تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:سیاسی()
کد خبر:13648110
۱۳۹۶/۱۰/۱۹ ۰۸:۲۹

بیشترین تخریب چهره هاشمی در دوره اصلاحات بود

امروز اولین سالگرد درگذشت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است؛ فردی که از چهره‌های تاثیرگذار در قبل و بعد از انقلاب اسلامی بود و امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب تعابیر بلندی درباره وی داشته‌اند.
بیشترین تخریب چهره هاشمی در دوره اصلاحات بود

محمدرضا باهنر از سیاستمداران کهنه‌کار کشور که سال‌ها در کنار مرحوم هاشمی رفسنجانی در مجلس شورای اسلامی یا مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشته در گفت‌وگو با جام‌جم به بررسی ابعاد شخصیتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداخته است.

وی با اشاره به جایگاه انقلابی وی تاکید دارد که شخصیت محوری هاشمی رفسنجانی در بسیاری از مقاطع کشور سرنوشت‌ساز بوده است.مشروح این مصاحبه را می‌خوانید:

جایگاه سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در معادلات سیاسی کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آقای هاشمی رفسنجانی الحق والانصاف شخصیت بی‌نظیری در جریان انقلاب و در همراهی با نهضت امام(ره) بود و نقش بسیار مهمی نیز بعد از پیروزی انقلاب داشت. مرحوم هاشمی یکی ازاعضای اصلی نهضت انقلاب بود که پابه‌پای امام(ره) در افشاگری، تبیین و مدیریت نهضت انقلاب نقش ‌بی‌نظیری داشت. ایشان تلاش گسترده‌ای در مورد وحدت حوزه و دانشگاه داشت، موسس جامعه روحانیت مبارز و یکی از پایه‌گذاران حزب جمهوری اسلامی بود که خدمات زیادی به نهضت انقلاب کرد.

در رابطه با مسائل فرهنگی نیز ایشان غفلت نداشت و موسسه رفاه را که هم‌اکنون دارای مدارس متعدد و دانشگاه‌های زیرمجموعه است، مرحوم هاشمی به همراه شهید رجایی و باهنر پایه گذاشت، بنابراین مدیریت ایشان کاملا چندجانبه بود. بعد از پیروزی انقلاب، آقای هاشمی رفسنجانی عضو موثر شورای انقلاب، رئیس مجلس شورای اسلامی، فرمانده جنگ، خطیب توانمند نماز جمعه و رئیس‌جمهور بودند و از زمان اتمام ریاست‌جمهوری تا آخر عمرشان نیز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بودند که بسیار پراثر و پرعظمت عمل کردند.

ما نمونه ایشان را در پذیرش تنوع مسئولیت‌ها کم داریم، البته نمی‌گویم نداریم، اما تاکید می‌کنم کم داریم. بعد از پیروزی انقلاب آثار وجودی ایشان در جنگ و مدیریتی که داشتند، باعث همگرایی میان سپاه و ارتش شد، چون اوایل جنگ یک عده به دنبال این بودند که بین سپاه و ارتش اختلاف بیندازند و از این زاویه خواب‌های آشفته خود را تعبیر کنند، اما آقای هاشمی با تدبیر، ‌شجاعت، توانمندی و ملایمت توانست این دو بازوی نظامی نظام را کنار هم قرار بدهد و دو فرمانده جنگ یعنی شهید صیاد شیرازی، فرمانده ارتش و آقای محسن رضایی، فرمانده سپاه را تحت لوای مدیریت خود قرار دهد که باهم کار کنند.

مرحوم هاشمی در زمان حضورشان در مجلس شورای اسلامی و زمانی که در خدمت ایشان بودم نیز الحق والانصاف منبع وفاق بودند و حتی وزرای دولت، بیش از این‌که به نخست‌وزیر مراجعه کنند، به رئیس مجلس مراجعه می‌کردند، حتی نیروهای نظامی بیش از آن‌که به فرماندهانشان مراجعه کنند به آقای هاشمی مراجعه می‌کردند. جناب آقای هاشمی به عنوان خطیب جمعه، خطبه‌های بسیار جالبی داشتند و در زمان جنگ، ایشان در خطبه‌های نماز جمعه به نوعی امید و شادابی را به بدنه جامعه و رزمندگان تزریق می‌کردند.

مجموعه مسائلی را که گفتم، شخصیت بی‌بدیلی از آقای هاشمی ساخت و ایشان در جلسات خصوصی همیشه تاکید داشتند که من انقلاب و نظام را فرزند خودم می‌دانم و تمام عمرم را صرف بزرگ و قوی شدن نظام کردم والحق هم درست می‌گفتند چون ایشان برای بقا و استمرار نظام با وجود اختلاف نظرهایی که با برخی افراد داشتند و برخی علیه ایشان کار می‌کردند یا تخریبشان کردند همواره با دلسوزی به مسائل نگاه می‌کرد و حرص و جوش زیادی می‌خورد.

در یک سالی که از درگذشت آیت‌الله هاشمی گذشته آیا جایگاه سیاسی وی، پر شده و آیا فردی توانسته جای او را به لحاظ سیاسی بگیرد؟

آقای هاشمی در نظام تک نبودند، چون خیلی از شخصیت‌ها را بعد از پیروزی انقلاب از دست دادیم و جایگاهشان جبران نشد. شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی و در راس آن حضرت امام(ره) از کسانی هستند که جایگزین ندارند.

در زمان حیات امام بسیاری از نزدیکان ایشان و مسئولان نظام حاضر نبودند تصور کنند که یک زمانی انقلاب باشد و امام نباشد و زمانی که فاجعه عظیم رحلت امام(ره) اتفاق افتاد خیلی‌ها خود را باختند، اما نباید از یاد ببریم که در کنار ریزش‌ها، رویش‌هایی را هم داریم، ‌درست است که در جنگ فرماندهان دلاور زیادی شهید شدند، اما بعدا در بحث دفاع از کشور و حرم دیدیم که رویش‌هایی صورت گرفت و فرماندهان جدی حضور یافتند. شاید یک نفر پیدا نشود که جایگزین آقای هاشمی شود، اما رویش‌ها بحمدالله زیاد است.

اما اگر مقصود این است که کسی نتوانست در مجمع تشخیص مصلحت نظام جای ایشان را بگیرد باید بگویم که امیدواریم حضرت آیت‌الله شاهرودی که الان کسالت دارند، خداوند متعال به ایشان شفای عاجل بدهد تا بتوانند وظایف ریاست را برعهده بگیرند، ولی خب اعضای مجمع تشخیص مصلحت زیاد تغییر نکردند و فعال هستند و امیدواریم ان‌شاءالله جای خالی ایشان با تلاشی که اعضا می‌کنند پر شود.

بنابراین اگر از این زاویه نگاه کنیم که شخص هاشمی کمبودش احساس می‌شود که باید بگوییم احساس می‌شود، اما افرادی هستند که وظایف محوله مجمع را برعهده بگیرند که نشان می‌دهد در کنار ریزش‌ها، رویش‌هایی هم داشتیم که ختم به خیر شده و پیشرفت کردیم.

مرحوم هاشمی منتقدان و طرفدارانی داشتند. ‌بخصوص در دهه اخیر فراز و نشیب‌هایی در زندگی سیاسی ایشان دیده شد. نظر شما در مورد این فراز و فرودها چیست؟

اگر روند را محاسبه کنیم باید بگوییم متاسفانه بیشترین حملات و نقدهای ناجوانمردانه علیه آقای هاشمی در زمان اصلاحات شروع شد، ولی شخص رئیس دولت اصلاحات هم راضی نبود که چنین رفتاری شود، اما در دوره اصلاحات بیشترین تخریب چهره آقای هاشمی اتفاق افتاد و به ایشان عالیجناب سرخ‌پوش، رداپوش یا خاکستری هم گفتند و قتل‌های زنجیره‌ای را به ایشان نسبت دادند، اتهامات ناروایی علیه ایشان مطرح شد و چهره مرحوم هاشمی به عنوان یک سیاستمداری غیرقابل قبول در افکار عمومی شکل گرفت، اما بعد از دوره اصلاحات که فضا آرام‌تر شد، ایشان مسئولیت خبرگان را برعهده گرفت، اما دیدیم که در دولت‌های نهم و دهم، رئیس این دولت‌ها اصل سیاست راهبردی خود را درست کردن فرشته و دیو مشخص کرد و آقای هاشمی را در بخش سیاه جامعه گذاشت و تخریب‌هایی علیه ایشان صورت گرفت که بسیار سنگین بود. البته این داستان ادامه پیدا کرد، اما بالاخره الحمدلله رب‌العالمین نیت و باطن آقای هاشمی رفسنجانی به گونه‌ای بود که ایشان در آخرین انتخاباتی که حضور پیدا کردند باوجود تخریب‌هایی که علیه ایشان بود در تهران توانستند نفر اول خبرگان رهبری باشند و در آخرین انتخابات کاملا چهره ایشان در اذهان و افکار عمومی جامعه بازسازی شد و به اصطلاح عرفی کاملا آخر و عاقبت بخیر شدند و هنگام وفات چهره بسیار خوب و قابل قبولی برای کشور داشتند.

نسل اولی‌های انقلاب در سنین بالا قرار دارند. برای انتقال تجربیات به نسل بعدی چه اقدامی باید در این زمینه صورت گیرد؟

انتقال تجربه مقداری از طریق گفتار، پندار، افکار و یک مقدار ازطریق کردار باید صورت گیرد. لذا باید بگوییم که نسل اول انقلاب در کادرسازی و بالا آوردن نیروهای بعد از خود آن‌طوری که می‌توانست عمل نکرده و این نقد به من هم وارد است که در این زمینه کم‌توجهی شده است. البته بصورت گفتار و افکار، خاطرات انقلاب گفته شده اما در پرورش نیروها و کادرسازی برای نظام متاسفانه در مراکز رسمی آموزش و آموزش عالی کاستی وجود داشته اما جاهایی مثل دانشگاه امام صادق(ع) به همت مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی قدم هایی را برداشته‌اند که گوشه‌هایی از این کمبود پر شده، اما در واقعیت قضیه بسیار ضعیف عمل کردیم. مرگ سنت الهی است و چه بخواهیم چه نخواهیم باید این مسیر را طی کنیم و میراث انقلاب را به نسل‌های بعدی تحویل بدهیم و چه خوب است که نسل‌های بعدی بتوانند در کنار نسل‌های مجرب انقلاب، کار یاد بگیرند و کادر قدرتمندی را ایجاد کنند.

البته بازهم می‌گویم که در بحث انتقال تجربه در کنار ریزش‌ها، رویش‌های خوب و کم‌نظیر و بی‌نظیری را داشتیم، ولی اگر این اقدام مقداری ساختارمند می‌شد و سازمان‌یافته‌تر بود، موفق‌تر بودیم.

#شهید دکتر سید محمد بهشتی #امام خمینی(ره) #انقلاب اسلامی ایران #محمدرضا باهنر #اکبر هاشمی رفسنجانی #آیت الله هاشمی رفسنجانی #آیت‌الله هاشمی رفسنجانی #شهید بهشتی #مجمع تشخیص مصلحت نظام #اصلاح‌طلبان #اصلاحات
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


دمای هوا در شهرهای دارای ایستگاه هواشناسی واکنش مشاور سیاسی قالیباف به اظهارات شهردار تهران فرار 3000 دختر و 100 پسر از خانه در نیمه اول امسال! مالدینی: ایتالیا شایسته صعود به جام جهانی نبود ابتکار عمل در پرداخت وام ازدواج فخاری: اجرای طرح‌های شهرداری منوط به تصویب شورای شهر است مذاکرات لاتزیو با سردار آزمون از سر گرفته شد وزیر خارجه چین جان باختن دریانوردان ایرانی را تسلیت گفت +عکس واکنش ایران به تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه بازنگری در طراحی جی 7 به‌دستور مدیرعامل ال جی سران قوا جای پرداختن به فرعیات، به وظایف خودشان عمل کنند/ چرا کشف علت سانحه سانچی مهم است؟ /گفت‌وگوی ملی شرط لازم رسیدن به تفاهم/کار صندوق‌های بازنشستگی به فروش اموال رسید مقابله با بحران آب پیشکش، لطفاً با بحران آقازاده‌ها مقابله کنید! حکایت دنباله‌دار خرید و فروش پایان‌نامه‌ها ناخدا خورشید به جشنواره فیلم فجر می‌آید/داریوش ارجمند و شانس کسب سومین سیمرغ بلورین جشنواره+عکس نمی‌دانم چرا می‌گویند انتخابات کمیته ملی المپیک، مهندسی شده بود/ سالن هندبال را به تیم ملی فوتسال نمی‌دهیم پایان ماموریت هماهنگ‌کننده سازمان ملل در ایران/ «گری لوئیس» با ظریف خداحافظی کرد پاسخ به تمام ابهامات حادثه سانچی/ وجود موشک صحت ندارد گزارش ویژه ربیعی به روحانی درباره وضعیت سانچی عرضه 41 هزار تن مواد پلیمری در بورس کالا "خوشنامی" با ارزش‌ترین دارایی بانک اقتصادنوین با هیوندای i20 هاچبک دوست داشتنی کرمان موتور آشنا شوید مراسم وداع با جان باختگان نفتکش سانچی در انزلی برگزار شد اقامه نماز باران در مسجد جامع اصفهان ریزش سقف یک مدرسه در تهران/ عکس بیماری ناشناخته این دختر 17 سال خانه نشینش کرد! 37 راه قدرتمند برای خلاق‌تر شدن کارآفرینان قاسمی: اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه، مداخله آشکار در امور داخلی این کشور است اعتراف صادقانه توس در مورد حضورش در چین پروفسور قلیچ: رژیم صهیونیستی دست از گسترش شهرک‌سازی بردارد جزئیات اعطای تسهیلات بانکی به کارکنان، اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد تغییر در «ساز و کار معرفی وزرا و بررسی صلاحیت آنها» مسکوت ماند هاشمی: مراقب بروز شایعات و سناریوسازی‌ها در خصوص نفت‌کش سانچی باشیم تکرار اتفاقات ذوب‌آهن در تبریز/ مجتبی حسینی، سرمربی موقت تراکتور مقابل سایپا جام‌های یحیی در اصفهان ماند آقای پاس گل کره جنوبی به چونبوک پیوست افزایش 61 درصدی مصرف الکل در آمریکا/ زنان پرمصرف‌تر از مردان معاون امور جوانان خبر داد کاهش 10 درصدی طلاق با شروع فعالیت 200 مرکز مشاوره ازدواج در سال‌های اخیر توسعه همکاری اداره پست با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اولین نشست مدیران روابط عمومی شورای هماهنگی دستگاه‌های عضو وزارت متبوع در استان قزوین خانه هایی از لوله سیمانی انتقال آب زمان آغاز واقعی ساختمان پلاسکو مشخص نیست هشدار در مورد جهش قیمت مرغ به کیلویی 15 هزار تومان! نویسنده مشهور خطاب به ربع پهلوی: خفه شو! + عکس بمب خبری پرسپولیس منفجر می‌شود سانچی در مسیر کره جنوبی بوده است/ شایعات مطرح در فضای مجازی صحت ندارد الشباب فرمان قتل سخنگوی سابق خود را صادر کرد+عکس نفت برنت بالای 70 دلار ایستاد در اجرای سند تحول بنیادین عملکردی متوسط داشته‌ایم 600 مجرم پایتخت دستگیر شدند
آتش سوزی یک ساختمان چند طبقه در خیابان «بزرگمهر» زاهدان مدارس نوبت صبح سه شنبه 26 دی در استان اردبیل تعطیل شد لحظه خبر دادن جانباختن دریانوردان نفتکش سانچی به خانواده‌هایشان/ فیلم باند زورگیری را شناسایی کنید دو برادر موتورسوار در مشهد جان باختند ناگفته هایی از فاجعه نفتکش سانچی؛ راز نجات چینی‌ها چه بود؟ منزل ملوان شهید حادثه سانچی "میلاد عنایتی" - قائم شهر (عکس) آتش به جان برج زاهدان افتاد/ علت حادثه در دست بررسی است راز صدای انفجار ناشناخته در کرمانشاه واکنش چین به غرق شدن کشتی سانچی واقعا آمریکایی‌ها به نفت‌کش سانچی حمله کردند؟ آیا کشتی سانچی عازم کره شمالی بود؟ / شایعه‌ای به‌نام خاموش بودن رادار/ چینی‌ها کم‌کاری کردند؛ مسوولان ایرانی اهمال + تصاویر و نقشه تایید شنیده شدن صدای مهیب در کرمانشاه جاماندگان سهام عدالت ثبت نام کنند آتش سوزی در یک ساختمان 6 طبقه در زاهدان لحظه سقوط بالکن سازمان بورس و اوراق بهادار اندونزی در جاکارتا تصویری از کشتی فله بر چینی که موجب غرق شدن کشتی نفتکش سانچی شد عکسی که جای نفتکش «سانچی» به رسانه‌ها قالب شد کشتی چینی که با نفتکش سانچی تصادف کرد آیا زلزله فیروزکوه گسل تهران را فعال کرده است؟ گفتگوی خانواده جان‌باختگان نفتکش سانچی/مرگی که کمتر از شهادت نیست آیا حادثه نفتکش سانچی عمدی بود؟ تصویری از کشتی چینی که موجب غرق شدن سانچی شد چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ دلجویی دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خانواده 'بهرام اتحاد' مراسم وداع با جان باختگان نفتکش سانچی در ساحل انزلی تصاویری از عزاداری به یاد قربانیان کشتی «سانچی» آیین ترحیم احسان ابولی قاسم آبادی افسر دوم نفتکش سانچی فردا در کرمان+مصاحبه فیلم/ درد دل خانواده‌های داغدار خدمه نفتکش سانچی با معاون رئیس‌جمهور پناهجویان باید از اروپا بروند عکس/ نمایی از قبل و بعد قاتل سانچی داور جنجالی دیدار نانت و پاری سن ژرمن، محروم و کارت قرمز مدافع نانت، بخشیده شد صدای انفجار ناشناخته در کرمانشاه عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان «سانچی» /تصاویر فیلم | جزئیات فوت دو زن عابر بر اثر برخورد با بونکر سیمان زلزله فیروزکوه را لرزاند عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان کشتی «سانچی» جشن بزرگ عبادت دانش آموزان شهرستان خمینی شهر عناوین روزنامه‌های ورزشی 26 دی 96/ تمدید 2 ساله در انتظار شفر +تصاویر گزارش تکراری! بهتاج: ورزشکاران پارس آباد از افتخارات ورزش استان و کشور هستند. تصویری از عامل انفجار و غرق شدن کشتی سانچی ایران از ارائه هیچ کمکی به سوریه دریغ نمی‌کند منتفی شدن باکامنگا، فرصت اعاده حیثیت به قربانی کمیته پیگیری حادثه سانچی به ایران بازگشت / تصمیم‌گیری برای انتقال پیکرهای دریانوردان ایرانی تا ساعاتی دیگر 9 نفر از جانباختگان سانچی، گیلانی بودند/ وداع با دریانوردران در انزلی تحریم رئیس قوه یک کشور عبور از خطوط قرمز بین المللی است/ تلاش دریانوردان جانباخته برای کشور جهادگونه بود آتش سوزی گسترده در میدان 17 شهریو‌ر مشهد افشای روابط پشت پرده شبکه جم در "دوربرگردان"/فیلم تصویر کشتی فله‌بر چینی که موجب بروز حادثه نفتکش سانچی شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me