تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:12399957
۱۳۹۶/۰۸/۲۴ ۰۰:۰۶

مهندسی تنش

مهندسی تنش
مهندسی تنش

«تا زمانی که داعش در سوریه بجنگد ارتش ایالات متحده حضور خواهد داشت.» این عبارت، بخشی از سخنان دوشنبه جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکاست که «راهبرد بلندمدت» واشنگتن برای سوریه را مشخص و نمایان می‌کند. ممکن است عده‌ای از کارشناسان و تحلیلگران در داخل و خارج از کشور معتقد باشند که سخنان ماتیس را باید راهبرد میان‌مدت دانست اما حقیقت این است که در ادامه پرونده سوریه «عراق» قرار دارد. ماتیس در بخشی دیگر از اظهارات خود می‌گوید «ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش در سوریه و عراق، تا زمانی که مذاکرات ژنو درباره صلح در سوریه تحت نظارت سازمان ملل پیشرفتی نداشته باشد، ترک نخواهد کرد.» برای بررسی و رمزگشایی سخنان وزیر دفاع آمریکا چندین محور اصلی و فرعی در پرونده عراق و سوریه وجود دارد که برخی از آنها به ‌عنوان «متغیر پنهان» و دسته‌ای دیگر به‌ عنوان «متغیر آشکار» موجب می‌شوند «روند میدانی و جریان سیاسی» دستخوش تغییر شوند که عبارتند از:

  پرونده سوریه

الف) «رقه» و افشای راز کثیف: دقیقا در زمانی که ذره‌بین تمامی خبرگزاری‌ها، مطبوعات، اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌ها بر همه‌پرسی اقلیم و مجادله

بغداد – اربیل معطوف بود، آمریکایی‌ها یک‌باره خبر آزادسازی رقه را منتشر کردند که محور آن از حیث میدانی «نیروهای سوریه دموکراتیک» بود.

در اینجا بود که خیانت بزرگ برای ادامه حیات داعش توسط غربی‌ها محقق شد، چراکه پژوهشکده بریتانیایی وابسته به بی‌‌بی‌سی حدود سه روز قبل گزارشی از جزئیات معامله محرمانه‌ میان پنتاگون و داعش برای انتقال آنها از شهرک الطبقه به اردوگاهی در نوار شمالی سوریه منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای سوریه دموکراتیک در زمان بازپس‌گیری رقه از داعش اجازه خروج 250 تا 300 نفر از تروریست‌ها و خانواده‌های آنها را با هماهنگی آمریکا داده‌اند. ناگفته نماند که برآوردها و داده‌های موجود حکایت از خروج حدود هزار تن (متشکل از تروریست‌ها و خانواده‌های آنها) همراه چند کامیون تسلیحات دارد.

ب) مذاکرات ژنو و تدوین قانون اساسی سوریه: این محور را که اظهارات وزیر دفاع آمریکا بر اساس آن شکل گرفته است باید یکی از حساس‌ترین متغیرها در پرونده سوریه در وضعیت فعلی دانست. در اصول «مخاصمات مسلحانه غیربین‌المللی» یک اصل به‌ عنوان شاهرگ اصلی وجود دارد که آن «اصل مداخله» است. به این صورت که با بروز مخاصمه بومی و گسترش مقیاس آن، قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای مهار و ایجاد توازن وارد پرونده می‌شوند؛ حال  چه این مداخله میدانی باشد، چه سیاسی.

طبیعی‌ است که مداخله نظامی آمریکا در سوریه، در سال‌های اولیه غیرمستقیم بود و در حالت فعلی به صورت مستقیم صورت پذیرفته است. به این جهت است که در معادلات اینچنینی تغییرات به وجود آمده در میدان موجب تغییرات در گفت‌وگوهای سیاسی می‌شود. به عبارتی دیگر اگر دستاورد میدانی به نفع یک قدرت رقم بخورد، در پشت میز مذاکره حداقل منافع به سود همان قدرت جهت‌دهی خواهد شد.

از این جهت است که قانون اساسی سوریه توسط دو قدرت اصلی معادله (روسیه و آمریکا) به همراه قدرت‌های فرعی نوشته خواهد شد؛ یعنی هر کشور به صورت جداگانه نظر خود را ارائه می‌کند و نهایتا تجمیع موضوعات با نظر دمشق تبدیل به قانون اساسی خواهد شد. لذا اینکه دیده می‌شود ژنرال ماتیس ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه را به مذاکرات ژنو پیوند زده، بیانگر این موضوع است که واشنگتن به دنبال منافع حداکثری در محور سیاسی برآمده؛ اصطلاحا «فصل میوه‌چینی» واشنگتن در سوریه فرا رسیده است.

پ) ادلب، معادله ناهمگون: تجمیع تروریست‌های منتسب به القاعده و انواع و اقسام جریان‌های به اصطلاح معارض در استان ادلب سوریه موضوع دیگری است که پس از ورود ترکیه به این جغرافیا موجب شدت گرفتن موضع‌گیری امنیتی و سیاسی واشنگتن شده است. حدود چهار ماه «ریان دیلون» سخنگوی ائتلاف آمریکا نسبت به تحرکات جریان‌های تروریستی خصوصا جبهه فتح‌الشام ابراز نگرانی کرد و خواستار مهار تروریست‌های حاضر در ادلب شد.

از همان روز مشخص بود که چرا آمریکا در مورد ادلب از حیث میدانی و سیاسی ورود نمی‌کند؛ حتی در اولین دیدار پوتین و ترامپ که در حاشیه «اجلاس جی 20» در هامبورگ صورت گرفت بر حفظ مناطق کاهش تنش خصوصا ادلب تاکید شد. هیچ نهاد بین‌المللی و هیچ دولتی برایش سوال پیش نیامد که تجمیع تروریست‌ها در ادلب را چگونه باید حل و فصل کرد؟ اساسا منافع ایالات متحده حکم می‌کرد که ادلب به‌ عنوان یک گروگان در پرونده سوریه باقی بماند که همچنان تئوری «خلق و توزیع بحران» برای چانه‌زنی سیاسی باقی بماند.

  پرونده عراق

الف) حاشیه‌نشینی حشد الشعبی و اخراج ایران: پس از پاکسازی موصل، حویجه و سایر نقاط آلوده به ویروس تکفیر در عراق آرام‌آرام اظهارات مقامات آمریکا مبنی‌بر خلع سلاح بسیج مردمی عراق مشخص شد. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در آخرین سفر خود به عراق در دیدار با نخست‌وزیر این کشور بر این موضوع تاکید کرد.

در وضعیت کنونی عراق که تهدید داعش تا حد زیادی خنثی شده است، به حاشیه راندن حشد الشعبی در دستور کار غربی‌ها قرار دارد. در این راستا سخنان قابل تامل هفته گذشته «حیدر العبادی» مبنی‌بر اینکه «هیچ‌کدام از احزاب سیاسی که دارای نیروی مسلح هستند نمی‌توانند در انتخابات آتی شرکت کنند» تا حدی اوضاع را نامفهوم کرده و به نظر می‌رسد که با پایان داعش سناریوی واشنگتن در حال قوت گرفتن است.

ب) انتخابات اقلیم کردستان: به‌رغم اینکه تنش در کردستان عراق تا حدی فروکش کرده و «مسعود بارزانی» از «حاشیه» نظاره‌گر «متن» است؛ اما آمریکا دلیلی برای آرام نشستن نمی‌بیند. باید توجه داشت که بزرگ‌ترین کنسولگری ایالات متحده در خاورمیانه در اربیل بنا شده و به عبارت دیگر شعبه دوم آمریکا در این منطقه احداث شده است.

لذا اینکه خوش‌بین باشیم و بگوییم ماجرای اقلیم تمام شده به نظر درست نمی‌رسد، چراکه در حدود هشت ماه دیگر انتخابات ریاستی – پارلمانی اقلیم برگزار خواهد شد و دستگاه‌های امنیتی و سیاسی آمریکا در حال سبک و سنگین کردن گزینه‌های اقلیم هستند. از سوی دیگر متمایل شدن «اتحادیه میهنی کردستان» به سمت تهران که روزی توسط جلال طالبانی اداره می‌شد در مقابل تمایل حزب بارزانی به آمریکا یک رویارویی پنهان است که آینده اقلیم را مشخص نمی‌کند. با نگاهی به محورهای مطروحه کاملا واضح است که ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه، در عراق هم اتفاق می‌افتد. البته موضوع‌های مذکور بخشی از این سناریو خواهد بود، چراکه ابقای نظامیان آمریکا در عراق بر اساس قرارداد امنیتی بغداد – واشنگتن خواهد بود، اما نکته اصلی در هر دو پرونده علاوه‌بر منافع سیاسی «کاهش نفوذ ایران» است.

این خبر را به اشتراک بگذارید


تعمیرات و بازسازی در سیرک عجایب موجب آتش‌سوزی شد/ علت دقیق آتش‌سوزی در دست بررسی است نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به گوترش شکست غیرمنتظره بسکتبال ایران مقابل عراق نوروزی: فقط 10 درصد ورزشگاه به تیم میهمان تعلق می‌گیرد بسیج مدافع قرآن و مکتب عاشورایی است داعش را آمریکایی‌ها به وجود آوردند/ اسرائیل نافع اصلی درگیری میان مسلمانان فرمول afc برای لغو سیستم کشور ثالث واکنش‌های جهانی به حمله تروریستی سیناء تعطیلی مدارس برخی شهرستان‌های آذربایجان شرقی به علت برف و سرما دستگیری والدین معتادی در رفسنجان که فرزندشان را فروخته بودند بارش سنگین برف در شهرستان‌های آذربایجان شرقی برنامه هسته‌ای نظامی رژیم صهیونیستی تهدید جدی علیه امنیت منطقه‌ای اسامی نفرات اعزامی تیم ملی کاتا مردان ایران برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا مشخص شد همایش بزرگ دوچرخه سواری به مناسبت گرامی داشت هفته بسیج همایش بزرگ دوچرخه سواری به مناسبت گرامی داشت هفته بسیج بسیج از مردم و برای مردم است تعطیلی برخی مدارس در آذربایجان‌شرقی هویت اسلامی تمام مسلمانان را در یک جبهه قرار می‌دهد/ تعبیر آیت الله العظمی سیستانی از اهل سنت نامه مشترک ایران، روسیه و ترکیه به دبیرکل سازمان ملل راجع به مصوبات اجلاس سوچی پیام تسلیت رییس مجلس در پی درگذشت والده حجت الاسلام سید جواد ورعی برنامه هسته‌ای نظامی رژیم صهیونیستی تهدید جدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی تصویری دیدنی از وحدت شیعه و سنی در زلزله کرمانشاه نشانه‌های تنفر کارمندان از مدیران واکنش کدخدایی به «یاوه گویی‌‌های جوانک آل‌سعود» پورعلی‌گنجی عازم بیمارستان شد مهندس اسفندیار رحیم مشایی ماجرای نخستین جلسه بازپرسی را برای مردم تشریح کرد + فیلم مرگ تلخ مادر و 3 فرزندش بر اثر گاز گرفتگی یک دیپلمات آمریکایی در جریان تیراندازی در برزیل زخمی شد اوراق تسهیلات مسکن فشار سنگینی به متقاضیان وارد می‌کند هیچکس حق ندارد خانه خالی داشته باشد مصرف دارچین به دیابتی‌ها کمک می‌کند؟ عکس/ بارش سنگین برف در جاده چالوس ائمه جمعه اهل سنت کرمانشاه و پاوه از مقام معظم رهبری قدردانی کردند تسلا بزرگترین باتری دنیا را ساخت لاوروف: جنگ با کره شمالی، در روز اول یک میلیون کشته دارد کپی برداری مجازی از جمعه سیاه ماجرای مردی که با جسد همسرش در شهر می‌چرخید وزیر آموزش و پرورش: ارفاق 5 ساله در بازنشستگی فرهنگیان منتفی شد رونق چشمگیر فروش کتاب در روز «کتابگردی» قتل عام تروریستی در سینا شکوه استقامت در جشن بزرگ پیروزی مقاومت پس لرزه‌های اجتماعی زلزله کرمانشاه و چند پیشنهاد تزریق 47 میلیارد تومان به پروژه‌های پدیده شاهزاده‌ها از پا آویزان شدند پیروزی بزرگ برای فوتبال ایران با رای afc برای ماندگاری در زیر دریا به رانش هسته‌ای نیاز داریم گفت و گوی صریح با شهردار مشهد درباره رویکرد‌های جدید شهرداری حرف‌مردم‌ در منتهای قدرت، حرف مان را صریح می‌زنیم و هرجا نیاز باشد کمک می‌کنیم اتحاد، تنها راه ایستادگی در مقابل دشمنان
دمنوش هایی برای کاهش نفخ واکنش مقاومت فلسطین و لبنان به حمله تروریستی در مصر؛ صهیونیست‌ها از این جنایت سود می‌برند/ این جنایت نتیجه فکر تکفیری وهابی است معاون رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان: همکاری حزب الله برای حفظ دولت وحدت ملی و ثبات لبنان/سقوط داعش در عراق و سوریه پیروزی تاریخی و … نماینده ولی فقیه در لرستان: تفکر داعش همچنان در منطقه وجود دارد گفت‌وگوی صادق زیباکلام و محمد قوچانی: لاریجانی - جهانگیری؛ دوقطبی مطلوب روحانی برای 1400/اگر رییسی رییس جمهور می‌شد همه احمدی‌نژادی‌ها دوباره برمی‌گشتند / می‌توانیم با تمام توان از روحانی انتقاد کنیم/احمدی‌نژاد را با بولدوزر هم نمی‌توانستیم یک قدم جلو ببریم‌ پیامهایی که به غربی‌ها داده شد؛ گفتگوی بن سلمان با روزنامه نگار صهیونیست نیویورک تایمز دری نجف آبادی: تا اسرائیل هست دنیای اسلام روی آرامش نمی‌بیند امام جمعه زنجان: بصیرت، شرط پیروزی بر دشمن است شفر: درباره جباری باید اطلاعات دقیقی داشته باشم/ نمی‌توانم به تماشاگر بگویم کدام بازیکن را دوست داری تا او را در ترکیب بگذارم/ درباره قائدی هم مثل مهمت‌شول بهترین انتخاب را می‌کنم پایان 38 سال اقامه نماز جمعه در کرمان؛ وداع آیت الله با مردم دیار کریمان … روایت پزشکیان از پولدار شدن در دولت احمدی‌نژاد تاحمایت مشروط از روحانی نعمت‌زاده: برنامه‌های رویداد "تبریز 2018" باید پرمحتوا باشد 800 هزار داوطلب بسیجیاز مساجد عازم جبهه‌ها شدند فرماندار کرمانشاه: بیش از 7700 درخواست پرداخت خسارت زلزله ارائه شده است سردار آبنوش: افرادی که می‌گویند «سوریه و عراق چه ارتباطی به ما دارند» هنرشان شایعه‌سازی و خالی کردن دل مردم است/ دشمن جرأت چپ نگاه کردن به ملت ایران را ندارد با حضور اقشار مختلف مردم؛ اولین سالگرد مرحوم موذن زاده و عبدالکریم موسوی اردبیلی برگزار شد به همراه تصاویر/روز پایانی اجلاس محبان اهل بیت (ع) به روایت دوربین قدسنا دیلی میل فاش کرد: شکنجه امرای سعودی به دست مزدوران آمریکایی منابع آمریکایی خبر دادند: جزئیات عملیات موساد و سایرت متکل در حمایت از داعش در سوریه اولین واکنش رسمی حزب‌الله لبنان به بازگشت حریری اسامی مصدومین زمین لرزه دیشب بروجرد +جدول تشییع باشکوه شهید حمیدرضا ضیایی پیروزی بزرگ برای ایران/ تیم‌های عربستانی باید به ایران بیایند وداع آخر با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم "علیرضا جیلان" +عکس اختتامیه هفتمین جشنواره ملی شعر بسیج «قدقامت زخم» به روایت تصویر زلزله 4.3 ریشتری دیشب «بروجرد» را لرزاند زلزله 4.3 ریشتری دیشب «بروجرد» را لرزاند مصدومان زلزله دیشب «بروجرد» چند نفر بودند؟ سیل ناشی از آب شدن یخچال‌ها پیش‌بینی می‌شود 115 کشته در حمله تروریستی به مسجد «الروضه» در شمال مصر+تصاویر رئیس جمهور آمریکا از دختر و دامادش خواست واشنگتن را ترک کنند دانلود؛ لیونل مسی، برنده جایزه کفش طلای 2017 آزادی مناطق تحت اشغال داعش در عراق وداع آخر با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم "علیرضا جیلان" + تصاویر برگزاری جشن پیروزی جبهه مقاومت در خیابان‌های تهران توهین ولیعهد سعودی به ایران و رهبر انقلاب حمیدرضا ضیایی به مقام شهادت رسید سیستم ارجاع و پزشک خانواده کلید حل مشکلات صنعت دارو/ هزینه کرد 30 درصد از اعتبارات برای واردات داروهای خارجی جهانگیری: همکاری با کشورهای آمریکای لاتین از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری‌اسلامی برخوردار است قیمت نفت رکورد زد 27 نفر در جریان زلزله اخیر بروجرد مصدوم شدند برگزاری جشن پیروزی جبهه مقاومت در خیابان‌های تهران +تصاویر بسیج مظهر دین، اخلاق و مردانگی است رونق درتولید وایجاداشتغال اصلی‌ترین مسئله استان یزد تصادف دو خودرو در جاده ولاشجرد، 2 فوتی و 1 مصدوم برجای گذاشت توهین بن سلمان به ایران و رهبری انقلاب مراسم استقبال از شهید مدافع حرم"جیلان" در بروجن برگزار شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me