تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13694192
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۲۳:۳۵

بی‌خبری از 31 خدمه «سانچی»

بی‌خبری از 31 خدمه «سانچی»

شهروند| 6 روز از آن انفجار مهیب و وحشتناک در آب‌های چین می‌گذرد. انفجار و آتشی که سرنوشت 31 خدمه نفتکش ایرانی را در ‌هاله‌ای از ابهام قرار داده است. حادثه‌ای تلخ که خانواده و همکاران 30 ایرانی دریانورد را در میان بهت و نگرانی قرار داده است. چشم انتظاری تمام نمی‌شود. 6 روز است که امدادگران با تمام قوا و امکاناتشان سعی در خاموش‌کردن این آتش برافروخته دارند، اما شعله‌ها تمام نمی‌شود. کشتی خاموش نمی‌شود تا شاید اثر یا نشانه‌ای از سرنشینان یافت شود. این در حالی است که یک انفجار دیگر نیز صبح دیروز در این نفتکش رخ داد. با این حال با وجود گذشت 6 روز از این حادثه هنوز امیدها از بین نرفته و خانواده و همکاران این مردان دریا منتظرند تا سرنشینان کشتی را صحیح و سالم ببینند. احتمال محبوس‌شدن سرنشینان کشتی در موتورخانه کورسوی امید را در دل خانواده‌ها زنده کرد. خانواده‌های این دریانوردان نفتکش با حضور در شرکت ملی نفتکش درخواست کردند که رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان ارشد كشور پیگیر این حادثه باشند. این در حالی است که چینی‌ها عملیاتشان را متوقف کرده و ایرانیان دست به کار شده‌اند.
شنبه شب بود که یک کشتی فله‌بر هنگ‌کنگی به نام کریستال با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین از آمریکا بارگیری شد و به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین حرکت کرد. در بین راه به یک کشتی نفتکش با نام «سانچی» با مالکیت شرکت «برایت» از جمهوری اسلامی ایران برخورد کرد. این حادثه سبب انفجار و آتش‌سوزی در کشتی نفتکش شد و 32 سرنشین آن شامل 30 ایرانی و 2 بنگلادشی ناپدید شدند. تانکر سانچی با پرچم پاناما در حال حمل 136‌هزار تن میعانات ایران به کره‌جنوبی بود؛ این رقم معادل حدود یک‌میلیون بشکه میعانات به ارزش حدودا 60‌میلیون دلار است. کشتی باری چینی‌ای که حامل غلات آمریکایی بود، نیز آسیب جزیی دیده و 21 خدمه آن ‌که همگی اتباع چین هستند، نجات یافته‌اند. این در حالی است که روز دوشنبه بود که پیکر یکی از خدمه ایرانی این نفتکش در سه مایلی محل حادثه کشف شد. بعد از آن دیگر خبری از بقیه سرنشینان نشد.
چینی‌ها عملیات اطفاي حریق را متوقف کردند
با گذشت 6 روز از این حادثه و خاموش‌نشدن آتش، صبح دیروز محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش از توقف عملیات اطفاي حریق نفتکش حادثه‌دیده ایرانی توسط دولت چین خبر داد و به «ایسنا» گفت: «شرکت نفتکش با سازمان بنادر و دریانوردی مذاکره کرده تا اگر شرایط مساعد بود، هلی‌بورد انجام شود و تیم عملیاتی از ایران با هلی‌کوپتر به منطقه اعزام شود. در حال حاضر چینی‌ها به بهانه بدی آب‌و‌هوا و به دلیل احتراق کوچکی که روی نفتکش رخ داده بود، عملیات اطفاي حریق را متوقف کرده‌اند.»
وی درباره این‌که آیا ایران قصد اعزام مقامات بلندپایه را به چین برای پیگیری بیشتر این موضوع دارد یا خیر، گفت: «نفرات ایران در محل حریق مشغول هستند. همچنین سعی می‌شود از ایران دولت چین را ترغیب کنیم.»
سخنگوی شرکت ملی نفتکش با اشاره به مذاکره با ژاپن برای مشارکت در اطفاي حریق گفت: «ژاپنی‌ها آمادگی مشارکت در اطفاي حریق را دارند؛ همچنین امکانات آنها مناسب است. اگر ایران بخواهد تیم عملیاتی به منطقه اعزام کند به ۲۰روز وقت نیاز است. در حال مذاکره با سازمان بنادر و دریانوردی هستیم که اگر شرایط مناسب بود، هلی‌بورد انجام شود و تیم عملیاتی ایران با هلی‌کوپتر به چین اعزام شده و در منطقه‌ای که حریق رخ داده روی کشتی‌های آتش‌خوار مستقر شوند.»
درخواست از ظریف برای جلب همکاری کشورهای نزدیک
همچنین نماینده مردم تهران در مجلس نیز از وزیر امور خارجه درخواست کرد كه برای جلب همکاری کشورهای نزدیک به محل حادثه آتش‌سوزی نفتکش ایران اقدامات لازم را انجام دهد. سید فاطمه ذوالقدر در این‌باره گفت: «چند روز از سوختن نفتکش ایرانی در آب‌های چین می‌گذرد، این در شرایطی است که هیچ‌گونه اطلاعی از وضع و سرنوشت ٣٢ خدمه کشتی در دسترس نیست. بنابر اعلام مدیرعامل شرکت ملی نفتکش، چینی‌ها در مهار آتش همکاری‌های لازم را نمی‌کنند، بنابراین از وزیر امور خارجه جناب دکتر ظریف و همکاران وی، خواستارم شخصا در این موضوع نیز ورود کنند و اقدامات مربوطه را برای جلب همکاری کشورهای نزدیک به محل حادثه جهت مهار سریع‌تر آتش، رسیدگی و تعیین تکلیف خدمه ایرانی به کار بندند. این آتش برافروخته، نه‌ تنها جان خدمه زحمتکش این نفتکش را در چنگال خویش دارد، بلکه آسیب‌های جدی محیط زیستی بسیاری را به آب‌های آزاد وارد می‌کند که عدم‌ مهار آن می‌تواند منجر به انفجار کشتی و صدمات و لطمات بسیار بیشتری شود. همچنین با توجه به شرایط پیش آمده، ضروری است به خانواده‌های این عزیزان توجه و رسیدگی لازم انجام شود، از صداوسیما نیز درخواست دارم پوشش خبری مناسب‌تری از موضوع داشته باشد تا مردم اخبار صحیح و درست و فرآیند اقدامات را از رسانه رسمی دنبال کنند نه از دل شایعات.»
جهانگیری در تماس با نخست‌وزیر چین خواستار تسریع در عملیات شود
همچنین اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس پیشنهاد داد كه معاون اول رئیس‌جمهوری برای تسریع در این عملیات با نخست‌وزیر چین تماسی را برقرار کند و گفت: «تا به امروز تا حدودی آتش فروکش کرده و ۹ آتش‌خوار چینی چند روز است که در اطراف کشتی مستقر هستند اما به‌ نظر می‌رسد چینی‌ها به دو دلیل تعلل دارند. یک دلیل این است که تمایل دارند محموله مواد شیمیایی سوخته و در آب پخش نشود تا مشکلاتی را برای سواحل چین به وجود نیاورد. مسأله دیگر هم تولید گازهای سمی است. با توجه به این مباحث پیشنهاد می‌کنیم که معاون اول رئیس‌جمهوری با نخست‌وزیر چین تماسی را برقرار کند تا نسبت به انجام عملیات تسریع داشته باشند. البته کشتی ژاپنی نیز برای کمک‌رسانی در این منطقه حضور دارد و نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران نیز به دستور امیر خانزادی و امیر سیاری تیم‌های حرفه‌ای خود را به این منطقه اعزام کرده‌اند تا هر چه سریع‌تر آتش کشتی خاموش شود.»
کاهش حجم آتش در کشتي ايراني
کاپيتان محسن بهرامي، سخنگوي کميته اضطرار نفتکش ايراني هم در گفت‌وگو با خبرگزاري صدا‌و‌سيما توضیح داد: «در حال‌ حاضر چند کشتي به‌ صورت آماده‌باش در منطقه حضور دارند که در صورت پايان مواد شيميايي مخصوص کشتي اول، وارد عمليات شوند. اقدام موثري شروع شده و به همين دليل حجم آتش در کشتي ايراني به صورت محسوسي کاهش يافته و بيشتر دود از کشتي بيرون مي آيد. شرايط جوي و بادي كه در منطقه وجود دارد، کار را کمي مشکل مي‌کند؛ اما اميدواريم با ادامه عمليات اطفاي حريق امروز به نتايج ملموسي برسيم.»
بهرامي درباره پيش‌بيني زمان پايان عمليات گفت: «پيش‌بيني بسيار سخت است؛ چرا که مخازن کشتي در کنار هم هستند و ممکن است كه آتش در قسمتي ديگر شعله‌ور شود، با اين حال اين انتظار وجود دارد که به‌زودی به نتيجه ملموسي برسيم. اگر آتش کنترل نشود، فرستادن تيم‌هاي جست‌وجو به روي کشتي بسيار خطرناک است و مي‌تواند جان بقيه را تهديد کند.»
سخنگوی کمیته اضطرار نفتکش سانچی با بیان این‌که چینی‌ها اقدامات ریسک‌پذیر را انجام نمی‌دهند، ادامه داد: «ما انتظار داریم که ریسک کار را بپذیرند و با یک انفجار کوچک آتش‌خوارها را عقب نبرند ولی متاسفانه آنها این شرایط را بهانه می‌کنند. آنچه مد نظر ماست اقدامات موثر برای خاموش‌کردن هر چه سریع‌تر آتش انجام شود اما فعلا چینی‌ها به‌رغم این‌که از صبح کار را خوب شروع کردند، اکنون همکاری نمی‌کنند.»کاپیتان بهرامی درباره وضع دریانوردان نیز گفت: «فعلا از نفرات داخل نفتکش خبری نیست ما منتظریم که شرایط کشتی بهتر شود تا شرایط اعزام نفرات جست‌وجوگر به نفتکش فراهم شود.»وی درباره انتشار خبری از سوی رسانه کره‌ای مبنی بر پیش‌بینی تداوم آتش تا یک‌ماه آینده بیان کرد: «این اظهارنظرها گمانه‌زنی و برآوردهایی است که کارشناسان دارند و بر اساس تجربیات خود اعلام می‌کنند که تمامی محموله باید تا انتها بسوزد تا آتش خاموش شود اما ما بنا نداریم که این اتفاق بیفتد و درخواست و فشار ما این است که هر گونه اقدامی جهت اطفا انجام شود؛ چرا که این کار شدنی است. با توجه به این‌که منطقه تحت‌کنترل چینی‌ها و اختیار و حاکمیت در دست آنهاست؛ ما امکان ورود مستقیم به عملیات را نداریم ضمن این‌که اگر بخواهیم کشتی ایرانی گسیل کنیم ۱۵روز زمان می‌برد، اما طبق قراردادی که با ژاپنی‌ها بسته‌ایم یک واحد آتش‌خوار که ظرفیت حمل ۸۰‌هزار لیتر محصول شیمیایی کف را دارد، فردا صبح به منطقه خواهد رسید.»

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


السیسی اعلام نامزدی در انتخابات کرد دولت ترامپ چقدر برای ناآرامی‌های ایران هزینه کرد؟ همدانی: به زیرکی شفر ایمان آوردم! هفدهمین یادواره شهدای پایگاه بسیج شهید چمران سمنان برگزار می‌شود دورتموند، دوان زاپاتا را به عنوان جانشین اوبامیانگ در نظر گرفته است آیا زلزله تهران به‌وسیله «هارپ» به‌وجود آمده است؟ وقوع زمین لرزه 5 ریشتری در سومار کرمانشاه نشانه‌های جنگ اتمی احتمالی بین سه قدرت هسته‌ای جهان نقد سازۀ معناشناختی «مدل ارتباطی منبع معنا» از منظر حکمت متعالیه بررسی تطبیقی فاعلیت ذهن در فرایند ادراک از دیدگاه ملاصدرا و هوسرل برآورد اثر بازگشتی مستقیم بهبود کارایی مصرف برق در بخش خانگی مناطق شهری ایران بیت کوین تا سال 2040 جایگزین دلار آمریکا خواهد شد از «پاسخ منفی بانک مرکزی به کاهش نرخ سود وام مسکن» تا «ردپای چین در قاچاق نفت به کره‌شمالی» نجات 64 گردشگر خوزستانی گرفتار در برف چه کسانی نباید «پرتقال» بخورند! مشکلاتمان را با پول خودمان حل کنید +عکس زخمی شدن 8 فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی ترامپ: لایحه صدور مجوز جمع آوری اطلاعات از خارج کشور را امضا کردم جام ملت‌های آفریقا| پیروزی نیجریه معادلات گروه سوم را پیچیده کرد احتمال پیوستن تشکیلات خودگردان به مقاومت فلسطین سیمئونه: شکست مقابل سویا باعث افت روحی ما نشد ونگر: با جدایی سانچس چیزی را از دست نخواهیم داد جنگ با داعش باعث آواره شدن 1.3 میلیون کودک عراقی شد سپاهان در منطقه سقوط! کشف دو طراحی جدید از ونگوگ سرقت نسخه کمیاب «هری پاتر» دو کار مهم ایران برای ارامنه ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی (689) قیمت جهانی نفت کاهش یافت وقوع زلزله 5 ریشتری در اطراف کرمانشاه برنامه تمرینی 400 حرکتی برای فیتنس چرا پنالتی استقلال باید تکرار می‌شد؟ واکنش 4 سردار سپاه به شرط جدید ترامپ درباره برجام رکورد منفی مرد آلمانی؛ شفر در راه منصوریان السیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر می‌شود پیروزی شارلوا با پاس گل کاوه شهیدی که تنها نامی از او بر روی مترو مانده است نقش و جایگاه گروه‌های شیعه در ساختار سیاسی عراق پس از فروپاشی (2015 2003) قاتل پدرکش دستگیر شد همه چیز درباره ساختار جدید وزارت خارجه از زبان سخنگو جنگ علیه داعش باعث آواره شدن 1.3 میلیون کودک عراقی شد السیسی بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر می‌شود گیاهخواری بدون مصرف لبنیات چه عوارضی دارد؟ باشگاه سن لورنزو تایید کرد اینتر به پائولو دیاز، مدافع شیلیایی آن‌ها علاقه مند است یوونتوس و بارتزالی بر سر تمدید قرارداد به توافق رسیدند پای درد و دل مردم؛ مشکلاتمان را با پول خودمان حل کنید+ تصاویر پاناما: «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد کشته شدن 4 عضو "الشباب" در سومالی زلزله 5 ریشتری سومار را لرزاند
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تصاویر و جزئیات تازه از زندگی 13 کودک زندانی در خانه پدری تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد سالام با استقبال هواداران به تبریز رسید فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت جنگ ترکیه علیه عفرین آغاز شد عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است سرلشکر صفوی: حداکثر 12 درصد درآمد ناخالص داخلی خود را در جنگ تحمیلی هزینه کردیم ارتباط 50 درصد «طلاق»‌های کشور با اعتیاد/ راه‌اندازی مرکز رصد آسیب‌های اجتماعی در استانها تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه مدیرعامل سپاهان استعفا کرد سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me