تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جهان
دسته:اقتصادی()
کد خبر:13700044
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۱۱:۱۳

پرورش ماهیان زینتی؛ صنعتی نوپا با سودی سرشار

پرورش ماهیان زینتی، صنعتی نوپا در مدل کسب کارهای ارزان و با صرفه اقتصادی است که با اندک سرمایه اولیه، علاوه بر سودآوری سرشار زمینه اشتغال را برای علاقه مندان فراهم می‌کند.
پرورش ماهیان زینتی؛ صنعتی نوپا با سودی سرشار
به گزارش جهان نيوز، شاید سال ها قبل نگهداری ماهیان زینتی موضوع چندان شایعی نبود و توجهی به آن نمی شد و تنها عده معدودی در خانه های خود آکواریوم و ماهی زینتی داشتند.
 
اما در سالهای اخیر با توجه به رواج آپارتمان نشینی و دور افتادن انسان از طبیعت، شرایط به گونه ای رقم خورده است که بازار ماهی های زینتی در کشور رونق گرفته و زمینه ساز ایجاد مشاغل مختلف شده است. به طوری که امروزه شاهد آن هستیم که در بسیاری از شهرها چندین مغازه به خرید و فروش این آبزیان اشتغال دارند.

امروز رونق و تولید ماهی زینتی، نمونه ای از صنعتی سودآور است که برخی از جوانان علاقه مند به این حرفه، دانش آموختگان رشته های کشاورزی و همچنین بانوان از طریق آن امرار معاش می کنند.

جوانان خطه کویری سبزوار نیز از قافله عقب نمانده اند و این صنعت نوپا مدتی است با اقبال خوب آنها روبه رو شده است و بسیاری از آنها با روی آوردن به این فعالیت گام در مسیر خوداشتغالی گذاشته اند.

*بازار داخلی تضمین خوبی برای تولید ماهیان زینتی است
یک جوان 32 ساله سبزواری پرورش دهنده ماهی زینتی گفت: این نوع فعالیت در منازل مسکونی و به طور خانوادگی نیز قابل انجام است و نیاز به پرداخت هزینه های کارگری چندانی ندارد.

حسن ادیبیان تصریح کرد: کارجویان می توانند با داشتن حداقل 12 مترمربع فضا و حداقل 50 میلیون ریال سرمایه اولیه، شغلی با درآمد کافی برای خود ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه این حرفه به گونه ای است که سرمایه اولیه پس از سه دوره تولید، بازخواهد گشت، اظهار کرد: البته این امر منوط به این است که فرد پیش از آغاز فعالیت، آموزش های لازم را دیده باشد. در این صورت است که فرد به سود بالا دست پیدا خواهد کرد.

ادیبیان گفت: پرورش ماهی زینتی در سبزوار مانند سراسر کشور به صورت سنتی در حوضچه انجام می گیرد که این امر سبب شده کیفیت تولید ماهی ایرانی نسبت به ماهیان وارداتی در سطح بالاتری قرار بگیرد و به لحاظ قیمت چندین برابر کمتر از مشابه وارداتی باشد.

این پرورش دهنده ماهی زینتی با اشاره به اینکه بازار فروش داخلی بسیار رضایت بخش است، خاطر نشان کرد: فعالیت در این عرصه به لحاظ صرفه اقتصادی عالی است و اخیرا توانسته ایم با ماهی های مولد، نژادهای جدید را تکثیر و وارد بازار کنیم.

وی با اشاره به مرگ و میر آبزیان که دغدغه بسیاری از افراد تازه وارد این فعالیت است عنوان کرد: در صورت بهره مندی از سامانه های مدار بسته و تصفیه خوب، تنظیم میزان آمونیاک، نیترات و سختی آب، کنترل بیماری ها خیلی راحت است و هیچ مرگ و میر و بیماری سراغ ماهی ها نمی آید.

وی با بیان اینکه برای آموزش این حرفه حدود 6 ماه تحقیق کرده است، اظهار کرد: علاوه بر آن، با درخواست از مدیریت جهاد کشاورزی، یک دوره آموزشی رایگان برای علاقه مندان این رشته در سبزوار برگزار کرده است.

*صادرات 90 درصد از محصولات
یک پرورش دهنده عمده ماهیان زینتی در سبزوار که در هر دوره 3 ماهه 100 هزار قطعه ماهی تولید می کند، به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از 90 درصد ماهیان تولیدی خود را از طریق یکی از صادرکنندگان به کشورهای عراق و افغانستان صادر می کند.

امین الهامی تصریح کرد: کشورهای جنوب شرقی آسیا بزرگترین وارد کنندگان ماهی زینتی هستند که با توجه به رشد این صنعت در ایران، اکنون واردات 13 گونه ماهی به کشور کاهش یافته است.

الهامی که دانش آموخته رشته تربیت بدنی است، افزود: فقدان کلینیک و متخصص آبزیان زینتی یکی از مهمترین دغدغه های فعالان این عرصه است.

وی ادامه داد: در صورتی که تسهیلات با کارمزد مناسب در اختیار پرورش دهندگان موفق قرار گیرد، علاوه بر گسترش این صنعت، در بخش اشتغال زایی نیز موفق خواهیم بود.

*سبزوار ظرفیت ساخت و توسعه مجتمع پرورش ماهیان زینتی را دارد
مسئول شیلات جهاد کشاورزی سبزوار گفت: یکی از عوامل مهم تمایل جوانان این شهرستان به پرورش ماهیان زینتی، تولید سه هزار و 300 تن ماهی سردابی و گرمابی در سبزوار است که موجب کسب رتبه نخست در استان خراسان رضوی شده است.

احمد کامران منش با اشاره به فعالیت 15 واحد پرورش ماهیان زینتی در سبزوار اظهار کرد: از این تعداد سه مرکز به صورت صنعتی و مابقی خانگی فعالیت دارند.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال در این واحدها 800 هزار قطعه ماهی زینتی تولید شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال رشدی 2 برابری داشته است.

کامران منش عنوان کرد: هم اکنون 30 نفر در مراکز پرورش ماهیان زینتی سبزوار مشغول به کار هستند و از ابتدای سال تا کنون برای توسعه 2 واحد از مراکز پرورش ماهی این شهرستان، 380 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.

مسئول شیلات جهاد کشاورزی سبزوار گفت: در صورت جذب بیشتر بازارهای ملی و بین المللی، ساخت و توسعه مجتمع های پرورش ماهیان زینتی در این شهرستان گسترش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه پرورش ماهیان زینتی نمونه ای از کسب و کار ارزان و باصرفه است، اظهار کرد: مهم ترین گونه های ماهیان تولیدی در شهرستان سبزوار 'کوی، گلد فیش، سیچلاید، گوپی و فلاور' است.

مسئول شیلات جهاد کشاورزی سبزوار ادامه داد: هم اینک با افزایش فرهنگ نگهداری آکواریوم و ماهیان زینتی، تقاضا برای تهیه ماهیان زینتی بیشتر شده که این مساله پرورش این ماهیان را به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه کرده است.

80 گونه از 1500 گونه ماهیان زینتی دنیا در ایران پرورش داده می شود که در صورت سرمایه گذاری در این کسب و کار ارزان قیمت علاوه بر اشتغال زایی می توان گامی در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشت.

سالانه 200 میلیون قطعه ماهی زینتی در ایران تولید می شود که توسعه این صنعت و تسهیل در صادرات می تواند گره گشای حضور پرورش دهندگان در بازارهای بین المللی باشد.

منبع:ایرنا
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


بازی رو از من بگیر! کانال تلگرامی «آخرین خبر» سه میلیونی شد شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد پرداخت تنها 10 درصد از اعتبارات امسال پروژه محور بجنورد- گلستان حرف‌مردم‌ تسلیت ظریف به دبیر کل حزب ا … لبنان آیت ا … مقتدایی: در حکومت امام زمان (عج) نقد امکان پذیر است ولی نقد خود معصوم جایز نیست تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در شورای نگهبان نهایی شد ویژه‌های خراسان «پارلمان اصلاحات» در دستور کار امروز جبهه اصلاحات عزم مجمع برای نظارت برحسن اجرای سیاست‌های کلان نظام چهره‌ها و گفته‌ها در حاشیه استوارنامه سفیران جدید 5 کشور تقدیم روحانی شد پای دورهمی در کفش دیپلماسی نگاه سوم نیچروان بارزانی امروز به تهران سفر می‌کند اخبار سفر هفتگی 600 گردشگر روس به ایران بازسازی صنعت دارویی کشور به 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد ازترامپ انتظار نداشته باشید سران کشورهای جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟ فقر، گریبان گیر کودکان آمریکایی آمریکا تعطیل شد موساد 3 هزار نفر را ترور کرده است عراق و چالش‌های انتخابات پارلمانی آمریکا چگونه از شهروندانش جاسوسی می‌کند؟ راز بازداشت "بن طلال" بازار خبر دورخیز بخش مسکن برای بازپس گیری سهم خود از تسهیلات بانکی دستور رهبر انقلاب برای واگذاری بنگاه‌های اقتصادی سپاه و ارتش سهم یارانه 42، مالیات و هزینه شرکت‌ها 58 درصد دفاع آخوندی از حذف کسر 5 درصد سهم مهندسان ساختمان وزیر صنعت: تولید با بهره 23 درصدی به صرفه نیست پاسخ منفی بانک مرکزی به کاهش نرخ سود وام مسکن نرخ بازار تسلیم تخم مرغ وارداتی شد؛ کیلویی 6500 تومان انتقاد وزیر راه از «ریل گریزی» و «جاده دوستی» برخی مسئولان عبور دلار از 4500 تومان تاملی در یک آمار منتسب به برجام عسگراولادی: غربی‌ها به تجارت ایران و چین حسادت می‌کنند ضارب معلم آمر به معروف در نهاوند دستگیر شد خواستگار آدم ربا ماجرای روان‌شناس‌قلابی‌که‌طعمه‌هایش‌رابه «مرگ» ترغیب‌می‌کرد! روایت‌چینی‌ازفاجعه سانچی قاتل نامرئی جان جوان روستایی را گرفت ازمیان خبرها قتل مرد 67 ساله در نزاع خانوادگی غائله آذربایجان و نخستین شکایت ایران به شورای امنیت اهداف مؤتلفه اسلامی از حذف «منصور» چه بود؟ شهید نواب صفوی؛ نه تندرو و نه بنیادگرا
عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران فیلم/ خاطره پدر یک آتش‌نشان در حالا خورشید بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس اشک‌های رشید پور در برنامه حالا خورشید + فیلم وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد بدون تعارف با دستفروشی میلیاردر شد + فیلم اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری هادی العامری: علت تحریم نُجَباء، تصمیم برای آزادسازی جولان است بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در قم آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد عکس/ تصادف مرگبار سمند وال 90 شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند اعتراف قاتل جوان اسفراینی روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است ورود معاون اول رئیس جمهور و چند نفر از وزرا به استان البرز دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96 عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر دستفروشی که میلیاردر شده است آمریکا در آستانه تعطیلی مطلق مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 عزا شدن عروسی در رودبار تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا … مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد یادواره 427 شهید اسلام آباد و دومین یادبود شهید مدافع حرم علی تمام زاده جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس بدون تعارف با دستفروشی که میلیاردر شد + فیلم پاناما: «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود بارش برف و تعطیلی مدارس در زنجان وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند تا زمانی که طرفین مذاکرات نسبت به تعهد خود در برجام ایستادگی کنند، تهران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! جهانگیری: طولانی شدن طرح‌های مهم کشور با محدودیت‌های بودجه‌ای/ باید برای تامین منابع مالی ابتکارات جدیدی انجام دهیم بارش برف در چهارمحال و بختیاری تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم گومز پینتو آماده حل مشکل گلزنی آبی‌ها/ مهاجم خارجی استقلال وارد تهران شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me