تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اجتماعی()
کد خبر:13650132
۱۳۹۶/۱۰/۱۹ ۰۹:۴۳

مهمترین وعده غذایی را سالم صرف کنید

مصرف صبحانه ناسالم می‌تواند تاثیرات منفی بر وضعیت سلامت افراد مخصوصاً کودکان بگذارد. از آنجایی که طعم و مزه صبحانه سالم مطلوب اکثر ذائقه‌ها است.
مهمترین وعده غذایی را سالم صرف کنید
به گزارش بلاغ، اهمیت وعده غذایی صبحانه بر هیچ کس پوشیده نیست.به نقل از زندگی آنلاین صبحانه اولین وعده غذایی است که فرد بعد از چند ساعت ناشتا بودن مصرف کرده و قسمتی از انرژی مورد نیاز روزانه‌اش را از این طریق تأمین می‌کند.

 

مهمترین وعده غذایی را سالم صرف کنید

 

مصرف صبحانه ناسالم می‌تواند تاثیرات منفی بر وضعیت سلامت افراد مخصوصاً کودکان بگذارد. از آنجایی که طعم و مزه صبحانه سالم مطلوب اکثر ذائقه‌ها است.

این مورد می‌تواند یکی از مهمترین دلایل توجیه کننده برای لذت بردن از صبحانه قبل از شروع یک روز طولانی در مدرسه باشد. زمانی که هوا سرد است یک کاسه جو دو سر با شیر داغ یا حبوبات پخته می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

در حالی که در روز‌های گرمتر سال مخلوط شیر و میوه‌ها تهیه شده بصورت اسموتی به شادابی کودکان کمک می‌کند. از طرفی صبحانه سنتی ایرانی که تلفیقی از تخم مرغ پخته، نان سبوسدار، پنیر کم چرب، و سبزیجات است می‌تواند مناسب تمامی فصول باشد.

امروزه نقش وعده غذایی صبحانه به تبع زندگی مدرن کمرنگ‌تر شده است، از این رو والدین و اولیاء مدرسه باید کودکان را به خوردن روزانه صبحانه تشویق کنند و محیطی آرام برای مصرف آن ایجاد کنند.

توجه به این نکته ضروری است که نوع غذا‌هایی که می‌تواند در مدرسه به عنوان صبحانه در نظر گرفته شود ممکن است با غذا‌هایی که در منزل مصرف می‌شود متفاوت باشد.

انواع لقمه‌ها یا کوکی‌های تهیه شده در منزل به همراه شیر کم چرب و چند تکه میوه می‌تواند جزء انتخاب‌های مطلوب برای مدرسه باشد.

از طرفی بوفه مدارس نیز می‌تواند علاوه بر موارد مذکور حبوبات پخته نیز ارائه کند.

والدین برای نهادینه کردن مصرف صبحانه به عنوان یک عادت غذایی مطلوب بهتر است از شب قبل برای آماده کردن صبحانه برنامه ریزی و مواد غذایی مورد نیاز را تهیه کنند.

هم چنین، جهت صرف صبحانه کودک وقت کافی در نظر گیرند به طوری که کودک بتواند با آرامش صبحانه‌اش را خورده و از آن لذت ببرد. عدم وجود تنوع در وعده غذایی صبحانه می‌تواند باعث عدم رغبت و دلزدگی کودک از این وعده غذایی اصلی شود.

مزایای صبحانه سالم


۱) از آنجایی که مغز هم مانند بقیه ارگان‌های بدن نیازمند انرژی است، خوردن صبحانه سالم باعث بهبود عملکرد مغز مخصوصاً حافظه، یادآوری امور و آمادگی ذهنی برای یادگیری آتی می‌شود.

علاوه بر این، با بهبود حالات روحی دانش آموزان، سطح استرس آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

۲) مصرف صبحانه سالم در ابتدای روز، یکی از بهترین روش‌ها برای جبران انرژی از دست رفته می‌باشدو مانع خواب آلودگی کودک سر کلاس درس می‌شود.

مصرف نان و غلات سبوسدار و یا جو دو سر به همراه یک منبع پروتئین مانند لبنیات، تخم مرغ و آجیل خام بهترین فرصت برای افزایش انرژی دریافتی در اول صبح است.

۳) تحقیقات حاکی از این است که افرادی که صبح‌ها صبحانه سالم مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که صبحانه نمی‌خورند تمایل به انتخاب غذا‌های سالم‌تر در طی روز دارند که می‌تواند بر وزن بدن اثر مثبت بگذارد و در دراز مدت نیز فواید سلامتی زیادی دارد.

۴) اگر امکان صرف صبحانه همراه با دیگر اعضاء خانواده باشد، این رفتار می‌تواند پایه گذار عادت صبحانه خوردن در کودکی و حفظ آن در نوجوانی و کاهش شیوع حذف صبحانه در این افراد شود.

تحقیقات نشان می‌دهد عادات غذایی که در کودکی و نوجوانی شکل می‌گیرد می‌تواند در تمام عمر فرد باقی بماند.

۵) گاهی اوقات به نظر می‌رسد حذف صبحانه روش مناسبی برای کاهش انرژی دریافتی و کاهش وزن است، اما در حقیقت افرادی که صبحانه را حذف می‌کنند نسبت به افرادی که صبحانه می‌خورند وزن بیشتری دارند.

۶) تحقیقات نشان می‌دهد دانش آموزانی که صبحانه می‌خورند از لحاظ درسی عملکرد بهتری دارند.

صبحانه مواد مغذی ضروری برای سیستم عصبی را تأمین می‌کند و باعث بهبود قدرت تفکر و عملکرد مغز می‌شود. همچنین با تخفیف حس گرسنگی باعث عملکرد درسی مطلوب و رفتار مناسب می‌شود.

۷) مصرف روزانه صبحانه سالم به تأمین نیاز مواد مغذی روزانه کودک کمک و در ایجاد و حفظ سلامتی نقش مهمی را ایفا می‌کند و بدین ترتیب با تقویت سیستم ایمنی، ابتلا کودکان به انواع ویروس‌های فصلی کاهش یافته و روز‌های غیبت آن‌ها از مدرسه کمتر می‌شود.

چه اصولی برای تهیه صبحانه سالم برای کودکان باید رعایت شود؟


بشقاب سلامت می‌تواند راهنمای مناسبی برای والدین باشد. به طور خلاصه بشقاب سلامت از ۴ قسمت تشکیل شده است که در یک قسمت گروه نان و غلات، و قسمت دیگر منابع پروتئینی قرار می‌گیرد.

میوه‌ها و سبزی‌ها نیز دو قسمت دیگر را تشکیل می‌دهند. علاوه بر بشقاب سلامت یک لیوان لبنیات کم چرب نیز در کنار این بشقاب در نظر گرفته می‌شود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگر چه انواع گوشت از قبیل: گوشت قرمز، ماهی، مرغ و بوقلمون در قسمت منابع پروتئینی قرار می‌گیرد، ولی از آنجایی که این موارد در عادات غذایی ایرانی به عنوان صبحانه مصرف نمی‌شوند در موارد ذیل ذکر نشده است.

هم چنین در گروه غلات علاوه بر انواع نان، برنج، سیب زمینی و ماکارونی هم جزء این گروه قرار می‌گیرد، اما بدلیل عدم استفاده در وعده غذایی صبحانه در بشقاب سلامت لحاظ نشده است.

نگاه اجمالی به بشقاب سلامت نشان می‌دهد که صبحانه سنتی ایرانی می‌تواند بهترین انتخاب بر اساس بشقاب سلامت باشد.

بشقاب سلامت


۱/۴ نان و غلات: انواع نان ترجیحاً سبوسدار و جو دو سر

۱/۴ منابع پروتئینی: پنیر، انواع آجیل خام، تخم مرغ، انواع حبوبات پخته مانند عدس و لوبیای پخته

۱/۴ میوه‌ها: انواع میوه‌های فصل

۱/۴ سبزی‌ها: گوجه فرنگی، خیار، فلفل دلمه، گل کلم، بروکلی و هویج

چه مواد غذایی نباید به عنوان صبحانه معمول در نظر گرفته شود؟


سعی کنید در وعده غذایی صبحانه از انواع دونات، کیک، بیسکویت، شیرینی و غلات صبحانه که عمدتاً غنی از شکر هستند، استفاده نشود، زیرا غنی از شکر، چربی و انرژی است و فاقد مواد مغذی مورد نیاز روزانه کودکان است. از طرفی بعد از مصرف این مواد در صبحانه، کاهش قند خون اتفاق می‌افتد و کودک دوباره احساس گرسنگی می‌کند و به سختی می‌تواند فکرش را متمرکز کند.

علاوه بر مواد غذایی مذکور، انواع نوشیدنی‌هایی که به آن‌ها شکر اضافه شده باشد مانند: شیرکاکائو، آبمیوه صنعتی، انواع شیر‌های طعم دار نیز از ارزش غذایی بالایی برخوردار نیستند و می‌توانند باعث چاقی و کمبود ریز مغذی‌های ضروری در کودک شوند.

بهتر است در صورت تمایل کودک به مصرف خامه، سر شیر، خامه عسل و انواع شکلات صبحانه، مصرف این مواد به گاهی اوقات موکول شود، زیرا علاوه بر محتوی انرژی زیاد، غنی از اسید‌های چرب اشباع می‌باشند که می‌تواند باعث افزایش خطر بیماری‌های مزمن شود.

با توجه به این که بعضی از خانواده‌ها تمایل به مصرف انواع فست فود از جمله سوسیس و کالباس، پیتزا و موارد مشابه در وعده غذایی صبحانه دارند، توصیه می‌شود موارد مذکور در برنامه غذایی کودک لحاظ نشود.

بهتر است این نکته را به خاطر بسپاریم که صبحانه سالم فرصتی برای رفع قسمتی از نیاز‌های روزانه کودک به ویتامین‌ها و املاح معدنی، انرژی، پروتئین و چربی سالم در اختیار ما قرار می‌دهد و عدم استفاده از این فرصت، تأمین نیاز‌های مذکور را از طریق وعده غذایی ناهار و شام به تنهایی با مشکل مواجه می‌سازد.

مثال‌هایی از صبحانه سالم


- انواع نان سبوسدار، پنیر کم چرب، آجیل و چند تکه میوه

- اسموتی تهیه شده با انواع میوه‌های فصل (با استفاده از ماست شیرین یا شیر کم چرب)، مقدار کمی جو دو سر آماده برای مصرف و آجیل

- انواع نان سبوسدار، کره بادام زمینی، چند تکه موز، مقدار کمی عسل یا کشمش (بهتر است مصرف این مورد به صورت گاهی اوقات و برای ایجاد تنوع در وعده غذایی صبحانه مورد توجه قرار گیرد.)

- انواع املت سبزیجات همراه با نان سبوسدار و آبمیوه طبیعی یا چند تکه میوه

- ساندویج نان پنیر کم چرب، گوجه فرنگی، خیار و ۲-۱ عدد گردو یا بادام

- ساندویج تخم مرغ پخته، به همراه گوجه فرنگی، خیار (انواع سبزیجات دلخواه) و چند عدد زیتون

- عدسی یا لوبیای پخته به همراه چند عدد زیتون، آبمیوه طبیعی یا چند تکه میوه، و سبزیجات دلخواه

- جو دو سر تهیه شده در شیر گرم که مقداری میوه و آجیل خام به آن اضافه شده است.

- انواع کوکی‌های تهیه شده در منزل (ترجیحاً کم شیرین تهیه شده با آرد سبوسدار یا جو دو سر) به همراه شیر کم چرب و چند تکه میوه (بهتر است شیرینی استفاده شده در تهیه کوکی کشمش و یا انواع دیگر شیرین کننده‌های طبیعی باشد.)


این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


تماس تلفنی بارزانی با تیلرسون توضیحات زنگنه درباره قراردادهای جدید نفتی ارتفاعات گلستان سفید پوش شد/آغاز موج جدید از شنبه فهرست ورودی و خروجی 3 تیم لیگ برتری انگلیسی‌ها: این آدم کش را به لندن راه ندهید انرژی کشور نباید صرف دامن زدن به اختلاف‌های درونی شود گوترش: مطمئن نیستم که صلح در شبه‌جزیره کره تضمین شده باشد نیمکت نشینی رضاییان مقابل خنک واکنش دبیرکل سازمان ملل به ناآرامی‌های اخیر ایران دفاع اتحادیه اروپا از برجام در جلسه پارلمان اروپا برای بررسی اوضاع ایران جذب 20 میلیون گردشگر خارجی از برنامه چشم انداز ایران است بیش از 190 پناهجو سال گذشته میلادی در مدیترانه جان باختند اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات ساختمان پک اصرار مورینیو برای حفظ مروان فلینی سیمای ریلی گلستان در یک قاب تصویر تعطیلی مدارس برای سومین روز متوالی در اردبیل رهبر انقلاب: فلسطین از نهر تا بحر است + فیلم سهم 80 درصدی شرکت‌های ایرانی در پروژه فاز 11 پارس جنوبی اخبار کوتاه داخلی تیم ملی هندبال ایران مقابل ازبکستان و ژاپن در مسابقات قهرمانی آسیا موافقت فدراسیون والیبال بلژیک با حضور شیخی در شارلوا با پوشش اسلامی جدال برای حضور در جمع 8 تیم برتر لیگ والیبال رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: قانون هوای پاک را به هر قیمتی اجرا می‌کنیم کوتاه از سراسر جهان تظاهرات بزرگ هندی‌ها علیه سفر نتانیاهو به دهلی نو سازمان ملل: گرسنگی، ابزار عربستان برای چانه زنی در جنگ یمن است تظاهرات بزرگ ضد نژاد پرستی مردم آمریکا در زادروز «مارتین لوتر کینگ» درخواست چین از آمریکا برای کمک به کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کره سیسی: مصر به دنبال جنگ با سودان و اتیوپی نیست کشف 10 هزار جسد در گورهای جمعی «رقه» سوریه برگزاری نشست ترکیه و ناتو در بحبوحه تنش میان واشنگتن – آنکارا حزب بارزانی انتخابات پارلمانی عراق را تحریم کرد 1800 روحانی پاکستانی حکم به تحریم عملیات انتحاری دادند چهل سال پیش… امروز در تاریخ سرایه پند بزرگان پایداری استعاره‌ها جهان در طلیعه صبحدم صحبت‌های ستاره سابق رئال مادرید و بارسلونا درباره کوتینیو ویرانه‌ای به نام خانه «نیما یوشیج» دیدار روسای مجلس ایران و قطر شرط تیلرسون برای توقف تحریم‌های کره شمالی امارات معارض قطری را بعد از 2 روز آزاد کرد اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گران شد قتل همسر و مادر زن از سوی داماد عصبانی آمریکا در نامه‌ای به آژانس کار و امداد ملل متحد (آنروا) که از آوارگان فلسطینی حمایت می‌کند، اعلام کرد پرداخت 65 میلیون دلار از کمک‌های وعده داده شده به این آژانس را تعلیق می‌کند. رهبر کره شمالی وقتی محصل بود + عکس شلیک موشک یمن به سمت فرودگاه «جازان»
مدارس نوبت صبح سه شنبه 26 دی در استان اردبیل تعطیل شد باند زورگیری را شناسایی کنید آیا زلزله فیروزکوه گسل تهران را فعال کرده است؟ چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی ورود سامانه بارشی به ایران حادثه رانندگی برای شناگر ایرانی/همسر حمیدرضا مبرز درگذشت دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند داور جنجالی دیدار نانت و پاری سن ژرمن، محروم و کارت قرمز مدافع نانت، بخشیده شد قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد عناوین روزنامه‌های ورزشی 26 دی 96/ تمدید 2 ساله در انتظار شفر +تصاویر مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم عکس/ نمایی از قبل و بعد قاتل سانچی فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی +فیلم در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد اردوغان دستور سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه را داد دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر پاسخ به تمام شایعات درباره حادثه نفتکش سانچی/ از حمله آمریکایی‌ها تا وجود اتاق امن در کشتی وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر آتش سوزی گسترده در میدان 17 شهریو‌ر مشهد غرق شدن «سانچی» و چند ابهام نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟ بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ مدارس اردبیل سه شنبه تعطیل است دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد مدارس کدام استان‌ها فردا 26 دی ماه تعطیل شد فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ ناگفته‌های بهزاد نبوی از آیت‌الله هاشمی/رجایی ساچمه پلو می‌داد هاشمی جوجه کباب/زورش به فشارها نرسید پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ بخش خبری 20: 30 مورخ 25 دی ماه 96 + فیلم بندرانزلی/مراسم وداع با جانباختگان حادثه نفتکش «سانچی» ایران اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند رییس جمهوری: اختلاف میان همسایگان باید با گفت وگو حل و فصل شود/ همواره در کنار دولت و ملت قطر هستیم باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود پرواز عجیب خودروی مرد معتاد +عکس خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحم آمریکایی لو رفت +تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me