تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایبنا
دسته:()
کد خبر:12385021
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۳:۳۲

سنت وقف در تمام ادیان الهی در طول تاریخ وجود داشته است

حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی؛ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، در نشست خبری دهه وقف اظهار کرد: وقف، سنت حسنه‌ای است که پیامبر (ص) و معصومان (ع) به یادگار گذاشته‌اند. البته وقف منحصر به دین اسلام نبوده و در سایر ادیان الهی نیز در طول تاریخ وجود داشته، ولی پیامبر ما آن را کمال بخشیده و گسترش داده است.
سنت وقف در تمام ادیان الهی در طول تاریخ وجود داشته است
 
به‌ گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست خبری «دهه وقف» و آیین رونمایی از کمپین «همه واقف باشیم» امروز سه‌شنبه (23 آبانماه) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی؛ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، حجت‌الاسلام شرفخانی؛ معاونت فرهنگی سازمان اوقاف، دکتر عیسی علیزاده؛ مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران و جمعی از مسئولان فرهنگی در سالن همایش‌های سازمان اوقاف برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام محمدی در این نشست با اشاره به اینکه پیامبر (ص) و ائمه (ع) به سنت وقف تاکید و توجه ویژه داشته‌اند، گفت: مفتخریم که یادگار پیامبر (ص) و ائمه معصوم (ع) را در کشورمان حفظ کرده و تداوم بخشیده‌ایم. وقف، سنت حسنه‌ای است که آن بزرگواران به یادگار گذاشته‌اند. البته وقف منحصر به دین اسلام نبوده و در سایر ادیان الهی نیز در طول تاریخ وجود داشته، ولی پیامبر ما آن را کمال بخشیده و گسترش داده است.
 
نماینده ولی‌فقیه در سازمان اوقاف ادامه داد: وقف در موضوعات مختلف به دولت و ملت خدمات‌رسانی داشته و دارد که رسانه‌ها می‌توانند به‌صورت موضوعی و مستند این خدمات را به مردم معرفی کنند. از جمله مهمترین خدمات مهم وقف می‌توان به خدمات درمانی اشاره کرد. در حال حاضر بیش از یک‌هزار و 400 موقوفه درمانی در کشور وجود دارد. خدمات علمی و آموزشی از دیگر بخش‌های وقف در کشور است. بیش از 6 هزار موقوفه در کشور در این بخش فعال هستند. 40 دانشگاه و یک‌هزار 400 مدرسه موقوفه در کشور وجود دارد. بخشی از خدمات وقف نیز مربوط به مباحث عبادی و معنوی مانند مساجد، حسینیه‌ها و تکایا است.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، بیان کرد: در سال‌های اخیر حرکت روبه‌جلو، هدفمند و برنامه‌ریزی شده برای مدیریت و پویایی موقوفات در کشور صورت گرفته است. تمام وقف‌نامه‌هایی که در اختیار سازمان قرار گرفته، در قالب یک سامانه، همراه با نیات و شرایط واقفین مستند شده که شامل بررسی بیش از 500 هزار صفحه وقف‌نامه است. از دیگر اقدامات می‌توان به اخذ سند مالکیت رسمی برای موقوفات و امضای تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف ازجمله سازمان منابع طبیعی، سازمان جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی اشاره کرد. همچنین یکی از اقدامات مهم، سازمان شناسایی مستأجرین و متصرفین موقوفات از جمله دستگاه‌های دولتی بوده است. در حال حاضر حدود 25 هزار هکتار از این موقوفات در تصرف دستگاه‌های دولتی قرار دارد.
 
محمدی افزود: عمران و بازسازی املاک موقوفه، شناسایی موقوفاتی که ثبت نشده، تعریف شاخص بهره‌وری برای موقوفات، مدیریت فرهنگی و معنوی امامزادگان، راه‌اندازی مراکز قرآنی و فرهنگی در امامزادگان، فعالیت‌های قرآنی و تبلیغ فرهنگ وقف از جمله دیگر خدمات و فعالیت‌هایی است که برای گسترش وقف در کشور از سوی سازمان انجام شده است.
 
نماینده ولی‌فقیه در سازمان اوقاف درباره اهمیت تبلیغ فرهنگ وقف در کشور گفت: رسانه‌ها، مبلغین، مراکز فرهنگی و مذهبی و دستگاه‌های مختلف کشور، نسبت به تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف نقش بسیار تاثیرگذاری دارند. در حال حاضر 70درصد مردم ایران با وقف، کارکرد و خدمات آن آشنایی ندارند و رسانه‌‌ها در این زمینه رسالت مهمی بر دوش دارند.
 
برگزاری نشست‌های تخصصی در دهه وقف
حجت‌الاسلام شرفخانی نیز در بخشی از این نشست با اشاره به برنامه‌های ملی و استانی دهه‌ وقف، اظهار کرد: در این ایام برنامه‌های متنوعی از سوی سازمان درنظر گرفته شده و نشست‌های موضوعی مختلفی نیز در این راستا در سراسر کشور برگزار می‌شوند که از آن‌جمله می‌توان به نشست‌هایی با موضوع وقف و حوزه‌های علمیه، وقف و کتاب و کتابخوانی، وقف و خانواده، وقف و مباحث قرآنی، وقف و علم و فناوری اشاره کرد.
 
معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: از جمله مهمترین برنامه‌هایی که در این دهه انجام خواهد شد، همایش «وقف و رسانه» است که در آن از واقفان خیراندیش و مروجان فرهنگ وقف تجلیل خواهد شد. تجدید میثاق با آرمان‌های امام (ره)، دیدار رئیس سازمان اوقاف با مراجع عظام در قم، بازدید نماینده ولی‌فقیه از رسانه‌ها و برگزاری نشست‌های تخصصی همچون نشست «وقف، خانواده و سبک زندگی اسلامی»، «وقف و اقتصاد مقاومتی»، «توسعه وقف قرآنی»، اعطای جایزه علمی البرز به 54 نفر، امضای تفاهم‌نامه با وزارت علوم و همایش ملی «یاوران وقف» از دیگر برنامه‌های سازمان در این دهه خواهد بود.
 
شرفخانی با اشاره به رونمایی از نرم‌افزار جامع «گنجینه وقف» گفت: این نرم‌افزار در هشت بخش، ویژه تلفن‌همراه طراحی شده که از جمله بخش‌های آن می‌توان به عترت، آیات و مباحث قرآنی مرتبط با وقف، احکام و استفتائات، سخن بزرگان و کتابخانه شامل 11 مانند  «مضاربه با خدا»، «بخشش تا آسمان»، «برگزیده احکام»، «مثل باران»‌ و «چشمه جاری» اشاره کرد.
 
نمایش 400 طرح با موضوع وقف روی سازه‌های شهر تهران
علیزاده، رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران نیز در این برنامه با اشاره به رونمایی از کمپین «همه واقف باشیم» بیان کرد: سازمان زیباسازی شهر تهران با توجه به اینکه یکی از مهمترین رسالت‌هایش، فرهنگ‌سازی و ارتقای حقوق شهروندی است، در مناسبت‌های مختلف در این راستا گام‌های موثری برداشته است. کمپین «همه واقف باشیم»،‌ سومین برنامه مشترک سازمان زیباسازی با سازمان اوقاف است.
 
این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به نقش مهم اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، شورای تخصصی تشکیل و موضوعات مختلف مرتبط با شهروندان و فرهنگ وقف استخراج شد و این موضوعات و پیام‌ها در کارگاهی سه‌روزه در شهر شیراز مورد بررسی قرار گرفت و طرح‌های برگزیده از ابتدای هفته روی 400 سازه شهری تهران تبلیغ شد.
 
علیزاده گفت: از جمله ویژگی‌های این طرح، استفاده از زبان هنر بود. در این کمپین از ظرفیت‌های مهمی همچون پژوهش، آموزش و ورزش نیز بهره‌گیری شده است.
 


در بخش پایانی این برنامه از کمپین «همه واقف باشیم»‌، همچنین نرم‌افزار جامع «گنجینه وقف» و پایانه «پیشخوان موقوفات» رونمایی شد. 
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


سفیر عربستان: ایران به ائتلاف سعودی بپیوندد! پیروزی آلکمار در حضور جهانبخش اتحادیه عرب: فعلا علیه ایران اعلام جنگ نمی‌کنیم 3 هزار سیم‌کارت ارسال کننده پیامک مزاحم مسدود شد عادل الجبیر: در برابر تجاوزهای ایران سکوت نخواهیم کرد دومین اخطار اسرائیل به مواضع ارتش سوریه تصویری دردناک از زلزله کرمانشاه +عکس وزارت بهداشت 10 هزارنفر را استخدام می‌کند/ برای ثبت نام در آزمون تا اول آذر فرصت است درگیری پلیس و مردم یونان در سالگرد انقلاب/تصاویر عکسی که یک زن برای هشدار به مادران به اشتراک گذاشت! دو مجروح در پی انفجار کپسول گاز خانگی رکوردهای عجیب که در گینس ثبت شده‌اند +تصاویر اکثر ژاپنی‌ها می‌خواهند با کره شمالی بجنگند بناهای تاریخی که در زلزله غرب کشور بیشترین آسیب‌ها را دیدند ابولا رمزگشایی شد؟ موگابه: به کارم ادامه می‌دهم صدور بیانیه اتحادیه عرب علیه ایران برگزاری مراسم عزاداری بیست ونه و سی صفر در پایگاه ریحانة النبی 22 مزدور آل سعود توسط تک تیراندازان کشته و زخمی شدند دایی و کریمی پیشنهاد شفر را قبول می‌کنند؟ عاشق خنده‌هاتم +عکس دستگیری سارقان زورگیر در شهریار درگیری در اردوگاه عین الحلوه لبنان دانلود؛ ستارگانی که به عنوان قهرمان به اولین باشگاه خود بازگشتند پوگبا: اگر به قهرمانی در لیگ باور نداشتم، فوتبال را کنار می‌گذاشتم! به خادمی ملت افتخار می‌کنیم/اسکان موقت زلزله زدگان روستایی به زودی آغاز می‌شود/برعهدمان در کمک به زلزله زدگان پایبندیم تکذیب کمک صدمیلیاردی دولت به پرسپولیس و استقلال نماینده لبنان در اتحادیه عرب: تهدید لبنان و حزب‌الله را نمی‌پذیریم دست رباتیک از طریق سیستم عصبی خود قادر به دریافت حس لامسه خواهد بود سفیر عربستان: امیدواریم ایران به ائتلاف سعودی بپیوندد! افزایش 50 درصدی ظرفیت ترانزیت دیتای کشور در 100 روز نخست دولت دوازدهم ظریف وارد تهران شد مرحله اولیه بحران را پشت سرگذاشتیم و باید به فکر مراحل بعدی باشیم ظریف وارد تهران شد از غبار کفش زوار حرم/ کور مادر زاد درمان می‌شود سایه سکوت و بلاتکلیفی بر سر پرسپولیس کشف راز بیماری هولناک ابولا 45 برنامه هفته بسیج در ریگان اجرا می‌شود بیش از 500 زائر اولی به مشهد مقدس اعزام شدند ادامه تنش در روابط آمریکا و ترکیه زمان برای تشکیل دولت ائتلافی آلمان رو به پایان است فیلم/ عملکرد آرین روبن در فصل 2017-2018 برتری لوانته در خانه لاس‌پالماس عزاداری برای اهل بیت باید همراه با کسب معرفت باشد ظریف وارد تهران شد سخنرانی موگابه آغاز شد بازی تراکتورسازی و سپاهان بدون تماشاگر برگزار می‌شود کناره‌گیری پوتین از قدرت در سال 2018 دستگیری مرد همسرکش در تهران تماس‌های مخفیانه عربستان سعودی و اسرائیل درباره ایران
نتانیاهو استقبال کرد؛ رونمایی از طراحی جدید ترامپ/کشور فلسطینی کوچکتر مرزهای 1967/استفاده از اهرم فشار ریاض لوب‌لاگ: محمد بن سلمان؛ فواره چون بلند شود، سرنگون شود آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخه /ادامه تردد خودروها بعد مهار آتش آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخهادامه تردد خودروها بعد مهار آتش رایج‌ترین روش گذران اوقات فراغتزنان خانه‌دار ولیعهد عربستان از ترور جان به‌در برد خلاصه بازی الهلال عربستان و اوراواردز ژاپن در 27 آبان 96 +فیلم اعتراف تکان دهنده‌ی قاتل دختر 15 ساله مرندی صدور بیانیه ریاض از سوی اتحادیه عرب علیه ایران بینی سرخیو راموس شکست مداحی شهادت امام رضا (ع) با نوای محمود کریمی + صوت عکس:: تشییع شهید محمد عبداللهی در تهران ترامپ به میزبان سعد حریری چه گفت دزفول ششمین شهید مدافع حرم خود را تقدیم کرد پزشک کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد سفر رئیس‌جمهور به مشهد لغو شد گلچین مداحی شهادت امام رضا (ع) با صدای میثم مطیعی + صوت علیرضا نظری به خیل شهدای مدافع حرم پیوست + عکس مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست + تصویر هشتگ ضد آل سعود در توییتر فراگیر شد! آن کس که جهانگیری را لعنت کرد! رونمایی جدیدترین موتور سیکلت bmw در میلان +عکس تصاویر جدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه واکنش وحید حقانیان به اظهاراتش علیه جهانگیری رامون دیاز: الهلال در ژاپن پیروز می‌شود مهدی موحدنیا در راه دفاع از حریم اهل بیت (ع) به شهادت رسید + عکس قطر: روابط ما با ایران، منحصر به فرد است واژگونی تانکر حمل سوخت در سرخه موگابه عزل شد رزمنده سبزواری مدافع حرم به درجه رفیع شهادت نائل شد وزیر خارجه لبنان در نشست اتحادیه عرب حضور نخواهد یافت موگابه یکشنبه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه برکنار می‌شود پاسخ کنایه‌آمیز ظریف به ادعاهای مقامات سعودی علیه ایران حقانیان: 25 سال با جهانگیری همکار بوده‌ام/باید مشکلات مردم را حل کنیم نه اینکه … کشف محموله دپو شده کمکهای امدادی مردم چهار غایب بزرگ استقلال مقابل سیاه جامگان محیط‌بانان کرمانشاهی سهم پوتین امسال خود را به زلزله‌زدگان دادند اقتصاددان: تورم بسیار بسیار شدید در راه است دایی: از طریق پلیس فتا پیگیر ارسال پیام با نام من به روحانی هستم/ پرسپولیس به بیش از 25 نامه من پاسخ نداد عکس: فروش مازراتی میلیاردی برای کمک به زلزله زدگان برانکو: بازیکنان‌مان حرفه‌ای هستند و اتفاقات اخیر تاثیری روی کار آنها ندارد/ دوست ندارم ایران و کرواسی همگروه شوند/ به خاطر پول بازی می‌کنیم! آینده سیاسی موگابه در ابهام ماجرای تغییر مدیرعامل سایپا مهاجری: استراتژی پدیده در مقابل پرسپولیس، پیروزی است؛ جادوگری؟ این مسائل همیشه در فوتبال بوده است اعلام جزئیات آزمون دکتری 97/ آغاز ثبت‌نام از چهارشنبه پیش بینی رخداد 20 زلزله در 2018 میلادی عزل «موگابه» از ریاست حزب حاکم زیمبابوه جزئیات حادثه تیراندازی امروز در قزوین تازه‌ترین تصاویر از درگیری شدید نیروهای سوریه با داعش در البوکمال

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me