تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسنا
دسته:مذهبی()
کد خبر:12386847
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۴:۲۱

نیمی از امامزادگان کشور درآمد ندارند

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: 52 درصد از امامزادگان کشور هیچ درآمدی ندارند و برای اداره این بقاع متبرکه 7000 میلیارد تومان بودجه لازم است.
نیمی از امامزادگان کشور درآمد ندارند

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی روز سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه در نشست خبری که به مناسبت هفته وقف در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، با بیان اینکه در روایات اسلامی از صدقه به وقف تعبیر شده است، اظهار کرد:‌ وقف یادگار پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) و حضرت زهرا (س) است که خوشحالیم در این عرصه ما میراث‌دار این فرهنگ در جامعه اسلامی هستیم. وقف در سایر ادیان نیز بوده است، ولی پیامبر (ص) آن را تکامل بخشید و بر آن مُهر تأیید زد و آن را در سطح کل جهان توسعه داد.

وی در ادامه با بیان اینکه وقف در موضوعات مختلفی به دولت، ملت و مردم ما خدمات مختلفی ارائه می‌دهد، گفت: یکی از خدمات مهم موقوفات، خدمت‌درمانی به دولت و ملت است. بیش از ۱۴۰۰ خدمات و موقوفات درمانی در کشور داریم، ۲۵ درصد این مراکز درمانی موقوفه هستند و ۳۳ بیمارستان وقفی در تهران داریم و بیش از ۶۰۰۰ موقوفه درمانی در سطح کشور به ثبت رسیده است. همچنین موقوفات علمی، آموزشی و پژوهشی نیز در سازمان اوقاف و امور خیریه وجود دارد که بیش از ۴۰۰ دانشگاه ما موقوفه است که ممکن است خود اساتید و دانشجویان از آن اطلاع نداشته باشند و ۱۴۰۰ مدرسه موقوفه نیز داریم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: خدمات فرهنگی و عبادی که در مدارس، حسینیه‌ها و تکایا شکل می‌گیرد از جمله اقدامات و دستاوردهای سازمان اوقاف است. بیش از ۷۰ هزار مسجد، ۱۵ هزار حسینیه و تکیه داریم که در طول سال به ویژه محرم و صفر خدماتی را به مردم ارائه می‌دهند. ما در سازمان اوقاف یک حرکت رو به جلویی را آغاز کرده‌ایم که برای مدیریت موقوفات برنامه‌هایی را ارائه بدهیم. از جمله برنامه ما توجه به موقوفات و ترویج وقف قرآنی است.

محمدی تصریح کرد: از سال ۹۱ تا به حال تمامی اسناد وقفی و موقوفه‌ها در سامانه‌های ثبت کشور به ثبت رسیده است. بیش از ۵۰۰ هزار صفحه وقف‌نامه مطالعه و بررسی شده است که در سامانه به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: نسبت به اخذ سند مالکیت رسمی کشور در عرصه موقوفات نیز اقدام فوق‌العاده‌ای داشته‌ایم. از زمانی که ثبت در کشور به وجود آمده تا پایان سال ۸۸، ۶۵۰۰ سند برای موقوفات به ثبت رسیده است که از سال ۸۹ تا این تاریخ بیش از ۷۰۰۰ سند رسمی برای موقوفات کشور ارائه شده است.

وی گفت: درباره حل مشکلات مردم و موقوفات نیز ۱۸ تفاهم‌نامه با سازمان‌های مختلف به امضا رسیده است که از این طریق مشکلات مردم و موقوفات کشور حل شود. از جمله تفاهم‌نامه‌هایی که امضا شده با سازمان منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی،‌ میراث فرهنگی و... از دیگر سازمان‌هایی بودند که به آن‌ها تفاهم‌نامه امضا شده است. در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی که در سازمان منابع طبیعی بوده است از طریق این تفاهم‌نامه‌ها مشکلات‌شان رفع شده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: از دیگر اقدامات این سازمان، شناسایی مستأجرین و متصرفین موقوفات است. بیش از ۱۱ هزار رقبه در تصرف دستگاه‌های حکومتی بود و بیش از ۲۵ هزار هکتار از اراضی نیز در اختیار این دستگاه‌ها قرار داشت که ما آن‌ها را شناسایی و جمع‌بندی کردیم و خواسته‌هایی که از موقوفات داشتیم را برای آن‌ها ارسال کردیم. بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان مطالبات سازمان اوقاف از این رقبه‌ها و موقوفات است. همچنین مستندسازی مطالبات سازمان از دستگاه‌های حقیقی و حقوقی را داشتیم که از طریق دستگاه‌های حقوقی این امر را پیگیری کردیم.

محمدی یادآور شد: عمران و آبادانی موقوفات نیز از دیگر اقدامات ما در سازمان اوقاف بوده است که ما بیش از ۱۰ هزار رقبه را مورد بررسی قرار داده‌ایم که آن‌ها باید ساخته شود و مورد بازسازی قرار بگیرند. برای این کار قریب به ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم و در این عرصه نیز برنامه‌ریزی‌هایی داشته‌ایم. از سال ۶۸ تا ۸۸، ۳۷۰۰ رغبه ساخته شده و از سال ۸۹ تاکنون بیش از این ارقام رغبات مورد ساخت و ساز و عمران و آبادانی قرار گرفته‌اند.

وی یادآور شد: شناسایی موقوفاتی که در هیچ جا ثبت و ضبط نشده از دیگر اقدامات سازمان اوقاف بوده است. بیش از ۳۰ هزار از موقوفات شناسایی شده است و حق و حقوق آن‌ها مورد پیگیری قرار گرفته است. از سال ۹۱ با اساتید دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران در عرصه وقف داشته‌ایم که بتوانیم یک شاخصه‌هایی را برای سازمان اوقاف و امور خیریه در عرصه رقبات طراحی کنیم تا از دستاوردهای این سازمان و موقوفات بهره‌وری بیشتری داشته باشیم و از بین ۲۰۰ شاخصی که برای برنامه‌ریزی ارائه شد ۱۶ شاخص کلی تهیه و تدوین شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد: ۴۸ درصد از امامزادگان هدایا و نذورات و درآمدزایی دارند و ۵۲ درصد آن‌ها هیچ گونه درآمدی ندارند. ما اگر بخواهیم همه بقاع متبرکه کشور پذیرای زائران باشد، باید در این عرصه برنامه‌هایی داشته باشیم تا بتوانیم از طریق امامزادگان خدمات مادی، معنوی، تبلیغی و فرهنگی را برای مردم ارائه بدهیم. برای فعال‌سازی تمام امامزادگان در این عرصه حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان بودجه لازم است تا بتوانیم برای اداره کردن امامزادگان مدیریت عمرانی و فرهنگی آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

محمدی خاطرنشان کرد:‌ برای مدیریت عمرانی امامزادگان تا پایان سال ۸۸ در چهار میلیون و ۴۰۰هزار مترمربع کار عمرانی انجام شد و از سال ۸۹ تاکنون در بیش از شش میلیون و و ۵۰۰ هزارمترمربع کار عمرانی انجام شده است. تا پایان سال ۸۸ در کمتر از ۵۰۰ هزار امامزاده نماز جماعت برگزار می‌شد، ولی از سال ۸۸ تاکنون در ۱۳۰۰ بقعه و امامزاده نماز جماعت برپا می‌شود که در برخی از آن‌ها نماز صبح و ظهر و عصر به صورت جماعت برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: بیش از ۵۲ هزار مُبلغ و کارشناس دینی از سال ۸۹ تاکنون به سراسر کشور اعزام شدند و راه‌اندازی در حوزه مسائل و مفاهیم قرآنی داشته‌ایم. از اول انقلاب تا پایان سال ۸۸، ۴۰۰ بقعه در عرصه مسائل قرآنی فعال بودند و از سال ۸۹ تاکنون در بیش از ۲۹۰۰ بقعه و امامزاده کار فرهنگی و قرآنی انجام می‌شود. در عرصه فعالیت‌ها و مسابقات قرآنی تا پایان سال ۸۸، ۳۶ هزار نفر در مسابقات قرآن شرکت می‌کردند و از سال ۸۹ تا پایان امسال بیش از ۴۰۰۰ نفر در مسابقات قرآنی شرکت می‌کنند و بیش از سه میلیون دانش‌آموزان با همکاری آموزش و پرورش در مسابقات قرآنی شرکت می‌کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد:‌ مقام معظم رهبری در سال ۹۰ فرمودند که باید بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون حافظ قرآن داشته باشیم که ما از همان سال به صورت خودجوش این اقدام را در سازمان اوقاف دنبال کردیم و تا پایان سال ۹۵ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از هموطنان ما در عرصه حفظ و مفاهیم قرآنی در فعالیت‌های قرآنی سازمان اوقاف شرکت کردند و در فضای مجازی که سازمان اوقاف و امور خیریه برای مفاهیم قرآنی راه‌اندازی کرده است  افرادی شرکت کرده‌اند. همچنین در مسابقات قرآنی بیش از ۸۳ کشور نماینده دارد.

محمدی ادامه داد: از اول انقلاب تا پایان سال ۸۸، ۱۳ هزار و ۹۶ موقوفه به ثبت رسیده است ولی از سال ۸۹ تاکنون ۱۵ هزار و ۶۱۷ موقوفه ثبت شده است و در این عرصه رسانه‌ها، مبلغان و ائمه جماعات تأثیرگذار بودند. از دیگر اقدامات ما در سازمان اوقاف ایجاد وقف مشارکتی است که در این طرح افراد زیادی شرکت کرده‌اند چرا که با توجه به وضعیت مالی افراد در زمان حال حاضر شاید نتوانند افراد به صورت تکی وقف داشته باشند و این وقف مشارکتی یک فعالیت در عرصه ایجاد موقوفات است و سه بیمارستان در قالب کار مشارکتی کار خود را آغاز کرده است.

وی گفت:‌ برنامه‌ریزی برای تشویق مردم در عرصه تولید علم و فناوری نیز داشته‌ایم. یکی از سیاست‌های مقام معظم رهبری که آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته‌اند، ارتقاء وقف در زمینه علم و فناوری است. ما هم در این عرصه برنامه‌ریزی داشته‌ایم. اما در حال حاضر موقوفات قرآنی بسیار کم است و در این رابطه نظرسنجی‌هایی داشته‌ایم و دلیل آن این بود که بیش از ۷۰ درصد از مردم با وقف و کارکردهای آن آشنایی ندارند که برای این امر رسانه‌ها باید اقدام کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف از اقدامات جدی است که رسانه‌ها باید به آن اهتمام بورزند. ما کمپین «همه واقف باشیم» را راه‌اندازی کرده‌ایم که در این عرصه ارگان‌ها و نهادهای زیادی نیز با ما همکاری داشته‌اند. شفافیت‌سازی مالی و مدیریت مالی سازمان اوقاف و امور خیریه از دیگر اقداماتی بوده که داشته‌ایم. همچنین یک سال مالی برای امامزادگان در نظر داشته‌ایم که همه آن‌ها باید حساب‌های خود را در آن سامانه ثبت کنند تا از این طریق شفافیت نیز در این عرصه بیشتر شود. ما ۶۰۰ انجمن یاوران وقف را راه‌اندازی کرده‌ایم.

انتهای پیام

#امامزادگان و بقاع متبرکه #امامزاده #سازمان اوقاف #وقف
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


انتقاد یک نماینده از مفاد طرح اشتغالزایی روستایی در اردوی تیم ملی ایتالیا قبل از بازی برگشت مقابل سوئد، چه اتفاقاتی افتاده است؟ فتوطنز: بالاخره جهانگیری شب زلزله کجا بود؟ گفت و شنود؛ خیس! مجلس عزاداری آخر صفر در پایتخت شیلی اخبار گزیده مشکل حساب بانکی ایرانیان در چین حل شد سیف: تخصیص بهینه تسهیلات به بنگاه‌ها موجب رونق اقتصاد و اشتغال می‌شود حباب‌210 هزار تومانی قیمت سکه کاهش 54 درصدی بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت افزایش 107 درصدی صادرات ایران به اروپا مهربانی مرز و ملیت نمی‌شناسد زلزله «بویین زهرا» را تکان داد و تختی تهران را! همدلی و همکاری ضرورت همیشگی دنبال تحقق سیاست‌های دولت هستم لزوم استقلال اروپا در گفت‌وگوهای سیاسی با ایران عربستان، <محور شرارت> در منطقه است کوتاه از ایران روحانی چهارشنبه به روسیه سفر می‌کند برگزاری مراسم بزرگداشت هفتمین روز درگذشت جانباختگان زلزله کرمانشاه واعظی: حقانیان ادب نشان داد، مسأله تمام شده است تأمین کتاب و لوازم التحریر دانش‌آموزان مناطق زلزله زده مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند، به این حد قانع نیستم تازه‌های نشر پیشخوان کتابفروشی‌ها کتاب‌های زیرزمینی عامل کسادی صنعت نشر هستند گفت‌وگو با مسعود کیمیایی در «دنیای تصویر» فیلمساز نابغه سلبریتی‌ها اعضای یک پیکرند گامی برای جهانی شدن شعر معاصر امامزاده یحیی ساری؛ بنایی از دوران حکومت مرعشیان سه‌شنبه بازار فرهنگ سازها کوک شدند عدد امشب؛ بازگشت حریری به لبنان سالاد سزار یا سیزر استراتژی «بن سلمان» شکست می‌خورد نشانه‌هایی از ادامه زندگی کودکان محروم پاکستان سخن روز آغاز روند استیضاح «موگابه» راه حل سه مرحله‌ای چین برای بحران روهینگیا امارات: اسرائیل همچون برادر ما است ناکامی «مرکل» در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی همه پرسی غیرقانونی «اقلیم» به تاریخ پیوست اکتبر غم‌انگیز داستان یک انقلاب سرد شرط رهایی گروگان‌ها از قفس کبوتران تنهایشان نگذاریم
هشت سال تجاوز ناپدری به دختر جوان بسیج مستضعفینشایسته‌ترین نهاد در مسیر محرومیت‌زدایی سفیر سوریه در بیروت: پیروزی در البوکمال تمام طرح‌های صهیونیستی آمریکایی علیه مقاومت را ناکام گذاشت پایگاه بسیج مرکزاشتغالزایی خانم‌های محله است شروع ناکام فیلم جدید بتمن و سوپرمن/ «لیگ عدالت» در فهرست 50 افتتاحیه پرفروش تاریخ هم قرار نگرفت بازوند: حضور رهبر انقلاب، برای ما دلگرمی بود موشه یعلون: سعودی‌ها آنچه ما به عبری می‌گوییم را به عربی تکرار می‌کنند قاسمی در واکنش به بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب: عربستان دست از دنباله‌روی از سیاست‌های رژیم صهیونیستی بردارد با دستور وزیر اقتصاد: اعطای تسهیلات بانکی به زلزله‌زدگان آغاز شد آخرین گزارش از اقدامات درمانیامدادی و حمایتی در منطقه زلزله‌زده حمایت بانک صنعت و معدناز زلزله‌زدگان کرمانشاه از سوی پژوهشگاه ابن‌سینا؛ کنفرانس فوریت‌های مامایی و علل شایع مرگ ومیر مادران برگزار می‌شود با همکاری پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاددانشگاهی؛ نشست تخصصی «به سوی کنشگری شهر سازان در عرصه عمومی» برگزار شد صحبت‌های مقام معظم رهبری در جمع مردم سرپل ذهاب کانون زلزله 5/3 ریشتری امشب مهران +عکس بازدید سرزده رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده کرمانشاه 5 کشته در تصادف پراید با اتوبوس در محور بیرجند-قاین امیر جاویدپور شهردار بروجرد شد انتشار تصاویر سردار سلیمانی در بوکمال زلزله 5.3 ریشتری در مهران واکنش عجیب بیرانوند به هواداران پرسپولیس خلاصه بازی پرسپولیس 0 - 0 پدیده اسرائیل نمی‌تواند آتش جنگ درسوریه و لبنان را شعله ور کند سخنرانی موگابه بدون اعلام استعفا زلزله 5.3 ریشتری حوالی مهران را لرزاند حضور رهبر انقلاب در جمع مردم سرپل ذهاب زلزله 7 ریشتری در شرق استرالیا زلزله 5.3 ریشتری مهران را لرزاند سفر رهبر انقلاب به مناطق زلزله زده کرمانشاه اسرائیل جرات حمله بهلبنان و سوریه را ندارد سفر رهبر انقلاب به مناطق زلزله زده کرمانشاه+عکس حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده غرب کشور از سوی دفتر تجاری‌سازی فناوری جهاددانشگاهی البرز؛ نشست "تحلیل و بررسی زیست‌بوم کارآفرینی" در دانشگاه خوارزمی برگزار می‌شود زلزله 7.2 ریشتری، استرالیا را لرزاند تاثیر زلزله کرمانشاه بر زمین حضور رهبر انقلاب در مناطق زلزله‌زده زلزله مهران خسارتی به بار آورده است؟ جزئیات نشست مجلس درباره تامین اجتماعی کمک بازیگر کره‌ای به زلزله زدگان کرمانشاه 5 کشته در حادثه برخورد پراید با اتوبوس حضور مقام معظم رهبری در میان زلزله زدگان کرمانشاه کشتی گیر مطرح در یک درگیری جان خود را از دست داد جزئیاتی از تحریم جدید امریکا علیه دو فرد و چهار شرکت مرتبط با ایران زلزله 7 ریشتری در استرالیا با هشدار سونامی سخنان رهبر انقلاب در سرپل ذهاب 5 کشته در تصادف جاده بیرجند-قاین خلاصه بازی سپاهان و تراکتورسازی در 29 آبان 96 + فیلم واکنش سایپا درباره تغییر مدیرعامل دعوت یک ایرانی دیگر به مراسم قرعه‌کشی جام جهانی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me