم داشت.

 

صبح توس: از نگاه قرآن چه شعری خوب است؛ ویژگی های شعر خوب از نظر قرآن چیست؟

حجت الاسلام مؤدب: خداوند در قرآن درآیه ۱۳۸ سوره بقره می فرماید«صِبْغَةَ اللَّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَةً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ/ رنگ خدائی (بپذیرند، رنگ ایمان و توحید و اسلام) و چه رنگی از رنگ خدائی بهتر است ؟ و ما تنها عبادت او را می‏کنیم.»

 

از این آیه می توانیم برای مقوله های مختلف از جمله شعر استفاده کنیم. شعر ازاین نگاه خوب است که رنگ بوی قرآنی داشته باشد این موضوع  به این‌ مفهوم‌ نیست که حتما باید درباره شخصیتهای اسلامی یا حتما درباره خود قرآن باشد، بلکه شعری الهی و قرآنی است که نخ تسبیح الهی در ابیات و کلمات شعر وجود داشته باشد یعنی شعرش رنگ بوی الهی داشته باشد و کلمات حول محور قرآن دور هم جمع باشند.

 

همان طور که قرآن ماندگار است، شعری که به آیات و مفاهیم قرآنی مزین شود محصور خاص یک دوره یا منطقه جغرافیای نخواهد شد، وقتی کار هنری‌مان را بر مبنای قرآن خلق کنیم آن اثر هنری می شود مثل قرآن و از آن محدویت های زمانی و مکانی خارج و تبدیل به یک کار ماندگار می شود.

 

حال می خواهد این شعر عاشقانه باشد و برداشت های عاشقانه از آن شود مثل شعرهای حافظ یا شعر اجتماعی و غیره. وقتی شعری رنگ بوی الهی دارد و پشتوانه و دید الهی در آن وجود دارد یک نفر برداشت عاشقانه و دیگری برداشت الهی می کند و یکی دیگر از این شعر برای زندگی اش درس می گیرد.

 

اصولا در شعر حافظ اشاره مستقیم به شخصیتهای اسلامی خیلی کم است؛ اما در بیشتر اشعارش رنگ و بوی الهی حس می شود و در ابیاتش این مفاهیم متجلی شده است.

 

در کل هنرمند و به ویژه  شاعر وقتی می خواهد یک اثر هنری خلق کند نیازمند این است که دستش پر باشد شاعر باید یک منبع داشته باشد از او بگیرید و اثر هنری‌ش را خلق کنند حالا  این منبع می تواند پشتوانه تاریخی و گذشته یا شرح حال وی یا پشتوانه مذهبی فرد باشد.

 

صبح توس: در عصر پیامبر شعر چه جایگاهی داشته است؟

حجت الاسلام مؤدب: در دوره اسلامی قبل از اسلام و زمان پیامبر در حجاز شعر و شاعری وجود داشته و عرب را به دو چیز در آن زمان می‌شناختند یکی شمشیرش و دیگری شعر.

 

شعر چنان جایگاهی در بین اعراب داشته که هفت شعر را از بزرگان شعر زمان جاهلیت در کعبه نصب کرده بودند که معروف به «المُعَلَقات سبع» است. المُعَلَقات نام «هفت قصیده» از شاعران فصیح و بلیغ عرب که از روی تفاخر بر دروازهٔ کعبه آویخته بودند تا صادر و وارد هر دیار مشاهده کند.

 

اعراب در عهد جاهلیت هفت قصیده از هفت شاعر که مقبول همگان بود و آن هفت بر جمیع اشعار دیگر شاعران رجحان داشت و در حقیقت معرف روح و نشاط حیات عرب بود، از این رو آنها را نوشته بر خانه کعبه آویختند و بدین مناسبت آنها را «معلقات سبع» و گاه «سبع طِوال» نامیده‌اند. از این رو خداوند قرآن را بر پیامبر نازل کرد تا اعرابی که به اشعارش می بالیند در مقابل این اعجاز سر تسلیم فرود بیاورند.

 

اما شاعران با مضامین خودشان یا به وصف شراب و معشوق می پرداختند و یا مداح پادشاهان بوده اند؛ اما بعد از اسلام هم پیامبر و معصومین(ع) تاکید به شعر خوب با مضامین اسلامی داشته اند؛ چراکه به قول شهید آوینی گوشش در ملکوت است و شاعرانی که از خدا می گویند گوششان در ملکوت است و آنهای که شعر شیطانی می گویند شیطان در گوششان نجوا کرده است.

 

صبح توس: شعر در اسلام چه جایگاهی دارد ؟

حجت الاسلام مؤدب: ما روایت بسیاری از معصومین داریم که به گفتن شعر ترغیب و تشویق می کردند امام صادق(ع) می فرمایند : «هر کس درباره ما یک بیت شعر بگوید، خداى تعالى در بهشت، یک خانه برایش بنا مى کند» و حتی دستور می داند اشعاری که در فضایل اهل بیت سرود شده و با مضامین قرآنی هست به فرزندان آموزش بدهید.

 

گفت‌وگو از نفیسه سلیمانیان

 

 انتهای پیام/

#دبیر انجمن شعر طلاب خراسان رضوی #قرآن #مشهد #حافظ
related-image
به یاد فرزند شجاع و نابغه امام روح‌الله/ حکایت خون پر برکت تنها باقیمانده «ارگ» سمنان+عکس کارت هوشمند گامی مهم در راستا اجرایی کردن دولت الکترونیک به این 6 دلیل آفتاب بگیرید عنصر معنا، مبدأ تحلیل ساحات وجودی بررسی تطبیقی دلالت آیه فاسئلوا اهل الذکر بر مرجعیت علمی اهل بیت پیامبر علیهم السلام از منظر مفسران فریقین فوب خلیج فارس چیست؟ مقتدی صدر به اردن رفت تبریک بازیگر مشهور به عوامل"بدون تاریخ، بدون امضا" /عکس عکس/ جاده مرگ کجاست؟ تاکسی هوایی در بجنورد+عکس ورمزیار: شرایط به سود استقلال است/ پرسپولیسِ سال 73 باشد، حاضرم در دربی بازی کنم! 6 راهکار طلایی برای افزایش قدرت ابتکار عمل کودک پلیس خوب و پلیس بد زلزله 5.5 ریشتری استان هرمزگان را لرزاند بیماری قلبی در کمین ورزشکاران سفید پوست گفت و شنود/ قالب یخ تمدید سه ماهۀ حالت فوق‌العاده در مصر نمایی زیبا از شهر رشت/ عکس حمله انتحاری در نیجریه، 13 کشته برجای گذاشت داعشی‌های خارجی باید در همین سوریه کشته شوند استخدام آدمکش برای کشتن زن باردار بازداشت 8 فلسطینی به دست نظامیان صهیونیست نقش زنان در مبارزات چریکی تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 1 آبان اهداف رهنما مدیر کل ورزش و جوانان گیلان از سفر اسپانیا تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 1 آبان مقتدا صدر به اردن رفت زائران اربعین تا 5 آبان به مرزخسروی مراجعه نکنند 17 کشته و زخمی در تیراندازی‌های ده ساعت گذشته در آمریکا مهاجم 17 ساله در سوئیس با تبر چند نفر را زخمی کرد احکام شرعی مربوط به سقط جنین خوشبینی مفرط به اروپا زیان بار است کلماتی که خانم‌ها هنگام دروغ گفتن بیشتر از آن استفاده می‌کنند مناسبات تصوف و الازهر با وهابیت در مصر آیا می‌توان دانش را مدیریت کرد؟ تقصیر دولت قبل است! کدام داور ایرانی دربی را قضاوت می‌کند؟ امور نظامی و دفاعی کشورمان مستثنی از هر نوع مذاکره است جدال دو بیوه به خاطر مستمری یک مُرده ابهام در بازپرداخت اضافه هزینه دریافتی از متقاضیان اربعین شیوع تالاسمی در مناطق مالاریاخیز/کاهش آمار تولد کودکان ماژور 95 درصد تخت‌های مرکز طبی کودکان همواره اشغال است
راز خودکشی دو دختر جوان در اصفهان بازی «نهنگ آبی» بود آخرین وضعیت سقوط دختران جوان از پل چمران اصفهان/ «نهنگ آبی» همچنان قربانی می‌گیرد جزئیات خودکشی 2 دختر جوان در پل چمران اصفهان سرانجام یک چالش مرگ برانگیز/ دامی که «نهنگ آبی» برای دختران اصفهانی پهن کرد شکنجه دختر 5 ساله در حضور پدر و مادر خودکشی 2 دختر در اصفهان با "چالش نهنگ آبی" ارتباط دارد؟ جزییات سقوط دلخراش دختران جوان در اصفهان؛ 2 دختر اصفهانی اسیر "نهنگ آبی" شدند دو دختر اصفهانی قربانی بازی نهنگ آبی شدند اهانت و برخورد زشت لباس شخصی با حمید بقایی، خبرنگاران و وکلا پس از دادگاه غیرعلنی/ بقایی: تا آخر ایستاده‌ام + فیلم ریزش ناگهانی یک ساختمان چند طبقه در گلشهر کرج/ احتمال مدفون شدن ساکنان در زیر آوار جزییات درگیری لباس‌شخصی‌ها با بقایی بلیت فروشی دربی در شعب موسسه اعتباری کوثر انتقال مصدومان حادثه انفجار آمل به بیمارستان شهید زارع ساری بلیت فروشی دربی از دوشنبه در شعب موسسه اعتباری کوثر بلیت فروشی دربی از دوشنبه در شعب موسسه اعتباری کوثر اعلام نظریه پزشکی قانونی درباره جزییات قتل «اهورا» شوک بزرگ به سرخ‌آبی‌ها در آستانه داربی یارمحمدیان، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های اصفهان شد فرو ریختن ساختمان چند طبقه درکرج و احتمال مدفون شدن ساکنان تجمع کارگران شرکت‌های بهره‌بردار چوب مقابل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران فیلم/ روایت همسر مریم میرزاخانی از صحبت‌های همسرش بعد از تشخیص سرطان آیت الله مکارم شیرازی: بارها درباره خطرات فضای مجازی اخطار دادم؛ مسئولان برای رفع خطرات دلسوزی نمی‌کنند /ایران به هیچ قیمت حاضر نیست کردستان عراق مکان نفوذ اسرائیل شود نهنگ آبی، علت خودکشی دو دختر اصفهانی ورود دادستان به ماجرای خودکشی عجیب دو دختر دانش آموز بدل ایرانی لیونل مسی در نیوکمپ +عکس یارمحمدیان، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های اصفهان شد نهنگ آبی دو دانش‌آموز دختر اصفهانی را به کام مرگ کشید سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران برگزیدگان خود را شناخت وسایل متفاوت حمل پرونده توسط بقایی؛ از زنبیل قرمز تا کیسه تبلیغاتی! + تصاویر درگیری کوتاه بین ماموران و اطرافیان حمید بقایی باشگاه پرسپولیس، قیمت بلیت‌های دربی 85 را اعلام کرد فرماندهان فاتح در جبهه شام/ پیام‌هایی که با ژنرال ایرانی به سوریه رفت قیمت بلیط دربی پرسپولیس و استقلال مشخص شد دستگیری 13 دختر و پسر شیطان پرست در تهران عکسی جالب از مسی و بدل ایرانی در بازی بارسلونا و مالاگا جزئیاتی از سقوط دو دختر جوان از پل چمرانِ اصفهان نهنگ آبی به ایران رسید/ علت خودکشی دانش‌آموزان اصفهانی بازی نهنگ آبی بود واکنش نهاوندیان به جاسوسی دری اصفهانی واکنش وریا غفوری به محرومیت عجیب؛ انتظار نداشته باشید گریه کنم دختر 9 ساله در شهرری اذیت و آزار نشده است جزییات ریزش کوه در منبع آب اهواز / مرگ دو کودک در این حادثه دلخراش + تصویر درگذشت خیر همدانی حضور تیم کونگ فو خراسان رضوی در مسابقات بین المللی ارمنستان نهنگ آبی در اصفهان قربانی گرفت/ دو دختر خودکشی کردند ریزش کوه در منطقه "منبع آب" اهواز وقتی پای «نهنگ آبی» به زاینده‌رود باز شد! (ویدیو) لیونل مسی ایرانی در ورزشگاه نیوکمپ فاجعه نهنگ آبی و خودکشی نوجوانان در ایران / علت خودکشی دانش‌آموزان اصفهانی بازی نهنگ آبی بود دومین جلسه دادگاه حمید بقایی مرحوم حاج آقا مصطفی از لحاظ استعداد و جرئت علمی، تهذیب نفس، شجاعت و منش مبارزاتی، انسانی ممتاز بود
تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me