تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:میزان
دسته:علمی و فناوری()
کد خبر:13710059
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۲۱:۲۰

علائم بلوغ دیررس کدامند؟

یک متخصص غدد کودکان گفت: در بلوغ دیررس اولین علائم بلوغ در دختران تا 13.5 سالگی و در پسران تا 14 سالگی دیده نمی‌شود.
علائم بلوغ دیررس کدامند؟

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،  فهیمه سهیلی‌پور درباره بلوغ دیررسبا بیان اینکه اولین علائم بلوغ رشد جوانه سینه در دختران و بزرگ شدن بیضه‌ها در پسران است، گفت: اگر این علائم تا ۱۳ یا ۱۳.۵ سالگی در دختران و تا ۱۴ سالگی در پسران رخ ندهد می‌گوییم نوجوان بلوغ دیررس یا تاخیری دارد.

 

وی با تاکید براینکه علل این پدیده غالبا خوش‌خیم است ، افزود:  در این‌صورت تنها راهکار ایجاد آرامش روانی و صبر برای خانواده و نوجوان است، همچنین ممکن است علت این تاخیر خطرناک باشد که در این‌صورت نیاز به مداخلات جراحی و غیر جراحی وجود دارد.

 

این متخصص غدد کودکان خاطرنشان کرد: برعکس بلوغ زودرس که در دختران شایع‌تر است ، بلوغ دیررس در پسرها  شایع‌تر بوده و می‌تواند باعث نگرانی، اضطراب و ایجاد مشکل در اعتماد به نفس کودک شود.

 علائم بلوغ دیررس کدامند؟

وی با اشاره به اینکه شایع‌ترین علت تاخیر در بلوغ خصوصا در میان پسرها تاخیر سرشتی رشد و بلوغ است، عنوان کرد: این نوجوانان از ابعاد دیگر کاملا سالم بوده و با تاخیر، طی یک تا ۳ سال بلوغ طبیعی و خود به خودی در آنها انجام می‌شود.

 

این استاد دانشگاه بیان کرد: از خصوصیات تاخیر رشد و بلوغ سرشتی آن است که کودکان معمولا با وزن طبیعی متولد می‌شوند و در ۶ تا ۹ ماه اول زندگی رشد آنها کاملا طبیعی است. پس از این دوره زمانی معمولا این کودکان با کاهش سرعت رشد مواجه شده و این مساله باعث می‌شود که طی ۲، ۳ سال اول زندگی خانواده آنها مکررا با شکایت از اختلال رشد کودک ، به پزشک مراجعه کنند.

 

وی اضافه کرد: معمولا سرعت رشد این کودکان پس از پایان ۳ سالگی به حد قابل قبول می‌رسد  اما به دلیل تاخیر رشدی که پیش از این داشته‌اند علی‌رغم سرعت رشد نرمال معمولا در دوران کودکی و اوایل نوجوانی نسبتا کوتاه قد هستند و در زمان نوجوانی  بلوغ دیرتری را نسبت به همسالان خود تجربه می‌کنند و در نهایت قدی متناسب با والدین خود خواهند داشت.

 

دکتر سهیلی‌پور تصریح کرد: گاهی کوتاه قدی سرشتی با کوتاه قدی ژنتیکی همراه است و در این صورت اگر چه قد نوجوان متناسب با قد والدین است اما نسبت به متوسط جامعه ، کوتاه‌تر خواهد بود. نوجوانانی که تاخیر رشد و بلوغ سرشتی دارند معمولا شرح‌حال مشابهی با یکی از والدین خود دارند و به عبارت دیگر یکی از والدین آنها نیز تاخیر رشد و بلوغ سرشتی را تجربه‌ کرده‌اند.

 

وی با تاکید بر خوش خیم بودن بلوغ تاخیری ناشی ازتاخیر رشد و بلوغ سرشتی گفت: در این حالت بیشترین وظیفه پزشک دعوت خانواده به آرامش و صبر است، زیرا معمولا بلوغ بدون مشکل و با یک تاخیر جزیی شروع می‌شود. در موارد بسیار نادر گاهی لازم می‌شود از داروهای خاصی برای این شرایط استفاده شود.

 

این فوق تخصص غدد یکی دیگر از علل بلوع تاخیری را تاخیر بلوغ مرکزی خواند و افزود: اگر به هر دلیل قسمت‌هایی از مغز که مسئول صدور دستور بلوغ هستند به موقع این دستور را صادر نکنند،‌ بلوغ با تاخیر صورت گرفته و حتی ممکن است بلوغ صورت نگیرد که به این حالت تاخیر مرکزی بلوغ گفته می‌شود.

 

وی عنوان کرد: این نوع تاخیر در بلوغ ممکن است ثانویه به وجود برخی تومورهای مغزی باشد،‌ همچنین ضربه‌های شدید مغزی، شیمی‌درمانی، رادیو تراپی و حوادث عروقی مغزی گاهی می‌تواند باعث تاخیر بلوغ مرکزی شود. لذا پی‌گیری وضعیت بلوغ بعد از چنین حوادثی توسط متخصص غدد کودکان الزامی است.

 

کودکان مبتلا به تالاسمی مراقب باشند

 

سهیلی‌پور با بیان اینکه گاهی کاهش ترشح هورمون‌هایی که دستور شروع عملکرد را به غدد جنسی صادر می‌کنند دلیل بلوغ تاخیری می‌شود، ‌اظهار کرد: این کاهش ممکن است به صورت ایزوله یا در همراهی با کاهش ترشح سایر هورمون‌های غده هیپوفیز باشد. گاهی هم کمبود ایزوله هورمون‌های محرک بلوغ همراه با اختلال در حس بویایی نوجوانان است.

 

وی ادامه داد: گاهی اختلال ترشح هورمون‌های محرک بلوغ از غده هیپوفیز در اثر ابتلا به بیماری‌های مختلف صورت می‌گیرد از جمله این بیماری‌ها می توان به اختلال عملکرد غده تیروئید، افزایش بیش از حد ترشح پرولاکتین، بعضی بیماری‌های روانپزشکی و یا برخی بیماری‌های کبدی  و کلیوی اشاره کرد.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: گاهی افراد مبتلا به تالاسمی به علت دریافت مکرر خون دچار رسوب نابه‌جای آهن و آسیب در ناحیه هیپوفیز یا هیپوتالاموس می‌شوند که این موضوع می‌تواند باعث ایجاد مشکل در ترشح هورمون‌های محرک بلوغ شود.  سوءتغذیه و کاهش بیش از حد وزن  هم می‌تواند علتی برای کاهش ترشح هورمون‌های محرک بلوغ از هیپوفیز باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر وزن نوجوان یا جوان به هر علتی  کمتر از ۸۰ درصد وزن ایده‌آل برای قد خودش باشد ، معمولاً دچار اختلال ترشح هورمون‌های جنسی می‌شود. استرس و فشارهای روحی مزمن نیز می‌تواند به اختلال ترشح هورمون‌های مغزی مترشحه از هیپوفیز منجر شود که این موضوع باعث ایجاد مشکل در شروع یا پیشرفت بلوغ است، این مورد را می‌توان در برخی از ورزشکاران حرفه‌ای یا جوانان دانشجو در ماه‌های اولیه جدا شدن از خانواده برای حضور خوابگاه‌ها‌ و دانشگاه‌های سایرشهرها مشاهده کرد.

 

سهیلی‌پور تصریح کرد: تاخیر بیش از حد در شروع یا پیشرفت بلوغ می‌تواند منجر به کاهش تراکم مواد معدنی استخوان‌ها شود، بنابراین مراجعه پزشکی در هر نوع تأخیر شروع یا پیشرفت غیر طبیعی بلوغ ضروری است.

 

وی علت دیگر بلوغ تاخیری را درگیری اولیه خود غدد جنسی یعنی بیضه‌ها و تخمدان‌‌ها در پسران و دختران برشمرد و گفت: گاهی اختلال عملکرد بیضه‌ها در بیماری‌های کروموزومی مثل سندروم کلاین فلتر مشاهده می‌شود،‌ همچنین گاهی بیضه‌ها به علت مشکلات ژنتیکی نسبت به هورمون‌های محرک مغزی محرک بلوغ حساسیت کافی ندارند و گاهی نیز آنزیم‌های لازم برای ساخته شدن هورمون‌های جنسی در غدد جنسی وجود ندارد، درمواردی نیز ضربه‌های وارد شده به بیضه‌ها،‌پیچش بیضه که دیر درمان شود،‌رادیوتراپی و شیمی‌درمانی شدید می‌تواند به این ارگان‌ها آسیب بزند.

 

این متخصص غدد کودکان عنوان کرد: درگیری تخمدان‌ها نیز ممکن است به صورت اولیه در بیماری‌هایی مانند سندروم ترنز(XO) دیده شود، گاهی نیز ممکن است در اثر یک واکنش خود ایمنی تخمدان آسیب ببیند در چنین  مواردی  ایجاد صفات ثانویه جنسی با تجویز هورمون‌‌های لازم از سوی پزشک ایجاد می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در مجموع بلوغ تاخیری مساله‌ای بسیار  شایع درمیان نوجوانان خصوصا پسران است. در اکثریت قریب به اتفاق نوجوانان علت این تاخیر، تاخیر بلوغ سرشتی بوده و نیازمند مداخله درمانی نیست. اما در موارد نادر علل مهم و بعضا خطرناکی وجود دارد که مراجعه و پیگیری پزشکی را در این خصوص ضروری می‌سازد.

منبع: طبنا

انتهای پیام/

#سن بلوغ شرعی پسران #بلوغ چیست #بلوغ دیررس در پسران #نشانه های بلوغ دختر #بلوغ پسران نوجوان #عکس بلوغ #بلوغ پسران با عکس #بلوغ زودرس در پسران
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


دفاع عصبی دولت از برجام برای مردم چه خطری دارد؟ خلاصه بازی منچسترسیتی 3 - نیوکاسل 1 تظاهرات زنان آمریکا در سالگرد ریاست جمهوری ترامپ برد درخشان چلسی در زمین برایتون/ ادن هازارد همچنان مرد اول کونته نیمار ال کلاسیکوی فرانسه را از دست داد رخداد بزرگ پیروزی انقلاب برای جامعه جوان تبیین شود طرح مطالبات مردم در امور مالیاتی در تیتر امشب بهمن 96 را با روزنامه‌های اقتصادی آغاز کنید از آزادی فرودگاه «ابوالظهور» تا محاصره تروریست‌ها +نقشه وضعیت مبهم دو بازیکن پارس جنوبی برابر استقلال وزیران خارجه آمریکا و روسیه درباره شمال سوریه گفتگو کردند ترجمه «بوف کور» به زبان هلندی نفوذ سینمای هند در بازار چین با امیرخان نمایش آثار علی‌اکبر صادقی در موزه هنرهای معاصر تهران ویژه‌نامه داستان‌های خارجی در همشهری داستان دستور یک سرآشپز برای زندگی ایده آل پرفورمنس آهنگساز مطرح آلمانی در «عمارت روبه‌رو» نصب خودپرداز داستان در فرودگاه کانادا اجرای رایگان ارکستر سمفونیک تهران برای دانشجویان نشست «تنفس در آواز» با حضور استاد کیانی‌نژاد باران کوثری سفیر فرهنگی شد بیانیه 200 تشکل دانشجویی برای اکران «عصبانی نیستم!» انتقاد بهروز غریب‌پور از بی توجهی به عروسک‌ها در ایران حرف‌های صریح داریوش ارجمند درباره بازیگران سینما واکنش طراح «کشتی مطلا» به موج انتقادها الهلال شبیه استقلال؛ 3 بازی و 3 مساوی آیا حادثه‌ی پلاسکو تروریستی بود؟ حالا دیگر میتوانیم بگوییم توضیحاتی درباره ویدیوی اقدام به آتش‌زدن چادر توسط یک زلزله‌زده لیموزین هیتلر به حراج گذاشته می‌شود+عکس مصباح یزدی: دونالد ترامپ یک دیوانه است گیشه طرفداری؛ 1 بهمن؛ برانکو، گزینه سرمربیگری تیم ملی امید! معرفت بندگان نسبت به پروردگار با اطاعت رابطه مستقیم دارد جامعه برای رشد به وحدت و مدیریت الهی نیاز دارد بازی مدعیان اصلاحات در دو نقش فلج کردن دولت و متهم کردن نظام! حضور پوتین در موزه جنگ + عکس مظنه خرید گوشی‌های هواوی چقدر است؟ یراحی بهترین خواننده شد قائم مقام وزیر راه: مذاکره‌ای با هواپیمایی بمباردیر کانادا نداشته‌ایم منچسترسیتی با هت‌تریک آگوئرو پیروزی را از سر گرفت حذف تیم المپیک عراق و بازگشت رسن به ایران اهواز زیر خاک + تصاویر مبلغ قرارداد سرمربی جدید تراکتورسازی افشا نمی‌شود تبدیل منطقه ویژه اقتصادی لامرد به قطب اقتصادی کشور/افتتاح فاز نخست مجتمع آلومینیوم جنوب تا سال 97 از اولتیماتوم دادستانی به شهردار تهران تا آمریکای تعطیل!
عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی فیلم/ خاطره پدر یک آتش‌نشان در حالا خورشید جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس اشک‌های رشید پور در برنامه حالا خورشید + فیلم خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد بدون تعارف با دستفروشی میلیاردر شد + فیلم اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری هادی العامری: علت تحریم نُجَباء، تصمیم برای آزادسازی جولان است بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در قم آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد عکس/ تصادف مرگبار سمند وال 90 روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است اعتراف قاتل جوان اسفراینی ورود معاون اول رئیس جمهور و چند نفر از وزرا به استان البرز دستفروشی که میلیاردر شده است عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96 مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است آمریکا در آستانه تعطیلی مطلق دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک عزا شدن عروسی در رودبار پاناما: «سانچی» پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده/ تحقیقات ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود بدون تعارف با دستفروشی که میلیاردر شد + فیلم مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا … تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس یادواره 427 شهید اسلام آباد و دومین یادبود شهید مدافع حرم علی تمام زاده گومز پینتو آماده حل مشکل گلزنی آبی‌ها/ مهاجم خارجی استقلال وارد تهران شد یازالده گومز پینتو، مهاجم مد نظر استقلال وارد تهران شد مدارس برخی مناطق استان همدان در نوبت صبح تعطیل شد بارش برف و تعطیلی مدارس در زنجان ادارات در دزفول تعطیل شد وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! بارش برف در چهارمحال و بختیاری تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me