تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:12371198
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۰۱:۲۲

روسیه؛ هم با ایران هم با عربستان سعودی

روسیه؛ هم با ایران هم با عربستان سعودی

گروه ديپلماسي | معادلات منطقه خاورميانه به گونه‌اي پيش مي‌رود كه ايستادن در سمت صحيح تاريخ براي هيچ كشوري آسان نيست. عربستان سعودي با سرعت غيرقابل پيش‌بيني تلاش مي‌كند كشورها را يا وادار به ايستادن در كنار خود كند يا از آنها به دليل قرار گرفتن در كنار ايران انتقام بگيرد. در چنين شرايطي نقشي كه روسيه بازي مي‌كند مورد توجه بسياري از تحليلگران كشورهاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي قرار گرفته است.
مارك كاتز از تحليلگران مسائل منطقه در نوشتاري براي ميدل ايست آنلاين نوشت: روسيه تا چه زماني مي‌تواند هم با ايران دست در دست باشد و هم با عربستان رابطه خوبي داشته باشد؟ اين تحليلگر در اين يادداشت نوشته است: هدف ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه اين نيست كه اختلاف ميان ايران و سعودي را حل و فصل كند بلكه مسكو به دنبال كنترل و مديريت اين اختلاف است تا بتواند در سايه اين مديريت، همكاري با هر دو كشور را ادامه داده يا حتي در برخي از موارد بر حجم اين همكاري‌ها بيفزايد.
برخلاف دونالد ترامپ، رييس‌جمهور ايالات متحده كه به شكل كاملا علني در جدال ميان عربستان سعودي و ايران، كنار رياض ايستاد، ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه تلاش كرد فاصله خود را با اين بحران حفظ كند و نه در كنار تهران و نه در كنار رياض  قرار نگرفت. شاهد اين ادعا نيز رفتار مشابهي است كه مسكو در قبال تهران و رياض اتخاذ كرده است.
پس از آنكه ملك سلمان، پادشاه عربستان سعودي به مسكو سفر كرد، ولاديمير پوتين بلافاصله راهي تهران شد و در پايتخت ايران با رهبر و رييس‌جمهور ايران در مدت زمان كمتر از يك روز اقامت خود ديدار كرد. هرچند تهران و رياض رابطه بسيار خصمانه‌اي با هم دارند اما روسيه هم با ايران و هم با عربستان سعودي رابطه حسنه خود را حفظ كرده است. اكنون سوال اينجا است كه هدف ولاديمير پوتين از اين مانورهاي مشترك و هماهنگ با تهران و رياض چيست؟ اصلي‌ترين و شايد هم جدي‌ترين پاسخ اين است كه روسيه هم به همكاري مشترك با اين دو كشور نياز دارد و هم آن را يك ارزش مي‌داند. در سوريه، روسيه و ايران براي حمايت از بشار اسد (دولت مركزي) وابستگي كاملي به هم دارند. مسكو به ايران و نيروهاي نظامي مورد حمايت ايران كه روي زمين فعال هستند نياز دارد و اين در حالي است كه مسكو ترجيح مي‌دهد نيروهاي زميني خود را گرفتار سوريه نكند و حمايت‌هاي هوايي از نيروهاي بشار اسد را ادامه دهد. همزمان همكاري عربستان سعودي و روسيه براي كنترل توليد نفت و مديريت بهاي جهاني آن براي روسيه يك ضرورت است چرا كه پوتين براي ثابت نگاه داشتن اوضاع اقتصادي كشورش به اين ملاحظه كاري‌ها در بازار طلاي سياه نياز دارد.
پوتين براي محقق كردن آرزوهاي خود در حوزه مدرن‌سازي تجهيزات و تسليحات نظامي روسيه و همچنين براي حفظ ثبات داخلي تا حد بسيار زيادي به نفت وابسته است. روسيه به دليل سياست‌هايي كه در قبال مساله اوكراين داشته است تحت تحريم‌هاي اقتصادي غرب قرار دارد و به همين دليل اميدوار است كه بتواند بخشي از اين فشارها را با افزايش صادرات به عربستان سعودي و همچنين جذب سرمايه‌گذاري‌هاي اين كشور از سر بگذراند. به زبان خلاصه مي‌توان گفت كه پوتين به دنبال حفظ رابطه خوب به شكل همزمان با تهران و رياض است چرا كه به هر دوي اين كشورها در اين مقطع زماني و شرايط كنوني نياز دارد. شايد حتي بتوان گفت كه خصومت مشترك ميان رياض و تهران فرصت‌هاي ويژه‌اي را براي مسكو ايجاد كرده است. درحالي كه نه عربستان سعودي و نه ايران دل خوشي از همكاري همزمان روسيه با اين دو كشور ندارند اما روسيه مي‌داند كه هيچ كدام از اين دو كشور نمي‌توانند از عهده تبعات عدم دوستي با مسكو برآيند.
عربستان سعودي و ايران حتي در افزايش همكاري با روسيه نيز با يكديگر رقابت دارند هركدام تلاش مي‌كنند رابطه بهتر خود با مسكو را به رخ ديگري بكشند. از سوي ديگر، برخورداري از رابطه خوب همزمان با عربستان سعودي و ايران، دست روسيه در مواجهه با ايالات متحده را نيز بالاتر برده است. پوتين به خوبي مي‌داند كه توانايي واشنگتن در گفت‌وگوي همزمان با اعراب و اسراييل پس از آنكه اتحاد جماهير شوروي سابق رابطه خود با اسراييل در سال 1967 را قطع كرد واشنگتن را به مهره اصلي و قاضي در مذاكرات صلح اعراب و اسراييل بدل كرد و اين در حالي بود كه مسكو از آن روند بطور كامل كنار گذاشته شد. با چنين تجربه‌اي، توانايي مسكو در گفت‌وگوي همزمان با تهران و رياض در حالي كه دونالد ترامپ رويكرد خصمانه‌اي را در قبال ايران اتخاذ كرده است به پوتين اين فرصت را مي‌دهد تا در صورت تمايل ايران و عربستان سعودي به عنوان واسطه‌اي براي كاستن از تنش‌هاي اين دو كشور اقدام كند و اين‌بار اين واشنگتن باشد كه پشت درهاي بسته باقي مي‌ماند.
البته كه برخورداري از توانايي گفت‌وگو با دو طرف ماجرا تضميني بر اين نيست كه الزاما طرف سوم بتواند از تنش ميان دو طرف بكاهد. با اين وجود باز هم ترامپ مي‌تواند خود را در جامه رهبري نشان بدهد كه از توانايي حل مناقشه‌ها برخوردار است و اين درحالي است كه دونالد ترامپ از چنين توانايي‌اي برخوردار نيست. از سوي ديگر پوتين تلاش مي‌كند با ابراز تمايل براي تنش‌زدايي از رابطه‌هاي تهران – رياض، عربستان- قطر، اسراييل و فلسطين كشورش را به عنوان بازيگري كه توانايي حل و فصل اختلاف‌ها را دارد، نشان دهد و البته به غرب نيز ثابت كند كه كشورهاي خاورميانه با تحريم‌هاي غرب عليه ايران همراه نمي‌شوند. البته پوتين به خوبي مي‌داند كه تنش ميان ايران و عربستان سعودي به طور كامل حل و فصل نخواهد شد مگر آنكه ايران و ايالات متحده در سر مسائل منطقه‌اي وارد فاز گفت‌وگو با يكديگر شوند و اين مساله نيز تا زماني كه ترامپ، رييس‌جمهور امريكا باشد رخ نخواهد داد.
در اين ميان خطر جدي كه براي اين سياست پوتين وجود دارد رويارويي مستقيم تهران و رياض در منطقه است. در چنين شرايطي واشنگتن بدون شك در كنار رياض مي‌ايستد و اين مساله پوتين را بر سر دوراهي قرار مي‌دهد كه آيا بايد در كنار تهران قرار بگيرد يا موضع بي‌طرف خود را كماكان ادامه دهد. مديريت چنين شرايطي به توانايي ديپلماتيك بالا نياز دارد كه معلوم نيست رييس‌جمهور روسيه از آن برخوردار باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید


رژیم آمریکا تروریستی است، نه مقاومت اسلامی النجباء سردار سلیمانی فرماندهی نبرد البوکمال را برعهده داشت قلعه‌نویی: مردم از نوع بازی‌مان لذت می‌برند شرایط اضطراری در پورتوریکو دو ماه پس از طوفان ویرانگر ماریا بازدید نماینده ولی فقیه در سپاه از مناطق زلزله زده +عکس موافقت موگابه با کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری الحریری به مصر و کویت سفر می‌کند فاجعه‌ای که ممکن است کشورها را ناپدید کند! نوبخت: تکمیل پروژه قطار شهری قم در بودجه 97 مدنظر قرار می‌گیرد مهندس: رژیم آمریکا تروریست است نه مقاومت اسلامی نُجَباء سرلشکر جعفری: اسکان موقت زلزله‌زدگان به‌زودی آغاز می‌شود انفجار تانکر حامل سوخت در جاده سرخه شلیک اخطار اسرائیل به سمت مواضع ارتش سوریه زن 26 ساله سخنگوی وزارت دفاع روسیه شد+تصاویر موگابه با کناره‌گیری از قدرت موافقت کرد نکته آماری؛ بازگشت ویارئال به روزهای خوب با خاوی کایخا پس از 911 روز، شالکه در جدول بوندس لیگا بالاتر از دورتموند قرار گرفت هفته دوازدهم اردویژه هلند؛ پیروزی آلکمار در حضور 90 دقیقه‌ای علیرضا جهانبخش حضور مجدد فرمانده کل ارتش در منطقه زلزله زده غرب کشور اکثر ژاپنی‌ها می‌خواهند با کره شمالی بجنگند اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه سعودی در نشست اتحادیه عرب تکرار ادعاهای ضدایرانی الجبیر در نشست اتحادیه عرب 7 دانشمند ایرانی در جمع پژوهشگران برتر جهان صدور بیانیه دیکته شده ریاض از سوی اتحادیه عرب علیه ایران آیت‌الله نوری‌همدانی: دولت اهتمام بیشتری برای مهار بیکاری و تورم داشته باشد اظهارات ضد ایرانی وزرای خارجه عربستان و بحرین در نشست اتحادیه عرب آمریکا همچنان حامی صهیونیست‌ها تساوی یاران عزت‌اللهی برابر روستوف تکرار ادعای سعودی از زبان دبیرکل اتحادیه عرب ادعای عجیب پوگبا در مورد قهرمان این فصل لیگ برتر مراسم عزادرای مردم پلدختر درشب و روز سالروز شهادت امام رئوف رضا (ع) شلیک اخطار صهیونیست‌ها به سمت مواضع ارتش سوریه دوران فعالیت‌های داعش در منطقه به پایان رسیده است 3 دلیل اصلی بی خوابی چیست؟ +راه حل حامیان طرح سقوط سوریه، شکست خوردند البوکمال به‌طور کامل آزاد شد برد خارج از خانه آلکمار در حضور فیکس جهانبخش نشست مدیریت بحران استان با حضور لاریجانی حمایتهای روانی از کودکان مناطق روستایی زلزله سرپل ذهاب بانک‌ها در پرداخت وام به زلزله‌زدگان سختگیری نکنند تداوم اجرای طرح تحول سلامت در گرو اجرای قانون برنامه ششم توسعه مراسم بزرگداشت شهادت امام رضا (ع) در حسینیه سپاه مهاباد افزایش 3 برابری قیمت ملکه‌های چینی مردم از نظر اقتصادی و معیشت در مضیقه هستند/ دولت در رفع مشکلات مردم جدی باشد عربستان به توطئه جدیدی علیه لبنان می‌اندیشد رئیس‌جمهور زیمبابوه با کناره‌گیری از قدرت موافقت کرد حدیث روز/ سخن امام رضا (ع) درباره چیزهایی که خدا حرام کرده است بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه توسط سپاه تخصیص ردیف مستقل در بودجه 97 برای مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه گزارش تمرین استقلال
نتانیاهو استقبال کرد؛ رونمایی از طراحی جدید ترامپ/کشور فلسطینی کوچکتر مرزهای 1967/استفاده از اهرم فشار ریاض لوب‌لاگ: محمد بن سلمان؛ فواره چون بلند شود، سرنگون شود ولیعهد عربستان از ترور جان به‌در برد خلاصه بازی الهلال عربستان و اوراواردز ژاپن در 27 آبان 96 +فیلم تساوی الهلال و اوراواردز در بازی رفت فینال آسیا اعتراف تکان دهنده‌ی قاتل دختر 15 ساله مرندی استقبال وزیر خارجه لبنان از سخنان اخیر حریری بینی سرخیو راموس شکست مداحی شهادت امام رضا (ع) با نوای محمود کریمی + صوت عکس:: تشییع شهید محمد عبداللهی در تهران پزشک کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد سفر رئیس‌جمهور به مشهد لغو شد خلاصه بازی پاری سن ژرمن 4-1 نانت آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخه /ادامه تردد خودروها بعد مهار آتش علیرضا نظری به خیل شهدای مدافع حرم پیوست + عکس گلچین مداحی شهادت امام رضا (ع) با صدای میثم مطیعی + صوت هشتگ ضد آل سعود در توییتر فراگیر شد! رونمایی جدیدترین موتور سیکلت bmw در میلان +عکس ماهیگیری از صحبت‌های آقا وحید به سبک سیاسی کارها واکنش وحید حقانیان به اظهاراتش علیه جهانگیری مهدی موحدنیا در راه دفاع از حریم اهل بیت (ع) به شهادت رسید + عکس قطر: روابط ما با ایران، منحصر به فرد است رامون دیاز: الهلال در ژاپن پیروز می‌شود ترامپ به میزبان سعد حریری چه گفت رزمنده سبزواری مدافع حرم به درجه رفیع شهادت نائل شد خلاصه بازی الهلال عربستان 1 - اوراواردز 1 واژگونی تانکر حمل سوخت در سرخه آن کس که جهانگیری را لعنت کرد! مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست + تصویر موگابه یکشنبه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه برکنار می‌شود تصاویر جدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه حقانیان: 25 سال با جهانگیری همکار بوده‌ام/باید مشکلات مردم را حل کنیم نه اینکه … چهار غایب بزرگ استقلال مقابل سیاه جامگان اقتصاددان: تورم بسیار بسیار شدید در راه است آینده سیاسی موگابه در ابهام دایی: از طریق پلیس فتا پیگیر ارسال پیام با نام من به روحانی هستم/ پرسپولیس به بیش از 25 نامه من پاسخ نداد محیط‌بانان کرمانشاهی سهم پوتین امسال خود را به زلزله‌زدگان دادند آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخهادامه تردد خودروها بعد مهار آتش پیکر نویسنده پیشکسوت کردستانی به خاک سپرده شد برانکو: بازیکنان‌مان حرفه‌ای هستند و اتفاقات اخیر تاثیری روی کار آنها ندارد/ دوست ندارم ایران و کرواسی همگروه شوند/ به خاطر پول بازی می‌کنیم! پیکر شهید مدافع حرم "محمد علی رضایی" در نظرآباد تشییع می‌شود اعلام جزئیات آزمون دکتری 97/ آغاز ثبت‌نام از چهارشنبه جان باختن یک کارگر بر اثر سقوط تابلوی تبلیغاتی در تبریز وزیر خارجه لبنان در نشست اتحادیه عرب حضور نخواهد یافت مهاجری: استراتژی پدیده در مقابل پرسپولیس، پیروزی است؛ جادوگری؟ این مسائل همیشه در فوتبال بوده است موگابه عزل شد اشتباه خنده دار مهاجم لگانس برابر بارسلونا! عزل «موگابه» از ریاست حزب حاکم زیمبابوه ماجرای تغییر مدیرعامل سایپا

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me