تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:سیاسی()
کد خبر:12398559
۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۲۲:۴۶

سناریوهایی برای تغییر موازنه در منطقه

سناریوهایی برای تغییر موازنه در منطقه
محمدرضا ستاری
استعفای جنجالی سعد الحریری نخست وزیر لبنان، همزمان با مصاحبه وی با المستقبل ابعاد تازه‌تری به خود گرفت. الحریری شامگاه یکشنبه با بیان اینکه استعفای بحث برانگیزش اقدامی درست و مطابق با منافع مردم لبنان بوده است، گفت که بخشی از اقشار لبنانی خواهان ضربه زدن به ثبات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هستند ، در حالی که ما در کشور صحبت از عدم مداخله می‌کنیم، یک طرف لبنانی وارد سوریه و یمن شده است. ما مشکلی با احزاب سیاسی نداریم، اما آیا احزاب اجازه دارند به ایفای نقش خارجی بپردازند؟وی همچنین با اشاره به اینکه به زودی به لبنان باز می‌گردم، بر خلاف تمامی تحلیل‌های موجود در خصوص بازداشتش در عربستان، گفت که من در عربستان آزاد بوده و پادشاه من را مانند پسرش محترم می‌دارد. آنها به ما در اقتصاد کمک می‌کنند و زمانیکه اسرائیل در سال 2006 به لبنان حمله کرد، عربستان به ما یاری رساند!
این گفته‌های الحریری در حالی مطرح شد که همچنان تمامی گروه‌های لبنانی خواستار بازگشت وی به کشور هستند و گفته می‌شود که عکس‌های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در خیابان‌های منتهی به محل اقامت الحریری در لبنان توسط مردم به آتش کشیده شده است. در این میان میشل عون رئیس جمهوری لبنان از ابتدای این ماجرا ضمن اتخاذ موضعی سرسختانه علیه این اقدام، ضمن مردود دانستن این استعفا، خواستار بازگشت هر چه سریع‌تر وی به لبنان شده و طی اولتیماتومی به سعودی‌های، اعلام کرد که در صورت عدم بازگشت الحریری به کشورش ظرف یک‌هفته آینده، موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل، پیگیری خواهد کرد.
مواضع قدرت‌های غربی در قبال استعفای الحریری
موضع آمریکا در قبال تحولات لبنان
هر چند که در ابتدا دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا موضعی کاملاً موافق عربستان گرفته و به صراحت اعلام کرد که به مقامات سعودی اطمینان کامل دارد، اما رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از دیدگاهی کاملاً متفاوت نسبت به استفاده از لبنان به عنوان ابزاری برای جنگ‌ نیابتی در منطقه هشدار داد. همین مساله باعث شد تا کاخ سفید یکروز پس از بیانیه وزارت خارجه، الحریری را همچنان نخست وزیر لبنان خطاب کرده و هشدار داد که از گونه تحرک نظامی در این کشور جلوگیری خواهد کرد. کاخ سفید همچنین تاکید کرد که نیروی نظامی لبنان را به عنوان تنها مرجع قانونی حفظ امنیت به رسمیت می‌شناسد.
این تغییر موضع ترامپ در خصوص تحولات لبنان در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کارشناسان معتقدند که عربستان سعودی با مجبور کردن الحریری به استعفا، نقشه آشفته کردن فضای داخلی لبنان برای ضربه زدن به حزب‌الله با همکاری اسرائیل را در سر می‌پرورانده است، امری که تاکنون با چرخش افکار عمومی بین‌المللی به ضرر سعودی‌ها تمام شده است.
موضع روس‌ها در قبال تحولات لبنان
در همین رابطه نقش روسیه در تحولات لبنان با توجه به شرایط بحرانی منطقه و درگیر شدن آنها در بحران سوریه، طی چند روز اخیر مورد بحث و گمانه زنی‌های بسیاری قرار گرفته است. با ورود روس‌ها به عرصه تحولات میدانی سوریه و برگشتن برگ این تحولات به نفع دولت سوریه که با همکاری ایران و حزب‌الله لبنان صورت گرفت، روس‌ها به طور قطع نسبت به شروع درگیری جدید در منطقه و تحت‌الشعاع قرار گرفتن موقعیتشان در منطقه حساس خواهند بود. در همین راستا وزارت خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی از اقدام سعد الحریری، توسط سفیرشان در لبنان تهدید کردند که در صورت ادامه ابهام درخصوص وضعیت استعفای سعد الحریری پرونده وی را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می‌دهند، زیرا مساله الحریری مربوط به حقوق حاکمیتی لبنان است و باید به این حقوق احترام گذاشت. کارشناسان معتقدند که روس‌ها همراه با میشل عون رئیس جمهوری لبنان قصد دارند که با پیوند دادن مساله الحریری به حقوق بین‌الملل و مطرح کردن آن در شورای امنیت سازمان ملل، ابعاد بین‌المللی این اقدام را به گونه‌ای رقم بزنند که سناریوهای احتمالی مطرح شده از سوی عربستان و اسرائیل برای ایجاد تنشی جدید در منطقه پس از افول قدرت داعش و تحت تاثیر قرار دادن پیروزی‌های میدانی دولت سوریه را عقیم کنند.
در همین رابطه دکتر محمد سعید ادریس طی مقاله‌ای در روزنامه الاهرام می‌نویسد: با تغییر موازنه قدرت در جریان پیروزی محور ایران، روسیه و حزب‌الله در سوریه، سه انتخاب پیش‌روی آمریکا و متحدانش در منطقه وجود دارد: جنگ مستقیم در سوریه، حالا چه از جانب امریکا یا امریکا و اسرائیل، یا گزینه جنگ با گروه های وابسته به ایران در عراق و سوریه و لبنان و یمن و یا گزینه تحریم های اقتصادی، که بسیاری از طرف های متضرر همچنان بر این باورند که آمریکا اسیر آن است. حالا چه این تحریم‌ها علیه ایران و حزب الله باشد چه علیه خود روسیه. انتخاب ضعیف هیچ تاثیری نخواهد داشت و هیچ معادله پذیرفته نشده‌ای را تغییر نمی‌دهد. در این جا بود که این گونه برداشت شد که اگر جنگ مستقیمی علیه ایران یا علیه ایران در سوریه انجام شود، محاسبات پیچیده‌ای به دلیل مخاطرات آن علیه منافع روسیه و روابط متشنج روسیه – آمریکا و همچنین به دلیل اوضاع متشنجی که دونالد ترامپ، و دولت او در داخل آمریکا به وجود آورده است، در پی خواهد داشت. برای همین گزینه جنگ با گروه های شبه نظامی ارجح است، حداقل به طور موقت می تواند قواعد بازی را تغییر دهد یا نفوذ منطقه ای تهران را تعدیل کند. نفوذی که انتظار می رود از لحاظ میدانی تکمیل شود و واشنگتن تبعات سلبی آن را بپذیرد و در آخر آن را به حال خود رها کند.
به گزارش دیپلماسی ایرانی، در ادامه این گزارش آمده است: اما سوالی در این جا مطرح می شود؛ از چه نقطه ای قرار است معرکه جنگ با گروه های شبه نظامی آغاز شود، آیا در عراق یا سوریه یا لبنان است؟ استعفای حریری پاسخ این سوال را داد که نامزد این رویارویی لبنان است، با وجود همه پیچیدگی ها، همیشه ضعیف ترین حلقه در معرض حمله است. هدف از استعفایی که حریری از ریاض اعلام کرد، انتقال درگیری با ایران به لبنان است. به عبارتی می‌خواهند حمله ای پیش دستانه به حزب الله قبل از بازگشتش به لبنان از سوریه برای برداشت میوه های پیروزی‌هایش باشد. این استعفا محاسبات روسیه و ایران در کنفرانس سوچی که رقیب یا بدیل کنفرانس ژنو است را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. شاید دریچه ای برای رویارویی اسرائیل با حزب الله در لبنان نیز باشد، اما سخت می توان تصور کرد که ذاتا آن قدر توانایی داشته باشد تا بتواند معادله جدیدی را در سوریه حاکم کند. اگر چه ممکن است معادله مشابهی را به وجود آورد به شرطی که مورد حمایت آمریکا باشد، اما فراهم شدن زمینه ها برای برآورده کردن این شرط به دلیل محاسبات دیگر، بسیار پیچیده است.
موضع فرانسه نسبت به تحولات لبنان
استعفای سعد الحریری در حالی صورت گرفت که امانوئل ماکرون به امارات سفر کرده بود. وی پس از این ماجرا در اقدامی از پیش اعلام نشده به عربستان رفت تا با مقامات سعودی در مورد مساله الحریری گفت وگو کند. هر چند فرانسوی‌ها در ابتدا اعلام کردند که الحریری در عربستان آزاد است، اما به مرور پیام‌هایی مبنی بر نگرانی از وضعیت نخست وزیر مستعفی لبنان از طرف پاریس صادر شد و حتی گمانه‌زنی‌هایی نیز در خصوص عدم ملاقات مقامات فرانسوی با سعد الحریری منتشر گشت. وزارت خارجه فرانسه از همان ابتدای کار نیز حمایت کامل خود را از لبنان به عنوان منطقه نفوذ سنتی خود اعلام و دولت این کشور طی بیانیه‌ای تاکید کرد: یک سال بعد از بازگشت لبنان به شرایط پایدار، نباید اجازه بازگشت به بی ثباتی به این کشور را داد. در این جریان، ضرورت وحدت لبنان برای کمک به این کشور برای همه جهانیان ضروری است و فرانسه در تماس نزدیک با تمام بازیگران سیاسی لبنان باقی خواهد ماند.
تلاشی ناموفق برای تغییر معادلات بازی
تحلیل‌گران معتقدند، هر چند در ابتدای کار عربستان با دستاویز کردن این مساله و پیوندش به مسئولیت ایران در قبال حمله موشکی انصارالله یمن به فرودگاه ریاض، قصد ناآرام کردن فضای داخلی لبنان و همزمان ضربه زدن به حزب‌الله را داشته است، اما با گذشت بیش از یک هفته از استعفای سعد الحریری، اکنون تحولات به سمتی پیش رفته که نه تنها فضای داخلی لبنان به سمت آشوب نرفته، بلکه با اتحاد تمام گروه‌های لبنانی، اکنون سعودی‌ها تحت فشار گسترده‌ای از سوی جامعه بین‌المللی برای روشن کردن وضعیت الحریری قرار گرفته‌اند. به همین سبب است که دو روز قبل وزیر کار رژیم صهیونیستی که پیش از این دولتش از شعله‌ور شدن یک جنگ جدید منطقه‌ای خبر می‌داد، به صراحت اعلام می‌کند که ما بازیچه دست سعودی‌های نبوده و نخواهیم شد.
این خبر را به اشتراک بگذارید


زمان افزایش قیمت نان در تهران مشخص شد واحدهای مسکن مهر بیمه بودند/ دستور 2 سال استمهال وام "مسکن مهر" را دادم جزئیات دیدار لاریجانی با نائب رئیس مجلس روسیه اعلام شد جلوه وقف در آیات قرآن کریم نمایش اوج رشد انسان است بسیج در تمامی عرصه‌های دفاع از نظام و انقلاب حضور فعال دارد گل‌محمدی: انتظار داشتیم از کیانی استفاده کنیم اما هر کاری کردیم نشد جوایز یازدهمین دوره آسیاپاسیفک در دستان برگزیدگان/ شروع اعطای جایزه‌ها دروغگویی کاخ سفید درباره برنامه کاری ترامپ هر جا به حضور ما در مقابله با استکبار نیاز باشد کمک خواهیم کرد/ روز بازگشت فلسطین به مردم آن، روز جشن دنیای اسلام است و برای آن روز تلاش می‌کنیم سهمیه 3 تکواندو کار قطعی شد/کیانی همچنان امیدوار روایت سردار کوثری از پیش‌بینی 4 سال پیش رهبر انقلاب پس از 40 سالگی این جملات را به زبان نیاورید هیچ کودکی در مناطق زلزله زده رها نشده است پوشش تحصیلی دختران از اولویت‌های کاری آموزش و پرورش کُردستان است جشن فروپاشی داعش در تمام دانشگاه‌های استان کردستان+ عکس مسجد اولین پایگاه درصدر اسلام و سنگرمقدس مبارزه با جهل و انحرافات است دفاع عاشقانه و مبارزه مردانه اهالی پایگلان در روزهای اشغال کردستان پیکر دنیای اسلام به شدت زخم‌خورده است/ هر جا به حضور ما در مقابله با استکبار نیاز باشد کمک خواهیم کرد/ وحدت امت اسلامی اوجب واجبات است افزایش رسمی قیمت نان در تهران از 4 آذر احتمال تمدید توافق کاهش عرضه اوپک سودای آمریکا برای حضوری نامحدود در سوریه امضای یادداشت تفاهم میانمار-بنگلادش برای بازگرداندن روهینجایی‌ها منطقه 22 به یکی از آشفته‌ترین مناطق شهر تهران بدل شده است تکان‌های رو به جلو در بورس تهران نامزدهای بهترین بازیکن لیگ قهرمانان اروپا دهان‌شویه نعناع بهتر است یا کلرهگزیدین؟ شروط حریری برای پس گرفتن استعفایش کاهش ارزش لیر ترکیه رکورد زد تداوم عملیات پاکسازی بقایای داعش در دیرالزور؛ شهرک «القوریه» و منطقه «حویجه کاطع» آزاد شد پرواز بیرجند - زاهدان در فرودگاه بین‌المللی بیرجند راه‌اندازی می‌شود مجلس در بودجه‌بندی سال 97 تحول ایجاد می‌کند حضور آیت الله علوی گرگانی در گلزار شهدای شیخان+ تصویر جبهه مقاومت اسلامی در خط مقدم مبارزه با تروریستهاست/ نابودی کامل رژیم صهیونیستی تا 25 سال آینده وعده صادق دیگر از مومنین راه مقاومت است دیدار سردار غیب پرور با آیت الله نوری همدانی بسیج مظهر تجلی ایثار ارسال کمک‌های مردمی پایگاه شهید «حیدری» نهاوند برای زلزله‌زدگان نماز جماعت در 85 درصد مدارس سمنان اقامه می‌شود باصورتجلسه فدرال رزرو دلار افت کرد/سهام آسیایی بلاتکلیف ماند افزایش معکوس نان سنگگ از 1500 تومان به 920 تومان!؟ چه زمانی شجاعت افراد محک می‌خورد؟ ادامه تلاش آل خلیفه برای تغییر بافت جمعیتی بسجیان سربازان مورد وثوق مردم وآماده خدمت رسانی هستند سپاه بین المللی رستاک حلاج در سالن میلاد روی صحنه می‌رود/ اهدا عوائد کنسرت به زلزله زدگان+عکس گل‌محمدی: نتایجی که ما تا اینجای فصل گرفته‌ایم خوب نبوده است/ هفته به هفته وضعیت چمن ورزشگاه یادگار امام (ره) بدتر می‌شود کتابگردی معاون فرهنگی وزارت ارشاد و استاندار فارس به همراه مسئولان استانی در شیراز کشورهایی که به زودی از ناتو خارج خواهند شد شخصیت علمی آیت الله معرفت به حوزه و جامعه علمی معرفی شود اکران خصوصی «انزوا» برگزار شد کشف جسد سوخته زنی در اطراف ایستگاه فشار گاز میرزا پالنگ/ سوزاندن جسد همسر پس ازجنایت
مدیرکل بهزیستی لرستان مطرح کرد: واگذاری طرح شیوع‌شناسی آسیب‌های اجتماعی به جهاددانشگاهی استان بعد از داعشبرنامه فرهنگی داریم؟! مهندسی معکوسدر برابر دین‌زدایی رضاخانی عضو کمیته مرکزی جبهه خلق: تشکیلات خودگردان کارشکنی می‌کند/هیچ بحثی درباره سلاح مقاومت را نمی‌پذیریم گزارش خبرنگار قدسنا از اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری‌ها: جمع بندی تجولات سیاسی و میدانی منطقه بر اصل تمرکز بر اشتراکات … رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی: کارآفرینان در آینده زندگی می‌کنند/ساختار مشاغل در حال تغییر است برگزاری هفته فیلم کندر آرژانتین به میزبانی دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین اصفهان برگزار شدبررسی نقش سینما در نشر معارف فلسطین با حضور دانشجویان اصفهانی در گفت وگوی روزنامه فرهیختگان با مدیر عامل خبرگزاری قدس مطرح شد: در نظام جدید منطقه‌ای اجازه تاراج ثروت ملل منطقه توسط جریان سلطه داده … /گزارش/تغییر اولویت‌های اتحادیه عرب / آرمانخواهی فلسطین جای خود را به مقاومت هراسی داده است نشست سران ایران، ترکیه و روسیه پاسخ محکمی به طرحهای آمریکاست/کنفرانس سوچی قدرت منطقه‌ای و بین المللی بزرگی تأسیس می‌کند از سوی مرکزکارآفرینی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛ سمینار "برند سازی شخصی در حوزه سلامت" برگزار می‌شود دادستان خبر داد: تایید حکم اعدام سه مفسد فی‌الارض آیا حاج قاسم درجه سپهبدی دریافت خواهد کرد؟ دکتر ولایتی: وهابیت احیاگر جاهلیت پیش از اسلام است مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با قدسنا: سردار سلیمانی امروز یک قهرمان جهانی است/ دشمنی اسرائیل و … اعدام برای خیانت 2 میلیارد دلاری و اغماض از خیانت 65 میلیارد دلاری! /هشدار درباره پنهانکاری مالی دولت/ ادعای عجیب دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه/تکذیب میانجیگری تونس میان تهران - ریاض بیانیه پایانی گروه‌های فلسطینی در قاهره: توافق بر 7 مساله ملی آیا سرلشکر سلیمانی؛ سپهبد می‌شود؟ یادداشت/ سعداله زارعیداستان آغاز و انجام داعش ژنرال اجاره‌ای سعودیچه کسی است؟ مخالفت جهاد اسلامی با بند پذیرش مرزهای 67 در بیانیه قاهره: سرزمین تاریخی فلسطین از بحر تا نهر // تحت هیچ شرایطی مرزهای 67 را نخواهیم پذیرفت لحظه‌ای که پوتین صندلی را از زیر اردوغان کشید! (فیلم) آمادگی نیروهای مسلح برای جلوگیری از بروز فتنه‌های مشابه داعش حرکت عجیب پوتین در اجلاس سه جانبه سوچی + فیلم کار عجیب پوتین با صندلی اردوغان + فیلم عکس/ اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) علی رغم تصویب یک فوریت: حذف تعطیلی 8 ربیع الاول سه کشته و پنج مجروح در تصادف پژو و پراید واکنش سوریه به نشست سوچی دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره پرونده دروازه بان تیم ملی را چه کسانی رسیدگی می‌کنند زلزله همچنان ازگله را می‌لرزاند الجزایر، سفیر عراق را اخراج کرد افتادن صندلی اردوغان در حضور پوتین و روحانی راز صغر سن دروازه بان مشهور فاش شد گزارش تصویری کنگره بزرگداشت شهدای مدافع حرم فاتحین سردار جعفری: هر جنگ جدیدی به محو رژیم صهیونیستی از عالم منجر خواهد شد اعدام برای خیانت 2 میلیارد دلاری و اغماض از خیانت 65 میلیارد دلاری! پیکر پاک شهید عارف کاید خورده وارد دزفول شد دلیل فیلترینگ «ویز» چه بوده است؟ معاون قلابی وزیر نفت دستگیر شد زنگ خطر داوطلبین کنکور به رویکرد آموزشی/ مواظب باشیم کارآفرینی ما مثل آموزش و پژوهش معلق نشود ولایتی: حضور 600 عالم مسلمان در اجلاس محبان أهل بیت اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) کاهش 12 درجه‌ای دما در برخی نقاط کشور جوانان مؤمن با نابود کردن داعش آمریکای مستکبر را به زانو درآوردند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me