تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:متفرقه()
کد خبر:12402188
۱۳۹۶/۰۸/۲۴ ۰۷:۲۲

کانتینرهای نامرئی! +عکس

مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی ابتدای هفته جاری عنوان کرد که از مبادی رسمی (گمرکات) قاچاق صورت نمی‌گیرد، اما کارشناسان و نمایندگان مجلس این موضوع را رد می‌کنند. اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره قاچاق از مبادی رسمی در شرایطی عنوان می‌شود که فرود عسگری، رئیس‌کل گمرک ایران هم هفته گذشته اعلام کرد قاچاق از مبادی رسمی حداکثر 900 میلیون دلار است که از گمرکات انجام می‌شود.
کانتینرهای نامرئی! +عکس

به گزارش جام‌جم، در طول سال‌های گذشته آمار و ارقام مختلفی در مورد قاچاق اعلام شده و همیشه این موضوع جای بحث بوده که کدام آمار درست است.

بر اساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حجم قاچاق با احتساب قاچاق ورودی و خروجی در سال گذشته بیش از 14 میلیارد دلار بوده است. درباره این که این حجم عظیم قاچاق چطور وارد کشور می‌شود، بررسی‌های زیادی صورت گرفته که نشان می‌دهد بخش زیادی از کالاهای قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود که به دلیل مجهز نبودن گمرکات کشور به دستگاه‌های پیشرفته ایکس.ری است.

موضوع قابل بحث اینجاست که بیشتر کالاهایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شود با کانتینر حمل شده و امکان تردد این حجم عظیم از کوه و مکان‌های صعب‌العبور وجود ندارد و لاجرم باید از مسیر گمرک وارد شده باشد البته ورود کالا به مناطق آزاد و بعد انتقال آن به سرزمین اصلی نیز یکی از روش‌های واردات غیرقانونی است و از آنجایی که گمرک در مناطق آزاد نیز مستقر شده، باید در این زمینه پاسخگو باشد.

شاهد از غیب رسید

با وجود اظهارات وزیر اقتصاد،‌ دیروز وزارت اطلاعات از کشف بیش از هزار کانتینر قاچاق که از گمرکات عبور کرده خبر داد.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است: به‌دنبال اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان هرمزگان و با هماهنگی دستگاه قضایی، یک باند سازمان یافته قاچاق کالا شناسایی و منهدم شد که 23 نفر از اعضای آن دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

در تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده، تعداد 1128 کانتینر شامل لوازم اداری، خانگی، ورزشی، ساختمانی و هتلداری طی سال‌های 94 تا اوایل 96 توسط این عده اثبات شده است. در این تحقیقات مشخص شد متهمان با استفاده از اسناد مجعول و اظهار خلاف واقع و همچنین تبانی با برخی از کارکنان دستگاه‌های مختلف، به خروج غیرقانونی این میزان کالا از گمرک اقدام کرده‌اند.

تناقض اظهارنظرها

فرود عسگری، رئیس‌کل گمرک ایران در‌حالی منکر قاچاق از مبادی رسمی می‌شود و آن را 900 میلیون دلار اعلام کرده که طبق اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آمار قاچاق از مبادی رسمی گمرکی حدود پنج میلیارد دلار است.

در مورد آمار واردات غیرقانونی از مرزهای رسمی نیز اظهارنظرهای مختلفی شنیده می‌شود اما آنچه اهمیت دارد زیر بار نرفتن سازمانی به نام گمرک است که متولی اصلی مبارزه با قاچاق محسوب می‌شود.

اگر آمار رئیس گمرک را قبول کنیم، با توجه به این‌که سالانه 15 میلیارد دلار میزان قاچاق ورودی و خروجی کشور است، باید پرسید مابقی این حجم عظیم قاچاق از کجا وارد کشور شده است؟

پیش از این، مسئولان مختلف اعم از دولت و مجلس، آمارهایی درباره سهم مبادی رسمی از قاچاق کالا به کشور ارائه داده‌اند که با سخنان جدید وزیر اقتصاد و رئیس گمرک، کاملا متفاوت است.

آمارهای گمرک را خودشان هم قبول ندارند

علی شفیعی، عضو کمیسیون حمل‌ونقل، لجستیک و گمرک اتاق بازرگانی تهران درباره آمارهای اعلامی قاچاق از مبادی رسمی توسط گمرک گفت: شخص رئیس‌کل گمرک هم آگاه است که این اعداد و ارقامی که اعلام می‌شود، صحیح نیست و قطعا قاچاقی که از مبادی رسمی گمرک صورت می‌گیرد، بیش از این ارقام خواهد بود.

وی افزود: گمرک اکنون متهم ردیف اول قاچاق کالاست و اگر کالایی به صورت غیرقانونی وارد می‌شود، باید پاسخگو باشد.

40 درصد قاچاق از مبادی رسمی

حسن بهرام‌نیا، عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که قاچاق، آسیب جدی به تولید داخل وارد می‌کند، به خبرنگار ما گفت: حدود 40 درصد از واردات غیرقانونی به کشور از مبادی رسمی صورت می‌گیرد و طبق اعلام ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، میزان قاچاق از مبادی رسمی حدود پنج میلیارد دلار است.

وی افزود: رقمی که مسئولان گمرک درباره قاچاق اعلام می‌کنند یک پانزدهم مبلغ کل هم نمی‌شود، در حالی که حداقل یک سوم قاچاق از مرزهای رسمی وارد می‌شود.

بهرام‌نیا تاکید کرد: به جای آمارهای نادرست باید با ورود غیرقانونی قاچاق مقابله شود تا تولیدکنندگان داخلی بیش از این متضرر نشوند.

راهکارهای مقابله با قاچاق

یک منبع آگاه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این باره به جام‌جم گفت: عسکری، رئیس‌کل گمرک اعلام کرد این رقم 900میلیون دلار و کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت که 700 میلیون دلار است. آنچه دارای اهمیت است قانونی کردن پروسه قاچاق است.

وی افزود: به عنوان مثال در بحث ته لنجی، کوله‌بری، ملوانی، بازارچه‌های مرزی، کالاهای همراه مسافر و مناطق آزاد، کالا بدون پرداخت حقوق گمرکی و دولتی وارد کشور می‌شود، اما در آمار قاچاق به حساب می‌آید. این منبع آگاه ادامه داد: اگر کالایی به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شود باید قاچاق شمرده شود و نباید با مجوزهای گوناگون به آن جلوه قانونی داد.

حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در پاسخ به این‌که آیا آمار گمرک را در مورد قاچاق کالا قبول دارید یا خیر به جام‌جم گفت: این موضوع همیشه بین کارشناسان مطرح است؛ چطور ایران که از نظر امنیتی در مقایسه با کشورهای همسایه از قدرت بالایی برخوردار است و در منطقه تأثیرگذاری زیادی دارد، نمی‌تواند با کالای قاچاق مقابله کند.

وی با تاکید بر این‌که رقم 15 میلیارد دلار رقم کمی نیست، افزود: مناطق آزاد، اسکله‌های غیرمجاز، کوله‌بری، بازارچه‌های مرزی و کالای همراه مسافر از مهم‌ترین بخش‌هایی است که قاچاق از مبادی رسمی و غیررسمی را تشکیل می‌دهد.

سلاح‌ورزی با بیان راهکاری در این زمینه تصریح کرد: گمرک باید تجهیزات خود را به‌روز کند تا قاچاق کالا به حداقل برسد. گمرک باید با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌ های برخوردکننده با قاچاق از ورود کالاهای مصرفی و مشابه تولید داخل ممانعت کنند و با این روش اقتصاد تا حدی سروسامان خواهد گرفت و بعد سراغ بقیه کالاها بروند تا همه کالاهای ورودی حقوق و عوارض دولتی خود را بپردازند.

#کالاهای قاچاق #کانتینر قاچاق #کانتینرهای نامرئی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


شفر: نمی‌خواهم فوتبال قائدی با دستان من نابود شود ارسال 2 جرثقیل سنگین وزن همراه تیم متخصص از آذرآب اراک به مناطق زلزله زده + عکس درمان کبد چرب با این نوشیدنی/ رژیم غذایی ارزان قیمت! / مصرف فست فود بیماری التهاب روده را تشدید می‌کند/ بهترین خوراکی‌ها در بدترین هوا چهاردهه اختلاف و تنش، با توجه آستان قدس به محرومان این شهر پایان یافت پیام‌های بازگشت سعد حریری به لبنان 3 مصداق از فرهنگ انتظار در سبک زندگی اسلامی اعطای حق حضانت به مادران با هدف رعایت مصلحت کودکان است 3 شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا از کاهش ارزش پول ملی نترسیم/ افت لیر ترکیه را آباد کرد جایزه‌ای به نام آیت‌الله موسوی اردبیلی تعیین می‌شود عکس/ اختتامیه پنجمین جشنواره مدرسه عشق تحکیم بنیاد خانواده هدف لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت است تأکید «سعد الحریری» بر لزوم تحکیم روابط لبنان با کشورهای عربی فرمانده ارتش: تا رفع مشکلات در کنار مردم زلزله‌زده هستیم کارگاه‌های ساختمانی نیمی از حوادث شغلی منجر به فوت کشور شکست داعش نشانه اقتدار ایران و تدبیر رهبری است/داعش زائیده دولت‌های استکباری از جمله آمریکا بود نشست مهم 2 رئیس جمهورپیش ازبازگشت حریری جاسوسی از گوشیهای اندروید با gps جشن پیروزی بر داعش در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار می‌شود اکران خصوصی «انزوا» در چارسو برگزار شد هویت جامعه اسلامی مدیون پیامبر گرامی اسلام (ص) است کارشناسی مهندسی شیمی به رشته‌های دانشگاه شهید چمران اهواز اضافه می‌شود آمانو: ایران به تعهدات هسته‌ای خود عمل کرده اعضای شورای مرکزی خانه نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی انتخاب شدند یک استاد دانشگاه: دکتر شریعتی متاثر از آموزه‌های اهل بیت (ع) است لایحه "تأمین امنیت زنان در برابر خشونت" به مراحل نهایی نزدیک شد یعقوبی مدال نقره را بر گردن آویخت اکران یک فیلم با حضور مهمانان فوتبالیست شعبانی‌بهار: تنها 21 درصد از مردم کشور ورزش می‌کنند آلگری: از تساوی مقابل بارسلونای فوق العاده راضی هستم برنامه سفر گسترش فولاد به تهران به منظور دیدار مقابل استقلال دیدار سعد الحریری با دبیرکل اتحادیه عرب و سفیر فرانسه در لبنان صعود خالدان به جمع 8 تنیسور برتر فیوچرز ترکیه تیم ملی ماراتن آب‌های آرام در بندرانزلی به آب می‌زند اعلام آمادگی نیروهای مسلح برای جلوگیری از بروز فتنه‌های مشابه داعش 48 مقاله در کنفرانس بین‌المللی «آموزش‌وپرورش تطبیقی» ارائه می‌شود اقدامات متناقض کنگره آمریکا و دولت مصر در مورد قطر محمود عباس درخواست داماد ترامپ برای گفتگوی تلفنی را رد کرد واگذاری ماموریت‌های کلان به جهاد دانشگاهی/راه‌اندازی پژوهشکده مواد نوین سرامیکی در یزد خروج ایالات متحده از نفتا چه عواقبی دارد؟ عزت‌اللهی: امید دارم فیفا مرا ببخشد قیمت انواع تلویزیون‌های ارزان در بازار +جدول مهدوی‌کیا: خدا را شکر داعش از بین رفت بیداری سردمداران کشورهای اسلامی منجر به نابودی جبهه وهابی-سعودی خواهد شد 3 واحد مسکونی مددجویی در بانه به بهره‌برداری رسید بسیج مظهر اتحاد و انسجام ملی ایرانیان است آزادسازی سوریه و عراق از دست داعش و پیروزی محور مقاومت به برکت بسیج همه باید با روحیه انقلابی و جهادی حرکت کنیم برگزار کارگاه آموزشی خانواده و کودک در دیر بسیج برای مقابله با هرتهدیدی آماده است
مدیرکل بهزیستی لرستان مطرح کرد: واگذاری طرح شیوع‌شناسی آسیب‌های اجتماعی به جهاددانشگاهی استان بعد از داعشبرنامه فرهنگی داریم؟! مهندسی معکوسدر برابر دین‌زدایی رضاخانی عضو کمیته مرکزی جبهه خلق: تشکیلات خودگردان کارشکنی می‌کند/هیچ بحثی درباره سلاح مقاومت را نمی‌پذیریم گزارش خبرنگار قدسنا از اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری‌ها: جمع بندی تجولات سیاسی و میدانی منطقه بر اصل تمرکز بر اشتراکات … رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی: کارآفرینان در آینده زندگی می‌کنند/ساختار مشاغل در حال تغییر است برگزاری هفته فیلم کندر آرژانتین به میزبانی دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین اصفهان برگزار شدبررسی نقش سینما در نشر معارف فلسطین با حضور دانشجویان اصفهانی در گفت وگوی روزنامه فرهیختگان با مدیر عامل خبرگزاری قدس مطرح شد: در نظام جدید منطقه‌ای اجازه تاراج ثروت ملل منطقه توسط جریان سلطه داده … /گزارش/تغییر اولویت‌های اتحادیه عرب / آرمانخواهی فلسطین جای خود را به مقاومت هراسی داده است نشست سران ایران، ترکیه و روسیه پاسخ محکمی به طرحهای آمریکاست/کنفرانس سوچی قدرت منطقه‌ای و بین المللی بزرگی تأسیس می‌کند دادستان خبر داد: تایید حکم اعدام سه مفسد فی‌الارض از سوی مرکزکارآفرینی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛ سمینار "برند سازی شخصی در حوزه سلامت" برگزار می‌شود آیا حاج قاسم درجه سپهبدی دریافت خواهد کرد؟ دکتر ولایتی: وهابیت احیاگر جاهلیت پیش از اسلام است مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با قدسنا: سردار سلیمانی امروز یک قهرمان جهانی است/ دشمنی اسرائیل و … اعدام برای خیانت 2 میلیارد دلاری و اغماض از خیانت 65 میلیارد دلاری! /هشدار درباره پنهانکاری مالی دولت/ ادعای عجیب دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه/تکذیب میانجیگری تونس میان تهران - ریاض بیانیه پایانی گروه‌های فلسطینی در قاهره: توافق بر 7 مساله ملی آیا سرلشکر سلیمانی؛ سپهبد می‌شود؟ یادداشت/ سعداله زارعیداستان آغاز و انجام داعش ژنرال اجاره‌ای سعودیچه کسی است؟ لحظه‌ای که پوتین صندلی را از زیر اردوغان کشید! (فیلم) مخالفت جهاد اسلامی با بند پذیرش مرزهای 67 در بیانیه قاهره: سرزمین تاریخی فلسطین از بحر تا نهر // تحت هیچ شرایطی مرزهای 67 را نخواهیم پذیرفت آمادگی نیروهای مسلح برای جلوگیری از بروز فتنه‌های مشابه داعش حرکت عجیب پوتین در اجلاس سه جانبه سوچی + فیلم عکس/ اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) کار عجیب پوتین با صندلی اردوغان + فیلم علی رغم تصویب یک فوریت: حذف تعطیلی 8 ربیع الاول سه کشته و پنج مجروح در تصادف پژو و پراید واکنش سوریه به نشست سوچی دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره افتادن صندلی اردوغان در حضور پوتین و روحانی زلزله همچنان ازگله را می‌لرزاند پرونده دروازه بان تیم ملی را چه کسانی رسیدگی می‌کنند راز صغر سن دروازه بان مشهور فاش شد الجزایر، سفیر عراق را اخراج کرد گزارش تصویری کنگره بزرگداشت شهدای مدافع حرم فاتحین سردار جعفری: هر جنگ جدیدی به محو رژیم صهیونیستی از عالم منجر خواهد شد اعدام برای خیانت 2 میلیارد دلاری و اغماض از خیانت 65 میلیارد دلاری! پیکر پاک شهید عارف کاید خورده وارد دزفول شد دلیل فیلترینگ «ویز» چه بوده است؟ معاون قلابی وزیر نفت دستگیر شد زنگ خطر داوطلبین کنکور به رویکرد آموزشی/ مواظب باشیم کارآفرینی ما مثل آموزش و پژوهش معلق نشود ولایتی: حضور 600 عالم مسلمان در اجلاس محبان أهل بیت اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) کاهش 12 درجه‌ای دما در برخی نقاط کشور محکومیت «قصاب بوسنی» به حبس ابد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me