تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بین الملل()
کد خبر:12895820
۱۳۹۶/۰۹/۱۶ ۱۱:۳۱

دلایل شکست زودهنگام فتنه سعودی- آمریکایی در یمن/ چرا عبدالله صالح پیمان خود با انصارالله را شکست؟

با کشته شدن ناگهانی صالح می‌توان گفت آخرین اهرم فشار جریان متجاوز به یمن خیلی زودتر از آن چیزی فروپاشید که حتی خوش‌بین‌ترین حامیان جریان مردمی این کشور تصور می‌کردند.
دلایل شکست زودهنگام فتنه سعودی- آمریکایی در یمن/ چرا عبدالله صالح پیمان خود با انصارالله را شکست؟
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: وسوسه بازگشت  به قدرت مطلق زیر چتر استبداد عربستان سعودی، به دوره سیاسی ۴۰ ساله علی عبدالله صالح رئیس جمهور مخلوع یمن پایان داد. او بعد از ۳۳ سال ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ و در نتیجه آغاز انقلاب مردمی و خیانت عربستان،  قدرت این کشور را ترک کرد. اما او که سودای بازگشت به حاکمیت یمن را داشت و از سویی دیگر به دنبال انتقام جویی از سعودی ها بود، همچنان در عرصه سیاسی یمن باقی ماند و تلاش کرد خود را به جریان مردمی انصار الله نزدیک کند تا بتواند از میوه های انقلاب مردمی در این کشور برداشت کند.
پیروزی بر ناآرامی های یمن، اما آنطور که صالح تصور می کرد، آسان نبود. کار هنگامی مشکل‌تر شد که رژیم سعودی با هم‌دستی تعدادی از کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش کرد تا این انقلاب را از بین ببرد. به همین علت حمله گسترده ای را ضد یمن آغاز کرد که بعد از دو و نیم سال نتوانسته به اهداف مورد نظر خود در ماه اول حملات دست پیدا کند.

عوامل کودتای ناکام صالح  در یمن
انصار الله بنا به برخی ملاحظات که در روند تقابل با دشمن خارجی داشت، مجبور به ائتلاف با عبدالله صالح شد تا بتواند از پتانسیل سیاسی و نظامی وی و هوادارانش در ارتش برای مقابله با تهدید خارجی استفاده کند. اما در این مدت عبدالله صالح همواره نشان می داد که متحد قابل اعتمادی نیست و هر از چند گاهی تحرکاتی را ضد نیروهای مردمی و انقلابی یمن انجام می داد.
با وجود برقراری مناسبات میان دو طرف، ماهیت این روابط همچنان موضع تردید دوست و دشمن بود. طرف های متجاوز به یمن به ویژه عربستان و امارات نیز بعد از شکست طرح‌های نظامی خود در براندازی صنعا ، هدف اصلی خود را ایجاد شکاف در میان دو طرف ائتلاف یمن  و شکست در جبلهه داخلی این کشور قرار داده بودند. آنها معتقد بودند که تنها در سایه شکستن ائتلاف حزب کنگره با انصار الله است که می توانند یک پیروزی نمادین در این جنگ برای خود تصویر کنند.
عبدالله صالح که طی ۳۰ سال گذشته عادت به حاکمیت اقلیتی داشت و محدود شدن اختیارات حاکمیتی را بر نمی تابید، نمی توانست خود را با واقعیت‌های دولت ائتلافی و وحدت ملی تطبیق دهد، لذا با تلاش های انصار الله برای مذاکره با تمامی طرف های سیاسی یمن از جمله حزب الاصلاح برای ورود به روند سیاسی مخالف بود.
از سوی دیگر طرح امارات برای انتخاب پسر عبدالله صالح به ریاست جمهوری یمن و آزاد شدن اموال ۲۳ میلیارد دلاری وی در این کشور از مهم‌ترین موتورهای محرک صالح در رقم زدن کودتای اخیر بود. اطلاعات مربوط به این معامله هنگامی درز کردند که اختلافاتی در میان حزب کنگره و انصار الله به وقوع پیوست و نیروهای مردمی عبدالله صالح را در حصر خانگی قرار داده اند.
در طرف دیگر، سعودی ها که جنگ خود را مغلوبه یافتند، تلاش کردند با دلجویی و وعده وعید دادن به صالح او را با خود همراه کنند، در نهایت همین اتفاق افتاد و صالح ضمن ایجاد شورش مدنی در شهر صنعا پایتخت یمن تلاش داشت از این شهر به استان مأرب که تحت کنترل ائتلاف سعودی است، فرار کند که در نهایت موفق به این کار نشد و جان خود را از دست داد.  
همانطور که از تحولات میدانی شهر صنعا و اظهارات اخیر سید عبد الملک الحوثی مشخص است، کشته ‌شدن علی عبدالله صالح شکستی بزرگ برای نیروهای متجاوز و رژیم آل سعود و در پشت پرده این کشورها آمریکا و انگلیس بود. او این روز را روز جشن برای ملت یمن عنوان کرده و اعلام کرد که عناصر حزب کنگره و هواداران آن مواضع مسئولانه در قبال این فتنه داشتند و فتنه به دست تعدادی از شبه نظامیان مشخص انجام شد و بدنه حزب کنگره با آن همکاری نکردند. او اعلام کرد که عناصر حزب کنگره همچنان با مسئولیت پذیری خود می توانند در دولت نجات ملی حضور داشته باشند.
در طرف مقابل، سعودی ها تلاش دارند بیشترین بهره‌برداری تبلیغاتی و نظامی را از این رویداد کنند. با وجود برقراری آرامش نسبی در صنعا در پی کشته شدن صالح و تسلیم شدن بسیاری از شبه نظامیان، شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های وابسته به متجاوزان سعودی همواره کلید واژه تبلیغات خود را روی عبارت "انتفاضه عربیت" متمرکز کرده اند و تلاش دارند آن را در برابر "نفوذ فارس ها" در یمن مطرح کنند. آنها هواداران خود را به ادامه شورش و ناامنی در پایتخت دعوت می‌کنند.

دلایل شکست زودهنگام فتنه سعودی- آمریکایی در یمن
با کشته شدن ناگهانی صالح می‌توان گفت آخرین اهرم فشار جریان متجاوز به یمن خیلی زودتر از آن چیزی فروپاشید که حتی خوش بین ترین حامیان جریان مردمی این کشور تصور می کردند. طی یک نصفه روز صدها نفر از هواداران عبدالله صالح خود را تسلیم نیروهای امنیتی کردند. صالح نیز بعد از مطمئن شدن به شکست شورش، با ۹ خودروی ضد گلوله تصمیم به فرار از صنعا و رفتن به استان مأرب گرفته بود که در نهایت با مرگ او و عارف الزوکا دبیرکل حزب کنگره و تعداد دیگری از همراهان وی آخرین میخ بر تابوت فتنه سعودی- آمریکایی در یمن زده شد.
یکی از دلایل شکست زودهنگام فتنه یمن این بود که بسیاری از قبایل هوادار حزب کنگره و حتی عناصر این حزب نیز از همراهی با صالح خودداری کردند. دعوت زودهنگام صالح در سخنرانی روز شنبه خود در اعلام مذاکره با عربستان از سوی این گروه به معنی به رسمیت شناختن تجاوز وحشیانه سعودی ها به یمن و تسلیم شدن در برابر خواسته های متجاوزان ارزیابی می شد و طبعا افکار عمومی یمن این موضوع را بر نمی تابید. حتی قبیله حاشد به عنوان قبیله صالح نیز همراهی کاملی با مطالبات فتنه جویانه وی نداشتند و اعلام کردند که نمی توانند با عربستان پیمان ببندند.
انتظار نمی‌رفت که سیاست‌مدار کهنه کار نظیر عبدالله صالح به این سادگی در ارزیابی‌های خود از اوضاع داخلی و خارجی یمن اشتباه کرده و با تحلیل نادرست خود فریب متجاوزان سعودی را بخورد. او می دید که در عرصه داخلی، ملت یمن شامل ارتش و کمیته‌های مردمی و قبایل و احزاب ملی چگونه در برابر متجاوزان ایستادگی کرده و مرگ با عزت را به تسلیم شدن در برابر خواسته های سعودی‌ها ترجیح می دهند. او تصور می کرد مردم یمن از جنگ خسته شده اند و تحت هر شرایطی حتی مذاکره و تسلیم شدن در برابر ائتلاف سعودی، حاضر به پایان آن هستند.
صالح در عرصه بین الملل نیز شکست محور متجاوز را مشاهده می کرد، لذا عاقلانه نبود که بر روی اسب بازنده شرط بندی کند و با خروج از محور مقاومت و اردوگاه پیروز موازنه های منطقه ای، خود را به سمت اردوگاهی بکشاند که در بسیاری از عرصه‌های منطقه‌ای و سوریه گرفته تا عراق و یمن با شکست مواجه شده است.

فتنه های جدید در راه است
انصار الله یمن گرچه موفق شد از این فتنه به سلامت عبور کند، اما همچنان در کنار ایستادگی قهرمانانه در تجاوز خارجی ضد یمن ، باید مراقب فتنه‌های داخلی دیگر باشد، البته با از بین رفتن صالح دیگر مهره قوی در دست سعودی ها برای فتنه انگیزی در یمن وجود ندارد. طبعاً تحولات یمن بعد از حذف صالح وارد مرحله ای تازه خواهد شد. سعودی ها گرچه تهدیداتی را برای حملات گسترده موشکی ضد مواضع انصار الله مطرح کرده اند، اما به نظر می رسد، این واکنش ها رویکرد انفعالی ناشی از خشم در قبال سوختن مهم ترین مهره آنها در یمن است. چرا که تا همین اندازه نیز سعودی ها فشار زیادی را از سوی افکار عمومی دنیا در نتیجه جنایاتی که در یمن انجام می‌دهند، متحمل شده‌اند.د
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


آقای بازیگر از دلایل ازدواج نکردنش گفت «شو» موشکی ناکام حذف کنکور؛ واقعیت یا فرافکنی؟ رویدادهای که روز شنبه 25 آذر ماه در همدان خبری می‌شود کردستان به تسهیلات کشوری برای بازسازی خسارت زلزله نیاز دارد/ چهار هزار واحد خسارت دیده‌اند 450 کیلوگرم گوشت فاسد در جنوب تهران کشف شد وزیر دفاع آمریکا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد جلدهمشهری ورزشی/شنبه 25 آذر 96 جلدشوت ورزشی/شنبه 25 آذر 96 جلدپیروزی/شنبه 25 آذر 96 شکست خانگی نمایندگان فوتسال و هندبال استان مرکزی حضور سنگ نوردان کرمانی در رقابت‌های نونهالان و نوجوانان آسیا اولین بیمارستان شتر در جهان احداث شد ازایمنی معادن کرمان زیرسوال تاگسل جیرفت غول خفته تعداد پذیرش نیروها در آزمون‌های استخدامی باید شفاف سازی شود فروش یارانه‌ای در برخی قراردادهای بین المللی + صوت برنامه‌های تلویزیونی مرکز خلیج فارس 25 آذر 96 از رشد مشاغل اینترنتی در قم تا اقتصاد ایران نیاز به جراحی دارد برنامه‌های رادیویی مرکز خلیج فارس 25 آذر 96 فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد سال 97 انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از بودجه حوزه‌های علمیه دُم خروس گروه تروریستی جدید در عراق بیرون زد +عکس عکس/ بازار شاه عبدالعظیم سال 1310 ترامپ و نتانیاهو پایتختی رژیم صهیونیستی را در قدس نخواهند دید ارزیابی زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی تا سال 2025 رهاسازی زباله در جوی آب «چلگرد» + فیلم شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان فلاورجان برگزار شد شهرستان‌های بهمئی و دنا صاحب سالن سینما می‌شوند افزایش 20 درصدی بودجه رفاهی دانشگاه‌ها/ اعتبارات صندوق رفاه به 645 میلیارد تومان افزایش یافت پاسخ کره شمالی به درخواست آمریکا درباره توقف آزمایش‌های موشکی از رای دادن به روحانی، ذره‌ای پشیمان نیستیم! درخواست آمریکا از دولت سوریه برای مذاکره "جدی" با مخالفان سرهنگ اصلی امام خمینی در تهران که بود؟ قطع نخاع یک بسیجی به روایت شهید همدانی بازدهی دلار کاهش یافت؛ رشد سکه منفی شد طارمی تا قبل از جام‌جهانی ماندنی است می‌خواهیم 7 دی را زنده کنیم کشف محموله طلای قاچاق از 2 مسافر زن ورودی از ترکیه "دفاعیات" ناصر محمدخانی از اتفاقات اخیر زندگی شخصی‌اش کشف اولین منظومه خورشیدی با کمک هوش مصنوعی گوگل اظهارات نسنجیده هیلی و ذوق زدگی ناشیانه ریاض عربستان غافلگیر شد/ حمله موشکی ارتش یمن به مواضع سعودی‌ها تشییع شهید مدافع حرم سید علی نقوی/ عکس ایران، روسیه و ترکیه همکاری‌های خود در عرصه انرژی را گسترش می‌دهند 31 غیر نظامی در حمله جنگنده‌های عربستان به تعز و صعده کشته شدند بیانیه مشترک تشکل‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج پیرامون اتفاقات روز دانشجو چالش‌های پرداخت سود سهام عدالت سازمان ملل درباره افزایش فقر در آمریکا هشدار داد
درگذشت مدیرکل سلامت وزارت بهداشت بر اثر سانحه رانندگی مدارس تبریز فردا تعطیل شد فوت مقام وزارت بهداشت بر اثر تصادف در اردبیل تجلیل وزیر بهداشت از «خانم یانگوم» پیکر شهید «مهدی ایمانی» در حرم حضرت معصومه (س) خاکسپاری می‌شود قدردانی وزیر بهداشت از بانو یانگوم! نشست تخصصی طراحان مد و لباس کشور‌های اسلامی در مشهد هدیه وزیربهداشت به یانگوم به پاس کمک به زلزله زدگان غرب کشور فیفا اسپانیا را به اخراج از جام جهانی تهدید کرد پیکر مجید محمدی در بهشت زهرا آرام گرفت سازمان ملل ادعاهای «هیلی» را تایید نکرد وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی «سراتو» یک شبه 14 میلیون تومان گران شد! تصاویر/ وداع با پیکر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی مدارس تبریز شنبه تعطیل اعلام شد جزییات تصادف مرگبار رییس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت دیدار وزیر بهداشت با «یانگوم»! خلاصه بازی بادران 1 - 2 پرسپولیس حادثه رانندگی در جاده اردبیل، سرچم یک کشته و یک مصدوم بر جای گذاشت سردار وحیدی: اجازه تعرض به قدس را نمی‌دهیم/ باید منتظر ادامه بحران‌سازی‌های دشمنان باشیم/ عربستان نماینده جهان اسلام نیست درگذشت یک مدیر وزارت بهداشت در تصادف پرسپولیس 1 - بادران تهران 1 + حاشیه‌ها و فیلم فیلم تقدیر وزیر بهداشت از یانگوم وداع با پیکر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی معاون دانشگاه پزشکی استان اردبیل جانش را از دست داد تجلیل وزیر بهداشت از «خانم یانگوم» دستگیری عوامل تیراندازی به دفتر نماینده اندیمشک ورود چینی‌ها به سوریه برای مبارزه با تروریست‌ها زلزله 7.6 ریشتری اندونزی را لرزاند تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی مدارس تبریز در نوبت صبح و بعد ازظهر اجازه تعرض به قدس را نمی‌دهیم/ باید منتظر ادامه بحران‌سازی‌های دشمنان باشیم/ عربستان نماینده جهان اسلام نیست کره جنوبی در ایران بیمارستان‌سازی می‌کند درگذشت یکی از مدیران ارشد وزارت بهداشت بر اثر تصادف رانندگی/ جزییات حادثه اعتراض اساتید و طلاب حوزه علمیه مرکزی شیراز به هتک حرمت حرم سوم در نمایشگاه گردشگری مارادونا: به رونالدو بگویید چرند نگوید؛ دی‌استفانو و کرایف بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال هستند وزیر بهداشت از یانگوم تجلیل کرد + عکس مظفری‌زاده: پنالتی پرسپولیس درست نبود فریم ویژه از گل آفساید پرسپولیس؛ همه چیز سالم بود! چیستا یثربی: باران کوثری و بهاره رهنما که پولدار هستند به صورت مداوم سالن می‌گیرند/مهناز افشار بد دیالوگ می‌گوید مرگ رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در تصادف اقامه نماز باران در اصفهان نماینده اصولگرا: دولت از درآمد شرکت‌های وابسته به سپاه مطلع است/ نظارت بر بودجه نیروهای مسلح استطلاعی است فوت مقام وزارت بهداشت بر اثر تصادف جزئیات مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شهید مدافع حرم "مهدی قره محمدی" زمین‌لرزه 7/6 ریشتری اندونزی را لرزاند دیدار وزیر بهداشت با یانگوم/ از بازیگر جواهری در قصر تقدیر شد اندوزی با یک زلزله‌ی شدید به لرزه افتاد!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me