تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:13681319
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۳:۱۰

کشمکش العبادی و مالکی به کجا می‌کشد؟

کشمکش العبادی و مالکی به کجا می‌کشد؟

با این حال برخی از مقامات حزب‌الدعوه تاکید کرده‌اند که این حزب دو لیست را در انتخابات آینده معرفی خواهد کرد که یکی «ائتلاف دولت قانون» به ریاست نوری مالکی، دبیرکل حزب الدعوه و دیگری به ریاست حیدر العبادی خواهد بود اما رسما عنوان لیست «حزب الدعوه» صرفا به لیست العبادی تخصیص خواهد یافت و هیچ گروه دیگری (از جمله اعضای حزب الدعوه که در گذشته از آن جدا شده‌اند) حق ندارند از این نام برای لیست‌های خود استفاده کنند.

 

درباره این تصمیم رهبران حزب الدعوه گمانه‌زنی‌های بسیاری وجود دارد؛ یک دیدگاه این است که این اقدام حزب الدعوه بدین معناست که لیست العبادی نماینده سیاسی و فکری حزب الدعوه است و لیست ائتلاف دولت قانون چنین ویژگی نخواهد داشت. به عبارت دیگر کسانی که وارد لیست مالکی شوند، به تدریج از حزب الدعوه اخراج خواهند شد. لذا می‌توان این اقدام را نوعی شکاف آرام و بدون تشنج توصیف کرد.

برخی منابع در داخل حزب نیز گزارش داده‌اند که اعضای شورای رهبری حزب الدعوه در مورد معرفی همزمان دو لیست به توافق رسیده‌اند و به تمام اعضای حزب ابلاغ شده است که در ورود به هرکدام از این دو لیست کاملا آزاد هستند اما با توجه به تعویق افتادن کنگره عمومی حزب الدعوه که قرار بود تصمیم‌گیری‌های مهمی در مورد ساختار کلی حزب در آن انجام شود، به نظر می‌رسد رهبران حزب الدعوه چاره‌ای به جز پذیرش واقعیت موجود ندارند.

گمانه‌زنی دیگری که وجود دارد این است که اگر این توافق میان رهبران حزب الدعوه در مورد معرفی همزمان دو لیست واقعی باشد، نتیجه آن اتحاد دو لیست پس از انتخابات خواهد بود. در این صورت می‌توان گفت که شورای رهبری حزب الدعوه با ذکاوت خاصی تلاش می‌کند حداکثر آراء را از آنِ حزب کنند. پس از انتخابات آراء هر کدام از این دو لیست مشخص خواهد شد و لیست برنده همه امور را به دست می‌گیرد و لیست دوم در راستای حفظ منافع حزب باید از لیست اول حمایت کند. طبق گزارش‌های به دست آمده ادغام دو لیست حزب الدعوه پس از انتخابات نتایج زیر را در بر خواهد داشت:

 

بر اساس این گمانه‌زنی، تصمیم شورای رهبری حزب الدعوه این است این است که هر دو لیست (دو تفکر و رویکرد) در انتخابات شرکت کرده و شانس خود را در این رقابت رسمی و علنی امتحان کنند. لذا نتیجه انتخابات مشخص خواهد کرد کدام گروه تشکیل کابینه را به عهده خواهد گرفت. لیست بازنده نیز می‌تواند از لیست برنده حمایت کند و منافع سیاسی خود را تضمین نماید. در این صورت وحدت حزب الدعوه حفظ می‌شود و از شکاف آن جلوگیری می‌شود و در آینده لیست بازنده به تدریج در لیست برنده ادغام می‌شود و کنگره عمومی حزب بدون هیچ مشکل خاصی برگزار خواهد شد.

 

اصول سیاسی مورد پذیرش نوری مالکی و همفکران او در میان رهبران و اعضای حزب الدعوه، با باورهای سیاسی حیدر العبادی و همفکران او در میان کادر حزب الدعوه کاملا متفاوت است. عملکرد این دو نفر نماینده دو مکتب و دو تفکر متفاوت است که در حال حاضر در داخل حزب الدعوه وجود دارند لذا ادغام این دو تفکر کار آسانی نیست، حتی اگر پس از انتخابات برای حفظ منافع سیاسی حزب، هر دو لیست انتخاباتی متحد شوند.

 

با این حال مشکل دیگری در این بین وجود دارد؛ ممکن است یکی از دو لیست با پذیرش شکست به لیست دوم بپیوندد و همه منافع و پست‌ها را به لیست برنده بسپارد اما ادغام کامل دو لیست و تقسیم مساوی منافع سیاسی میان آنها ممکن نیست زیرا این دو تفکر از ریشه با هم تفاوت دارند و تلاش برای ادغام آنها پس از انتخابات نیز به باور بسیاری بی‌نتیجه خواهد بود. بخصوص اینکه بسیاری از عوامل بین المللی مخالف این ادغام هستند. برخی از بازیگران منطقه‌ای نیز در صورت وقوع چنین ادغامی برنامه‌های خود را تغییر خواهند داد. بازیگران داخلی نیز هرگز این اتحاد را نمی‌پذیرند و ممکن است تمام دستاوردهای محقق شده مانند آزادسازی عراق و نابودی داعش و وحدت عراق (که حزب الدعوه آنها را دستاوردهای سیاسی و نظامی خود می‌داند) از بین برود و حزب الدعوه به احتکار قدرت و حکومت متهم شود.

به گفته تحلیلگران سیاسی رهبران حزب الدعوه ناچارند یکی از این دو مسیر را در پیش بگیرند، یا اینکه هر دو جناح را حفظ کرده و با این کار منافع سیاسی زیادی را که در طول چهار سال گذشته در سطح داخلی و منطقه‌ای و جهانی به دست آورده‌اند، از دست بدهند و تجربه موفق چهار سال گذشته را در معرض نابودی قرار دهند و یا اینکه منافع عالی حزب و کشور را در اولویت قرار داده و یکی از دو مکتب فکری و سیاسی را برگزینند که بیشترین طرفدار را خواهد داشت.

 

علاوه بر تمام نکات یاد شده، العبادی هنوز تا این تاریخ هیچ لیستی را در کمیته عالی انتخابات عراق ثبت نکرده و این تاخیر یکی از نقاط ضعف او به شمار می‌رود و سوالات زیادی را مطرح می‌کند، از جمله سوال درباره عدم موفقیت او در تشکیل فهرست انتخاباتی و یا احساس ناتوانی در رویارویی با نوری مالکی.

در روزهای معدود باقیمانده از مهلت معرفی لیست‌ها و تشکلات انتخاباتی، مشخص خواهد شد کدام یک از این احتمالات واقعیت دارد. گرچه طبق آخرین گزارش‌های منابع حزبی، العبادی تصمیم گرفته است لیستی به نام «النصر و الاصلاح» تشکیل دهد اما منتظر اعلام نظر رسمی کمیته عالی انتخابات عراق است زیرا تا این لحظه مجوز مشارکت دو لیست انتخاباتی از سوی یک حزب صادر نشده است.

 

#رییس حزب الدعوه #عراق #مالکی #العبادی #انشقاق #جدایی #سرانجام #وحدت
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


معارضان سوری از دور جدید مذاکرات صلح در وین خبر دادند آزادی بیش از 90 درصد دانشجویان بازداشتی تجمعات اخیر مسئولان شهرداری به جای کار تبلیغاتی، متهمان قرارداد میلیاردی در زمان انتخابات را تعقیب قضایی کنند/ شهردار سابق را می‌توان تحت اهمال در نظارت تعقیب کرد بروجردی: شایعات درباره قصور احتمالی چین در حادثه سانچی خط آمریکاست جمالی: زلزله زدگان به کانکس‌های حمام و سرویس بهداشتی و وسایل بازی برای کودکان نیاز دارند وزارت خارجه آمریکا: گفت‌وگوهای کنگره و دولت برای اصلاح برجام پیشرفت داشته است توضیحات اشتری درباره اغتشاشات اخیر/ ماموران سلاح جنگی نداشتند/ ماجرای کشته‌سازی‌ها مشکوک است دیدار رئیس مجلس عراق با لاریجانی (عکس) «بشیر امباکی» رهبر مریدیه سنگال شد/ از شاگردی مکتب قرآن تا رهبری طریقت کارگروه «ترجمه و مفاهیم قرآن» از سوی مؤسسه تبیان برپا می‌شود نقش بازار سرمایه در اقتصاد مقاومتی/ وضعیت استقبال از انواع صکوک از تکریم یاد شهدای قرآنی تا معرفی برترین پژوهشگران در ششمین روز هفته قرآن و عترت فارس ارتقای رتبه دانشگاه آزاد اسلامی به 126 جهان در پایگاه esi چین: 2 لکه نفتی به وسعت 109 کیلومتر مربع از سانچی باقی ماند ما هنرمندان گاه یادمان می‌رود الگوی جامعه هستیم هدف ترامپ از اصلاح برجام چیست؟ دومین روز نشست سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی آغاز شد غوغای طرفداران "ماکان بند" در جشنواره موسیقی فجر سپرده بانکی، بازار مسکن را تکان داد ادعای سرپرست سابق پرسپولیس درباره بدهی‌های سرخپوشان امید تروریست‌های سوریه به آمریکا وام پژوهانه دکتری پس از پنج سال محقق خواهد شد؟ / دانشجویان زور آخرشان را می‌زنند مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت آمریکا عامل اصلی حضور داعش در افغانستان چهارمین سالگرد شهید «محمودرضا بیضایی» برگزار می‌شود کشف 19 کیسه زغال غیر مجاز بلوط در شهرستان سلسله سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد ریالی در شهرکهای صنعتی لرستان ماتیس بر حل دیپلماتیک مسئله کره شمالی تاکید کرد قزاقستان و آمریکا 20 توافقنامه همکاری امضا کردند رسیدن به پلیسی در تراز انقلاب اسلامی از اهداف اولویت دار نیروی انتظامی پیش بینی بارش برف و باران در مهاباد ضرورت رفع موانع ازجانب پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی در گذشت پدر شهیدان جمالی زاده در فسا کارگاه روغن گیری سنتی کنجد جرگلان در آستانه ثبت ملی آمریکا می‌خواهد شمال سوریه و شرق فرات تا رقه و دیرالزور را تحت کنترل خود بگیرد کشف بیش از 43 کیلوگرم نقره قاچاق در ماکو واردات دام زنده سبک نداریم/ کاهش قدرت خرید مردم عامل اصلی رکود در بازار است تراکتورسازی بدون گل‌محمدی به مصاف سایپا می‌رود مهاجم استقلال در آستانه پیوستن به قطر +عکس پژو 444 هزار خودرو به ایران فروخت/ بازار بزرگی که دربست به فرانسوی‌ها داده شد فیلم/ خاطره جالب رهبر انقلاب از شهید نواب صفوی یک نظرسنجی: پوتین در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری پیروز می‌شود اژه‌ای: این عقیده که دولت اسلامی کاری به جهنم و بهشت مردم ندارد، غلط است مدیر خاطی مدرسه فاریابی جیرفت بازداشت شد نیروهای اشغالگر اسرائیلی تونلی در جنوب غزه را منفجر کرد مدیر تیم قوچان‌نژاد: هیرنوین را به خارجی‌ها نمی‌فروشیم مجالس طلاب باید به‌گونه‌ای باشد که مشکلی از مشکلات جامعه را برطرف کند
مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس ورود سامانه بارشی به ایران وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت ممنوعیت دریافت عوارض از عوارضی «قزوین-زنجان» تا اطلاع ثانوی عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد افسر سوم سانچی در آخرین تماس با خانواده چه گفت؟ +عکس دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد ازدواج بر بام اورست فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی در گذشت عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین محمد علی صادقی گلوردی در بهشهر «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید جباری: رفتار منصوریان به عنوان سرمربی قابل قبول نبود/ آیا وزیر می‌داند رفتن من برای باشگاه ضرر مالی دارد؟! واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ تشییع پیکر شهید محسن برزگرزاده چترباز تیپ 65 نیروی زمینی ارتش پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود ایران اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند آیین ترحیم جانباخته حادثه نفتکش سانچی در کرمان برگزار شد تهرانی‌ها ماهانه 600 میلیارد تومان یارانه دریافت می‌کنند/ یارانه دی ماه امشب در حساب سرپرستان خانوار سعودی‌ها خیانت صریح می‌کنند / به کسانی که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند، گفته‌ایم آماده برخورد برادرانه هستیم / «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد/ نیروهای مسلح برای مقابله با انواع تهدیدها آماده است کلیپ/ «ما برده‌ایم» با صدای حامد زمانی در سوگ دریانوردان سانچی رییس جمهوری: اختلاف میان همسایگان باید با گفت وگو حل و فصل شود/ همواره در کنار دولت و ملت قطر هستیم طرح جدید آمریکایی‌ها مغایر قواعد بین‌المللی و توطئه‌ای برای تمامیت ارضی سوریه است ساعت هوشمند اندرویدی 857 میلیون تومانی / عکس توسعه روابط بانکی زمینه‌ساز گسترش روابط اقتصادی است/ خواهان عدم تغییر در مرزهای جغرافیایی کشورهای منطقه هستیم جشنواره موسیقی فجر| اظهارات قابل تامل وزیر ارشاد در مورد نوازندگان زن زمان واریز یارانه نقدی دی ماه 96 اعلام شد فلسطین از نهر تا بحر است و قدس هم بلاشک پایتخت آن است / دولت‌هایی که به آمریکا و صهیونیست‌ها کمک میکنند دارند خیانت میکنند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me