تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:13680950
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۲:۵۶

جزئیات بخشنامه توقف اعدام محکومان موادمخدر

جزئیات بخشنامه توقف اعدام محکومان موادمخدر

آرمانآرزو ضیایی: رئیس قوه قضائیه قانون جدید مبارزه با مواد مخدر را ابلاغ کرد. بر اساس قوانین قبلی تعداد قابل توجهی از قاچاقچیان مواد مخدر محکوم به اعدام هستند و در انتظار اجرای حکم به سر می‌برند، اما از چندی پیش اصلاح این قانون در دستور کار قرار گرفت. بر اساس قانون جدید اعدام قاچاقچیان سخت‌تر می‌شود، هر چند در اجرای احکام دیگر بنا بر این است که سختگیری‌های بیشتری انجام شود و مجرمان مواد مخدر مشمول عفو و تخفیف مجازات نشوند. این قانون جدید موافقان و مخالفانی دارد، اما با همه اینها اکنون در مرحله اجرا قرار گرفته است.

میزان بالای اعدام در زمینه قاچاق موادمخدر مشکلات حقوقی و بین‌المللی زیادی را برای ایران ایجاد کرده بود. آمار بالای حکم اعدام برای قاچاقچیان از یک‌سو و فشارهای بین‌المللی ادعای نقض حقوق بشر از سوی دیگر نمایندگان مجلس را برآن داشت که در قوانین مربوط به اعدام در زمینه حمل و قاچاق موادمخدر بازنگری کنند. به موجب این قانون تصویبی مجلس تحت عنوان ماده (45) که به قانون مبارزه با مواد‌مخدر در 12 مهر سال 96 الحاق شد اگر مرتکبان جرم (قاچاقچیان) در هنگام ارتکاب آن سلاح گرم یا شکاری همراه داشته و به قصد ارتکاب جرم سلاح کشیده باشند یا سردستگی، پشتیبانی مالی یا سرمایه‌گذاری در زمینه قاچاق موادمخدر داشته باشند، از اطفال و نوجوانان کمتر از 18 سال برای ارتکاب جرم استفاده کرده باشند یا سابقه مربوط به موادمخدر و محکومیت قطعی حبس بیش از پانزده سال را در این زمینه داشته باشند و همچنین صادر کردن، ارسال، تولید، ساخت، توزیع، فروش یا در معرض فروش قرار دادن بیش از 50 کیلوگرم مواد‌مخدرسنتی و سه کیلوگرم صنعتی؛ در تمامی این موارد فرد مشمول حکم اعدام خواهد بود. درغیر این صورت حسب مورد «مشمولین به اعدام» به «حبس درجه یک تا سی سال» و جزای نقدی درجه یک تا دو برابر حداقل آن و «مشمولین به حبس ابد» به حبس و جزای نقدی درجه دو و در هر دو مورد به ضبط اموال ناشی از جرایم مواد‌مخدر و روانگردان محکوم می‌شوند.لازم به ذکر است در قانون قبلی حمل بیش از 30 گرم مواد مستوجب حکم اعدام بود. بنابر‌این تمام محکومانی که به اعدام و حبس ابد محکوم شده‌اند می‌توانند خودشان یا از طریق خانواده و وکیل خود، تقاضای‌رسیدگی دوباره یا اصلاح‌حکم محکومیت از دادگاه صادرکننده حکم را داشته باشند.

جزئیات دستورالعمل اجرایی رئیس قوه‌قضائیه

بر اساس دستورالعمل اجرایی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد‌مخدر که توسط رئیس قوه‌قضائیه به تمام مراجع‌قضائی کشور ابلاغ شده، قضات اجرای احکام کیفری مکلف‌اند در اسرع وقت ضمن توقف اجرای حکم محکومان به اعدام، پرونده آنها را مورد بررسی قرار دهند.در بخشی از متن بخشنامه‌ای که در راستای اجرای «قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 12/7/96» از سوی رئیس قوه‌قضائیه به تمام مراجع‌قضائی کشور ابلاغ شده، آمده است: در اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد‌مخدر مصوب مجلس و ضرورت تسریع در اجرای آن در مواردی که احکام سابق‌الصدور مشمول تخفیف مجازات می‌شوند، توجه مراجع‌قضائی را به موارد ذیل جلب می‌کند؛ قضات اجرای احکام کیفری مکلف‌اند در اسرع وقت کلیه پرونده‌های مشمول بند (ب) ماده (10) قانون مجازات اسلامی مصوب 92 را با اولویت محکومان به اعدام، ضمن توقف اجرا، مورد بررسی قرار دهند و چنانچه اجرای ماده واحده موجب تخفیف مجازات محکومان ‌شود، مراتب را طی شرحی به همراه پرونده به شعبه دادگاه‌انقلاب صادر‌کننده حکم قطعی یا جانشین آن ارسال نمایند. در صورتی‌که محکوم علیه راسا تقاضای‌تخفیف نماید، قاضی اجرای احکام نیز مکلف است درخواست او را به همراه پرونده به دادگاه ارسال کند. در ادامه این ابلاغیه آمده است: عدم‌شمول بند (ب) ماده (10) قانون مجازات‌اسلامی به محکومان قطعی اعدام و حبس ابد قبل از لازم‌الاجرا شدن ماده واحده باید طی صورت جلسه‌هایی به امضای قاضی اجرای احکام و تایید دادستان در پرونده امر درج شود و اجرای حکم اعدام بدون آن ممنوع است. همچنین کسانی که قبل از لاز‌م‌الاجرا‌شدن ماده واحده، مرتکب یکی از جرایم موضوع این ماده شده باشند و پرونده آنان منتهی به صدور حکم نشده و اعمال ماده واحده مساعدتر به نفع آنان باشد در اجرای ماده (10) قانون مجازات‌اسلامی، دادگاه مکلف است با رعایت این ماده در مورد آنان حکم صادر کند و چنانچه حکم صادر شده در مرحله فرجام‌خواهی باشد دیوان عالی کشور ضمن نقض رای، پرونده را برای رسیدگی به شعبه هم عرض دادگاه ارسال می‌کند. چنانچه محکومان به اعدام، قبل از لازم‌الاجرا شدن ماده واحده مشمول عفو مقام‌معظم رهبری(مدظله العالی) قرار گرفته و مجازات آنها به حبس ابد تبدیل شده باشد، مشمول بند(ب) ماده 10 قانون مجازات‌اسلامی خواهند بود.

ثمره قانون جدید، کاهش میزان اعدام

یک کارشناس اعتیاد در گفت‌وگو با «آرمان» بر نکات مثبت طرح‌الحاقی به قانون موادمخدر تاکید کرده و می‌گوید: حذف یا کاستن موارد اعدام از حدود دو سال گذشته در کشور مطرح بود تا آنکه چندماه پیش توسط مجلس تصویب شد. سعید صفاتیان می‌افزاید: در حا‌ل‌حاضر برای سه گروه از قاچاقچیان بحث اعدام مطرح است، گروه اول افرادی هستند که درگیری‌های‌مسلحانه به وجود می‌آورند، گروه دوم اعضای باند‌های‌بین‌المللی قاچاق موادمخدر و گروه سوم کسانی‌اند که هزینه‌های باندها را متقبل می‌شوند. او خاطرنشان می‌کند: پیش از تصویب این قانون موارد اعدامی در کشور نزدیک به چند‌هزار نفر در سال بود و علاوه بر آنها چندهزار نفر نیز پای چوبه‌های اعدام بودند تا به وضعیت آنها بررسی شود، بنابراین با تصویب این قانون تعداد زیادی از اعدام نجات می‌یابند؛ البته اگر در حوزه جرایم موادمخدر حکمی برای آنها بریده نشده باشد. قاچاقچیانی با سابقه حکم سنگین 15 سال به بالا شامل اصلاح قانون جدید نمی‌شوند. صفاتیان می‌افزاید: خوشبختانه تصویب این قانون سبب تغییر نگاه بین‌المللی به بحث مبارزه ایران در حوزه موادمخدر شد. او تاکید می‌کند: حاملان موادمخدر و افرادی که به سبب مشکلات و معضلات مالی به خرده‌فروشی رو می‌آورند به اعدام محکوم نخواهند شد؛ در حالی که پیش از این برای مصرف دو هفته فرد معتاد و حمل سه گرم موادمخدر برای شخص حکم اعدام بریده می‌شد. اگرچه برخی از آنها اعدام نمی‌شدند، اما سال‌ها در زندان پای چوبه‌دار منتظر بودند. علاوه بر این موارد بالای اعدام در کشور وجهه بین‌المللی خوشایندی نیز برای ما نداشت. ایران را بعد از چین به عنوان کشوری با بالاترین میزان اعدام می‌شناختند در صورتی که 90‌درصد از اعدام‌ها در حوزه موادمخدر بود. صفاتیان می‌گوید: اکنون تعداد حکم‌های اعدام کمتر می‌شود و به حبس ابد و طولانی‌مدت و جریمه‌های مالی سنگین تغییر پیدا می‌کند. با اصلاح قانون حدود چهار، پنج‌هزار نفری که اکنون در زندان‌ها به دلیل این جرم پای چوبه‌اعدام هستند نجات می‌یابند. او تاکید می‌کند: باتوجه به میانگین دستگیری‌ها در حوزه موادمخدر که 240‌هزار نفر در سال است و 30‌درصد دستگیرشده‌ها را افرادی سابقه‌دار و 70‌درصد باقی بدون سابقه قبلی در این زمینه هستند، بنابراین افراد با دانستن حکم اعدام قاچاق و حمل موادمخدر را انجام می‌دهند. در واقع میزان بازدارندگی اعدام کم شده است. در نهایت باید گفت اصلاح قانون تعداد موارد اعدام در کشور را کم خواهد کرد و تقاضامندیم مجلس در حوزه‌های دیگر مبارزه با موادمخدر نیز ورود و قوانین نیازمند به اصلاح را به روز کند.

این خبر را به اشتراک بگذارید


۵ مستند سینمایی در اردبیل تولید می‌شود سرانه فضای سبز دماوند ۳۶.۵ مترمربع به ازای هر نفر است برپایی نماز نشانه بازگشت انسان به ذات مقدس الهی است حافظان طرح تخصصی یک‌ساله جامعةالقرآن زنجان به نیمه راه رسیدند اجرای طرح بیابان زدایی شمال اردکان با اعتباری بالغ‌بر از 6 میلیارد از هفته آینده پرداخت تسهیلات به 22 واحد صنعتی و کشاورزی استان سمنان نکوداشت خوشنویس توانمند عصر قاجار در لاهیجان کرمی: مسابقات لیگ برتر هندبال آقایان و بانوان تا پیش از عید تمام می‌شود جام جهانی 2018 روسیه به لندن رسید قاضی زاده هاشمی: اعتقادی به قیمت گذاری در هیچ حوزه‌ای ندارم شریفی مقدم: سهم کارانه پرستاران باید افزایش یابد آخرین قیمت‌ها از بازار دلار و سکه +جدول سه فاکتور مهم در به‌روزآوری صنعت نفت و گاز ایران افتتاح مرکز یادگیری محلی شهرک هجرت شهر کانی دینار مریوان امکان الکترونیکی شدن تمامی اقدامات و فعالیت‌ها در استانداری وجود ندارد عرض‌ارادت‌شاعران به عقیله‌بنی‌هاشم بررسی آینده برجام در «360 درجه» ارتقای کمیت و کیفیت جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در سال آتی مشاهدات کاپیتان چینی از محل غرق شدن کشتی سانچی چیست؟ آزمون در فهرست خرید لاتزیو دو اشتباه وحشتناک داور در بازی پدیده و استقلال یازدهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله‌العظمی فاضل لنکرانی برگزار می‌شود وداع یک داعشی با فرزندانش پیش از انجام حمله انتحاری+ تصاویر تشدید بحران گرد و غبار در خوزستان می‌خواهم آرامشم را حفظ کنم/ منصوریان به سپاهان نمی‌رود اوکتاویو ایران را ترک کرد/ اسامی تیم ملی فوتبال ساحلی اعلام شد شاخص به ارتفاع 99 هزار واحدی صعود کرد بهترین سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی آموزش و پرورش است زمین لزره 8.1 در آلاسکا/هشدار تسونامی صادر شد حضور چشمی با لباس شخصی/ پادوانی اختصاصی تمرین کرد شلیک موشک قدیر برای اولین بار از ناوشکن نداجا + تصاویر جزئیاتی از گزارش وزارت کشور به روحانی درباره علت شکل گیری حوادث اخیر: مدیریت ناصحیح افکار عمومی و افزایش انتظارات در رقابت‌های انتخاباتی از دلایل اعتراضات بود حکم زندان برای کوچکترین اسیر فلسطینی مکالمه تلفنی لو رفته طارمی و هدایتی اعمال قانون بیش از 800 خودرو در طرح شبانه پلیس راهور متن کامل طرح «اصلاح قانون تابعیت» / مجازات حبس برای مدیران دوتابعیتی ردپای یک 21 هزار میلیارد در بازار ارز! سردار کوثری: پروژه‌های سپاه با مجوز رهبری انجام می‌شود مدل محجبه از تبلیغات شرکت فرانسوی کنار گذاشته شد ترامپ رئیس دفترش را "دیوانه" خواند؛ «جان کلی» اخراج می‌شود؟ نیروهای سوریه دموکراتیک ارسال نیرو به عفرین را بررسی می‌کنند بیش از 400 مورد اقدام عملی در قضیه حفظ و حقوق عامه در 63 مورد تیراندازی در 24 ساعت گذشته در آمریکا 59 نفر کشته و زخمی شدند میزبانی شاهرود در مرحله یک هشتم لیگ بسکتبال دسته 2 زمین لرزه هشت و یک دهم ریشتری در چینیاک آلاسکا 9 شهید و 21 زخمی در حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها به دمشق انجام شش میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداری‌های خراسان شمالی آیین جشن تکلیف 2 هزار دانش آموز در مصلی نماز جمعه کرج رئیس دامداری افغانستان: نوع آنفلوانزای مرغی در کابل خطرناک نیست لوبلاگ: سیاست ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه، جنگ را طولانیتر می‌کند
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد دستگیری باند سرقت طلافروشی در یافت آباد بررسی حادثه آتش سوزی در شهرداری منطقه 12 دستگیری 4 سارق طلافروشی در یافت آباد افزایش تزریق دلار به بازار شرط دولت و مجلس برای مردم/ تکلیف یارانه‌ها مشخص شد تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور بازداشت شد مرگ هولناک داماد مقابل چشمان عروس تصاویر حمله به دو روحانی در قم تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «محمد معافی» حمله به یک روحانی در قم+ عکس دکتر محقق داماد: به عنوان یک روحانی از ملت ایران عذرخواهی می‌کنم پلیس زودتر از سارقان مسلح به طلافروشی رسید وداع با پیکر فرمانده شهید مدافع حرم، «محمد معافی» +عکس ارسال دو لایحه توسط روحانی به مجلس آتش گرفتن ناگهانی یک اتوبوس در شهرری + تصاویر جزئیات حمله به دو روحانی در قم +عکس جزئیات حمله به دو روحانی در قم+ عکس به همت سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی؛ پنجاه و یکمین نشست "جایگاه صنعت ورزش در برنامه اشتغال فراگیر" برگزار شد قرائت نام 100 مدیر دوتابعیتی در کمیسیون امنیت ملی میرمحمود موسوی: حال میرحسین موسوی مساعد است تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه فیلم دیدنی از لحظه دستگیری سارقان مسلح طلافروشی اعلام آخرین مهلت بخشودگی مشمولان غایب افتتاح بقالی آنلاین آمازون + تصاویر گلچین مدیحه و مولودی حضرت زینب (س) پیام تبریک دادستان کل به مناسبت روز پرستار دستگیری سارقان مسلح قبل از سرقت طلافروشی نتیجه‌گیری‌های سیاسی علیه ایران به سبک عادل‌الجبیر! مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد پیشنهاد 2 میلیاردی تیم اصفهانی به ستاره‌های پرسپولیس مدارس اهواز سه‌شنبه تعطیل شدند دزدان طلافروشی درکمینگاه پلیس رئیس قوه قضاییه: قضات از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند تصویری از محل حمله با چاقو به 2 روحانی در قم و آتش زدن یک خودرو گفت وگوی اختصاصی رسا با "روحانیان مضروب" حادثه قم حمله با قمه به دو روحانی در قم + عکس التهابات بازار ارز کاهش یافت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس عنوان کرد: ضرورت اصلاح محدودیت افزایش حقوق اعضای هیأت علمی وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم محمد معافی +تصاویر پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از 3 شبکه دلار گران شد/ نرخ ارز امروز 3 بهمن ماه 96 تنفس با بوی تعفن؛ موصل شهر اجساد داعش (+عکس) اخراج نمایندگان عرب‌تبار از کنست اسرائیل رشیدپور، مجری امشب گفتگو با رئیس جمهور شد قضات از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند حمله با چاقو به 2 روحانی در قم+ عکس توضیحات ناجا درخصوص زیرگرفتن یک خانم قضات با بهره مندی از ظرفیت‌های قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند/ اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند/ زندان‌ها در تغذیه و بهداشت با مشکلات متعددی مواجهند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me