تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسنا
دسته:علمی و فناوری()
کد خبر:13671708
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۰۷:۱۹

با تداوم فیلترینگ، جایگزینی نداریم/کسب‌وکارهای مجازی تحت فشار می‌خوابند

یک کارشناس با انتقاد از سیاست‌هایی که باعث ایجاد وابستگی به تلگرام شده، تداوم فیلترینگ را موجب افزایش استفاده از فیلترشکن دانست و گفت: با تداوم فیلترینگ باید جایگزین داشته باشیم و جایگزین هم یک‌روزه ایجاد نمی‌شود و اکنون هیچ کسب‌وکار داخلی وجود ندارد که از لحاظ فنی و زیرساختی، تحت فشار عملکرد خوبی ارائه دهد.
با تداوم فیلترینگ، جایگزینی نداریم/کسب‌وکارهای مجازی تحت فشار می‌خوابند

جعفر محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سیاست‌های اعمال‌شده در فضای مجازی کشور باعث شده یک پیام‌رسان مانند تلگرام جای چندین ابزار دیگر را بگیرد، گفت: تلگرام علاوه بر نقش پیام‌رسانی، با توجه به فیلتر بودن یوتیوب و بسیاری از شبکه‌های محتوای ویدئویی، کار آنها را می‌کند و به علت نبود فضای مربوط به تبلیغات کار آنها را برعهده می‌گیرد، با توجه به این‌که در فضای اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای ضعف‌هایی داریم، این وظیفه را برعهده می‌گیرد و بسیاری از مردم از این ابزار خبرها را دنبال می‌کنند. به همین دلیل است که با فیلتر تلگرام، اکنون همه اینها دچار مشکل شده‌اند.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات وابستگی ایجادشده به تلگرام را یک ضعف دانست و افزود: اگر تلگرام به هر دلیل محدود شود، برای مثال تلگرام ایران را تحریم کند و سرویس ندهد، یا در کشور آن را فیلتر کنند، ما تنها یک ابزار اطلاع‌رسانی را از دست نمی‌دهیم، ابزار مربوط به تجارت‌های خانگی، تبلیغات دیجیتال، ابزار رسانه و اطلاع‌رسانی را از دست می‌دهیم. در کشور ما حداقل ۴۰ میلیون نفر از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند، بنابراین علاوه بر پیام‌رسانی، همه کسانی که در کسب‌وکارشان و یا به عنوان اطلاع‌رسانی به مخاطبان خود از این فضا استفاده می‌کنند، آسیب می‌بینند و این باعث ایجاد یک نارضایتی در فضای مجازی کشور می‌شود.

اگر تلگرام نه، پس چه؟

او همچنین با اشاره به عدم توانایی رقابت پیام‌رسان‌های داخلی خاطرنشان کرد: در نگاه اول می‌توان گفت افراد از این فضا استفاده نکنند. اما وقتی عمده مشتریان در تلگرام هستند، اگر از تلگرام برای خرید محصولات خانگی استفاده نکنیم از کجا استفاده کنیم؟ وقتی کانال‌های چندمیلیونی در تلگرام وجود دارد و می‌توان با قیمت خوب تبلیغات کسب‌وکار را کرد، اگر این فضا نباشد، باید رفت جای دیگر با هزینه چندبرابر و برد کمتر تبلیغ کرد. تصمیم‌گیری‌های کلانی که انجام دادیم این وابستگی شدید را به وجود آورده و در کنار آن نگذاشتیم پیام‌رسان‌های دیگر هم رشد کنند.

محمدی با بیان اینکه زور ما به پیام‌رسان خارجی نمی‌رسد و آن‌ها  هر سرویسی ارائه می‌دهند، اما زورمان به سرویس‌دهنده داخلی از پیام‌رسان گرفته تا سایر کسب‌وکارها می‌رسد، اظهار کرد: ما شرایط را برای آنها سخت می‌کنیم و این باعث می‌شود کسب‌وکار داخلی نتواند با آنها رقابت کند. ما علاوه بر این‌که همه کارها را به سمت پیام‌رسان خارجی سوق دادیم، نگذاشتیم پیام‌رسان‌های داخلی هم رشد کنند. به همین دلیل است که فیلتر تلگرام باعث مشکل در کشور می‌شود و آمارهای مختلف از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، اتاق بازرگانی تهران، معاونت رسانه‌های دیجیتال ارشاد از مشکلات مختلف کسب‌وکارها می‌گوید و در شرایطی که ایجاد یک شغل در کشور یک وظیفه خطیر ملی است، صحبت از حذف شدن حداقل چند ۱۰ هزار شغل می‌کنیم.

عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه شریف با اشاره به مشکل دیگر فیلترینگ بیان کرد: ما چند CDN یا شبکه انتقال محتوا داریم که بار اساسی ترافیک اینترنت روی دوش آنهاست. آمارها نشان می‌دهد ترافیک در روزهای فیلترینگ کاهش زیادی داشته و میزان بازدید مطالب به دلیل اختلالات افت شدیدی داشته است، اما امروز علی‌رغم این‌که فیلتر تلگرام باز نشده، بازدیدهای کانال‌های تلگرامی به حد قبلی برگشته است. یعنی مردمی که تا دیروز نمی‌دانستند فیلترشکن چیست، امروز یاد گرفتند. اگر قبلا روی ۱۰۰ هزار دستگاه فیلترشکن وجود داشت، با این سیاست فیلترشکن را روی ۴۰ میلیون دستگاه بردیم. بنابراین علی‌رغم همه اتفاقاتی که برای کسب‌وکارها افتاده، دسترسی به مطالب نامناسب را برای افراد باز کردیم.

ادامه داشتن فیلترینگ مساوی تلگرام + فیلترشکن

وی در پاسخ به اینکه آیا پیام‌رسان‌های داخلی قابلیت رقابت با تلگرام را دارند، گفت: اگر فیلترینگ تلگرام هم‌چنان ادامه داشته باشد اولین گزینه در شرایط فعلی که جایگزین مناسبی وجود ندارد، تلگرام به علاوه فیلترشکن است که اکنون هم این اتفاق افتاده است. دوم این‌که کسب‌وکارهای ما به خصوص آنهایی که بالغ‌ترند، یاد گرفتند که با ایجاد اپلیکیشن‌های تلفن همراه و وب‌سایت‌ها، باید کمی از وابستگی کسب‌وکارشان به تلگرام کم کنند که این اتفاق مبارکی است، اما باید توجه کرد در فضایی که ایجاد کسب‌وکار در کشور این‌قدر مشکل است و ما به دلیل فعال نبودن بخش خصوصی ناشی از وضعیت بد اقتصادی مشکل سرمایه‌گذاری داریم، چه تعدادی می‌توانند به سمت ایجاد وب‌سایت و اپلیکیشن و کارهای سازمانی بروند؟

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات، در ادامه تاکید کرد: کسب‌وکارهای خانگی و کوچک که به صورت تک‌نفره و بدون آگاهی زیاد از تکنولوژی رونقی به فعالیت خانگی سنتی خود می‌دهند، نیاز دارند جایگزین دیگری پیدا کنند. آنها یا باید از فیلترشکن استفاده کنند یا سراغ پیام‌رسان دیگری بروند که چون داخلی‌ها آماده نیستند، سراغ پیام‌رسان‌های خارجی می‌روند. بنابراین این‌که بگوییم اگر تلگرام را فیلتر کنیم همه کسب‌وکارها به سمت راه‌های جایگزین می‌روند درست نیست. خصوصا کسب‌وکارهای خانگی که اصلا این ظرفیت و توانمندی را ندارند.

محمدی در پاسخ به اینکه راهکار مناسب برای تشویق به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی چیست، گفت: اگر بخواهیم این اتفاق بیفتد باید در سیاست‌گذاری‌های کلان، کاری کنیم که در کوتاه‌مدت هم انجام نمی‌شود. در میان‌مدت یا بلندمدت زیرساخت‌های مناسبی را آماده کنیم که اگر تلگرامی نبود جایگزینی داشته باشند. به عنوان مثال پلت‌فرم‌های دیجیتال مارکتینگ، اطلاع‌رسانی داخلی، بازارچه‌ها و مارکت‌ها را داشته باشیم. در آن صورت کسب‌وکارهای پلت‌فرمی رشد بیشتری کنند و همه اینها از وابستگی به تلگرام هم می‌کاهد. اگر کنار فیلترینگ، سیاست‌های درستی نباشد به بحران تبدیل می‌شود اما اگر سیاست‌های درستی باشد که به خصوص بتوانیم کسب‌وکارهای پلت‌فرمی را رشد دهیم، توفیق اجباری می‌شود.

کسب‌وکارهای مجازی در حال مرگند

عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه شریف با بیان اینکه اگر فیلترینگ ادامه داشته باشد، به ضرر کشور است، چون نهایتا فیلترشکن اضافه می‌شود، گفت: اکنون چند۱۰هزار کسب‌وکار در حال مرگ‌اند. اگر ما فیلترینگ را برنداریم باید یک جایگزین داشته باشیم و جایگزین یک‌روزه و یک‌هفته‌ای به وجود نمی‌آید، بنابراین ما باید فیلترینگ را باز کنیم تا کسب‌وکارها به فعالیت خود ادامه دهند و در کنار آن یک برنامه جدی میان‌مدت برای رشد و توسعه پلت‌فرم‌ها داشته باشیم و پلت‌فرم‌های تخصصی برای کسب‌وکارها ایجاد کنیم تا جایگزینی برای تلگرام وجود داشته باشد.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات درباره احتمال جایگزینی دیگر پیام‌رسان‌های خارجی نیز بیان کرد: مثلا اگر بگوییم واتس‌اپ به هر دلیلی خوب است که جایگزین تلگرام شود، این پیام‌رسان قابلیت کانال ندارد؛ در نتیجه بسیاری از کسب‌وکارهای ما که به دلیل وجود ابزاری مانند کانال سراغ تلگرام رفتند، به واتس‌اپ مهاجرت نمی‌کنند. بنابراین تنها بحث پیام‌رسانی نیست که کاربران بخواهند مهاجرت کنند. زمانی که تلگرام تبدیل به پلت‌فرم کسب‌وکار شده، باید ابزار کسب‌وکار روی یک پیام‌رسان دیگر وجود داشته باشد که کاربر رغبت به مهاجرت کند.

وی درباره قابلیت جایگزینی پیام‌رسان‌های داخلی گفت: از لحاظ فنی ما دچار مشکل هستیم که فقط هم پیام‌رسان‌ها نیستند. زیرساخت‌های ابری مناسبی در کشور وجود ندارد و هر کسب‌وکار مجبور است به جای این‌که روی کسب‌وکار اصلی خودش کار کند، چندین برابر زمان وقت بگذارد که زیرساخت‌های مورد نیاز را ایجاد کند که به کیفیت لازم هم نمی‌رسد. در حال حاضر هیچ کسب‌وکاری در کشور ما وجود ندارد که از لحاظ فنی و زیرساختی تحت فشار بتواند عملکرد خوبی ارائه دهد. حتی یک فروشگاه بزرگ اینترنتی که از زیرساخت داخلی هم استفاده نمی‌کند و سرمایه زیادی دارد، در روز جمعه سیاه تحت فشار می‌خوابد.

سرمایه اجتماعی پیام‌رسان‌های داخلی کم است

محمدی ادامه داد: زمانی که ما پیام‌رسان‌های داخلی را الزام کردیم در داخل کشور باشند و از طرفی زیرساخت‌ مناسبی از لحاظ فنی نداریم، امکان ندارد آنها دچار مشکل نشوند و بتوانند بار تلگرام را تحمل کنند. در نتیجه ما پیام‌رسان جزیره‌ای خواهیم داشت که نهایتا تا پنج میلیون کاربر را پشتیبانی کنند و بیش از آن در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست. بحث دیگر موضوع حقوقی است که باعث شده دست‌ودل کسب‌وکارها بلرزد زیرا از لحاظ حقوقی دستشان باز نیست. این موضوع سبب شده سرمایه اجتماعی آنها کاهش یابد و افراد اعتماد نکنند. بنابراین علاوه بر بحث فنی، موضوع اعتماد آدم‌ها به این کسب‌وکارهاست که شدیدا جایگاه آنها را متزلزل می‌کند.

وی درباره علت عدم رشد پیام‌رسان‌های داخلی بیان کرد: اکنون تاکسی‌های حمل و نقل اینترنتی حتی با وجود رانت‌های عظیم اقتصادی و سرمایه اجتماعی که پشتیبان آنهاست، باید هر روز بجنگند و انواع و اقسام مشکلات را برایشان می‌تراشند و قوانین از آنها حمایت نمی‌کند. در چنین شرایطی مشخص است که جایی برای رشد پلت‌فرم‌های جوان‌تر نیست. بنابراین قوانین ما باید درست شود، مجوزها باید کاهش یابد. فضای حریم خصوصی مهیا شود تا جلب اعتماد کاربر کند. در این صورت پلت‌فرم‌ها رشد پیدا می‌کنند و تمام کسب‌وکارهایی که از تلگرام به عنوان یک پلت‌فرم کسب‌وکاری استفاده می‌کنند، با کمال میل به پلت‌فرم‌های بومی مهاجرت می‌کنند و تلگرام هم در حد یک پیام‌رسان برای تماس و پیام باقی می‌ماند.

عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه شریف با تاکید بر لزوم تغییر دادن سیاست‌ها در حوزه پیام‌رسان‌های بومی اظهار کرد: پیام‌رسان‌ها در چند سال اول به شدت نیاز به سرمایه دارند و از لحاظ اقتصادی سودده نیستند. اما به دلیل سیاست‌های موجود، سرمایه‌گذار خارجی تمایلی ندارد در این حوزه سرمایه‌ گذاری کند. جمیع این شرایط باعث می‌شود رشد پیام‌رسان‌های داخلی با کندی بسیار پیش برود و نتوانیم بگوییم اگر امروز تلگرام را فیلتر کردیم، فردا پیام‌رسان‌های داخلی پاسخگو هستند. اگر ما اکنون شرایط را آماده کنیم، چند سال طول می‌کشد که اینها آمادگی داشته باشند. در صورتی که اگر پلت‌فرم‌های کسب‌وکاری را آماده کنیم، آن وقت این پلت‌فرم‌ها تنها کار پیام‌رسانی را می‌کنند و فشار کمتری به آنها وارد می‌شود.

انتهای پیام

#شبکه‌های اجتماعی داخلی #فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی
این خبر را به اشتراک بگذارید


حمله با بمب آتش زا به شهرداری تهران سیف: قیمت ارز قطعا کاهش می یابد/ مردم در دلار سرمایه‌گذاری نکنند دودسیاه‌نمایی‌ها به‌چشم‌خودشان می‌رود فتوتیتر/بهمنی: بانک مرکزی باسیاست‌های انقباضی می‌تواند بازار راکنترل کند ششمین سوگواره و نمایشگاه «یاس کبود» برگزار می‌شود امارات به عملیات ترکیه در عفرین واکنش نشان داد شرکت پاکستان در اجلاس فوق العاده عربستان برای حل مسئله یمن تفتیش مساجد موجب اعتراض مسلمانان بلژیک شد بازداشت جوان مدعی نبوت در الجزایر وضعیت ناسالم هوا برای گروه‌های حساس در تبریز برانکو در مسیر 6 سال قبل کی‌روش چرا تسهیلات بنیاد شهید به «شهدای خدمت» تعلق نمی‌گیرد؟ تحقق 190 درصدی برنامه بازاریابی درگاه‌های اینترنتی هوای تهران ناسالم برای گروه‌های حساس است جعبه سیاه دو کشتی حادثه سانچی همزمان باز می‌شوند تویوتا در لیست معتبرترین شرکت‌های دنیا قرار گرفت فیلم/ 16 مصدوم در تصادف قطار استرالیایی امتحانات 18 شهر استان خوزستان لغو شد انهدام باند شرکت هرمی در لنگرود پرسپولیس طلب مدافع کرواتش را پرداخت کرد تعهدات یزد به بنیاد جهانی انرژی چیست؟ سازمان سنجش، موافق برداشته شدن کنکور تشریح دستاوردهای ارزشمند بانک سپه در دوره پسا برجام و خروج بانک سپه از فهرست تحریم‌ها توسط چقازردی/چقازردی: با اجرای برجام و خروج بانک سپه از فهرست تحریمها دریچه بانکداری بین المللی به روی بانک سپه گشوده شد غول خفته مد و لباس در ایران بیدار شده است/ ورشکستگی صنعت نساجی دروغ بزرگی است/ طرح‌های جدید «مد ایرانی» در راه است نصب دوربین مداربسته در کلاس‌های درس مدارس ابوظبی فعالیت 318 مرکز مشاوره خانواده در کشور آتش سوزی مشکوک در شهرداری منطقه 12 مشارکت استانداری در برگزاری باشکوه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بویی از پیرهنت نیز به من بازنگشت/ این چه تقدیر غریبی‌ست زلیخا دارد؟ پایان چیدمان آثار در جشنواره تجسمی تا امشب/ تقدیر از رایزن فرهنگی برگزیده حمله شبانه به شهرداری تهران سخنگوی وزارت خارجه: تغییر ساختار وزارتخانه با هدف تطبیق با شرایط بین‌المللی بود مبارزه با قاچاق مهمترین راهکار برای تحقق اقتصاد مقاومتی است هدف خط آهن عربستان و اسراییل هم پیمانی نظامی با صهیونیستها است افشای اسامی مدیران متخلف هلدینگ خلیج فارس/دو تابعیتی‌ها در نفت امیر اسماعیلی با تعدادی از دانشجویان نخبه کشور دیدار کرد ساختمان سد «تاج امیر» مردادماه سال 98 به بهره‌برداری می‌رسد «پسرهای ترشیده» مجوز گرفتند/ «پیکسل» می‌آید با دستور رئیس جمهور؛ کلانتری و حجتی عازم خوزستان شدند بیمارستان شهید بهشتی یاسوج همچنان در محاصره ترافیک/ جلسات شورای ترافیک و مصوباتی که 24 سال تکرار می‌شود + تصاویر اداره میراث فرهنگی فقط بدنبال دادن مجوز است/افراد برای جلسات دولتی زبان شش متری دارند! بی قانون/ اهواز خوب بی‌هوا بیمارستان‌های فرسوده ایران و تهران را بشناسید تحرک مشکوک جریان همصدا با داعش در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا تکذیب فوت به دلیل ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در کشور تولید 570 میلیون مترمکعب در روز از 21 فاز استاندارد پارس جنوبی عملیات ارتش سوریه از فرودگاه «ابوالظهور» ادلب فراتر رفت شماره 7 بارسلونا به گریزمان می‌رسد؛ 14 بر تن کوتینیو
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا مدارس کدام استان‌ها 2 بهمن 96 تعطیل شدند؟ «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست عکس: مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی در مدرسه عالی شهید مطهری «محمد معافی» در سوریه شهید شد دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 بهمن 96/ هشت خداحافظی می‌کند +تصاویر شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند «ویتورنگار» به همت 14 نگار در تهران برگزار شد دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید برخی مدارس استان بوشهر دوشنبه تعطیل است تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر کشور فیلم/ قسمت هفتم مستند «خارج از دید» مراسم وداع با شهید مدافع حرم در نکا برگزار می‌شود هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس 2 مصدوم در پی برخورد پی کی با تیر چراغ برق در بیرجند مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم تصاویر/ روزنامه‌های 2 بهمن 96 استاندار خوزستان: اعتبار مقابله با ریزگردها از لایحه بودجه حذف نشده است من، پرچم، ایران فاطمی استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد رهبر معظم انقلاب در پیامی به مستندسازان جوان: مستند به واقعیّات، سرچشمه امید، شوق و حرکت باشید/ لحن نقد باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد قاسمی: ایران بر احترام به حاکمیت ملی سوریه تاکید دارد/ امیدواریم عملیات در عفرین فورا پایان یابد برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است شدت گرد و خاک مدارس استان بوشهر در نوبت بعداظهر تعطیل اعلام شد گاز گرفتگی 23 دانش آموز دختر دبیرستانی در مشهد حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید/ مستند انتقادی، مفید و لازم است/ لحن اثر باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مستند انتقادی» باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مهم‌ترین دلایل مرگ و میر ایرانی‌ها سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است برانکو: اگر 17 اتوبوس جلوی ما بگذارند، ما باید موقعیت‌ها را گل کنیم/ مصدومیت کمال ربطی به تمرینات تیم ملی ندارد آجرلو: می‌خواهیم با سائلام قهرمان ایران و آسیا شویم/ باید کارمان را از مشهد و دیار امام رضا (ع) شروع کنیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me