تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:انصاف
دسته:سیاسی()
کد خبر:12404206
۱۳۹۶/۰۸/۲۴ ۰۹:۱۱

3 دلیل اصلی فاصله گرفتن ترکیه از آمریکا

تغییر رفتار ترکیه و متمایل شدن به سمت روسیه نه تنها در سیاست این کشور نمایان شده بلکه در محور تسلیحات، اقتصاد و انرژی هم شاهد فاصله گرفتن آنکارا از واشنگتن هستیم. «بهرام امیر احمدیان» تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو ایلنا با اشاره به دیدار پوتین و اردوغان اظهار کرد: دیدار روسای جمهور ترکیه و … نوشته 3 دلیل اصلی فاصله گرفتن ترکیه از آمریکا اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
3 دلیل اصلی فاصله گرفتن ترکیه از آمریکا

تغییر رفتار ترکیه و متمایل شدن به سمت روسیه نه تنها در سیاست این کشور نمایان شده بلکه در محور تسلیحات، اقتصاد و انرژی هم شاهد فاصله گرفتن آنکارا از واشنگتن هستیم.

«بهرام امیر احمدیان» تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو  ایلنا با اشاره به دیدار پوتین و اردوغان اظهار کرد: دیدار روسای جمهور ترکیه و روسیه تا حدودی نشان می‌دهد که ترکیه از آمریکا دور شده و به روسیه متمایل شده است. اگر به سخنان قبل از سفر رئیس‌جمهوری ترکیه توجه کنیم، می‌بینیم که آنکارا نوعی عکس‌العمل به اقدام‌های اخیر ایالات متحده در مورد چند پرونده نشان داده است. پرونده اول بحث عدم استرداد فتح‌الله گولن بعد از کودتای ۱۵ جولای از سوی آمریکا بوده و به نظر می‌رسد آنکارا از مقاومت واشنگتن برای استرداد گولن به ترکیه ناامید شده است. به گونه‌ای که در هفته‌های اخیر انتقادات زیادی از سوی مقام‌های این کشور علیه ایالات متحده صورت گرفته و نهایتاً شاهد سفر اردوغان به روسیه بودیم.

وی افزود: موضوع دیگر که فاصله بین آمریکا و ترکیه را زیاد می‌کند، بحث عدم پشتیبانی ناتو از ترکیه است. همگان به خاطر دارند زمانی که جنگنده سوخوی روسیه توسط ترکیه و پدافند آن مورد اصابت قرار گرفت، هیچ‌گونه حمایتی از سوی ناتو صورت نگرفت و تا حدودی آنکارا از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی فاصله گرفت. موضوع دیگر کردهای مستقر در شمال سوریه هستند؛ از دو سال گذشته تاکنون نیروهای سوریه دموکراتیک و جریان‌هایی مانند ی.پ.گ و پ.ی.د مورد حمایت تسلیحاتی و آموزشی ایالات متحده قرار گرفتند و دقیقاً این موضوع برخلاف امنیت ملی ترکیه است. لذا خلاء موجود در روابط آمریکا و ترکیه روابط آنکارا و مسکو را به سمت تاکتیکی شدن پیش برده است.

باید توجه داشت که ساختار ارتش ترکیه بر مبنای ناتو و مدل‌های غربی بنا شده اما شاهد آن هستیم که تسلیحات روسی و سامانه‌های پدافندی اس۴۰۰ روسیه توسط ترکیه خریداری می‌شود. لذا تغییر آرایش و تنوع در تسلیحات می‌تواند معنادار باشد و از این جهت باید گفت که ترکیه در مورد مباحث نظامی هم به سمت روسیه نزدیک شده است. البته یکی دیگر از دلایلی که ترکیه به روسیه نزدیک شده، نا امیدی از حمایت‌های سیاسی ترامپ است. آنها نگران قطع حمایت‌های ترامپ از آنکارا هستند و از این جهت خود را به روسیه نزدیک کردند.
این استاد دانشگاه با اشاره به همکاری روسیه و ترکیه در بحران سوریه گفت: برخی از همکاری‌ها و همچنین دیدار اخیر روسای جمهوری ترکیه و روسیه حول محور پرونده سوریه می‌گردد. روسیه و ترکیه دو ضلع از مثلث مذاکرات آستانه هستند که تا حدودی نگاهشان به یکدیگر نزدیک است. به عنوان مثال در مورد ادلب و اینکه برخورد روسیه و آمریکا با ترکیه چه خواهد بود و یا اینکه دو کشور چه منافعی را در آنجا پیگیری خواهند کرد نکات بسیار مهمی وجود دارد. نخست اینکه مخالفان بشار اسد در استان ادلب حضور دارند و اگر ترکیه، روسیه و حتی ایالات متحده دست به سرکوب آنها بزنند ممکن است روند پرونده سوریه به کلی تغییر پیدا کند. از این جهت بسیاری از معارضان از روند نشست آ‌ستانه ناراضی هستند و معتقدند که منافع آنها تامین نشده است.

وی ادامه داد: یکی از دلایلی که ترکیه در ادلب حضور دارد وجود منطقه «هاتای» در نزدیکی ادلب است. این منطقه در گذشته متعلق به سوریه بوده اما پس از آن که مرزهای عثمانی شکل گرفت به دلیل استراتژیک بودن وضعیت آن و همجواری با مدیترانه توسط عثمانی‌ها به گروگان گرفته شد و در حالت فعلی این منطقه در اختیار ترکیه است اما مالکیت آن از قدیم با سوریه بود. لذا ادلب از همه جهت برای آنکارا اهمیت دارد. به این جهت است که در مورد ادلب و همکاری‌های روسیه و ترکیه باید ببینیم که آیا این دو کشور ختم‌کننده پرونده ادلب خواهند بود یا خیر و تا چه حدی نگاهشان در خصوص این موضوع به یکدیگر نزدیک است.

بخشی از دیدار دو رئیس جمهور مبتنی بر روابط اقتصادی بود. باید توجه داشت که روسیه به ترکیه گاز صادر می‌کند و در ازای آن ترکیه کالاهای خوراکی و صنایع سبک خود را به مسکو می‌فرستد. به همین دلیل دو کشور اصرار به ادامه همکاری و مناسبات اقتصادی دارند. از سوی دیگر اقتصادهای کوچک که به آنها «اقتصاد چمدانی» گفته می‌شود و بخشی از اقتصاد مسکو را شکل می‌دهد از سوی ترک‌ها صورت می‌پذیرد که می‌تواند رونق اقتصادی را برای روسیه به همراه داشته باشد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: بخشی از این همکاری‌ روسیه و ترکیه به مسائل هسته‌ای و تاسیس نیروگاه‌های اتمی برمی‌گردد که نشان می‌دهد روابط ترکیه و روسیه آرام آ‌رام به سمت تبدیل شدن به «روابط استراتژیک» گام برمی‌دارد و به نظر می‌رسد سیاست ترکیه در حالت فعلی سردرگم است. ساختار سیاسی و نظامی ترکیه تا حد زیادی از غرب نمونه‌برداری شده از این جهت تمایل ترکیه به سمت شرق و همچنین فاصله گرفتن از اتحادیه اروپا، مخدوش شدن روابط با ناتو و آمریکا و همچنین نامشخص بودن وضعیت گولن همگی موجب شده تا ترکیه به سمت روسیه متمایل شود و از غرب فاصله بگیرد.

انتهای پیام

#ترکیه #رجب طیب اردوغان #روسیه #ولادیمیر پوتین #ادلب #مذاکرات ژنو #کلمات کلیدی: #آمریکا
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


صلیب سرخ: سه شهر یمن با مشکل عدم دسترسی به آب سالم مواجهند کاریکاتور: نمره مسکن مهر در کرمانشاه! سعد الحریری: در مسیر فرودگاه برای ترک ریاض هستم یک قدم تا پرواز با تاکسی هوایی عمر طولانی با یک رژیم غذایی مفید فرماندهی دومین فرمانده سپاه سوسنگرد با نام مستعار امام رضا (علیه السلام) احیاگر سلسله امامت نگرانی آمریکا از خرید همزمان سامانه اس-400 و جنگنده اف-35 توسط ترکیه کولاک «کاوه رضایی» در لیگ فوتبال بلژیک روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی (626) مذاکرات مقدماتی احزاب آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی وارد وقت اضافه شد طلا بهترین ابزار سرمایه گذاری است ولی … آخرین جزئیات از زلزله پارس‌آباد اردبیل خرید توافقی برنج، راهگشای کنترل واردات و نوسان قیمت آتش گرفتن ساختمانی 6 طبقه در نیویورک ترکیه اقدام مسئولان رزمایش ناتو در نروژ را «تأسف بار» خواند زنگِ ارادت عکس/صفحه نخست روزنامه‌های شنبه 27 آبان آغاز هفته دوازدهم بوندس لیگا با تداوم ناکامی‌های دورتموند کونته: نمی‌دانم ظاهر جدیدم خوب است یا خیر؛ به پیشنهاد همسرم، ریش گذاشتن را امتحان کردم چهره‌ی بازیکنان بارسلونا بعد از 50 سال آتش سوزی مهیب یک ساختمان در نیویورک داستان ناتمام رقابت و نفرت میان مورینیو و بنیتز خلاصه بازی اشتوتگارت 2 - دورتموند 1 مهندسان قربانی نشوند یک چادر، یک اثر فضیلت آرمان‌خواهی در پایتخت انقلاب اکتبر جشن تولد دالایی لاما اما وقتی زلزله می‌آید … کارتون خواب خبر تکرار ادعاهای بی‌اساس عربستان مشکلی را حل نمی‌کند نسبت زلزله با معضلات تاریخی-سیاسی جدول اطلاعات تکان‌دهنده از جادوگری در لیگ برتر فوتسال همدردی یک جام و چند نکته فورفورتو: کار ایران برای رسیدن به مرحله حذفی جام جهانی روسیه دشوار خواهد بود خودم به تنها تمرین‌کردن کیانوش رأی داده بودم خبر دریچه زلزله جولانگاه عرض‌اندام نشود بی‌اعتمادی یا سلفی با فاجعه؟ گالری جهان گالری جهان تگزاس؛ همچنان درگیر حادثه کلیسا یونان؛ سیلاب در پیش است کودتای آرام!
گاف بزرگ آمدنیوز درباره مکالمه تلفنی فرمانده سپاه توییت در مورد شایعه تماس بازوند با جهانگیری 5 کشته در تصادف جاده سروستان + عکس لحظه دردناک نجات دو کودک زنده از زیر آوار + فیلم شهرام گودرزی عزادار شد محمد بن سلمان هفته آینده پادشاه عربستان می‌شود ابهام درباره سرنوشت موگابه زلزله بروجرد را لرزاند تصاویر | تشییع دو شهید دفاع مقدس در کرج اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی سرپل ذهاب / بانک‌ها و اداره‌ها باید صبح شنبه باز باشند زلزله دوم جمهوری آذربایجان دوباره اردبیل را لرزاند تشییع پیکر راننده بوکانی در کامیاران تشییع پیکر شهید حسن نیرپور در کرمانشاه اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی /باز هم انتقاد از ویران شدن مسکن‌های مهر در زلزله سخنگوی وزارت امور خارجه: فرانسه به بحران‌ها در خاورمیانه نگاهی یکسویه و جانبدارانه دارد وداع باشکوه با پیکر مرد کمک رسان زلزله زدگان+ تصویر ازدواج با مادربزرگ 80 ساله برای فرار از سربازی واکنش قاسمی به وزیر خارجه فرانسه فراخوان عجیب به حامیان احمدی نژاد در کرمانشاه! واکنش ایران به اظهارات عادل الجبیر شهادت یک ارتشی در حین کمک به زلزله‌زدگان+عکس گفت و گو با «محمدعلی ابطحی»، یک تئاتربین حرفه‌ای نجات نوجوان قمی از چنگ آدم ربایان در زاهدان 5 کشته در تصادف اتوبوس با پیکان در فسا آیزنکوت: آماده همکاری امنیتی با عربستان هستیم/ قصد جنگ با حزب‌الله را نداریم گری لینکر، مجری مراسم قرعه کشی جام جهانی 2018 روسیه وحشت از زلزله در بروجرد 5 کشته در تصادف پیکان و اتوبوس بعیدی نژاد: جای تأسف است رسانه‌ها پرداخت بدهی انگلیس به ایران را به مسائل دیگر پیوند می‌زنند آیا بحران سعد الحریری پس از خروج او از عربستان پایان می‌یابد؟ شاهکار بازیکن تیم کرمان در سوپرلیگ بسکتبال دختران عکس | تصادف وحشتناک پیکان و اتوبوس با 5 کشته یک‌طرفه شدن جاده چالوس از ساعت 18 رئیس‌جمهور زیمبابوه در انظار عمومی حاضر شد وزیر خارجه لبنان: برخی جریان‌های داخلی در بحران پیش آمده دست داشتند آغاز طرح برخورد با قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌های تهران/ اصناف شئونات را رعایت نکنند پلمب می‌شوند سجده شکر مردم زلزله دیده کرمانشاه + فیلم تکذیب گورهای دسته‌جمعی در مناطق زلزله‌زده مدارس فعال در طرح اسکان زائران پیاده مشهد فردا "تعطیل" است جانشین فرمانده ناجا: زندگی در مناطق در زلزله‌زده در حال عادی‌شدن است/ با خودروهای شخصی به منطقه نیایید زلزله 3.9 ریشتری بروجرد را لرزاند اعلام تازه‌ترین رده‌بندی برترین تیم‌های فوتسال جهان: فوتسال ایران همچنان در رده پنجم جهان و اول آسیا اولتیماتوم استاندار کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی سرپل ذهاب / بانک‌ها و اداره‌ها باید صبح شنبه باز باشند افشاگری علی کریمی علیه فدراسیون فوتبال: امضای تاج و رفقایش باعث شد 69 میلیارد تومان حیف و میل شود! پیش‌بینی برف و باران در مناطق زلزله‌زده کریمی خطاب به مدیران فدراسیون: چرا 69 میلیارد از بیت المال را حیف کردید؟ / جای تلاش برای خاموش کردن منتقد، به مردم پاسخ بدهید جای تاسف است که طلب ایران از انگلیس به پرونده زاغری پیوند زده شود ترافیک محور اسلام آباد غرب - سر پل ذهاب سنگین است "کوئیک" روستای دورافتاده با تلفات بسیار در زلزله + فیلم واکنش ایران به اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me