تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:اقتصاد
دسته:اقتصادی()
کد خبر:12404518
۱۳۹۶/۰۸/۲۴ ۰۹:۲۲

گفتگو با بازماندگان 21: 45 دقیقهِ خانمان برانداز

در نخستین پروازی که از کرمانشاه وارد تهران شد 30 بیمار در مجتمع بیمارستانی امام پذیرش شدند. 3 نفر از این بیماران به دلیل وخامت حال‌شان با هلی‌کوپتر و بقیه با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.
گفتگو با بازماندگان 21: 45 دقیقهِ خانمان برانداز

امام خمینی(ره) تهران، یکی از همان 3 بیمارستانی است که بیشتر مصدومان زلزله‌زده را با هواپیما از کرمانشاه به آنجا منتقل کرده‌اند. مددکار بیمارستان می‌گوید: «دیشب می‌آمدید اورژانس غلغله بود. ازدحام آمبولانس‌ها را نمی‌توانستید تصور کنید. هر لحظه مجروح می‌آوردند. سه تاشون رو هم با هلی‌کوپتر آوردند اینجا. بقیه‌شون هم با آمبولانس. بعضی‌هاشون همراه هم ندارند. خبر ندارند خانواده‌شون زنده‌اند یا مرده؟» همراه با دکتر قادری به بخش بستری مجروحان می‌رویم. آنهایی که تا عصر و غروب یکشنبه 21 آبان 1396، سقفی بالای سر داشتند، شغل و درآمد کوچکی.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، میثم ساکن یکی از آبادی‌های سرپل ذهاب است. روستای «قلعه بهادری». آن شب پر هراس همراه مادر و دو برادرش تهران بودند. «متأسفانه بابام و خواهرم دهات بودند موقع زلزله خواب بودند تا بلند شوند، سریع ساختمان روی‌شان می‌افتد. ساختمان نصفش آجر کهنه است. بابام درجا فوت می‌کند پسر عموهام، خواهرم رو از زیر آوار بیرون می‌کشند. بیمارستان سرپل ذهاب ریخته بود. انتقالش می‌دهند بیمارستان کرمانشاه. آبادی ما راحت تا الان 30 نفر  فوت کردند. 250 خانوار داریم. هنوز هم مردم زیر آوارند و کمکی هم  نشده است. امداد و نجات هم که تا صبح (سه‌شنبه) نیامده بودند مردم خودشان کمک کردند. نتونستم برم دهات.   بیمارستان امام رضا (ع)مرتب جنازه می‌آوردند آنجا کمک می‌کردیم. خواهرم رو توی بیمارستان دیدم. 300 نفر رو با هواپیما آوردند تهران . تا امروز هم پس لرزه آمده و هنوز هم خانه‌ها می‌ریزند وضعیت خیلی وحشتناک است. امروز مطلع شدم  ارتش کمک می‌کند و به  آبادی‌ها هیچ کمکی نشده.واقعا نیاز به کمک دارند. خدا رو شکر تهران خیلی خوب به خواهرم می‌رسند.»

داخل بخش بستری پر است از تصویر آدم‌هایی که دو شب پیش یا حیران ویرانه‌ها بودند یا برای زنده ماندن تقلا می‌کردند. پرستار ضربان قلب و سطح اکسیژن و فشار خون را اندازه گرفت و زخم‌های دست پیرمرد «کندوله ای» را پانسمان کرد. زخم تازه از بالای پیشانی تا پایین چانه خط انداخته بود. پشت و روی ساعد دست چپ پر از رد خراشیدگی سنگ‌ها است. از پشت پای راست تا روی قوزک پا افقی بریده شده بود و  خون زخم تازه بند آمده بود.

پیرمرد اهل آبادی «دیوانیش» است. او خاطره آن شب را این طور مرور می‌کند: «خونه‌مون گلی بود. ریخت روی سرم. خانمم ناپیداست. می‌گن بردنش همدان... ما خودمون آنقدر تقلا کردیم از زیر یک کوه خاک و گل بیرون آمدیم. اهل آبادی کمک کردند بیرون آمدیم. خدا از دکترها راضی باشد، زحمت کشیدند.» کمرش را نشان می‌دهد و می‌گوید پیرمرد خوشرویی هستم درد دارم: «کشاورزم. منطقه ما زیاد دام داره همه‌شون تلف شدن. هر چی گندم و نخود خدا به ما داد، همین طور خاک و خل شد. یک تراکتور دارم خراب شد. دردم خودم نیست؛ دردم وسایل و تراکتور و مال و زندگی است. (دولت  چه نه کمک کنه؟) چه جوری می‌خواد کمک کنه.»

اشرف  ویرانه باقی مانده از شب پیش را در روستای «زیارت تمر خانی» ثلاث باباجانی این طور به تصویر می‌کشد: ما موقع زلزه خونه بودیم. هفت - هشت نفر فرار کردیم پدرم زیر آوار گیر کرد. فامیل‌ها از زیر خاک و خل بیرون کشیدند. چادر نمی‌آورند، غذا نمی‌آورند. هیچی برایمان نمی‌آورند.»« خشم می‌نشیند روی صورت «سبکتکین»، پسر 17 ساله‌اش: «همه چی برعهده خودمان است. پتو، چادر خودمان تدارک دیدیم. با تلفن با مادرم اینا حرف زدم می‌گن هیچ کمکی به ما نمی‌کنند. چند تا از فامیل‌ها‌مون زیر آوار گیر کردند. یکی دو نفر هنوز زیر آوارند. روستای ما 15 تا 20 نفر فکر کنم هنوز زیر آوارند. روستا با خاک یکسان شده. دیشب  از کرمانشاه با هواپیما آمدیم تهران. اینجا مرتب دکتر و پرستار بالا سرمریض‌ها می‌آیند. ما راضی هستیم.»

مرتضی، اهل شهرستان دالاهو و ساکن شهریار تهران هم می‌گوید: «بیشتر مریض‌ها همراه ندارند اصلاً از خانواده‌هاشون هم خبر ندارند. این مریض رو هم که می‌بینید، شنیدم خانمش رو بردند بیمارستان همدان.»

«هومن رضایی» اهل شهرستان روانسر که به علت شکستگی پا و ستون فقرات در بیمارستان امام بستری است، وضعیت ملتهب آن شب را این گونه روایت می‌کند: «موقع زلزله خانه بودم. ما 5 نفر بودیم. اول دفعه که زلزله آمد کم بود اونا زودتر بیرون آمدند. من حمام بودم تا اومدم بیام اتاق زلزله دوم با 5 ثانیه شروع شد، زیاد بود نتونستم فرار کنم. دیگه خونه افتاد. ویرون شد.» هومن به  وضعیت امدادرسانی در شهرستان روانسر هم اشاره می‌کند: خانواده‌ام با کمک هلال احمر اسکان داده شده‌اند. از فامیل‌هامون فوتی داریم. فقط تونستم از خانواده‌ام خبر بگیرم. با پدرم حرف زدم. اینجا (بیمارستان امام) هم کمک زیادی به ما کردند.»

سوسن 30 ساله آخرین مریضی است که او را روی تخت بیمارستان می‌بینم. پایش شکسته و استخوان قفسه سینه‌اش ترک برداشته شوهر و برادرش او را از زیر آوار بیرون کشیدند. تلخ‌ترین قصه مجروحان زلزله‌زده را دیروز از زبان او شنیدم: «بچه‌ام سه سالش بود. خواب بود. دو تا دختر دوقلو هم خونه داشتم. رفتم بچه‌ام رو بیدار کنم دو تا دخترام آمدند بغلم. آوار ریخت سرمون. بچه‌هام مردند. هر سه تا مردند. شوهرم فرار کرد بیرون. دخترام کلاس چهار بودند. بغلم مردند. خونمون یک طبقه بود. آجری. از شوهرم خبر ندارم. ازش خبر ندارم. مریض است اعصابش آرام نیست. فشار زندگی. استرس دارد. کارگر است. نمی‌دانم بچه‌ها را چکار کردند. کاش یک بچه‌ام نمی‌مرد یکی می‌ماند خیلی خوب بود. خیلی قشنگ بودند. خیلی سخت است از یادم نمی‌رود.

 اسکان همراهان بیمار در همراه‌سرای شهرداری

همزمان با انتقال بیش از 30 مجروح به مجتمع بیمارستان امام خمینی، شهرداری منطقه 7 همراهان این بیماران را در همراه‌سرای بیماران در خیابان دکتر قریب اسکان داد. مهندس هنرور مدیر این مرکز در این باره توضیح داد: از همان ابتدا که در جریان انتقال بیماران به تهران قرار گرفتیم، جهت اسکان همراهان بیماران اعلام آمادگی کردیم ابتدا 30 تخت را بلافاصله آماده کردیم و بعد ظرفیت را به 50 نفر افزایش دادیم.

او با بیان اینکه از شب گذشته غذا و اتاق در اختیار میهمانان کرمانشاهی قرار دادیم، گفت: همراه سرای مجتمع بیمارستانی امام خمینی ظرفیت 120 همراه بیمار را دارد و ما آمادگی داریم همراهان مجروحانی که در دیگر بیمارستان‌های تهران بستری شده‌اند، پذیرش کنیم علاوه بر این برای تردد این افراد به بیمارستان‌ها وسیله نقلیه نیز در نظر گرفته‌ایم.

 وضعیت مجروحان منتقل شده به بیمارستان تهران مطلوب است

رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) نیز درباره روند رسیدگی به مجروحان زلزله‌زده گفت: در نخستین پروازی که از کرمانشاه وارد تهران شد 30 بیمار در مجتمع بیمارستانی امام پذیرش شدند. 3 نفر از این بیماران به دلیل وخامت حال‌شان با هلی‌کوپتر و بقیه با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.

دکتر خسرو صادق نیت افزود: به محض ورود مجروحان و با وجود ازدحام زیاد بیماران در اورژانس بیمارستان توانستیم قسمتی از اورژانس را خالی کنیم و در اختیار مجروحان حادثه قرار دهیم. با توجه به اینکه این بیمارستان تخت خالی محدودی دارد، از ابتدای صبح روز دوشنبه بیماران قابل انتقال را به جاهای دیگر موکول کردیم.

او این را هم گفت که برای پذیرش مصدومان، بخش ویژه‌ای را درست کردند و اساتید و دستیاران رشته‌های تخصص داخلی، جراحی عمومی، ارتوپدی، جراحی مغز و اعصاب، عروق، طب اورژانس  و فوق تخصص نفرولوژی از همان دقایق ابتدایی به این مجروحان خدمات ارائه می‌دهند.

به گفته صادق نیت، وضعیت 3 بیمار که وخیم گزارش شده بود، بعد از عمل جراحی سنگین روبه بهبود است. اغلب جراحی‌ها در حوزه جراحی‌های ارتوپدی از جمله شکستگی مهره‌ها و ستون فقرات و دنده‌های سینه‌ای بوده و در حال حاضر به بخش منتقل شده‌اند.

او با بیان اینکه تیم روانشناسی و روانپزشکی به بیماران و همراهان‌شان در بیمارستان خدمات ارائه می‌دهند، تأکید کرد: نگرانی ما این است به علت ضربه‌های متعدد زیر آوار ممکن است قسمت‌های مختلف بدن آسیب ببیند از این رو لازم است مجروحان تا چند روز در بیمارستان بستری باشند.

#زلزله #معیشت
این خبر را به اشتراک بگذارید


با این 6 عادت پوکی استخوان را از خود دور کنید پیروی جوانان از فتوای مرجعیت و پشتیبانی ایران تحقق پیروزی بر داعش را تضمین کرد عذرخواهی علیرضا بیرانوند از هواداران به زبان لُری لذت ماندگار کتاب وزیر دفاع اسلوونی از خروج احتمالی سربازان در عراق خبر داد زورگویی سایبری؛ مشکل جدید دانش آموزان مسلمان آمریکا «فقط آرزو کن» علیرضا قمیشی منتشر شد شکایت مارین لوپن علیه دو بانک فرانسوی گریزمان: صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان؟ اتلتیکو مادرید تا انتها تلاش خواهد کرد آخر هفته با شبکه‌های سیما /از «خروس جنگی» تا «شاخ به شاخ» صلح پایدار در جهان متکثر بانک‌ها قدرت سلطنت‌شان را از کجا آورده‌اند؟ اعتراض حماس و جهاد اسلامی به بندهایی از بیانیه پایانی نشست قاهره "نرگس کلباسی" در کرمانشاه/ عکس زمین لرزه 4.3 ریشتری ازگله کرمانشاه را لرزاند مسئولان حج ایران و ترکیه رایزنی کردند گزارش تصویری/ کمیسیون‌های روز اول "اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری‌ها" دانلود power clean 2.9.7.9؛ بهینه ساز سریع، قدرتمند و کم حجم برای افزایش سرعت گوشی برگزاری دوره توانمندسازی واحدپوینده حوزه بسیج خواهران قرچک ترامپ درحال برنامه‌ریزی برای ضربه زدن به اقتصاد ژرمن‌ها 6 محموله حامل کمک‌های مردم صومعه‌سرا به مناطق زلزله‌زده ارسال شد حمل سلاح سرد در چه صورت جرم تلقی می‌شود؟ سیمئونه: امیدوارم گریزمان با گلی که به رم زد، از برزخ خارج شود؛ برای پیروزی به لندن خواهیم رفت هاینکس: حریف را دست کم گرفته بودیم سوپر گل قیچی برگردون گریزمان به آ اس رم کوکی گردویی؛ لذیذ و پر خاصیت ویدئوی دیده‌نشده از سردار سلیمانی در جنگ با داعش حساب‌های راکد زیر 2 میلیون تعیین تکلیف می‌شوند آسیب شناسی شبکه‌های اجتماعی در مدارس سطح شهرستان قرچک سفیران بصیر بسیجی به روستای ولی آباد قرچک اعزام شدند پس از ترکیه چه کشورهایی از ناتو خارج می‌شوند؟ دردفتر رییس‌جمهور چه می‌گذرد؟ / تبعات سیاسی زلزله پایتخت/مسدود شدن حساب‌های راکد با کدام منطق؟ /بازماندگان گروه‌های تکفیری کجا می‌روند؟ /روایت زندگی و کارنامه ژنرال خاورمیانه مادر بی‌رحم کودک 14 ساله خود را به قتل رساند آخرین وضعیت محاکمه قاتل اهورا کوچولو بوسکتس: مسی مهم‌ترین بازیکن برای ماست؛ تراشتگن در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد وزیر دفاع اسلوونی: احتمال دارد نیروهایمان را از عراق خارج کنیم سیاق و کارکرد آن در کتاب التعبیر القرآنی ناکامی نمایندگان استان در هفته چهارم لیگ دسته یک نگرانی روس‌ها از تقویت مواضع داعش در افغانستان مهارت‌های جادویی نیمار بهرام رادان با «کارناوال مرگ» به هیسپان می‌آید گریم وحشتناک مریم معصومی! +عکس نقاشی زیبا از چهره مانوئل نویر فشار باد تایر در عملکرد خودرو چه تاثیری دارد؟ بارسلونا صعود کرد، وضعیت یوونتوس به خطر افتاد غلبه شجره طیبه بر شجره خبیثه بازیگر جایگزین کوین اسپیسی در نقش اسکروچ +عکس تیراندازی دو مرد مسلح در یک سوپرمارکت در آلمان/2 تن زخمی شدند سوزاندن جسد همسر پس ازجنایت رشد و بالندگی حوزه در گرو روحیه انقلابی و تحول گرایی است
مدیرکل بهزیستی لرستان مطرح کرد: واگذاری طرح شیوع‌شناسی آسیب‌های اجتماعی به جهاددانشگاهی استان مهندسی معکوسدر برابر دین‌زدایی رضاخانی بعد از داعشبرنامه فرهنگی داریم؟! به میزبانی دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین اصفهان برگزار شدبررسی نقش سینما در نشر معارف فلسطین با حضور دانشجویان اصفهانی عضو کمیته مرکزی جبهه خلق: تشکیلات خودگردان کارشکنی می‌کند/هیچ بحثی درباره سلاح مقاومت را نمی‌پذیریم /گزارش/تغییر اولویت‌های اتحادیه عرب / آرمانخواهی فلسطین جای خود را به مقاومت هراسی داده است رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی: کارآفرینان در آینده زندگی می‌کنند/ساختار مشاغل در حال تغییر است در گفت وگوی روزنامه فرهیختگان با مدیر عامل خبرگزاری قدس مطرح شد: در نظام جدید منطقه‌ای اجازه تاراج ثروت ملل منطقه توسط جریان سلطه داده … گزارش خبرنگار قدسنا از اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مساله تکفیری‌ها: جمع بندی تجولات سیاسی و میدانی منطقه بر اصل تمرکز بر اشتراکات … برگزاری هفته فیلم کندر آرژانتین نشست سران ایران، ترکیه و روسیه پاسخ محکمی به طرحهای آمریکاست/کنفرانس سوچی قدرت منطقه‌ای و بین المللی بزرگی تأسیس می‌کند از سوی مرکزکارآفرینی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛ سمینار "برند سازی شخصی در حوزه سلامت" برگزار می‌شود دادستان خبر داد: تایید حکم اعدام سه مفسد فی‌الارض آیا حاج قاسم درجه سپهبدی دریافت خواهد کرد؟ دکتر ولایتی: وهابیت احیاگر جاهلیت پیش از اسلام است آیت‌الله هاشمی شاهرودی در نخستین اجلاس محبان اهل بیت و مساله تکفیری‌ها: تا منشا فکری داعش نابود نشود جهان اسلام آسوده نخواهد ماند/ حب اهل … طرحی که قصه شدهاین حکایت زیر گذریست که 29 ماه از آغاز عملیات اجرایی آن می‌گذرد مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با قدسنا: سردار سلیمانی امروز یک قهرمان جهانی است/ دشمنی اسرائیل و … قیمت جدید نان اعلام شد موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» آیا سرلشکر سلیمانی؛ سپهبد می‌شود؟ وداع با پیکر شهید مدافع حرم عارف کائد خورده + فیلم علی رغم تصویب یک فوریت: حذف تعطیلی 8 ربیع الاول سه کشته و پنج مجروح در تصادف پژو و پراید بیانیه وزارت امور خارجه درباره پایان داعش ساخت خیمه‌های ژاپنی ویژه زلزله در ایران +عکس سعد الحریری پس از 18 روز، بالاخره وارد لبنان شد سمپوزیوم چهلمین یادمان دکتر علی شریعتی آغاز شد سردار جعفری: هر جنگ جدیدی به محو رژیم صهیونیستی از عالم منجر خواهد شد راز صغر سن دروازه بان مشهور فاش شد آغاز جنگی دیگر در سوریه برای فتح صلح؛ ایران می‌تواند فاتح باشد!؟ محمد دادکان به وزارت صنعت رفت الجزایر، سفیر عراق را اخراج کرد مهلت دو ساله بانک‌ها برای تنفس وام خدمتی بزرگ به بشریت کردید/ از کید دشمن غفلت نشود/ حفظ انگیزه و آمادگی‌های همه‌جانبه نباید فراموش شود پرونده دروازه بان تیم ملی را چه کسانی رسیدگی می‌کنند شادی مردم زیمباوه در خیابان پس از استعفای موگابه/تصاویر معاون قلابی وزیر نفت دستگیر شد خدمتی بزرگ به بشریت کردید زلزله همچنان ازگله را می‌لرزاند دلیل فیلترینگ «ویز» چه بوده است؟ پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سلیمانی آغاز صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت تشییع شهیدان گیلانی مدافع حرم در رشت به تصمیم موگابه برای استعفا احترام می‌گذاریم استقبال تیلرسون از استعفای موگابه پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه سرلشکر قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره داعش

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me