تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فرارو
دسته:متفرقه()
کد خبر:13695157
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۰۰:۵۰

بی‌خبری از 31 خدمه «سانچی»

6 روز از آن انفجار مهیب و وحشتناک در آب‌های چین می‌گذرد. انفجار و آتشی که سرنوشت 31 خدمه نفتکش ایرانی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.
بی‌خبری از 31 خدمه «سانچی»

خانواده‌های مردان دریا با حضور در شرکت ملی نفتکش خواستار پیگیری سریع‌تر مسئولان ارشد کشور شدند

به گزارش شهروند، ٦ روز از آن انفجار مهیب و وحشتناک در آب‌های چین می‌گذرد. انفجار و آتشی که سرنوشت ٣١ خدمه نفتکش ایرانی را در ‌هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

حادثه‌ای تلخ که خانواده و همکاران ٣٠ ایرانی دریانورد را در میان بهت و نگرانی قرار داده است. چشم انتظاری تمام نمی‌شود. ٦ روز است که امدادگران با تمام قوا و امکاناتشان سعی در خاموش‌کردن این آتش برافروخته دارند، اما شعله‌ها تمام نمی‌شود. کشتی خاموش نمی‌شود تا شاید اثر یا نشانه‌ای از سرنشینان یافت شود. این در حالی است که یک انفجار دیگر نیز صبح دیروز در این نفتکش رخ داد. با این حال با وجود گذشت ٦ روز از این حادثه هنوز امیدها از بین نرفته و خانواده و همکاران این مردان دریا منتظرند تا سرنشینان کشتی را صحیح و سالم ببینند.

احتمال محبوس‌شدن سرنشینان کشتی در موتورخانه کورسوی امید را در دل خانواده‌ها زنده کرد. خانواده‌های این دریانوردان نفتکش با حضور در شرکت ملی نفتکش درخواست کردند که رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان ارشد كشور پیگیر این حادثه باشند. این در حالی است که چینی‌ها عملیاتشان را متوقف کرده و ایرانیان دست به کار شده‌اند.

شنبه شب بود که یک کشتی فله‌بر هنگ‌کنگی به نام کریستال با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین از آمریکا بارگیری شد و به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین حرکت کرد. در بین راه به یک کشتی نفتکش با نام «سانچی» با مالکیت شرکت «برایت» از جمهوری اسلامی ایران برخورد کرد. این حادثه سبب انفجار و آتش‌سوزی در کشتی نفتکش شد و ٣٢ سرنشین آن شامل ٣٠ ایرانی و ٢ بنگلادشی ناپدید شدند. تانکر سانچی با پرچم پاناما در حال حمل ١٣٦‌هزار تن میعانات ایران به کره‌جنوبی بود؛ این رقم معادل حدود یک‌میلیون بشکه میعانات به ارزش حدودا ٦٠‌میلیون دلار است.

کشتی باری چینی‌ای که حامل غلات آمریکایی بود، نیز آسیب جزیی دیده و ٢١ خدمه آن ‌که همگی اتباع چین هستند، نجات یافته‌اند. این در حالی است که روز دوشنبه بود که پیکر یکی از خدمه ایرانی این نفتکش در سه مایلی محل حادثه کشف شد. بعد از آن دیگر خبری از بقیه سرنشینان نشد.

چینی‌ها عملیات اطفاي حریق را متوقف کردند
با گذشت ٦ روز از این حادثه و خاموش‌نشدن آتش، صبح دیروز محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش از توقف عملیات اطفاي حریق نفتکش حادثه‌دیده ایرانی توسط دولت چین خبر داد و به «ایسنا» گفت: «شرکت نفتکش با سازمان بنادر و دریانوردی مذاکره کرده تا اگر شرایط مساعد بود، هلی‌بورد انجام شود و تیم عملیاتی از ایران با هلی‌کوپتر به منطقه اعزام شود. در حال حاضر چینی‌ها به بهانه بدی آب‌و‌هوا و به دلیل احتراق کوچکی که روی نفتکش رخ داده بود، عملیات اطفاي حریق را متوقف کرده‌اند.»

وی درباره این‌که آیا ایران قصد اعزام مقامات بلندپایه را به چین برای پیگیری بیشتر این موضوع دارد یا خیر، گفت: «نفرات ایران در محل حریق مشغول هستند. همچنین سعی می‌شود از ایران دولت چین را ترغیب کنیم.»

سخنگوی شرکت ملی نفتکش با اشاره به مذاکره با ژاپن برای مشارکت در اطفاي حریق گفت: «ژاپنی‌ها آمادگی مشارکت در اطفاي حریق را دارند؛ همچنین امکانات آنها مناسب است. اگر ایران بخواهد تیم عملیاتی به منطقه اعزام کند به ۲۰روز وقت نیاز است. در حال مذاکره با سازمان بنادر و دریانوردی هستیم که اگر شرایط مناسب بود، هلی‌بورد انجام شود و تیم عملیاتی ایران با هلی‌کوپتر به چین اعزام شده و در منطقه‌ای که حریق رخ داده روی کشتی‌های آتش‌خوار مستقر شوند.»

درخواست از ظریف برای جلب همکاری کشورهای نزدیک
همچنین نماینده مردم تهران در مجلس نیز از وزیر امور خارجه درخواست کرد كه برای جلب همکاری کشورهای نزدیک به محل حادثه آتش‌سوزی نفتکش ایران اقدامات لازم را انجام دهد. سید فاطمه ذوالقدر در این‌باره گفت: «چند روز از سوختن نفتکش ایرانی در آب‌های چین می‌گذرد، این در شرایطی است که هیچ‌گونه اطلاعی از وضع و سرنوشت ٣٢ خدمه کشتی در دسترس نیست.

بنابر اعلام مدیرعامل شرکت ملی نفتکش، چینی‌ها در مهار آتش همکاری‌های لازم را نمی‌کنند، بنابراین از وزیر امور خارجه جناب دکتر ظریف و همکاران وی، خواستارم شخصا در این موضوع نیز ورود کنند و اقدامات مربوطه را برای جلب همکاری کشورهای نزدیک به محل حادثه جهت مهار سریع‌تر آتش، رسیدگی و تعیین تکلیف خدمه ایرانی به کار بندند. این آتش برافروخته، نه‌ تنها جان خدمه زحمتکش این نفتکش را در چنگال خویش دارد، بلکه آسیب‌های جدی محیط زیستی بسیاری را به آب‌های آزاد وارد می‌کند که عدم‌ مهار آن می‌تواند منجر به انفجار کشتی و صدمات و لطمات بسیار بیشتری شود. همچنین با توجه به شرایط پیش آمده، ضروری است به خانواده‌های این عزیزان توجه و رسیدگی لازم انجام شود، از صداوسیما نیز درخواست دارم پوشش خبری مناسب‌تری از موضوع داشته باشد تا مردم اخبار صحیح و درست و فرآیند اقدامات را از رسانه رسمی دنبال کنند نه از دل شایعات.»

جهانگیری در تماس با نخست‌وزیر چین خواستار تسریع در عملیات شود
همچنین اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس پیشنهاد داد كه معاون اول رئیس‌جمهوری برای تسریع در این عملیات با نخست‌وزیر چین تماسی را برقرار کند و گفت: «تا به امروز تا حدودی آتش فروکش کرده و ۹ آتش‌خوار چینی چند روز است که در اطراف کشتی مستقر هستند اما به‌ نظر می‌رسد چینی‌ها به دو دلیل تعلل دارند. یک دلیل این است که تمایل دارند محموله مواد شیمیایی سوخته و در آب پخش نشود تا مشکلاتی را برای سواحل چین به وجود نیاورد. مسأله دیگر هم تولید گازهای سمی است. با توجه به این مباحث پیشنهاد می‌کنیم که معاون اول رئیس‌جمهوری با نخست‌وزیر چین تماسی را برقرار کند تا نسبت به انجام عملیات تسریع داشته باشند. البته کشتی ژاپنی نیز برای کمک‌رسانی در این منطقه حضور دارد و نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران نیز به دستور امیر خانزادی و امیر سیاری تیم‌های حرفه‌ای خود را به این منطقه اعزام کرده‌اند تا هر چه سریع‌تر آتش کشتی خاموش شود.»

کاهش حجم آتش در کشتي ايراني
کاپيتان محسن بهرامي، سخنگوي کميته اضطرار نفتکش ايراني هم در گفت‌وگو با خبرگزاري صدا‌و‌سيما توضیح داد: «در حال‌ حاضر چند کشتي به‌ صورت آماده‌باش در منطقه حضور دارند که در صورت پايان مواد شيميايي مخصوص کشتي اول، وارد عمليات شوند. اقدام موثري شروع شده و به همين دليل حجم آتش در کشتي ايراني به صورت محسوسي کاهش يافته و بيشتر دود از کشتي بيرون مي آيد. شرايط جوي و بادي كه در منطقه وجود دارد، کار را کمي مشکل مي‌کند؛ اما اميدواريم با ادامه عمليات اطفاي حريق امروز به نتايج ملموسي برسيم.»

بهرامي درباره پيش‌بيني زمان پايان عمليات گفت: «پيش‌بيني بسيار سخت است؛ چرا که مخازن کشتي در کنار هم هستند و ممکن است كه آتش در قسمتي ديگر شعله‌ور شود، با اين حال اين انتظار وجود دارد که به‌زودی به نتيجه ملموسي برسيم. اگر آتش کنترل نشود، فرستادن تيم‌هاي جست‌وجو به روي کشتي بسيار خطرناک است و مي‌تواند جان بقيه را تهديد کند.»

سخنگوی کمیته اضطرار نفتکش سانچی با بیان این‌که چینی‌ها اقدامات ریسک‌پذیر را انجام نمی‌دهند، ادامه داد: «ما انتظار داریم که ریسک کار را بپذیرند و با یک انفجار کوچک آتش‌خوارها را عقب نبرند ولی متاسفانه آنها این شرایط را بهانه می‌کنند. آنچه مد نظر ماست اقدامات موثر برای خاموش‌کردن هر چه سریع‌تر آتش انجام شود اما فعلا چینی‌ها به‌رغم این‌که از صبح کار را خوب شروع کردند، اکنون همکاری نمی‌کنند.»

کاپیتان بهرامی درباره وضع دریانوردان نیز گفت: «فعلا از نفرات داخل نفتکش خبری نیست ما منتظریم که شرایط کشتی بهتر شود تا شرایط اعزام نفرات جست‌وجوگر به نفتکش فراهم شود.»وی درباره انتشار خبری از سوی رسانه کره‌ای مبنی بر پیش‌بینی تداوم آتش تا یک‌ماه آینده بیان کرد: «این اظهارنظرها گمانه‌زنی و برآوردهایی است که کارشناسان دارند و بر اساس تجربیات خود اعلام می‌کنند که تمامی محموله باید تا انتها بسوزد تا آتش خاموش شود اما ما بنا نداریم که این اتفاق بیفتد و درخواست و فشار ما این است که هر گونه اقدامی جهت اطفا انجام شود؛ چرا که این کار شدنی است.

با توجه به این‌که منطقه تحت‌کنترل چینی‌ها و اختیار و حاکمیت در دست آنهاست؛ ما امکان ورود مستقیم به عملیات را نداریم ضمن این‌که اگر بخواهیم کشتی ایرانی گسیل کنیم ۱۵روز زمان می‌برد، اما طبق قراردادی که با ژاپنی‌ها بسته‌ایم یک واحد آتش‌خوار که ظرفیت حمل ۸۰‌هزار لیتر محصول شیمیایی کف را دارد، فردا صبح به منطقه خواهد رسید.»

#نفتکش ایرانی #آتش سوزی نفتکش #شرکت ملی نفتکش
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


مجلس عوام انگلیس به لایحه خروج از اتحادیه اروپا رأی مثبت داد ناتو و قطر توافق نظامی امضا کردند پذیرش جدید در دانشگاه آزاد خروجی بخش پژوهش جشنواره موسیقی‌فجرچیست؟ بیشترین دریافتی کارگران روستایی چقدر شد؟ انجام فعالیت‌های ساختمانی و کارگاهی در گرو تأیید نمایندگان شهرداری وضعیت هوای استان کرمان در 28 دی کیفیت هوای مشهد 28 دی در شرایط سالم پرداخت تسهیلات به دامداران استان برنامه‌های صدای شبکه آفتاب در بیست و هشتمین روز دی ماه 96 برنامه‌های سیمای مرکز فارس پنجشنبه 28 دی ماه 96 اعلام آمادگی مسکو برای میزبانی از مذاکرات مستقیم طالبان و دولت افغانستان زخمی شدن چند سرباز اسرائیلی در درگیری‌ها در کرانه باختری آیین نکوداشت سردار بی بی مریم بختیاری در اهواز برگزار شد کارشناس فرهنگی: نقد زندگی جمعی ضریب آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد کنسرت مهدی جهانی در جشنواره موسیقی فجر استان فارس رسانه‌های پاکستان: یک هیات از دفتر طالبان در قطر به اسلام آباد سفر کرده است رویدادهایی که در استانها خبری می‌شود رویدادهایی که 28 دی ماه در همدان خبری می‌شود استقبال گلستانی‌ها از آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم امروز چشم همه ملت به پاسداران و خانواده‌های آنها است آیین تکریم و معارفه جانشین ناحیه مقاومت بسیج مراوه تپه اعدام 2 آزارگر در زندان والدین مقتدرانه ساعات بازی کودکان را کنترل کنند چرا جیمز متیس در برابر تهران تغییر موضع داد؟ کاهش 66 درصدی بارش در تهران/ حوضه‌های آبریز کم بهره از باران چلسی مدافع جوان رم را می‌خواهد/ کونته به فکر تقویت نیمکت یک جوان مکلف به آزادی سه زندانی جرائم غیر عمد شد چرایی حریق ساختمان پلاسکو از دیدگاه مهندسی آتش/ علت گسترش آتش از طبقه دهم غول آهنی پایتخت زنان عربستان همچنان در محدویت و سرکوب بسر می‌برند خراسان جنوبی چشم به راه باران از فردا؛ ورود سامانه بارشی به جو استان گنجینه‌ای دیگر زیر خاک رفت+عکس رژیم لاغری در دوران بارداری زمین لرزه 4.5 ریشتری بهاباد را در استان یزد لرزاند با این غذاها به جنگ سرماخوردگی بروید زندگی‌نامه شهید مجید قربانخانی «پناه حَرم» شد شانس خوبی که ایران در جام‌جهانی آورده برخی از اعضای خانواده‌ام را زنده سوزاندند انفجار مهیب در سوئد باز جشنواره فجر آمد و نوید محمدزاده با شلوارهای عجیب اش +عکس 19 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در گلدشت بروجرد تخریب شد عقب نشینی پنتاگون از طرح تشکیل گارد مرزی در سوریه 5 هزار کودک یمنی با حمله عربستان کشته و زخمی شده‌اند روز بدون خودرو در اداره توزیع کننده مواد سوختی تیلرسون: روسیه همه تحریم‌ها علیه کره شمالی را اجرا نمی‌کند ایجاد کارگروه جذب و حمایت از سرمایه گذاری در حوزه گردشگری پروازهای فرودگاه بین المللی کیش
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد یارانه دی ماه واریز شد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد آمادگی دارم معاونت‌فرهنگی شهرداری را به جوانان واگذار کنم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل محسوب نمی‌شود صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 رونالدینیو از دنیای فوتبال خداحافظی کرد مراسم یادبود سرمهندس کشتی سانچی در مشهد عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me