تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:آموزشی و دانشگاه()
کد خبر:13683173
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۴:۰۹

انرژی هسته‌ای حقی بود که به ناحق می‌خواستند از ما بگیرند/ تاثیرات برجام بر روی صنعت هسته‌ای

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی گفت: انرژی هسته‌ای هم حقی بود که به ناحق می‌خواستند از ما بگیرند، ما سعی کردیم این حق در کشور احیا شود و تا به حال هم شده است.
انرژی هسته‌ای حقی بود که به ناحق می‌خواستند از ما بگیرند/ تاثیرات برجام بر روی صنعت هسته‌ای

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سیدمحمودرضا آقامیری عضو هیات علمی دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی در برنامه «فرمول یک» ضمن بررسی وضعیت انرژی هسته‌ای در کشور به سوالات  سیدعلی ضیا در این خصوص پاسخ داد.

وی در ابتدا گفت: در بحث ارتقاء هسته‌ای بعد از اینکه امریکایی‌ها از انرژی هسته‌ای در هیروشیما استفاده کردند فهمیدند این ابزار خیلی گسترده و مخرب است و سعی کردند نگذارند دیگران به این انرژی دسترسی داشته باشند. تا فقط انحصارا این انرژی در دسترس خودشان باشد یا دیگران را هدایت کنند. امریکایی‌ها هر جوان ایرانی را که در دانشگاه های مختلف تحصیل می‌کرد محکوم کردند. 

آقامیری با بیان اینکه نیروی انسانی در کشور ما بسیار اهمیت دارد، به این نکته اشاره کرد که در سال 54 قرار بوده تجهیزات هسته‌ای ما کامل شود اما قبل از انقلاب هم با احتیاط با این قضیه برخورد شده است.

وی تصریح کرد: آن زمان ما فقط یک دانشکده با تعداد محدود استاد داشتیم اما بعد از جنگ به این سمت حرکت کردیم و در سال 94 و 95 نیروی انسانی 30، 40 نفره در سطح استاد و کارشناسی ارشد داشتیم و امروز از نظر نیروی انسانی هیچ مشکلی نداریم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ما اکنون در سطحی هستیم که می‌توانیم با دنیا رقابت کنیم و همه اطلاعاتی که می‌شود برای فناوری هسته‌ای استفاده کرد نیروهای ما دارند.

وی با بیان اینکه شهدایی چون شهریاری، علی محمدی، احمدی روشن و... نیروهایی بودند که در این عوامل دست داشتند و دشمن آنها را از ما گرفت، گفت: بعد از شهادت احمدی روشن 300 دانشجو تصمیم به تغییر رشته گرفتند و دشمن می‌خواست فضایی ایجاد کند که افراد مردد شوند.

آقامیری در ادامه با اشاره به جای خالی شهدای هسته‌ای اظهار کرد: گاهی پیش می‌آید که می‌گوییم اگر شهیدشهریاری بود ما فلان مسئله را نداشتیم. درباره شهید علی محمدی و احمدی روشن هم همینطور می‌گویند.

وی درباره پدیده ترور دانشمندان هسته‌ای گفت: یک حرکت مثلثی شکل بین دستگاه‌های امنیتی اسرائیل و منافقان شکل گرفت و اسرائیل برای این موضوع هزینه کرد. در خصوص شهیدشهریاری قطعا اسرائیل نقش موثری داشت.

آقامیری با تاکید بر اینکه یک محاسبه اشتباه در زمینه انرژی هسته‌ای می تواند خطر ایجاد کند، گفت: بعد از فوکوشیما و چرچیل برخی از استانداردها تغییر کردند و اکنون ما در کارمان آخرین استانداردهای جهانی را در نظر می‌گیریم.

وی افزود: ما معتقدیم آنها با دسترسی کشورهایی مثل ما به انرژی هسته‌ای مشکل دارند و نمی‌خواهند کشوری که همیشه نیروهای آزادی خواه و مشروطه خواه در آن بودند به انرژی هسته‌ای دست پیدا کنند.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره تاثیرات برجام تاکید کرد: برجام تعهداتی داشته که روی بحث هسته‌ای تاثیراتی داشته است و ما مجبور به توقف شده ایم. اما دو چیز یکی مطالعات و پژوهش و دیگر تربیت نیروی انسانی در زمینه هسته‌ای باید ادامه پیدا می‌کرد که متوقف نشده است.

این استاد انرژی هسته‌ای در پاسخ به سوال دیگری افزود: دانش روز را باید به دست آورد و آن را در اختیارمان نخواهند گذاشت. بخش راکتور، چرخه سوخت، استفاده پزشکی و کاربرد در صنعت 4 بخشی هستند که فعال هستند.

آقامیری ادامه داد: اتفاق عجیبی که برای جهان غیرقابل باور بود مقالاتی است که انسان در بحث هسته ای تولید می کند و چیزی نیست که در اتاق بنشینیم و بنویسیم و مثل معادله ریاضی نیست. این نشان می دهد حرکت ما به روز است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: من به عنوان نماینده ایران جایگزین شهید علی محمدی شدم. کسی که نقش خیلی زیبایی را از خودش به عنوان فرد علمی که حرف علمی اش قابل اعتماد بود، مطرح کرد. ایران، پاکستان، رژیم اشغالگر قدس، فلسطین و ترکیه آنجا حضور دارند و از کشورهای اروپایی هم ناظر وجود دارد. شهید علی محمدی آنجا ایران را اثبات کرد و برای ما این جایگزینی خیلی سخت بود.

وی یادآور شد: شهید شهریاری ویژگی خاص خود را داشت، ما 20 سال با هم همکار بودیم، او فارغ التحصیل داخل کشور بود و آن علم مثل موم در دستش بود و از همکاری با او لذت می بردیم. او شخصیتی وارسته، علمی، عمیق و استاد به معنای واقعی خود بود. یکی از جوان ترین کسانی بود که درجه استادی داشت. شهید احمدی روشن هم جوان بود اما توانسته بود نقش خود را در انرژی هسته ای ثابت کند. او شاید ظاهرا مدرک دکترا یا پروفسوری نداشت اما اثرگذاری اش در این عرصه بسیار بود. او در سال 88 که فضا سنگین بود و بحث هسته ای تازه شروع شده بود، به توصیه این علم علاقمند بود. خودش را هم فدا کرد.

آقامیری گفت: یک راکتور هسته ای وقتی در شهری ایجاد می شود مثل بوشهر باید یک محدوده ای در حاشیه امن قرار بگیرد تا آن کشور و کشورهای اطراف دچار مشکل نشوند.

وی گفت: برق، صنعت، کنترل و... ابزارهایی دارند که با آنها می‌شود کارهای زیادی کرد. فناوری هسته ای چنین جایگاهی دارد. در پزشکی و تولید انرژی نیز همینطور. عربستان هم دارد راکتورهایش را افتتاح می‌کند ولی ما را محروم کرده اند. ما اگر بخواهیم فناوری هسته‌ای داشته باشیم باید چرخه سوخت داشته باشد، نمی‌شود گفت غنی سازی و کارخانه اصفهان و... نداشته باشیم اما فناوری هسته‌ای داشته باشیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: ما نیاز داشتیم در مواقعی که حساس است آمادگی لازم را در مقابل خطراتی که دیگران می خواهند درست کنند، داشته و پدافند داشته باشیم. نه حمله بلکه امکان اینکه در مواقع خطر دفاع کنیم. برای علم باید افرادی تربیت می کردیم ابزار می‌داشتیم و همه کشورها این را دارند.

آقامیری یادآور شد: فرانسه دارد 70 درصد برقش را از راکتور هسته ای می گیرد. یا هلند و سوئیس و انگلیس. کشورهایی که مشکل اقتصادی و اجتماعی ندارند اما از این نیرو استفاده می کنند و حتی استخراج نفت را کنار گذاشته اند‌.

وی تصریح کرد: ما باید دنبال این انرژی می رفتیم و اگر بخواهیم در جهان حضور منطقی داشته باشیم این علم آموزی زیاد است.

این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: ما خاک زیاد داریم و کویرمان زیاد است اما به خاطر یک ذره خاکی که عراق از ما گرفته بود، هزاران شهید دادیم. انرژی هسته ای هم حقی بود که به ناحق می خواستند از ما بگیرند، ما سعی کردیم این حق در کشور احیا شود و تا به حال هم شده است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید


مانع بزرگ حضور نیمار در رئال قلعه‌نویی: در نیمه اول در حد ذوب‌آهن بازی نکردیم طرح یکجانبه کنگره آمریکا برای تغییر برجام (ویدئو) ربات‌ها خودروی شما را پارک می‌کنند (ویدئو) پلیسی که در پمپ بنزین تبدیل به قهرمان شد پرداخت وام 300 میلیونی کسبه پلاسکو فقط به یک نفر دیدار فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا با سید عمار حکیم چهارمین پیروزی پیاپی ذوب آهن/ پارس با تساوی به رده دوم صعود کرد زلزله 3.4 ریشتر در خوزستان زلزله 3.8 ریشتری کرمان را لرزاند کره شمالی در حال آزمایش نسل جدید زیردریایی بالستیک است اوج گیری تیم قلعه نویی با زوج کی روش و تبریزی فریاد طنین‌انداز دایی در یادگار (عکس) صبر هواداران پرسپولیس تمام شد فدرر راهی دور سوم تنیس اُپن استرالیا شد حرکت جنجالی بازیکن پرسپولیس بعد از تعویض فیلم | مغازه‌های ساختمان جدید پلاسکو چگونه تقسیم می‌شود؟ پاسخ امیر عبدالهیان به تهدیدات ترامپ چگونه بر کبد چرب غلبه کنیم؟ دایی: برای هواداران تراکتورسازی متاسفم توقعات از پارس جنوبی جم بالا رفته است عملکرد پیمانکاران اجرای شبکه‌های آبیاری نوین بررسی می‌شود پرداخت حقوق معوقه پرسنل شهرداری نیازمند 5 میلیارد تومان است افزایش بودجه سازمان اوقاف در سال 97/ لزوم توجه به موقوفات در سیاست‌های کلان کشور طلسم نبردن‌های ویسی نشکست/ تساوی در جم برابر پارس‌جنوبی انتقاد تند دایی از هوادارانی که علیه او شعار دادند دایی: غلبه بر تراکتورسازی کار راحتی نبود! خوش‌وبش آندو با برانکو و شعار علیه فیروز کریمی نیاز 3 میلیارد ریالی برای تکمیل 16 پروژه بهداشتی و درمانی قوچان ترامپ تغییر دیدگاهش را در باره دیوار مرزی مکزیک رد کرد کاراندیش: استفاده از افراد مسلط به مسائل دینی در حوزه موسیقی نمایشگاه نقاشی جواد پاشا در ساری چهارمین پیروزی پیاپی ذوب آهن/ پارس با تساوی به رده دوم صعود کرد دایی: نشان دادیم اگر بخواهیم می‌توانیم تمام تیم‌ها را ببریم عملیات نظامی در شمال سوریه غیر قابل اجتناب است انتقال سفارت واشنگتن به قدس زمان بر است بازگشت باراک اوباما به سیاست بهار عربی یک و نیم میلیون تن را به کام مرگ فرستاد الگوی مدیریت رهبری ضامن بقای امنیت و آرامش کشور است تمدید حالت فوق العاده در ترکیه برای ششمین بار تأثیر تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ در حال آشکار شدن است طرح معاینه فنی به مناسبت روز هوای پاک در گرگان لیست قیمت انواع ناودانی در بازارآهن سانچی به پهلوی راست قرار گرفته است روایت تصویری از آئین نکوداشت بی‌بی مریم بختیاری در اهواز مجروحان انفجار لوله گاز اسلامشهر به دوازده نفر رسید مقاوم‌سازی 280 مسکن مددجویان کمیته امداد استان پارس جنوبی جم روی نوار تساوی‌ها بارش برف و باران در محورهای مواصلاتی
انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر + تصاویر مراسم یادبود سرمهندس کشتی سانچی در مشهد مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی مبلغ سعودی ترور شد انفجار لوله گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر؛ 6 نفر مصدوم شدند نسخه کامل نماهنگ "منم باید برم" با صدای سید رضا نریمانی و میلاد هارونی + فیلم واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه گزارش تصویری؛ نمایشگاه فرش و تابلو فرش روستایی خلاصه بازی اسپانیول 1-0 بارسلونا حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی سازمان ملل بر لزوم حفظ دستاوردهای توافق هسته‌ای تاکید کرد مراسم یادبود جانباختگان سانحه کشتی سانچی چرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟ مراسم ترحیم شهید حسین جهانی و همسر شهیده‌اش در اردبیل برگزار می‌شود بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید استفان دی میستورا: مذاکرات صلح سوریه هفته آینده در وین برگزار می‌شود انفجار در اسلامشهر/ اصابت دستگاه حفاری آب به لوله گاز به 50 خانه آسیب زد صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی 28 دی ماه انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر آمادگی دارم معاونت‌فرهنگی شهرداری را به جوانان واگذار کنم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل محسوب نمی‌شود صداهای عجیب از دل زمین در سومار مرتبط با زلزله است؟ «قرآن کشتی مطلا» در حرم حضرت معصومه رونمایی شد همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال از خطبه‌های امیرالمؤمنین اینگونه بر می‌آید که اگر حاکم نقد نشود، دچار خطا می‌شود/ رئیس جمهور از بیان سخنانی که ایهام دارد خودداری کند شهرستان دهگلان از فقر فضاهای فرهنگی رنج می‌برد وزارت خارجه سوریه: حضور آمریکا در خاک کشورمان غیرقانونی است/ حتی به یک دلار آمریکایی‌ها نیاز نداریم سقوط پژو به کانال آب قربانی گرفت بیانیه کنفرانس مجالس کشورهای اسلامی مهاجم جدید استقلال وارد ایران شد تصویب طرح‌جدید ترافیک تهران در شورای ترافیک/ لغو طرح در پنجشنبه‌ها/ قیمت‌ها بعدا مشخص می‌شود/ جزییات پورموسوی: چرا داور تهرانی مقابل تیم تهرانی برای ما قضاوت کند؟ / عادت داریم در سختی‌ها نتیجه بگیریم زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است سربازان در نیروهای مسلح تخصص و توانمندی جدید یاد می‌گیرند بعداز ظهر امروز؛ مراسم ترحیم شهید میلاد عنایتی افسر سوم کشتی نفت کش سانچی برگزار می‌شود ظریف ساختار جدید وزارت خارجه را معرفی کرد / سرمدی قائم‌مقام، عراقچی معاون سیاسی و جابری انصاری دستیار ارشد وزیر در امور ویژه سیاسی شدند نماز باران در قم اقامه می‌شود واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال اجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله هاشمی شاهرودی عکس/ مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی رونمایی اثر هنری "قرآن کشتی مطلا"

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me