تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:فرهنگی-فرهنگی()
کد خبر:13712254
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۰۷:۲۲

صنعت موسیقی از دیدگاه «کیهان کلهر»

کیهان کلهر، آهنگساز، نوازنده پرآوازه کمانچه، یکی از هنرمندان صاحب سبک موسیقی است که فقط هر چند سال یک بار ترجیح می‌دهد پای گفتگو بنشیند و از دیدگاه خودش به مسائل مهم جامعه موسیقی صحبت کند.
صنعت موسیقی از دیدگاه «کیهان کلهر»
هفته نامه چلچراغ: کیهان کلهر، آهنگساز، نوازنده پرآوازه کمانچه، یکی از هنرمندان صاحب سبک موسیقی است که فقط هر چند سال یک بار ترجیح می دهد پای گفتگو بنشیند و از دیدگاه خودش به مسائل مهم جامعه موسیقی صحبت کند. اگر کمتر گفتگو می کند برای این است که حرف های شخصی را قابل طرح در رسانه ها نمی داند، با این حال پیشنهاد ما را برای گپی دوستانه درباره صنعت موسیقی و همچنین جایگاه نوازندگی کمانچه بین نسل جوان پذیرفت.
 
  جایگاه نوازندگی کمانچه از دیدگاه کیهان کلهر

موسیقی در دنیای امروز به عنوان یک «صنعت» شناخته می شود، در حالی که در ایران این طور نیست.

- بله، همین طور است. در دنیای غرب این پدیده مدت هاست که اتفاق افتاده و روز به روز پیچیده تر می شود، که سرعت آن بیشتر و به دلایل مختلف از جمله جایگاه موسیقی و کلا هنر در اجتماع بوده. این وضعیت طبیعتا یک شبه به وجود نیامده و به طور سیستماتیک طی قرن ها به اینجا رسیده. از زمانی که موسیقی دان ها از کلیساها و حامیان خصوصی جدا می شوند تاکنون. در غرب نیز دوران گذر از این مرحله حدود صد سال طول کشید و بعد به رشد خود ادامه داد تا امروز که به قول شما به یک صنعت تبدیل شده که البته تنها کارکنان و سود برندگانش موسیقی دان ها یا آهنگ سازان نیستند.

اصولا در هر صنعتی تیم های مختلف در تمام زمینه ها وجود دارند که به طور مساوی مسئول پیشرفت و عرضه شدن آن صنعت هستند. مثلا در ضبط یک آلبوم و انتشار آن در بازار تا مرحله ای که به دست شنونده برسد، صدها نفر فعالیت دارند که هر کس کار خود را در زمینه تخصصش انجام می دهد و بنا به همان نسبت، کار موفق خواهد بود یا برعکس. اگر شما آهنگ ساز خوبی باشید، ولی تیم بسیار خوبی، از اجرا کننده موسیقی، نوازنده یا خواننده، صدابردار، استودیو، تهیه کننده، عوامل انتشار، تبلیغات صحیح، پخش کننده و در آخر فروشنده یا فروشگاه ها را به عنوان همکار نداشته باشید، کارتان موفق نخواهد بود یا حداقل به دست شنونده علاقه مند نخواهد رسید.

در زمینه اجرا چطور؟

- در زمینه اجرا، مثلا در کنسرت، این عوامل کاملا متفاوت اند و موفق بودن یک اجرا به کار مستمر آنان بستگی دارد. می بینید که نوازنده یا آهنگ ساز فقط جزء کوچکی از آن چرخه است و خوب بودن او همیشه به موفق بودن کارش منجر نمی شود. تمام اینها را عرض کردم که برسم به یک مقایسه سطحی در مورد صنعتی شدن موسیقی در ایران. در کشور ما از آنجا که هیچ چیزی، مخصوصا قواعد مدرن صنعت، در هیچ زمینه ای به درستی و از پایه متمرکز نشده اند، شرایط کاملا متفاوت است. مثلا اگر صنعت اتومبیل سازی در ایران را که یک صنعت بین المللی است، در نظر بگیریم، با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست.
 
  جایگاه نوازندگی کمانچه از دیدگاه کیهان کلهر

در کشورهای دیگر به عنوان مثال تولیدکنندگان با تلاش و بالا بردن سطح و کیفیت کارشان به تبلیغ و بازاریابی و فروش می پردازند ولی در ایران به دلیل عدم رقابت، تولیدات با کیفیت بسیار نازل از یک سال قبل پیش فروش می شوند که تمام مشاغل و افراد دیگری که می توانند در این زمینه مفید باشند، در این چرخه حذف می شوند.

عدم وجود این رابطه سالم و لازم، باعث تولید نارسایی می شود که نه برای فروشنده مفید است و نه خریدار. مثل به وجود آمدن واسطه ها که این چرخه را تا حد بی پایانی می توانند ادامه دهند و به نحوی که خود بخواهند، هدایت کنند. در زمینه موسیقی نیز غیر از این نیست. اول این که به دلیل رشد میزان علاقه مندی به موسیقی در بیست و چند سال اخیر، امروز هزاران نفر که همگی لزوما واجد شرایط نیستند، به زمینه اجرا روی آورده اند و تعداد زیادی نیز ناراضی و گله مند از عدم موفقیت.

در چنین مواقعی نفر اول این مجموعه نیز درک درستی از جایگاه خود ندارد و شاید بتوان گفت که کار خود را در سطحی انجام می دهد که سطح قابل قبولی برای دیگر مجریان یا مخاطبان این صنعت نیست. همان پایین بودن کیفیت که قبلا عرض کردم. از طرف دیگر بسیاری از سایر عوامل تیم موفق وجود ندارند، یا بهتر بگویم، هنوز برای این کار تربیت نشده اند.

بزرگ ترین محصول این پدیده این است که در ایران تمام کسانی که با موسیقی ارتباط دارند، دوست دارند مجری موسیقی و فرد روی صحنه باشند؛ در صورتی که بسیاری از این افراد شرایط و کیفیت لازم برای فعالیت در این زمینه خاص را ندارند، ولی می توانند و باید در زمینه های دیگری به موسیقی کمک کنند و ابعاد دیگری از این صنعت را پوشش دهند. زمینه هایی مانند آموزش، خصوصا آموزش به کودکان که ما در این زمینه بسیار فقیریم. برنامه ریزی، صدابرداری، مدیریت گروه ها یا ارکسترهای بزرگ، سازسازی، صدابرداری، تبلیغات، پخش، نقد، نویسندگی در مورد موسیقی، مدیریت تولید و ... و بسیاری از رشته های دیگر که در حال حاضر در به یاد آوردن شان حضور ذهن ندارم.

در نتیجه ضمن این که مرحله گذر و جدایی از حامیان سنتی حدود 90 سال پیش در کشورمان آغاز شده، که حدودا 100 تا 150 سال از غرب دیرتر بوده، نارسایی ها و بی برنامگی هایی از این دست نیز در کُند بودن رشد این صنعت موثرند که اگر عناد و مشکل تراشی های دست اندرکاران فرهنگ کشور را نیز که متاسفانه تعدادی از این دوستان نیز از هم صنفان سابق مان بوده اند، به آن اضافه کنید، می توان به یک جمع بندی کلی ولی سطحی رسید.
 
به جز این محدودیت هایی که برای موسیقی در ایران هست، چه عوامل دیگری وجود دارد که سبب شده موسیقی ما هنوز نتواند در سطح دنیا جایگاه مطلوبی پیدا کند؟

- از نظر من این دو عامل در کشور ما با هم بی ارتباطند. مگر این که تلقی مان این باشد که قرار بر این است قدمی برای انتشار موسیقی یا اصولا فرهنگ از طریق سازمان های دولتی، برداشته شود. یک، این که در ایران به جز حساسیت هایی که در مورد شعر و کلام وجود دارد، محدودیت خاصی برای موسیقی و اجرا وجود ندارد. سختی و کارشکنی مثل عدم صدور مجوز، تاخیر در صدور مجوزها و ... هست که آن هم عرض کردم، بیشتر به همکاران سابق مان بر می گردد تا مسئولان سیاسی.
 
  جایگاه نوازندگی کمانچه از دیدگاه کیهان کلهر

وجود تشکیلات موازی و هم شکل دولتی و نیمه دولتی موسیقی در ایران، با هیچ تفاوت کیفی یا مشخص بودن حدود وظایف شان و علاقه این عزیزان به پشت میز نشستن و سود خود را در آن جستن، زمینه ای شده تا بتوانند به هر دلیل از طرف اهل فعال و مجریان موسیقی مورد توجه قرار بگیرند. این که قوانین چیست و این افراد چگونه آن را به اجرا در می آورند، تفاوت بسیار زیادی را به وجود می آورد.

متاسفانه اینان به بسیاری دلایل این مجموعه ها را به مرکزی برای تسویه حساب های شخصی شان بدل کرده اند و هیچ قدمی نیز برای موسیقی برنداشته و کماکان بر نمی دارند. برخی از بزرگان موسیقی نیز به علت سودجویی نیز گاه در کنار ایشان ظاهر می شوند. یا مثلا با القابی نظیر مدیر افتخاری، رئیس هیئت مدیره افتخاری و ... دل شان خوش می شود و احتمالا مشکلات مقطعی شان حل، غافل از این که اگرچه در نهایت در اعمال و تصمیمات اینان نقشی ندارند، ولی با حضور خود این قبیل افراد و تشکیلات شان را موجه جلوه می دهند و موسیقیدان های فعال را نیز دلسرد.

به نظر شما چرا نسل جوان موسیقی ایران، کمتر به تک نوازی و بداهه نوازی توجه نشان می دهند!

- تصور می کنم مهم ترین و بارزترین مشخصه موسیقی شرق، بداهه و بداهه نوازی است. تمام احوالات از شیوه آموزش سنتی گرفته تا شیوه تدریس، حاکی از آن است که هدف این بوده تا تک نواز یا آوازخوان تربیت شود. بنابراین سال ها طول می کشد تا یک تک نواز حقیقی یا به قول قدیمی ها یک استاد موسیقی پرورش پیدا کند. کثرت نوازندگانی که مدت آموزش لازم را برای موسیقی صرف نکرده اند، در موسیقی ما شدیدا به چشم می خورد.
#کیهان کلهر #کمانچه #موسیقی سنتی #فرهنگ و هنر #نوازنده #موسیقیدان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


ترامپ: مذاکره با کره شمالی تضمینی ندارد مراسم معارفه مهدی طارمی در باشگاه الغرافه/تصاویر بازداشت مدیر مدرسه به خاطرشکستن بینی دانش آموز خلاصه بازی اتلتیکو مادرید 1-2 سویا رویترز: پژو 444 هزار خودرو به ایران فروخت موفقیت ارتش سوریه در مرحله اول «عملیات بزرگ ادلب» آب بازی دیدنی ببرها + عکس امام جمعه یزد با خانواده شهید «سعید دهقانی» دیدار کرد چارلی چاپلین؛ کمال گرای بی‌رحم پیام احمدی‌نژاد به پادشاه عربستان پاسخی گرفت؟ شهباززاده رسما به قطر پیوست چرخش دست روزگار شکست اتلتیکومادرید در شب پیروزی والنسیا در کوپا دل ری مدارس غیردولتی موفق‌تر از مدارس دولتی بودند رهایی 676 هزار متر اراضی ملی و طبیعی از چنگ زمین خواران پلمب 15 باغ تالار، برخورد با اصناف متخلف واکنش شورای امنیت ملی ترکیه به تصمیم اخیر آمریکا جشن تولد دوسالگی برجام … نبض دانشجو/ کابوس این روزهای دانشجویان برنج پخته شده مانده را مصرف نکنید وزیر سابق اطلاعات: جریان نفوذ در کشور جدی است فوت یک مرد 40 ساله در پی تخریب ملک شهرداری تهران فروش اقساطی محصولات ایران خودرو با مدل 97 رسوایی شیرخشک‌های آلوده! خورشاد: هنوز پرداختی به منظور حمایت از پیام رسان‌های داخلی صورت نگرفته است/سلجوقی: انحصار ایجاد شده در حوزه پیام‌رسان‌ها باید از بین برود از شوخی طارمی با دروازه‌بان قطری تا بوسیدن پیراهن پرسپولیس در مراسم معارفه + تصاویر پسر بهشهری خانه پدری‌اش را آتش زد دیدار فرمانده پدافند هوایی بابلسر با خانواده شهید بهروز فرجی عکس: بانوی والیبالیستی که پای حجابش ایستاد آمادگی دارم معاونت‌فرهنگی شهرداری را به جوانان واگذار کنم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل محسوب نمی‌شود تیلرسون: نیروهای آمریکا در سوریه می‌مانند ترمز شرکت‌های لبنی کشیده شد (عکس) چهره جدید سوپراستار معروف ترامپ، روسیه را به همکاری با کره شمالی متهم کرد قاتل یک زن اعدام شد 3 کشته در سقوط هواپیمای نظامی ترکیه آیا میدانید؛ درک مطلب ربات‌ها از انسان بیشتر است؟! خرازی: ایران آماده گفت و گو با برادران عرب است چهره‌ها و گفته‌ها هشتمین گزارش وزارت خارجه درباره برجام منتشر شد روایت سردار اشتری از قدردانی رهبر انقلاب از اقدامات اخیر ناجا تأکید آیات مکارم شیرازی ونوری همدانی بر پرداختن مسئولان به مشکلات اصلی مردم خارج از دستور رئیس جمهور هفته آینده با مردم گفت و گو می‌کند عاشقانه‌های زندگی شمخانی بدون بادیگارد عادل زیر تیغ کیهان و خواستگاری در خیابان! اجرای حکم قطع دست یک دزد درخواست 153 نماینده از روحانی: نرخ خرید تضمینی گندم اعلام شود خروج مسکن و سرمایه گذاری از رکود پلاسکو همچنان «ویرانه»
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت واریز یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت پدر و مادر آمریکایی 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس یارانه نقدی دی ماه واریز شد موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا تصاویر/ روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی 96 روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! یارانه دی ماه واریز شد طرح جدید ترافیک زمینه ساز تشدید ترافیک و آلودگی هوا پایتخت/دریافت عوارض شهری از خودروها غیرکارشناسانه است عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me