تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:نسیم
دسته:بین الملل()
کد خبر:13658260
۱۳۹۶/۱۰/۱۹ ۱۳:۳۰

مطبوعات امارات «آشوب» ایران را چطور پوشش دادند؟

مطبوعات اماراتی مثل همتایان عربستانی توجه ویژه‌ای به آشوب‌ها در ایران کردند. طی یک هفته، سه روزنامه اماراتی 205 مطلب در قالب خبر، گزارش، یادداشت و کاریکاتور با میانگین 29 مطلب در روز منتشر کردند.
مطبوعات امارات «آشوب» ایران را چطور پوشش دادند؟

گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس – مطبوعات اماراتی نیز مانند مطبوعات سعودی، توجه پررنگی به خبرهای آشوب در ایران کردند. مطبوعات امارات با در صدر قرار دادن خبرهای مربوط به اغتشاشات ایران سعی کردند، از آنها در راستای اهداف سیاسی خود در دو سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بهره‌برداری کنند.

در ادامه گزارش اول و دوم ، در گزارش سوم و پایانی، سه روزنامه معروف اماراتی «الاتحاد» و «الخلیج» و «البیان» در مقطع زمانی 8 تا 15 دی ماه جاری بررسی شد.

یک: محورهای ثابت خبری

یکی از بارزترین نمودها در نحوه پوشش اخبار اغتشاشات داخلی ایران محورهای ثابت خبری است که در هر سه نشریه اماراتی به روشنی قابل ملاحظه است، به عنوان مثال در تمام تحلیل ها، یادداشت ها، گزارش ها و خبرهای منتشر شده توسط این سه روزنامه «ضدیت با نظام جمهوری اسلامی» و «خط ولایت فقیه»، همچنین «سرکوبگر» و «مداخله جو» جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی به وضوح قابل ملاحظه است.

در این زمینه می توان به گزارش خبری منتشر شده در شماره 31 دسامبر روزنامه الاتحاد امارات اشاره کرد که با تیتر «شعارهایی که از مسئولان می خواهد، در امور کشورهای عربی دخالت نکند» منتشر شده بود و تلاش دارد، القا کننده دخالت جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی کشورهای منطقه باشد.

همچنین خبر منتشر شده در شماره 2 ژانویه روزنامه الخلیج با تیتر «تانک ها برای سرکوب تظاهرکنندگان به شیراز فرستاده شدند». به همین ترتیب، یادداشت منتشر شده در شماره 2 ژانویه روزنامه البیان با تیتر «صبر ملت به سر آمده».

دو: استفاده از واژه های انقلاب و انتفاضه به جای اغتشاش

دومین نکته مورد توجه در پوشش آشوب‌ها، استفاده از واژه ها به شکلی دقیق و هدفمند بود؛، از جمله اینکه به جای استفاده از واژه اغتشاش یا آشوب، روزنامه‌های اماراتی از واژه‌هایی چون «انتفاضه»، «انقلاب»، «انقلاب مردمی»، «قیام»، «قیام مردمی»، «اعتراض‌های مسالمت‌آمیز»، «معترضان مسالمت جو» و غیره استفاده شد.

در این زمینه می توان به خبر منتشر شده در شماره 4 ژانویه روزنامه الاتحاد با تیتر «حکومت ایران برای سرکوب قیام مردمی به ایجاد رعب و وحشت از اعمال مجازات های اعدام روی می آورد» یا خبر منتشر شده در شماره 4 ژانویه روزنامه الخلیج با تیتر «اعتراض های ایران ادامه دارد و سپاه پاسداران مدعی پایان ناآرامی و شورش است»، همچنین گزارش منتشر شده در شماره 1 ژانویه روزنامه البیان با تیتر «ابزارهایی برای انقلاب که تهران استفاده آنها علیه اعراب را تشویق، در داخل ممنوع کرد» اشاره کرد.

 

سه: به خدمت گرفتن چهره های ضد انقلاب

مانند روزنامه‌های سعودی، طی تمام روزهای پوشش خبری اغتشاشات ایران روزنامه های اماراتی به انعکاس دیدگاه‌ها و آرا و نظرات چهره‌هایی اقدام کردند که نه تنها ضدیت آنها با نظام جمهوری اسلامی، بلکه چهره ضد بشری و هم پیمانی آنها با رژیم صهیونیستی و کاخ سفید و دست داشتن آنها به خون هزاران شهروند ایرانی بر همه ایرانیان اثبات شده است، چهره هایی همچون مریم رجوی، سرکرده گروهک منافقین یا شیرین عبادی.

در این زمینه می‌توان به گزارش منتشر شده در شماره 2 ژانویه روزنامه الاتحاد با تیتر «رجوی خواستار دخالت بین المللی می شود و ترامپ از فرا رسیدن زمان تغییر در ایران می گوید» و یا خبر منتشر شده در شماره 1 ژانویه روزنامه الخلیج با تیتر «شیرین عبادی: ناآرامی های ایران سرآغاز بسیج گسترده است» اشاره کرد.

چهار: نگارش تحلیل و یادداشت علیه ایران

طی مقطع زمانی مورد بحث هریک از نشریات اماراتی تحلیل ها و یادداشت هایی منتشر کردند که به راحتی می توان به جهت دار بودن آنها با هدف فتنه انگیزی، دامن زدن به اختلافات، حمایت از اغتشاشگران و غیره پی برد.

در این زمینه می توان به یادداشت منتشر شده در شماره 3 ژانویه روزنامه الاتحاد به قلم «إسماعیل حسن» و تیتر «در ایران چه اتفاقاتی جریان دارد؟» و یا یادداشت سردبیر منتشر شده در شماره 31 دسامبر روزنامه الخلیج تحت عنوان «ایران .. دیگ درحال جوشش» و همچنین یادداشت منتشر شده در شماره 31 دسامبر روزنامه البیان تحت عنوان «آیا ایران درس می گیرد؟» اشاره کرد.

در تمام این یادداشت ها و تحلیل ها نویسندگان به نوعی تلاش دارند، به خواننده القا کند که این تاوان دخالت های جمهوری اسلامی در امور داخلی کشورهای منطقه است یا نادیده گرفتن مطالبات داخلی و تبعیت از خط مشی سرکوب خواسته های داخلی است.

 

پنج: متهم کردن قطر به همدستی با نظام جمهوری اسلامی

یکی دیگر از نکات مورد توجه در مطبوعات اماراتی طی پوشش خبرهای اغتشاشات ایران متهم کردن قطر به همدستی با نظام جمهوری اسلامی ایران در سرکوب تظاهرات است، در این زمینه روزنامه های اماراتی شبکه خبری «الجزیره» قطر را به بوق تبلیغاتی و رسانه ای جمهوری اسلامی ایران جهت سرکوب اغتشاشات توصیف کرده بودند.

در این زمینه می توان به مقاله منتشر شده در شماره 2 ژانویه روزنامه الاتحاد با تیتر «سانسور قطری انقلاب گرسنگان در ایران .. اقدامی کاملا عامدانه» یا مقاله منتشر شده در شماره 1 ژانویه روزنامه الخلیج تحت عنوان «الجزیره در برابر نظام ایران با نادیده گرفتن قیام مردم سر فرود می آورد» و همچنین مقاله منتشر شده در شماره 31 دسامبر روزنامه البیان تحت عنوان «دوحه به بوق‌های خود سرپوش نهادن و سانسور تظاهرات در ایران را توصیه می کند» اشاره کرد.

شش: تبدیل شدن به بوق رسانه ای غرب

ششمین نکته در پوشش رخدادهای اعتشاشات در ابران باید به تبدیل نشریات اماراتی به بوق تبلیغاتی غرب اشاره کرد، به گونه ای که در تمام طول روزهای پوشش اغتشاشات نه تنها انعکاس دهنده مواضع و دیدگاه های غرب به ویژه دیدگاه های آمریکایی بودند، بلکه از آن تبعیت محض نیز داشتند.

در این زمینه می‌توان به خبر منتشر شده در شماره 30 دسامبر روزنامه الاتحاد با تیتر «ترامپ بازداشت تظاهر کنندگان در ایران را محکوم می کند» یا خبر منتشر شده در شماره 31 دسامبر  روزنامه الخلیج تحت عنوان «ترامپ: نظام های سرکوبگر غیر ممکن است، ادامه یابند» و همچنین خبر منتشر شده در شماره 2 ژانویه روزنامه البیان تحت عنوان «پنس: محال است واشنگتن خطاهای اوباما در خصوص اعتراض های ایران را تکرار کند» اشاره کرد.

نتیجه

در مجموع سه روزنامه الاتحاد و الخلیج و البیان طی یک هفته پوشش خبری اغتشاشات ایران 205 مطلب در قالب خبر، گزارش، مقاله، تحلیل، یادداشت و کاریکاتور با میانگین 29 مطلب در روز منتشر کردند.

از 205 مطلب منتشر شده 24 مطلب با میانگین تقریبا 3.5 مقاله، تحلیل و یادداشت در روز منتشر شده است.

همچنین در طول یک هفته پوشش خبری اغتشاشات ایران سه روزنامه فوق الذکر به طور میانگین هریک از روزنامه فوق یک کاریکاتور با موضوع اغتشاشات ایران منتشر کردند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

#نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


عکس: تنها «وزیر تنهایی» در انگلیس! حمله به یک مهد کودک در حلب اتهام ترامپ به روسیه در همکاری با کره شمالی صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی مویه لیدرهای اصلاحات بر عالیجناب سرخپوش! تیلرسون: از بین بردن نفوذ ایران، از جمله اهداف ما است جشنواره فیلم فجر تاثیر خوبی در آینده فیلم‌ها دارد تحویل 7 کانکس به زلزله زدگان نیازمند دهستان جور پدرکشی فجیع با تبر/ پسر، خانه را آتش زد آیا سوئد برای جنگ احتمالی با روسیه آماده می‌شود؟ اروپا آماده همراهی آمریکا در تحریم ایران پس لرزه‌های سخنان روحانی درباره نقد معصومین /غرویان: تعجب آور است که آقای مصباح در برابر حمله احمدی نژاد به رئیس قوه قضائیه سکوت کرد /در زمان احمدی نژاد می‌گفتند اطاعت از رئیس جمهور اطاعت از خداشت /خود رهبری خودانتقادی دارند و بعد از اغتشاشات گفتند ما هم اشکال داریم /روحانی بیش از بحث درباره نقد معصومین را ادامه ندهد ماجرای دیدار ولادیمیر پوتین و سردار قاسم سلیمانی چه بود؟ انفجار مهیب در سوئد/ پلیس به حالت آماده باش در آمد عقب نشینی ژنرال ضدایرانی / حامی سرسخت حمله به ایران تغییر موضع داد با این 6 ترفند خانگی، ابروهای خود را پرپشت کنید سرنوشت قیمت بنزین در سال 97 برخورد دو کشتی جنگی ترکیه‌ای و یونانی در دریای اژه 10 کتاب پرفروش «آی بوک اپل» در ژانویه 2018/ کتاب ضد ترامپ همچنان در صدر بازی گلشیفته فراهانی در یک فیلم اسرائیلی به روایت روزنامه کیهان اکبری: اظهار نظر درباره سانچی، بدون دانش و حضور در صحنه نامربوط است سرمربی تراکتورسازی انتخاب شد برانکو به دنبال انتقام از آقای خاص / زندگی مشترک با عدد 4! +تصاویر "دخترک موش، مرد و آرزوش" به اجرای دوم رسید مرگ 20 مزدور سعودی در عملیات یمنی‌ها در «جوف» لحظه‌های شیرین پای چوبه دار/عید آجیل می‌خریم چگونه می‌توان به 200 میلیارد دلار دست یافت؟ سنتی هایی که مدرن شدند/از لابی با جامعه روحانیت تا ائتلاف با چپ! بیانیه دبیرکل سازمان ملل درباره برجام پلمب 15 باغ تالار، برخورد با اصناف متخلف مردم عزادار قائمشهر در فراق ملوان نفتکش سانچی در محله این دریا دل مراسم برپا داشتند طنز؛ آن قدر از فیلترینگ نوشتیم که دیگر خز شد! چهره جدید سوپراستار معروف سینما +عکس موافقت آمریکا با فروش سامانه موشکی به عربستان برنامه نهمین روز جشنواره موسیقی فجر حضور سرپرست پرسپولیس در اردوی سرخ پوشان+عکس عکس/ نیمار در نقش سوپراستار مخالفت وزارت امور خارجه آمریکا با تحریم صدا و سیما ضروری‌ترین اپلیکیشن‌ها برای گوشی‌های اندرویدی کدام سریال ایرانی به پاپ اهدا شد؟ ناتو و قطر توافق نظامی امضا کردند تشدید اختلافات داخلی در دولت ترامپ زمانبندی مسابقات جام ملت‌های فوتسال 2018 اعلام شد تاثیر ویتامین c بر پوست انفجار در سوئد طرز تهیه رشته پلو با مرغ، غذای سنتی ایرانی
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد برانکو: گسترش فولاد با فیروز عالی شده/ داستان طارمی برای من تمام شده است سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند سردار جزایری: ایجاد شکاف بین مردم و سپاه حربه دشمن است عکس/ مجلس ترحیم حجت‌الاسلام مظاهری رونالدینیو از دنیای فوتبال خداحافظی کرد صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me