تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:استان ها-استان ها-استان ها()
کد خبر:13653589
۱۳۹۶/۱۰/۱۹ ۱۱:۱۵

برداشت شعله‌های مرگ در لرستان؛ کشاورزانی که به آب‌وآتش می‌زنند + فیلم

در زمین‌های کشاورزی و چاه‌های آب روستایی در کوهدشت لرستان، گاز و آتش بیرون می‌آید و کشاورزان محصولشان را با آتش برداشت می‌کنند.
برداشت شعله‌های مرگ در لرستان؛ کشاورزانی که به آب‌وآتش می‌زنند + فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، مردی شال سفیدرنگش را تا روی چشم‌ها آورده،است. ریش‌های شال تا سینه‌ و انتهای بینی‌اش می‌رسد. فرسنگ‌ها آمده تا رسیده به زمین کشاورزی. فورانِ آتش او را کشانده. بوی گس و آزاردهنده‌ای پیچیده در روستای«چَم کبود» در 7 کیلومتری شهرستان کوهدشت.

برداشتِ آتش

مرد با قدم‌های تند در آفتابِ غروب پیش می‌آید. می‌ایستد بالای زمینِ کشاورزی‌اش. او که ساکن روستا است، می‌گوید از بوی نامطبوع انباشته امان نداریم. سال‌هاست برای خروج گاز و نفت از زمین‌های کشاورزی به مراجع مرتبط مراجعه داشته‌ایم، اما تاکنون رسیدگی‌ای نشده‌است.

زمین کشاورزی که انگار دهان باز کرده‌باشد با شعله‌های آتش نشست کرده. گودالی داغ، زراعت را گرفته و با آتش میان‌داری می‌کند! کشت‌های این منطقه بر اثر گرمای گاز در زمستان سبز است و گو این‌که زودتر از بقیه‌ محصول‌های کشاورزی به فصلِ برداشت نزدیک می‌شوند!

حاشیه‌ آن‌سوی دیگرِ جاده که از وسط زمین‌های کشاورزی می‌گذرد، جز سه کشاورز که روی لوله‌کشی چاه آب زمین زارعت کار می‌کنند، کسی نیست.

بازدیدِ بدون پیگیری

یکی از آن‌ها که عضو شورای شهرک امام خمینی کوهدشت است در گفت‌و‌گو با تسنیم می‌گوید در اوایل سال 91 مواد نفتی از چاه‌های آب و زمین‌های کشاورزی منطقه‌ آزادبخت، روستای «چم کبودِ علیا» فوران شد و به‌دنبال این اتفاق بلافاصله رؤسای اکتشافات نفت ایران و سازمان زمین‌شناسی به‌همراه مدیران سازمان محیط زیست از منطقه بازدیدکردند.

به گفته‌ «مصیب آزادبخت» بازدید این مسئولان هیچ پیگیری‌ای را برای روستا به‌دنبال نداشته و هم‌چنان آتش و گاز، سلامتِ اهالی را تهدید می‌کند.

این عضو شورا معتقد است در سال 94 اشتعال مواد نفتی و گاز در منطقه بیش‌تر شده، به‌طوری که در همان سال اهالی روستای «چم کبود» و کشاورزان به فرمانداری شهرستان نیز مراجعه کرده و خواستار مهار این مواد خطرناک شده‌اند.

قربانیِ بی‌توجهی‌ها

«آزادبخت» برادرش را در اثر حادثه‌ای در روستا از دست داده‌است. یادِ جوان از دست‌رفته هنوز خاطرِ خانواده‌اش را سیاه‌پوش آن اتفاق کرده.

آزادبخت می‌گوید همزمان با سیل آبان 94 کوهدشت به‌علت اصابتِ رعد وبرق به‌داخلِ چاه کشاورزیمان، چاه منفجرشده و برادرم «سجاد آزادبخت» دچارسوختگی 80 درصد شده و به بیمارستان امام موسی کاظم خرم‌آباد اعزام می‌شود. در 13 آبان همان‌سال نیز از دنیا می‌رود.

به گفته‌ این عضو شورا پس از این اتفاقات شعبه‌ بازپرسی دادگستری به‌عنوان مدعی‌العموم وارد قضیه می‌شود. پرونده در دستگاه قضا مورد بررسی قرارگرفته و شرکت نفت و امور آب به‌عنوان مقصرِ اصلی حادثه شناخته می‌شود.

اهالی روستای «چم کبود»، برای جلوگیری از شعله‌ورنشدن زمین‌های کشاورزی آتشِ افروخته را با تَل‌های خاک پُر می‌کنند تا نگرانی‌شان را آتشِ افروخته بیش‌تر دامن نزند.

مواد هیدروکربوری در کوهدشت

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان در گفت‌و‌گو با تسنیم می‌گوید در مصالح کنده‌شده در یکی از چاه‌های شعله‌ور روستای سه‌آسیابه کوهدشت نهشته دانه‌های ریز قهوه‌ای تیره تا سیاه‌رنگ و کم‌و‌بیش سستی یافت‌شده که لمس چرب داشته و بوی آن‌ها آغشتگی به مواد نفتی یا قیر را نشان می‌دهد.

«احدالله فاضلی» معتقد است علت آتش‌سوزی چاه و زمین در جنوب کوهدشت، مانند پدیده‌ی خودسوزی زمین‌های منطقه شهرک صنعتی شیراز، تالاب گندمان استان چهارومحال بختیاری و بستر تالاب پریشان کازرون، وجود تورب یا خاک غنی از آلی نمی‌تواند باشد، زیرا درصد آلی مواد موجود در این منطقه زیاد نیست و در آزمون‌های انجام‌شده استعداد سوختن از خود نشان نداده‌است.

به گفته‌ مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان، داده‌های زمین‌شناسی و پی‌جویی‌های نفتی وجود پتانسیل مواد هیدرکربوری را در منطقه‌ کوهدشت و پیرامون آن تأیید کرده و نهشته‌های آبرفتی دشتِ کوهدشت و آبخوان‌های تشکیل‌شده در آن بر روی سازندهای سنگی و تاقدیس‌های ناحیه جای دارند.

هشدار به سلامتی روستا

این کارشناس می‌گوید گزارش زمستان 1391 مدیریت اکشتاف شرکت نفت وجود تاقدیس چارقلعه و پتانسیل هیدرکربورهای نفتی یا گازی موجود را در زیر آبرفت‌های این دشت تأیید می‌کند.

به گفته‌ این کارشناس نشتِ گاز در منطقه نه تنها از نظر خطرِ انفجار بلکه از نظر زیست‌محیطی نیز نیازمند توجه و بررسی است، زیرا گازهایی مانند مونواکسیدکربن یا دی‌اکسیدگوگرد حاصل از سوختنِ ناقص گازهای نشتی می‌توانند برای تندرستی زیان‌آور باشند.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان معتقد است طی چند سال گذشته با افزایش جمعیت، توسعه‌ کشاورزی و افزایش پمپاژِ آب، سطح آبِ زیرزمینی منطقه افت چشمگیری داشته و میزانِ آب در دسترس کاهش یافته‌است. از این‌رو بهره‌برداران اقدام به کف‌شکنی و افزایش ژرفای چاه‌های آب حتا تا 120 متر نموده‌اند. با این کار موادِ هیدروکربوری موجود در بخش‌های بالایی تاقدیس‌ها در دسترس قرارگرفته و ضمن واردشدن به آب‌های زیرزمینی، امکان شعله‌ورشدن آن‌ها فراهم شده‌است.

پمپاژ سیاه‌رنگ چاه‌

در این روستا فقط زمین‌های کشاورزی بر اثر خروج گاز از بین نرفته‌اند، چاه‌های آبی نیز وجود دارد که در آن آب به‌ویژه در چند دقیقه نخستِ پمپاژ سیاه‌رنگ بوده و آغشته به ماده‌ای شبیه مشتقات نفتی است و دسترنج کشاورزان را بی‌ثمر می‌کند.

در حوضچه‌های نگهداری آب این چاه‌ها نیز مواد نفتی چسبنده همراه با آب پمپاژشده بیرون آمده و روی هم انباشته‌می‌شود.

مردم روستا قربانیِ زمین‌های کشاورزی را شاهد می‌آورند که خروج این مواد زیرزمینی برای جان آن‌ها خطر دارد و آبیاری با چنین آبی اثرات نامطلوب بر فراورده‌های کشاورزیشان دارد.

خُسران سرمایه و زندگی

آن‌ها معتتقدند مواد نفتی، چاه‌های آّب، لوله‌ها و تجهیزات برقی آن‌ها را با مشکل روبرو کرده‌است.

اهالی روستای «چم کبود» می‌گویند آیا باید اصابت صاعقه‌ای و یا خطری جان یکی دیگر از اهالی روستا را بگیرد تا شاید سکوت مسئولان به حرف بیاید و برای خُسران سرمایه و زندگی در خطرشان فکری کنند؟!

گزارش:فاطمه نیازی

انتهای پیام/

R41450/P1486/S6,72/CT7
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


دختر میرحسین، رفع حصر مادرش را تکذیب کرد لیون 2 - پاری سن ژرمن 1/ شکست شاگردان امری برابر تیم لیون ایران در قزاقستان مجتمع فرآوری گوشت می‌سازد پاری‌سن‌ژرمن 10 نفره به لیون باخت جلسه انجمن صنفی داستان نویسان تهران شهید مسعود امیری: امیدوارم با مرگم خدمتی هرچند کوچک به اسلام کرده باشم گل تماشایی ممفیس دیپای به پاری سن ژرمن (المپیک لیون 2-1 پاری سن ژرمن) ربات خانگی با قابلیت شناسایی محیط اطراف قاتل تبر به دست اعدام شد انصاری‌فرد: شنیدن نامم از سوی هواداران به من انرژی و قدرت می‌دهد تحریم‌های آمریکا غیر منطقی است رد مفاد برجام، بی ارزش کردن آن است تحریم برای حفظ برجام پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در اولین روز بهمن روزنامه گل - 2 بهمن هشدار سازمان نجات کودکان درباره افزایش تلفات دیفتری در یمن روزنامه هدف - 2 بهمن وقتی مسی پاسخ رونالدو را می‌دهد (عکس) پدر شهید اسماعیلی دار فانی را وداع گفت هدف دشمن فروپاشی نظام از درون است ناگفته‌های از تجربه همکاری با ابراهیم حاتمی کیا شماره 8 پرسپولیس اوج می‌گیرد؟ عکس/تظاهرات مردم سودان علیه عمر البشیر پیروزی شیرین لیون برابر پاری سن ژرمن احداث رستوران گردان با سرمایه‌گذاری 12 میلیارد تومانی در زنجان مورد جالب در گل‌باران‌های اخیر بارسا معاون قالیباف: نجفی اسناد بدهی را منتشر کند گل‌های انصاری‌فرد المپیاکوس را صدرنشین کرد/ کریم گل المپیک لیون 2-1 پاری سن ژرمن؛ بدون ام باپه و نیمار، خبری از برد نیست پیروزی شیرین لیون برابر پاری سن ژرمن ترفندهای شگفت انگیز برای لاغری پشت میزنشین‌ها از «دلیل گران شدن گوشی از زبان وزیر ارتباطات» تا «ایمن‌ترین خودروها از نگاه بیمه ایمنی بزرگراه‌ها» سازمان نجات کودکان درخصوص افزایش تلفات دیفتری در یمن هشدار داد ریاست اوپک به ونزوئلا رسید حرکت زیبای انصاری‌فرد بعد از بازی امشب + عکس رفع استرس از بازار نفت دستگیری عاملان قتل مادر و سه دختر 6 مزیت ورزش در آب که نمی‌دانستید روزنامه ایران ورزشی - 2 بهمن روزنامه پیروزی - 2 بهمن روزنامه شوت - 2 بهمن روزهای سخت عمرالبشیر در غیبت شاهزاده‌های سعودی/ سودانِ تجزیه‌شده در آتش وعده‌های دروغ ریاض و واشنگتن می‌سوزد + تصاویر، فیلم و نقشه میدانی برد پرگل بارسلونا با دبل مسی و سوارس زندانی شدن یک روزنامه نگار کویتی به اتهام توهین به عربستان تصویر نجومی ناسا از سحابی «خرطوم فیل» + عکس معاملات مسکن در دی‌ماه رشد کرد بررسی آثار اقتصادی بکارگیری سیاست‌های غیرقیمتی در مصرف حامل‌های انرژی بررسی اهمیت کانال ترازنامه دیدگاه اعتبار در مکانیسم انتقال پولی اقتصاد ایران بررسی همگرایی درآمدی و رفاه بین استان‌های ایران با استفاده از روش خوشه‌ای
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی این شهر آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است نخبه کردستانی دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد «محمد معافی» در سوریه شهید شد ماجرای نخبه کردستانی که دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد عکس/ عروسی در میان گرد و غبار خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست گرد و خاک مدارس بوشهر را تعطیل کرد عکس: مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی در مدرسه عالی شهید مطهری فیلم/ ادای احترام به شهدای سانچی در مدرسه شهید مطهری روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند سارقان پس از سرقت، طلافروش را با خود بردند و به قتل رساندند اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/فرونشست غرب تهران بعد از وقوع زلزله 29 آذرماه رقابت چراغ خاموش چند تیم برای جذب دژاگه تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان بودجه گرد و غبار خوزستان حذف شد اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت «ویتورنگار» به همت 14 نگار در تهران برگزار شد هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده حمله به هتل کانتیننتال در کابل با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافت اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر کشور گاز گرفتگی 23 دانش آموز دختر دبیرستانی در مشهد مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم من، پرچم، ایران فاطمی برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است وقتی پیامبر خدا (ص) را می‌شود نقد کرد ولی برجام را نه! / خط‌ونشان‌های وزارت‌خارجه مُرده توافق هسته‌ای را زنده می‌کند؟ استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me