تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:13423203
۱۳۹۶/۱۰/۰۹ ۰۸:۰۳

گزارش میدانی از آتش سوزی حسینیه درکه

زهرا کشوری در روزنامه ایران نوشت: 17 ساعت بعد از حادثه آتش‌سوزی تکیه درکه، اهالی محله هنوز در شوک هستند.
گزارش میدانی از آتش سوزی حسینیه درکه
زهرا کشوری در روزنامه ایران نوشت: 17 ساعت بعد از حادثه آتش‌سوزی تکیه درکه، اهالی محله هنوز در شوک هستند.
 
دو موتورسوار شبانه از تیر چراغ بالا می‌روند و مواد آتش زا را به درون تکیه می‌اندازند، تا اهالی متوجه شوند هرچیزی داخل تکیه هست دود می شود. پیرمردها تکیه داده به عصا، چشمانشان غرق در اشک، هیچ نمی‌گویند. جوانی که خودش را عکاس حسینیه معرفی می‌کند می‌گوید: تکیه نسوخت دل مردم سوخت. زن همسایه خانه‌اش دیوار به دیوار تکیه است، می‌گوید: امشب محله در مسجد عزاداری می‌کند. سلیم‌زاده جوانی که خودش را روابط عمومی محله معرفی می‌کند از تقدیم گل توسط شمیرانی‌ها به سادات محله در فردای حادثه خبر می‌دهد. به گفته اهالی، درکه  تا حدود زیادی سادات‌نشین‌ است. خانواده‌های شهید زیادی دارد، بیشتر کوچه‌ها اسم از شهدای محل گرفته‌اند.
 
حسین که از اهالی قدیمی درکه است، شوک زده می‌گوید: « به دین و ایمان مردم توهین کرده.»
 
ساعت 2 بود که می‌خواست بخوابد. زلزله خیلی‌ها را شب‌ بیدار کرده؛ او را هم. اصلاً همسایه‌ها اول فکر می‌کنند، زلزله آمده. می‌گوید: خانمم گفت بیا ببین چه خبره، تکیه آتش گرفته.» حالا همه محله می‌دانند موتورسوارها سر و صورت خود را پوشانده‌اند. یکی از دوربین‌های محل را هم از کار انداخته‌اند. اما دوربین مسجد جامع درکه پشت درخت تنومند همه چیز را ضبط کرده است. اهالی آنقدر شوک زده‌اند که هرگونه عکسبرداری داخل تکیه را با تندی ممنوع می‌کنند‌. بعضی از جوان‌ها رفتار تندتری دارند. اهالی هم هستند که پا درمیانی می‌کنند «خانم الان همه تو شوک هستند، چیزی نمی‌توانند بگویند یک وقت دیگر بیایید.»
 
 یکی از اهالی می‌گوید تکیه باید در یونسکو ثبت شود: «بزرگترین موزه جهان است، چندتا علامت عتیقه درآن بود.» ریش سفید محله به او یادآوری می کند که علامت‌ها و وسایل داخل تکیه آب شده‌اند... تکیه ثبت ملی هم نیست. مسئول میراث فرهنگی شمیرانات هم اعتقادی به ثبت آن ندارد. قدمت آن را نهایتاً تا دوره پهلوی می‌داند، بعضی از مردم محل اما اعتقاد دیگری دارند. یکی تا ۶۰۰ سال هم برای آن قدمت قائل است؛ جوانی آن را متعلق به صفوی می‌داند. یکی از هیأت امنای حسینیه اما با میراث فرهنگی هم عقیده است.
 
به گفته او، حسینیه سال ۴۸ بازسازی می‌شود و ترکیب قبل از آن به صورت کلی از بین می‌رود.
 
 بغض راه گلویش را گرفته است:«مردم تکیه را درست می کنند ولی اینها که این کار را کردند باید جواب بدهند. اگر مردم اینجا بودند همه را می‌کشتند. من پیرمرد با آنها می‌جنگیدم. «احمد‌الله وردی» آرام و صبور ادامه می دهد: «اینها کسانی هستند که اوایل انقلاب مردم را می‌کشتند.» گروه، گروه درکه ای است که درباره اتفاق حرف می‌زنند. زنی با لهجه فارسی ترکی می‌پرسد: «حاج آقا، گرفتند؟» منظور او دو موتورسوار است. پلیس همه دوربین‌های محل را چک کرده حالا درکه‌ای‌ها می‌دانند که مجرمان نقاب به چهره داشته‌اند.
 
نخستین نفری که در میان گارد بزرگترها قصه را می‌گوید یک پسر نوجوان است: شیطان پرست‌ها از چراغ برق بالا رفته و کوکتل مولوتف انداخته وسط حسینیه... عکس گرفتن را ممنوع کرده‌اند. می‌گویند خواسته پلیس است. بعضی لحن تندی دارند، جوانی سی ساله تهدید‌آمیز می‌گوید فیلم بگیر تا من گوشی ات را بگیرم. پیرمرد در میان بغض هیچ سؤالی را درست جواب نمی‌دهد، می گوید: «مال امام حسین بود.» جوانی می‌گوید «خانم اینها همه در شوک هستند.» جوان‌ها با هم حرف می‌زنند.
 
پیرها اما تکیه داده‌اند به عصاهایشان و در میان سکوت خیره شده‌اند به ساختمانی که دیوارهایش همه سیاه شده. جوانی پشت لب تازه سبز شده می‌خواهد بداند یک خانم موبایل به دست اینجا چه کار می‌کند. لحن تندی دارد؛ سایه به سایه خبرنگار می‌آید. حاضر نیست کارت شناسایی‌اش را نشان خبرنگار بدهد. سر می‌کشد توی گوشی که دست خبرنگار است: تو عکس گرفتی؟ خبرنگار زیر بار حرف‌هایش نمی‌رود. عکس‌های تکیه سوخته همان لحظه دارد در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.
 
 به گفته یک نوجوان از همه وسایل تکیه فقط یک پرچم «ثارالله» باقی مانده است. صداها توی صدای جوشکارها گم می‌شود. جوان همچنان سایه به سایه خبرنگار می‌آید. نمی‌گوید چه کاره است. کارت خبرنگاری را هم قبول ندارد: «می‌توانم 10 تا از این کارت‌ها را همینجا زیراکس کنم ۲۰ هزار تومان. شما باید مجوز کتبی داشته باشید.» یکی می‌گوید «خودش عکاس خبرگزاری... است.» خبرنگار می‌پرسد پس باید آقای فلانی را بشناسد؟ او عکاسی بود که پرواکنش‌ترین عکس حادثه تروریستی مجلس را گرفت. جوان چیزی نمی‌گوید، یکی از اهالی از خبرنگار می‌پرسد تو چه می‌خواهی بپرسی؟
 
یکی از اهالی هم می‌گوید: «آن جوان نه عکاس است نه هیچ کاره.» اهالی تکیه بالاخره می‌پذیرند که خانم، خبرنگاراست. جوان هم بعد از مدتی از موضعش پایین می‌آید و می‌گوید: خانم به خدا این حسینیه برای ما خیلی مهم است.»حالا اهالی خودشان قدیمی‌های محل را برای مصاحبه معرفی می‌کنند.
 
«سید حسن میرکریمی» از اعضای حسینیه یکی از کسانی که اهالی برای گفت‌و‌گو انتخاب می‌کنند. به گفته او، داخل تکیه سرایدار نبوده است بنابراین تا خبر به مردم برسد حریق توسعه پیدا می‌کند و ظرف کمتر از چند دقیقه تمام حسینیه را می‌گیرد. تا همسایه‌ها خبردار بشوند و ماشین آتش‌نشانی از کوچه‌های تنگ ۶متری درکه خود را به تکیه برساند همه چیز می‌سوزد. اهالی از عملکرد مسئولان بویژه آتش‌نشانی راضی هستند. خدا را شکر می کنند که آتش به خانه ها سرایت نکرد. به اعتقاد میرکریمی این اتفاق دنباله کار داعشی‌ها و عوامل و عناصری است که تحت عنوان چالش‌های مختلف فعالیت دارند.
 
او از درکه به‌عنوان باصفاترین و صمیمی‌ترین تکیه و تکیه سادات نام می‌برد و می‌گوید: «به دل ما داغ گذاشتند ولی به نتیجه‌ای نمی‌رسند.» او به فعالیت مستمر اهالی اشاره می‌کند و می‌گوید: «مردم از همان لحظات اول آمدند، چند جلسه دقیق و حساب شده  برای بازسازی برگزار شده است. مسئولان استان و شهرستان آمدند و برنامه‌ای مدون برای بازسازی وجود دارد و این چراغ خاموش شدنی نیست.»
 
درکه‌ای‌ها شک ندارند که باعث و بانی این حمله بی‌جواب نمی‌ماند. آنها تکیه را بخشی از هویت بومی و محله‌ای خود می‌دانند و همه اطلاعات آنها به همان چیزی که در دوربین مسجد ومغازه‌ها ضبط شده و پلیس گفته، محدود است. سید ذبیح‌الله مرتضوی عضو هیأت امنای تکیه درباره هزینه بازسازی آن می‌گوید: درکه‌ای‌ها خودشان آن را می‌سازند.
 
«حسین ملکی» عکاس حسینیه است. دقیق‌تر از همه می‌گوید، ساعت یک و ۲۶ دقیقه اتفاق افتاد: «آتش‌نشانی از جان مایه گذاشت.»
 
وی ساخت حسینیه را دلی می‌داند که مردم درکه آجر به آجر آن را گذاشتند. او می‌گوید: «خیلی زودتر از آنچه فکر کنند، ساخته می‌شود.» به گفته او خیلی از وسایلی که داخل تکیه بود وقف مردم بود. صدای اذان مغرب از داخل تکیه که بلند می‌شود، اهالی به سمت مسجد جامع می‌روند. تقریباً تمام بخش‌های سوخته شده از تکیه بیرون برده شده و اهالی برای بازسازی آماده می‌شوند. یکی از اهالی می‌گوید این چراغ خاموش شدنی نیست.
#حسینه درکه #آتش سوزی
این خبر را به اشتراک بگذارید


شهید نورالدین مقدم: به اوامر امام خمینی گوش جان داده و پشتیبان ولایت فقیه باشید جزئیات پیگیری حقوقی حوزه هنری درباره وضعیت سینما ایران اصفهان راهی برای مقابله با آرتروز اصرار بر اشتغالزایی با یک روش غلط تکراری شفر به دنبال انتقام منصوریان و جدال انتهای جدولی‌ها ترامپ فاقد اختیارات لازم برای حفظ نظامیان آمریکا در سوریه است ورود خودرو به داخل جمعیت در برزیل 15 زخمی برجا گذاشت وزارت خارجه روسیه: آمریکا اقدام به افشای اطلاعات محرمانه بانکی دیپلمات‌های روس کرده است مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران تقابل فقاهت و سلطنت دیدار نظربایف با گوترش/پیشرفت مذاکرات آستانه و تاکید بر مذاکرات ژنو ادامه پیشروی ارتش سوریه در حومه جنوبی استان حلب سرخط روزنامه‌های مالزی - جمعه 29 دی بدهی خارجی ایران از مرز 11 میلیارد دلار فراتر رفت + سند یک مقام منصوب ترامپ به دلیل اظهارات اسلام ستیزانه استعفا کرد چرا خوابیدن با معده پر ضرر دارد؟ رمز شکست چهل‌ساله فتنه‌های دشمنان علیه انقلاب اسلامی شفر: نمی‌خواهم مثل پرسپولیس به الهلال ببازیم صدور کارنامه ارزیابی مدارس از راه دور اعلام آمادگی قزاقستان برای میانجی گری در بحران کره شمالی السیسی: مصر در هفت سال گذشته 80 تا 90 میلیارد دلار از دست داد 7 راهکار برای استقلال شبانه کودکان فروش اوراق مشارکت قطار شهری اهواز تا پایان سال ساخت دیوار بین غزه و اسرائیل شبیه‌سازی حادثه نفتکش سانچی همکاریهای دفاعی و امنیتی؛ محور اصلی گفتگوهای می‌و مکرون ترامپ: با ادامه این مسیر، انتخابات زیادی را پیروز خواهیم شد بدترین مردگان از زبان پیامبرچه کسانی اند؟ بدترین مردگان از زبان پیامبرچه کسانی اند؟ دیدارهای رئیس سازمان میراث فرهنگی کشورمان در اسپانیا فست فودهای ایرانی کدامند؟ رابطه سلامت دهان با سرطان‌های ریه و گوارش قبرستان وادی السلام کاملا پر شده است ربودن 15 شهروند بحرینی توسط عوامل رژیم آل‌خلیفه روز و شب‌های ترامپ چگونه سپری می‌شود؟ افشای پُشت‌پرده جوسازی برای گرانفروشی مسکن /معاون آخوندی: اطمینان می‌دهم جهش‌های قیمتی نخواهیم داشت تیلرسون برای گفت و گو درباره ایران و سوریه به اروپا می‌رود دموکرات‌ها می‌خواهند دولت را تعطیل کنند سرخط روزنامه‌های چین جمعه 29 دی ماه اخراج یک وکیل مسلمان به سبب حجاب از دادگاه ایتالیا ورود خودرو به داخل جمعیت در ریودوژانیرو/ حداقل 15 نفر زخمی شدند درگیری فیزیکی شدید دو دختر دانش آموز سوژه رسانه‌ها شد + تصاویر جزئیات عملیات تکاوران ارتش در سانچی چگونه یک ایرانی فرمانده لشکر عراقی‌ها شد +تصاویر هرگز "برنج پخته‌شده مانده" را مصرف نکنید فواید دویدن در زمستان
انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر + تصاویر نسخه کامل نماهنگ "منم باید برم" با صدای سید رضا نریمانی و میلاد هارونی + فیلم شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است انفجار لوله گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر؛ 6 نفر مصدوم شدند مناظره صریح مدافعان و منتقدان برجام در برنامه ثریا/4 فیلم کوتاه اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی چرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟ مراسم ترحیم شهید حسین جهانی و همسر شهیده‌اش در اردبیل برگزار می‌شود تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی گل زیبای مهاجم جدید استقلال در لیگ رومانی + فیلم مبلغ سعودی ترور شد کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات انفجار در اسلامشهر/ اصابت دستگاه حفاری آب به لوله گاز به 50 خانه آسیب زد استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد شبکه فرهنگ‌یاران در سپاه راه‌اندازی شد مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا پرش جوگیرانه «بانی» در جشنواره موسیقی! اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال رزومه بازیکن پرتغالی جدید استقلال خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد «سد معبر» به جشنواره رتردام هلند راه پیدا کرد (تصاویر) مراسم گرامیداشت زوج شهید نفتکش سانچی خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان کاش آن نادان بجای پرچم ایران من را 10 بار آتش می‌زد/ هجمه‌های نادانان در داخل و خارج به رئیس قوه قضائیه بخاطر دفاع ایشان از نظام است ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله شاهرودی قرار گرفتن نام رئیس قوه قضائیه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است/ در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم صداهای عجیب از دل زمین در سومار مرتبط با زلزله است؟ بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده گسل پیشوا از قبل فعال بوده است سرپرست فرمانداری دزفول استعفا داد زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید/انتفاضه خروشان مردمی راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه قدس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me