تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:12395483
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۹:۴۶

مروری بر تحلیل یورو نیوز از اوضاع لبنان

مروری بر تحلیل یورو نیوز از اوضاع لبنان
مروری بر تحلیل یورو نیوز از اوضاع لبنان
عبدالحميد بياتي
 يورو نيوز در مطلب اخير خود به تحليل شرايط جاري در لبنان،  منطقه غرب آسيا پرداخته است. يورو نيوز مطلب خود را با اين جمله «دشمن دشمن من دوست من است» آغاز کرده و در ادامه مي نويسد: در هنگامه اوج گرفتن تنش‌ها ميان عربستان سعودي و ايران، دو کشور همچنان از نفوذ خود در منطقه براي جنگ نيابتي استفاده مي‌کنند.
اين بار، از آنجا که ايران و بازوي قدرتمندش در لبنان، يعني حزب‌الله هر دو از دشمنان و رقباي اصلي عربستان و اسرائيل به شمار مي‌روند، منافع حکومت سعودي و تل‌آويو براي رويارويي با اين دشمن مشترک بيش از هر زمان ديگري در يک راستا قرار گرفته است.
استعفاي اخير سعد حريري از سمت نخست وزيري لبنان به معني دعوت رياض از اسرائيل براي از ميان بردن حزب الله به نيابت از عربستان سعودي است و ناظران اين رويداد را در واقع به عنوان اعلان جنگ عربستان عليه حزب الله لبنان، يعني همان دشمن مشترک اسرائيل و عربستان قلمداد مي‌کنند.
فرصتي ديگر براي حذف حزب‌الله؟
اسرائيل همواره از آمادگي و توان کافي براي کنش تازه در منطقه برخوردار بوده است و اکنون عربستان مي‌کوشد تا از نيروي بالقوه اين کشور همپيمان خود در جهت تغيير آن دسته از واقعيت‌هاي منطقه که خوشايند و در جهت منافعش نيست، استفاده کند.
«ارن زينگر» تحليلگر سياسي شبکه ۲ تلويزيون اسرائيل، فاش کرد که در جريان جنگ دوم لبنان يا همان جنگ ۳۳ روزه در تابستان ۱۳۸۵ که اسرائيل بخش‌هايي از لبنان را اشغال کرده بود، منابعي در اسرائيل به نامه‌هاي دريافت شده از چندين کشور عربي اشاره کردند که از اسرائيل خواسته بودند تا حملات خود را عليه لبنان به شدت تشديد و کار حزب‌الله را يکسره کند.
در آن زمان کابينه اسرائيل انتشار اطلاعات در مورد اين کشورها را به شدت کنترل مي‌کرد، اما امروز همه مي‌دانند که عربستان سعودي يکي از کشورهايي است که به تصميم‌گيرندگان در تل آويو فشار آورد تا ضربه شديدي به حزب الله وارد کند. حتي امروز به نظر مي‌رسد که عربستان همچنان آرزوي محو حزب‌الله به دست اسرائيل را در سر مي‌پروراند.
دشواري نبرد براي اسرائيلزينگر در عين حال خاطر نشان کرد که به نظر او، اسرائيل بدون دليل جنگي را در جبهه شمالي آغاز نخواهد کرد زيرا درگير شدن در چنين نبردي آسان نخواهد بود و هزينه‌هاي زيادي خواهد داشت. بنابراين برآورده کردن آرزوي عربستان از اين طريق فعلا عملي نخواهد بود.
از سوي ديگر آمريکا در شرايط حاضر خيال افزايش کمک نظامي به اسرائيل براي محافظت از اين کشور در برابر موشک‌هاي دوربرد حزب‌الله را ندارد. بنابراين سازمان‌هاي امنيتي اسرائيل آگاه هستند که هرگونه درگيري احتمالي با حزب‌الله دشوار خواهد بود.
لابي ديپلماتيک اسرائيل به نفع عربستاناخبار ديگري که اخيرا از منابع ديپلماتيک درز کرده حاکي از آن است که تل آويو از سفراي خود در کشورهاي ديگر خواسته تا با نمايندگان کشور ميزبان خود لابي کرده و ضمن حمايت از سياست دولت عربستان در جهت ايجاد بي‌ثباتي در لبنان گام بردارند. بدين ترتيب، اين نخستين بار است که شايعات موجود در مورد تباني اسرائيل و عربستان براي بر هم زدن ثبات در لبنان تأئيد مي‌شود.
کانال ۱۰ تلويزيون اسرائيل هفته گذشته گزارش داد وزارت امور خارجه اسرائيل اين دستور را به وسيله تلگرام ديپلماتيک به سفراي خود فرستاده و از ديپلمات‌ها خواسته است که در مورد نقش ايران و حزب‌الله در «خرابکاري در منطقه» تبليغ کنند.
اين دستور دقيقا با اتهاماتي که رياض در روزهاي اخير عليه تهران و گروه مقاومت لبنان داشت، منطبق است.به ديپلمات‌هاي اسرائيلي در پايتخت‌هاي جهان همچنين گفته شده است که از «بالاترين مقامات» در کشورهاي ميزبان خود درخواست تجديدنظر براي خروج حزب‌الله از دولت لبنان را مطرح کنند.
احتمالا نتانياهو انتظار لو رفتن اين پيام ديپلماتيک محرمانه کابينه خود را داشته است زيرا او مي‌خواهد به عربستان نشان دهد که اسرائيل روابط ويژه‌اي با کشورهاي غربي دارد و مي‌تواند به پيشبرد اهداف سياسي رياض در برابر ايران و حزب‌الله که خودش هم در آن سهيم است، کمک کند.
درگيري خطرناک
اما برخي معتقدند که اسرائيل مي‌تواند عربستان سعودي را به سمت يک رويارويي غير ضروري و خطرناک با حزب‌الله همسو با تلاش بلندپروازانه‌اش براي تغيير موازنه در منطقه سوق دهد.دانيل شاپيرو، سفير سابق آمريکا در اسرائيل، نيز در هفته گذشته گفته بود که سعودي‌ها پس از ناکامي در سرنگوني بشار اسد، رئيس جمهور سوريه سعي دارند ميدان جنگ را از سوريه به لبنان منتقل کنند.
سپتامبر گذشته ارتش اسرائيل بزرگ‌ترين رزمايش نظامي خود در ۲۰ سال گذشته را در نزديکي مرزهاي شمالي خود انجام داد که در واقع مي‌تواند گونه‌اي شبيه‌سازي حمله به لبنان محسوب شود.با اين حال، حزب‌الله هم مي‌گويد که به دهها هزار راکت و موشک مسلح است. اين ادعا تاثير بازدارنده‌اي بر بمباران و تهاجم اسرائيل به لبنان در سال ۲۰۰۶ داشت.
عربستان چه نيازي به اسرائيل دارد؟
اسرائيل و عربستان سعودي علاقه‌مندند که در يک همپيماني نانوشته با يکديگر، از اين پس توجه خود را به جاي سوريه به لبنان و به صورت غيرمستقيم به ايران معطوف کنند.
عربستان در سوريه و يمن درگير جنگ نيابتي با ايران است و اکنون براي برتري يافتن در اين نبرد به يک متحد با قدرت نظامي و ديپلماتيک مانند اسرائيل نياز دارد. چهره اسرائيل نسبت به عربستان نزد اروپا و آمريکا موجه‌تر است و مقامات صهيونيست در کنگره آمريکا نيز نفوذ بيشتري دارند.
شايد کمي عجيب به نظر برسد، ولي به اين ترتيب و با وجود نياز عربستان به همکاري تل‌آويو، و نيز در شرايطي که عربستان سعودي حتي نتوانسته است انصارالله يمن را شکست دهد، بايد اذعان کرد که اسرائيل عملا دارد رهبري کشورهاي سني را در مواجهه با شيعيان به رهبري ايران در دست مي‌گيرد.
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


رازهای کنترل دیابت روشی تازه برای درمان سرطان با کمک میکروب‌های روده اوقات شرعی دوشنبه 29 آبان 96 به افق اراک موگرینی در دیدار با «آنگ سان سوچی» درباره پایان بحران روهینگیا گفت‌وگو می‌کند رویای برانکو: صدر با یک بازی کمتر نگاهی به آمار ناامیدکننده کریستیانو رونالدو در این فصل از لالیگا انبار بزرگ کالای قاچاق در اسلام شهر کشف شد سردار وحید در بوته نقد/پایان نمایش هیجانی احمدی‌نژادی‌ها/دلایل علمی کشته شدن حدود 500 نفر در زلزله کرمانشاه/چرا مردم به سلبریتی‌ها بیشتر از نهادها اعتماد می‌کنند؟ بارش برف در ارتفاعات تهران/ عکس کاوه رضایی راهی لیگ ایتالیا می‌شود افسران ارتش در حال نظافت مناطق زلزله زده سخنگوی اونروا: اوضاع غزه بحرانی است کمیته امداد برای مددجویان خانه میسازد/ ستون‌های مسکن مهر مقاوم بود ماجرای گندم خاک آلود چه بود؟! شاری شیرینم کرماشان عکس/ صاحب این «سلفی» دیروز شهید شد ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی (628) ارتباط مستقیم متورم شدن بدنه شهرداری اهواز با ارائه خدمات نامطلوب به شهروندان گریگور دیمیتروف با شکست داوید گوفن، جام قهرمانی مسابقات فینال تور جهانی را بالای سر برد عکس/ شهید «محمدحسین بشیری» در جوار حرم امام رضا (ع) دیلی تلگراف: نمایندگان پارلمان انگلیس درک درستی از قدرت نظامی رو به رشد ایران ندارند طراحی و تبیین سنجه‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با رویکرد تحلیل دو سطحی اندماجی تحولات تاریخی مسئله روح بخاری در حکمت صدرایی روزی که احمدی‌نژاد، «لاریجانی» را «برادر عزیزم» خطاب کرد لوئیجی دل نری در آستانه اخراج از باشگاه اودینزه قرار گرفته است چگونه سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟ سیاست‌های خطرناک عربستان سعودی تاوکیو: مانچینی، آنچلوتی، کونته، رانیری و آلگری گزینه‌های هدایت تیم ملی ایتالیا هستند آخرین خبرها از پرونده درگیری یک نماینده با مامور ناجا «زندانی‌ها» فیلم جدید مسعود ده‌نمکی آیت‌الله همدانی: روحانی، فرزند حوزه است زلزله 7.2 ریشتری استرالیا را لرزاند زلزله 7.2 ریشتری استرالیا را لرزاند موسیقیدان معروف در بیمارستان کرمانشاه بستری شد +عکس نصب تلفن همگانی در کنار چادر زلزله زدگان روزنامه‌های ورزشی دوشنبه «زندانی‌ها» فیلم جدید مسعود ده‌نمکی روسیه به آمریکا هشدار داد پیوند سر انجام نشده و هیچ وقت انجام نخواهد شد بالا بودن «کلسترول خوب» سلامت قلب را حفظ نمی‌کند موگرینی: از مذاکرات بنگلادش و میانمار حمایت می‌کنیم کونته: چلسی دوباره عطش برد را کسب کرده است هزینه تعمیر آیفون 10 شما را شوکه می‌کند! بررسی تأثیر راهبردهای حل مسئله بر رشد شاخص‌های تربیت دینی از دیدگاه معلمان تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور اکران «شاخ کرگدن» منوط به شرایط اکران 7 ادویه لاغر کننده را بشناسید انفجار گاز در بندر ماهشهر 6 مصدوم برجای گذاشت انتقاد روزنامه جوان از نماینده‌ها: کتاب نمی‌خوانید
رایج‌ترین روش گذران اوقات فراغتزنان خانه‌دار لوب‌لاگ: محمد بن سلمان؛ فواره چون بلند شود، سرنگون شود نتانیاهو استقبال کرد؛ رونمایی از طراحی جدید ترامپ/کشور فلسطینی کوچکتر مرزهای 1967/استفاده از اهرم فشار ریاض آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخه /ادامه تردد خودروها بعد مهار آتش آتش سوزی تانکر حامل سوخت در محور سمنان - سرخهادامه تردد خودروها بعد مهار آتش رکورد کم‌نظیر هاینکسبرای بایرن‌مونیخ زیدان: قطعا به بارسلوناخواهیم رسید! خبر بد گواردیولابرای هواداران منچسترسیتی انتقاد از قرارداد ترکمانچایبا ژوزه! رهبری وارد کرمانشاه شد دزفول ششمین شهید مدافع حرم خود را تقدیم کرد ولیعهد عربستان از ترور جان به‌در برد صدور بیانیه ریاض از سوی اتحادیه عرب علیه ایران مداحی شهادت امام رضا (ع) با نوای محمود کریمی + صوت عکس:: تشییع شهید محمد عبداللهی در تهران ◀️مقام معظم رهبری وارد کرمانشاه شدند آن کس که جهانگیری را لعنت کرد! سفر رئیس‌جمهور به مشهد لغو شد واکنش وحید حقانیان به اظهاراتش علیه جهانگیری ترامپ به میزبان سعد حریری چه گفت ورود سرزده رهبر معظم انقلاب به کرمانشاه موگابه عزل شد پزشک کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد علیرضا نظری به خیل شهدای مدافع حرم پیوست + عکس مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست + تصویر گلچین مداحی شهادت امام رضا (ع) با صدای میثم مطیعی + صوت هشتگ ضد آل سعود در توییتر فراگیر شد! تصاویر جدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه پیش بینی رخداد 20 زلزله در 2018 میلادی مهدی موحدنیا در راه دفاع از حریم اهل بیت (ع) به شهادت رسید + عکس رامون دیاز: الهلال در ژاپن پیروز می‌شود رزمنده سبزواری مدافع حرم به درجه رفیع شهادت نائل شد واژگونی تانکر حمل سوخت در سرخه پاسخ کنایه‌آمیز ظریف به ادعاهای مقامات سعودی علیه ایران برانکو: پدیده متفاوت با سایر تیم‌ها بازی می‌کند اما قانون پرسپولیس جنگیدن برای قهرمانی است/امیدوارم اتفاقات اخیر مدیریتی روی عملکردمان تاثیرگذار نباشد حقانیان: 25 سال با جهانگیری همکار بوده‌ام/باید مشکلات مردم را حل کنیم نه اینکه … وزیر خارجه لبنان در نشست اتحادیه عرب حضور نخواهد یافت مقام معظم رهبری وارد کرمانشاه شدند درخشان: دیوار نفت برای آسیایی شدن کوتاه‌تر از بقیه است/ کمتر از پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی بدهی داریم عکس: فروش مازراتی میلیاردی برای کمک به زلزله زدگان چهار غایب بزرگ استقلال مقابل سیاه جامگان دانشمندان، سال آینده را سال زلزله‌های بزرگ می‌دانند آینده سیاسی موگابه در ابهام کشف محموله دپو شده کمکهای امدادی مردم دایی: از طریق پلیس فتا پیگیر ارسال پیام با نام من به روحانی هستم/ پرسپولیس به بیش از 25 نامه من پاسخ نداد برانکو: بازیکنان‌مان حرفه‌ای هستند و اتفاقات اخیر تاثیری روی کار آنها ندارد/ دوست ندارم ایران و کرواسی همگروه شوند/ به خاطر پول بازی می‌کنیم! محیط‌بانان کرمانشاهی سهم پوتین امسال خود را به زلزله‌زدگان دادند اقتصاددان: تورم بسیار بسیار شدید در راه است ششمین شهید مدافع حرم دیار سربداران تقدیم اسلام شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me