تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تابناک
دسته:اقتصادی-متفرقه()
کد خبر:12384931
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۳:۳۰

دانشگاه، پناهگاهی برای فرار از بیکاری

مسئولین دولت یازدهم معتقد بودند که دولت قبل برای رو به رو نشدن با لشگر متقاضی کار متولد دهه شصت، درهای دانشگاه‌ها را به روی آن‌ها باز کرد و از این طریق باعث شد که این جمعیت با تاخیری چند ساله وارد بازار کار شوند و همین عامل باعث افزایش یک باره نرخ بیکاری شد. سئوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا آمار و ارقام هم، این صحبت‌های مسئولین دولت یازدهم را تایید می‌کند؟
دانشگاه، پناهگاهی برای فرار از بیکاری
مسئولین دولت یازدهم معتقد بودند که دولت قبل برای رو به رو نشدن با لشگر متقاضی کار متولد دهه شصت، درهای دانشگاه ها را به روی آن ها باز کرد و از این طریق باعث شد که این جمعیت با تاخیری چند ساله وارد بازار کار شوند و همین عامل باعث افزایش یک باره نرخ بیکاری شد. سئوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا آمار و ارقام هم، این صحبت های مسئولین دولت یازدهم را تایید می کند؟

به گزارش تابناک اقتصادی، بعد از سال 92 و با روی کار آمدن دولت یازدهم بارها از مسئولین این دولت شنیده شده است که مقصر بخشی از جمعیت بیکار فعلی دولت های نهم و دهم می باشد. آن ها معتقدند که دولت محمود احمدی نژاد با افزایش ظرفیت دانشگاه ها باعث شد تا لشگر متقاضی کار که متولدین دهه شصت بودند، به دانشگاه ها پناه آورده و بعد از اتمام دوران تحصیل، هم اکنون به یک باره به سمت بازار کار هجوم بیاورند. سئوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا آمار و ارقام هم، این موضوع را تایید می کند؟

اینکه ظرفیت دانشگاه ها در دولت نهم و دهم افزایش یافت بر کسی پوشیده نیست و آمارها نیز نشان می دهند که در این مدت ظرفیت دانشگاه ها بیش از 2.3 میلیون نفر افزایش یافته است.  اما برای اینکه ببینیم آیا بخشی از جمعیت در سن کار به دانشگاه ها پناه آورده اند یا نه باید به آمار نیروی کار مرکز آمار ایران رجوع کنیم.

نرخ مشارکت اقتصادی از جمله شاخص هایی است که می تواند پاسخ سئوال فوق را بدهد. نرخ مشارکت اقتصادی این گونه توسط مرکز آمار ایران تعریف شده است: نسبت جمعیت فعال به جمعیت بالای 10 سال. جمعیت فعال نیز از مجموع جمعیت شاغل و بیکاران حاصل می شود.

نمودار 1 روند نرخ مشارکت اقتصادی بین سال های 1384 تا 1395 را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می گردد، نرخ مشارکت اقتصادی بین سال های 1384 تا 1390 همواره کاهش یافته است و از 64.7 درصد به 60.7 درصد رسیده است. این در حالی است که طبق سرشماری سال 1375 بیشترین جمعیت در گروه سنی 10 تا 14 سال (حدود 9 میلیون نفر) قرار داشته اند و این جمعیت در سال 84 به گروه سنی 20 تا 24 سال انتقال یافته اند و با این اوصاف باید نرخ مشارکت اقتصادی روند صعودی در این سال ها به خود می گرفته است، اما نزولی شده است. برای پاسخ دقیق تر به این سئوال که آیا این جمعیت به دانشگاه رفته اند یا نه، نرخ مشارکت اقتصادی را به صورت جزئی تر مورد بررسی قرار می دهیم.

دانشگاه، پناهگاهی برای فرار از بیکاری

نمودار (2) نرخ مشارکت اقتصادی را در همان بازه زمانی و بر اساس گروه سنی نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می شود نرخ مشارکت اقتصادی در گروه سنی 20 تا 24 سال و همچنین 25 تا 29 سال در طی سال های 1384 تا 1390 همواره نزولی بوده است و این نشان می دهد که این دو گروه سنی با افزایش ظرفیت دانشگاه ها در آن مقطع بیشتر تمایل به ادامه تحصیل داشته اند تا اینکه بخواهند وارد بازار کار شوند. 


نمودار (2): نرخ مشارکت اقتصادی بر اساس گروه سنی (درصد)

دانشگاه، پناهگاهی برای فرار از بیکاری

بنابراین می توان این گونه عنوان نمود که بین سال های 1384 تا 1390 جوانان 20 تا 29 سال عمدتاً با افزایش ظرفیت دانشگاه ها به دنبال تحصیل بوده اند تا کار و مشارکت اقتصادی و با پایان دوران تحصیل خود در سال های اخیر متقاضی ورود به بازار کار هستند و با توجه به کم بودن فرصت های شغلی، بسیاری از آن ها به جمعیت بیکاران ملحق شده اند.

امید است که دولت با رفع موانع از سر راه بخش خصوصی و بهبود فضای کسب و کار، بتواند شرایط را به گونه ای برای حضور این جمعیت تحصیلکرده متقاضی کار فراهم کند. 

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


بازتاب درخشش رفیعی در رسانه‌های قطری امام رضا (ع)؛ برترین الگوی جامعه بشری مرحله دوم کاروان کمک‌های مردمی آذربایجان غربی به کرمانشاه اعزام شد نشست گروههای امربه معروف ونهی ازمنکر حوزه‌ها و پایگاههای مقاومت سپاه مهاباد حضور سردار سلیمانی در شهر آزادشده البوکمال سوریه صدور بیانیه ریاض از سوی اتحادیه عرب علیه ایران گل‌محمدی: شرایط تراکتورسازی و سپاهان مشابه است المیادین: سردار سلیمانی، فرماندهی نبرد البوکمال را بر عهده داشت/واعظی خطاب به شایعه‌سازان: روحانی در کرمانشاه از ماشین پیاده شد ترامپ در حزب خودش هم با کاهش حمایت‌ها مواجه است یک مقام حزب‌الله: عربستان از یک شکست به شکستی دیگر منتقل می‌شود زمان برای تشکیل دولت ائتلافی آلمان رو به پایان است موگابه با کناره گیری از قدرت موافقت کرد تکرار ادعای سعودی از زبان دبیرکل اتحادیه عرب موافقت موگابه با کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری الجبیر: سکوت‌دربرابرایران‌به‌نفع‌امنیت‌اعراب‌نیست آخرین اخبار از اسکان موقت زلزله‌زدگان انفجار تانکر سوخت در جاده سرخه - سمنان گلایه آیت‌الله نوری‌همدانی از گرانی و بیکاری 7 دانشمند ایرانی در جمع پژوهشگران برتر جهان آیت‌الله نوری‌همدانی: روحانی فرزند حوزه است ولیعهد عربستان از ترور جان به‌در برد اجرای حکم میلیاردی پرونده قاچاق بشکه فلزی چمنیان: رییس بخش توسعه مربی و بازیکن فیفا گفت موفقیت ایران در جام جهانی اتفاقی نبوده است/ عباس چمنیان هم به دانش و اطلاعات جدید نیازمند است «البوکمال» به طور کامل آزاد شد؛ نابودی آخرین دژ داعش در سوریه امیرعبداللهیان آزادی شهر بوکمال سوریه را تبریک گفت مراسم شام غریبان شهادت حضرت امام رضا (ع) دستگیری گداهای پاکستانی که خود را زلزله زده جا زده بودند! + عکس پیروزی آلکمار در خانه قعرنشین مهندس: رژیم آمریکا تروریست است نه مقاومت اسلامی نُجَباء سپاه به خادمی ملت ایران افتخار می‌کند /آغاز اسکان موقت زلزله‌زدگان غرب کشور فیلم | بازدید وزیر اقتصاد از نحوه ارائه خدمات بیمه‌ای به آسیب‌دیدگان زلزله نگرانی از گسترش بیماری‌های واگیر در مناطق زلزله زده والنسیا 3 امتیاز ارزشمند در زمین اسپانیول کسب کرد پیروزی پرگل السد در شب گلزنی پورعلی گنجی خاطرات تکان دهنده زن ایزدی اسیر داعش موگابه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه کناره‌گیری کرد دیدار ذوالنور با مهدی کروبی صفحه اول دوشنبه 29 آبان 1396 فیلم/حضور سردار سلیمانی در آزادسازی بوکمال مسمومیت 45 نفر از اهالی فیروزآباد کجور به دلیل نشست گاز جدایی از مکتب اهل بیت سبب فرورفتن در مرداب ناهنجاری‌ها می‌شود خلاصه بازی شالکه و هامبورگ در 28 آبان 96 +فیلم لالایی غم انگیز مادربزرگ برای کودک سه ماهه‌ای که زنده از زیر آوار بیرون آمد+ فیلم از کمک ورزشکاران به زلزله زدگان کرمانشاه تا حضور بازنشتگان در ریاست فدراسیون‌های ورزشی + فیلم الحریری به مصر و کویت سفر می‌رود از غبار کفش زوار حرم/ کور مادر زاد درمان می‌شود مراسم بزرگداشت شهادت امام رضا (ع) در حسینیه سپاه مهاباد هفته دوازدهم اردویژه هلند: پیروزی آلکمار در خانه قعرنشین از فرماندار هفت تیر کش تا فرماندارنیک اندیش! پاسخی به شبهه شهادت یا وفات امام رضا (ع)
نتانیاهو استقبال کرد؛ رونمایی از طراحی جدید ترامپ/کشور فلسطینی کوچکتر مرزهای 1967/استفاده از اهرم فشار ریاض لوب‌لاگ: محمد بن سلمان؛ فواره چون بلند شود، سرنگون شود ولیعهد عربستان از ترور جان به‌در برد خلاصه بازی الهلال عربستان و اوراواردز ژاپن در 27 آبان 96 +فیلم تساوی الهلال و اوراواردز در بازی رفت فینال آسیا اعتراف تکان دهنده‌ی قاتل دختر 15 ساله مرندی استقبال وزیر خارجه لبنان از سخنان اخیر حریری بینی سرخیو راموس شکست مداحی شهادت امام رضا (ع) با نوای محمود کریمی + صوت عکس:: تشییع شهید محمد عبداللهی در تهران پزشک کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد سفر رئیس‌جمهور به مشهد لغو شد خلاصه بازی پاری سن ژرمن 4-1 نانت آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخه /ادامه تردد خودروها بعد مهار آتش علیرضا نظری به خیل شهدای مدافع حرم پیوست + عکس گلچین مداحی شهادت امام رضا (ع) با صدای میثم مطیعی + صوت هشتگ ضد آل سعود در توییتر فراگیر شد! رونمایی جدیدترین موتور سیکلت bmw در میلان +عکس ماهیگیری از صحبت‌های آقا وحید به سبک سیاسی کارها واکنش وحید حقانیان به اظهاراتش علیه جهانگیری مهدی موحدنیا در راه دفاع از حریم اهل بیت (ع) به شهادت رسید + عکس قطر: روابط ما با ایران، منحصر به فرد است رامون دیاز: الهلال در ژاپن پیروز می‌شود ترامپ به میزبان سعد حریری چه گفت رزمنده سبزواری مدافع حرم به درجه رفیع شهادت نائل شد خلاصه بازی الهلال عربستان 1 - اوراواردز 1 واژگونی تانکر حمل سوخت در سرخه آن کس که جهانگیری را لعنت کرد! مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست + تصویر موگابه یکشنبه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه برکنار می‌شود تصاویر جدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه حقانیان: 25 سال با جهانگیری همکار بوده‌ام/باید مشکلات مردم را حل کنیم نه اینکه … چهار غایب بزرگ استقلال مقابل سیاه جامگان اقتصاددان: تورم بسیار بسیار شدید در راه است آینده سیاسی موگابه در ابهام دایی: از طریق پلیس فتا پیگیر ارسال پیام با نام من به روحانی هستم/ پرسپولیس به بیش از 25 نامه من پاسخ نداد محیط‌بانان کرمانشاهی سهم پوتین امسال خود را به زلزله‌زدگان دادند آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخهادامه تردد خودروها بعد مهار آتش پیکر نویسنده پیشکسوت کردستانی به خاک سپرده شد برانکو: بازیکنان‌مان حرفه‌ای هستند و اتفاقات اخیر تاثیری روی کار آنها ندارد/ دوست ندارم ایران و کرواسی همگروه شوند/ به خاطر پول بازی می‌کنیم! پیکر شهید مدافع حرم "محمد علی رضایی" در نظرآباد تشییع می‌شود اعلام جزئیات آزمون دکتری 97/ آغاز ثبت‌نام از چهارشنبه جان باختن یک کارگر بر اثر سقوط تابلوی تبلیغاتی در تبریز وزیر خارجه لبنان در نشست اتحادیه عرب حضور نخواهد یافت مهاجری: استراتژی پدیده در مقابل پرسپولیس، پیروزی است؛ جادوگری؟ این مسائل همیشه در فوتبال بوده است موگابه عزل شد اشتباه خنده دار مهاجم لگانس برابر بارسلونا! عزل «موگابه» از ریاست حزب حاکم زیمبابوه ماجرای تغییر مدیرعامل سایپا

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me