تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:مذهبی()
کد خبر:13698015
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۰۹:۴۴

راهکار جدید آمریکا در منطقه در برابر ایران

شهیدخبر: به عقیده کارشناسان، دکترین جدید سیاسی آمریکا در خاورمیانه، بر مقابله با نفوذ ایران در منطقه متمرکز بوده و حتی امکان استفاده از توان بالقوه اغتشاشات داخلی در جمهوری اسلامی را نیز مدنظر خواهد داشت.
راهکار جدید آمریکا در منطقه در برابر ایران

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: مقابله با نفوذ ایران، نیروی محرکه راهکار جدید آمریکا در منطقه خاورمیانه خواهد بود که قرار است در آینده نزدیکی از سوی "هربرت مک‌مستر" مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا ارائه شود. این دیدگاه کارشناسان روسی و آمریکایی، از جمله برخی مقامات سابق وزارت خارجه آمریکاست که این روزنامه در این رابطه با آنها گفت‌وگو کرده است. همچنین بعید نیست که مقامات واشنگتن توان بالقوه اعتراضات داخلی در ایران را نیز در این رابطه در نظر بگیرند.

اهداف سیاسی و نظامی آمریکا از ادامه حضور در سوریه

"جیمز دوبینس" کارشناس ارشد مرکز تجزیه و تحلیل «RAND» که طی سالهای 1967 الی 2014 در وزارت امور خارجه آمریکا مشغول به کار بود (آخرین سمت وی- نماینده ویژه آمریکا در زمینه افغانستان و پاکستان) به «نیزاویسیمایا گازیتا» گفته است: «انتظار می رود که نظامیان آمریکایی در مناطق شرقی سوریه برای مدت زمان مشخصی باقی بمانند تا این امکان را برای ایالات متحده فراهم سازنند که اهرم فشار لازم برای تاثیرگذاری بر روند مذاکرات مختلف در زمینه آینده نظام سیاسی این کشور را در اختیار داشته باشد و در عین حال مانع از افزایش نفوذ ایران در سوریه شده و برای شرکای کُرد خود نیز این فرصت را بوجود آورند تا جایگاهی برای خود در آینده سوریه بوجود آورند. به عقیده من، یکی از علل حضور نظامی آمریکا در عراق نیز دور ساختن مقامات بغداد از نفوذ ایران و تاثیرگذاری بر روند توسعه روابط بین شیعیان، سنی‌ها و کردهای عراق است.»  

بر اساس اخبار رسیده از واشنگتن، مک‌مستر طی ماه جاری دکترین سیاست آمریکا در خاورمیانه را ارائه خواهد کرد. فعلا جزییاتی از این دکترین فاش نشده است. "نادیا شادلو" وکیل مشاور رئیس جمهوری آمریکا که یکی از نویسندگان راهکار جدید آمریکا در زمینه امنیت ملی است، به درخواست کتبی این روزنامه برای توضیح در باره این سند، پاسخی نداده است.

البته در محافل کارشناسی تردیدی ندارند که دکترین جدید آمریکا در زمینه خاورمیانه بر تحت محاصره و فشار قرار دادن ایران و متحدانش که در خود تهران به «محور مقاومت» لقب یافته، متمرکز خواهد بود.

مشکل جدی کاخ سفید در عدم تطابق اظهارات و اقدامات خود در منطقه

"جفری منکوف" معاون مدیر و کارشناس علمی برنامه «روسیه و اورآسیا» در مرکز تحقیقات راهبردی و بین المللی واشنگتن که یکی از مشاورین سابق وزارت امور خارجه آمریکا در زمینه روابط مسکو و واشنگتن بود، به «نیزاویسیمایا گازیتا» گفته است: «من اطمینان دارم که ایران، اصلی ترین بخش دکترین دولت دونالد ترامپ خواهد بود، برای اینکه کاخ سفید قصد دارد حضور و نقش خود در سوریه را حفظ کند و در این رابطه باید بگویم که دفتر رئیس جمهوری آمریکا همچنان با مشکلات جدی در زمینه تطابق اظهارات و اقدامات خود در این راستا مواجه است و به همین دلیل و برغم آنکه محتوای این راهکار جدید چه اعلام شود، من اعتقاد چندانی به آن نداشته و نمی توانم درک کنم که سیاست آینده آمریکا در منطقه چگونه خواهد بود.»

این کارشناس آمریکایی همچنین در میان مشکلات پیش روی مقامات واشنگتن به ترکیب دولت جدید سوریه و سطح روابط با کردهای سوری نیز اشاره کرده و افزود: «من فکر نمی کنم که دولت آمریکا بخواهد نیروهای نظامی مضاعفی در سوریه مستقر کند، برای اینکه این مسئله احتمالا یکی از دلایل اصلی نگرانی روسیه خواهد بود.»  

به عقیده وی، توان بالقوه براه افتادن اعتراضات خیابانی در ایران هم ممکن است از سوی نویسندگان دکترین سیاسی جدید آمریکا در منطقه مورد توجه قرار گرفته باشد، البته این مسئله اصلا به این ارتباطی نخواهد داشت که جنبش‌های مخالف در جمهوری اسلامی تا چه اندازه «فعال» باشند. منکوف یادآور شده است: «مسئله مهم آن است که اغتشاشات تا چه اندازه جدی و درازمدت باشند. اگر این بی ثباتی تهدیدی برای تهران باشند، مسلما آمریکا راهی برای حمایت از آن پیدا خواهد کرد یا اعمال فشار خود بر ایران را افزایش خواهد داد تا از این موقعیت بیشترین استفاده را ببرد.»

کارشناسان شورای آتلانتیک آمریکا- بانفوذترین مرکز تجزیه و تحلیل در واشنگتن- تردید دارند که کاخ سفید راهکار پیگیرانه‌ای در خاورمیانه داشته باشد و صرفا بر اساس منافع موقت دست به اقدام خواهد زد.

"باربارا اسلاوین" مدیر برنامه "آینده ایران" در شورای آتلانتیک آمریکا به این روزنامه گفته است: «در حالیکه مبارزه با گروه تروریستی داعش در حال به پایان رسیدن است، ناظرین به این مسئله اشاره کرده اند که نیروهای نظامی تحت رهبری آمریکا در نهایت ممکن است توجه خود را روی مبارزه با شبه نظامیان طرفدار ایران در خاک سوریه و عراق متمرکز کنند و برای این منظور پنتاگون نیاز دارند تا پایگاه‌های خود در خاک سوریه را حفظ کند.

آمریکا از امکانات بوجود آورده خود در سوریه دست برنخواهد داشت  

"آنتون مارداسوف" رئیس بخش تحقیقات خاورمیانه در موسسه توسعه نوآوری‌ها و کارشناس شورای امور بین الملل روسیه نیز به «نیزاویسیمایا گازیتا» یادآور شده است: «آمریکا در حال حاضر دارای 5 پایگاه نظامی-هوایی در منطقه در کشورهای امارات متحده عربی، قطر، کویت، بحرین و ترکیه است. طی سالهای اخیر حضور نیروهای ویژه و عوامل سازمان سیا در عراق و اردن نیز افزایش قابل توجهی یافته است. در خاک اردن و در فاصله نزدیکی به مرزهای سوریه و عراق ساختارهایی برای استفاده از بالگردها و پهپادهای شناسایی آمریکایی بوجود آمده است.»

این کارشناس روس می‌افزاید: «در مناطقی از خاک سوریه که همچنان تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد که استخوان بندی اصلی آن شبه نظامیان کرد هستند، آمریکایی‌ها دارای پایگاه‌های دائم و تاسیساتی دارای امکانات پیشرفته هستند. علاوه بر این آمریکایی‌ها  اردوگاه‌های آموزشی خاصی نیز در این مناطق بوجود آورده اند. در دورنمای آینده این امکان وجود دارد که تعداد نظامیان آمریکایی در سوریه تا حدودی کاهش یابد، ولی در مجموع آمریکا از امکانات ایجاد شده خود در سوریه دست برنخواهد داشت. اولا، حضور نظامی آمریکا برای کنترل مرزهای سوریه و عراق ضروری است، در ثانی، این مسئله برای مقابله با گسترش حضور نظامی ایران در سوریه مورد نیاز واشنگتن است و ثالثا، این حضور برای اعمال فشار بر دمشق و وادار کردن آنها برای در نظر گرفتن منافع کردها ضروری است.»

به گفته مارداسوف، «روسیه نیز به احتمال زیاد به بی اعتبار کردن حضور نظامی آمریکا در خاک سوریه ادامه خواهد داد، ولی در مذاکرات پشت پرده و تصمیم گیری‌ها می تواند از این مسئله برای وادار کردن دمشق به دادن امتیازاتی و همچنین کاهش نفوذ ایران بر دولت و نیروهای نظامی سوریه، استفاده کند.»

منبع: تسنیم
این خبر را به اشتراک بگذارید


سیمئونه: شکست مقابل سویا باعث افت روحی ما نشد ونگر: با جدایی سانچس چیزی را از دست نخواهیم داد جنگ با داعش باعث آواره شدن 1.3 میلیون کودک عراقی شد سپاهان در منطقه سقوط! کشف دو طراحی جدید از ونگوگ سرقت نسخه کمیاب «هری پاتر» دو کار مهم ایران برای ارامنه ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی (689) قیمت جهانی نفت کاهش یافت وقوع زلزله 5 ریشتری در اطراف کرمانشاه برنامه تمرینی 400 حرکتی برای فیتنس چرا پنالتی استقلال باید تکرار می‌شد؟ واکنش 4 سردار سپاه به شرط جدید ترامپ درباره برجام رکورد منفی مرد آلمانی؛ شفر در راه منصوریان السیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر می‌شود پیروزی شارلوا با پاس گل کاوه شهیدی که تنها نامی از او بر روی مترو مانده است نقش و جایگاه گروه‌های شیعه در ساختار سیاسی عراق پس از فروپاشی (2015 2003) قاتل پدرکش دستگیر شد همه چیز درباره ساختار جدید وزارت خارجه از زبان سخنگو جنگ علیه داعش باعث آواره شدن 1.3 میلیون کودک عراقی شد السیسی بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر می‌شود گیاهخواری بدون مصرف لبنیات چه عوارضی دارد؟ باشگاه سن لورنزو تایید کرد اینتر به پائولو دیاز، مدافع شیلیایی آن‌ها علاقه مند است یوونتوس و بارتزالی بر سر تمدید قرارداد به توافق رسیدند پای درد و دل مردم؛ مشکلاتمان را با پول خودمان حل کنید+ تصاویر پاناما: «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد کشته شدن 4 عضو "الشباب" در سومالی زلزله 5 ریشتری سومار را لرزاند رکورد منفی مرد آلمانی؛ شفر در راه منصوریان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: حماس دراندیشه گشایش جبهه‌های جدید درلبنان است زلزله‌ای به بزرگی 5 ریشتر اطراف کرمانشاه را لرزاند آل سعود و کابوسی به نام موشک‌های بالستیک انصارالله زلزله 5 ریشتری سومار در استان کرمانشاه را لرزاند + مشخصات پیروزی شارلوا مقابل ماسکرون/ سهم کاوه رضایی یک پاس گل بود بیانیه‌ای درباره حواشی قرآن کشتی مطلا حمله شیر و ببر به اسب در سیرک پاسخ منفی بانک‌مرکزی به کاهش سود وام‌مسکن واکاوی کاهش بودجه عمرانی در لایحه سال 97 سرنوشت سیاهِ آبی اختلاف کی روش و قلعه نویی بالا گرفت / لیدرها حمایت از جباری را ممنوع کردند (عکس) آخرین شب جشنواره موسیقی فجر ژکو به کونته چراغ سبز نشان داده است؛ چلسی و رم در حال مذاکرات نهایی بر سر انتقال 2 بازیکن هستند! دیالوگ تکراری آنکارا و بروکسل زلزله‌ی 5 ریشتری سومار را لرزاند مورینیو: اگر می‌خواهیم امیدوار بمانیم، باید همه بازی‌ها را ببریم بسته شدن نمادها ربطی به شاخص‌های بورس ندارد افزایش شمار زخمی‌های فلسطینی در درگیری با صهیونیست‌ها، به هشت نفر
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تصاویر و جزئیات تازه از زندگی 13 کودک زندانی در خانه پدری فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد سالام با استقبال هواداران به تبریز رسید سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان جنگ ترکیه علیه عفرین آغاز شد عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است فقهی زاده در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی شهرستان استهبان عنوان کرد: اهل بیت (ع) بزرگترین مفسران قرآن کریم هستند مدیرعامل سپاهان استعفا کرد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت درخواست عجیب برانکو از مدافع تیمش تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد ارتباط 50 درصد «طلاق»‌های کشور با اعتیاد/ راه‌اندازی مرکز رصد آسیب‌های اجتماعی در استانها سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me