تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اجتماعی()
کد خبر:13635934
۱۳۹۶/۱۰/۱۸ ۱۴:۴۲

حذف پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت

دکتر مجتبی شریعتی حذف کنکور را یکی از سیاست‌های جدی وزارت علوم عنوان کرد و گفت: ما بر این باور هستیم که کنکور باید حذف شود اما حذف آن یک فرایند تدریجی است و این گونه نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا حذف شود. در واقع باید دستگاههای ذیربط در این زمینه متمرکز شوند و هماهنگی‌های لازم با این دستگاهها صورت بگیرد.
حذف پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت

معاون آموزشی وزارت علوم از برنامه‌ی این وزارت‌خانه برای حذف پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت در زیر نظام‌های آموزشی خبر داد و گفت: در سال جاری هیچ کدام از دانشگاهها مجاز به پذیرش جدید دانشجو در مرحله‌ی تکمیل ظرفیت نیستند.

به گزارش ایران خبر، دکتر مجتبی شریعتی در نشست خبری که به منظور تشریح فعالیت‌های معاونت آموزشی وزارت علوم در ستاد مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، حذف کنکور را یکی از سیاست‌های جدی وزارت‌ علوم عنوان کرد و گفت: ما بر این باور هستیم که کنکور باید حذف شود اما حذف آن یک فرایند تدریجی است و این گونه نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا حذف شود. در واقع باید دستگاههای ذیربط در این زمینه متمرکز شوند و هماهنگی‌های لازم با این دستگاهها صورت بگیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: برای حذف کنکور نیازمند همراهی مجلس شورای اسلامی و بخصوص وزارت آموزش و پرورش داریم و در صورت وجود این هماهنگی‌ها انتظار این است که کنکور برای دیپلمه‌ها به طور کامل حذف شود.

معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص حذف کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز گفت: در دوره‌ کارشناسی ارشد و دکتری نیز باید کنکور حذف شود. همچنان که در سال 94 یک بار کنکور برای پذیرش دوره ی دکتری تخصصی حذف شد اما بر اساس طرح مجلس شورای اسلامی مجددا پذیرش از طریق کنکور صورت گرفت یعنی ما دوباره به سالهای قبل برگشتیم. بنابراین حذف کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند مصوبه مجلس است که قانون فعلی را منسوخ کند.

دکتر شریعتی همچنین به قانون حذف کنکور در سال 86 اشاره کرد و افزود: در سال 86 قانون حذف قطعی کنکور برای دوره‌ی کارشناسی به تصویب رسید . بر اساس این قانون قرار بود کنکور تا سال 91 به طور کامل حذف شود ولی به دلیل این که ساز و کار آن توسط آموزش و پرورش محقق نشد و این وزارت‌خانه نتوانست امتحان کشوری را برای سه سال متوسطه برگزار کند، در نتیجه حذف کنکور که در قانون ذکر شده بود محقق نشد.

به گفته‌ی وی مجلس شورای اسلامی در سال 92 مجددا در بحث کنکور ورود پیدا کرد و قانون جدیدی ابلاغ کرد که بر اساس آن حذف کنکور که در قانون 86 ذکر شده بود به طور کامل منتفی شد. اما در عوض قانونی تصویب شد که ظرف 5 سال آینده 85 درصد پذیرش دانشجویان باید از طریق بررسی سوابق تحصیلی صورت بگیرد و این قانون مجلس در سال 96 ابلاغ شد.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر پذیرش بالغ بر 83 درصد پذیرفته شدگان دانشگاهها بر اساس سوابق تحصیلی گفت: به طور کلی بحث کنکور امروزه بیشتر در رشته‌های پر متقاضی و دانشگاههای سطح یک مطرح است. چرا که در حال حاضر بیش از 83 درصد پذیرفته شدگان دانشگاهها بر اساس سوابق تحصیلی است و فکر می‌کنم تا پایان 5 سال این آمار از مرز 85 درصد نیز عبور کند. اگرچه ما معتقد هستیم کنکور باید حتی در رشته‌های پر متقاضی نیز حذف شود اما برای حذف آن نیازمند هماهنگی‌های لازم با وزارت آموزش و پرورش هستیم.

وی همچنین در خصوص شایعه انتفاع برخی از افراد از بحث کنکور نیز گفت: نباید این شایعه تقویت شود. چرا که اقدامات سازمان سنجش و آموزش کشور به عنوان متولی بحث کنکور و آزمون‌ها کاملا تابع دستگاههای بالا دستی است و اگر ما در آموزش عالی به این نتیجه برسیم که کنکور باید حذف شود، سازمان سنجش آن را اجرایی خواهد کرد.

دکتر شریعتی به سنوات آموزشی دانشجویان در دانشگاهها اشاره کرد و گفت: آیین نامه آموزش مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای ورودی‌های سال‌های 93،94 و 95 به دانشگاهها ابلاغ شده و در این آیین نامه پیش بینی شده در چه شرایطی دانشجو ناگزیر به پرداخت شهریه می‌باشد اما جزییات و سقف دریافت شهریه بر اساس مصوبه هیات‌های امنای دانشگاهها تصمیم‌گیری می‌شود و این هیات‌ها رقم شهریه‌ دانشجویان را تعیین می‌کنند.

دکتر شریعتی تصریح کرد: از سال آینده بسیاری از مندرجات آیین نامه ْآموزشی مقاطع تحصیلی دانشگاهها بر اساس تفویض اختیاری که صورت می‌گیرد به این مراکز ابلاغ خواهد شد.

وی در خصوص مجوز رشته محل‌های دانشگاه آزاد گفت: رشته محل‌های دانشگاه آزاد طبق سالهای گذشته برای سال امسال نیز بررسی شده است . بخش‌هایی از این رشته محل‌ها به منظور یک بار پذیرش دانشجو صورت می‌گیرد و بخش‌هایی دیگر نیز به پذیرش قطعی بوده و این رشته محل‌ها توسط سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر این که پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت متوقف خواهد شد گفت: افزود: طرح حذف مرحله تکمیل ظرفیت ببرای پذیرش دانشجو در زیر نظام‌های آموزشی در دستور کار شورای سنجش و پذیرش قرار دارد . امیدواریم با رعایت مصالح موسسات آموزش عالی کشور این طرح به زودی تصویب شود و برای امسال نیز هیچ کدام از دانشگاهها مجاز به پذیرش جدید دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت نیستند.

معاون آموزشی وزارت علوم به برنامه این وزارت‌خانه برای بازنگری سرفصل دروس آموزشی اشاره کرد و گفت: این برنامه از سال 94 اجرایی شد و در این سال کلیه برنامه‌های درسی مورد بررسی قرار گرفت و در مجموع قریب به سه هزار برنامه درسی در رشته مقاطع مختلف را بررسی کردیم و حدود هشتصد برنامه بیش از ده سال قدیمی بودند که تمامی این برنامه‌ها بازنگری و به روز شده است.

دکتر شریعتی تاکید کرد: در فاز دوم بازنگری برنامه‌های درسی دانشگاهها بنا داریم کلیه برنامه‌های با قدمت بیش از 5 سال را مجددا بازنگری و به روز کنیم.

دکتر شریعتی خاطرنشان کرد:‌ ما از اردیبهشت سال 95 بازنگری برنامه‌های درسی دانشگاههای سطح یک تفویض اختیار کردیم و این امر موجب می‌شود که دانشگاهها بتوانند بدون این که معطل ستاد وزارت علوم باشند برنامه‌های درسی خود را به روز کنند و البته سایر دانشگاهها نیز اجازه دارند برنامه‌های درسی که دانشگاههای سطح یک ارائه می‌کنند الگو بگیرند.

دکتر شریعتی تفویض اختیار به دانشگاهها را از مهمترین برنامه‌های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ی جدیدی که تدوین شده است و تا پایان سال 96 نیز به دانشگاهها ابلاغ خواهیم کرد بسیاری از ضوابط و مفاد آیین نامه‌های آموزشی در سه مقطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی به دانشگاهها واگذار خواهد شد و بر اساس این آیین نامه دانشگاههای مطرح که قدمت بالایی نیز دارند، می‌توانند در خصوص بسیاری از آیین نامه‌های آموزشی تصمیم گیری کنند. البته این تصمیم‌گیری ها باید به تصویب مراجع دانشگاه برسد و اعمال سلیقه فردی صورت نگیرد.

دکتر شریعتی همچنین به اجرای دو طرح در خصوص اقتصاد مقاومتی در معاونت آموزشی وزارت علوم اشاره کرد و گفت: طرح اول همان برنامه پیاده سازی آمایش آموزش عالی است که کل این برنامه به عنوان طرح اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده و طرح دوم نیز ارتقاء 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه به تراز جهانی می‌باشد.

دکتر شریعتی همچنین به برنامه وزارت علوم در خصوص یکپارچه سازی آموزش عالی اشاره کرد و گفت: این برنامه از طریق شورای سنجش پذیرش که در آن نمایندگانی از وزارت علوم‌، آموزش و پرورش و بهداشت حضور دارند در حال پیگیری است جلسات این برنامه مرحله تکمیل ظرفیت در دانشگاهها جمع آوری خواهد شد.

وی همچنین در خصوص تدوین نظام جامع آموزش‌های مهارتی نیز گفت: ستاد این برنمامه با حضور روسای دانشگاههای علمی کاربردی ، فنی و حرفه‌ای و رئیس سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تشکیل شده است و امیدواریم طرح یکپارچه سازی آموزش‌های مهارتی به زودی عملیاتی شود.

معاون آموزشی وزارت علوم در پایان ارتقاء سطح اشتغال پذیرش فارغ‌التحصیلان تقسیم آموزش عالی به 10 قطب، طرح مدیریت منطقه‌ای آمایش عالی، سازماندهی موسسات آموزش عالی، و ارتقاء کیفیت این موسسات ماموریت‌گرا کردن دانشگاهها و حرکت این مراکز بر اساس ماموریت‌های تعریف شده از دیگر برنامه‌هایی هست که در معاونت آموزشی وزارت علوم پیگیری و دنبال می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید


استاندار آذربایجان‌شرقی: حذف ویزای بین ایران، ترکیه و گرجستان/ صدور اینترنتی ویزا شماره پیراهن طارمی مشخص شد مسببان وضع فعلی رودخانه کارون محاکمه شوند علمای اهل سنت نور چشم ما هستند بیانیه کنفرانس مجالس کشورهای اسلامی عربستان، میان هند و اسرائیل واسطه شد مسکو آماده همکاری دفاعی با اسلام‌آباد مبلغ سعودی ترور شد طارمی: اهداف بزرگی در الغرافه دارم هشدار خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران نصب آبگرمکن‌های خورشیدی در روستاهای محروم استان سایت‌های مسدود شده کاریابی دوباره فعال شد +عکس تشدید درگیری‌ها در لیبی سلفی سردار آزمون با جوجه‌های فامیل! هشدار خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران سرانجام ترمز شرکت‌های لبنی کشیده شد/ دبیر انجمن صنایع لبنی: درک نمی‌کنم بر چه مبنایی تصمیم گیری می‌شود حواشی رونمایی رسمی الغرافه از طارمی بازداشت معترضان در داخل ساختمان کنگره توسط پلیس آمریکا هیچ کانادایی در اغتشاشات اخیر ایران دستگیر نشده شماره پیراهن طارمی در الغرافه قطر مشخص شد تجمعی در اغتشاشات اخیر در ورامین صورت نگرفت لزوم در اختیار داشتن بانک اطلاعاتی نیروهای بومی توسط شهرداران کیا سراتو به مرز 200 میلیون تومان رسید/ رشد 44 میلیونی قیمت یک شاسی بلند! شوخی مهاجم ایرانی با گلر فصل گذشته لخویا قبض آب یا منوی رستوران؟! / زباله‌های عفونی در کنار مرکز بهداشت/ زیباترین و دلنشین‌ترین طلوع آفتاب را ببینید + فیلم و تصاویر «هم باشی سیاه» پسران ژیگول و کوئین‌های بی تاج و تخت/ پیش ثبت نام تعویض کارت ملی قدیمی در سایت ثبت احوال بخش قابل ملاحظه‌ای از بدهی پرسپولیس یکباره کم شد/افشای مفاد قرارداد طارمی با الغرافه قطر/خداحافظی شماره 8 شاکی با هواداران استقلال تحصیلات مهارتی اگر به شغل تبدیل شود موفق می‌شویم لیست قیمت انواع لپ تاپ لمسی / خرید یک ملک کلنگی در منطقه نیاوران تهران متری چند تمام می‌شود؟ خوسف میزبان رقابت‌های کشتی خراسان جنوبی مسائل اقتصادی کشور یک اَبروزارتخانه می‌خواهد کشور چقدر اسکناس و سکه دارد؟ زندگی‌نامه شهید مجید قربانخانی «پناه حَرم» شد عکس/ سنگ تمام الغرافه برای ستاره پرسپولیسی تجاوز میوه فروش به زن جوان کار دست شوهرش داد! ایران چند خودرو از پژو خرید؟ آیا کسی اجازه انتقاد از پیامبر (ص) و ائمه معصومین را دارد؟ حبس ابد برای یوسف القرضاوی پس از سالها اشغالگری؛ هیلی: سیاست آمریکا در افغانستان کارایی دارد! بیانات رهبر انقلاب تیتر اصلی روزنامه‌های 27 دی هیچ کانادایی در اغتشاشات اخیر دستگیر نشده پاسخ مثبت مورینیو به جذب کریستیانو رونالدو نبیه بری: ایران قلب تپنده مقاومت اسلامی است ام باپه: بازی کردن در پاری سن ژرمن لذتبخش است؛ مجبور بودم خودم را با سبک بازی تیم همنوا کنم غذاهای دریایی و خطرات یک مهمان ناخوانده! تشکر عضو جامعه مدرسین از رئیس جمهور درباره اصلاح مطالب خود درباره نقد معصومین (ع) آرامش روانی خانواده در سایه تربیت صحیح اسلامی است
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) حبس 13 فرزند توسط والدین آمریکایی تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات واریز مستمری و یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت پدر و مادر آمریکایی 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت یارانه نقدی دی ماه واریز شد موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید واریز یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند دیدار شرکت کنندگان کنفرانس بین المجالس با رهبر انقلاب تا همایش خبرخوب کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام ضرغامی: خبر نباید دروغ باشد/امروز شاهد تولید خبرهای دروغ هستیم/کار رسانه، کار کارمندی نیست/ اینکه می‌گویند دروغ نگو اما همه راست را هم نگو صحیح نیست/بهتر است با مردم صادق باشیم برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود شبهه‌پراکنی درباره کشتی سانچی داستان سرایی است فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات حاشیه‌ای کمپ تیم ملی کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند تصاویر/ روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی 96 روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! نام 5 ایرانی در فهرست معماران تأثیرگذار خاورمیانه عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد طرح تعطیلات زمستانه مدارس نیازمند تصویب مجلس «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود یارانه دی واریز شد واقعیت حادثه «سانچی» دردست بررسی است مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me