تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:استان ها()
کد خبر:12391419
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۶:۳۴

رقم قاچاق از حدود 25 میلیارد دلار به نصف کاهش یافته است

مبارزه با قاچاق کالا نیازمند زیرساخت‌های قدرتمند است و اهمیت وجود این زیرساخت‌ها برای موفقیت‌آمیز بودن این مبارزه امری اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود.
رقم قاچاق از حدود 25 میلیارد دلار به نصف کاهش یافته است

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، طبق شواهد موجود خلأهایی قانونی وجود دارد که برای مبارزه با این پدیده باید اصلاح شود.

از سویی دیگر قاچاق تأثیرات منفی بسیاری در تحقق نیافتن اقتصاد مقاومتی داشته که با توجه به اهمیت این موضوع به گفت‌وگو با علی‌اکبر کریمی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پرداختیم.

فارس: روند مبارزه با قاچاق کالا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کریمی: قاچاق کالا یک پدیده بسیار مضموم است که گریبان‌گیر اقتصاد ملی ایران شده است.

این پدیده متأسفانه مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کرده است.

در وهله نخست قاچاق کالا موجب تضییع حقوق قوانین دولت می‌شود زیرا ورود قانونی مشمول پرداخت حقوق گمرکی شده در حالی که درآمدهای دولتی به دلیل ورود غیرقانونی از بین می‌رود.

نکته مهم دیگر ضربه زدن قاچاق کالا به اقتصاد و تولید ملی است.

 هنگامی که یک کالا بدون کیفیت و ضابطه و بدون رعایت استانداردها و نظارت فنی وارد کشور می‌شود حقوق مصرف‌کننده به دلیل عدم اطمینان از کیفیت کالا تضییع می‌شود.

 همچنین ورود غیرقانونی کالا به تولیدکننده نیز ضرر وارد می‌کند، زیرا تولیدکننده داخل مجبور است با کالایی که بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد شده و برای صاحبش ارزان‌تر تمام می‌شود رقابت کند که این رقابت ناعادلانه و نابرابر است.

فارس: در امر مبارزه با پدیده قاچاق کالا چه اقداماتی صورت گرفته است؟

کریمی: با توجه به اینکه وظیفه اصلی مجلس شورای اسلامی تصویب قوانین و مقررات است، قوانینی برای مبارزه با قاچاق کالا مصوب شده، اما هم‌اکنون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا در کمیسیون اقتصادی مجلس در دست رسیدگی، بررسی و تصویب است که امیدواریم با مقررات سخت‌گیرانه‌تری در این حوزه بتوانیم به موضوع قاچاق رسیدگی کنیم.

امیدواریم در بخش مقررات و قوانین بتوانیم بستر لازم برای مبارزه با قاچاق کالا را به صورت جدی‌تر فراهم کنیم.

البته در کنار قوانین و مقررات، عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این حوزه اهمیت بسیاری دارد.

فارس: نظر شما در رابطه با واردات قاچاق از مبادی رسمی چیست؟

کریمی: متأسفانه گزارشاتی مبنی بر ورود برخی کالاهای قاچاق از مبادی رسمی واردات کشور همچون گمرکات وجود دارد.

با توجه به این گزارشات باید ضعف تجهیزات موجود را شناسایی کرد که در این راستا تلاش شد تا تجهیزات مورد نیاز در گمرکات کشور افزایش یابد.

همچنین برای کنترل و مهار مرزها به ویژه بنادر دریایی و زمینی نیز باید اقدامات مؤثری صورت گیرد.

یکی دیگر از مجراهای قاچاق، مناطق آزاد آن‌هم با وسعت بسیار زیاد است.

یکی از مناطق آزاد وسعتی حدود 500 هزار هکتار دارد که محصور کردن این منطقه کار سختی است، اما باید انجام شود، زیرا مناطق آزاد قوانین خاصی داشته و باید کالایی که وارد این محدوده می‌شود تابع مقررات خاصی باشد.

فارس: مهم‌ترین اقدام برای کاهش قاچاق کالا را بیان کنید.

کریمی: تشدید مجازات قاچاق کالا یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در قوانین پیش‌بینی‌شده است.

همچنین بحث تقویت نظارت بر ورود کالا از دیگر اقداماتی است که باید با نظارت، شفافیت و افزایش تجهیزات تأمین شود.

فارس: دولت برای تأمین دستگاه‌های الکترونیک در گمرکات چه اقداماتی انجام داده است؟

کریمی: متأسفانه دستگاه‌های ایکس ری مستقر در گمرکات بسیار کم است به عنوان نمونه بندر شهید رجایی که سالانه میلیون‌ها تن کالا به آن وارد می‌شود باید دستگاه ایکس ری داشته باشد تا کانتینر حاوی بار روی آن مستقرشده و محتویاتش روی سیستم نشان داده شود اما هم‌اکنون فاقد آن است.

البته تلاش برای خرید و ساخت برخی از تجهیزات در داخل کشور آغاز شده است.

موضوع دیگر برای بررسی و رسیدگی به مشکلات حوزه قاچاق کالا طرح تحقیق و تفحص از این حوزه در مجلس است که به تصویب رسیده و هم‌اکنون هیأت تحقیق و تفحص در مجلس در حال رسیدگی و فعالیت است.

جلسات این هیأت به صورت منظم تشکیل می‌شود و تحقیق و تفحص می‌تواند ابعاد مختلف مشکلات حوزه قاچاق کالا را استخراج کند.

همچنین این هیأت تخلفات در زمینه‌های مختلف، بخش‌ها و دستگاه‌های متعدد را استخراج خواهد کرد تا زمینه فرار از قانون شناسایی و ایجاد شفافیت تقویت شود.

فارس: آیا میزان قاچاق کالا کاهش داشته است؟

کریمی: گزارشاتی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش حجم قاچاق کالا بیان شده است، البته طبق اظهارات مسئولان امر در زمینه ستاد مبارزه با قاچاق کالا رقم قاچاق از حدود 25 میلیارد دلار به نصف کاهش پیدا کرده است.

البته شواهد مستندی برای دقت کاهش و اظهارنظر در این زمینه وجود ندارد اما این کاهش صورت گرفته است.

البته باید این کاهش به صفر برسد، زیرا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بحث حذف قاچاق تأکید ویژه‌ای دارد.

فارس: چند درصد قاچاق از مبادی رسمی وارد می‌شود؟

کریمی: آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد که امیدواریم با طرح تحقیق و تفحص بتوان رقم دقیقی در این بخش استخراج کرد.

البته قاچاق پدیده‌ای فرادستگاهی بوده و نمی‌توان تنها یک دستگاه خاص را مسئول آن دانست.

 در زمینه قاچاق کالا، دستگاه‌های متعددی دخیل و اثرگذار هستند و قطعاً مبارزه با آن نیازمند شکل‌گیری یک عزم ملی است.

 این عزم ملی نیازمند تعهد مردم است زیرا مردم باید این تعهد فرهنگی و اقتصادی را داشته باشند، از خرید کالاهای قاچاق جلوگیری کرده و در راستای حمایت از تولیدات داخلی حرکت خواهند کرد.

فارس: سخن آخر...

کریمی: اقتصاد ملی داخل ظرفیت پذیرش فشار حاصل از قاچاق کالا را ندارد و قاچاق، ضربات بسیاری به اقتصاد ملی وارد کرده است.

 باید با شکل‌گیری یک عزم ملی، مبارزه با قاچاق کالا در تمام زمینه‌ها و سطوح شکل گیرد.

همچنین طرح تحقیق و تفحص یک ابزار نظارتی بوده که می‌تواند در کاهش قاچاق مؤثر باشد.

انتهای پیام/ک

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


شغل پسر رئیس جمهور سابق ایران! +عکس اسکان موقت زلزله‌زدگان به‌زودی آغاز می‌شود هزینه تعمیر آیفون ایکس شما را شوکه می‌کند! تنش‌زدایی در جنوب سوریه مطابق با منافع هر دو طرف است آمریکا حداقل دو هدف از ارسال موشک‌های کروز به لهستان دارد سیاست ایران در عراق و سوریه نتیجه داشته است/ بودجه با برنامه‌ریزی‌های جدید به مجلس ارائه می‌شود رژیم صهیونیستی و عربستان پایگاه‌های آمریکا هستند/تلاش دولت برای حل مشکل گرانی و بیکاری فیلیپ لام، مرد سال فوتبال آلمان شد مهم‌ترین نیاز زلزله زدگان غرب کشور کانکس است اصفهانی‌ها برای کمک به مردم زلزله زده غرب کشور پیشگام بوده‌اند منابع آگاه: موگابه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه کناره‌گیری کرد مسمومیت 45 نفر بر اثر نشت گاز در فیروزآباد کجور دایی و کریمی پیشنهاد شفر را قبول می‌کنند؟ آخرین وضعیت حکم پرونده پزشکی کیارستمی عادل الجبیر: دست روی دست نمی‌گذاریم "45 روز تا 2 ماه" روستاها را بازسازی می‌کنیم‌ سفیر عربستان: ایران به ائتلاف سعودی بپیوندد! پیروزی آلکمار در حضور جهانبخش اتحادیه عرب: فعلا علیه ایران اعلام جنگ نمی‌کنیم 3 هزار سیم‌کارت ارسال کننده پیامک مزاحم مسدود شد عادل الجبیر: در برابر تجاوزهای ایران سکوت نخواهیم کرد دومین اخطار اسرائیل به مواضع ارتش سوریه تصویری دردناک از زلزله کرمانشاه +عکس وزارت بهداشت 10 هزارنفر را استخدام می‌کند/ برای ثبت نام در آزمون تا اول آذر فرصت است درگیری پلیس و مردم یونان در سالگرد انقلاب/تصاویر عکسی که یک زن برای هشدار به مادران به اشتراک گذاشت! دو مجروح در پی انفجار کپسول گاز خانگی رکوردهای عجیب که در گینس ثبت شده‌اند +تصاویر اکثر ژاپنی‌ها می‌خواهند با کره شمالی بجنگند بناهای تاریخی که در زلزله غرب کشور بیشترین آسیب‌ها را دیدند ابولا رمزگشایی شد؟ موگابه: به کارم ادامه می‌دهم صدور بیانیه اتحادیه عرب علیه ایران برگزاری مراسم عزاداری بیست ونه و سی صفر در پایگاه ریحانة النبی 22 مزدور آل سعود توسط تک تیراندازان کشته و زخمی شدند دایی و کریمی پیشنهاد شفر را قبول می‌کنند؟ عاشق خنده‌هاتم +عکس دستگیری سارقان زورگیر در شهریار درگیری در اردوگاه عین الحلوه لبنان دانلود؛ ستارگانی که به عنوان قهرمان به اولین باشگاه خود بازگشتند پوگبا: اگر به قهرمانی در لیگ باور نداشتم، فوتبال را کنار می‌گذاشتم! به خادمی ملت افتخار می‌کنیم/اسکان موقت زلزله زدگان روستایی به زودی آغاز می‌شود/برعهدمان در کمک به زلزله زدگان پایبندیم تکذیب کمک صدمیلیاردی دولت به پرسپولیس و استقلال نماینده لبنان در اتحادیه عرب: تهدید لبنان و حزب‌الله را نمی‌پذیریم دست رباتیک از طریق سیستم عصبی خود قادر به دریافت حس لامسه خواهد بود افزایش 50 درصدی ظرفیت ترانزیت دیتای کشور در 100 روز نخست دولت دوازدهم ظریف وارد تهران شد مرحله اولیه بحران را پشت سرگذاشتیم و باید به فکر مراحل بعدی باشیم ظریف وارد تهران شد از غبار کفش زوار حرم/ کور مادر زاد درمان می‌شود
نتانیاهو استقبال کرد؛ رونمایی از طراحی جدید ترامپ/کشور فلسطینی کوچکتر مرزهای 1967/استفاده از اهرم فشار ریاض لوب‌لاگ: محمد بن سلمان؛ فواره چون بلند شود، سرنگون شود آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخه /ادامه تردد خودروها بعد مهار آتش آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخهادامه تردد خودروها بعد مهار آتش رایج‌ترین روش گذران اوقات فراغتزنان خانه‌دار ولیعهد عربستان از ترور جان به‌در برد خلاصه بازی الهلال عربستان و اوراواردز ژاپن در 27 آبان 96 +فیلم اعتراف تکان دهنده‌ی قاتل دختر 15 ساله مرندی صدور بیانیه ریاض از سوی اتحادیه عرب علیه ایران بینی سرخیو راموس شکست مداحی شهادت امام رضا (ع) با نوای محمود کریمی + صوت عکس:: تشییع شهید محمد عبداللهی در تهران ترامپ به میزبان سعد حریری چه گفت دزفول ششمین شهید مدافع حرم خود را تقدیم کرد پزشک کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد سفر رئیس‌جمهور به مشهد لغو شد گلچین مداحی شهادت امام رضا (ع) با صدای میثم مطیعی + صوت علیرضا نظری به خیل شهدای مدافع حرم پیوست + عکس مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست + تصویر هشتگ ضد آل سعود در توییتر فراگیر شد! آن کس که جهانگیری را لعنت کرد! رونمایی جدیدترین موتور سیکلت bmw در میلان +عکس تصاویر جدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه واکنش وحید حقانیان به اظهاراتش علیه جهانگیری رامون دیاز: الهلال در ژاپن پیروز می‌شود مهدی موحدنیا در راه دفاع از حریم اهل بیت (ع) به شهادت رسید + عکس قطر: روابط ما با ایران، منحصر به فرد است واژگونی تانکر حمل سوخت در سرخه موگابه عزل شد رزمنده سبزواری مدافع حرم به درجه رفیع شهادت نائل شد وزیر خارجه لبنان در نشست اتحادیه عرب حضور نخواهد یافت موگابه یکشنبه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه برکنار می‌شود پاسخ کنایه‌آمیز ظریف به ادعاهای مقامات سعودی علیه ایران حقانیان: 25 سال با جهانگیری همکار بوده‌ام/باید مشکلات مردم را حل کنیم نه اینکه … کشف محموله دپو شده کمکهای امدادی مردم چهار غایب بزرگ استقلال مقابل سیاه جامگان محیط‌بانان کرمانشاهی سهم پوتین امسال خود را به زلزله‌زدگان دادند اقتصاددان: تورم بسیار بسیار شدید در راه است دایی: از طریق پلیس فتا پیگیر ارسال پیام با نام من به روحانی هستم/ پرسپولیس به بیش از 25 نامه من پاسخ نداد عکس: فروش مازراتی میلیاردی برای کمک به زلزله زدگان برانکو: بازیکنان‌مان حرفه‌ای هستند و اتفاقات اخیر تاثیری روی کار آنها ندارد/ دوست ندارم ایران و کرواسی همگروه شوند/ به خاطر پول بازی می‌کنیم! آینده سیاسی موگابه در ابهام ماجرای تغییر مدیرعامل سایپا مهاجری: استراتژی پدیده در مقابل پرسپولیس، پیروزی است؛ جادوگری؟ این مسائل همیشه در فوتبال بوده است اعلام جزئیات آزمون دکتری 97/ آغاز ثبت‌نام از چهارشنبه پیش بینی رخداد 20 زلزله در 2018 میلادی عزل «موگابه» از ریاست حزب حاکم زیمبابوه جزئیات حادثه تیراندازی امروز در قزوین تازه‌ترین تصاویر از درگیری شدید نیروهای سوریه با داعش در البوکمال

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me