تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
منبع: ایسکا
دسته: اجتماعی ()
کد خبر: 11611760
۱۳۹۶/۰۷/۲۱ ۱۵:۰۱

بهره گیری از تغییر رنگ آفتاب پرست در معماری شهری/الهام از خزندگان

یک پژوهشگر تلاش دارد با استفاده از شیوه تغییر رنگ آفتاب پرست‌ها، از این موضوع در بحث زیباسازی شهری، تنظیم دمای ساختمان‌ها و موضوعات نظامی بهره ببرد.
main-image

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از مهر، به تازگی پژوهشی در دانشگاه خوارزمی با عنوان طراحی و تعمیم عملکرد هوشمند تغییر رنگ بلادرنگ آفتاب پرست انجام شد که هدف آن به گفته مهندس سهند علیزاده، محقق این طرح؛ کاربردهای مختلف آن در حوزه­ های گوناگون است؛ می ­تواند در بحث نظامی به کار رود. می­ تواند در لباس ­های پوششی، زیباسازی شهری و حتی صنایع خودروسازی استفاده شود و البته در موضوعات هنری.

علیزاده می­ گوید: اگر از مکانیزم انعکاس نور همانند پوست بدن آفتاب پرست استفاده شود می‌تواند در تنظیم دمای داخل ساختمان‌ها، کابین ماشین‌ها و سایر موارد مشابه به کار رود.

این پژوهش با راهنمایی دکتر کیوان برنا عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی انجام شده است.

سهند علیزاده با اشاره به ویژگی­ های خاص آفتاب پرست‌ها می‌گوید: آفتاب پرست ­ها جزو خزندگان محسوب می‌شوند، با ویژگی­ های بارز.

سه ویژگی منحصر به فرد

این محقق در ادامه به سه ویژگی شاخص آفتاب پرست‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از اساسی‌ترین ویژگی ­های آفتاب پرست‌ها که عمدتا آنها را با این ویژگی می­شناسیم، تغییر رنگ است که می­توانند خود را به سادگی با محیط پیرامون هم‌رنگ کنند.

وی می‌افزاید: ویژگی دیگر مکانیزم بینایی آنها است. در واقع آفتاب پرست‌ها از زاویه دید ۳۶۰ درجه برخوردار هستند، برخلاف انسان‌ها که زاویه دید محدود بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ درجه دارند.

علیزاده ادامه می­ دهد: آن‌ها با بهره­ گیری از این ویژگی و چرخش چشمان خود قادرند هر لحظه هر دو جهت جلو و عقب را به طور کامل مشاهده نمایند و با این ویژگی هیچ چیز از دید آن­ها مخفی نخواهد ماند.

این محقق در ادامه می­ گوید: چشمان آفتاب پرست قدرت مانور و دقت تفکیک­ پذیری بسیار بالایی دارد و می­تواند در آن واحد دو نقطه مختلف را مورد تمرکز قرار دهد. در واقع اگرچه آفتاب پرست از یک مغز واحد بهره می‌برد اما نحوه پردازش و همچنین عملکرد چشمان چرخان و مستقل آن‌ طوری است که می‌تواند بر روی دو شی مختلف و متمایز از هم در یک لحظه تمرکز نموده و دو تصویر را به طور همزمان تحلیل کند.

وی در رابطه با ویژگی بینایی آفتاب پرست در لحظه شکار می‌افزاید: مکانیزم بینایی آفتاب پرست‌ در لحظه شکار فرق کرده و برای بالا بردن درک عمق میدان و برآورد فاصله دقیق خود از طعمه چشم‌های خود را در یک راستا متمرکز کرده و روی سوژه کاملا قفل می‌کند.

وی با اشاره به ویژگی سوم و منحصر به فرد آفتاب پرست‌ به زبان بالستیک آن اشاره می‌کند و می ­افزاید: آفتاب پرست با بهره‌گیری از این زبان بالستیک می­تواند موجودات دیگر را به راحتی شکار کند.

علیزاده با اشاره به دیگر ویژگی­های زبان آفتاب پرست می­ گوید: این زبان بالستیک یک و نیم تا دو برابر طول بدن آفتاب پرست­هاست و آن‌ها می­توانند طعمه را در کسری از ثانیه تا فاصله دو برابر طول بدن خود بدون اینکه از جایشان تکان بخورند با زبانشان اسیر کنند؛ در واقع برخلاف تصور رایج زبان آفتاب پرست‌ها چسبناک نبوده و شکار طعمه را به وسیله عمل مکش بسیار قوی توسط زبانشان انجام می‌دهند و هر چه زبانشان بزرگتر و عضله آن قوی‌تر باشد طعمه‌های بزرگتری را می‌توانند شکار کنند.

تنوع و زیستگاه اصلی آفتاب پرست و نحوه تغییر رنگ

علیزاده با اشاره به زیستگاه اصلی این خزنده ادامه می­ دهد: محل زندگی بیشتر آفتاب پرست‌ها شرق و جنوب آفریقا و جزیره ماداگاسکار است که از حدود ۱۷۰ گونه شناخته شده در جهان، بیش از نیمی از آن‌ها در این مناطق زندگی می­ کنند.

وی می­ گوید: در ایران هم آفتاب پرست­های بومی داریم اما تعداد و تنوعشان محدود است.

این محقق ادامه می ­دهد: بزرگترین گونه آفتاب پرست ۶۸.۵ سانتی متر طول دارد، از سوی دیگر کوچکترین نمونه آن، تنها ۱۵ میلی‌متر است که کوچکترین خزنده سیاره ما نیز محسوب می‌شود.

وی تاکید می ­کند: برعکس عقاید متداول آفتاب پرست‌ها صرفا به خاطر استتار تغییر رنگ نمی‌دهند؛ در واقع تغییر رنگ آن‌ها علاوه بر این ممکن است برای برقراری ارتباط و ارسال علائم و تغییر دمای بدنشان و نشان دادن رفتار و روحیاتشان مانند عصبانیت باشد. با این حال نمی‌توان ویژگی‌ مهم استتار و قابلیت هم‌رنگ شدن با محیط پیرامون را در آن‌ها نادیده گرفت. بلکه این شکارچی خبره برای استفاده موثر از دو مکانیزم بینایی و پرتاب زبانش برای شکار طعمه باید استاد تغییر چهره و استتار نیز باشد تا بدین طریق علاوه بر اینکه خود را از دید طعمه در حال شکارش مخفی نگه دارد، بتواند خود را از خطر شکارچیان مختلف در محیط پیرامون نظیر مارها نیز در امان نگه دارد.

علیزاده در ادامه با اشاره به دامنه تغییر رنگ آفتاب پرست­ها می­ گوید: بسیاری از آفتاب پرست‌ها تغییر رنگ می­ دهند که این تغییر معمولا از قهوه ای به سبز است اما اغلب آن­ها می­توانند هر رنگی را به خود بگیرند.

وی توضیح می­ دهد: آفتاب پرست‌ها به مبتکرانه‌ترین شکل تغییر رنگ می‌دهند. در واقع پوست آفتاب پرست از چهار لایه کلی تشکیل شده است که حاوی رنگ دانه‌های اصلی به خصوصی هستند. تغییر رنگ با مکانیزم شیمیایی باعث ایجاد انبساط و انقباض دریچه‌هایی در این لایه‌ها در داخل پوست می‌شود تا رنگ‌های مختلفی را نمایان سازد. علاوه بر این‌ها مقدار باز و بسته بودن این دریچه‌ها و میزان فشردگی لایه‌ها در سطح‌های مختلف، رنگ‌هایی با طول موج‌های متنوع پدید می‌آورد. در واقع این عملکرد باعث انعکاس و بازتاب نور ساطع شده از محیط و پدیدار گشتن رنگ‌های مختلف بر روی پوست آفتاب پرست و تغییر رنگ دلخواه آن‌ می‌شود.

علیزاده در ادامه می­ گوید: برخلاف بینایی، محدوده شنوایی آن‌ها بسیار کمتر از انسان است و می‌توان گفت در این زمینه عملکرد ضعیفی دارند. در واقع مکانیزم بینایی بسیار قوی آن‌ها این ضعف را جبران کرده است و حتی می‌توانند با حس بینایی‌شان اشعه ماورای بنفش را ببینند و طول موج‌هایی از امواج الکترومغناطیس را که در محدوده نور مرئی نیستند را دریافت کنند و همچنین با این ویژگی بینایی هم‌نوعان خود را که در بین برگ‌های به هم تنیده و هم‌رنگ با آن‌ها هستند را پیدا کند.

شبیه‌سازی هوشمند تغییر رنگ آفتاب پرست

پژوهشگر تحقیق طراحی و تعمیم عملکرد هوشمند تغییر رنگ بلادرنگ آفتاب پرست با اشاره به هدف‌ها و دستاوردهای این پژوهش می­ گوید: اساسی‌ترین هدف این تحقیق دانش بنیان بررسی ساختار و مکانیزم آفتاب پرست از نظر نحوه تغییر رنگ و تعمیم آن به مکانیزم‌های الکترونیکی و سخت‌افزار از طریق هوش مصنوعی، الکترونیک و نرم‌افزار بوده است.

علیزاده می­ افزاید: از دستاوردهای مهم تحقیق می‌توان به نحوه عملکرد سیستم شبیه‌سازی شده در سطح آزمایشگاهی اشاره کرد. همچنین طراحی نرم افزار و پیاده‌سازی سخت افزار جامع که توانایی ایجاد قابلیت‌های مختلف را برای سیستم شبیه‌سازی شده فراهم نماید از ویژگی‌های دیگر و مهم این تحقیق به شمار می‌رود.

وی توضیح می­ دهد: در واقع سمت و سوی این تحقیق با توجه به ماهیت موضوعی آن میان رشته‌ای بوده و کنش‌های متفاوتی را در علوم مختلف ایجاد می‌کند. با این حال در این تحقیق اولین و اصلی‌ترین هدف، بررسی نحوه تغییر رنگ این موجود خارق‌العاده و شبیه‌سازی آن به وسیله تجهیزات الکترونیکی و سخت‌افزار از طریق هوش مصنوعی و نرم‌افزار بوده است. بنابراین برای نایل شدن به این امر در طول تحقیق گاها از راهکارهای ابتکاری و علمی بهره‌گیری شده است.

این محقق در رابطه با پیشینه پژوهش می­ افزاید: این تحقیق جزو اولین‌های پژوهش در حوزه هوش مصنوعی برای جهان علم و نیز اولین و پایه‌ای‌ترین پژوهش در کشور ایران است.

علیزاده با بیان اینکه ما هنوز نتوانسته‌ایم به رمز و رازهای دنیای آفتاب پرست‌ها پی ببریم می‌گوید: آفتاب پرست‌ها با توجه به میلیون‌ها نورون و سیناپسی که در مغز خود دارند می‌توانند تصاویر دریافتی از محیط را تجزیه و تحلیل کرده و نتایج آن را به صورت ارادی در تغییر رنگ بدن خود به نمایش بگذارند. اما این ساختار بیولوژیکی بسیار پیچیده بوده و هنوز دنیای علم نتوانسته پرده از رازهای نهان آن بردارد. بنابراین ما برای شبیه‌سازی ساختار این سیستم پیچیده بیولوژیکی با طراحی و ارائه یک الگوریتم ابتکاری در حوزه پردازش تصویر دیجیتال و بینایی ماشین که از زیر مجموعه‌های پایه‌ای هوش مصنوعی هستند بهره جستیم‌ تا بتوانیم عملکردی نزدیک به این موجود شگفت انگیز را در سطح آزمایشگاهی به دست آوریم.

این پژوهشگر با بیان اینکه این تحقیق دو سال زمان مطالعاتی در بر داشته است، می‌افزاید: در این تحقیق از سنسورهایی برای شناسایی محیط و همچنین مرکز پردازشی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی برای تحلیل داده‌های دریافت شده توسط سنسورها و همچنین نمایشگری که بتواند داده‌های خروجی را از طریق رنگ‌ها برای ما به نمایش در بیاورد و در آخر مدارهای واسط و نرم افزارهایی که بتواند این رشته فرایندها و سلسله مراتب را به ترتیب انجام دهد استفاده کردیم.۷۰۵

#تغییر رنگ #افتاب پرست #هوش مصنوعی #علیزاده #انعکاس نور
related-image
دردسر مترجم موقت وینفرد شفر و احتمال سوژه شدنش مثل مترجم تجارت 13 میلیارد یورویی ایران و اروپا در 8 ماه افزایش پنج درصدی قیمت گوشی با رجیستری/اعلام برندهای اولیه قاچاق طی هشت روز قلعه نویی: مقصر شکست خودم هستم کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران به بازیکنان پارس جنوبی توجه کند اوقات شرعی 29 مهر ماه 96 به افق سمنان اوقات شرعی شنبه 29 مهر ماه به افق اصفهان احتمال ساخت عنوان call of duty: black ops 4 توسط اکتیویژن دست‌کم 16 پلیس مصری در درگیری با افراد مسلح کشته شدند اردوغان: غربی‌ها از «پ ک ک» حمایت می‌کنند جریمه 1.2 میلیون دلاری نیمار در دادگاه برزیل ایران - پاناما 19 آبان به مصاف هم می‌روند چرا برخی افراد هرگز سرما نمی‌خورند؟ رژیم صهیونیست به دنبال از بین بردن روحیه انقلابی در بین جوانان است ذهن انسان پس از مرگ همچنان فعال است زانتی: اینتر را به روزهای خوبش برمی‌گردانیم بررسی مشارکت علمی و بین‌المللی پژوهشگران ایرانی حوزه برنامه‌ریزی درسی در تولید علم جهانی آسو طالبانی: بارزانی کردها را فریب داد کشف تونل 50 کیلومتری در ماه فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در استخر رضایی: مذاکره مجددی با آمریکا نخواهیم داشت وجود هفت قمر در حلقه a زحل گذر یک سیارک به اندازه اتوبوس از کنار زمین! مجلس نمایندگان آمریکا در این هفته برای تحریم ایران رای‌گیری می‌کند اولین پیروزی شفر در فوتبال ایران +عکس روزهای روشن کسب وکارهای اینترنتی دست‌کم 30 پلیس مصری در درگیری با افراد مسلح کشته شدند مهدی سعیدی عضو منتخب انجمن طراحان بین‌المللی شد چرا آموزش و پرورش مخالف استخدام معلمان حق التدریس و آموزش دهندگان سوادآموزی است؟ رئال مادرید پیگیر وضعیت جذب آلان، پدیده 17 ساله برزیلی حواشی بازی استقلال - نساجی چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟ / نسبت به این نشانه‌ها حساس باشید اوزیل: به منچستریونایتد می‌روم تشییع پیکر فرمانده ارشد ارتش سوریه رزمایش مدافعان حرم لشکر 14 امام حسین (ع) کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران به بازیکنان پارس جنوبی توجه کند نفرات برتر مسابقه اسلالوم قهرمانی استان اصفهان معرفی شدند دومین جلسه شورای فرهنگ وعمومی شهرستان نور آلمان، آموزش نیروهای پیشمرگه را از سر می‌گیرد زانتی: اینتر را به روزهایش خوبش برمی گردانیم فرصت‌ها و تهدیدهای تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای با سرمایه‌گذاری خارجی عکس/ استفاده نیروهای بارزانی از تسلیحات اهدایی غرب نرخ مصوب مرغ تازه در بازار استکبار کمک‌های تسلیحاتی به جریانات تکفیری در منطقه می‌کند افشای پیشنهاد کارگردانی که می‌خواست با بازیگر زن سینما فیلم جنسی بسازد باید شخصیت شهید مصطفی خمینی را به جوان امروز شناساند برانکو با مسلمان چه می‌کند؟ مشکل سامانه سماح برطرف شد ایران را سراسر اعتراض نکنیم! آخرین مهلت مردم برای واریز مانده سهام عدالت
«حسین آقادادی» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست+ عکس جزئیات فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در استخر +عکس سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی در نماز جمعه تهران تصادف سرویس کارکنان ایران خودرو/حریق در پاساژ علاءالدین در دیدار ظریف و رییسی چه گذشت؟ خلاصه بازی استقلال 2-1 نساجی مازندران کره‌شمالی: منتظر حمله ناگهانی باشید همایش 100 هزار نفری در پارک گوللرباغی/"صبح و نشاط" به وقت شهر دوچرخه ایران+تصاویر آتش سوزی در پاساژ علاءالدین سه اقدام برای شناسایی موبایل قاچاق دلیل دیوارکشی اطراف مجلس چیست؟ تیراندازی و قتل در گلستان آغاز درگیری‌ها در جنوب اربیل میان ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه/ ایجاد منطقه حائل میان اربیل و کرکوک توسط پیشمرگه/تسلط ارتش عراق بر منطقه پردی کتک‌کاری در بازی اورتون و لیون + عکس و فیلم حرکت جالب مهاجم استقلال در بازی فوتبال + فیلم حملات همزمان بوش و اوباما به ترامپ غرق شدن جوان 19 ساله حین شنا در استخر دانشگاه آزاد ساری برگزاری همایش دوچرخه سواری در میاندوآب + فیلم تسلیت بازیگران به «نگار» که در سوگ پدر نشست باند فرودگاه تبریز مسدود شد اوسانی کابوس همیشگی دفاع استقلال حمایت راموس، پیکه و بوسکتس از مدیر زن تیم ملی اسپانیا/ تهدید سه ستاره اسپانیا به تحریم جام جهانی تیلرسون: بحران دیپلماتیک قطر به زودی حل نمی‌شود دستگیری عوامل تیراندازی در عروسی سرلشکر باقری: پایان عمر تروریست‌ها نزدیک است هیچ نیروی خارجی نمی‌تواند به انقلاب اسلامی خدشه‌ای وارد کند/جلوی رانت‌خواری و اختلاس باید محکم بایستیم شب جنجالی گودیسون پارک؛ درگیری فیزیکی بین بازیکنان اورتون و المپیک لیون (عکس) حرفهای پدر اهورای 2 ساله در باره قتل فرزندش/ هیچکس در مراسم خاکسپاری به مادرش تسلیت نگفت ماکرون: با آمریکا بر سر حفظ برجام توافق کردیم گزارش لحظه به لحظه /استقلال 2 - نساجی یک +فیلم محمود صادقی: «غلامی ایده‌آل نیست اما قابل قبول است افشارزاده: استقلال نیاز به وحدت و آشتی ملی دارد/ مشکلات سرخابی‌ها تا زمانی که خصوصی نشوند، حل نمی‌شود تصادف اتوبوس و تریلی در جاده کرج/11 نفر مصدوم شدند مدیر جدید از بازیکنان ملی پوش می‌آید؛ / سورپرایز بزرگ در والیبال برای جانشینی داورزنی تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر امضا شد/ ترکیه خسارات رانندگان ایرانی را پرداخت می‌کند تمهیدات جدید پلیس برای رانندگان متخلف آمانو: ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کرده است/ هیچ مشکلی برای بازرسی از سایت‌های هسته‌ای نداریم برانکو: خستگی تیم می‌تواند در نتیجه بازی با نفت تاثیرگذار باشد/ مسلمان در لیست نیست و اجازه دهید مشکلی باشد، خودمان حل کنیم سردار وحیدی: نمی‌توان با شیطان بزرگ مذاکره کرد حضور جهانگیری در نماز جمعه استانبول مردم بناب شعار «بناب شهر دوچرخه» سر دادند/ مقدمات ثبت ملی دوچرخه بناب در سازمان میراث فرهنگی فراهم شد سیدعلی خمینی: حاج مصطفی مجتهد مسلم در بالاترین درجات اجتهاد بود/ امام (ره) با کالبدشکافی مخالفت کرد/ واکنش‌ها به داغدارشدن نگار جواهریان/ عکس جهانگیری در اجلاس دی-8؛ برای مقابله با داعش هم‌نظر و همراه شویم/ایران رقیب هیچ کشوری در منطقه نیست پخش مراسم دعای ندبه بابل از شبکه سراسری روایت اسماعیل دوستی از دیدار با کروبی: نظام در حال اتخاذ تدابیری درباره حصر است/من به حل این موضوع بسیار امیدوار هستم نخست‌وزیر امارات در حکمی 9 زن را به عنوان وزیران کابینه جدید خود منصوب کرد «حسین آقادادی» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست قاتل اهورای 2 ساله لب به اعترافات تازه‌ای گشود از داور مسابقه شکایت می‌کنیم و کوتاه نمی‌آییم/ برای خروج استقلال از بحران، نباید سر نساجی بریده شود
تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریق این لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me