تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:سیاسی()
کد خبر:12340200
۱۳۹۶/۰۸/۲۲ ۰۶:۳۰

بررسی فقهی حقوقی تبلیغات تجاری گمراه‌کننده

تبلیغات تجاری به عنوان یکی از عناصر مهم در هر راهبرد کسب‌وکار، از طریق ارائه‌ی اطلاعات و معرفی کالاها و خدمات، سبب افزایش رقابت در بازار می‌شوند.
بررسی فقهی حقوقی تبلیغات تجاری گمراه‌کننده

چکیده

 تبلیغات تجاری به عنوان یکی از عناصر مهم در هر راهبرد کسب‌و‌کار، از طریق ارائه‌ی اطلاعات و معرفی کالاها و خدمات، سبب افزایش رقابت در بازار می‌شوند. تبلیغات مزبور به واسطه‌ی انتقال اطلاعاتِ ناظر بر محصولات، کارکردی حیاتی در منتفع نمودنِ هر دو گروه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان دارند. از همین رو است که تصور یک اقتصاد سرمایه‌داریِ مدرن بدون تبلیغات تجاری دشوار است. با وجود این، برخی از تبلیغات تجاری با ارائه‌ی اطلاعات گمراه‌کننده و خلاف واقع و یا استفاده از علایم تجاری گمراه‌کننده، مصرف‌کننده را دچار اشتباه کرده و مسؤولیت‌هایی در برابر ایشان و گاه رقبا، که معمولاً دارندگان حقوق مالکیت فکری هستند، به وجود می‌آورند. مقاله‌ی حاضر با روش تحلیلی– توصیفی به تبیین مفهوم تبلیغات تجاری گمراه‌کننده و رویکرد نظام‌های حقوقی اتحادیه‌ی اروپایی، ایالات متحده آمریکا، حقوق ایران و فقه امامیه نسبت به این موضوع می‌پردازد، تا از این طریق بتوان در تمهید بستری جهت وضع قوانین دقیق و کارآمد قدمی بردارد.

تازه های تحقیق

امروزه توسل به اغراق و مضامین خلاف واقع از شیوه‌های معمول بسیاری از بنگاه‌ها برای تبلیغات و بازاریابی کالاها و خدمات می‌باشد. تبلیغ‌کنندگان با استفاده از ابزار تبلیغات گمراه‌کننده، گاه مطالبی خلاف واقع و فریبنده راجع به کیفیت، اوصاف یا مبدأ جغرافیایی کالاها و خدمات خود بیان می­کنند یا با استفاده‌ی غیرمجاز از علامت تجاری دیگران، محصول خود را به گونه­ای با دارنده‌ی علامت مرتبط نشان می­دهند که ممکن است موجب گمراهی مصرف‌کنندگان و تضرر آن‌ها یا رقبای تجاری شود. چنین اعمالی هنگامی که در فضای برخط انجام شوند خطرات بیشتری در بردارند، زیرا با توجه به مجازی بودن ارتباطات، سودجویان، فرصت بهتری برای ارائه‌ی مطالب نادرست یا ابهام‌آمیز و در نتیجه، گمراه نمودن مصرف‌کنندگان به دست می­آورند.

به منظور مقابله با چنین رویه­ هایی که در غیرمنصفانه بودن آن‌ها تردیدی نیست، در آمریکا و اتحادیه اروپایی تمهیدات قانونی مختلفی اتخاذ شده و ضمن بیان مفهوم و شرایط تحقق تبلیغات تجاری گمراه‌کننده، ضمانت اجراهای مناسبی برای حفظ حقوق اشخاص ثالث پیش‌بینی شده است. در نظام حقوقی ایران نیز، به طور کلی، مقرراتی در خصوص تبلیغات تجاری تصویب شده که گاه تبلیغات تجاری گمراه‌کننده را ممنوع اعلام کرده است. با وجود این قانون جامعی که بتواند پاسخگوی چالش­ های حقوقی مختلف این نوع تبلیغات باشد و حقوق مصرف‌کنندگان و رقبا را، به خصوص در زمینه دارایی­های فکریِ با ارزشی از قبیل علامت تجاری، از طریق تعیین ضمانت اجراهای متناسب و به ویژه بازدارنده به خوبی تأمین نماید تاکنون به تصویب نرسیده است. این در حالی است که در فقه امامیه، به عنوان منبع اصلی قانون‌گذاری در کشور ما، مبانی مهمی چون قاعده لاضرر، حرمت اعانه بر اثم و عدوان و حرمت تدلیس وجود دارد که با استناد به آنها می­توان ممنوعیت تبلیغات تجاری گمراه‌کننده و ضرورت جبران خسارت زیان‌دیده را استنباط نمود. از این رو وضع قوانین متناسب در رابطه با ممنوعیت تبلیغات تجاری گمراه‌کننده بر اساس قواعد و احکام دقیق مطرح شده در فقه امامیه به عنوان زیر بنای حقوق ایران می‌تواند تصویب مقررات مطلوبی را در این زمینه رقم زند. چنین مقرراتی می­تواند در چهارچوب قانونی جامع جهت نظام­مند نمودن تبلیغات تجاری، ضمن تعریف تبلیغات گمراه‌کننده، آن‌ها را ممنوع اعلام و شرایط اقامه‌ی دعاوی مدنی و کیفری علیه تبلیغ‌کنندگان را به طور دقیق بیان نماید.

نویسندگان:

سید محمدهادی قبولی درافشان، مصطفی بختیاروند، اکرم آقامحمدی

تطبیقی حقوق اسلام و غرب - دوره 2، شماره 2 - شماره پیاپی 4، تابستان 1394.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


توضیح مجری «سمت خدا» درباره ویدئوی جنجالی چرا مغز هنگ می‌کند؟ موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی امرسون پالمیری پس از انجام اولین بازی اش بعد از مصدومیت: حس خوبی دارم؛ حالا می‌توانم بگویم که برگشته‌ام مراسم عزاداری رحلت پیامبر اسلام (ص) درمرکزاسلامی انگلیس برگزار شد صلیب سرخ: سه شهر یمن با مشکل عدم دسترسی به آب سالم مواجهند کاریکاتور: نمره مسکن مهر در کرمانشاه! سعد الحریری: در مسیر فرودگاه برای ترک ریاض هستم یک قدم تا پرواز با تاکسی هوایی عمر طولانی با یک رژیم غذایی مفید فرماندهی دومین فرمانده سپاه سوسنگرد با نام مستعار امام رضا (علیه السلام) احیاگر سلسله امامت نگرانی آمریکا از خرید همزمان سامانه اس-400 و جنگنده اف-35 توسط ترکیه کولاک «کاوه رضایی» در لیگ فوتبال بلژیک روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی (626) مذاکرات مقدماتی احزاب آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی وارد وقت اضافه شد طلا بهترین ابزار سرمایه گذاری است ولی … آخرین جزئیات از زلزله پارس‌آباد اردبیل خرید توافقی برنج، راهگشای کنترل واردات و نوسان قیمت آتش گرفتن ساختمانی 6 طبقه در نیویورک ترکیه اقدام مسئولان رزمایش ناتو در نروژ را «تأسف بار» خواند زنگِ ارادت عکس/صفحه نخست روزنامه‌های شنبه 27 آبان آغاز هفته دوازدهم بوندس لیگا با تداوم ناکامی‌های دورتموند کونته: نمی‌دانم ظاهر جدیدم خوب است یا خیر؛ به پیشنهاد همسرم، ریش گذاشتن را امتحان کردم چهره‌ی بازیکنان بارسلونا بعد از 50 سال آتش سوزی مهیب یک ساختمان در نیویورک داستان ناتمام رقابت و نفرت میان مورینیو و بنیتز خلاصه بازی اشتوتگارت 2 - دورتموند 1 مهندسان قربانی نشوند یک چادر، یک اثر فضیلت آرمان‌خواهی در پایتخت انقلاب اکتبر جشن تولد دالایی لاما اما وقتی زلزله می‌آید … کارتون خواب خبر تکرار ادعاهای بی‌اساس عربستان مشکلی را حل نمی‌کند نسبت زلزله با معضلات تاریخی-سیاسی جدول اطلاعات تکان‌دهنده از جادوگری در لیگ برتر فوتسال همدردی یک جام و چند نکته فورفورتو: کار ایران برای رسیدن به مرحله حذفی جام جهانی روسیه دشوار خواهد بود خودم به تنها تمرین‌کردن کیانوش رأی داده بودم خبر دریچه زلزله جولانگاه عرض‌اندام نشود بی‌اعتمادی یا سلفی با فاجعه؟
گاف بزرگ آمدنیوز درباره مکالمه تلفنی فرمانده سپاه توییت در مورد شایعه تماس بازوند با جهانگیری 5 کشته در تصادف جاده سروستان + عکس لحظه دردناک نجات دو کودک زنده از زیر آوار + فیلم شهرام گودرزی عزادار شد محمد بن سلمان هفته آینده پادشاه عربستان می‌شود ابهام درباره سرنوشت موگابه زلزله بروجرد را لرزاند تصاویر | تشییع دو شهید دفاع مقدس در کرج اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی سرپل ذهاب / بانک‌ها و اداره‌ها باید صبح شنبه باز باشند زلزله دوم جمهوری آذربایجان دوباره اردبیل را لرزاند تشییع پیکر راننده بوکانی در کامیاران تشییع پیکر شهید حسن نیرپور در کرمانشاه اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی /باز هم انتقاد از ویران شدن مسکن‌های مهر در زلزله سخنگوی وزارت امور خارجه: فرانسه به بحران‌ها در خاورمیانه نگاهی یکسویه و جانبدارانه دارد وداع باشکوه با پیکر مرد کمک رسان زلزله زدگان+ تصویر ازدواج با مادربزرگ 80 ساله برای فرار از سربازی واکنش قاسمی به وزیر خارجه فرانسه فراخوان عجیب به حامیان احمدی نژاد در کرمانشاه! واکنش ایران به اظهارات عادل الجبیر شهادت یک ارتشی در حین کمک به زلزله‌زدگان+عکس گفت و گو با «محمدعلی ابطحی»، یک تئاتربین حرفه‌ای نجات نوجوان قمی از چنگ آدم ربایان در زاهدان 5 کشته در تصادف اتوبوس با پیکان در فسا آیزنکوت: آماده همکاری امنیتی با عربستان هستیم/ قصد جنگ با حزب‌الله را نداریم گری لینکر، مجری مراسم قرعه کشی جام جهانی 2018 روسیه وحشت از زلزله در بروجرد 5 کشته در تصادف پیکان و اتوبوس بعیدی نژاد: جای تأسف است رسانه‌ها پرداخت بدهی انگلیس به ایران را به مسائل دیگر پیوند می‌زنند آیا بحران سعد الحریری پس از خروج او از عربستان پایان می‌یابد؟ شاهکار بازیکن تیم کرمان در سوپرلیگ بسکتبال دختران عکس | تصادف وحشتناک پیکان و اتوبوس با 5 کشته یک‌طرفه شدن جاده چالوس از ساعت 18 رئیس‌جمهور زیمبابوه در انظار عمومی حاضر شد وزیر خارجه لبنان: برخی جریان‌های داخلی در بحران پیش آمده دست داشتند آغاز طرح برخورد با قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌های تهران/ اصناف شئونات را رعایت نکنند پلمب می‌شوند سجده شکر مردم زلزله دیده کرمانشاه + فیلم تکذیب گورهای دسته‌جمعی در مناطق زلزله‌زده مدارس فعال در طرح اسکان زائران پیاده مشهد فردا "تعطیل" است جانشین فرمانده ناجا: زندگی در مناطق در زلزله‌زده در حال عادی‌شدن است/ با خودروهای شخصی به منطقه نیایید زلزله 3.9 ریشتری بروجرد را لرزاند اعلام تازه‌ترین رده‌بندی برترین تیم‌های فوتسال جهان: فوتسال ایران همچنان در رده پنجم جهان و اول آسیا اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی سرپل ذهاب / بانک‌ها و اداره‌ها باید صبح شنبه باز باشند افشاگری علی کریمی علیه فدراسیون فوتبال: امضای تاج و رفقایش باعث شد 69 میلیارد تومان حیف و میل شود! پیش‌بینی برف و باران در مناطق زلزله‌زده کریمی خطاب به مدیران فدراسیون: چرا 69 میلیارد از بیت المال را حیف کردید؟ / جای تلاش برای خاموش کردن منتقد، به مردم پاسخ بدهید جای تاسف است که طلب ایران از انگلیس به پرونده زاغری پیوند زده شود ترافیک محور اسلام آباد غرب - سر پل ذهاب سنگین است "کوئیک" روستای دورافتاده با تلفات بسیار در زلزله + فیلم واکنش ایران به اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me