تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:12391817
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۶:۴۹

شفافیت وتوجه رسانه سبب افزایش موقوفات شده /47 درصد امامزادگان درآمد دارند

تهران- ایرنا - رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: شفافیت عملکرد اوقاف و توجه رسانه‌ها سبب افزایش موقوفات در سال‌های گذشته شده است.
شفافیت وتوجه رسانه سبب افزایش موقوفات شده /47 درصد امامزادگان درآمد دارند

حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی روز سه شنبه درنشست خبری هفته وقف و رونمایی از طرح کمپین بزرگ «همه واقف باشم» با تاکید بر این که آثار و برکات وقف و موقوفات باید برای مردم و مسئولان روشن شود، گفت: یکی از خدمات موقوفات خدمات درمانی است.
وی با بیان این که 25 درصد مراکز درمانی کشور موقوفه است: 133 بیمارستان در کشور و 30 بیمارستان موقوفه در تهران واقع شده است.
نماینده ولی فقیه با اشاره به این که بخشی موقوفات، علمی، آموزش و فرهنگی است که بیش‌ از 6 هزار موقوفه در این زمینه ثبت شده، گفت: یک هزارو 400 مدرسه موقوفه در کشور وجود دارد.
محمدی با اشاره به موقوفات عبادی گفت: موقوفات فرهنگی و عبادی مانند مساجد، حسینیه‌ها و تکایا گفت: بیش از 70هزار مسجد موقوفه و 15 هزار حسینیه موقوفه وجود دارد که خدمات بسیاری را به مردم می‌دهند.
وی تصریح کرد: اگر ما می‌خواهیم حق و حقوق واقفان را به درستی احیا کنیم در ابتدا باید وقف‌نامه‌ را بشناسیم و به همین منظور از سال 91 تاکنون تمامی اسناد وقفی که در اختیار بوده است مورد مطالعه قرار گرفت و همه آنها اسکن، چاپ و نیات آنها استخراج شد که یک حرکت بی‌نظیر در سازمان اوقاف بوده است.
نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف با بیان اینکه بیش از 500 هزار وقف‌نامه مطالعه و در سامانه اینترنتی موقوفات ثبت شد، گفت: همه این اقدامات برای حفظ و نگهداری نیات واقفان است.
وی در این باره افزود: از زمان به وجود آمدن سازمان اوقاف تا سال 1388 تنها 64 سند ثبت شد و از سال 89 تا کنون 70 هزار سند ثبت شد
به گفته محمدی اینگونه اقدامات سازمان اوقاف به شفافیت عملکرد زمان در نگاه مردم کمک زیادی می کند.
وی با اشاره به این که سازمان اوقاف و امور خیریه، 18 تفاهم‌نامه را با سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف منعقد کرد، گفت: از این تعداد 16 مورد آن عملیاتی شد؛ بخش دیگر خدمات سازمان و اقدامات در این سال‌ها شناسایی مستاجران حقیقی و حقوقی بود که بیش از 11 هزار رقبه با حدود 25 هزار هکتار زمین در تصرف دستگاه‌های حکومتی است که به عنوان مستاجرین سازمان اوقاف هستند.
وی با بیان اینکه مطالبات سازمان اوقاف از دستگاه‌های دولتی بیش از 5 میلیارد تومان است، تصریح کرد: این 5 هزار میلیارد تومان مطالبه از موقوفات از دستگاه‌های دولتی است که مورد بررسی قرار گرفت.
نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه اظهارکرد: عمران و آبادانی املاک موقوفه یکی دیگر از فعالیت های سازمان اوقاف است.
وی با اشاره به این که تمام امامزادگان و بقعه های متبرکه کشور به صورت مردمی و هیات امنایی مدیریت می شود، گفت: 52 درصد از امام زادگان هیچ گونه درآمدی ندارند و اگر بخواهیم همه بقاع کشور خدمات فرهنگی داشته باشند حدود 7 هزار میلیارد تومان بودجه لازم است.
نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف با اشاره به اقدامات این سازمان در حوزه قرآنی نیز افزود: تا پایان برنامه مسابقات قرآنی سال جاری بیش از 400 هزار نفر شرکت کردند. همچنین 3 میلیون از دانش‌آموزان در این برنامه‌ها شرکت داشتند.
وی با بیان اینکه از سال 1389 تا کنون 15 هزار و 617 موقوفه به ثبت رسیده است، اظهارکرد: برنامه‌ریزی برای تشویق مردم نسبت به ایجاد موقوفات در جهت تولید علم و فناوری صورت گرفته که یکی از مهمترین نیازهای جامعه است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اعلام این که موقوفات قرآنی در کشور کم است، افزود: 70 درصد مردم نسبت به وقف و کارکردهای آن بی‌اطلاع هستند.

**نیازمند وقف های جدید هستیم
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف در این نشست خبری گفت: در دهه وقف نشستهای تخصصی و صنفی برای ترویج فرهنگ وقف با موضوعات وقف و علم و فناوری، وقف و سلامت، وقف و خانواده، وقف و قرآن، وقف و کتاب و کتابخوانی برگزار می شود.
حجت الاسلام احمد شرفخانی با بیان اینکه نشست تخصصی نقش خانواده در توسعه فرهنگ وقف یکی از نشست‌هایی است که در این دهه برگزار می‌شود که بعضی از واقفان برای تحکیم خانواده اموال خود را وقف کرده اند، تصریح کرد: اگر بخواهیم نظام تربیتی جامعه را برای فرهنگ‌سازی در نظر بگیریم، خانواده در نهادینه‌سازی آن نقش محوری دارد.
دبیر ستاد هفته وقف گفت: از دیگر موضوعات مهم که ضرورت داشت به‌صورت ویژه پرداخته شود مساله وقف به جهت ترویج علم و فناوری است.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف افزود: هم اکنون نیازمند وقف های جدید در حوزه‌های هسته‌ای، پژوهش، تربیتی و علمی هستیم و امیدواریم خیران در این زمینه نیز رویکردی جدی داشته باشند.
دبیر ستاد هفته وقف خاطرنشان کرد: همچنین در این ایام نشست تخصصی وقف و اقتصاد مقاومتی با رویکرد سرمایه‌گذاری و عمران موقوفات و همایش ملی انجمن یاوران وقف را با مدیریت اداره کل استان تهران را خواهیم داشت.

** 400 سازه با مفاهیمی در خصوص اهمیت وقف در معرض دید تهرانی ها
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز در مراسم رونمایی از طرح های کمپین مفهومی بزرگ 'همه واقف باشیم' با اشاره به همکاری دو سازمان اوقاف و امور خیریه و زیباسازی شهرداری تهران اظهار داشت: یکی از مهمترین رسالت های سازمان زیباسازی شهرداری تهران، فرهنگ سازی برای شهروندان در جامعه است.
عیسی علیزاده افزود: در سازمان زیباسازی شهرداری تهران شورای تخصصی تشکیل تا با توجه به اهداف تعیین شده از فضای مناسب موجود به بهترین نحو استفاده شود و در این خصوص کارگاه 3 روزه ای در شهر شیراز با حضور هنرمندان برگزار و مفاهیم،طرح ها و پیام های استخراج شده برای تبلیغ امر وقف در 400 سازه در معرض دید مردم قرار گرفت.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران با ابراز خرسندی از همکاری با سازمان اوقاف بر استمرار آن در آینده تاکید کرد و افزود: تبیین سنت حسنه وقف به شهروندان از طریق زبان هنر، انجام کارپژوهشی، همکاری در قالب اجرای کمپین های تبلیغی و جلوگیری از پراکنده کاری از اهداف عمده برای تبلیغ فرهنگ وقف از سوی سازمان زیباسازی در حال حاضربه شمار می رود.

اجتمام*1724*3377
خبرنگار: سمانه زین العابدین * انتشار: حسین فتح الهی

شفافیت وتوجه رسانه سبب افزایش موقوفات شده /47 درصد امامزادگان درآمد دارند #اجتماعي #سازمان اوقاف #هفته وقف
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


45 برنامه هفته بسیج در ریگان اجرا می‌شود بیش از 500 زائر اولی به مشهد مقدس اعزام شدند ادامه تنش در روابط آمریکا و ترکیه زمان برای تشکیل دولت ائتلافی آلمان رو به پایان است فیلم/ عملکرد آرین روبن در فصل 2017-2018 برتری لوانته در خانه لاس‌پالماس عزاداری برای اهل بیت باید همراه با کسب معرفت باشد ظریف وارد تهران شد سخنرانی موگابه آغاز شد بازی تراکتورسازی و سپاهان بدون تماشاگر برگزار می‌شود کناره‌گیری پوتین از قدرت در سال 2018 دستگیری مرد همسرکش در تهران تماس‌های مخفیانه عربستان سعودی و اسرائیل درباره ایران آیین شام غریبان شهادت امام رضا (ع) پایان اختلاف دو طایفه پس از 8 سال نقش دوی صحرانوردی در افزایش قدرت عضلانی ورزشکاران توقیف پژو 206 حامل تریاک در بوکان برخورد 3 خودرو در محور ساوه-همدان/ 4 نفر مصدوم شدند ارسال کمک‌های پرسپولیس برای زلزله زدگان +عکس پایان کار تیم ملی جودو در گرندپری با 2 مدال برنز پارچه‌های طرح دار زیبا برای هوای سرد حدادی به ملی پوشان بسکتبال ملحق شد ربیع‌الاول؛ ماه حیات و زندگی + صوت عربستان در کشاندن لبنان به بحران و درگیری شکست خورد دیدار نوبخت با آیات سبحانی و نوری همدانی، بازدید ازموزه حجت الاسلام شهرستانی بازی تراکتورسازی و سپاهان بدون تماشاگر برگزار می‌شود انتشار احادیث جعلی درباره ماه صفر عادل الجبیر مدعی شد: در برابر تجاوزهای ایران سکوت نخواهیم کرد پخش زنده کنسرت شهرام ناظری از برنامه آهنگ عادل الجبیر: سکوت در برابر ایران به نفع اعراب نیست هشتمین شکایت آزارجنسی علیه جورج بوش پدر بازداشت شماری از نظامیان بلندپایه عربستان آیت‌الله محقق داماد: مردم منتظر شنیدن بارقه‌های امید در کشور هستند موگابه با کناره‌گیری از قدرت موافقت کرد پاسخ کنایه‌آمیز ظریف به ادعای سعودی‌ها قطر: روابطمان با ایران منحصر به فرد است موج بازداشت و شکنجه مخالفان بن‌سلمان به ارتش عربستان رسید «الشرق الاوسط»: دادگاه فدرال عراق رأی به ابطال همه‌پرسی اقلیم کردستان می‌دهد سازمان همکاری اسلامی: جایزه صلح نوبل نباید ابزار عفو مقامات میانمار باشد کوتاه از سراسر جهان حمله تروریستی داعش به «سرینگر» پاکستان تجمع نیروهای الحشدالشعبی عراق در حمایت از جنبش مقاومت اسلامی «نجبا» ورود سعد حریری به کاخ الیزه و دیدار با رئیس‌جمهوری فرانسه آخرین دژ داعش در سوریه به دست محور مقاومت فرو ریخت تشکیلات خودگردان فلسطین تهدید به قطع روابط با آمریکا کرد تظاهرات بزرگ ضد هسته‌ای در آلمان درخواست سازمان‌های بین المللی برای پایان دادن به محاصره یمن هشدار قاهره به سودان و اتیوپی درباره تحدید منابع آبی مصر اعتراض به مداخله گری ریاض در لبنان، روابط عربستان – آلمان را تیره کرد تنش شدید در روابط ترکیه – ناتو
نتانیاهو استقبال کرد؛ رونمایی از طراحی جدید ترامپ/کشور فلسطینی کوچکتر مرزهای 1967/استفاده از اهرم فشار ریاض لوب‌لاگ: محمد بن سلمان؛ فواره چون بلند شود، سرنگون شود آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخه /ادامه تردد خودروها بعد مهار آتش آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخهادامه تردد خودروها بعد مهار آتش رایج‌ترین روش گذران اوقات فراغتزنان خانه‌دار ولیعهد عربستان از ترور جان به‌در برد خلاصه بازی الهلال عربستان و اوراواردز ژاپن در 27 آبان 96 +فیلم اعتراف تکان دهنده‌ی قاتل دختر 15 ساله مرندی صدور بیانیه ریاض از سوی اتحادیه عرب علیه ایران بینی سرخیو راموس شکست مداحی شهادت امام رضا (ع) با نوای محمود کریمی + صوت عکس:: تشییع شهید محمد عبداللهی در تهران ترامپ به میزبان سعد حریری چه گفت دزفول ششمین شهید مدافع حرم خود را تقدیم کرد پزشک کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد سفر رئیس‌جمهور به مشهد لغو شد گلچین مداحی شهادت امام رضا (ع) با صدای میثم مطیعی + صوت علیرضا نظری به خیل شهدای مدافع حرم پیوست + عکس مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست + تصویر هشتگ ضد آل سعود در توییتر فراگیر شد! آن کس که جهانگیری را لعنت کرد! رونمایی جدیدترین موتور سیکلت bmw در میلان +عکس تصاویر جدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه واکنش وحید حقانیان به اظهاراتش علیه جهانگیری رامون دیاز: الهلال در ژاپن پیروز می‌شود مهدی موحدنیا در راه دفاع از حریم اهل بیت (ع) به شهادت رسید + عکس قطر: روابط ما با ایران، منحصر به فرد است واژگونی تانکر حمل سوخت در سرخه موگابه عزل شد رزمنده سبزواری مدافع حرم به درجه رفیع شهادت نائل شد وزیر خارجه لبنان در نشست اتحادیه عرب حضور نخواهد یافت موگابه یکشنبه از ریاست‌جمهوری زیمبابوه برکنار می‌شود پاسخ کنایه‌آمیز ظریف به ادعاهای مقامات سعودی علیه ایران حقانیان: 25 سال با جهانگیری همکار بوده‌ام/باید مشکلات مردم را حل کنیم نه اینکه … کشف محموله دپو شده کمکهای امدادی مردم چهار غایب بزرگ استقلال مقابل سیاه جامگان محیط‌بانان کرمانشاهی سهم پوتین امسال خود را به زلزله‌زدگان دادند اقتصاددان: تورم بسیار بسیار شدید در راه است دایی: از طریق پلیس فتا پیگیر ارسال پیام با نام من به روحانی هستم/ پرسپولیس به بیش از 25 نامه من پاسخ نداد عکس: فروش مازراتی میلیاردی برای کمک به زلزله زدگان برانکو: بازیکنان‌مان حرفه‌ای هستند و اتفاقات اخیر تاثیری روی کار آنها ندارد/ دوست ندارم ایران و کرواسی همگروه شوند/ به خاطر پول بازی می‌کنیم! آینده سیاسی موگابه در ابهام ماجرای تغییر مدیرعامل سایپا مهاجری: استراتژی پدیده در مقابل پرسپولیس، پیروزی است؛ جادوگری؟ این مسائل همیشه در فوتبال بوده است اعلام جزئیات آزمون دکتری 97/ آغاز ثبت‌نام از چهارشنبه پیش بینی رخداد 20 زلزله در 2018 میلادی عزل «موگابه» از ریاست حزب حاکم زیمبابوه جزئیات حادثه تیراندازی امروز در قزوین تازه‌ترین تصاویر از درگیری شدید نیروهای سوریه با داعش در البوکمال

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me