تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:فرهنگی()
کد خبر:12387206
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۴:۳۰

25 هزار هکتار در تصرف دستگاه‌های دولتی است/ 7 هزار میلیارد بودجه برای توسعه امامزادگان

همزمان با دهه وقف، نماینده ولی‌فقیه از چهار دستاورد جدید سازمان اوقاف و امور خیریه رونمایی کرد.
25 هزار هکتار در تصرف دستگاه‌های دولتی است/ 7 هزار میلیارد بودجه برای توسعه امامزادگان

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛حجت‌ الاسلام والمسلمین علی محمدی نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، صبح روز سه شنبه ۲۳ آبان ماه، در کنفرانس مطبوعاتی خود ضمن عرض تسلیت به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه در خصوص عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و سامانه جدید اوقاف، گفت: صدقه زمانی به وقف تبدیل شد که حضرت علی (ع)، برای موقوفه و یا صدقه‌ای که مشخص کرده بودند، متن وقف‌نامه‌ای را نوشتند و ما مفتخریم که یادگار پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) را در کشورمان داریم.

وی ادامه داد: وقف تنها برای ما نیست، بلکه در ادوار گذشته نیز وجود داشته است، پیامبر اکرم (ص) این حکم را امضاء کردند و آن را کمال بخشیدند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی با بیان اینکه وقف در موضوعات مختلف به دولت و ملت خدمت گزار بوده است، اظهار کرد: امروز ما به همراهی شما اهالی رسانه به همه زوایای ترویج و تبلیغ وقف پرداختیم، ولی کافی نیست، من از شما خبرنگاران تقاضا دارم تا به صورت موضوعی و مستقیم خدمات وقف را به مردم معرفی کنید.

نماینده ولی فقیه با اشاره به خدمات سازمان اوقاف در سال‌های اخیر عنوان کرد: یکی از خدمات موقوفات وجود بیش از ۱۴۰۰ موقوفه درمانی است، که بیشترین سهم را در موقوفات دارند. امروزه حدود ۲۵ درصد از مراکز درمانی کشور موقوفه هستند که ۳۰ تا از این بیمارستان ها در تهران است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی با اشاره به موقوفه‌های آموزشی بیان کرد: تا امروز ۱۴۰۰ موقوفه در آموزش و پرورش داشتیم که مدارس، حوزه‌های علمیه و دانشگاه ها را در بردارد.

وی ادامه‌داد: یکی از اقدامات اوقاف، موقوفات و خدمات فرهنگی و عبادی مانند؛ مساجد، حسینیه و تکایا است که در طول سال بنا به مناسبت‌های مذهبی و برنامه‌هایی که دارند، به مردم خدمت رسانی می‌کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: ۴۸ درصد امامزادگان، هدایا و نذورات مردمی دارند و متأسفانه ۵۲ درصد امامزادگان هیچ‌گونه نذوراتی ندارند و اگر بخواهیم این امامزادگان را آباد کنیم تا به مردم خدمات ارائه دهند، به حدود ۷ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه تا پایان سال ۸۸ فقط ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمربع کار مهندسی و عمرانی در سازمان اوقاف و امور خیریه صورت گرفته، گفت: از سال ۱۳۸۹ تاکنون این میزان به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع رسیده است.

وی افزود: تا پایان سال ۱۳۸۸ فقط در ۵۰۰ بقعه نماز جماعت برگزار می‌شد، اما از سال ۱۳۸۹ به بعد این تعداد به ۱۳۰۰ بقعه رسیده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: از اول پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال ۸۸ تعداد ۲۲ هزار و ۲۳۰ مبلغ جهت ترویج دین به مناطق مختلف کشور اعزام شده است که از سال ۱۳۸۹ تاکنون این میزان به ۵۳ هزار مبلغ رسیده است.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم حقوق واقفین را مطرح کنیم، باید ابتدا وقف‌نامه‌ها را بشناسیم، گفت: تا امروز هرچه سند وقفی بوده، بررسی‌ شده است و در سامانه اوقاف وجود دارد. بعد از این بررسی‌ها لازم بود برای موقوفات سند رسمی برای املاک کشور صادر شود،که طی تلاش‌های بسیار این کار با در نظر گرفتن۶۴ هزار و ۵۰۰ سند ثبتی انجام شد.

حجت‌ السلام والمسلمین محمدی درخصوص حل مشکلات با دیگر نهادهای کشوری بیان کرد: درباره حل مشکلات مردم و موقوفات ۱۸ تفاهم نامه با دستگاه ها مختلف تنظیم شده است که از جمله این مشکلات، با سازمان منابع طبیعی، میراث فرهنگی و ... برطرف کرده‌ایم.

وی درخصوص دیگر اقدامات این ارگان بیان کرد: شناسایی مستأجرین متصرفین موقوفات از جمله دستگاهای دولتی انجام شد، که حدود ۲۵ هزار هکتار در تصرف دستگاهای دولتی است و سند آنها تنظیم شد و مطالبات اوقاف از دستگاه ها مشخص شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی با اشاره به اینکه مسائل حقوقی به صورت جدی درحال پیگیری است، تصریح کرد: بعضاً گاهی موقوفات شرایط مناسبی از نظر عمران و آبادانی ندارند، که این رقبه جمع آوری و تا به امروز 3 هزار و 700 رقیه شناسایی شده است و درحال آباد سازی آنها هستیم.

وی در ادامه با بیان آماری ثبت شده از ۲۰۰ موقوفه تا پیش از سال ۱۳۸۸، درخصوص موقوفه های ثبت شده بعد از سال ۱۳۸۹ گفت: از سال ۸۹ تا کنون ۱۵ و ۶۰۰ موقوفه ثبت شده است که خوشبختانه توانستیم وقف مشارکتی را در سطح کشور ایجاد کنیم. و همچنین در این راستا سه بیمارستان کار خود را آغاز کرده اند و فعالیت‌های قرآنی خود را از 36 هزار نفر پیش از سال 1388 در مسابقات قرآنی بود که تا امروز به حضور 400 هزار نفر رسیده است.

وی تأکید کرد: برای فعالیت‌های قرآنی موقوفات کمی در کشور داریم که این سخن من بر اساس جمع‌آوری اطلاعات مختلف موقوفات، وقف‌ها و نیت‌های قرآنی بیان می‌شود

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بابیان اینکه بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته متأسفانه ۷۰ درصد مردم با وقف و کارکرد‌های آن آشنایی ندارند، گفت: بیش از ۹۰۰ نقطه در کشور مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه و عملیات‌های مختلف به صورت تمام سیستمی صورت می‌گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی در پایان خاطرنشان کرد: به منظور شفافیت‌های مالی بیشتر، هیچ سند دست نویس و یا مبالغ دستی در سازمان اوقاف و مقوله موقوفات وجود ندارد و این مدیریت مکانیزه در 700 نقطه کشور اجرا شده است.

در ادامه این مراسم حجت‌ السلام والمسلمین احمد شرفخانی با اشاره به برنامه های دهه وقف گفت: هر سال در این ایام دهه وقف را داریم و هر کدام از روز‌ها دارای نامی بودند و براساس همین نام‌ها برای هر روز برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده تا گزارشی از عملکرد موقوفات در اختیار مردم قرار گیرد و در ساختار اجرایی نیات واقفان شفاف‌سازی صورت گیرد.

حجت‌ السلام والمسلمین شرفخانی تصریح کرد: در دهه وقف نشست‌های تخصصی و صنفی را به جهت ترویج فرهنگ وقف با موضوعات وقف و علم و فناوری، وقف و سلامت، وقف و خانواده، وقف و قرآن، وقف و کتاب و کتابخوانی در ادارات شهرستان‌ها و استان‌ها برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه نشست تخصصی نقش خانواده در توسعه فرهنگ وقف یکی از نشست‌هایی است که در این دهه برگزار می‌شود که بعضی از واقفان برای تحکیم خانواده اموال خود را وقف کرده اند، تصریح کرد: اگر بخواهیم نظام تربیتی جامعه را برای فرهنگ‌سازی در نظر بگیریم، خانواده در نهادینه‌سازی آن نقش محوری دارد ..

دبیر ستاد هفته وقف خاطرنشان کرد: در این دهه ما شاهد برگزاری همایش وقف و رسانه و همایش یاوران وقف در ادارات شهرستان‌ها و استان‌ها خواهیم بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با اشاره به برنامه‌های تدارک دیده شده در سطح ملی تاکید کرد: حضور در حرم مطهر امام خمینی (ره) و تجدید پیمان با آرمان‌های مقدس آن حضرت به‌عنوان بزرگترین احیاگر وقف از برنامه‌های آغازین روز هفته است ..

حجت‌ السلام والمسلمین شرفخانی افزود: حضور نماینده محترم، ولی فقیه و معاونین وبازدید از باشگاه خبرنگاران جوان و دیگر خبرگزاری‌ها و همچنین در روز پنجشنبه دیدار با مراجع عظام تقلید در شهر مقدس قم از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده در این دهه است..

دبیر ستاد هفته وقف گفت: از دیگر موضوعات مهم که ضرورت داشت به‌صورت ویژه پرداخته شود مساله وقف به جهت ترویج علم و فناوری است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف افزود: ذر حال حاضر نیازمند وقف‌های جدید در حوزه‌های هسته‌ای، پژوهش، تربیتی و علمی هستیم و امیدواریم خیران در این زمینه نیز رویکردی جدی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم البرز از خیرین خوش فکری بود که برای توسعه علمی کشور تلاش کرد و با تقدیر از دانش آموزان و دانشجویان نمونه گامی در مسیر تعلیم و تربیت کشور برداشته شده است.

حجت‌ السلام والمسلمین شرفخانی افزود: موقوفۀ بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ با هدف کمک به اشاعه فرهنگ وعلم ودانش کشور از طریق اعطاء جوائزی به نام جایزه بنیاد البرز به دانشمندان، مخترعین، دانشجویان، طلاب و دانش آموزان برتر ایرانی، به همت مردی خیراندیش و نیک سیرت، مرحوم حسینعلی البرز تاسیس شد و سالانه جوایز با ارزشی به افراد برگزیده اهداء می‌شود که در همین رابطه و در راستای تحقق نیات واقف، همایش پنجاه وپنجمین سال اعطای جایزه بنیاد البرز به منظور تجلیل از ۵۴ نخبه کشور، ۴ دانشمند، ۳ مخترع، ۷ نخبه، ۳۰ دانشجوی نخبه و ۱۰ طلبه علوم دینی در سطح ملی در روز سه شنبه مورخه سی ام آبان ماه سال جاری با حضور مسئولین، شخصیت‌های علمی و فرهنگی در سالن همایش حوزه هنری تهران بر گزار می¬شود..

دبیر ستاد هفته وقف خاطرنشان کرد: همچنین در این ایام نشست تخصصی وقف و اقتصاد مقاومتی با رویکرد سرمایه‌گذاری و عمران موقوفات وهمایش ملی انجمن یاوران وقف را با مدیریت اداره کل استان تهران را خواهیم داشت.

همچنین در این کنفرانس مطبوعاتی از کمپین «همه واقف باشیم» و نیز دستاوردهایی چون؛ نرم افزار جامع وقف، سامانه خدمات اوقاف و گنجینه وقف رونمایی شد.

انتهای پیام/

 رونمایی از چهار دستاورد سازمان اوقاف

#سازمان اوقاف #حجت الاسلام محمدی #وقف
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


وقتی دوربین‌ها موتورسواران را شکار می‌کنند + فیلم لیست پولدارترین ورزشکاران جهان/ راجر فدرر در صدر نشست+ تصاویر جایی که کلیه اعضای یک خانواده دفن شدند+عکس توزیع 55 میلیارد تومان چادر از سوی هلال‌احمر ممانعت پلیس از برپایی نماز جمعه مسلمانان در پاریس بازسازی 7 روستای کرمانشاه با مشارکت استان سمنان بزرگداشت عالم ربانی حجت ا لاسلام حاج شیخ عباس پورمحمدی یار امام راحل ورهبری+گزارش رایزنی‌های دیپلماتیک وزیر امور خارجه لبنان در مسکو گزارش مکتوب … صدایی که ماند، مردی که فراموش شد توزیع 55 میلیارد تومان چادر از سوی هلال‌احمر سردار آزمون به کمپین کمک به زلزله زدگان پیوست چه کسی جایگزین آقای سرمربی می‌شود؟ هشدار صریح نماینده اصلاح‌طلب مجلس؛ بست‌نشینی بقایی و حمایت احمدی‌نژاد بازی جدید جریان انحرافی است ابراز همدردی دیپلمات‌های جهان با زلزله زدگان غرب ایران روز نخست جودو گرندپری هلند / پنجمی نوری‌زاده و حذف رشنونژاد برتری آمریکا برابر روسیه و چین رو به افول است برخورد بالگرد با هواپیما در انگلیس پایان کار علی اکبر طاهری در پرسپولیس؟ عکس/ کمک‌های اهدایی خانواده شهدای زینبیون به زلزله زدگان کرمانشاه تصاویر/ روستاهای دشت ذهاب پنج روز پس از زلزله علیرضا رحیمی: هشدار آیت‌الله هاشمی نسبت به حلقه انحرافی شنیده نشد/ توطئه‌های جدید توسط حلقه مطروده نو به نو می‌شوند فیلم | خودرویی با روکش طلا در نمایشگاه بین‌المللی موتور دبی آقای دبیرکل اصولگرا! بدتر از این چه می‌خواستید؟ سمنان / استقرار اتوبوس سلامت در دانشگاه سمنان. سازمان اطلاعات آلمان: تروریسم همچنان بزرگترین چالش برای ماست شهادت اولین خبرنگار حشدالشعبی در عراق فروش گرانترین تابلوی نقاشی جهان حراج پیراهن ستاره برزیلی به نفع زلزله‌زدگان ایرانی حمام نفت برای ثروتمندان کشف یک تن و 322 کیلوگرم تریاک در میرجاوه بارندگی در مناطق زلزله زده از فردا آغاز می‌شود بازسازی مناطق زلزله‌زده به زودی آغاز می‌شود حوادث کوتاه از کشور امداد رسانی به حادثه دیدگان ادامه دارد حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی در غرب یمن 27 کشته و زخمی برجا گذاشت قطر: عربستان و امارات باید به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند آغاز دوباره فعالیت آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد در استان کرمانشاه دستگیری مردی که همسرش را با چاقو کشت وزیر کشور عراق: کار داعش در عراق تمام شد احداث اسکان موقت برای زلزله‌زدگان به قرارگاه سازندگی سپاه واگذار شد پایان عملیات نجات هلال احمر عیادت نماینده رهبر انقلاب از مصدومین زلزله کرمانشاه برخورد بالگرد با هواپیما در انگلیس نان به نرخ روز خور! + عکس برگزاری کارگاه مادرانه در شهرستان بهار فراخوان ستادنمازجمعه یاسوج برای کمک به زلزله زدگان وقتی دربی خون رونالدو را به جوش می‌آورد حمله جنگنده‌های روس به داعش درباره نماز وحشت چه می‌دانید؟ / آخرین اخبار از فروش فیلم‌های سینمایی/ آیا پیامبر (ص) به شهادت رسیده‌اند؟ / دانلود تازه‌ترین آهنگ محسن چاوشی افشاگری جدید علی کریمی علیه فدراسیون فوتبال؛ امضای تاج و رفقایش پای 69 میلیارد پول حیف و میل شده!
عکس:: عبدالرضا هلالی در مناطق زلزله زده توییت در مورد شایعه تماس بازوند با جهانگیری 5 کشته در تصادف جاده سروستان + عکس بازیگر پیشکسوت در نقش حبیب بن مظاهر درگذشت پنج کشته در تصادف پیکان و اتوبوس در جاده فسا – سروستان آمریکا کمک به زلزله زدگان کرمانشاه را بلوکه کرد 5 کشته در محور فسا به سروستان + عکس گاف بزرگ آمدنیوز درباره مکالمه تلفنی فرمانده سپاه کمک به زلزله زدگان کرمانشاه توسط امریکا بلوکه شد محمد بن سلمان هفته آینده پادشاه عربستان می‌شود پیام تسلیت رحلت "پیامبر اکرم (ص) " و شهادت "امام حسن مجتبی (ع) " آمریکا کمک به زلزله زدگان کرمانشاه را بلوکه کرد زلزله بروجرد را لرزاند اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی سرپل ذهاب / بانک‌ها و اداره‌ها باید صبح شنبه باز باشند مرگ یک افسر ارتش حین عملیات امدادرسانی اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی /باز هم انتقاد از ویران شدن مسکن‌های مهر در زلزله موگابه، درخواست کناره گیری از قدرت را رد کرد تلاش ایتالیا برای حضور در جام جهانی به جای ایران! دایی در حال کمک به زلزله زدگان کرمانشاه/عکس سخنگوی وزارت امور خارجه: فرانسه به بحران‌ها در خاورمیانه نگاهی یکسویه و جانبدارانه دارد واکنش قاسمی به وزیر خارجه فرانسه فوت یکی از نیروهای ارتش در مناطق زلزله زده لحظه دردناک نجات دو کودک زنده از زیر آوار + فیلم شهادت یک ارتشی در حین کمک به زلزله‌زدگان+عکس ابهام درباره سرنوشت موگابه واکنش ایران به اظهارات عادل الجبیر شهرام گودرزی عزادار شد گفت و گو با «محمدعلی ابطحی»، یک تئاتربین حرفه‌ای 9 مجروح در تصادف جاده بیرجند – سه قلعه آیزنکوت: آماده همکاری امنیتی با عربستان هستیم/ قصد جنگ با حزب‌الله را نداریم سرنوشت کودکان زلزله‌زده بی‌سرپرست چه می‌شود؟ بعیدی نژاد: جای تأسف است رسانه‌ها پرداخت بدهی انگلیس به ایران را به مسائل دیگر پیوند می‌زنند فراخوان عجیب به حامیان احمدی نژاد در کرمانشاه! فیس بوک کمک 200 هزار دلاری به زلزله زدگان کرمانشاه را بلوکه کرد نجات نوجوان قمی از چنگ آدم ربایان در زاهدان تشییع پیکر شهید حسن نیرپور در کرمانشاه استاندار کرمانشاه: مشکل کمبود چادر در مناطق زلزله‌زده نداریم/ رفع مشکل آب شرب قصرشیرین تا فردا/ آماده‌سازی مدارس تا دوشنبه‌ عکس: جواد خیابانی در مناطق زلزله زده کرمانشاه صحبت‌های تند خیابانی خطاب به سازندگان مسکن مهر 5 کشته در تصادف پیکان و اتوبوس شاهکار بازیکن تیم کرمان در سوپرلیگ بسکتبال دختران پنج کشته در تصادف پیکان و اتوبوس در جاده فسا – سروستان گری لینکر، مجری مراسم قرعه کشی جام جهانی 2018 روسیه ایتالیا امیدوار به حذف ایران از جام جهانی روسیه شهادت امام حسن (ع) با نوای محمود کریمی/مداحی زلزله 3.9 ریشتری بروجرد را لرزاند وزیر خارجه لبنان: برخی جریان‌های داخلی در بحران پیش آمده دست داشتند آغاز طرح برخورد با قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌های تهران/ اصناف شئونات را رعایت نکنند پلمب می‌شوند اوقات شرعی جمعه بیست و ششم آبان ایتالیا امیدوار به حذف ایران یا چند کشور عربی از جام جهانی روسیه!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me