تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13694823
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۰۰:۰۲

دخترانی که فراری می‌شوند

دخترانی که فراری می‌شوند
دخترانی که فراری می‌شوند

قبل از بیان هر عدد و آماری آنچه می‌تواند واقعیت جملات چند خط بعدی را تصدیق کند، خیابان‌های تهران، ساعت حدود11،10 شب به بعد و حضور تعداد بالای افرادی است که در حال عبور و مرور هستند. البته افراد، نه من و شمایی که به خاطر ازدیاد مشغله و گرفتاری‌های روزمره ساعات پایانی شب به سمت خانه‌ها می‌رویم، دقیقا منظور از افراد، آنهایی هستند که احتمالا بنا بر دلایلی که خودشان می‌دانند خیابان، کارتن و گوشه‌ای از بلوارهای خیابانی و اتوبان‌ها یا پارک را مأمن بهتری برای استراحت برگزیده‌اند. این یک واقعیت دلخراش است اما دلخراش‌تر و موضوع اصلی‌تر این پردازش دخترانی است که چنین رویه‌ای را پیش گرفته‌اند و طبق یک اطلاق نام اجتماعی به آنان «دختران فراری» می‌گویند.
آن آماری که در ابتدای متن گفتیم و در جهت تصدیق آن جملاتی را بیان کردیم آماری است که حسین اسدبیگی، رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با این دسته از افراد حاضر در جامعه ارائه کرده است. به گفته این مقام مسئول با مقایسه آمار پذیرش فرار دختران از منزل در سال 95 با آمار نیمه‌نخست سال 96 این نوع از فرارهای دختران افزایش داشته است و در این زمان بالغ بر سه هزار دختر از منزل فرار کرده‌اند. طی زمان اشاره شده از طریق مرکز مداخله در بحران 644 مورد، خط 123، یک هزار و727 مورد، خدمات سیار 515 مورد و در نهایت از طریق مرکز مداخله در بحران نیز 144 مورد پذیرش شده‌اند. رویه پس از پذیرش هم به این صورت است که این افراد حداکثر سه هفته در مراکز اشاره شده نگهداری می‌شوند و در نهایت و در صورت تشخیص مددکار اجتماعی، فرد به خانواده بازگردانده می‌شود و در غیر این صورت موضوع از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود.

 چرا دختران فرار می‌کنند؟
رضا قدیمی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در گفت‌وگو با «فرهیختگان» ضمن اشاره به عدم ارائه آمار صرف توسط این سازمان، گفت: «سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در 10 پایگاه به این افراد در شهر تهران خدمات‌دهی می‌کند اما خدمات به این صورت است که بعد از پذیرش، فرد فراری در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد و از این جهت آنها صلاحیت ارائه آمار دارند. ما در ترمینال‌های غرب، جنوب، راه‌آهن، شوش، فرحزاد و مناطق دیگر ساختمان‌هایی را در اختیار بهزیستی جهت نگهداری و خدمات‌دهی به این افراد قرار داده‌ایم.»
وی در ارتباط با علل گرایش دختران به فرار از محیط خانواده ادامه داد: «علل این اتفاق برکسی پوشیده نیست و از مهم‌ترین علت‌ها می‌توان به اختلافات خانوادگی اشاره کرد. درگیری میان والدین، در‌گیری میان والدین و فرزندان و فقر معیشتی و اقتصادی موجود در خانواده‌ها و... در این دامنه قرار می‌گیرند. اعتیاد، ازدواج اجباری و این دست از موضوعات نیز از عوامل دخیل در افزایش گرایش دختران به فرار است.»
قدیمی با بازشماری علل فرار دختران از خانواده‌ها و وجود این اتفاق در شهرستان‌ها افزود: «در سال گذشته در سه ایستگاه خود در مبادی ورودی شهر تهران یعنی پایانه‌های غرب، جنوب و راه‌آهن 370 نفر پذیرش افراد فراری داشتیم و این یعنی اینکه این تعداد از افراد از شهرستان‌ها به تهران آمده‌اند.»
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در پایان به خدمات این سازمان به فراری‌ها اشاره کرد و گفت: «خدمات مددکاری اجتماعی و مشاوره‌ای توسط مددکاران این سازمان ارائه می‌شود. البته، نه صرفا با خود فرد بلکه ارتباطاتی با خانواده‌های آنها نیز صورت می‌گیرد تا در صورت قابل حل بودن، مشکلات آنها را حل و فصل کنند.»
 تلاش‌های ثانویه کاری را درست نمی‌کند
مصطفی اقلیما، جامعه‌شناس و عضو هیات‌علمی دانشگاه در گفت‌وگو با «فرهیختگان» گرایش افراد به‌خصوص دختران به امر فرار از خانواده را تابع چند مولفه دانست و اظهارکرد: «بارها در جلسات مختلف به بسیاری از مسئولان عرض کرده‌ام که در زمینه سیاستگذاری و اجرا عملا هیچ کاری برای پیشگیری از چنین معضلات اجتماعی‌ای در سطح جامعه نکرده‌ایم. اینکه یک دختر از خانواده و محیط خانوادگی فرار می‌کند مشکل خودش نیست، این زاییده مشکلات و عدم رسیدگی‌های اجتماعی به فضای جامعه است.»
وی در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در جامعه خاطرنشان کرد: «برکسی پوشیده نیست که در خانواده‌ها درگیری‌ها و تنش‌های بسیاری وجود دارد که ریشه بسیاری از آنها مشکلات اقتصادی و معیشتی است. پدر و مادر از ساعات اولیه صبح به محل کار می‌روند تا ساعات انتهایی شب و سپس خسته به منزل برمی‌گردند و نتیجه این کار‌ها هم گره‌ای از مشکلات‌شان باز نمی‌کند و این  مهم علت بسیاری از درگیری‌ها، دعواها و تنش‌ها می‌شود. خب فرزند، آن هم دختر در چنین محیطی اولین فشارها را تجربه می‌کند. چراکه احساس استقلال کمتری در خود می‌بیند و این مشکلات بر رویه زندگی او نیز تاثیر مستقیم می‌گذارد که در ادامه بیشتر در این رابطه توضیح می‌دهم.»
این جامعه‌شناس به معضل بیکاری هم اشاره می‌کند و این‌گونه ادامه می‌دهد: «بیکاری جوانان در مرتبه اول بر مقوله ازدواج آنها و در مراحل بعدی بر زندگی پس از ازدواج آنها تاثیر می‌گذارد. همان‌طور که در پاسخ به مولفه قبلی گفتم وقتی دختری نمی‌تواند استقلال تضمین شده برای خودش ببیند، وقتی برای کار به یک شرکت یا محیط کاری دیگر مراجعه می‌کند باید امتیازاتی فراتر از وظایف قانونی در اختیار کارفرما قرار دهد، وقتی وابستگی شدید به خانواده احساس می‌کند و خانواده در تامین نیازهای او ناتوان است، خب فشارهایی که به او وارد می‌شود از حد توان وی خارج است و فرار شاید ساده‌ترین راهی باشد که او انتخاب می‌کند.»
این استاد دانشگاه ایجاد ارتباطات شتابزده و ناصحیح به خاطر فرار از تنهایی را یکی دیگر از علل گرایش دختران به فرار از خانواده برشمرد و ادامه داد: «وقتی دختران در محیط خانواده به اندازه کافی مورد توجه نباشند و در جمع‌های دوستان هم انواع دیگری از ارتباطات را ببینند که جذابیت دارد و احوال آنها را تغییر می‌دهد، ارتباط با جنس مخالف را ترجیح می‌دهند و این مقدمه ورود آنها به یک دوره جدید است. این نوع ارتباطات به آن دلیل که مخفیانه صورت می‌گیرد، غالبا تحت کنترل و نظر خانواده‌ها نیست بر همین اساس شتابزده و کاملا احساسی صورت می‌گیرد و بسیاری از پسران هم خیلی سریع آنها را رها می‌کنند و این انباشت مشکلاتی را ایجاد می‌کند. یعنی دختر علاوه‌بر معضلات قبلی یک حس شکست و سرخوردگی ناشی از این ارتباط ناموفق را هم حس می‌کند که برای او بسیار دردآور و غیرقابل تحمل است. خانواده نیز این موضوع را بر نمی‌تابد و بازهم فرار از این محیط برای او گزینه قابل اتکا‌تری است.»
اقلیما با بیان این نکته که مسائل و معضلات اجتماعی کاملا با هم در ارتباط هستند و بر هم تاثیر می‌گذارند به کم‌کاری نهادهای مسئول اشاره کرد و گفت: «فقط سازمان، نهاد و وزارتخانه ایجاد می‌کنیم در حالی که خروجی آنها درصدی بر کاهش معضلاتی از قبیل همین فرار دختران تاثیری نداشته است. آمار بیکاری را در بعضی از شهرها 60 درصد اعلام می‌کنند و در برخی نقاط 30 درصد، این خیلی تاسف‌بار است، البته در آمارهای کشوری کسی که یک ساعت هم در طول روز مشغول به کار باشد، شاغل محسوب می‌شود و این آمار با احتساب اینهاست، حالا فرض کنید این را هم در آمار‌ها حساب نکنند، چه فاجعه‌ای رخ می‌دهد؟ هزینه‌ها در تمام حوزه‌ها 30 تا 35 درصد افزایش یافته است، کرایه‌ها و سایر موضوعات نیز افزایش یافته اما حقوق یک کارمند 10 درصد رشد داشته. خب چگونه می‌شود که با این وضعیت یک خانواده شرایط مطلوب و بی‌چالشی را سپری کند؟ این همه طلاق برای چیست؟ این همه فرار از ازدواج‌ها به چه دلیل و بر مبنای چه تفکری است؟ اینها باید حل شود و افراد متخصص باید اینها را قبل از طرح و اجرای هر سیاستی مدنظر قرار بدهند.»
این جامعه‌شناس در پایان اشاره کرد: «اینکه یک دختر خیابان را برای گذران شب و روز انتخاب می‌کند و تمام خطراتی که او را تهدید می‌کند به جان می‌خرد، یک فاجعه است اما وقتی این کار را می‌کند و از تبعات آن آگاهی پیدا می‌کند، دیگر راه برگشتی هم برای خود نمی‌بیند. در صورت دستگیری، پلیس برای او سابقه ایجاد می‌کند، خانواده نگاه‌های خصمانه‌تری نسبت به سابق به او خواهند داشت، بسیاری از فرصت‌ها را از دست رفته می‌بیند و بسیاری معضلات دیگر که همه اینها دلایل کافی برای عدم بازگشت‌پذیری یک دختر فراری به زندگی عادی است. پس مسئولان هرکاری که می‌خواهند بکنند باید قبل از وقوع این حادثه باشد، ما باید شاهد کاهش این آمار باشیم وگرنه پس از وقوع حادثه، تلاش‌های ثانویه کار خاصی را پیش نمی‌برد.»

این خبر را به اشتراک بگذارید


ایران کدخدائی آمریکا را در سطح منطقه نابود کرد/ برجام مرده و توخالی است یادواره شهید الله دادی و شهدای مدافع حرم در بهاباد شهادت یک اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی آخرین یافته‌های محققان درباره شنیده‌شد قداهای هراس آور در "سرابله" ثبت‌نام 4 هزار نفر در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم مذاکره با ترامپ مثل «مذاکره با ژله» است! فواید فعالیت‌های ورزش را بشناییم دستاورد برجامی در بازار مسکن آتش‌سوزی یک هتل در پایتخت چک ذوالنور: مردم از مشکلات اقتصادی افسرده شده‌اند وزیران خارجه ترکیه و آمریکا به گفتگوی تلفنی پرداختند تجدید نظری برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در کار نیست ارز رسما چهارنرخی شد/تکرار سناریو جهش ارزی در دولت روحانی افتتاح پنجمین دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در شهرستان بهاباد تصویری از درگیری ترامپ با یک زن در کاخ سفید لیلی بی عشق خنثی‌کردن طرح‌های اشتغال دولتی با گرانی استوری بازیکن استقلال برای رحمتی+عکس زلزله 4.2 ریشتری در حوالی قصر شیرین کلیولند کاوالیرز 124-148 اوکلاهاما سیتی تاندر؛ درخشش ستاره‌های اوکلاهاما در شب کم فروغ لبران جیمز تظاهرات هزاران نفری مردم در تل آویو علیه سیاست‌های نتانیاهو شورای سلطنت؛ آخرین تلاش شاه برای جلوگیری از سقوطش چگونه شکست خورد + فیلم اتونشر وصیت‌نامه شهید یدالله رعیت پناه/ تنها راه سعادت شهادت در راه خدا است درخواست سوریه برای مقابله جامعه جهانی با حمله ترکیه تمام همت خود را صرف بهبود رابطه با ایران کرده‌اید؛ متوجه نیستید چه می‌کنید / روحانی به دنبال تحریک سعودی هاست! اوقات شرعی بهمن ماه 96 به افق سنندج فقر شدید سرانه‌های شهروندی در محله تختی/ وجود نقاط جرم‌خیر در منطقه موجب فراوانی معتادان شده است نحوه شناسایی بیماری آتروفی مخچه/ تشنج‌های بیش از یکبار را جدی بگیرید "کبد چرب" خود را با این شربت گوارا درمان کنید + دستور تهیه سرمایه فرهنگیان؛ بازیچه قماری دیگر؟ پروازهای یکشنبه اول بهمن ماه از فرودگاه‌های مازندران صفحه نخست روزنامه‌های استان مازندران یکشنبه اول بهمن نگاهی گذرا به مهمترین رویدادهای شنبه 30 دی ماه در مازندران آسمان مازندران صاف تا قسمتی ابری اسکلت بیرونی که شما را تبدیل به سوپر قهرمان می‌کند +فیلم تنبیه وحشیانه پسر خردسال توسط مادرش + فیلم منطقه قدیمی بابائیان؛ زاهدان+عکس از گودیانسن تا الکسیس/ 11 بازیکنی که زیر نظر پپ و ژوزه کار کردند مسئله‌ی هسته‌ای بهانه است برای دشمنی/ یک عده سعی نکنند چهره‌ی آمریکا را بزک کنند استتار مار افعی لابلای شن‌های صحرای +عکس نوسلبریتی‌هایی با محتوای هیچ! آقای واعظی به «تقریباً تعطیل» راضی شوید! تعطیلی دولت آمریکا وارد روز دوم شد مرگ پروژه کشته‌سازی فرقه‌سازی برای «تجسس» 12 اشتباه بهداشتی که هر کسی در زندگی ممکن است انجام دهد تعطیلی دولت آمریکا وارد روز دوم شد نوعثمانی گری ترکیه و رقابت با ایران
عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی فیلم/ خاطره پدر یک آتش‌نشان در حالا خورشید اشک‌های رشید پور در برنامه حالا خورشید + فیلم جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد بدون تعارف با دستفروشی میلیاردر شد + فیلم نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در قم اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری هادی العامری: علت تحریم نُجَباء، تصمیم برای آزادسازی جولان است عکس/ تصادف مرگبار سمند وال 90 آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند ورود معاون اول رئیس جمهور و چند نفر از وزرا به استان البرز شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96 اعتراف قاتل جوان اسفراینی دستفروشی که میلیاردر شده است تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است آمریکا در آستانه تعطیلی مطلق تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است عزا شدن عروسی در رودبار گومز پینتو آماده حل مشکل گلزنی آبی‌ها/ مهاجم خارجی استقلال وارد تهران شد جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک یادواره 427 شهید اسلام آباد و دومین یادبود شهید مدافع حرم علی تمام زاده درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی/ یک ساعت از وقت خود را صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد جهانگیری: طولانی شدن طرح‌های مهم کشور با محدودیت‌های بودجه‌ای/ باید برای تامین منابع مالی ابتکارات جدیدی انجام دهیم بدون تعارف با دستفروشی که میلیاردر شد + فیلم صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود ادارات در دزفول تعطیل شد درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا … تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است باید در تدوین آیین‌نامه نظارت مجمع، موضوع ضمانت اجرایی به جد مدنظر قرار گیرد/مسئولان کشور برای حل معضلات اقتصادی اقدام عاجل کنند روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! بارش برف در چهارمحال و بختیاری ماجرای اخراج کامیابی نیا از پرسپولیس چیست؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me