تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:پانا
دسته:آموزشی و دانشگاه()
کد خبر:13682689
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۳:۵۳

راههای تشخیص اخبار جعلی از اخبار واقعی

واحد آموزش پانا: در درس گذشته از چرایی رشد اخبار جعلی و ضرورت توجه به آن گفتیم و در این درس می‌نویسیم که رسانه‌های مورد اعتمادی که تنها دست به انتشار اخبار صحیح می‌زنند را چگونه باید شناخت و در واقع از راه تشخیص اخبار جعلی خواهیم گفت:
راههای تشخیص اخبار جعلی از اخبار واقعی

اوضاع اطلاع رسانی "بحرانی" است

  پیشتر یک راه ساده برای برای سنجش صحت اخبار؛ مراجعه به نسخۀ کاغذی یا آنلاین رسانه‌های معتبر بود؛ یعنی وقتی مردم در جامعه خبری را می‌شنیدند برای اطمینان از آنچه منتشر شده به فلان خبرگزاری یا روزنامه مکتوب مراجعه می‌کردند اما حالا دیگر تولیدکننده و مصرف کننده‌های خبر اغلب در شبکه‌های اجتماعی هستند، ‌و کسی حوصله نمی‌کند به  اینگونه رسانه‌ها مراجعه کند و صحت آن را بررسی کند. مضاف بر اینکه در برخی موارد رسانه‌های رسمی هم خود مصرف کننده خوراک خبریی هستند که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تولید شده‌است!

  بدتر از آن در کشورهایی که بیم سانسور وجود دارد و مردم باور دارند که رسانه‌ها "نمی‌توانند" یا "نمی‌خواهند" ، اخبار واقعی را منتشر کنند، احتمال اینکه "اخبار جعلی" جای اخبار واقعی را بگیرند،‌بسیار بیشتر است! با در نظر گرفتن اینکه "سنجش اعتبار" یا "راستی آزمایی" اخبار در تحریریه‌های فارسی تقریباً به‌کلی وجود ندارد، همان اخبار جعلی می‌توانند به‌راحتی سراز تحریریه‌ها دربیاورند و در لباس و آرایش اخبار واقعی روی خروجی رسانه‌ها قرار بگیرند!

  با آنچه ذکر شد، باید گفت؛‌اوضاع اطلاع رسانی بحرانی است. روزنامه نگاران، ‌مدیران ،‌مصرف کننده‌های خبر،‌مردم عادی و خلاصه همه ما ممکن است به‌راحتی تحت تأثیر اخبار جعلی قرار بگیریم و نه تنها در ایران،‌ بلکه در دنیای مطبوعات آزاد هم راهی دقیق و کاملاً قابل اعتماد برای این نوع اخبار کشف نشده‌است.

  اما باوجود همۀ این نکات منفی با روشهای ساده زیر می‌توانید تا حدود بسیاری از خطاهای خود برای دریافت اخبار بکاهید و اخبار سالم را دریافت کنید:

 

1-به رسانه‌های رسمی مراجعه کنید

  اتاقهای خبر رسانه‌های رسمی و واقعی؛ جایگاه اصلی خبر است و به‌سختی ممکن است اخباری واقعی و درست وجود داشته باشد که نتوانند راهی به تحریریه رسانه‌ها باز کند.

  سانسور کامل یک خبر در روزگار ما تقریباغیرممکن است. حتی اگر نگران آن هستید که برخی از اخبار به هیچ عنوان نمی‌توانند راهی به اتاق خبر رسانه‌های واقعی باز کنند و از کانالهای رسمی منتشر شوند؛روزنامه‌نگاران و خبرنگارانی که در شبکه‌های مجازی، حسابهای تائید شده دارند را دنبال کنید.

 

2-همیشه لوگوها و تصاویر راست نمی‌گویند!

اسکرین‌شات‌ها را وحیِ مُنزل ندانید. ساختن یک تصویر از مطالب منتشرشده در رسانه‌ها یا صفحات مربوط به چهره‌های سیاسی و مسئولان در شبکه‌های اجتماعی، کار 5 دقیقه است و با یک نرم‌افزار ساده می‌توان یک خبر جعلی با لوگوی یک رسانه یا در قالب صفحه شخصی افراد،‌ طراحی کرد. در همین راستا باید مراقب آدرس دقیق حسابهای کاربری رسانه‌ها و افراد در شبکه‌های اجتماعی باشید.

 

3-رسانه‌ها بی‌طرف نیستند

  باید به یاد داشته باشید، همه رسانه‌ها به‌رغم شعارهای بی‌طرفی دارای گرایش و جانبداری از خطوط سیاسی و افراد و قدرتهایی هستند. روزنامه‌نگاران هم انسانهایی چون دیگرانند که دارای سلیقه سیاسی و احساسی خاصی هستندو ممکن است این آرا و نظرات را در نوشتن و تنظیم اخبار دخالت دهند. بنابراین برای درک وضعیت درست از یک خبر آن را در چند رسانه پی­گیری کنید تا به درک واقعی‌تری از یک خبر دست یابید . مثلاً بی‌بی‌سیِ فارسی و رادیو فردا،‌ صدایی شبیه به هم دارند. شرق اعتماد و شهروند هم خطوط فکری تقریباً یکسانی را دنبال می‌کنند.جوان، وطن امروز و کیهان هم در یک جهت فکری هستند و طبیعی است که هر کدام از این دسته‌ها در تنظیم اخبار شبیه به هم عمل می‌کنند "اجازه ندهید کسی از ناآگاهی شما سوء‌استفاده کند.یک خبر را در طیف‍‌های متفاوت بخوانید.

نکته:

  به رسانه‌هایی که از شما می‌خواهند مراجعه به رسانه‌های دیگر را متوقف کنید، بی‌اعتماد باشید کسانی که انحصار را تبلیغ می‌کنند، قصد دارند با محدود کردن منابع اطلاعاتی شما، ‌افکارتان را در اختیار خود داشته باشند و به آن جهت دهند.

 

4-جوینده منبع خبر باشید

  در بررسی اخبار و یا وقتی خبری به شما می‌رسد،‌ بلافاصله بپرسید؛"منبع خبر کجاست؟"

  ضعیف‌‌‌ترین و غیرقابل‌اعتمادترین منابع خبری، منبع خبری ناشناس و نامعلوم است شبکه‌های اجتماعی ، که در آن تولیدکنندگان خبر نامعلومند،‌منابع خبری موثقی نیستند. ارجاع دادن به یک جمله که "مردم می‌گویند"، "منابع آگاه"، و ... باید برای شما یک هشدار باشد. این مردم چه کسانی هستند؟‌به چه کسانی گفته‌اند؟ و چگونه؟

 

5-شفافیت در منابع مالی رسانه مهم است

  شفافیت منابع مالی رسانه‌ها از مهم‌ترین راه‌های شما در بررسی جهت فکری و سیاسی رسانه‌ای است که اخبارش را می‌خوانید. همیشه از خودتان بپرسید؛‌ "پول این رسانه‌ها را چه کسی می‌دهد؟" یا به زبان ساده‌تر "به کجا وصل است؟"

  همانطور که به تجربه در زندگی روزمره دریافته‌اید؛ هیچ چیز مجانی نیست. همه کانالهای تلگرامی، ‌همه بسته‌های خبری، همه عکسها و داستانهایی که می‌خوانید، "خرج" دارند. به رسانه‌ای که منابع مالی‌اش را روشن نمی‌کند مشکوک بوده و اعتماد نکنید!

 

6-بازنشر و همرسانی زیاد نشانه صحت نیست

  اگر یک مطلب در یک کانال تلگرامی یا یک شبکه اجتماعی مثلا دو میلیون بازدید داشته‌است لزوماً به معنی صحت دقیق آن نیست.

  به داستانهای "خیلی خوب" و "خیلی بد" شک کنید.

--------------------------------------------------

منبع : انجمن سواد رسانه‌ای با تغییرات نگارشی واحد آموزش پانا

 

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


حرکت جنجالی بازیکن پرسپولیس بعد از تعویض فیلم | مغازه‌های ساختمان جدید پلاسکو چگونه تقسیم می‌شود؟ پاسخ امیر عبدالهیان به تهدیدات ترامپ چگونه بر کبد چرب غلبه کنیم؟ دایی: برای هواداران تراکتورسازی متاسفم توقعات از پارس جنوبی جم بالا رفته است عملکرد پیمانکاران اجرای شبکه‌های آبیاری نوین بررسی می‌شود پرداخت حقوق معوقه پرسنل شهرداری نیازمند 5 میلیارد تومان است افزایش بودجه سازمان اوقاف در سال 97/ لزوم توجه به موقوفات در سیاست‌های کلان کشور طلسم نبردن‌های ویسی نشکست/ تساوی در جم برابر پارس‌جنوبی انتقاد تند دایی از هوادارانی که علیه او شعار دادند رحمانیان: من همچنان از برجام دفاع می‌کنم/ تیم جلیلی کارش این بود درباره مکان بعدی مذاکرات صحبت کند! / جبرائیلی: بخشی از تحریم‌ها مربوط به نامه دوستان شما به آمریکا بود/ ظریف گفته بود باید توافق کنیم تا رای بیاوریم دایی: غلبه بر تراکتورسازی کار راحتی نبود! خوش‌وبش آندو با برانکو و شعار علیه فیروز کریمی نیاز 3 میلیارد ریالی برای تکمیل 16 پروژه بهداشتی و درمانی قوچان ترامپ تغییر دیدگاهش را در باره دیوار مرزی مکزیک رد کرد کاراندیش: استفاده از افراد مسلط به مسائل دینی در حوزه موسیقی نمایشگاه نقاشی جواد پاشا در ساری چهارمین پیروزی پیاپی ذوب آهن/ پارس با تساوی به رده دوم صعود کرد دایی: نشان دادیم اگر بخواهیم می‌توانیم تمام تیم‌ها را ببریم عملیات نظامی در شمال سوریه غیر قابل اجتناب است انتقال سفارت واشنگتن به قدس زمان بر است بازگشت باراک اوباما به سیاست بهار عربی یک و نیم میلیون تن را به کام مرگ فرستاد الگوی مدیریت رهبری ضامن بقای امنیت و آرامش کشور است تمدید حالت فوق العاده در ترکیه برای ششمین بار تأثیر تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ در حال آشکار شدن است طرح معاینه فنی به مناسبت روز هوای پاک در گرگان لیست قیمت انواع ناودانی در بازارآهن سانچی به پهلوی راست قرار گرفته است روایت تصویری از آئین نکوداشت بی‌بی مریم بختیاری در اهواز مجروحان انفجار لوله گاز اسلامشهر به دوازده نفر رسید مقاوم‌سازی 280 مسکن مددجویان کمیته امداد استان پارس جنوبی جم روی نوار تساوی‌ها بارش برف و باران در محورهای مواصلاتی پیروزی ذوب آهن مقابل نفتی‌های جنوب مروری بر چند خبر از مناطق مختلف استان نایب رییس مجلس: برجام نبود روزانه هزار میلیارد تومان به خاطر تحریم‌ها ضرر می‌کردیم چهارمین پیروزی پیاپی ذوب آهن ذوب آهن 2-نفت آبادان 1/اوج گیری تیم قلعه نویی با زوج کی روش و تبریزی نشست کشورهای تولیدکننده نفت آخر هفته برگزار می‌شود طلسم تساوی پارس جم با پنالتی هم پاره نشد گردش در ادینبرو باکیفیت 4k هیس هافبک پرسپولیس به سکوها بعدازمحرومیت وتعویض با مرکزی در بدنه وزارت نیرو آشنا شوید که خروجی اش زیر صفر است! تیم قلعه‌نویی با شکست نفت آبادان مدعی شد داماهی «مردانه مردن» را برای جان باختگان سانچی خواند+فیلم فرماندار اردکان: منازل خود را به اتباع خارجی غیر مجاز، اجاره ندهید بخش اصلی گلایه‌های مردم بیجاربه مسئولان این شهرستان مربوط می‌شود
انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر + تصاویر مراسم یادبود سرمهندس کشتی سانچی در مشهد مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی مبلغ سعودی ترور شد انفجار لوله گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر؛ 6 نفر مصدوم شدند نسخه کامل نماهنگ "منم باید برم" با صدای سید رضا نریمانی و میلاد هارونی + فیلم واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه گزارش تصویری؛ نمایشگاه فرش و تابلو فرش روستایی خلاصه بازی اسپانیول 1-0 بارسلونا حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی سازمان ملل بر لزوم حفظ دستاوردهای توافق هسته‌ای تاکید کرد مراسم یادبود جانباختگان سانحه کشتی سانچی چرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟ مراسم ترحیم شهید حسین جهانی و همسر شهیده‌اش در اردبیل برگزار می‌شود بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید استفان دی میستورا: مذاکرات صلح سوریه هفته آینده در وین برگزار می‌شود انفجار در اسلامشهر/ اصابت دستگاه حفاری آب به لوله گاز به 50 خانه آسیب زد صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی 28 دی ماه انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر آمادگی دارم معاونت‌فرهنگی شهرداری را به جوانان واگذار کنم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل محسوب نمی‌شود صداهای عجیب از دل زمین در سومار مرتبط با زلزله است؟ «قرآن کشتی مطلا» در حرم حضرت معصومه رونمایی شد همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال از خطبه‌های امیرالمؤمنین اینگونه بر می‌آید که اگر حاکم نقد نشود، دچار خطا می‌شود/ رئیس جمهور از بیان سخنانی که ایهام دارد خودداری کند شهرستان دهگلان از فقر فضاهای فرهنگی رنج می‌برد وزارت خارجه سوریه: حضور آمریکا در خاک کشورمان غیرقانونی است/ حتی به یک دلار آمریکایی‌ها نیاز نداریم سقوط پژو به کانال آب قربانی گرفت بیانیه کنفرانس مجالس کشورهای اسلامی مهاجم جدید استقلال وارد ایران شد تصویب طرح‌جدید ترافیک تهران در شورای ترافیک/ لغو طرح در پنجشنبه‌ها/ قیمت‌ها بعدا مشخص می‌شود/ جزییات پورموسوی: چرا داور تهرانی مقابل تیم تهرانی برای ما قضاوت کند؟ / عادت داریم در سختی‌ها نتیجه بگیریم زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است سربازان در نیروهای مسلح تخصص و توانمندی جدید یاد می‌گیرند بعداز ظهر امروز؛ مراسم ترحیم شهید میلاد عنایتی افسر سوم کشتی نفت کش سانچی برگزار می‌شود ظریف ساختار جدید وزارت خارجه را معرفی کرد / سرمدی قائم‌مقام، عراقچی معاون سیاسی و جابری انصاری دستیار ارشد وزیر در امور ویژه سیاسی شدند نماز باران در قم اقامه می‌شود واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال اجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله هاشمی شاهرودی عکس/ مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی رونمایی اثر هنری "قرآن کشتی مطلا"

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me