تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایکنا
دسته:بین الملل()
کد خبر:13698606
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۱۰:۱۱

اسلام در جمهوری آذربایجان؛ از گذشته تا امروز/ شوروی با دین چه کرد؟

گروه بین‌الملل: دین اسلام با وجود چهارده قرن سابقه حضور در آذربایجان، در دوران اتحاد جماهیر شوروی ممنوع بود و اکنون دهه‌ها پس از فروپاشی این اتحاد، به تدریج در حال احیا است.
اسلام در جمهوری آذربایجان؛ از گذشته تا امروز/ شوروی با دین چه کرد؟

احیای تدریجی اسلام در آذربایجان پس از فروپاشی شوروی /گزارشبه گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، خاطرات فرغانه قاسم‌اف، هنرمند آذربایجانی، از اسلام در دوره شوروی، بیانگر دینی است که می‌بایست مخفی می‌ماند.

پدربزرگ و مادربزرگش مخفیانه نماز می‌خواندند و روزه‌داری می‌کردند و مراقب بودند که هیچ ردی از دینشان برای دستگاه جاسوسی مقامات شوروی باقی نماند.

قاسم‌اف می‌گوید: در دوران اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی اجازه نداشتیم نماز بخوانیم یا حجاب داشته باشیم. فقط آتئیسم در سراسر اتحاد جماهیر شوروی که آذربایجان نیز جزو آن بود، تبلیغ می‌شد.

وی افزود: گرچه سابقه اسلام در آذربایجان به قرن هفتم بازمی‌گردد، اما اعتقاد به اسلام در زمان حکومت شوروی به شدت سرکوب می‌شد.

از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی و ظهور آذربایجان به عنوان یک جمهوری مستقل، این محدودیت‌ها تا حد زیادی برداشته شد و عمل به اسلام به سطح زندگی روزمره مردم آمد.

قاسم‌اف می‌گوید: بعد از استقلال آذربایجان در سال 1991، فرصت‌های زیادی برای عمل به دین خود پیدا کردیم و آزادی دینی خود را به دست آوردیم. امروز من به راحتی در شبکه‌های تلویزیونی و برنامه‌های هنری خود حجابم را حفظ می‌کنم.

فرغانه قاسم‌اف دختر عالم قاسم‌اف، موزیسین معروف آذربایجان(پیر آواز جمهوری آذربایجان) است و خود نیز یکی از بهترین هنرمندان عرصه موسیقی فولکلور آذربایجان محسوب می‌شود.

فرغانه از سن 20 سالگی مسلمانی متعهد شد و مدتی بعد شروع به پوشیدن حجاب کرد. وی از اینکه برای عمل به دینش دیگر هیچ محدودیتی وجود ندارد، احساس خوشحالی می‌کند.

 احیای تدریجی اسلام در آذربایجان پس از فروپاشی شوروی

فرغانه قاسم‌اف، دختر مسلمان و هنرمند جمهوری آذربایجان

شیعه در اکثریت

اسلام نقش بزرگی در تعریف فرهنگ آذربایجانی داشته و بین 93 تا 99 درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند که شیعیان اکثریت و اهل سنت اقلیت محسوب می‌شوند.

این کشور که در بخش غربی دریای خزر واقع است، موقتاً در سال 1918 از روسیه مستقل شد و یک جمهوری سکولار راه‌اندازی کرد که در آن آزادی دینی تضمین شده بود.

قانون اساسی جدید این کشور به شهروندان صرف نظر از قوم، طبقه، حرفه، جنسیت و دینشان، حقوق کامل سیاسی و مدنی می‌داد.

اما با حمله ارتش سرخ(اصلی‌ترین نیروی نظامی اتحاد جماهیر شوروی) در سال 1920، بار دیگر این کشور به اتحاد جماهیر شوروی پیوسته شد و این الحاق هفت دهه به طول انجامید.

در این زمان مسلمانان آذربایجانی مانند دیگر شهروندان شوروی از قبیل مسلمانان، یهودیان و مسیحیان با محدودیت‌های شدیدی در عمل به آموزه‌های دینی خود مواجه بودند.

حاجی سلمان موسایف، معاون سازمان مسلمانان قفقاز می‌گوید: مردم حتی اجازه نداشتند تحصیلات دینی داشته باشند.

وی افزود: تنها دو مدرسه اسلامی در سراسر اتحاد جماهیر شووری وجود داشت که هر دوی این مدارس در ازبکستان بودند.

موسایف می‌گوید که سال‌های تحصیلش در مدرسه «میر عرب» در شهر بخارای ازبکستان، با کنترل شدید حکومت بر آنچه تدریس می‌شد، مواجه بود.

آن محدودیت‌ها بخشی از اقدامات گسترده مقامات شوروی بود که با هدف خاموش کردن اعتقادات مذهبی در کشور انجام می‌شد.

گرچه کنترل شوروی بر اعمال و اعتقادات دینی دهه‌ها به طول انجامید، این کنترل برای اینکه نقش دین از زندگی آذربایجانی‌ها رخت بربندد، هرگز کافی نبود.

موسایف می‌گوید: به سختی یک یا دو نفر عازم سفر حج می‌شدند ... اما امروز هر تعداد که بخواهند می‌توانند به این سفر بروند.

احیای تدریجی اسلام در آذربایجان پس از فروپاشی شوروی

تحت حاکمیت شوروی، تنها 18 مسجد به صورت فعال در این کشور مورد استفاده بود اما بعد از فروپاشی شوروی، تعداد مساجد به 2000 باب رسید.

بعد از استقلال در سال 1991، دولت آزادی دینی را در قانون اساسی تثبیت کرد و برنامه بازگرداندن و احیای صدها مسجد را آغاز کرد.

عقیل شیرینف، استاد دانشگاه مرمره در توضیح افزایش فعالیت‌های دینی در آذربایجان پس از استقلال می‌گوید: پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، برخی مردم احساس خلا کرده و آن خلا را با دین پر کردند.

وی افزود: افزایش شدید مذهب‌گرایی سبب ترس عده‌ای از مردم آذربایجان شد، آن‌ها می‌ترسیدند که افزایش گرایش به مذهب سبب تغییر فرهنگی آنچه تا پیش از این درست یا غلط تلقی می‌شد، بشود.

افراط‌گرایان؛ چالش خانواده‌ها

شیرینف افزود: برخی از خانواده‌های آذربایجانی نگران هستند که فرزندانشان درگیر گروه‌های تندرو بشوند.. به همین خاطر گاه حتی به کودکانشانشان اجازه نمی‌دهند که نماز بخوانند.

وی گفت: این افراد خود را مسلمان می‌دانند اما نماز نمی‌خوانند.

رعایت آیین‌های مذهبی در آذربایجان نسبت به دیگر کشورهایی که اکثریت مسلمان دارند کمتر مشاهده می‌شود حتی با اینکه دهه‌ها از فروپاشی شوروی گذشته است.

احیای تدریجی اسلام در آذربایجان پس از فروپاشی شوروی  

براساس تحقیقات مرکز تحقیقاتی بارومتر قفقاز، تنها 20 درصد از آذربایجانی‌ها به طور مرتب در آیین‌های مذهبی شرکت می‌کنند و کمتر از 40 درصد این کشور شرکت در این مراسم‌ها را به تعطیلات دینی و اعیاد محدود کرده‌اند.

فرغانه قاسم‌اف گرچه از کم شدن شور دینی مردم خرسند نیست اما همینکه می‌تواند آزادانه به دین خود عمل کند، خوشحال است و این آزادی را ضروری می‌داند.

وی که یک شخصیت معروف در کشور خودش است، افتخار می‌کند که به عنوان سفیری برای دینش خدمت کند و الگویی برای جوانان کشورش باشد.

وی می‌گوید: برخی تلاش می‌کنند که نام اسلام را مخدوش کنند و از اسلام تصویری بدی مرتبط با تروریسم بسازند اما هنگامیکه مردم برای دیدن هنرمندی یک مسلمان می‌آیند، کاملاً احساس می‌کنم که نظرشان عوض می‌شود.

فرغانه می‌گوید: گاهی فرزندان خود را پیش من می‌آورند و می‌گویند که می‌خواهیم به کودکانمان نشان دهیم که هنر چیست و اسلام حقیقی کدام است/.

گردآوری و ترجمه: معصومه سادات حسینی

#IQNA #آذربایجان #اسلام #شیعیان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


دعوت بانوی کُردستانی به اردوی تیم ملی فوتسال مهمانان زمستان گذران گیلان افزایش ده درصدی مشارکتهای مردمی در طبس تلاش بانک مرکزی برای رفع دغدغه استارت‌آپ‌ها دولت در مورد مذاکره موشکی شفاف سازی کند هشدار وزارت بهداشت در مورد شیوع سالک در مناطق زلزله زده فردا؛ بررسی عملکرد بودجه 96 در مجلس با حضور نوبخت موضوع مهم جاده چرمشهر به ورامین ایمنی جاده است هشتمین هفته تظاهرات علیه نتانیاهو در تل‌آویو مرگ مرموز مرد سالخورده کلانتری و حجتی عازم خوزستان می‌شوند اعتبار ریزگردها در لایحه پیشنهادی بودجه دولت وجود ندارد قاسمی: هدف بیانیه وزارت خارجه گوینده و برنامه ثریا نبود/ مشکلی با نقد بیانیه نداریم بنگلادش: بازگشت روهینگیایی‌ها طبق برنامه اجرا نخواهد شد نایب قهرمانی جودوکار خراسان رضوی در نخسین گرند پری سال 2018 آنچه در برنامه تلویزیونی درباره برجام بیان شد با منافع ملی منافات داشت تذکر احمدی‌لاشکی به رئیس جمهور درخصوص انتقال آب دریای مازندران هشدار وزارت بهداشت در مورد شیوع سالک در مناطق زلزله زده مساحت لکه‌های نفتی ناشی از حادثه سانچی 3 برابر شده است/ نگرانی از آلودگی زیست‌محیطی برای آبزیان توهم اشتغالزایی دولتی برای زنان آغاز اردوی تیم ملی بدمینتون بانوان کرملین: روابط آمریکا و روسیه در حال فروپاشی است فوری/ هشدار هواپیماهای نظامی ایران به 2 فروند ناو جنگی بیگانه مهابادی: باید تلاش کنیم تنش‌های دربی مازندران را کم کنیم بودجه طرح تحول سلامت در سال 97 چقدر است؟ برخی مدارس توانایی اجرای "طرح تعالی" را ندارند برگزاری کارگاه «آنتیگون: حق سخن» در دانشگاه تهران تغییرات وزارتخانه با هدف تطبیق با شرایط بین‌المللی بود نخستین مرحله رزمایش محمدرسول الله (ص) ارتش با موفقیت اجرا شد همایش آموزشی فاطمیه و زیارت حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود بازگشت رسن به ایران به تعویق افتاد علت پرخوری‌های شبانه کشف شد! سه انتصاب در جهاددانشگاهی فعالیت مرکز تحقیقات گیاهان دارویی واحد شهرقدس با رویکردی جدید تذکرات جدی برانکو به سرخپوشان در تمرین صحبت‌های محمدجواد تندگویان در برنامه زنده شبکه چهار/ تهران محروم‌ترین شهر ایران کلانتری و حجتی با دستور رییس جمهور امروز راهی خوزستان می‌شوند احتمال بازگشت فرهاد مجیدی به استقلال؟ پیام تسلیت رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به سیدحسن نصرالله علت رویدادهای اخیر در ایران از نگاه نیویورک تایمز: همه چیز به «کاسپین» و امثالهم باز می‌گردد ایران و تونس در سوم فروردین در حال رایزنی/ مکان برگزاری بازی هنوز محل اختلاف است 1.2 میلیارد دلاری از ارزهای بیت کوین و اتریوم هک شد علم الهدی: "مشهد" را سیبل کرده‌اند! پیروزی المپیاکوس با درخشش انصاری‌فرد/ حاج‌صفی همچنان نیمکت‌نشین
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا مدارس کدام استان‌ها 2 بهمن 96 تعطیل شدند؟ «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست عکس: مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی در مدرسه عالی شهید مطهری «محمد معافی» در سوریه شهید شد دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 بهمن 96/ هشت خداحافظی می‌کند +تصاویر شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند «ویتورنگار» به همت 14 نگار در تهران برگزار شد دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید برخی مدارس استان بوشهر دوشنبه تعطیل است تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر کشور فیلم/ قسمت هفتم مستند «خارج از دید» مراسم وداع با شهید مدافع حرم در نکا برگزار می‌شود هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس 2 مصدوم در پی برخورد پی کی با تیر چراغ برق در بیرجند مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم تصاویر/ روزنامه‌های 2 بهمن 96 استاندار خوزستان: اعتبار مقابله با ریزگردها از لایحه بودجه حذف نشده است من، پرچم، ایران فاطمی استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد رهبر معظم انقلاب در پیامی به مستندسازان جوان: مستند به واقعیّات، سرچشمه امید، شوق و حرکت باشید/ لحن نقد باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد قاسمی: ایران بر احترام به حاکمیت ملی سوریه تاکید دارد/ امیدواریم عملیات در عفرین فورا پایان یابد برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است شدت گرد و خاک مدارس استان بوشهر در نوبت بعداظهر تعطیل اعلام شد گاز گرفتگی 23 دانش آموز دختر دبیرستانی در مشهد حلوصی آکار: ترکیه به توافقات به عمل آمده در مذاکرات 3‌جانبه پایبند است/باقری: تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه نباید آسیب ببیند جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید/ مستند انتقادی، مفید و لازم است/ لحن اثر باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مستند انتقادی» باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد مهم‌ترین دلایل مرگ و میر ایرانی‌ها سرافراشته نشان دهید که مومن و انقلابی هستید/ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند/ مستند انتقادی، مفید و لازم است برانکو: اگر 17 اتوبوس جلوی ما بگذارند، ما باید موقعیت‌ها را گل کنیم/ مصدومیت کمال ربطی به تمرینات تیم ملی ندارد آجرلو: می‌خواهیم با سائلام قهرمان ایران و آسیا شویم/ باید کارمان را از مشهد و دیار امام رضا (ع) شروع کنیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me