تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:12374581
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۰۹:۲۰

زلزله در کرمانشاه؛ ارتعاش در تهران

کانون زلزله البته جایی میان عراق و کرمانشاه ایران بود و نزدیکتر به حلبچه، اما در استان‌های زیادی ازجمله تهران، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، ایلام و خوزستان احساس شد. از آنجایی که ترس از زلزله بزرگ چند سالی است که به پایتخت‌نشین‌ها هشدار داده می‌شود، آنها هم ابتدا این لرزش‌ها را به حساب …
زلزله در کرمانشاه؛ ارتعاش در تهران
زلزله در کرمانشاه؛ ارتعاش در تهرانReviewed by on Nov 14Rating:

کانون زلزله البته جایی میان عراق و کرمانشاه ایران بود و نزدیکتر به حلبچه، اما در استان‌های زیادی ازجمله تهران، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، ایلام و خوزستان احساس شد.
از آنجایی که ترس از زلزله بزرگ چند سالی است که به پایتخت‌نشین‌ها هشدار داده می‌شود، آنها هم ابتدا این لرزش‌ها را به حساب پیش‌لرزه‌های زلزله احتمالی گذاشتند، اما این احتمال خیلی زود از سوی کارشناسان زلزله‌شناس و مسئولان رد شد. زلزله ٧,٣ ریشتری که البته هنوز کانون اصلی آن مشخص نشده است، خسارت‌های زیادی به روستاهای استان کرمانشاه وارد کرد، اما به گسل‌های تهران ربطی ندارد.
علی بیت‌الهی، رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هم در گفت‌وگو با «شهروند» لرزش‌هایی را که در تهران احساس شده است این‌طور تفسیر کرد: «این زلزله در فاصله بسیار دور از تهران رخ داده است، اما شدت آن زیاد بود و در بعضی شهرها احساس شد.
معمولا اثر زلزله‌های این‌چنینی از راه دور در ساختمان‌های بلند و زمین‌هایی که خاک نرم دارند بیشتر احساس می‌شود.» او معتقد است که ربط دادن گسل‌های زاگرس با گسل‌های تهران و البرز کاری بی‌پایه است و «ایالت لرزه زمین‌ساختی» که در زاگرس رخ داد هیچ ارتباطی با گسل‌های تهران ندارد: «گسل‌ها در آن مناطق سازوکار مشخصی دارند. این‌طور نیست که ما بگوییم زمین‌لرزه در مشهد، زلزله را به شهرهای دیگر القا می‌کند چون ساختار آنها جدا از یکدیگر است.»
بیت‌الهی این را هم گفت که زلزله در جنوب غربی یا شمال تهران احساس شده است که درواقع ناشی از ارتعاش‌های زلزله اصلی بوده است: «مردم در بسیاری از مناطق تهران زلزله را احساس کردند و حتی از خانه‌های خود بیرون آمدند، اما نگران نباشند چون همه شایعات درباره ارتباط این دو منطقه بی‌اساس است و تنها خاک نرم این مناطق دلیل تاثیرپذیری در تهران است.»
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دلیل نگرانی‌های مردم از وقوع زلزله و شایعه‌سازی را هم این‌طور تحلیل کرد: «در تهران خطر وقوع زلزله بزرگ بارها گوشزد شده است و مردم می‌دانند که در زمین‌لرزه‌ای با خطر بالا زندگی می‌کنند به همین دلیل چنین اتفاقی نگرانی آنها را هم زیاد می‌کند که نگرانی‌ای طبیعی است.
ما باید بپذیریم که کل کشور ما روی زون خطر قرار دارد و در ماه‌های گذشته هم زلزله‌های متعددی در جنوب، شمال شرق و شمال غرب کشور رخ داده است، بنابراین باید خود را برای مقابله با آسیب‌های احتمالی آن آماده کنیم.»
به اعتقاد او، زاگرس گسل‌های زیادی به‌طور موازی دارد که در همان مرز غربی ایران کشیده شده است: «ساختار فعالیت این گسل با سایر گسل‌ها متفاوت است و چنین چیزی امکان ندارد که این زلزله باعث زمین‌لرزه در تهران یا البرز شود.»
زلزله شب یکشنبه شدت بسیار بالایی داشت و به گفته بیت‌الهی اگر در منطقه‌ای که تراکم جمعیتی بالایی دارد، اتفاق می‌افتاد حتما تلفات آن از تلفات زلزله بم هم بیشتر می‌شد اما درحال حاضر هم احتمالا آمار تلفات بیشتر خواهد شد چون مناطق پراکنده است و دسترسی به برخی از روستاها به دلیل نبود راه ارتباطی هنوز ایجاد نشده است.
حرف‌های علی بیت‌الهی به‌طور کامل تمامی شایعات درباره تاثیرپذیری تهران از گسل زاگرس را رد می‌کند، اما همان‌طور که گفته شد، مردم مناطق مختلف تهران لرزش‌ها را حس کرده‌اند.
سهیلا، ساکن طبقه هشتم ساختمانی در سعادت‌آباد تهران است که در این‌باره به «شهروند» گفت: «اول فکر کردم همسرم به لوسترها برخورد کرده که تکان می‌خورند، اما تکان‌های هر سه لوستر که پشت‌سر هم هستند هر لحظه بیشتر می‌شد و بعد فهمیدم که زلزله آمده است.
شدت لرزه‌ها به قدری بود که لوسترها تقریبا ١٠دقیقه تاب می‌خوردند. همان لحظه‌های اول نگران بچه‌ها شدم و با آنها تماس گرفتم تا ببینم در چه وضعیتی هستند.
بعد هم متوجه شدم که همسایه‌ها از ترسشان به خیابان رفته‌اند.» البته در میان فامیل و همسایه‌ها هم ولوله‌ای بر پا شده است: «یکی از دوستانم که منزلش در خیابان شریعتی است هم با من تماس گرفت و گفت که آن‌جا هم این لرزش‌های شدید حس شده است در حالی که خانه آنها ویلایی است. دخترم هم که در شهرک‌غرب زندگی می‌کند از تکان‌های شدید لوستر متوجه زلزله شده است اما بعد گفتند که زلزله در مرز ایران و عراق بوده است.
جای تعجب دارد که زلزله با این فاصله‌ای که دارد در تهران هم حس شده است.»
سمیرا ساکن پرند است. او یکشنبه‌شب هنوز سر کار بود که زلزله را حس کرد و خیلی سریع نگران شد و با خانه‌اش تماس گرفت.
خیالش که راحت شد بچه‌ها سالم هستند پیگیر رسانه‌ها شد تا به قول خودش ته ماجرا را دربیاورد: «بچه‌ها که گوشی را برداشتند خیلی ترسیده بودند و می‌گفتند که همه همسایه‌ها به داخل کوچه رفتند چون ستاد مدیریت بحران اعلام کرده که همه آماده‌باش باشند.» او فکر می‌کند لرزه‌هایی که به پرند منتقل شده است نزدیک به ۴ ریشتر بوده است اگرچه زلزله جای دیگری اتفاق افتاده است.
ساعت ٩ را رد کرده بود که مریم متوجه زلزله شد. بچه را روی شانه‌هایش تکان می‌داد تا خوابش ببرد اما لرزش‌های لوستر ترس به جانش انداخت. او البته خیلی زود فهمید که زلزله در جای دیگری رخ داده است و این تکان‌ها هم اثر ارتعاشات است.

کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده
زمزمه‌های زلزله در تهران خیلی زود شهرداری تهران را هم به حالت آماده‌باش درآورد. محمدعلی نجفی، شهردار تهران در حاشیه بازدید از ستاد مدیریت بحران شهر تهران از جان باختن تعدادی از هموطنان در مناطق غربی کشور بر اثر زلزله اظهار تاسف کرد و گفت: «زلزله شب یکشنبه مربوط به گسل‌های زاگرس بود و هیچ ربطی به تهران که تحت‌تأثیر گسل‌های البرز است، ندارد.»
او بعد هم از اعزام یک اکیپ برای امداد، کمک‌رسانی و ارسال مواد غذایی و بهداشتی به مناطق زلزله‌زده خبر داد: «شهرداری تهران از صبح دوشنبه در کنار برنامه‌های وزارت کشور برای مدیریت حادثه زلزله شب یکشنبه، به‌صورت آماده‌باش درآمده و من طی تماس‌هایی با استاندار کرمانشاه و شهرداران شهرهای صدمه‌دیده در جریان آخرین نیازها و اقدامات قرار گرفتم.»
محمدعلی نجفی البته بر خلاف خیلی‌ها معتقد است که تهران برای مقابله با زلزله آماده است: «تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و مهمترین برنامه‌هایی که در آینده دنبال می‌کنیم، افزایش تاب‌آوری پایتخت در مقابل سیل، زلزله، رانش زمین و انواع مشکلات طبیعی است.»
به گفته او در مجموعه ستاد بحران شهر تهران امکانات بسیار خوبی شکل گرفته است: «هر نوع لرزشی در سراسر کشور از طریق دستگاه‌های موجود در این ستاد قابل ثبت است و می‌توان در این فاصله اقدامات موثری انجام داد.
به عبارت دیگر به میزانی که در توان شهرداری تهران است، امکانات فراهم شده اما باید در آینده اقدامات بیشتری درخصوص آموزش شهروندان برای مقابله با بلایای طبیعی صورت گیرد.» نجفی به تهیه نقشه تخلیه محلات تهران اشاره کرد: «درحال حاضر این نقشه برای تمامی محلات موجود است و پناهگاه‌هایی که مردم در صورت بروز حادثه طبیعی می‌توانند به آن پناه ببرند، در آن مشخص شده است. ضمن این‌که برای‌ هزار مدرسه تهران شناسنامه تاب‌آوری آماده شده است.
درباره شناسایی راه‌های اصلی و اضطراری شهر تهران در زمان وقوع حوادث و پدیده‌های طبیعی کارهای خوبی صورت گرفته است اما اگر حادثه‌ای مانند زلزله در تهران پیش آید، همه ارگان‌ها باید برای کمک به مردم دخیل شوند.»
او این را هم گفت که باید تهران را در آینده به شهری کاملا تاب‌آور تبدیل کنیم: «ضروری است در سال‌های آینده اقدامات بیشتری را از نظر تجهیزات، بودجه و ارایه آموزش به شهروندان برای مقابله با هر نوع حادثه طبیعی انجام دهیم.»
آن‌طور که شهردار تهران گفته است، هم‌اکنون ١١٠سوله مجهز در تهران آماده‌سازی شده است: «در این سوله‌ها وسایل و امکانات اولیه امدادرسانی وجود دارد و همیشه درحال آمادگی به‌سر می‌برند اما موضوعاتی همچون تأمین چادرها و امکانات جانبی عمدتا برعهده هلال‌احمر است.
شهرداری تهران در برخی موضوعات خود به‌طور مستقیم مسئولیت و در بخش دیگر همچون تأمین دارو جنبه پشتیبانی دارد. این آمادگی وجود دارد که در صورت بروز هرگونه حادثه طبیعی و غیرطبیعی بلافاصله عکس‌العمل مناسب نشان داده شود.
همه مامردم یک کشور هستیم وبراساس پیام مقام معظم رهبری و دستور رئیس‌جمهوری مبنی بر پشتیبانی وکمک‌رسانی به مردم مناطق زلزله‌زده، آنها تنها نخواهند بود و شهر تهران آمادگی کمک به آنها را دارد.»
او در پیام تسلیت خود به زلزله‌زدگان هم اعلام کرد که شهرداری تهران حداکثر توان خود را برای امداد و خدمات‌رسانی به مردم زلزله‌زده به کار خواهد گرفت.
سرویس بهداشتی و ۲کانتینر مواد غذایی دیروز از سوی شهرداری به مقصد سر پل ذهاب ارسال شده است. مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران هم گفت که شهرداری تهران با تمامی مسئولان ذیربط ازجمله استاندار تهران، معاون عمرانی استانداری تهران، مدیرکل دفتر فنی استانداری، ستاد حوادث استان، همچنین رئیس سازمان مدیریت بحران کشور همکاری داشته و در جریان آخرین اقدامات قرار گرفت.
صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هم بلافاصله بعد از وقوع زلزله به‌عنوان نماینده شهرداری تهران در جلسه ستاد مدیریت بحران کشور شرکت کرد.
همچنین با مسئولیت ستاد مدیریت بحران شهر تهران یک نماینده از ستاد بحران، یک نماینده از آتش‌نشانی تهران، یک نماینده از پشتیبانی و خدمات شهری به همراه چند نفر نیروی شهر سالم برای بررسی به محل اعزام شدند.
همچنین داروهایی همچون سرم، آنتی‌بیوتیک و داروهای ضدکزاز، اعصاب و روان به سرپل ذهاب ارسال شد. دیروز محسن‌ هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم گفت که مدیریت شهری تهران برای امدادرسانی به هموطنان بحران‌زده فعال‌تر از گذشته خواهد شد.
روزنامه شهروند
تهرام/۱۷۳۵

این خبر را به اشتراک بگذارید


حمل سلاح سرد در چه صورت جرم تلقی می‌شود؟ سیمئونه: امیدوارم گریزمان با گلی که به رم زد، از برزخ خارج شود؛ برای پیروزی به لندن خواهیم رفت هاینکس: حریف را دست کم گرفته بودیم سوپر گل قیچی برگردون گریزمان به آ اس رم کوکی گردویی؛ لذیذ و پر خاصیت ویدئوی دیده‌نشده از سردار سلیمانی در جنگ با داعش حساب‌های راکد زیر 2 میلیون تعیین تکلیف می‌شوند آسیب شناسی شبکه‌های اجتماعی در مدارس سطح شهرستان قرچک سفیران بصیر بسیجی به روستای ولی آباد قرچک اعزام شدند پس از ترکیه چه کشورهایی از ناتو خارج می‌شوند؟ دردفتر رییس‌جمهور چه می‌گذرد؟ / تبعات سیاسی زلزله پایتخت/مسدود شدن حساب‌های راکد با کدام منطق؟ /بازماندگان گروه‌های تکفیری کجا می‌روند؟ /روایت زندگی و کارنامه ژنرال خاورمیانه مادر بی‌رحم کودک 14 ساله خود را به قتل رساند آخرین وضعیت محاکمه قاتل اهورا کوچولو بوسکتس: مسی مهم‌ترین بازیکن برای ماست؛ تراشتگن در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد وزیر دفاع اسلوونی: احتمال دارد نیروهایمان را از عراق خارج کنیم سیاق و کارکرد آن در کتاب التعبیر القرآنی ناکامی نمایندگان استان در هفته چهارم لیگ دسته یک نگرانی روس‌ها از تقویت مواضع داعش در افغانستان مهارت‌های جادویی نیمار بهرام رادان با «کارناوال مرگ» به هیسپان می‌آید گریم وحشتناک مریم معصومی! +عکس نقاشی زیبا از چهره مانوئل نویر فشار باد تایر در عملکرد خودرو چه تاثیری دارد؟ بارسلونا صعود کرد، وضعیت یوونتوس به خطر افتاد غلبه شجره طیبه بر شجره خبیثه بازیگر جایگزین کوین اسپیسی در نقش اسکروچ +عکس تیراندازی دو مرد مسلح در یک سوپرمارکت در آلمان/2 تن زخمی شدند سوزاندن جسد همسر پس ازجنایت رشد و بالندگی حوزه در گرو روحیه انقلابی و تحول گرایی است سلامت کولبران درمعرض خطر جدی است بازار گرم خنده با شبکه نسیم لغو برجام، بیش از ایران، آمریکا را منزوی می‌کند خلاصه بازی اتلتیکو مادرید 2 - آ اس رم 0 با این فناوری کمتر قبض آب بپردازید غلبه شجره طیبه بر شجره خبیثه روحانی به تهران بازگشت ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی (631) علائم خطرناک لخته شدن خون که بیشتر مردم آن را نادیده می‌گیرند بررسی عوامل مؤثر همگرایی ایران و عمان و تأثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تقدیم و تاخیر و بازتاب آن در ترجمه قرآن اعضای تیم ملی وزنه‌برداری عازم آمریکا می‌شوند دومین محموله کمک‌های مردم تالش به مناطق زلزله‌زده ارسال می‌شود توصیه امام حسین (ع) درباره رفع نیاز مردم نوید محمدزاده و علی دایی، کمک‌های مردمی را یک کاسه کردند عکسی از فوتبال بازی کردن مطهری و پزشکیان چربی برخلاف قند باعث چاقی نمی‌شود دی فرانچسکو: اتلتیکو مادرید به پیروزی نیاز داشت و مشتاق‌تر از ما ظاهر شد؛ اشتباهات زیادی داشتیم وزیر کشور: در قانون جدید، اختیارات ستاد بحران افزایش می‌یابد عربستان در مسیرخلاف سوچی جنجال سلفی ملکه زیبایی عراق و اسرائیل
مهندسی معکوسدر برابر دین‌زدایی رضاخانی مدیرکل بهزیستی لرستان مطرح کرد: واگذاری طرح شیوع‌شناسی آسیب‌های اجتماعی به جهاددانشگاهی استان بعد از داعشبرنامه فرهنگی داریم؟! به میزبانی دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین اصفهان برگزار شدبررسی نقش سینما در نشر معارف فلسطین با حضور دانشجویان اصفهانی عضو کمیته مرکزی جبهه خلق: تشکیلات خودگردان کارشکنی می‌کند/هیچ بحثی درباره سلاح مقاومت را نمی‌پذیریم /گزارش/تغییر اولویت‌های اتحادیه عرب / آرمانخواهی فلسطین جای خود را به مقاومت هراسی داده است رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی: کارآفرینان در آینده زندگی می‌کنند/ساختار مشاغل در حال تغییر است در گفت وگوی روزنامه فرهیختگان با مدیر عامل خبرگزاری قدس مطرح شد: در نظام جدید منطقه‌ای اجازه تاراج ثروت ملل منطقه توسط جریان سلطه داده … گزارش خبرنگار قدسنا از اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری‌ها: جمع بندی تجولات سیاسی و میدانی منطقه بر اصل تمرکز بر اشتراکات … نشست سران ایران، ترکیه و روسیه پاسخ محکمی به طرحهای آمریکاست/کنفرانس سوچی قدرت منطقه‌ای و بین المللی بزرگی تأسیس می‌کند برگزاری هفته فیلم کندر آرژانتین از سوی مرکزکارآفرینی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛ سمینار "برند سازی شخصی در حوزه سلامت" برگزار می‌شود دادستان خبر داد: تایید حکم اعدام سه مفسد فی‌الارض آیا حاج قاسم درجه سپهبدی دریافت خواهد کرد؟ دکتر ولایتی: وهابیت احیاگر جاهلیت پیش از اسلام است آیت‌الله هاشمی شاهرودی در نخستین اجلاس محبان اهل بیت و مساله تکفیری‌ها: تا منشا فکری داعش نابود نشود جهان اسلام آسوده نخواهد ماند/ حب اهل … طرحی که قصه شدهاین حکایت زیر گذریست که 29 ماه از آغاز عملیات اجرایی آن می‌گذرد مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با قدسنا: سردار سلیمانی امروز یک قهرمان جهانی است/ دشمنی اسرائیل و … قیمت جدید نان اعلام شد آیا سرلشکر سلیمانی؛ سپهبد می‌شود؟ موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» وداع با پیکر شهید مدافع حرم عارف کائد خورده + فیلم علی رغم تصویب یک فوریت: حذف تعطیلی 8 ربیع الاول بیانیه وزارت امور خارجه درباره پایان داعش سه کشته و پنج مجروح در تصادف پژو و پراید ساخت خیمه‌های ژاپنی ویژه زلزله در ایران +عکس سعد الحریری پس از 18 روز، بالاخره وارد لبنان شد الجزایر، سفیر عراق را اخراج کرد راز صغر سن دروازه بان مشهور فاش شد سردار جعفری: هر جنگ جدیدی به محو رژیم صهیونیستی از عالم منجر خواهد شد آغاز جنگی دیگر در سوریه برای فتح صلح؛ ایران می‌تواند فاتح باشد!؟ سمپوزیوم چهلمین یادمان دکتر علی شریعتی آغاز شد پرونده دروازه بان تیم ملی را چه کسانی رسیدگی می‌کنند معاون قلابی وزیر نفت دستگیر شد خدمتی بزرگ به بشریت کردید زلزله همچنان ازگله را می‌لرزاند پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سلیمانی دلیل فیلترینگ «ویز» چه بوده است؟ خدمتی بزرگ به بشریت کردید/ از کید دشمن غفلت نشود/ حفظ انگیزه و آمادگی‌های همه‌جانبه نباید فراموش شود محمد دادکان به وزارت صنعت رفت پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به نامه سردار سلیمانی درباره پایان سیطره داعش: از کید دشمن غفلت نشود؛ سرمایه‌گذاران این توطئه سنگین آرام نخواهند نشست/ خدمتی بزرگ به بشریت کردید واکنش سوریه به نشست سوچی پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه سرلشکر قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره داعش خبر خوش وزارت اقتصاد برای سپرده‌گذاران کاسپین المانیتور: عربستان در یمن جهنم درست کرده من هم به شما تبریک میگویم و با این حال تأکید میکنم که از کید دشمن غفلت نشود/سرمایه‌گذاران این توطئه سنگین آرام نخواهند نشست قیمت سکه و ارز امروز 1 آذر 96

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me