تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:سیاسی()
کد خبر:12307448
۱۳۹۶/۰۸/۲۰ ۲۲:۲۹

بازگشت پول سینمای ایران را پیر کرد

بازگشت پول سینمای ایران را پیر کرد
فاطمه رنج‌اندیش
از جمله ادعاهایی که این روزها به گوش می‌رسد کمبود بازیگران جوان در سینمای ایران است. با نگاهی گذرا به فهرست بازیگران در فیلم‌های جشنواره فیلم فجر که به نوعی ارزیابی سالانه سینمای ایران محسوب می‌شود، خواهیم دید که هر کدام از بازیگران نام‌آشنا در چند فیلم بازی کرده‌اند و از طرفی به ندرت چهره تازه‌ای در فیلم‌ها معرفی می‌شود. در جریان گفت‌و‌گو با یکی از بازیگران زن از فیلمی که در آن نقش یک دانشجو را بازی می‌کرد درباره تناسب سنش با این نقش پرسیدم، پاسخ داد: «شاید باورتان نشود خودم هم از بازی در نقش یک دانشجو خسته شده‌ام. چرا که از دوران دانشجویی من گذشته است و از آن حال و هوا فاصله گرفته‌ام. گویا تعداد بازیگرانی که در آن سن و سال هستند، کم‌تر وجود دارد.» آنچه مسلم است سینمای ایران دچار کمبود بازیگر زن و مرد متولد دهه هفتاد است. این در حالی است که متولدین دهه 60 در جریان یک دوره استعدادیابی وارد سینما شدند و بسیاری از آن‌های جزو چهره‌های شاخص این عرصه هستند. بعد از این برهه زمانی تا امروز از همان چهره‌ها برای نقش‌هایی استفاده می‌شود که به لحاظ سنی از آن‌ها کوچک‌تر هستند. به نظر می‌رسد نبود برنامه‌ریزی برای ورود چهره‌های جوان در حال حاضر کارگردان‌ها برای انتخاب بازیگران بین فاصله سنی 17 تا 26 (متولدین دهه 70) با مشکلاتی مواجه هستند. در ادامه گزارشی درباره بررسی علل این روند تهیه شده است و با صاحب‌نظران این حوزه گفت‌و‌گو کردیم.
سهم متولدین دهه 70 در سینمای ایران
بازیگرانی نظیر باران کوثری، ترانه علیدوستی، هدی زین‌العابدینی، پگاه آهنگرانی، افسانه پاکرو، سارا رسول‌زاده، بهاره کیان‌افشار، الناز شاکردوست، نگار جواهریان، طناز طباطبایی، پریناز ایزدبار، امیر جدیدی، ساعد سهیلی، مهرداد صدیقیان، حامد کمیلی، میلاد کیمرام، نوید محمدزاده، نازنین بیاتی، گلاره عباسی، مصطفی زمانی، صابر ابر، مینا ساداتی، مونا احمدی، الناز حبیبی و سیاوش خیرابی بخشی از متولدین دهه 60 هستند که در اکثریت تولیدات سینمایی حضور دارند. در مقابل ماهور الوند، علی شادمان، ترلان پروانه و ارسلان قاسمی از جمله بازیگران شناخته شده‌ متولدین دهه 70 هستند. تعداد اندک بازیگران بین 18 تا 26 سال سوال برانگیز است.چرا که روند معرفی چهره‌های جدید در سینمای جهان نشان از پویایی آثار تولیدی کشورها دارد. بنابراین چه چیزی باعث شده است که سینمای ایران به این مهم توجهی نشان ندهد؟
سینما در دوره‌های گذشته گلخانه‌ای بود
علی سرتیپی تهیه‌کننده فیلم‌های «ورود آقایان ممنوع» و «ردکارپت» دلیل تعداد اندک بازیگران جوان‌تر در فیلم‌های سینمایی و استفاده از بازیگران نام آشنای دهه 60 را این‌گونه بیان کرد: «مهم‌ترین دلیلی که سرمایه‌گذاران و تهیه‌کنندگان به دنبال بازیگران چهره می‌روند، تضمین کردن سرمایه در سینما است. یعنی اگر شرایطی داشتیم که برگشت سرمایه فیلم‌ها تضمین می‌شد، قطعا ریسک می‌کردیم و از بازیگران جوان استفاده می کردیم. اگر فیلم‌ها بیمه می‌شدند و تعداد سالن‌های نمایش برای اکران گسترده فراهم می‌شد، در خارج کشور نمایش داشتیم، همچنین قاچاق دی‌وی‌دی و سی‌دی را نداشتیم، و می‌توانستیم فیلم‌هایی که در اکران شکست خورده‌اند را راهی نمایش خانگی کنیم و «وی ا دی» و تبلیغات در سطح وجود داشت، به عنوان یک تهیه کننده ریسک می‌کردم و بازیگران جوان را معرفی می‌کردم. این کاستی‌ها باعث می‌شود تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار محافظه‌کار شود که مبادا سرمایه‌هایی که برای تولید یک فیلم در نظر گرفته‌ام با چهره‌های جدید از دست بدهم. این درحالی است که انتخاب بازیگران چهره در یک فیلم باعث می‌شود تهیه‌کننده و سرگروه سینمایی بهتری نصیب فیلم شود.»
سرتیپی درباره اینکه چرا تهیه‌کنند‌گان در دهه‌های اخیر ریسک معرفی بازیگر جدید را قبول می‌کردند، می‌گوید: «سینمای ایران در دهه‌های پیش از این به نوعی گلخانه‌ای بود. وام‌ و سوبسیت داده می‌شد، تعداد تولیدات سینمایی کم‌تر بود و امکاناتی را در اختیار فیلمساز قرار می‌دادند. در حال حاضر امکانات محدودی داریم و در عین حال هزینه‌های تولید بسیار بالا رفته است. در نتیجه تهیه‌کننده دهه 90 با دهه 60 و 70 دیدگاه‌های متفاوتی دارند.»
او درباره چشم‌اندازی که سینما در دهه‌های پیش‌رو که بازیگران جوان و چهره ندارد، توضیح می‌دهد: «مشخصا این بحرانی است که دیر یا زود با آن مواجه خواهیم شد. امیدوارم مسئولان ارشاد به این حوزه ورود کنند و به وسیله تلویزیون و تئاتر چهره‌های را تربیت کنند تا بتوانند وارد سینما شوند.
دنبال کله‌های فیلم هستند
سامان سالور کارگردان فیلم‎‌های « چند کیلو خرما برای مراسم تدفین» و «تمشک» درباره نسبت اندک بازیگران متولد دهه 70 به دهه 60 توضیح می‌دهد: «موضوعی که عنوان شده است متاسفانه یکی از مهم‌ترین معضلات سینمای ایران است. اگر بخواهیم جزئی‌تر صحبت کنیم حتی نسبت بازیگران مرد به زن هم کم‌تر است. به گونه‌ای که برای انتخاب بازیگر جسور و با استعداد مرد دچار مشکل می‌شویم. زمانی بود که تئاتر و کلاس‌های بازیگری در معرفی بازیگران نقش تاثیرگذاری داشتند اما در حال حاضر در تئاتر هم در راستای تامین سرمایه از چهره‌های محبوب و مشهور استفاده می‌کنند که به اصطلاح مردم را به سالن بکشند. با این تفاسیر اگر کارگردان هم جسارت همکاری و معرفی بازیگر جوان و جدید را داشته باشد،
تهیه کننده زیر بار نمی‌رود. جسارت در فیلم‌سازی نه تنها در حوزه انتخاب بازیگر بلکه در فیلمنامه و کارگردانی از بین رفته است. از زمانی که دوست نازنینم و کارگردان کاربلد سینمای ایران، اصغر فرهادی در سطح جهانی به موفقیت رسید، متاسفانه با سونامی فیلم‌هایی رو‌به‌رو شده‌ایم که شبیه هم شده‌اند. در شرایطی که جسارت تولید فیلم‌های متفاوت وجود ندارد، تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار زیر بار معرفی چهره جدید نمی‌رود. این حرف را کسی به شما می‌گوید که حداقل چند بازیگر جدید به سینما معرفی کرده است یا اگر در فیلم‌های دیگری بازی کرده‌اند در آثار من دیده شدند. متاسفانه در حال حاضر نمی‌توانم چنین ریسکی کنم. فضای سینما بسته است و همه به دنبال بازگشت سرمایه هستند. تا اندازه‌ای که تهیه‌کننده قبل از هر چیز می‌پرسد بازیگران فیلم چه کسانی هستند؟ بنابراین اگر کارگردان هم بخواهد صبوری کند و بازیگر با استعداد و پر انرژی را معرفی کند، تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار مخالفت می‌کنند. همچنین در مرحله بعد از سرمایه‌گذار، با صخره بزرگی به نام سینماداران و پخش‌کنندگان مواجه می‌شویم. واقعیت این است که در این سال‌ها اصطلاحی مد شده است که کله‌های فیلم چه کسانی هستند؟ در واقع کله‌های فیلم، چهره‌هایی هستند که تماشاگر را به سالن می‌آورند.» او در ادامه می‌گوید: «منِ سامان سالور با این جریان مقابله کردم و دو سال فیلم نساختم. معتقدم این روند راه به جایی نمی‌برد مگر اینکه مجبور به ساخت فیلم‌هایی بشوم که دوستشان ندارم یا به جای آب کر به آب جاری وصل باشم. سینما این روزها گران شده است. شرایطی که بازیگران جدید را به سرانجام برسانیم فراهم نیست. در این میان آموزشگاه‌ها وکلاس‎‌های بازیگری فارغ از کیفیت به دنبال چهره هستند تا هنرجو جذب کنند. در مواردی فراخوان بازیگری می‌دهند که پول بدهید، در کلاس‌ها شرکت کنید تا بتوانید در یک یا دو سکانس از سریال و فیلم چهره‌هایی که تدریس می‌کنند، بازی کنید. این کار یک نوع بدعت‌گذاری است، وظیفه کلاس‌های بازیگری تربیت بازیگران است نه اینکه به این شکل جیب مردم را خالی کنند.» سالور در پایان اضافه کرد: «در شرایطی افرادی با ساختن دابسمش معروف می‌شوند و در برنامه‌های تلویزیون یک برنامه 2 ساعته به آن‌ها اختصاص داده می‌شود، جای تعجب نیست که به زودی با نبود بازیگران جوان و حرفه‌ای مواجه شویم. متاسفانه کسانی مثل من در سطح کلان تصمیم‌گیرنده نیستند. روابط درون سینما این روند را ایجاد کرده است که به زودی ضربه آن را خواهیم خورد.»
این خبر را به اشتراک بگذارید


مسی و نیمکت نشینی ای که به خیر گذشت خلاصه بازی یوونتوس 0 - بارسلونا 0 توقف یووه مقابل بارسا در شب نیمکت‌نشینی مسی و آتش‌بازی یاران نیمار/ چلسی صعود کرد، اتلتیکو امیدوار ماند شانس بالای پیکان برای رسیدن به صدر جدول تورم تک رقمی در آبان ماه +اینفوگرافیک اندرلخت 1 -2 بایرن؛ با توپ پر در انتظار psg گروه دوم لیگ قهرمانان؛ جشنواره گل پاریسن ژرمن در شب پیروزی دشوار بایرن مونیخ گروه اول لیگ قهرمانان؛ شکست منچستریونایتد، رقابت سخت بازل و زسکا برای صعود بارسلونا صعود کرد، وضعیت یوونتوس به خطر افتاد سیل جان 2 نفر را دردشتی بوشهر گرفت تشویق ایستاده اینیستا توسط هواداران یوونتوس در تورین (عکس) خلاصه بازی اسپورتینگ لیسبون 3-1 المپیاکوس خلاصه بازی بازل 1-0 منچستریونایتد خلاصه بازی بازل و منچستریونایتد در 1 آذر 96 +فیلم اوقات شرعی همدان پنجشنبه دوم آذر پاسداران بازنشسته شهرستان دیر تجلیل شدند تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران - 1396/09/02 تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران - 1396/09/02 نبض بازار سهام - 1396/09/02 نخستین حضور نماینده سمات در نشست تخصصی wfc لزوم استفاده از رویه‌های بین‌المللی در طراحی قانون جدید بورس کانال‌شکنی پرقدرت شاخص سهام خشایار الوند از ساخت مستندی درباره تاریخ باشگاه استقلال خبر داد معرفی 10 رمان برتر سال 2017 میلادی روزنامه‌های اقتصادی پنجشنبه دوم آذرماه 96 عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 آذر 96/ هزینه تیم‌ملی دو برابر جام‌جهانی برزیل +تصاویر دشمنان آرزوی اختلاف‌افکنی در میان ملت ایران را به گور می‌برند کلیپ/ رهبر من سیل جان دو نفر را در شهرستان دشتی گرفت فورد خودروی هیبریدی پلیس تولید کرد اتلتیکو مادرید برابر رم پیروز شد/ شانس اندک شاگردان سیمئونه برای صعود شکست غیر منتظره منچستر یونایتد مقابل بازل/ همه معادلات برای صعود بر هم خورد گروه چهارم لیگ قهرمانان؛ تثبیت صدرنشینی بارسلونا با تساوی مقابل یوونتوس خلاصه بازی اتلتیکو مادرید 2-0 آاس رم عکس/ رژه زنان ارتش لبنان دکتر روحانی به تهران بازگشت صعود بارسلونا / جشنواره گل پاری سن ژرمن استقبال گرم بوفون از ستاره بارسا عناوین روزنامه‌های سیاسی 2 آذر 96/ روحیه بسیجی عامل حقیقی نابودی داعش +تصاویر بیشتر شدن مشکلات زلزله زدگان/ عکس بارسلونا به مرحله حذفی صعود کرد/ خطر اسپورتینگ بیخ گوش یوونتوس جاده‌های ایلام لغزنده و مه آلود است/ توصیه رئیس پلیس راه ایلام به رانندگان نبرد بی برنده یووه و بارسا/پیروزی بایرن و آتش بازی پاریسی ها/صعود منچستر و رم به تاخیر افتاد رشد 15 درصدی شماره‌گذاری خودرو داستان قیمت‌گذاری نان آش سیاسی‌کاری شور شد صدای روزنامه حامی دولت هم درآمد مسلمانان قدردان تلاش‌های سردار سلیمانی در نابودی داعش هستند گروه اول لیگ قهرمانان؛ شکست منچستریونایتد، رقابت سخت بازل و زسکا برای صعود اندیشمند قرقیزستانی: عربستان سعودی مجری طرح‌های آمریکا و صهیونیست هاست باج 100 هزار دلاری اوبر به هکرها
به میزبانی دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین اصفهان برگزار شدبررسی نقش سینما در نشر معارف فلسطین با حضور دانشجویان اصفهانی مهندسی معکوسدر برابر دین‌زدایی رضاخانی بعد از داعشبرنامه فرهنگی داریم؟! عضو کمیته مرکزی جبهه خلق: تشکیلات خودگردان کارشکنی می‌کند/هیچ بحثی درباره سلاح مقاومت را نمی‌پذیریم /گزارش/تغییر اولویت‌های اتحادیه عرب / آرمانخواهی فلسطین جای خود را به مقاومت هراسی داده است نشست سران ایران، ترکیه و روسیه پاسخ محکمی به طرحهای آمریکاست/کنفرانس سوچی قدرت منطقه‌ای و بین المللی بزرگی تأسیس می‌کند مدیرکل بهزیستی لرستان مطرح کرد: واگذاری طرح شیوع‌شناسی آسیب‌های اجتماعی به جهاددانشگاهی استان در گفت وگوی روزنامه فرهیختگان با مدیر عامل خبرگزاری قدس مطرح شد: در نظام جدید منطقه‌ای اجازه تاراج ثروت ملل منطقه توسط جریان سلطه داده … رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی: کارآفرینان در آینده زندگی می‌کنند/ساختار مشاغل در حال تغییر است از سوی مرکزکارآفرینی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛ سمینار "برند سازی شخصی در حوزه سلامت" برگزار می‌شود دادستان خبر داد: تایید حکم اعدام سه مفسد فی‌الارض آیا حاج قاسم درجه سپهبدی دریافت خواهد کرد؟ دکتر ولایتی: وهابیت احیاگر جاهلیت پیش از اسلام است گزارش خبرنگار قدسنا از اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری‌ها: جمع بندی تجولات سیاسی و میدانی منطقه بر اصل تمرکز بر اشتراکات … آیت‌الله هاشمی شاهرودی در نخستین اجلاس محبان اهل بیت و مساله تکفیری‌ها: تا منشا فکری داعش نابود نشود جهان اسلام آسوده نخواهد ماند/ حب اهل … طرحی که قصه شدهاین حکایت زیر گذریست که 29 ماه از آغاز عملیات اجرایی آن می‌گذرد مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با قدسنا: سردار سلیمانی امروز یک قهرمان جهانی است/ دشمنی اسرائیل و … قیمت جدید نان اعلام شد موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» آیا سرلشکر سلیمانی؛ سپهبد می‌شود؟ وداع با پیکر شهید مدافع حرم عارف کائد خورده + فیلم علی رغم تصویب یک فوریت: حذف تعطیلی 8 ربیع الاول پاسخ مقام معظم رهبری به نامه سردار سلیمانی بیانیه وزارت امور خارجه درباره پایان داعش سعد الحریری پس از 18 روز، بالاخره وارد لبنان شد ساخت خیمه‌های ژاپنی ویژه زلزله در ایران +عکس سه کشته و پنج مجروح در تصادف پژو و پراید آغاز جنگی دیگر در سوریه برای فتح صلح؛ ایران می‌تواند فاتح باشد!؟ سردار جعفری: هر جنگ جدیدی به محو رژیم صهیونیستی از عالم منجر خواهد شد پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سلیمانی الجزایر، سفیر عراق را اخراج کرد خدمتی بزرگ به بشریت کردید زلزله همچنان ازگله را می‌لرزاند محمد دادکان به وزارت صنعت رفت خدمتی بزرگ به بشریت کردید/ از کید دشمن غفلت نشود/ حفظ انگیزه و آمادگی‌های همه‌جانبه نباید فراموش شود دلیل فیلترینگ «ویز» چه بوده است؟ جمعه؛ رئیس‌جمهوری جدید زیمبابوه سوگند یاد می‌کند آغاز صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه سرلشکر قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره داعش سمپوزیوم چهلمین یادمان دکتر علی شریعتی آغاز شد خبر خوش وزارت اقتصاد برای سپرده‌گذاران کاسپین المانیتور: عربستان در یمن جهنم درست کرده تشییع شهیدان گیلانی مدافع حرم در رشت قیمت سکه و ارز امروز 1 آذر 96 اینجانب صمیمانه به شما تبریک میگویم و با این حال تأکید میکنم که از کید دشمن غفلت نشود/سرمایه‌گذاران این توطئه سنگین آرام نخواهند نشست به تصمیم موگابه برای استعفا احترام می‌گذاریم مهلت دو ساله بانک‌ها برای تنفس وام

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me