تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13685036
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۵:۰۲

برجام؛ نخستین تصمیم مهم ترامپ در سال 2018

تهران-ایرنا- روز جمعه آخرین مهلت برای اعلام موضع رئیس جمهوری آمریکا در مورد برجام است؛ تحلیلگران، کارشناسان امنیتی و برخی مقامات سابق ایالات متحده تاکید می‌کنند توافق هسته‌ای برپایه منافع ملی آمریکا است و کاخ سفید باید به اجرای آن ادامه دهد.
برجام؛ نخستین تصمیم مهم ترامپ در سال 2018

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بر اساس قوانین این کشور باید هر سه ماه گزارشی را در مورد اجرای برجام و پایبندی ایران به کنگره بدهد.
سه ماه قبل (اکتبر 2017) وی در سخنان خود پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرد اما برای یک دوره تعلیق تحریم ها را تصویب کرد. حال با پایان این دوره و همزمان با فرارسیدن نخستین سالگرد ریاست جمهوری، ترامپ باید بار دیگر در این زمینه تصمیم بگیرد.
تارنمای شبکه ای بی.سی آمریکا نوشت: دونالد ترامپ تا دو روز دیگر فرصت دارد تا با تمدید تعلیق تحریم ها به حفظ توافق هسته ای کمک کند یا اینکه به مشارکت ایالات متحده در توافق را خاتمه دهد.
به نوشته این گزارش جمعه هفته جاری (12 ژانویه) ، وزیر امور خارجه آمریکا باید تصمیم ترامپ را در مورد تمدید تعلیق تحریم ها به کنگره اعلام کند. با اینکه سخنگوی کاخ سفید گفته است ترامپ هنوز تصمیم خود را نگرفته اما واقعیت این است که گروه مشاوران امنیت ملی آمریکا نقش مهمی در تعیین خط مشی های رئیس جمهوری دارند.

**نخستین تصمیم سیاسی مهم 2018
دونالد ترامپ تاکنون نشان داده است که تمایل زیادی برای بی اعتبار کردن توافق هسته ای با ایران دارد. وی از زمان رقابت های انتخاباتی بر پاره کردن برجام و کنار گذاشتن آن تاکید می کرد اما نزدیکان وی موفق شدند تا مانع اقدام نسنجیده وی شوند. اکنون نیز مشاوران ترامپ به وی توصیه می کنند تا در مقابل وعده های پیشین خود مقاومت کند.
دریک سال گذشته رکس تیلرسون و جیمز ماتیس وزیران امورخارجه و دفاع دولت ترامپ به وی تاکید کردند که باید به توافق هسته ای با ایران متعهد باقی بماند. ترامپ در ماه اکتبر به توصیه آن ها توجه نکرد و خط مشی مبهمی را دنبال کرد زیرا ضمن تایید نکردن توافق، از آن خارج نشد.
تارنمای نشریه «پلتیکو» در گزارشی این موضوع را یکی از مهمترین تصمیمات سیاسی رئیس جمهوری آمریکا توصیف کرد و نوشت: در واقع به رغم اینکه ترامپ برجام را بدترین توافق آمریکا نامید و همه شواهد را نادیده گرفت، از تایید پایبندی ایران به آن سرباز زد. مجموعه ای از کارشناسان مسائل ایران در واشنگتن در چند روز گذشته به این نتیجه رسیدند که بهتر است همچون دوره پیشین، ترامپ تصمیم خود را تکرار کند و ضمن آنکه به حیات برجام ادامه می دهد، تحریم ها را معلق بگذارد.
روزنامه آمریکایی «شیکاگو تریبون» هم در گزارشی با عنوان «تحریم یا هیچ؟» نوشت: وی به دلایل گوناگون باید از اتخاذ تصمیمی برای نابودی برجام خودداری کند. نخست این که با وجود تبلیغات گسترده توافق هسته ای به طور کامل در حال انجام وظیفه است. نکته دیگر این است که حتی اگر ایالات متحده از این توافق خارج شود دیگر متحدان آن در اروپا به توافق متعهد می مانند. این همان اقدامی است که چین و روسیه نیز انجام می دهند.
این گزارش افزود: خروج آمریکا، تشدید تنش ها میان آمریکا و ایران را موجب می شود. همچنین با توجه به شرایط داخلی در ایران، افزایش تحریم ها موجب محکومیت بیشتر شیطان بزرگ در ایران خواهد شد.
گزارش پلتیکو افزود: هنوز نمی توان در این مورد با اطمینان سخن گفت زیرا یک سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ نشان داد که وی فردی غیرقابل پیش بینی است. «دنیس راس» از مذاکره کنندگان آمریکایی و کارشناس برجسته مسائل خاورمیانه اعتقاد دارد «پیش بینی رفتار ترامپ نیازمند نگاهی متفاوت به جای بررسی دقیق تحولات در خاورمیانه است».
به اعتقاد تحلیلگران غربی، ترامپ بارها از راه اندازی گفت وگوهای جدید و امضای توافق بهتر سخن گفته است اما چنین هدفی دور از دسترس به نظر می رسد. ترامپ همچنین در ماه اکتبر عنوان داشت که با همراهی کنگره و کشورهای اروپایی شرایط جدیدی را بر ایران تحمیل خواهد کرد.
به نوشته این نشریه، در این دوره سه ماهه رئیس جمهوری آمریکا در کنگره یا با اروپایی ها نتوانست دستاورد چندانی را کسب کند. همین شرایط باعث شده است ایران به نخستین آزمون جدی برای سیاست خارجی امریکا تبدیل شود.

**برجام و امنیت ملی آمریکا
با نزدیک شدن به زمان حساس تصمیم گیری رئیس جمهوری آمریکا در مورد تمدید برجام، بسیاری از تحلیلگران آمریکایی از توافق هسته ای حمایت کردند و حفظ آن را در راستای منافع آمریکا دانستند.
«وندی شرمن» مذاکره کننده هسته ای آمریکا در گفت وهای 1+5 با ایران در یادداشتی در نشریه «تایم» تعبیر ترامپ از مذاکرات هسته ای را نادرست خواند و افزود: رئیس جمهوری آمریکا فکر می کند وقوع برخی ناآرامی ها در ایران فرصت خوبی است برای خروج واشنگتن از یک توافق مهم چندجانبه. ترامپ و نزدیکان وی بدون تردید فکر می کنند که الان زمان مناسبی برای نابودی برجام است اما این امر به چند دلیل محصول درک نادرست از شرایط است.
نخست اینکه برجام به شدت از سوی افکار عمومی مردم ایران حمایت می شود زیرا آن را گام مهمی برای بهبود شرایط اقتصادی خود می دانند. موضوع دوم این است که ایالات متحده با این اقدام هدف سرزنش های دولت ایران قرار می گیرد که این توافق را بر هم می زند. در این شرایط آمریکا خود را در شکل یک دشمن خارجی به ایران نشان می دهد.
به توصیه این مقام پیشین کاخ سفید، ترامپ نباید به حکومت ایران فرصت بازگشت و استفاده از رفتار نامناسب ایالات متحده را بدهد. چنین موضعگیری نه تنها به مردم ایران بلکه به آمریکا هم در رسیدن به اهداف امنیت ملی ایالات متحده کمکی نمی کند.
تارنمای The Hil هم در ارزیابی خود خروج از برجام را به ضرر آمریکا و امنیت ملی آن دانست. به باور این تارنمای نزدیک به کنگره در حالی که هیچ نقض آشکاری رخ نداده است؛ خروج آمریکا از برجام، اعتبار و اعتماد جهانی به آمریکا در زمینه بایبندی به تعهدات را غیر قابل باور می سازد.
شبکه سی ان بی سی به نقل از یکی از اعضای کنگره که رابطه نزدیکی با کاخ سفید دارد نوشت: اگر ترامپ تعلیق تحریم ها را تمدید نکند، این یعنی پایان برجام و خاتمه نقش آفرینی ایالات متحده.
این هفته با نزدیک شدن به زمان تعیین تکلیف برجام، 52 تن از افسران ارشد ارتش آمریکا و اعضای کنگره و برخی سفرای پیشین ایالات متحده و برخی کارشناسان امنیتی نامه ای را امضا و منتشر کردند که به دولت ترامپ اصرار می کند توافق بین المللی هسته ای با ایران را دچار مخاطره نکند.
رویترز در گزارشی نوشت در میان امضا کنندگان این نامه افرادی همچون «ریچارد لوگار» رئیس سابق کمیته روابط خارجی سنا، پاول او نیل وزیر خزانه داری سابق و «میشل هیدن» مدیر پیشین آژانس امنیت ملی و سی.ای.ای و «اریک اولسون» فرمانده سابق نیروهای ویژه آمریکا قرار دارد.
این افراد تاکید کردند: دولت آمریکا در واکنش به تحولات ایران چه اکنون و چه در آینده، باید دقت کند تا گام هایی را برندارد که ممکن است برجام را تضعیف کند؛ توافق هسته ای برای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا حیاتی است.

پژوهشم**9130 **1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

برجام؛ نخستین تصمیم مهم ترامپ در سال 2018 #سياسي #دونالد ترامپ #برجام #تعليق تحريم ها
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


تعامل سه جانبه درجهت "محرومیت زدایی" منطقه حسن آباد انجام شد واریز «عیدی» بیمه‌شدگان همزمان با حقوق بهمن حجم مخازن سدها 14 درصد کاهش یافت نبرد برای اثبات زیبایی/ فناوری کاهش مصرف برق در راه است تصاویر صفحه روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی واکنش رویانیان به ادعای گلر استقلال بوکانی‌ها مدعی شدند / نماینده ارومیه باز هم متوقف شد بیش از 70 درصد از تاکسی‌ها در حمل و نقل مسافران فعالند شهرداری به دنبال تثبیت جایگاه دومی اسامی داوران و ناظران هفته هجدهم لیگ برتر سرپرست فرمانداری: حضور دو نماینده رشت در کمیسیون تلفیق فرصت ارزشمندی است طراحی توطئه جدید برای سوریه آمریکا قطع کمک مالی به آنروا را سخاوتمندانه می‌داند پیام تسلیت دفتر بسیج دانشجویی اردکان در پی درگذشت تأسف‌برانگیز 32 کارکنان کشتی «سانچی» مسجد اولین و بهترین پناهگاه و پایگاه اجتماعی برای مسلمانان است گشت‌های محله محور یکی از بهترین خدمات بسیج در راستای تامین امنیت و ارامش شهر برگزاری بزرگترین اعتراض اجتماعی در کشور آفریقایی گوترش: جنگ با کره شمالی قابل اجتناب است وصیت‌نامه شهید مصطفی ارداقیان/ آینده اسلام و ایران در گرو تلاش دانشجویان است سرخط روزنامه‌های هند - چهارشنبه 27 دی حقوق شاهزاده‌های سعودی چقدر است؟ تقویت سلامت بدن با مصرف دانه کنجد تلاش کاخ سفید و کنگره برای اصلاح برجام! "طالبان" سکوت 10 ساله ترور بی نظیر بوتو را شکست خیز نفت برای افزایش/پیش افتادن نفت برنت از سایر رقبا+نمودار مهاجم چلسی در راه لالیگا گفتم برجام و این مذاکرات هسته‌ای، برای ما یک نمونه خواهد بود/ در ظاهر وعده می‌دهند، امّا در عمل توطئه می‌کنند؛ این شد آمریکا آب‌بازی دیدنی ببرها+عکس تصاویر دیدنی از هجوم میلیونی خرچنگ‌ها به ساحل! پرچمدار ال‌جی؛ lg v30 آپدیت اندروید 8.0 اوریو را دریافت می‌کند + تصویر اولین تجربه کارگردانی مهران احمدی در جشنواره فیلم فجر + تصاویر امروزه باید در سنگر جنگ نرم حضورفعال داشته باشیم دور زدن قانون با استفساریه! مشارکت نظامی هند با آمریکا در افغانستان بعید است نحوه دلالت مدیریت منابع مالی جامعه اسلامی بر ولایت مطلقه فقیه عوامل موثر بر عدم گزارش سرقت توسط مردم به مراکز انتظامی در شهر تهران پیامدهای ناخواستۀ برنامه‌های پلیسی کنترل بازارهای خرید و فروش مواد مخدر یونیسف: در هنگام جنگ یمن سه میلیون کودک به دنیا آمده‌اند روغن نارگیل ریسک بیماری قلبی را کاهش می‌دهد کمک‌های مردم به زلزله‌زدگان در حساب‌های بانکی سلبریتی‌ها ماند فرهنگیان نقش مهمی در ترویج حجاب در میان دانش آموزان دارند جلسه هیئت اندیشه‌ورز بسیج دانشجوی اردکان برگزار شد کمیته‌های شانزده‌گانه ستاد دهه فجر شهرستان بهاباد تعیین شدند با این عمل، دل‌های همه را به سمت خود جذب بکنید تنیس آرنجی چگونه درمان می‌شود؟ "پرتفوی" در بورس به چه معناست؟
چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی ورود سامانه بارشی به ایران نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی بندرانزلی/مراسم وداع با جانباختگان حادثه نفتکش «سانچی» پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند سریال «داستان ترسناک آمریکایی»؛ دلقک ترسناکی به نام ترامپ! اردوغان دستور سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه را داد مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ موافقیت فدراسیون والیبال بلژیک با حضور محجبه فرنوش شیخی در مسابقات دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد (تصاویر) وداع با ملوانان نفتکش سانچی در انزلی مراسم وداع خانواده‌های شهدای گیلانی نفتکش سانچی در انزلی برگزارشد «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده پرداخت مطالبات سال 95 مراکز درمانی و دارویی، به زودی فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی ازدواج بر بام اورست پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود ممنوعیت دریافت عوارض از عوارضی «قزوین-زنجان» تا اطلاع ثانوی واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحم آمریکایی لو رفت +تصاویر ایران اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند ناگفته‌های بهزاد نبوی از آیت‌الله هاشمی/رجایی ساچمه پلو می‌داد هاشمی جوجه کباب/زورش به فشارها نرسید اسرار سانچی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me