تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:13721438
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۱۹:۰۴

اخطار قاطع اروپا به آمریکا بر سر پایبندی به «برجام»

ظریف: ایران به تعهدات خود پایبند است، اما در عین حال نشان داده که انتخاب‌های متعددی دارد
اخطار قاطع اروپا به آمریکا بر سر پایبندی به «برجام»

ایران آنلاین /سرنوشت «برجام» در آستانه دو سالگی اجرای آن، پس از رایزنی‌های فشرده در مسکو و بروکسل به ایستگاه واشنگتن رسیده است. این گزارش در لحظاتی نگارش می‌شود که هنوز تصمیم رئیس جمهوری امریکا درباره تمدید تعلیق تحریم‌ها و تأیید پایبندی ایران به برجام که ترامپ در ماه اکتبر از تأیید آن اجتناب کرده بود، در ابهام قرار دارد. در چنین شرایطی اعلام حمایت قاطع روسیه و سه کشور اروپایی از ضرورت تداوم اجرای برجام و تأثیرات نامطلوبی که خروج امریکا از تعهدات برجامی‌اش برجا خواهد گذاشت؛ ایجاب می‌کند که تصمیم منطقی کاخ سفید بر تمدید تعلیق تحریم‌ها قرار بگیرد. اما حضور رئیس جمهوری غیر قابل پیشبینی که به تعبیر وزیر خارجه کشورمان «به هیچ صراطی مستقیم نیست» و «خودش هم نمی‌داند می‌خواهد با برجام چه کند» سبب شده است که کشورهای ذی نفع «برجام» هیچ احتمالی را از نظر دور ندانند و در عین حال از هیچ رایزنی برای تأثیرگذاری مثبت در تصمیم ترامپ صرفنظر نکنند. تلاش‌هایی که در نشست محمدجواد ظریف با همتایش در مسکو و نیز با وزرای خارجه سه کشور اروپایی و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین در تماس‌های تلفنی برخی رؤسای جمهور اروپایی با ترامپ تجلی یافت.

روز پنجشنبه، محمدجواد ظریف و هیأت همراهش پس از رایزنی برجامی‌شان در مسکو، راهی پایتخت بلژیک، مقر اتحادیه اروپا شدند تا در دفتر کار فدریکا موگرینی با سه وزیر خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان درباره آخرین تحولات مرتبط با «برجام» بویژه کارشکنی‌ها و تهدید به خروج از «برجام» از سوی امریکا  گفت‌وگو کنند. دیپلمات‌های اروپایی نیز تأکید داشتند که هدف‌شان از نشست بروکسل تأکید بر ادامه پایبندی‌شان  به «برجام» است. آنها همچنین خواهان ادامه پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و همکاری‌اش با بازرسان بین‌المللی بودند.
به گزارش ایسنا یک دیپلمات دیگر هدف نشست بروکسل را ارسال این پیام به واشنگتن دانست که  «ایران به توافق پایبند است و بهتر است که توافق  هسته‌ای حفظ شود؛ به جای اینکه تهران منزوی شود.»
نشست بروکسل در حالی برگزار شد که ظریف بلافاصله پس از دیارش با سرگئی لاوروف همتای روس خود در توئیتی کوتاه «ادامه روند فعالیت برجام را منوط به پایبندی امریکا به تعهداتش در این توافق» دانست. او همچنین در اظهار نظری در جمع خبرنگاران تصریح کرد: «از نظر بین‌المللی به نظر نمی‌رسد که خروج امریکا از برجام از سوی دیگر اعضای جامعه بین‌الملل پذیرفته شده باشد.»
 
نتایج دو روز رایزنی برجامی از زبان ظریف 
وزیر امور خارجه کشورمان در تشریح نتایج رایزنی‌های برجامی دو روزه وزیر امور خارجه در روسیه و بلژیک گفت: «اتحادیه اروپا متعهد شده است که اقدامات خود را برای تضمین بهره‌مندی هرچه بیشتر مردم ایران از منافع برجام دوچندان کند.» ظریف افزود: «آنچه از این جلسات مشخص بود، این است که اجماع یکپارچه جامعه بین‌المللی بر این مبنا است  که هر حرکتی که به تخریب برجام بینجامد و بخواهند برجام را دستخوش تغییر کند، غیر قابل قبول است و جامعه جهانی با آن مقابله خواهد کرد.» او همچنین گفت که در این جلسات در مورد برخی از روش‌ها بخصوص روش‌هایی برای فائق آمدن بر محدودیت‌های بانکی بحث و گفت‌وگو شده است. وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه از این نشست‌ها و گفت‌وگوها پیام یکپارچه و محکمی ارسال شده است و باید دید که نتیجه آن چه خواهد شد، ادامه داد: «همان طور که بارها گفته‌ایم، ایران نشان داده که به تعهدات خود پایبند است اما همزمان نیز نشان داده که انتخاب‌های متعددی دارد و این انتخاب‌ها حتماً در جهت حفظ منافع مردم ایران خواهد بود.»
ظریف همچنین در صفحه توئیتر خود نوشت: «در نشست بروکسل اجماع قدرتمندی بود که 1- ایران به برجام پایبند است،  2- مردم ایران حق دارند از تمام منافع آن بهره‌مند شوند، 3- هر اقدامی که برجام را تضعیف کند غیرقابل قبول است.» او در ادامه توئیت خود تأکید کرد: «اتحادیه اروپا کاملاً آگاه است که ادامه پایبندی ایران به برجام مشروط به پایبندی کامل امریکا است.»
 
موضع وزرای خارجه اروپایی در حمایت از برجام 
وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه به همراه فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا علاوه بر نشست مشترک با محمدجواد ظریف به دیدارهای جداگانه‌ای را نیز با او برگزار کردند. مواضع این مقام‌های اروپایی بر توافق نظر همه آنها درباره لزوم اجرای توافقنامه هسته‌ای تأکید داشت.
موگرینی در اظهار نظری پس از نشست چندجانبه با بیان اینکه «توافقنامه هسته‌ای اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و از اجرای کامل آن حمایت می‌کنیم»، گفت: «برجام در حال عمل کردن به هدف اصلی خود مبنی بر حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است.»
«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس نیز در نشست بروکسل با تأکید بر اینکه ایران به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است و آژانس نیز آن را تأیید کرده است، گفت: «ما اروپایی‌ها دور هم جمع شده‌ایم تا نظری مشترک را بیان کنیم. اول اینکه ارزش زیادی برای برجام قائلیم که توافق هسته‌ای با ایران است. ما معتقدیم که این دستاورد دیپلماتیک قابل توجهی بوده است.» او با بیان اینکه «آنهایی که با برجام مخالفند باید راه حل بهتری ارائه کنند که ما تاکنون چنین راه حلی ندیده‌ایم»، افزود: «مردم ایران هم باید منافع اقتصادی حاصل از برجام را ببینند. به همین علت ما و دولت انگلیس به همراه یکدیگر و به همراه دوستان و شرکایمان در فرانسه و آلمان و دیگر کشورهای اروپایی و همچنین فدریکا موگرینی، همچنان به تلاش‌هایمان ادامه می‌دهیم تا تداوم برجام را حفظ کنیم.»
«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه نیز با تأکید بر پایندی کشورش به اجرای برجام صراحتاً از امریکا خواست تا تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند. او البته در اظهاراتش  در مورد برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرد اما تأکید کرد این موضوع از برجام جدا است.
همچنین «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان ضمن حمایت از برجام تأکید کرد که ایران باید از منافع اقتصادی این توافق بهره‌مند شود. وی گفت: «با توجه به اینکه کره شمالی به دنبال تسلیحات هسته‌ای است، بسیار ضروری است که توافق هسته‌ای ایران حفظ شود.» گابریل از امریکا خواست تا برجام را از موضوعات دیگر جدا کند.
«دیدیه ریندزر»، وزیر امور خارجه بلژیک که کشورش میزبانی این نشست را برعهده داشت نیز در دیدار با ظریف خواستار اجرای کامل برجام از سوی همه طرف‌های این توافق شد.
رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه  در یک تماس تلفنی با همتای امریکایی خود بر لزوم تعهد به برجام و اجرای آن تأکید کرد. بنابر اعلام کاخ الیزه، «امانوئل مکرون» در این گفت‌وگو بر عزم فرانسه بر در اجرای سرسختانه برجام یک بار دیگر تأکید کرد و خواست تا همه طرف‌ها به آن احترام بگذارند. سخنگوی کاخ کرملین نیز در نشستی با خبرنگاران گفت: روسیه بر لزوم حفظ توافقات کنونی بر سر برنامه هسته‌ای ایران تأکید دارد چرا که نشان دهنده اتفاق نظر بسیاری از طرف‌ها است.
 
تلاش‌ها و گمانه زنی‌ها درباره تصمیم ترامپ در واشنگتن
با چرخش زمین اما خورشید برجام در نصف النهار واشنگتن، پشت ابرهای ابهام قرار گرفت. خبرهایی که از یک سو از تلاش برخی مقامات امریکایی برای حفظ «برجام» حکایت داشت و با پیش‌بینی‌های مثبت رسانه‌ای  همراه می‌شد و از سوی دیگر اخباری که از بی توجهی ترامپ به توصیه‌ها و امتداد یافتن ضدیت او با «برجام» نشان داشت.
روز گذشته نشریه امریکایی «دیلی بیست» از تلاش مشاور امنیت ملی ترامپ و سناتورهای امریکایی برای حفظ «برجام» خبر داد و نوشت: «ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی امریکا در حال مذاکره با باب کورکر و بن کاردین، دو سناتور ارشد کمیته روابط خارجی سنا است تا از خروج امریکا از برجام توسط ترامپ جلوگیری کند.»
اندیشکده شورای روابط خارجی امریکا  نیز با انتشار گزارشی تحلیلی به بررسی برجام در روابط ایران و غرب و تأثیر آن بر روابط اروپا و امریکا پرداخت و نوشت: «اگر اروپا به دنبال نفوذی سودمند در مسائل منطقه و جهان است، باید از توافق هسته‌ای محافظت کند. دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا برای رسیدن به این هدف باید به طور جدی درباره احتمالات در ارتباط با سرنوشت توافق هسته‌ای برنامه‌ریزی کنند. این کار در درجه اول می‌تواند روی اقدامات قانونی، سیاسی و اقتصادی متمرکز باشد که قادر است از شرکت‌های اروپایی حتی در برابر اجرای مجدد تحریم‌های ثانویه امریکا علیه ایران محافظت کند.»
الی گرانمایه، کارشناس و تحلیگر ارشد حوزه روابط خارجی امریکا در این گزارش از تلاش  اعضای کابینه دولت ترامپ برای متقاعد کردن او به حفظ توافق اشاره کرد و نوشت: «به نظر می‌آید که ترامپ مایل به وارد کردن یک ضربه مهلک به توافق هسته‌ای نیست.» این گزارش با بیان اینکه «واضح است که ایران بدون امریکا، محدودیت‌های هسته‌ای برجام را نخواهد پذیرفت. بنابراین، اتحادیه اروپا و دولت‌های اروپایی باید مقابل هرگونه تجدید تحریم‌های ثانویه امریکا بایستد»، تصریح کرد: «اگر توافق هسته‌ای تضعیف شود، امید کمی وجود خواهد داشت که مسائل بین‌المللی دیگری همچون کره شمالی و یا مسائل کنونی خاورمیانه از طریق دیپلماسی حل و فصل شود.»
همزمان برخی رسانه‌های امریکایی از تصمیم رئیس‌ جمهوری این کشور برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران خبر دادند. خبرگزاری رویترز به نقل از  مشاوران ترامپ نوشت که او  دستور تمدید تعلیق تحریم‌های ایران را که به واسطه «برجام» برداشته شده بودند، بار دیگر صادر خواهد کرد.
آسوشیتدپرس نیز در گزارش خود از انتظار کارشناسان برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران خبر داد اما افزود: « احتمال دارد ترامپ همزمان با اعلام این تصمیم که بخشی از تعهدات واشنگتن در توافق هسته‌ای به شمار می‌آید، تحریم‌های اقتصادی هدفمند جدیدی را علیه افراد و بازرگانان ایرانی صادر کند. این محدودیت‌های جدید ممکن است شرکت‌ها و اشخاصی را هدف قرار دهد که تحریم‌هایشان با اجرای توافق هسته‌ای تعلیق شده بود.» این رسانه به اظهارات هفته وزیر امور خارجه امریکا اشاره کرد که گفته بود در تلاش است با همکاری برخی مقامات کاخ سفید و همکاری با اعضای کنگره راه حلی جهت اصلاح قانون بازنگری توافق هسته‌ای با ایران بیابد، به گونه‌ای که منجر به رفع نگرانی‌های ترامپ درباره این توافق شود.
 
پیش خبرهایی از موضع ترامپ
طی دو روز گذشته در حالی که «استیو گلدشتین»،معاون وزیر خارجه امریکا اعلام کرده بود تصمیم در مورد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران پنج شنبه شب یا جمعه اتخاذ می‌شود، پیش خبرهایی در همین زمینه از سوی دیگر مقامات دولت امریکا منتشر شد. «سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه و در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ در مورد تأیید «برجام» گفت که وی همچنان «برجام» را بدترین توافق ممکن می‌داند. وی افزود: «یکی از نقص‌های این توافق در مورد محدودیت‌های زمانی بر برنامه هسته ای ایران است و پس از مدتی ایران می‌تواند آزادانه برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد و به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک شود.» وی مدعی شد: «ما به همکاری با متحدان خود و کنگره برای رفع نواقص برجام ادامه می‌دهیم.» «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری امریکا نیز گفت که «واشنگتن در حال برنامه‌ریزی برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران است.»

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


فیلم: زیباترین نژاد سگ‌ها چرا پلاسکویی‌ها بعد از یکسال وام نگرفتند؟ هزاران نفر در پورتوریکو همچنان بدون برق هستند انتقاد چین و مکزیک از تعرفه‌های محافظه‌کارانه آمریکا روند قیمت جهانی طلا در روزهای آینده آثار برجام روی اقتصاد ایران سهم 90 درصدی نظام بانکی در تامین مالی اقتصاد 8 تصمیم مهم شورای عالی اشتغال وزیر فرهنگ به جشنواره شعر فجر پیام داد ارسال بیش از 200 اثر ادبی به جشنواره «وقف، چشمه همیشه جاری» توضیحات پدر سارینا، کودکی که به خاطر سرما در منطقه زلزله‌زده کرمانشاه جان داد+ عکس تمرین پرسپولیسی‌ها برای عبور از «دفاع اتوبوسی» ظرفیت مجمع بسیج استان قزوین در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌کارگیری شود بدهی 146 هزارمیلیاردی دولت به تأمین اجتماعی تحریف رؤیای صادقه آیت‌الله مرعشی درباره شهریار+ عکس واکنش سردار جزایری به مذاکرات موشکی پرداخت وام اشتغال روستاییان از فردا در 5 استان آغاز می‌شود اردوغان: دولت اوباما ترکیه را درباره سوریه فریب داد شهدا؛ حذف از کتاب تا حذف از واقعیت اعضای حقیقی شورای فرهنگ عمومی لرستان معرفی شوند برپایی کنسرت خیریه برای زلزله‌زدگان کوهبنان تحلیل قیمت «بیت‌کوین» از 2009 تاکنون + نمودارها کارانه پرستاران لرستانی پرداخت می‌شود انصاری فرد بهترین بازیکن هفته لیگ یونان شد دریافت مجوز استخدام 160 کارشناس متخصص برای ادارات محیط زیست مراکز استان‌ها «معیشت»، مهمترین دغدغه بازنشستگان توفان‌های توئیتری در طول یک سال ریاست جمهوری دیدار ملک سلمان با دیپلمات ارشد آمریکایی داعش مسئولیت حمله به سازمان نجات کودکان افغانستان را برعهده گرفت افتتاح و بهره‌برداری از 6 واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی مازندران ترقی: نفوذی‌ها مهم‌ترین نقش را در ایجاد نارضایتی دارند حضرت زینب سلام الله علیها پرستار صحرا و واقعه کربلا بود تاکنون تماسی از سوی شرکت ملی نفتکش با خانواده جانباختگان صورت نگرفته است/خانواده جانباختگان را دریابید قول‌های رییس‌جمهور در انتخابات در قالب لایحه بودجه 97 اجرایی می‌شود مردم نباید نسبت به عرضه و قیمت کالاهای اساسی نگرانی داشته باشند دایی: بازی با پدیده مهم‌ترین بازی فصل ماست/ طارمی هم خودش را زیر سوال برد هم همبازیانش را! گزارش روزنامه الجزایری از میران افراد جذب شده به داعش و القاعده رفتارهای عجیب ترامپ در سال اول ریاست‌جمهوری قاسمی انفجارهای تروریستی در بنغازی را محکوم کرد اختلاس 200 میلیارد تومان در شرکت نفت "وزیر بهداشت" داعش در ترکیه بازداشت شد معرفی 21 بازیکن پرسپولیس برای بازی با پیکان رئال با 4 غایب بزرگ در نبرد سرنوشت ساز سناریوسازی‌های ضد برجامی در بازار پرنوسان ارز پیکر تراشی چوب ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در دو شهر افغانستان مشاهده شد قطع برخی درختان 2 روستا در آمل برای لایروبی رودخانه رفع اتهام سرطان زائی از برنج مازندران «محمد لقمانیان» و «لقمه» اش؛ عروسکی که صدای مردم شد مهم‌ترین اثر اردوهای راهیان نور خودسازی فردی است
نمایشگاه عکس "گذری بر طبیعت " در فومن برپا شد 5 جایزه جشنواره‌ی "داکا" برای سینمای ایران "پرچم" به عنوان نماد انقلاب اسلامی در دهه فجر برجسته شود بوشهر، پایتخت کتاب ایران خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار تعطیلی مدارس البرز؛ فردا 4 بهمن 96 این 9 خوراکی را هرگز خام نخورید کارت‌خوان حذف می‌شود عناوین روزنامه‌های ورزشی 4 بهمن 96/ طارمی: برای قهرمان شدن همگی دروغ گفتیم! +تصاویر مدارس استان البرز فردا تعطیل است شایعه مرگ مغزی الناز شاکردوست با مادرش چه کرد؟ هشدار سونامی در پی زلزله 8 ریشتری آلاسکا ضربه مغزی شدن الناز شاکردوست تکذیب شد نرده‌های حفاظ بین مردم و مسئولین از مصلی تبریز جمع‌آوری شد جزئیات افزایش 0 تا 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 97 تبعات اعتراف طارمی به دروغگویی هشتمین همایش غزه نماد مقاومت برجام یک سند کامل و غیر قابل تجزیه است امکان مذاکره مجدد ندارد/ هیچگونه مذاکره‌ای در موضوع موشکی و توان دفاعی خود با هیچ کشوری نخواهیم داشت موافقت رهبر انقلاب با اعتبار 150 میلیون دلاری مقابله با ریزگردها اولین همایش پیام آوران عاشورا ویژه خواهران شهدا وام 3 میلیون تومانی قرض‌الحسنه به زنان سرپرست خانوار پرداخت می‌شود توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص یک اشتباه پزشکی: بیمار باید هزینه کامل خارج کردن پنس از شکم خود را بدهد! گزارش وزیر اطلاعات به کمیسیون شوراها درباره حوادث اخیر/ احساس جامعه درباره بروز فساد بیش از واقعیت فساد است محرومیت 12 شتر از مسابقات به دلیل عمل زیبایی! رهبر معظم انقلاب 150 میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها اختصاص داد دختر مولا اومده زهره زهرا اومده/ محمود کریمی نشست مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با کارکنان اداره شاهرود ادعاهای مضحک سخنگوی "ارتش لیبی" درباره ایران اقدام تحسین برانگیز امام جمعه تبریز در حذف نرده‌های جداکننده مردم و مسئولان در مصلی یک مقام آگاه: اروپا به ایران گفته باید پای میز مذاکرات موشکی حاضر شود تصاویر/روزنامه‌های چهارشنبه 4 بهمن 96 سرلشکر صفوی: ترکیه با آمریکا و اسرائیل هماهنگ است مراسم گرامیداشت مقام پرستار همزمان با جشن میلاد حضرت زینب (س) در بیمارستان بوعلی برگزار شد افزایش نرخ ارز ناشی از کمبود منابع ارزی دولت است/ با تورمی که داشتیم نرخ واقعی دلار 5 هزار تومان است پست الناز شاکردوست بعد از بستری شدنش در بیمارستان +عکس ششمین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات تصاویر/ مراسم وداع با شهید مدافع حرم «محمد معافی» در «نکا» موافقت رهبری با بودجه 150 میلیون دلاری برای مقابله با گرد و غبار مدارس استان البرز چهارشنبه 4 بهمن تعطیل است اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس حادثه برای الناز شاکردوست سر صحنه فیلمبرداری/ آسیب‌دیدگی جزئی از ناحیه کمر ترکیه برای آمریکا شرط گذاشت علیرضا شیروی مدیرکل رسانه‌های خارجی شد لاریجانی: جایگاه کارهای نمایشی صداوسیما را بسیار مهم می‌دانیم/ علی عسکری: شرایط عرصه فرهنگی، سخت و پیچیده شده است تازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی"الناز شاکردوست"/عکس تصادف مرگبار در بزرگراه شهید خرازی اولین جلسه کمیته کارگری و کارآفرینی ستاد دهه فجرشاهرود برگزار شد مصرف الکل در نوجوانی و ابتلا به بیماری‌های کبدی در بزرگسالی/ مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی: برای نجات دریاچه ارومیه فریاد می‌زنیم ولی کسی پاسخگو نیست ربیعی: در حذف یارانه ثروتمندان قرار نیست حساب بانکی کسی را چک کنیم/ نباید زندگی مردم را یکدفعه به‌هم بریزیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me