تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:12894294
۱۳۹۶/۰۹/۱۶ ۱۰:۳۴

یمن؛ شکست کودتای سعودی و چشم انداز مبهم صلح

تهران- ایرنا- کشته شدن «علی عبدالله صالح» رییس جمهوری مخلوع یمن هرچند کودتای سعودی- اماراتی علیه انقلاب مردمی یمن را با شکست مواجه کرد، ولی سرانجام منازعه در این کشور فقیر عربی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و دورنمای روشنی از دست یابی به ثبات در آن به چشم نمی‌خورد.
یمن؛ شکست کودتای سعودی و چشم انداز مبهم صلح

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انتشار خبر کشته شدن علی عبدالله صالح، معادلات ذهنی تحلیلگران سیاسی خاورمیانه را به هم ریخت. شاید کمتر کسی فکر می کرد تحولات داخلی یمن در عرض کمتر از یک هفته به گونه ای رقم بخورد که متبحرترین و آگاه ترین تحلیلگران قادر به پیش بینی آن نباشند.
تحولات یمن با کشته شدن صالح و نافرجام ماندن کودتای سعودی، وارد مرحله ای تازه خواهد شد. ائتلاف عربی که از اجرای توطئه خود ناکام مانده و پس از سال ها بمباران هوایی نتوانسته مقاصد خود را در این کشور پیاده کند، به این زودی ها دست از سر این کشور برنخواهد داشت. این در حالی است که یمن، در نتیجه تجاوز سعودی ها با فاجعه انسانی رو به رو است.

**چرخش مواضع 180 درجه ای عبدالله صالح
رییس جمهوری مخلوعی که انقلاب یمن در سال 2011 به بهانه مبارزه با دولت او آغاز شد، در کمتر از دو سال علیه «عبدربه منصورهادی» رییس جمهوری مستعفی این کشور و حامیان سعودی او، به همپیمانی نیروهای مردمی یمن و نیروهای انصارالله درآمد. اما دخالت های خارجی، سرانجام او را به سوی خروج از ائتلاف با انصارالله و پیوستن به صف متجاوزان خارجی به سرکردگی عربستان سوق داد. همین چرخش موضع ناگهانی، تحولات حیرت انگیز هفته گذشته یمن را رقم زد.
اقدام عبدالله صالح از سوی نیروهای مردمی به عنوان توطئه ای خارجی و کودتایی نظامی تعبیر شد و مردم را در برابر نیروهای طرفدار صالح قرار داد. اتحاد طرفداران صالح و انصارالله به یکباره به تعارض بدل شد. اختلافات تازه سربرآورده، صنعا را با صحنه ای وحشت باری از جنگ و خونریزی مواجه کرد؛ جنگی پنج روزه که به گزارش صلیب سرخ حدود 125 تن کشته به جا گذاشت.
عبدالله صالح از معادلات میدانی یمن خارج شد، ولی طرفداران او و حزب متبوعش یعنی «کنگره مردمی یمن» همچنان در عرصه میدانی یمن حضور دارند. اگرچه بسیاری از اعضای حزب یادشده با چرخش مواضع روزهای اخیر صالح مخالفت جدی داشتند، اما مشخص نیست پس از کشته شدن رهبرشان و با توجه به تداوم دخالت های خارجی چه موضعی در برابر نیروهای مردمی و انقلاب یمن اتخاذ کنند.

**شکست ائتلاف سعودی در یمن
عربستان سعودی که سال ها است در کشورهای مختلف عربی خاورمیانه یکی پس از دیگری شکست و ناکامی را تجربه می کند، از بحران های چندساله یمن هم ناکام بیرون آمده است. این در حالی است که رهبران تازه عربستان زیر تاثیر«محمد بن سلمان» ولیعهد 32 ساله، بسیار جسورانه تر و بی پرواتر اهداف سیاست خارجی ریاض در منطقه را پیگیری می کنند. جالب این است که هرچه رهبران ریاض بر اجرای سیاست های مداخله جویانه خود در منطقه اصرار می کنند، موفقیت کمتری حاصل می کنند. ناکامی سال های اخیر عربستان در سوریه، لبنان، عراق، قطر و یمن برای این کشور به شدت گران تمام شده است، تا جایی که از هر ابزارو به هر قیمتی برای تحقق اهداف خود تلاش می کند. کودتای اخیر یمن را می توان در همین چارچوب تفسیر کرد.
ائتلاف کشورهای عربی به سرکردگی عربستان سعودی از حدود سه سال پیش، با راه اندازی عملیات «طوفان قاطعیت» با تمام قوا از دولت مستعفی منصور هادی حمایت کردند و در برابر خواست مردم یمن ایستادند و با بمباران های هوایی پیاپی، مصایب بسیاری را بر یمن تحمیل کردند تا جایی که صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل موسوم به «یونیسف» در گزارش اخیر خود در مورد فاجعه انسانی در این کشور فقر عربی هشدار داد. میلیون ها کودک در معرض فقر و گرسنگی و مرگ قرار دارند و سعودی ها همچنان بر آتش جنگ در این کشور می دمند.
سال ها تجاوز نظامی به یمن نه تنها حاصلی برای سعودی ها در بر نداشته، بلکه بر میزان آسیب پذیری این کشور در برابر نیروهای انصارالله افزوده است. حمله موشکی نیروهای انصارالله به فرودگاه ریاض در هفته های گذشته و همچنین حمله موشکی به تاسیسات اتمی امارات (که البته مورد تایید رسمی دولت یمن قرار گرفت ولی از سوی ابوظبی تایید نشد)، نشان داد که تحولات یمن به سمت و سویی که سعودی ها می خواهد حرکت نخواهد کرد.
تحولات میدانی یمن، عربستان را به تغییر تاکتیک بازی در این کشور واداشت. اختلاف افکنی میان نیروهای متحد داخلی و جدا کردن راه نیروهای عبدالله صالح از انصارلله در دستور کار ریاض قرار گرفت؛ کودتایی از درون که با هدف شکست انقلاب یمن و پیروزی عربستان در صنعا پی ریزی شده بود.
این کودتا اما به مانند دیگر تاکتیک های عربستان در یمن، در نطفه خفه شد و چیزی که به جا مانده، چیزی نیست جز حجم مصیبت های انبوه تر برای مردم یمن و این درس آشکار و چندباره به عربستان که حرکت در مسیر خلاف خواست مردم، به نتیجه مطلوب ریاض نخواهد رسید.
عربستان سال ها است در جهت تامین منافع خود و برای تبدیل شدن به قدرت منطقه، بر خلاف خواست مردم، در امور داخلی کشورها دخالت می کند و با پشتیبانی قدرت های غربی، از هر ابزاری برای پیشبرد اهداف خود بهره می برد ولی هرچه تلاش می کند، از خواسته خود دورتر می شود. با این حال به نظر می رسد هنوز رهبران ریاض از تحولات منطقه چنان که باید درس نگرفته اند و همچنان صلح و ثبات در منطقه را به مسلخ مداخله جویی های خود ببرند.

**سمت و سوی مبهم تحولات یمن
بحران و جنگ یمن با شکست توطئه اخیر عربستان از این پس وارد فاز تازه ای خواهد شد. از دید برخی تحلیلگران کشته شدن عبدالله صالح به مثابه نقطه عطفی مهم، تحولات میدانی یمن را تغییر خواهد داد. در بیانیه ائتلاف سعودی که به دنبال تایید خبر کشته شدن صالح منتشر شد، نشانه هایی از تشدید بحران وجود دارد. در این بیانیه از مردم صنعا خواسته شده تا شعاع 500 متری از مراکز و مقرهای جنبش انصارالله فاصله بگیرند.
همچنین گزارش هایی از منابع یمنی در خصوص پرواز جنگنده های سعودی در آسمان صنعا و ارسال سلاح و تجهیزات برای نیروهای طرفدار صالح از سوی عربستان منتشر شده است. برخی گزارش ها نیز از انتقال بخشی از نیروهای نظامی ائتلاف عربی از مأرب به صنعا برای کمک به نیروهای طرفدار صالح حکایت دارد. از سوی دیگر به گزارش تارنمای سعودی «العربیه»، منصور هادی دستوری جدید برای حمله به صنعا تحت عنوان «صنعا العروبه» را صادر کرده است.
این در حالی است که «شرف لقمان» سخنگوی ارتش یمن وابسته به انصارالله دیروز در مصاحبه با «المادین» پس از تایید خبر کشته شدن صالح و در دست داشتن کامل کنترل اوضاع، از مرحله جدید تشدید مواضع علیه امارات خبر داد و گفت: امارات دیگر کاملا ناامن است و نیروهای مسلح یمن موشک‌های کروز زیادی دارند و حوادث غافلگیرکننده بیشتری علیه ابوظبی در راه است.
کشته شدن صالح، اگرچه به شدت موضع ائتلاف عربی در یمن را تضعیف کرد، اما این به معنای حرکت به سوی ثبات و کاهش تنش ها در این کشور نخواهد بود. همچنان چشم انداز صلح در یمن در هاله ای از ابهام قرار دارد و تا زمانی که اقدام های بین المللی برای برگزاری گفت و گوهای یمنی- یمنی صورت نگیرد، شاهد تداوم تنش ها در فقیرترین کشور عربی خواهیم بود.

پژوهشم**9275**1601**خبرنگار: اعظم حمیدپور**انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

یمن؛ شکست کودتای سعودی و چشم انداز مبهم صلحیمن؛ شکست کودتای سعودی و چشم انداز مبهم صلح #سياسي #يمن #علي عبدالله صالح #شكست كودتا
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور یاوری: پرسپولیس فراتر از لیگ ایران بازی می‌کند بیمارستان عروسک‌ها/ عکس محدودیتی برای پرداخت وام اشتغال و ازدواج در کهگیلویه و بویراحمد نداریم گوگل و آمازون؛ 2 رقیب جدی بانک‌ها در 2018 یارانه 30 میلیون ایرانی هم در چاه ویل طرح تحول سلامت رئیس‌جمهور فرانسه: بشار اسد در قدرت می‌ماند/ باید با او گفت‌وگو کنیم رویکرد سازمان تجارت جهانی نسبت به اصل شفافیت بازدید نمایندگان از تاسیسات هسته‌ای تهران دعوت محسن رضایی از مردم برای اظهارنظر درباره بودجه 97 3 راه دریافت دیپلم برای بزرگسالان/ آموزشگاه‌ها نمی‌توانند دیپلم صادر کنند عارف: اسامی نجومی بگیران افشا شود (تصاویر) گزارشی تکان دهنده از مراکز زیبایی زیرزمینی راه‌چمنی: پیشنهاد کناره‌گیری جهانگیری از دولت اشتباه است بخشی از بندهای شرطی قرارداد لیورپول و رم با به ثمر رساندن بیستمین گل صلاح در این فصل، فعال شد چه کسی سکان دار شرکت مخابرات می‌شود؟ انحراف پژوهش از مسیر اصولی ترامپ گزارش‌های اخراج دادستان ویژه تحقیقات روسیه را تکذیب کرد 80 درصد موبایل‌های بازار رجیستری نشده‌اند دیدار شفر و سفیر آلمان در رختکن/عکس نامه ترکیه به آمریکا درباره ایران چه موقع خال‌های قرمز روی پوست خطرناک می‌شوند؟ بارورسازی ابرها در خراسان جنوبی توسط یک شرکت استرالیایی روایت عکسی از لیونل مسی که جاودانه شد ترامپ خبرها درباره اخراج بازرس ویژه پرونده روسیه را تکذیب کرد بازگشت رحمتی بعد از 100 روز! «صلاح‌الدین الشیشانی» در سوریه کشته شد عارف: با انتشار اسامی نجومی‌بگیران مطابق قانون موافقم خبرهای خوب و بدی که گروه‌های خونی به همراه دارند روح بارسلونا در کالبد آبی‌های شهر منچستر «صلاح‌الدین الشیشانی» در سوریه کشته شد برد قاطعانه بارسلونا مقابل لاکرونیا از «افت دلار در مقابل جهش شاخص بورس» تا «دو رقیب جدی بانک‌ها در سال 2018» ترامپ اخراج دادستان ویژه تحقیقات روسیه را تکذیب کرد سیزدهمین سالگرد اتحاد بولیواری در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد مصدومیت 32 مامور امنیتی در نا آرامی اوکراین رسانه‌های تروریست‌ها: جیش الاسلام 45 عضو جبهه النصره را اعدام کرد پس گرفتن یک سوله دیگر مدیریت بحران از صداوسیما مخالفت با قرارداد منتشر نشده رنو اضافه شدن صد سالن سینما به چرخه اکران مروری بر نتایج مسابقات پنج لیگ معتبر اروپایی در هفته‌ای که گذشت (به همراه جدول گلزنان) روحانی: تاکید بر رفع تبعیض‌های ناروا و رعایت کامل حقوق اقوام، مذاهب و زنان/ مردم باید در زندگی روزمره خود رعایت حقوق شهروندی را احساس کنند وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خواستار تجدیدنظر در روابط با ترکیه شد بررسی تطبیقی نظریۀ مقاصد شریعت با اهداف شریعت از منظر تفکر شیعه و اهل سنت چرا اصرار به توسعه تعاملگرا داریم در حالی که بانیان آن مرددند؟ مدارس ارومیه و تبریز هم تعطیل شد تیپ خاص و متفاوت خانم بازیگر در جشنواره دبی/عکس نحوه شهادت شهید آیت الله مفتح از زبان قاتلش+فیلم جزئیات علل حذف نشدن کنکور
آخرین وضعیت تعطیلی مدارس استانهای کشور دوشنبه 27 آذر آخرین وضعیت تعطیلی مدارس برای 27 آذر در کمیته اضطرار آلودگی هوا اجرای طرح زوج و فرد از در منازل در 27 آذر ماه | ممنوعیت تردد کامیون‌ها تا 72 ساعت در تهران طرح زوج و فرد تردد خودروها در تبریز به اجرا درآمد رونمایی از پوستر هفدهمین جشنواره تئاتر زندانیان عربستان حاج قاسم را گرفت! همه مقاطع تحصیلی استان تهران فردا تعطیل است از دستگیری سردار سلیمانی تا فتح ایران توسط عربستان + تصاویر همه مدارس استان تهران روز دوشنبه تعطیل است/ گسترش محدوده طرح ترافیک مدارس تهران فردا دوشنبه تعطیل است یلدای پویا اشکانی، شهید سرباز وظیفه سحر شد انیمیشن مضحک سعوی‌ها علیه ایران و قاسم سلیمانی+فیلم مدارس تهران فردا تعطیل نیست کشف جسد یک دیپلمات انگلیسی در بیروت تمامی مقاطع تحصیلی تهران فردا دوشنبه تعطیل است انتقادات تند و تیز کواکبیان از روحانی در صحن علنی پایداری آلودگی هوای ارومیه تا روز سه شنبه پابرجاست احمدی‌نژاد ضرب‌الاجل 48 ساعته داد تشییع پیکر سرباز فداکار در کرج (+عکس) مدارس تهران دوشنبه تعطیل نیست اس ام اس روز حمل و نقل درگیری تابش با نقوی حسینی در صحن مجلس مدارس ارومیه دوشنبه هم تعطیل شد ترکیب احتمالی استقلال مقابل ایرانجوان بوشهر اعلام شد آلودگی هوای تبریز کشف جسد یک دیپلمات انگلیسی در بیروت اعلام مصوبات جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تولید انیمیشن ضد ایرانی توسط سعودی‌ها جانشین زوما تعیین می‌شود "هانیه" قطع نخاع نشده است مدارس شیفت بعد از ظهر ارومیه به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد مدارس تهران فردا تعطیل است کلیه مدارس تهران فردا تعطیل است/ اجرای طرح زوج و فرد از درب منزل طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود/ممنوعیت تردد کامیون‌ها آلودگی هوا تا چهارشنبه ادامه دارد/ احتمال تعطیلی مجدد مدارس عکس/ تشییع شهید مدافع حرم قره محمدی نقشه محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد/ طرح ترافیک فرخته نمی‌شود گل تماشایی رونالدو به گرمیو در فینال جام باشگاه‌های جهان اجرای طرح ترافیک از درب منزل جدیدترین وضعیت جسمانی هانیه، دختر فداکار کرمانشاهی نطقی که در مجلس جنجال به پا کرد/ درگیری لفظی دو نماینده اصولگرا و اصلاح‌طلب تصاویر/ صحن علنی مجلس؛ 26 آذر 96 جدول حقوق و مزایای نمایندگان مجلس آماری تکان‌دهنده از آزار خیابانی زنان در کشور جدیدترین وضعیت جسمانی هانیه، دختر فداکار کرمانشاهی مدارس ارومیه برای سومین روز پیاپی فردا تعطیل شد تصادف زنجیره‌ای 40 خودرو در ارومیه + فیلم سکه ارزان شد/ قیمت سکه و ارز امروز 26 آذر 96

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me