تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسنا
دسته:()
کد خبر:12900338
۱۳۹۶/۰۹/۱۶ ۱۴:۳۷

کافه نادری در امان است/ خطری که به خیر گذشت

خبر تخریب بخشی از حیاط "کافه نادری"، از شب گذشته (15 آذر) موجی از نگرانی را در میان شهروندان ایجاد کرد، اما با واکنش به موقع شهرداری و میراث فرهنگی، قرار نیست اتفاق تلخی برای یک از نوستالژی‌ترین مکان‌های تهران بیفتد.
کافه نادری در امان است/ خطری که به خیر گذشت

به گزارش ایسنا، با انتشار این خبر، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران شبانه «با یگان میراث‌فرهنگی هماهنگ کرد تا به طور مرتب به این بنا سرکشی و کوچکترین اقدامی را گزارش کنند».

حتی «علی اعطا»، سخنگوی شورای شهر تهران نیز بعد از شنیدن این خبر، در کانال اطلاع‌رسانی‌اش نوشت: اخباری مبنی بر خطر تخریب دیوار کافه نادری در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است. با شهردار منطقه صحبت کردم. گفت نیروهای شهرداری مستقرند، یگان میراث هم قرار است مستقر شود. خود شهردارِ منطقه هم امشب کشیک است و مراقبت می‌کند. گفتم به محض کوچکترین مساله‌ای، به من اطلاع دهند.

البته در این میان صحبت‌هایی از کشف یک سند مبنی بر مالکیت ساختمان جنوبیِ هتل نادری به میان آمد که پای ستاد فرمان امام (ره) را پیش می‌کشید.

این جنب‌وجوش برای جلوگیری از هر نوع تخریب در یکی از قدیمی‌ترین ونوستالژی‌ترین کافه‌های تهران به عنوان "تنها کافه ثبت ملی شده در پایتخت" ادامه داشت تا اینکه صبح پنج‌شنبه (۱۶ آذر) رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران شخصا از هتل و کافه نادری بازدید کرد.

کارکرد بنای تاریخی مهم است نه مالک آن

خسروآبادی بعد از این بازدید در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، انجام هر نوع عملیات عمرانی در ضلع جنوبی، شرقی یا غربی هتل نادری را رد می‌کند و می‌گوید: از شب گذشته، یگان حفاظت میراث فرهنگی و شهربانی شهرداری در این منطقه مستقر شده‌اند، اما هیچ عملیات عمرانی یا تمهیدی در این فضا نیست که نشان دهد می‌خواهند فعالیت عمرانی انجام دهند، اما من در کافه نادری تلفنی با نماینده‌ی مالک صحبت کردم و گفتم «عملا می‌گوئیم هر اقدامی که بخواهند انجام دهند منع قانونی دارد، اگر هم قرار بر انجام هر طرحِ بهسازی یا مرمت در محوطه باشد، باید با میراث‌ فرهنگی هماهنگی کنند.

وی تاکید می‌کند: اداره‌کل ثبت آثار تاریخی باید نسبت به تفکیک مکان‌هایی که ثبت ملی شده یا واجد ارزش هستند، حساسیت ویژه‌ای داشته باشد و قبل از هرگونه اقدام برای بحث تفکیک، با سازمان میراث هماهنگی هماهنگی کند. نباید فضایی فراهم شود که فکر کنند می‌توانند با تفکیک اقدامی انجام دهند، هرچند از نظر قانونی برای ما تفاوت چندانی ندارد مالکِ بنا یک دستگاه دولتی باشد یا نهاد عمومی یا بخش خصوصی؛ بلکه چیزی که برای ما اهمیت دارد کارکرد، کالبد و حفظ آن اثر ثبتی هست.

او با بیان اینکه طبق قانون مالک هیچ دخل و تصرفی نمی‌تواند در بنای ثبتی داشته باشد، می‌گوید: در این نوع تمهیدات، اداره‌کل ثبت یا شهرداری باید آنقدر حساسیت داشته باشد که حتی اجازه تفکیک ندهد تا به نوعی بدون دلیل ایجاد حق نشود.

خسروآبادی درباره‌ی ادعاهای مطرح شده مبنی بر وجود سند و قصد تفکیک فضا از هتل نادری، می‌گوید: هرچند سندی از این ادعا نداریم، اما می‌گویند کسی به آن‌ها اجازه تفکیک داده است، با این وجود می‌توان از مطرح شدن چنین اظهاراتی پیشگیری کرد.

وی با تاکید بر این‌که میراث فرهنگی نسبت به تفکیک زمین‌هایی که در عرصه‌ی پلاک‌های ثبت ملی شده قرار دارند، با حساسیت بیشتری برخورد می‌کند، ادامه می‌دهد: این اقدامات برای پیشگیری است، به آن‌ها اعلام کردیم یک آجر هم نمی‌توانند تغییر دهند. هرچند اگر بخواهند در بحث بهینه‌سازیِ آن‌جا اقداماتی را انجام دهند، می‌توانند با ارائه‌ طرح مرمت بعد از بررسی و تائید میراث فرهنگی کار کنند.

شهرداری به احیای شبانه کافه کمک کند

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، در پاسخ به تعیین عرصه و حریم برای کافه و هتل نادری می‌گوید: عرصه که قطعا مشخص شده، اما شاید حریم تعیین نشده باشد که البته در این قضیه مشکل ما، وارد شدن به عرصه‌ی هتل نادری است، نه حریم آن.

وی با اشاره به هزینه‌هایی که شهرداری تهران برای ایجاد برخی فضاهای تفرجی می‌کند، ادامه می‌دهد: وقتی چنین باغی در مرکز شهر وجود دارد و با برای بیشتر مردم حس نوستالژی دارد، قطعا واجب‌تر از جاهای دیگر است که به این محوطه کمک شود تا احیای شبانه در آن رخ دهد و کافه نادری توسعه پیدا کند.

او تاکید می‌کند: از یک سو انجام برخی اقدامات و فعالیت‌های جانبی در این مکان کمک می‌کند تا مالک و شهرداری یک طرح بهسازی برای آن ایجاد کنند و محوطه قابل استفاده شود؛ از سوی دیگر ارزش افزوده‌ای که این کار برای مالک ایجاد می‌کند، شاید آن را به نوعی از تفکیک‌سازی دور کند و در واقع می‌تواند این فرصت را فراهم کند تا میان مالک، شهرداری، میراث فرهنگی و بهره‌بردارانِ این محوطه، فرصتی برای استفاده‌ی بهینه ایجاد شود.

شهرداری به نجات درختان کافه نادری کمک کرده

علی محمد سعادتی، مدیر بافت و بناهای ‌تاریخی تهران نیز در این زمینه به ایسنا می‌گوید: اطلاعات اولیه در این زمینه، از سوی دوستداران میراث فرهنگی مطرح شده، ما معمولا موضوعاتی را که فعالان میراث فرهنگی در قالب یک هشدار مطرح می‌کنند، یا آن‌ها را از پیش ارائه می‌دهند، پیگیری می‌کنیم که معمولا تا کنون حرف‌ها چندان بیراه نبوده‌اند.

او ادامه می‌دهد: اینکه اتفاقات مطرح‌شده در شب گذشته رخ نداده‌اند را به فال نیک می‌گیریم، اما به نظرم فعالان میراث فرهنگی در یکی دو سال اخیر باعث شده‌اند، نهادهای دولتی و عمومی سخت‌تر از گذشته به خود این فرصت را بدهند که وارد چنین آزمایش‌های اشتباهی شوند و برای تخریب بناهای تاریخی اقدام کنند.

وی با اشاره به خصوصی بودن کافه و هتل نادری، هر نوع دخالت ازسوی شهرداری در این زمینه را تقریبا غیرممکن می‌داند و می‌گوید: در یکی دو سال گذشته ما یک‌سری تسهیلات برای درختان هتل نادری که در معرض خشک شدن بودند ارائه دادیم تا حال و هوای آن فضا نیز بهتر شود، بنابراین حتما شهرداری منطقه ۱۲ تهران برنامه‌ای برای این که بخواهد در آنجا اتفاق ساختمانی یا اجرایی رخ دهد، نداشته است.

او با بیان این‌که ساختمان پشتی متعلق به ستاد فرمان است و ستاد آن فضا را به مزایده گذاشته ادامه می‌دهد: محدودیت‌ها برای یک بنای تاریخی پوشیده و پنهان نیستند، هر کسی که که در مزایده شرکت می‌کند، می‌داند محدودیت‌های مواجه با یک ساختمان ثبت شده چیست.

دستگاه‌ها بناهای تاریخی خود را به شهرداری واگذار کنند

سعادتی با اشاره به اتفاق‌های مشابهی که برای بناهای تاریخی مانند «عمارت علاءالدوله» رخ داده می‌گوید: پیشنهاد من این بود که ساختمان‌هایی در اختیار نهادهای عمومی، بنیادها و مجموعه‌های دولتی هستند که نمی‌توانند عملا بازدهی اقتصادی برای آن مجموعه‌ها داشته باشند، به گونه‌ای که خودِ بنیادها علاقه‌ای یا امکانی برای استقرار فعالیت‌ها فرهنگی و هنری در آن‌ها ندارند، بنابراین بهتر است از طریق واگذاریِ بهره‌برداری یا واگذاریِ مالکیت به شهرداری، این ساختمان‌ها را منتقل کنند.

او اضافه می‌کند: با این واگذاری شهرداری تهران می‌تواند با استقرار فعالیت‌های فرهنگی، از این ظرفیت‌های هویتی به نفع شهر و مردم استفاده کند. چون معمولا این بنیادها پلن‌ها و نگاه‌شان به دارایی‌ها، پلنِ اقتصادمحور است تا مکان را تبدیل به احسن کنند و تخریب و نوسازی انجام دهند، با وجود این محدودیت‌ها این راهکار می‌تواند به نفع شهر، مردم و آن مجموعه‌ها و ما در شهرداری باشد.

گزارش از: سمیه ایمانیان

انتهای پیام

#تخريب #تهران #کافه نادری #مزایده #میراث فرهنگی #هتل نادری
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


مذاکره بارسلونا با مدیر برنامه‌های اوزیل ترسیم نقاشی دیواری شهید آتش نشان منطقه 20 فعالیت‌های بسیجیان رباط کریم در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه مروری بر هفته شانزدهم لیگ برتر انگلستان +فیلم سارقان مسلح جاده‌ای اندیمشک_خرم آباد به پایان خط رسیدند جایگاه عرضه گاز مایع در شیروان منفجر شد +عکس کشف کلاهبرداری 36 میلیارد تومانی در پردیس بلند کردن صدای بلندگوهای مجالس، غیرشرعی است یارانه چند نفر در سال 97 قطع خواهد شد؟ رأی دیوان عالی رژیم‌صهیونیستی به بازگرداندن پیکر شهدای فلسطینی اجرای 31 هزار متر تونل در آزادراه تهران-شمال رضا کشانی: کام «شکر پاره» را تلخ کردند تصاویر/ آلودگی هوای امروز تهران شرط بغداد برای گفت‌وگو با اربیل خلق تصاویر حیرت انگیز با پیچ +عکس توصیه‌های ارتباطی در زمان بحران کلاهبرداری با وعده جذب «سرباز-بازیکن» تعداد تماس‌های ویدئویی پیام رسان فیسبوک در سال 2017 به 17 میلیارد رسیده است صعود پرسپولیس در گروی عبور از بادران گزارش ایسنا از نشست خبری استانداران ادوار هرمزگان اعلام اسامی برگزیدگان چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرّم رابطه حبس نفس و افزایش قدرت واکنش مشاور رییس‌جمهور به ادعای نیکی هیلی همکاری مجموعه‌های فرهنگی برای پیشبرد اهداف کلان نظام ضروری است بیش از 2 میلیون و 900 هزار جلد کتاب در اختیار محققان قرار داد عقب نشینی آمریکا از ادعای خود درباره ایران پیکر دو شهید مدافع حرم فاطمیون در استان البرز تشییع می‌شود سلفی کودکان مناطق زلزله زده غرب کشور با مهرداد میناوند + عکس لحظات جالب فوتبالی هفته در فوتبال 120 +فیلم ساخت و سازها در کشور باید طبق ضابطه صورت بگیرد نمایش «بازگشت از منا» در شهرری به روی صحنه می‌رود برگزاری دور اول برنامه‌های فرهنگی کاهش آسیب‌های اجتماعی در شهرستان ری برگزاری کارگاه تحکیم بنیان خانواده، در حوزه بسیج خواهران قرچک فیلم/ فروش پیراهن کاپیتان بایرن مونیخ برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه برگزاری غرفه پژوهش و فناوری در نمایشگاه بین المللی تهران سند ادعایی نیکی هیلی علیه ایران +عکس پرسپولیس به دنبال یک رویای جذاب آینده نامشخص رناتو سانچز؛ هافبک پرتغالی به مونیخ بر می‌گردد؟ مارتین کیون: / مورینیو می‌خواهد با خرید اوزیل، حال ونگر را بگیرد! گزارش تصویری/ غرفه مجمع جهانی اهل بیت (ع) در نمایشگاه دستاوردهای مجموعه‌های فعال تبلیغی در عرصه بین الملل عذرخواهی اینستاگرامی علی کریمی بخاطر حمایت از روحانی در انتخابات +عکس بسته محرک اقتصادی سعودی به ارزش 19.2 میلیارد دلار کره شمالی: محاصره مسیرهای آبی از سوی آمریکا، اعلان جنگ است خوزستان در قاب تصویر اوقات شرعی جمعه 24 آذر ماه به افق اردبیل جدول پخش برنامه‌های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری اوقات شرعی 24 آذر به افق اهواز با رادیو خوزستان همراه شوید اجرای طرح هادی در 30 روستای نقده پروازهای فرودگاه اردبیل جمعه 24 آذرماه
(ویدئو) لحظه پیدا شدن پیکر سید علی حسینی در اشترانکوه بازی دوستانه فوتبال ستارگان جام جهانی 98 در سرپلذهاب حضور امام جمعه قم در منزل شهید مهدی ایمانی+تصاویر تشییع جانباختگان اردوی دانش آموزی راهیان نور + فیلم نخستین لحظات پیدا شدن پیکر سید علی حسینی در بهمن اشترانکوه + فیلم مهدی ایمانی به جمع شهدای مدافع حرم پیوست مراسم تشییع پیکر مرحوم احمد اقوام شکوهی، پیشکسوت نقاره زنی حرم امام رضا (ع) عناوین روزنامه‌های ورزشی 23 آذر 96/ جادوگر در موقعیت تاج محل! +تصاویر پیروزی تیم ستارگان فوتبال ایران (منتخب سال 98) برابر منتخب کرمانشاه در دیدار خیریه «مهدی ایمانی» به خیل شهدای مدافع حرم پیوست+ تصویر بازیکنان تیم منتخب جام جهانی در سرپل ذهاب بازی می‌کنند تصویری از لحظه پیدا شدن پیکر علی حسینی، آخرین مفقودی حادثه سقوط بهمن اشترانکوه تشییع پیکر جانباختگان سانحه اردوی راهیان نور دانش آموزی جان باختگان حادثه اتوبوس دانش آموزان در نظرآباد تشییع شدند پیدا شدن آخرین کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات اشترانکوه + فیلم پیروزی ستاره‌های فوتبال ایران مقابل منتخب پیشکسوتان کرمانشاه کنسرت گروه «بیداد» در بجنورد برگزار می‌شود این 2 ویژگی شخصیتی عمر را افزایش می‌دهد برخورد با عوامل ضرب و شتم یک دستفروش در تهران عکس/ حضور محمد غلباش و پدر بزرگوارش در دفتر دکتر احمدی نژاد جنایت در شمال، دستگیری در تهران پیکر شهید "میرعباسی" در اراک تشییع شد تشییع پیکر جانباختگان سانحه اردوی دانش آموزی پیکرهای جانباختگان سانحه تصادف اتوبوس راهیان نور دانش‌آموزی نظرآبادی تشییع شد تشییع پیکر مطهر شهید سید مهدی میرعباسی لحظه پیدا شدن جسد آخرین کوهنورد مفقودی حادثه اشترانکوه برتری ستاره‌های فوتبال ایران مقابل منتخب پیشکسوتان کرمانشاه واکنش فوری شهرداری به حادثه ضرب و شتم با دستفروش خیابان ولیعصر/برخورد و عزل معبربانان متخلف اظهارات مهم رئیس قوه قضاییه درباره عوامل ازدیاد پرونده‌ها، ادعاهای رئیس جمهور سابق، اعدام بابک زنجانی، فتنه گران قدیم و جدید، حساب‌های قوه قضاییه، ادعاها علیه خانواده، علنی بودن دادگاه‌ها، بودجه دستگاه قضا، بورسیه‌ها و … رئیس قوه قضاییه: اعدام بابک زنجانی کاری ندارد اما …/ادعاها درباره فریادزدن بر سر من بابت پرونده ستار بهشتی کذب است/جرأت چنین کاری را نداشت/ توضیح درباره حساب‌های قوه قضاییه/فتنه‌گران جدید بست می‌نشینند «علی حسینی» آخرین کوهنورد مفقود شده در اشترانکوه پیدا شد+ عکس جانباختگان اردوی دانش آموزی راهیان نوردر نظرآباد تشییع شدند تشییع پیکر مرحوم اقوام شکوهی قدیمی‌ترین نقاره زن حرم رضوی تعلیق 2 معبربان عامل ضرب و شتم یک دستفروش در 4 راه ولیعصر آملی لاریجانی: اینکه با کنایه می‌گویند «فرزندان ما جاسوس نیستند»، شیطنت است/ ادعاها درباره فریاد زدن بر سر بنده بابت پرونده ستار بهشتی کذب محض است جسد آخرین کوهنورد مفقودشده مشهدی در اشترانکوه پیدا شد خبرهای خوبی برای هواداران پرسپولیس در راه است سوگواره ادبی نام ماندگار، یادمان استاد دکتر مجتبی دماوندی در پیشوا برگزار خواهد شد رئیس قوه قضاییه: اعدام بابک زنجانی کاری ندارد اما …/ادعاها درباره فریادزدن بر سر من بابت پرونده ستار بهشتی کذب است قیمت سکه و ارز امروز 23 آذر 96 نشان گروه صنعتی شهید باقری بر موشک شلیک شده به ریاض جسد آخرین کوهنورد مفقودی حادثه اشترانکوه پیدا شد تشییع پیکرهای جانباختگان تصادف اتوبوس راهیان نور بازی دوستانه ستاره‌های بازنشسته فوتبال برای زلزله‌زدگان کرمانشاه کواکبیان: اصلاح طلبان از دولت روحانی سر خورده‌اند «علی حسینی» کوهنورد مفقود شده اشترانکوه پیدا شد پیکر سید علی حسینی آخرین کوهنورد به‌جا مانده در اشترانکوه پیدا شد تشییع پیکرهای جانباختگان تصادف اتوبوس راهیان نور

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me