تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شبستان
دسته:مذهبی-مذهبی()
کد خبر:12385985
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۴:۰۲

تشریح اقدامات مهم موقوفات از ابتدای پیروزی انقلاب/ایجاد 2900 مرکز قرآنی در بقاع متبرکه

خبرگزاری شبستان: رییس سازمان اوقاف با بیان اینکه وقف در موضوعات مختلفی به دولت و ملت خدمات رسانی داشته است، گفت: تا پایان سال 95 بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در حفظ قرآن وارد شده‌اند.
تشریح اقدامات مهم موقوفات از ابتدای پیروزی انقلاب/ایجاد 2900 مرکز قرآنی در بقاع متبرکه

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، نشست خبری دهه وقف و رونمایی از طرح‌های کمپین بزرگ همه واقف باشیم صبح امروز با حضور حجت الاسلام علی محمدی رییس سازمان اوقاف، حجت الاسلام احمد شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان و جمعی از مسئولان این سازمان برگزار شد.

حجت الاسلام محمدی در ابتدای این نشست با بیان اینکه در روایات متعددی از صدقه جاریه به وقف تعبیر شده است، گفت: پیامبر اسلام و ائمه موقوفات را به عنوان سنت حسنه ای برای مسلمانان به عنوان یادگار گذاشتند و هر کدام در دوران خود صدقه ای را با نیت خاصی مشخص کرده و متن وقف نامه برای آن می نوشتند.

وی با بیان اینکه وقف مختص اسلام نبوده و در سایر ادیان الهی کاربرد داشته است، خاطرنشان کرد: پیامبر اسلام این حکم را امضا کرده، آن را کمال بخشیده و توسعه دادند.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه وقف در موضوعات مختلفی به دولت و ملت خدمات رسانی داشته است، اظهار کرد: یکی از خدمات مهم موقوفات خدمات درمانی است به طوری که بیش از 1400 موقوفه درمانی مانند بیمارستان، درمانگاه و مراکز بهداشتی در کشور وجود دارد.

25 درصد مراکز درمانی کشور موقوفه است

رییس سازمان اوقاف با بیان اینکه طبق آمار 25 درصد مراکز درمانی کشور موقوفه است، تصریح کرد: 133 بیمارستان موقوفه در کشور و 30 بیمارستان موقوفه در استان تهران به ارایه خدمات درمانی می پردازند.

وی با اشاره به خدمات علمی، آموزشی و فرهنگی موقوفات گفت: بیش از 6 هزار موقوفه علمی، آموزشی و پژوهشی مانند مدارس آموزش و پرورش، حوزه های علمیه و دانشگاه ها در کشور وجود دارد. در این راستا 40 دانشگاه موقوفه و 1400 مدرسه آموزش و پرورش موقوفه در کشور به ارایه خدمات علمی می پردازند.

حجت الاسلام محمدی با اشاره به خدمات فرهنگی و عبادی موقوفات مانند مساجد، حسینیه ها و تکایا گفت: بیش از 70 هزار مسجد و 16 هزار حسینیه و تکیه با موضوع وقف فرهنگی به خدمات فرهنگی می پردازند.

حجت الاسلام احمدی با اشاره به برخی اقدامات مهم موقوفات گفت: ایجاد موقوفات یک حرکت هدفمند، برنامه ریزی شده و سیاستگذاری شده می باشد. در این راستا باید حقوق موقوفات و واقفین را بدهیم و برای هر کدام وقف نامه تنظیم کنیم.

رییس سازمان اوقاف با بیان اینکه از سال 91 تاکنون اسناد وقفی مطالعه شده و در سامانه ثبت گردیده و نیات واقفین نیز استخراج شده است که این حرکت بی نظیر بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از 500 هزار صفحه وقف نامه بررسی و ثبت شده است، ادامه داد: نسبت به اخذ سند مالکیت رسمی این موقوفات نیز در گام دوم اقدام کردیم.

حجت الاسلام احمدی با بیان اینکه از زمانی که قانون ثبت در ایران به وجود آمد تا پایان سال 88، 64 هزار و 500 سند برای موقوفات گرفته شده و از سال 89 تا 96 بیش از 70 هزار سند رسمی برای موقوفات اخذ شده است.

رییس سازمان اوقاف با اشاره به حل مشکلات مردم در مورد موقوفات افزود: در این راستا 18 تفاهم نامه با دستگاه های مختلف تنظیم شده و 16 تفاهم نامه آن عملیاتی شده است تا مشکلات مردم و موقوفات حل شود.

پیگیری مطالبات بیش از 11 هزار رقبه در تصرف دستگاه های دولتی

وی با بیان اینکه شناسایی مستاجران و متصرفان موقوفات بخصوص دستگاه های دولتی از جمله اقدامات این سازمان بوده است، گفت: بیش از 11 هزار رقبه در تصرف دستگاه های حکومتی بوده و 25 هزار هکتار شناسایی شد و مطالبات آنها احصا گردید.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه پیگیری مسایل حقوقی در محاکم با قوت و جدیت جهت استیفای حقوق موقوفات صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم عمران و آبادانی رقبات موقوفات است به طوری که بیش از 10 هزار رقبه باید نوسازی شده و معادل 200 هزار میلیارد تومان بودجه برای این امر لازم است این در حالی است که از سال 68 تا 88 سه هزار رقبه ایجاد شده و از سال 89 تاکنون چند برابر این تعداد ثبت گردیده است.

پیگیری حق و حقوق موقوفات از مستاجران از اقدامات مهم سازمان اوقاف

رییس سازمان اوقاف با اشاره به پیگیری حق و حقوق موقوفات از مستاجران تصریح کرد: اجرای جانمایی رقبات جهت شناسایی رقبات از دیگر اقدامات سازمان است که طبق گزارش بیش از 30 هزار از رقبات شناسایی شده اند.

وی با بیان اینکه تعریف شاخص بهره وری برای موقوفات از دیگر اقدامات می باشد، ادامه داد: از سال 91 با بررسی و برنامه ریزی دقیق بیش از 200 شاخص بهره وری شناسایی و در نهایت 16 شاخص کلی استخراج شد.

رییس سازمان اوقاف با اشاره به اداره امامزادگان و بقاع متبرکه گفت: هیچ بقعه ای در سطح کشور وجود ندارد که مدیریت آن خارج از سازمان اوقاف باشد این در حالی است که طبق آمار 48 درصد از امامزادگان هدایا و نذورات مردمی دارند و 52 درصد هیچگونه درآمدی ندارند.

وی با بیان اینکه برای این کار حدود 7 هزار میلیارد تومان بودجه لازم است، افزود: برای اداره امامزادگان مدیریت عمرانی لازم است این در حالی است که از سال 89 تاکنون شش میلیون متر مربع کار عمرانی صورت گرفته است.

حجت الاسلام محمدی با اشاره به مدیریت فرهنگی امامزادگان خاطرنشان کرد: تا پایان سال 88 نماز جماعت در 500 بقعه امامزاده برگزار می شد ولی از سال 88 تاکنون در 1300 بقعه نماز جماعت برگزار می شود و 53 هزار مبلغ در بقاع متبرکه به برنامه‌های تبلیغی می پردازند.

2900 بقعه در سطح کشور فعالیت های قرآنی ارائه می دهند

رییس سازمان اوقاف با اشاره به راه اندازی مراکز قرآنی در سطح امامزادگان گفت: با توجه به ایجاد مراکز قرآنی در 400 بقعه تا قبل از سال 88 تاکنون 2900 بقعه فعالیت های قرانی ارایه می دهند.

وی با بیان اینکه تا سال 88، 36 هزار نفر در مسابقات قرآن شرکت کرده اند، گفت: ولی تا امسال بیش از 400 هزار نفر در مسابقات شرکت کرده و بیش از سه میلیون دانش آموز در مسابقات قرآن دانش آموزی شرکت کرده اند.

حجت الاسلام محمدی اظهار کرد: در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ تا پایان سال 95 بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در حفظ قرآن وارد شده و بیش از 42 هزار نفر در فضای مجازی به حفظ قرآن پرداخته‌اند.

رییس سازمان اوقاف با بیان اینکه در مسابقات بین المللی قرآن بیش از 83 کشور شرکت کرده اند، گفت: این در حالی است که امسال پنج مسابقه بین المللی برگزار شد.

ثبت بیش از 15 هزار موقوفه از سال 89 تاکنون

وی با اشاره به تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف خاطرنشان کرد: از سال 89 تاکنون بیش از 15 هزار موقوفه ثبت شده است.

حجت الاسلام محمدی با اشاره به ایجاد وقف مشارکتی در سطح کشور خاطرنشان کرد: همچنین در جهت ایجاد موقوفات با موضوع تولید علم و فناوری برنامه ریزی صورت گرفته است و تشویق مردم برای ایجاد موقوفات قرآنی نیز انجام شده است.

رییس سازمان اوقاف با بیان اینکه در جهت تبلیغ و ترویج سنت وقف کمپین همه واقف باشیم طراحی شده است، گفت: شفافیت مالی و مدیریت سیستمی نیز در سازمان وجود دارد به طوری که بیش از 700 نقطه در سطح کشور مدیریت موقوفات به صورت سیستمی در سامانه صورت می گیرد.

پایان پیام/ 345
#دهه وقف #سازمان اوقاف و امور خیریه
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


شغل پسر رئیس جمهور سابق ایران! +عکس اسکان موقت زلزله‌زدگان به‌زودی آغاز می‌شود هزینه تعمیر آیفون ایکس شما را شوکه می‌کند! تنش‌زدایی در جنوب سوریه مطابق با منافع هر دو طرف است آمریکا حداقل دو هدف از ارسال موشک‌های کروز به لهستان دارد سیاست ایران در عراق و سوریه نتیجه داشته است/ بودجه با برنامه‌ریزی‌های جدید به مجلس ارائه می‌شود رژیم صهیونیستی و عربستان پایگاه‌های آمریکا هستند/تلاش دولت برای حل مشکل گرانی و بیکاری فیلیپ لام، مرد سال فوتبال آلمان شد مهم‌ترین نیاز زلزله زدگان غرب کشور کانکس است اصفهانی‌ها برای کمک به مردم زلزله زده غرب کشور پیشگام بوده‌اند منابع آگاه: موگابه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه کناره‌گیری کرد مسمومیت 45 نفر بر اثر نشت گاز در فیروزآباد کجور دایی و کریمی پیشنهاد شفر را قبول می‌کنند؟ آخرین وضعیت حکم پرونده پزشکی کیارستمی عادل الجبیر: دست روی دست نمی‌گذاریم "45 روز تا 2 ماه" روستاها را بازسازی می‌کنیم‌ سفیر عربستان: ایران به ائتلاف سعودی بپیوندد! پیروزی آلکمار در حضور جهانبخش اتحادیه عرب: فعلا علیه ایران اعلام جنگ نمی‌کنیم 3 هزار سیم‌کارت ارسال کننده پیامک مزاحم مسدود شد عادل الجبیر: در برابر تجاوزهای ایران سکوت نخواهیم کرد دومین اخطار اسرائیل به مواضع ارتش سوریه تصویری دردناک از زلزله کرمانشاه +عکس وزارت بهداشت 10 هزارنفر را استخدام می‌کند/ برای ثبت نام در آزمون تا اول آذر فرصت است درگیری پلیس و مردم یونان در سالگرد انقلاب/تصاویر عکسی که یک زن برای هشدار به مادران به اشتراک گذاشت! دو مجروح در پی انفجار کپسول گاز خانگی رکوردهای عجیب که در گینس ثبت شده‌اند +تصاویر اکثر ژاپنی‌ها می‌خواهند با کره شمالی بجنگند بناهای تاریخی که در زلزله غرب کشور بیشترین آسیب‌ها را دیدند ابولا رمزگشایی شد؟ موگابه: به کارم ادامه می‌دهم صدور بیانیه اتحادیه عرب علیه ایران برگزاری مراسم عزاداری بیست ونه و سی صفر در پایگاه ریحانة النبی 22 مزدور آل سعود توسط تک تیراندازان کشته و زخمی شدند دایی و کریمی پیشنهاد شفر را قبول می‌کنند؟ عاشق خنده‌هاتم +عکس دستگیری سارقان زورگیر در شهریار درگیری در اردوگاه عین الحلوه لبنان دانلود؛ ستارگانی که به عنوان قهرمان به اولین باشگاه خود بازگشتند پوگبا: اگر به قهرمانی در لیگ باور نداشتم، فوتبال را کنار می‌گذاشتم! به خادمی ملت افتخار می‌کنیم/اسکان موقت زلزله زدگان روستایی به زودی آغاز می‌شود/برعهدمان در کمک به زلزله زدگان پایبندیم تکذیب کمک صدمیلیاردی دولت به پرسپولیس و استقلال نماینده لبنان در اتحادیه عرب: تهدید لبنان و حزب‌الله را نمی‌پذیریم دست رباتیک از طریق سیستم عصبی خود قادر به دریافت حس لامسه خواهد بود افزایش 50 درصدی ظرفیت ترانزیت دیتای کشور در 100 روز نخست دولت دوازدهم ظریف وارد تهران شد مرحله اولیه بحران را پشت سرگذاشتیم و باید به فکر مراحل بعدی باشیم ظریف وارد تهران شد از غبار کفش زوار حرم/ کور مادر زاد درمان می‌شود
نتانیاهو استقبال کرد؛ رونمایی از طراحی جدید ترامپ/کشور فلسطینی کوچکتر مرزهای 1967/استفاده از اهرم فشار ریاض لوب‌لاگ: محمد بن سلمان؛ فواره چون بلند شود، سرنگون شود آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخه /ادامه تردد خودروها بعد مهار آتش آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخهادامه تردد خودروها بعد مهار آتش رایج‌ترین روش گذران اوقات فراغتزنان خانه‌دار ولیعهد عربستان از ترور جان به‌در برد خلاصه بازی الهلال عربستان و اوراواردز ژاپن در 27 آبان 96 +فیلم اعتراف تکان دهنده‌ی قاتل دختر 15 ساله مرندی صدور بیانیه ریاض از سوی اتحادیه عرب علیه ایران بینی سرخیو راموس شکست مداحی شهادت امام رضا (ع) با نوای محمود کریمی + صوت عکس:: تشییع شهید محمد عبداللهی در تهران ترامپ به میزبان سعد حریری چه گفت دزفول ششمین شهید مدافع حرم خود را تقدیم کرد پزشک کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد سفر رئیس‌جمهور به مشهد لغو شد گلچین مداحی شهادت امام رضا (ع) با صدای میثم مطیعی + صوت علیرضا نظری به خیل شهدای مدافع حرم پیوست + عکس مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست + تصویر هشتگ ضد آل سعود در توییتر فراگیر شد! آن کس که جهانگیری را لعنت کرد! رونمایی جدیدترین موتور سیکلت bmw در میلان +عکس تصاویر جدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه واکنش وحید حقانیان به اظهاراتش علیه جهانگیری رامون دیاز: الهلال در ژاپن پیروز می‌شود مهدی موحدنیا در راه دفاع از حریم اهل بیت (ع) به شهادت رسید + عکس قطر: روابط ما با ایران، منحصر به فرد است واژگونی تانکر حمل سوخت در سرخه موگابه عزل شد رزمنده سبزواری مدافع حرم به درجه رفیع شهادت نائل شد وزیر خارجه لبنان در نشست اتحادیه عرب حضور نخواهد یافت موگابه یکشنبه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه برکنار می‌شود پاسخ کنایه‌آمیز ظریف به ادعاهای مقامات سعودی علیه ایران حقانیان: 25 سال با جهانگیری همکار بوده‌ام/باید مشکلات مردم را حل کنیم نه اینکه … کشف محموله دپو شده کمکهای امدادی مردم چهار غایب بزرگ استقلال مقابل سیاه جامگان محیط‌بانان کرمانشاهی سهم پوتین امسال خود را به زلزله‌زدگان دادند اقتصاددان: تورم بسیار بسیار شدید در راه است دایی: از طریق پلیس فتا پیگیر ارسال پیام با نام من به روحانی هستم/ پرسپولیس به بیش از 25 نامه من پاسخ نداد عکس: فروش مازراتی میلیاردی برای کمک به زلزله زدگان برانکو: بازیکنان‌مان حرفه‌ای هستند و اتفاقات اخیر تاثیری روی کار آنها ندارد/ دوست ندارم ایران و کرواسی همگروه شوند/ به خاطر پول بازی می‌کنیم! آینده سیاسی موگابه در ابهام ماجرای تغییر مدیرعامل سایپا مهاجری: استراتژی پدیده در مقابل پرسپولیس، پیروزی است؛ جادوگری؟ این مسائل همیشه در فوتبال بوده است اعلام جزئیات آزمون دکتری 97/ آغاز ثبت‌نام از چهارشنبه پیش بینی رخداد 20 زلزله در 2018 میلادی عزل «موگابه» از ریاست حزب حاکم زیمبابوه جزئیات حادثه تیراندازی امروز در قزوین تازه‌ترین تصاویر از درگیری شدید نیروهای سوریه با داعش در البوکمال

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me