تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اجتماعی()
کد خبر:12395402
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۹:۴۳

نیمی از امامزادگان کشور درآمد ندارند

حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی روز سه‌شنبه 23 آبان‌ماه در نشست خبری که به مناسبت هفته وقف در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، با بیان اینکه در روایات اسلامی از صدقه به وقف تعبیر شده است، اظهار کرد: وقف یادگار پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) و حضرت زهرا (س) است که خوشحالیم در این عرصه ما میراث‌دار این فرهنگ در جامعه اسلامی هستیم. وقف در سایر ادیان نیز بوده است، ولی پیامبر (ص) آن را تکامل بخشید و بر آن مُهر تأیید زد و آن را در سطح کل جهان توسعه داد.
نیمی از امامزادگان کشور درآمد ندارند

ایران آنلاین /وی در ادامه با بیان اینکه وقف در موضوعات مختلفی به دولت، ملت و مردم ما خدمات مختلفی ارائه می‌دهد، گفت: یکی از خدمات مهم موقوفات، خدمت‌درمانی به دولت و ملت است. بیش از ۱۴۰۰ خدمات و موقوفات درمانی در کشور داریم، ۲۵ درصد این مراکز درمانی موقوفه هستند و ۳۳ بیمارستان وقفی در تهران داریم و بیش از ۶۰۰۰ موقوفه درمانی در سطح کشور به ثبت رسیده است. همچنین موقوفات علمی، آموزشی و پژوهشی نیز در سازمان اوقاف و امور خیریه وجود دارد که بیش از ۴۰۰ دانشگاه ما موقوفه است که ممکن است خود اساتید و دانشجویان از آن اطلاع نداشته باشند و ۱۴۰۰ مدرسه موقوفه نیز داریم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: خدمات فرهنگی و عبادی که در مدارس، حسینیه‌ها و تکایا شکل می‌گیرد از جمله اقدامات و دستاوردهای سازمان اوقاف است. بیش از ۷۰ هزار مسجد، ۱۵ هزار حسینیه و تکیه داریم که در طول سال به ویژه محرم و صفر خدماتی را به مردم ارائه می‌دهند. ما در سازمان اوقاف یک حرکت رو به جلویی را آغاز کرده‌ایم که برای مدیریت موقوفات برنامه‌هایی را ارائه بدهیم. از جمله برنامه ما توجه به موقوفات و ترویج وقف قرآنی است.

محمدی تصریح کرد: از سال ۹۱ تا به حال تمامی اسناد وقفی و موقوفه‌ها در سامانه‌های ثبت کشور به ثبت رسیده است. بیش از ۵۰۰ هزار صفحه وقف‌نامه مطالعه و بررسی شده است که در سامانه به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: نسبت به اخذ سند مالکیت رسمی کشور در عرصه موقوفات نیز اقدام فوق‌العاده‌ای داشته‌ایم. از زمانی که ثبت در کشور به وجود آمده تا پایان سال ۸۸، ۶۵۰۰ سند برای موقوفات به ثبت رسیده است که از سال ۸۹ تا این تاریخ بیش از ۷۰۰۰ سند رسمی برای موقوفات کشور ارائه شده است.

وی گفت: درباره حل مشکلات مردم و موقوفات نیز ۱۸ تفاهم‌نامه با سازمان‌های مختلف به امضا رسیده است که از این طریق مشکلات مردم و موقوفات کشور حل شود. از جمله تفاهم‌نامه‌هایی که امضا شده با سازمان منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی،‌ میراث فرهنگی و... از دیگر سازمان‌هایی بودند که به آن‌ها تفاهم‌نامه امضا شده است. در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی که در سازمان منابع طبیعی بوده است از طریق این تفاهم‌نامه‌ها مشکلات‌شان رفع شده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: از دیگر اقدامات این سازمان، شناسایی مستأجرین و متصرفین موقوفات است. بیش از ۱۱ هزار رقبه در تصرف دستگاه‌های حکومتی بود و بیش از ۲۵ هزار هکتار از اراضی نیز در اختیار این دستگاه‌ها قرار داشت که ما آن‌ها را شناسایی و جمع‌بندی کردیم و خواسته‌هایی که از موقوفات داشتیم را برای آن‌ها ارسال کردیم. بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان مطالبات سازمان اوقاف از این رقبه‌ها و موقوفات است. همچنین مستندسازی مطالبات سازمان از دستگاه‌های حقیقی و حقوقی را داشتیم که از طریق دستگاه‌های حقوقی این امر را پیگیری کردیم.

محمدی یادآور شد: عمران و آبادانی موقوفات نیز از دیگر اقدامات ما در سازمان اوقاف بوده است که ما بیش از ۱۰ هزار رقبه را مورد بررسی قرار داده‌ایم که آن‌ها باید ساخته شود و مورد بازسازی قرار بگیرند. برای این کار قریب به ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم و در این عرصه نیز برنامه‌ریزی‌هایی داشته‌ایم. از سال ۶۸ تا ۸۸، ۳۷۰۰ رغبه ساخته شده و از سال ۸۹ تاکنون بیش از این ارقام رغبات مورد ساخت و ساز و عمران و آبادانی قرار گرفته‌اند.

وی یادآور شد: شناسایی موقوفاتی که در هیچ جا ثبت و ضبط نشده از دیگر اقدامات سازمان اوقاف بوده است. بیش از ۳۰ هزار از موقوفات شناسایی شده است و حق و حقوق آن‌ها مورد پیگیری قرار گرفته است. از سال ۹۱ با اساتید دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران در عرصه وقف داشته‌ایم که بتوانیم یک شاخصه‌هایی را برای سازمان اوقاف و امور خیریه در عرصه رقبات طراحی کنیم تا از دستاوردهای این سازمان و موقوفات بهره‌وری بیشتری داشته باشیم و از بین ۲۰۰ شاخصی که برای برنامه‌ریزی ارائه شد ۱۶ شاخص کلی تهیه و تدوین شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد: ۴۸ درصد از امامزادگان هدایا و نذورات و درآمدزایی دارند و ۵۲ درصد آن‌ها هیچ گونه درآمدی ندارند. ما اگر بخواهیم همه بقاع متبرکه کشور پذیرای زائران باشد، باید در این عرصه برنامه‌هایی داشته باشیم تا بتوانیم از طریق امامزادگان خدمات مادی، معنوی، تبلیغی و فرهنگی را برای مردم ارائه بدهیم. برای فعال‌سازی تمام امامزادگان در این عرصه حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان بودجه لازم است تا بتوانیم برای اداره کردن امامزادگان مدیریت عمرانی و فرهنگی آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

محمدی خاطرنشان کرد:‌ برای مدیریت عمرانی امامزادگان تا پایان سال ۸۸ در چهار میلیون و ۴۰۰هزار مترمربع کار عمرانی انجام شد و از سال ۸۹ تاکنون در بیش از شش میلیون و و ۵۰۰ هزارمترمربع کار عمرانی انجام شده است. تا پایان سال ۸۸ در کمتر از ۵۰۰ هزار امامزاده نماز جماعت برگزار می‌شد، ولی از سال ۸۸ تاکنون در ۱۳۰۰ بقعه و امامزاده نماز جماعت برپا می‌شود که در برخی از آن‌ها نماز صبح و ظهر و عصر به صورت جماعت برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: بیش از ۵۲ هزار مُبلغ و کارشناس دینی از سال ۸۹ تاکنون به سراسر کشور اعزام شدند و راه‌اندازی در حوزه مسائل و مفاهیم قرآنی داشته‌ایم. از اول انقلاب تا پایان سال ۸۸، ۴۰۰ بقعه در عرصه مسائل قرآنی فعال بودند و از سال ۸۹ تاکنون در بیش از ۲۹۰۰ بقعه و امامزاده کار فرهنگی و قرآنی انجام می‌شود. در عرصه فعالیت‌ها و مسابقات قرآنی تا پایان سال ۸۸، ۳۶ هزار نفر در مسابقات قرآن شرکت می‌کردند و از سال ۸۹ تا پایان امسال بیش از ۴۰۰۰ نفر در مسابقات قرآنی شرکت می‌کنند و بیش از سه میلیون دانش‌آموزان با همکاری آموزش و پرورش در مسابقات قرآنی شرکت می‌کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد:‌ مقام معظم رهبری در سال ۹۰ فرمودند که باید بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون حافظ قرآن داشته باشیم که ما از همان سال به صورت خودجوش این اقدام را در سازمان اوقاف دنبال کردیم و تا پایان سال ۹۵ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از هموطنان ما در عرصه حفظ و مفاهیم قرآنی در فعالیت‌های قرآنی سازمان اوقاف شرکت کردند و در فضای مجازی که سازمان اوقاف و امور خیریه برای مفاهیم قرآنی راه‌اندازی کرده است  افرادی شرکت کرده‌اند. همچنین در مسابقات قرآنی بیش از ۸۳ کشور نماینده دارد.

محمدی ادامه داد: از اول انقلاب تا پایان سال ۸۸، ۱۳ هزار و ۹۶ موقوفه به ثبت رسیده است ولی از سال ۸۹ تاکنون ۱۵ هزار و ۶۱۷ موقوفه ثبت شده است و در این عرصه رسانه‌ها، مبلغان و ائمه جماعات تأثیرگذار بودند. از دیگر اقدامات ما در سازمان اوقاف ایجاد وقف مشارکتی است که در این طرح افراد زیادی شرکت کرده‌اند چرا که با توجه به وضعیت مالی افراد در زمان حال حاضر شاید نتوانند افراد به صورت تکی وقف داشته باشند و این وقف مشارکتی یک فعالیت در عرصه ایجاد موقوفات است و سه بیمارستان در قالب کار مشارکتی کار خود را آغاز کرده است.

وی گفت:‌ برنامه‌ریزی برای تشویق مردم در عرصه تولید علم و فناوری نیز داشته‌ایم. یکی از سیاست‌های مقام معظم رهبری که آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته‌اند، ارتقاء وقف در زمینه علم و فناوری است. ما هم در این عرصه برنامه‌ریزی داشته‌ایم. اما در حال حاضر موقوفات قرآنی بسیار کم است و در این رابطه نظرسنجی‌هایی داشته‌ایم و دلیل آن این بود که بیش از ۷۰ درصد از مردم با وقف و کارکردهای آن آشنایی ندارند که برای این امر رسانه‌ها باید اقدام کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف از اقدامات جدی است که رسانه‌ها باید به آن اهتمام بورزند. ما کمپین «همه واقف باشیم» را راه‌اندازی کرده‌ایم که در این عرصه ارگان‌ها و نهادهای زیادی نیز با ما همکاری داشته‌اند. شفافیت‌سازی مالی و مدیریت مالی سازمان اوقاف و امور خیریه از دیگر اقداماتی بوده که داشته‌ایم. همچنین یک سال مالی برای امامزادگان در نظر داشته‌ایم که همه آن‌ها باید حساب‌های خود را در آن سامانه ثبت کنند تا از این طریق شفافیت نیز در این عرصه بیشتر شود. ما ۶۰۰ انجمن یاوران وقف را راه‌اندازی کرده‌ایم./ایسنا

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تخریب بسیج و نهادهای انقلابی هدف اصلی دشمن است محمد مرسی: حالم روز به روز بدتر می‌شود قلعه‌نویی از قدیمی‌های لیگ برتر است/ پیروزی بر ذوب‌آهن دور از دسترس نیست تفکر بسیجی و انقلابی شهید حججی مورد توجه نسل سومی‌ها قرار گیرد آزادی 56 روستا، ماحصل اولین روز عملیات «رسول الله خاتم النبیین (ص)» در عراق قرار نیست منشور حقوق شهروندی قانون شود مقابل تیم کبدی کره جنوبی به برتری می‌رسیم/ حضور هواداران باعث دلگرمی تیم ملی است استکبار جهانی روزبه‌روز تاریک‌تر و ظلمانی‌تر می‌شود/ برخی مسئولان احساس مسئولیت نمی‌کنند امام جمعه اردبیل: شکست داعش، شکست برنامه‌های منطقه‌ای استکبار جهانی است اگر فکر و عمل خدایی نباشد، نماز و روزه مقام انسان را بالا نخواهد برد عکس | نامه سردار سلیمانی به صاحب خانه‌ای در بوکمال که مقر عملیات بود طلا در بازارهای جهانی چقدر گران شد؟ سیاست تجارت خارجی ایران «غافلگیر کردن» تجار است/ تصمیمات مقطعی رانت‌زا باید متوقف شوند روسیه پای خود را به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین سفت کرد بسیج نقش بسزایی در تثبیت انقلاب اسلامی و صدور فرهنگ انقلاب به جهان دارد برگزاری همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی به مناسبت هفته بسیج میقات صالحین بسیجیان کرمان در مصلی امام علی همایش پیاده روی خانوادگی هندیجان درهفته بسیج همایش پیاده‌روی خانوادگی در گرمسار به روایت تصویر آئین عطرافشانی مزار شهدای زنجان برگزار شد+تصاویر اخلاص و همبستگی رمز پیروزی ملت ایران بر دشمنان است قلعه‌نویی: جایگاه ذوب‌آهن می‌توانست بالاتر باشد دایی: برای خودم و فوتبال متاسفم اگر حمایت آمریکا نبود بساط داعش زودتر جمع می‌شد/ هر قدر استقامتمان بیشتر باشد تخریب‌ها بیشتر است حضور لبرون جیمز، ستاره بسکتبال در یک انیمیشن/بازگشت دوباره ایتی‌ها ترسناک+عکس از اعلام میزان بدهی خارجی تا تغییر مدیر عامل سایپا /افزایش قیمت نان کلید خورد واکنش امام جمعه تهران به نابودی داعش؛ عجب بد تخمی را در رحم عربستان و مزدوران دیگرشان کاشتند پیروزی حزب الله لبنان، عکس برگزیده جشنواره پراگ لاوروف: کره شمالی قطعنامه‌ها را اجرایی کند ایران به دنبال گفت‌وگوی جامع با عربستان؟ سردار جزایری: مقاومت تا محو رژیم صهیونیستی از منطقه ادامه دارد معرفی ترکیب سپاهان برابر صنعت نفت حرکت تروریست‌های مهاجر به سمت لیبی و افغانستان شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها تعیین شد دایی: در نیم فصل تیم را تقویت می‌کنیم ترکیب سپاهان برابر صنعت نفت/ ثاقبی دفاع راست شد ترکیب صنعت نفت برابر سپاهان مشخص شد محمود مشحون استعفا داد تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور ادعای الأخبار درباره پیغام ایران به عربستان نقش رهبری، آیت‌الله سیستانی، سردار سلیمانی، ارتش و نیروهای مردمی در نابودی داعش سی‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن نیروی زمینی سپاه به کار خود پایان داد محاصره جان 13400 یمنی را گرفت خواب ناکافی، احساسات را به هم می‌ریزد علت مرگ زیاد بیماران مبتلا به سرطان در ایران فراهانی: هنرمندان جیره خوار دولتی‌ها نیستند پیش بازی بروسیا دورتموند-شالکه؛ روهر، این بار داستانی متفاوت از سال‌های اخیر (به همراه نظر سنجی) رونمایی از چهره جدید سرخیو راموس (عکس) شفر: بازیکنانم انرژی خوبی برای دیدار مقابل گسترش فولاد دارند رئیس‌جمهور جدید زیمبابوه سوگند یاد کرد
رویترز: اقدامات بن سلمان علیه ایران، نتیجه عکس داد فرمانده کل سپاه: آنچه اعلام شد، نابودی کامل و صددرصدی داعش نیست بلکه نابودی حاکمیت داعش است/ در برابر عربستان خویشتن‌داری می‌کنیم/ درخواست مذاکره موشکی را به پای جوانی و ناپختگی رئیس جمهور فرانسه می‌گذاریم/ حزب الله لبنان باید مسلح و مجهز باشد/ به یمن کمک مستشاری می‌کنیم نمای خشک، راهی برای کاهش خسارت زلزله/ دستمزد کم مسئولیت مهندس ناظر را منتفی نمی‌کند/هفته آینده، انتشار گزارش نظام مهندسی درباره زلزله کرمانشاه لیگ برتر فوتبال جوانان کشور/شاهین بوشهر و البدر بندرکنگ به تساوی رضایت دادند وزیر راه: آمادگی برای پرداخت کمک هزینه‌های اسکان موقت به مردم از روز شنبه عارف: در جریان اصلاحات نگرانی‌هایی در باب نارضایتی مردم وجود دارد آیت‌الله خاتمی: سم‌پاشی ضدانقلابیون مانع از اعتمادسازی جامعه به اوقاف می‌شود /ترویج وقف نیازمند اعتمادسازی در جامعه است وزیر راه و شهرسازی در بازدید از مناطق زلزله‌زده: دستور 2 سال استمهال وام "مسکن مهر" را دادم گفت‌وگوی صادق زیباکلام و محمد قوچانی: لاریجانی - جهانگیری؛ دوقطبی مطلوب روحانی برای 1400/اگر رییسی رییس جمهور می‌شد همه احمدی‌نژادی‌ها دوباره برمی‌گشتند / می‌توانیم با تمام توان از روحانی انتقاد کنیم/احمدی‌نژاد را با بولدوزر هم نمی‌توانستیم یک قدم جلو ببریم‌ وداع با پیکر پاک شهید جیلان تصادف مرگبار خاور با پراید در جاده لردگان+ عکس اسامی مصدومین زمین لرزه دیشب بروجرد +جدول زمان و مکان تشییع پیکر شهید علیرضا جیلان+عکس فرماندار کرمانشاه: بیش از 7700 درخواست پرداخت خسارت زلزله ارائه شده است پیکر شهید «علیرضا نظری» در رودسر تشییع و به خاک سپرده شد نعمت‌زاده: برنامه‌های رویداد "تبریز 2018" باید پرمحتوا باشد پایان 38 سال اقامه نماز جمعه در کرمان؛ وداع آیت الله با مردم دیار کریمان … منابع آمریکایی خبر دادند: جزئیات عملیات موساد و سایرت متکل در حمایت از داعش در سوریه دیلی میل فاش کرد: شکنجه امرای سعودی به دست مزدوران آمریکایی زلزله 4.3 ریشتری دیشب «بروجرد» را لرزاند به همراه تصاویر/روز پایانی اجلاس محبان اهل بیت (ع) به روایت دوربین قدسنا انفجار پیک نیک در قلعه تل آتش به پا کرد قصاب بالکان به حبس ابد محکوم شد + تصاویر زلزله 4.3 ریشتری دیشب «بروجرد» را لرزاند وقتی پوتین صندلی اردوغان را می‌کشد/فیلم با حضور اقشار مختلف مردم؛ اولین سالگرد مرحوم موذن زاده و عبدالکریم موسوی اردبیلی برگزار شد اختصاص سهمیه کنکور برای مناطق زلزله زده کرمانشاه اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق زلزله زده در کنکور97 صاحبان مقالات برتر همایش آیت الله معرفت تجلیل شدند آرامش لبنان با استعفای الحریری تامین می‌شود برگزاری جشن پیروزی جبهه مقاومت در خیابان‌های تهران در ایران نباید قبل از کاپیتان غذا بخورید! حراج سکه در بانک کارگشایی تعیین ساز و کارهایی جهت پیشبرد ثبات و امنیت درمجمع مجالس آسیایی/ نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم شهید مدافع حرم در بروجن تشییع می‌شود متهم فراری صندوق ذخیره فرهنگیان در آلمان ابعاد تازه از شکنجه بازداشتی‌ها در ریاض گفتگوی صمیمانه رهبر انقلاب با میهمانانش آخرین وداع با پیکر شهید مدافع حرم "حمیدرضا ضیایی" + عکس جهانگیری: همکاری با کشورهای آمریکای لاتین از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری‌اسلامی برخوردار است ادامه اجرای تعهدات ایران منوط به پایبندی سایر طرفها روبینیو به 9 سال زندان محکوم شد اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق زلزله زده در کنکور97 روحانی: ایران ثبات و امنیت پایدار در افغانستان را به نفع منطقه می‌داند /اشرف غنی: هرگز به دشمنان اجازه تفرقه افکنی نمی‌دهیم اختتامیه اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری‌ها ایران نقش فعالی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز دارد/ همکاری با کشورهای آمریکای لاتین جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی‌مان دارد ادامه سردرگمی آمریکا در مورد برجام

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me